O Lorenzo στην Αθήνα 8 & 9 Μαϊου 2021 (+video)

ΛΕΣ

Active Member
Πρέπει να κοιτάξεις και τα έξοδα που έχει η ζωή εκεί. Τα ενοίκια στο Λονδίνο είναι πανάκριβα για να μενεις σε ενα αξιοπρεπές σπίτι μόνος και σε μια σχετικά καλη περιοχή όχι στα προάστια. Στο Λονδίνο οι πιο πολλοί που πανε εκει για δουλειά αρχικά νοικιάζουν ενα δωμάτιο σε ενα σπίτι με 5 άγνωστους που μοιράζονται κουζίνα και μπάνιο με τους ξένους. Πρέπει να βγάζεις πολλά λεφτά στο Λονδίνο για να πεις οτι ζεις άνετα και κάνεις και αποταμίευση και σίγουρα τα 3000 που λες δεν φτάνουν.
Ένα παράδειγμα ήταν παιδιά δεν έβαλα ακριβή νούμερα. Στο εξωτερικό ειναι γνωστό ότι τα σπίτια είναι με συγκάτοικους ένα δωμάτιο κλπ. Δεν συγκρίνονται με την Ελλάδα. Απλά μην ξεχνάμε ότι δεν είμαστε όλοι οι Αθηναίοι. Και με τα 700-800 ευρώ πρώτο μισθό δεν μπορείς να βρεις κάποια σπιταρονα στην Αθήνα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Aris81

Well-Known Member
Θέλω να δώσω μία άλλη οπτική,που ίσως όσοι μένετε Ελλάδα δεν μπορείτε να έχετε.

Αρχικά να πω ότι η μετανάστευση είναι θέμα υποκειμενικό.
Ο παράδεισος του ενός,είναι η κόλαση του άλλου.
Υπάρχουν κάποια αντικειμενικά και μετρήσιμα κριτήρια όσο αφορά την ποιότητα ζωής,αλλά δε θέλω να πλατιάσω περί αυτού.
Η εργασία είναι το πλέον καθοριστικό,όσο αφορά την ποιότητα ζωή σου,την κοινωνική σου ζωή,κ.λ.π.
Σε αντίθεση λοιπόν με τις δεκαετίες 60 και 70,εγώ ανήκω σε ένα κύμα μετανάστευσης που σε μεγάλο ποσοστό απασχολείται
στο αντικείμενο της σπουδής του.

Πάμε τώρα στην οπτική που σας προανέφερα.
Η δική μου γενιά Ελλήνων μεταναστών,δεν περιορίζεται στα της ελληνικής κοινότητας,εκκλησίας,κ.λ.π.
Ούτε ψάχνει απαραίτητα παπούτσι από τον τόπο του,όπως οι παλαιότεροι.
Στο κρατίδιο που μένω έχουν έρθει εκατοντάδες(κυριολεκτικά) Ελληνίδες νηπιαγωγοί,νοσηλεύτριες και άλλες,
ας πούμε "γυναικείες" ειδικότητες.
Γνωρίζω ελληνογερμανικό γραφείο,το οποίο ψάχνει κόσμο από συγκεκριμένες ελληνικές σχολές,ακόμη και από φωτογραφίες ορκομωσίας στο fb και φέρνει κόσμο σωρηδόν..
Να είστε σίγουροι λοιπόν,πως αν οι περισσότερες από αυτές τις κοπέλες παντρευτούν μη Έλληνα,
η ρίζα θα χαθεί μέσα από τα παιδιά τους και η Ελλάδα θα είναι απλά ένας ταξιδιωτικός προορισμός του καλοκαιριού.
Η δική μου σύντροφος δεν είναι Ελληνίδα,αν κάνω παιδιά προφανώς και πρώτη γλώσσα δεν θα είναι τα ελληνικά,
οπότε άτομα σαν εμένα,ούτε θα γυρίσουν ποτέ για κάτι πέρα των διακοπών,ούτε τη ρίζα θα κρατήσουν ζωντανή.
Επίσης με Έλληνες/ίδες της γενιάς μου που μιλάω και έχουν μία καλή δουλειά και πρόσωπο στην κοινωνία,
κανείς δε θέλει να γυρίσει μόνιμα,η αλήθεια είναι πως ούτε και εγώ,όσο και αν μου λείπει η Ελλάδα.
Αυτοί που ζορίζονται είναι Έλληνες που τους ξεζουμίζουν 12ωρα σε γυράδικα και εταιρείες καθαρισμού,
που δεν ξέρουν την τοπική γλώσσα και έχουν θέσει εαυτούς,εκτός κοινωνίας.

Οπότε για μένα δεν έχει γίνει κανένα brain drain,μιας και έχει φύγει κόσμος κάθε μορφωτικού επιπέδου.
Έχουν φύγει κυρίως νιάτα,που δεν πρόκειται να γυρίσουν και μάλλον η ρίζα τους θα χαθεί μετά από 1-2 γενιές.
Μία μορφή γενοκτονίας..
 

vlafo

Well-Known Member
Τhanks for the info,αυτο δεν το γνωριζα για την Θασο,ευτυχως που μου το ειπες γιατι με βαλκανιους βλεπω να φευγω απο το νησι ταπι και ψυχραιμος,Αμερικανους θελω φουλ και Ιταλους και Γερμανους που μου αρεσουν πολυ σαν λαος.Με κλειστα ματια Παξους λοιπον.Παρε την γυναικα και ελατε για δευτερο μηνα του μελιτος να θυμηθειτε και τα παλια!
[/QUOTE
Ο κόσμος θα πάθεις σοκ,ότι καλύτερο,όλοι αυτοί και Άγγλοι πολλοί επίσης.Όλοι όμως top class.
You made best choice.
Ευχαριστώ θα το παλέψω να πάρω μηχανή και να σκάσω με χαίτες και τσουλούφια πλέον.:)
Γιατί αν από τον 3ο μήνα είμαι έτσι δε μπορώ να φανταστώ τι θα γίνει στον 8ο.
 

ΛΕΣ

Active Member
Θέλω να δώσω μία άλλη οπτική,που ίσως όσοι μένετε Ελλάδα δεν μπορείτε να έχετε.

Αρχικά να πω ότι η μετανάστευση είναι θέμα υποκειμενικό.
Ο παράδεισος του ενός,είναι η κόλαση του άλλου.
Υπάρχουν κάποια αντικειμενικά και μετρήσιμα κριτήρια όσο αφορά την ποιότητα ζωής,αλλά δε θέλω να πλατιάσω περί αυτού.
Η εργασία είναι το πλέον καθοριστικό,όσο αφορά την ποιότητα ζωή σου,την κοινωνική σου ζωή,κ.λ.π.
Σε αντίθεση λοιπόν με τις δεκαετίες 60 και 70,εγώ ανήκω σε ένα κύμα μετανάστευσης που σε μεγάλο ποσοστό απασχολείται
στο αντικείμενο της σπουδής του.

Πάμε τώρα στην οπτική που σας προανέφερα.
Η δική μου γενιά Ελλήνων μεταναστών,δεν περιορίζεται στα της ελληνικής κοινότητας,εκκλησίας,κ.λ.π.
Ούτε ψάχνει απαραίτητα παπούτσι από τον τόπο του,όπως οι παλαιότεροι.
Στο κρατίδιο που μένω έχουν έρθει εκατοντάδες(κυριολεκτικά) Ελληνίδες νηπιαγωγοί,νοσηλεύτριες και άλλες,
ας πούμε "γυναικείες" ειδικότητες.
Γνωρίζω ελληνογερμανικό γραφείο,το οποίο ψάχνει κόσμο από συγκεκριμένες ελληνικές σχολές,ακόμη και από φωτογραφίες ορκομωσίας στο fb και φέρνει κόσμο σωρηδόν..
Να είστε σίγουροι λοιπόν,πως αν οι περισσότερες από αυτές τις κοπέλες παντρευτούν μη Έλληνα,
η ρίζα θα χαθεί μέσα από τα παιδιά τους και η Ελλάδα θα είναι απλά ένας ταξιδιωτικός προορισμός του καλοκαιριού.
Η δική μου σύντροφος δεν είναι Ελληνίδα,αν κάνω παιδιά προφανώς και πρώτη γλώσσα δεν θα είναι τα ελληνικά,
οπότε άτομα σαν εμένα,ούτε θα γυρίσουν ποτέ για κάτι πέρα των διακοπών,ούτε τη ρίζα θα κρατήσουν ζωντανή.
Επίσης με Έλληνες/ίδες της γενιάς μου που μιλάω και έχουν μία καλή δουλειά και πρόσωπο στην κοινωνία,
κανείς δε θέλει να γυρίσει μόνιμα,η αλήθεια είναι πως ούτε και εγώ,όσο και αν μου λείπει η Ελλάδα.
Αυτοί που ζορίζονται είναι Έλληνες που τους ξεζουμίζουν 12ωρα σε γυράδικα και εταιρείες καθαρισμού,
που δεν ξέρουν την τοπική γλώσσα και έχουν θέσει εαυτούς,εκτός κοινωνίας.

Οπότε για μένα δεν έχει γίνει κανένα brain drain,μιας και έχει φύγει κόσμος κάθε μορφωτικού επιπέδου.
Έχουν φύγει κυρίως νιάτα,που δεν πρόκειται να γυρίσουν και μάλλον η ρίζα τους θα χαθεί μετά από 1-2 γενιές.
Μία μορφή γενοκτονίας..
Διαφωνώ στο ότι δεν έχει γίνει μπρειν ντρειν το μεγαλύτερο ποσοστό ανθρώπων που φεύγει είναι άτομα με πτυχία και μεταπτυχιακά!! Το χειρότερο είναι ότι στην Ελλάδα είναι "τσάμπα" η εκπαίδευση και πάμε και κεφαλαιοποιουμε τις γνώσεις μας έξω. Άλλος πληρώνει και άλλος παίρνει τα κέρδη. Σίγουρα υπάρχουν και ατομα που δουλεύουν σε εστιατόρια και καφετέριες αλλά η μεγάλη πλειοψηφία δεν είναι αυτή. Το λέω έχοντας αδερφό ηλεκτρολόγο από ΕΜΠ και αδερφή γιατρό από ΕΚΠΑ και γνωρίζοντας πολύ κόσμο από τον κύκλο τους και τον δικό μου. Όσο για τις γλώσσες που είπες η ξαδέρφη μου έχει 4 παιδιά τα 2 ψιλομεγαλωσαν Ελλάδα τα άλλα 2 μόνο Ολλανδία και τα δεύτερα δεν μιλάνε σχεδόν καθολου ελληνικά ενώ τα πρώτα μιλάνε κανονικά εκεί να δεις πόσο περίεργο μου φαίνεται!!! Και οι γονείς είναι και οι 2 Έλληνες.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Θέλω να δώσω μία άλλη οπτική,που ίσως όσοι μένετε Ελλάδα δεν μπορείτε να έχετε.

Αρχικά να πω ότι η μετανάστευση είναι θέμα υποκειμενικό.
Ο παράδεισος του ενός,είναι η κόλαση του άλλου.
Υπάρχουν κάποια αντικειμενικά και μετρήσιμα κριτήρια όσο αφορά την ποιότητα ζωής,αλλά δε θέλω να πλατιάσω περί αυτού.
Η εργασία είναι το πλέον καθοριστικό,όσο αφορά την ποιότητα ζωή σου,την κοινωνική σου ζωή,κ.λ.π.
Σε αντίθεση λοιπόν με τις δεκαετίες 60 και 70,εγώ ανήκω σε ένα κύμα μετανάστευσης που σε μεγάλο ποσοστό απασχολείται
στο αντικείμενο της σπουδής του.

Πάμε τώρα στην οπτική που σας προανέφερα.
Η δική μου γενιά Ελλήνων μεταναστών,δεν περιορίζεται στα της ελληνικής κοινότητας,εκκλησίας,κ.λ.π.
Ούτε ψάχνει απαραίτητα παπούτσι από τον τόπο του,όπως οι παλαιότεροι.
Στο κρατίδιο που μένω έχουν έρθει εκατοντάδες(κυριολεκτικά) Ελληνίδες νηπιαγωγοί,νοσηλεύτριες και άλλες,
ας πούμε "γυναικείες" ειδικότητες.
Γνωρίζω ελληνογερμανικό γραφείο,το οποίο ψάχνει κόσμο από συγκεκριμένες ελληνικές σχολές,ακόμη και από φωτογραφίες ορκομωσίας στο fb και φέρνει κόσμο σωρηδόν..
Να είστε σίγουροι λοιπόν,πως αν οι περισσότερες από αυτές τις κοπέλες παντρευτούν μη Έλληνα,
η ρίζα θα χαθεί μέσα από τα παιδιά τους και η Ελλάδα θα είναι απλά ένας ταξιδιωτικός προορισμός του καλοκαιριού.
Η δική μου σύντροφος δεν είναι Ελληνίδα,αν κάνω παιδιά προφανώς και πρώτη γλώσσα δεν θα είναι τα ελληνικά,
οπότε άτομα σαν εμένα,ούτε θα γυρίσουν ποτέ για κάτι πέρα των διακοπών,ούτε τη ρίζα θα κρατήσουν ζωντανή.
Επίσης με Έλληνες/ίδες της γενιάς μου που μιλάω και έχουν μία καλή δουλειά και πρόσωπο στην κοινωνία,
κανείς δε θέλει να γυρίσει μόνιμα,η αλήθεια είναι πως ούτε και εγώ,όσο και αν μου λείπει η Ελλάδα.
Αυτοί που ζορίζονται είναι Έλληνες που τους ξεζουμίζουν 12ωρα σε γυράδικα και εταιρείες καθαρισμού,
που δεν ξέρουν την τοπική γλώσσα και έχουν θέσει εαυτούς,εκτός κοινωνίας.

Οπότε για μένα δεν έχει γίνει κανένα brain drain,μιας και έχει φύγει κόσμος κάθε μορφωτικού επιπέδου.
Έχουν φύγει κυρίως νιάτα,που δεν πρόκειται να γυρίσουν και μάλλον η ρίζα τους θα χαθεί μετά από 1-2 γενιές.
Μία μορφή γενοκτονίας..

Ωραία ανάλυση Aris81 και του the point. Εκτιμώ ότι η ιστορία κάνει κύκλους. Τώρα είμαστε στα απόνερα μιας 10ετους κρίσης που έδιωξε πολλούς νέους (με πτυχία ή χωρίς) στο εξωτερικό. Δεν θα το έλεγα γενεοκτονία, είναι βαριά κουβέντα. Η χώρα δεν θα χαθεί ούτε ο Ελληνισμός. Απλά θα περιμένει τον επόμενο ανοδικό κύκλο ο οποίος ελπίζω να μας βρει σοφότερους. Έχουμε περάσει (όχι οι δικές μας γενιές) πολύ χειρότερα και αντέξαμε.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nik.Mos

Well-Known Member
Διαφωνώ στο ότι δεν έχει γίνει μπρειν ντρειν το μεγαλύτερο ποσοστό ανθρώπων που φεύγει είναι άτομα με πτυχία και μεταπτυχιακά!! Το χειρότερο είναι ότι στην Ελλάδα είναι "τσάμπα" η εκπαίδευση και πάμε και κεφαλαιοποιουμε τις γνώσεις μας έξω. Άλλος πληρώνει και άλλος παίρνει τα κέρδη. Σίγουρα υπάρχουν και ατομα που δουλεύουν σε εστιατόρια και καφετέριες αλλά η μεγάλη πλειοψηφία δεν είναι αυτή. Το λέω έχοντας αδερφό ηλεκτρολόγο από ΕΜΠ και αδερφή γιατρό από ΕΚΠΑ και γνωρίζοντας πολύ κόσμο από τον κύκλο τους και τον δικό μου. Όσο για τις γλώσσες που είπες η ξαδέρφη μου έχει 4 παιδιά τα 2 ψιλομεγαλωσαν Ελλάδα τα άλλα 2 μόνο Ολλανδία και τα δεύτερα δεν μιλάνε σχεδόν καθολου ελληνικά ενώ τα πρώτα μιλάνε κανονικά εκεί να δεις πόσο περίεργο μου φαίνεται!!! Και οι γονείς είναι και οι 2 Έλληνες.
Καλα εκανες και εβαλες την λεξη τσαμπα σε εισαγωγικα γιατι δωρεαν γευμα δεν υφισταται στην οικονομια.Το κοστος φοιτησης σε ελληνικο πανεπιστημιο ειναι περιπου 34.000 ευρω ανα φοιτητη,με αποτελεσμα εκτος των υπολοιπων προβληματων εχουμε και το αυξημενο δημοσιονομικο κοστος λογω μη αποδοσης της δημοσιας επενδυσης(3.1-4.2 δις ευρω κοστος) λογω της μεταμαστευσης τους σε αλλες χωρες.
Δυστυχως το brain drain υφισταται και ειναι πραγματικο, ο ΣΕΒ εκτιμα οτι περιπου 1 στις 3 Ελληνικες(35.6%) επιχειρησεις εχει προβλημα στελεχωσης θεσεων εργασιας και συμφωνα με ερευνα της Μanpower αναμεσα σε 43 χωρες η Ελλαδα κατατασσεται στην 7η θεση στην δυσκολια ευρεσης εργαζομενων υψηλης ειδικευσης.
Πως θα επιτευχθει η επιστροφη οσων εφυγαν απο την Ελλαδα οταν το ισχυον παραγωγικο μοντελο ειναι προβληματικο αφου δεν φροντιζει να δημιουργει καλα αμοιβομενες θεσεις εργασιας υψηλης ειδικευσης;
 

Dob31

Active Member
Για το brain drain σιγουρα ευθυνονται και σε μεγαλο βαθμο οι επιχειρησεις. Δεν γινεται για παραδειγμα σε entry level θεσεις να ζητανε τον ουρανο με τα αστρα απο τους υποψηφιους. Οι ευκαιριες που δινονται σε καποιον που μολις εχει παρει το πτυχιο του ειναι ελαχιστες, ασε που και με το μεταπτχυχιακο δεν ειναι σιγουρο οτι θα βρεις δουλεια. Και στο καλο σεναριο που τελικα βρισκεις δουλεια, εργαζεσαι για να πληρωνεις νοικια, κοινοχρηστα, δεη, νερο κτλ
 

ΛΕΣ

Active Member
Για το brain drain σιγουρα ευθυνονται και σε μεγαλο βαθμο οι επιχειρησεις. Δεν γινεται για παραδειγμα σε entry level θεσεις να ζητανε τον ουρανο με τα αστρα απο τους υποψηφιους. Οι ευκαιριες που δινονται σε καποιον που μολις εχει παρει το πτυχιο του ειναι ελαχιστες, ασε που και με το μεταπτχυχιακο δεν ειναι σιγουρο οτι θα βρεις δουλεια. Και στο καλο σεναριο που τελικα βρισκεις δουλεια, εργαζεσαι για να πληρωνεις νοικια, κοινοχρηστα, δεη, νερο κτλ
Τους παίρνει φίλε μου και το κάνουν!! Πρόσφατα ήμουν σε ένα assesment center μιας πολυεθνικής στην Ελλάδα και από τους 20 υποψηφιους ο χειρότερος είχε μάστερ από τοπ 10 πανεπιστημίο Αγγλιας που στον τομέα μου (χρηματοοικονομικα) η Αγγλία είναι η καλύτερη Ευρωπαϊκή χώρα. Τι να λέμε τώρα με τέτοιο ανταγωνισμό για εντρι θέσεις με ούτε 900 πρώτο μισθό ότι γουστάρουν κάνουν.
 

Georgie

Well-Known Member
Συμφωνω Ari μαζι σου .
Και εγω έφυγα οχι για οικονομικούς λόγους αλλα για να ζήσω στην Αγγλια που ηταν το κέντρο του νέου κοσμου τη δεκαετία του 90 .
Εξαρτάται για ποιους λόγους φεύγει κάποιος και σε ποια ηλικια παιδια .
Ο μεγαλύτερος εχθρός να ξέρετε για όσους σκέφτονται να φύγουν για δυτική, βόρεια Ευρωπη ειναι ο καιρός .
Παρα πολλοί που έτυχε να γνωρίσω τη τελευταία δεκαετία γύρισαν πίσω .
Δεν αντέξαν
Δε σε κρατάει σε ενα μέρος μονο ο μισθός .
Βασική προϋπόθεση ειναι να προσαρμοστείς και να αγαπησεις τη χωρα που ζεις, να γινεις κομμάτι της .
Και για να περάσεις ακομα καλυτερα, μην αισθανθείς ποτε μετανάστης .
 

Nik.Mos

Well-Known Member
Το κόστος αυτό των 34000€ που αναφέρθηκε,υπολογίζεται τα έξοδα διαβίωσης του φοιτητή?
Οχι αερατε,αυτα ειναι τα ποσα που ξοδευει το κρατος για τον καθε φοιτητη ωστε να μπορεσει να σπουδασει,μεσος ορος που ποικιλλει απο πανεπιστημιο σε πανεπιστημιο.Στην ουσια περιλαμβανει οτιδηποτε δημιουργει κοστος το οποιο λογω του "δωρεαν" χαρακτηρα των ελληνικων πανεπιστημιων βαραινει το κρατος,οπως η σιτιση φοιτητων ,συντηρηση και μισθωση εστιων για διαμονη φοιτητων,εξοπλισμος για εργαστηρια και υποδομες,το κοστος των πανεπιστημιακων συγγραματων και πολλα αλλα.
Στην Ιατρικη Αθηνων που ειναι και το πιο "ακριβο" πτυχιο εν Ελλαδι κοστιζει στο κρατος 95.000 ευρω για καθε φοιτητη!Του ΕΜΠ θεωρειται το δευτερο πιο ακριβο με το κοστος να ξεπερνα τα 50.000 ευρω ανα φοιτητη.
Η χρηματοδοτηση των Ελληνικων πανεπιστημιων γινεται κατα 97.8% απο κρατικες πηγες.
Στην ουσια δηλαδη το κρατος επενδυει σε καθε φοιτητη και οταν αυτοι φευγουν στο εξωτερικο παιρνουν μαζι και τις γνωσεις τους και την εκπαιδευση τους με αποτελεσμα τους καρπους της επενδυσης του κρατους να τους απολαμβανουν τα ξενα κρατη.Ετσι η Ελλαδα βγαινει διπλα χαμενη γιατι και χανει δικους της ανθρωπους στο εξωτερικο και το δημοσιονομικο βαρος γινεται τεραστιο οπου στο τελος οι Ελληνες φορολογουμενοι στο συνολο τους επωμιζονται τα εξοδα φοιτησης των φοιτητων και οχι οι ιδιοι οι φοιτητες.Μια λυση σε αυτο θα ηταν να μπορεσουν τα ελληνικα πανεπιστημια να εισαγουν συστημα διδασκαλιας ξενογλωσσων τμηματων εναντι διδακτρων για ξενους που θελουν να φοιτησουν στην Ελλαδα,το πανεπιστημιακο brand της Ελλαδας ειναι πολυ δυνατο
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Mizerix

Active Member
Ρε παιδιά ωραία η συζήτηση περί μετανάστευσης κλπ στο εξωτερικό αλλά το νήμα έχει εντελώς διαφορετικό θέμα. Καλό θα ήταν να ανοιχτεί ένα νήμα με αντίστοιχο θέμα σε άλλη κατηγορία στο φόρουμ.
 

oreo

Well-Known Member
Νικ
Παξούς είχα πάει ταξίδι του μέλιτος το 2012,οπότε είναι αγαπημένο νησί.Και μαγευτικό.Με φινέτσα και αριστοκρατία.
Καλά για Αντίπαξους παραλία βουτούμι δεν το συζητάω,όχι απλά τροπικά αλλά μαγεία.Μην και δε πας.
Εύκολα ξανάρχομαι και ειδικά για τσιπούρες φρέσκιες και αστακομακαρονάδες..
Θάσος είναι άλλη φάση αλλά επίσης πανέμορφη.
Μια και είμαστε και Ευρωπαίοι να προτιμήσεις τους ωραίους Ευρωπαίους όπως Ιταλοί,και όχι της Θάσου που έχει όλους τους βαλκάνιους.
Μάλλον δεν έχεις δείξει την πρέπουσα προσοχή στα Βαλκανικά άλογα !!!
 

Kostas97

Well-Known Member
Δεν θα με χαλαγε καθόλου να γεμίσει η Ελλάδα εταιρίες που φέρνουν εδω παραρτήματα.
Στα Γιάννενα έχει γεμίσει το τεχνολογικό πάρκο αλλα και η πόλη από επιχειρήσεις. Λ.χ. TeamViewer.

Καλοί μισθοί για ελληνικά δεδομένα, εύκολες διεξοδοι σε Ευρώπη για όσους επιθυμούν να πάνε εκτος, αλλα και μια καλή επιλογή ώστε καποιος να μείνει στη χώρα του ..
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Οι αιτήσεις συμμετοχής θα σταματήσουν στις 27/4 και ώρα 21:00. Μετά θα ζητήσω κάποια επιπρόσθετα στοιχεία από όλους όσους δήλωσαν συμμετοχή για να γίνει η τελική επιλογή και να βγει το πρόγραμμα.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Έστειλα τα pm με αυτούς που έχουν επιλεγεί. Θέλω να ευχαριστήσω όλους όσους δήλωσαν συμμετοχή. ΄Οσοι δεν επιλέχθησαν ήταν κυρίως γιατί δεν υπάρχει χρόνος. Ήδη από τους 20 έχω πάει στους 30 (θα γίνει πάλι crash όπως και την προηγούμενη φορά) για να ικανοποιηθούν όσον το δυνατόν περισσότεροι αλλά και να αφιερωθεί επαρκής χρόνος (30') για τον καθένα. Δεσμεύομαι για όσους δεν επιλέχθηκαν να του δώσω φώτο και να σας στείλω με pm με την γνώμη του.
 
Μπλουζα