O Lorenzo στην Αθήνα 8 & 9 Μαϊου 2021 (+video)

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

ΛΕΣ

Active Member
για αυτο φευγει καθε χρονο μια πολη στο εξωτερικο.
Μεγάλη αλήθεια, 3 αδέρφια είμαστε (Αγγλία,Γερμανία,Βέλγιο) και οι γονείς μας να γκρινιάζουν που δεν μας βλέπουν ποτέ, ειδικά όλους μαζί, αλλά λένε δεν έχετε μέλλον εδώ καλά κάνετε και είστε έξω.
 

Nik.Mos

Well-Known Member
Μακαρι να μπορουσα να ερθω και εγω στο cons αλλα φευγω για σεζον εργασια,οσοι παρεβρεθειτε ειστε πολυ τυχεροι που θα το ζησετε παιδια!

Θα μαζευτούνε όλοι,άστους να λένε.
Να ερθουν πισω να κανουν τι ομως;Αφησαν πισω τα σπιτια τους για ενα καλυτερο αυριο ,ενα αυριο που δεν μπορεσε ποτε η πατριδα να τους το δωσει.Μακαρι να μπορουσα να συμμεριστω την αισιοδοξια σου αλλα η εκροη ανθρωπινου κεφαλαιου θα συνεχιστει δυστυχως,αυτο με τις πολεις που αναφερθηκε παραπανω μας ποναει ολους μας αλλα ειναι η αληθεια
 

Συνημμένα

  • index.jpg
    index.jpg
    9.1 KB · Προβολές: 108

vlafo

Well-Known Member
Μεγάλη αλήθεια, 3 αδέρφια είμαστε (Αγγλία,Γερμανία,Βέλγιο) και οι γονείς μας να γκρινιάζουν που δεν μας βλέπουν ποτέ, ειδικά όλους μαζί, αλλά λένε δεν έχετε μέλλον εδώ καλά κάνετε και είστε έξω.
Αυτό είναι το σκληρό της ξενιτιάς,αλλά το πως ορίζει ο καθένας το μέλλον του και τι προσδοκά από αυτό,είναι μεγάλη συζήτηση.
Το εξωτερικό δεν είναι η γή της επαγγελίας και αυτό έχει να κάνει και με ανθρώπους με προσόντα.
Γιατί αυτοί φεύγουν και πάνε κατά κύριο λόγο εκεί.
Έχοντας ζήσει σε 2 ξένες χώρες,η πραγματικότητα είναι εντελώς διαφορετική.
Για πολύ λίγους είναι πολύ καλά.
 

ΛΕΣ

Active Member
Αυτό είναι το σκληρό της ξενιτιάς,αλλά το πως ορίζει ο καθένας το μέλλον του και τι προσδοκά από αυτό,είναι μεγάλη συζήτηση.
Το εξωτερικό δεν είναι η γή της επαγγελίας και αυτό έχει να κάνει και με ανθρώπους με προσόντα.
Γιατί αυτοί φεύγουν και πάνε κατά κύριο λόγο εκεί.
Έχοντας ζήσει σε 2 ξένες χώρες,η πραγματικότητα είναι εντελώς διαφορετική.
Για πολύ λίγους είναι πολύ καλά.
Συμφωνώ σε αυτό που λες, οτι ζούμε έξω δεν σημαίνει ότι κάνουμε ζωαρα. Πολλές δύσκολιες που αρκετοί δεν φαντάζονται. Το χειρότερο για μένα είναι ότι από στην πόλη που κατάγομαι (Βόλος) εκεί και αν δεν υπάρχει μέλλον για τους νέους ανθρώπους.
 

dim d

Well-Known Member
Συμφωνώ σε αυτό που λες, οτι ζούμε έξω δεν σημαίνει ότι κάνουμε ζωαρα. Πολλές δύσκολιες που αρκετοί δεν φαντάζονται. Το χειρότερο για μένα είναι ότι από στην πόλη που κατάγομαι (Βόλος) εκεί και αν δεν υπάρχει μέλλον για τους νέους ανθρώπους.
καλα κι στην αθηνα δεν ειναι οτι δεν προλαβαινουμε τις ευκαιριες που μας παρουσιαζονται
 

ΛΕΣ

Active Member
καλα κι στην αθηνα δεν ειναι οτι δεν προλαβαινουμε τις ευκαιριες που μας παρουσιαζονται
Αθήνα έχω σπουδασει-δουλεψει τα άτομα που συναναστρέφομαι στην Αγγλία θεωρούν αδιανόητο άτομα με το ίδιο σκιλλσετ να παίρνουν 3κ στην Αγγλία και 900 ευρώ στην Ελλάδα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

vlafo

Well-Known Member
Αθήνα έχω σπουδασει-δουλεψει τα άτομα που συναναστρέφομαι στην Αγγλία θεωρούν αδιανόητο άτομα με το ίδιο σκιλλσετ να παίρνουν 3κ στην Αγγλία και 900 ευρώ στην Ελλάδα.
Τα 3k δεν είναι λεφτά στην Αγγλία,είναι σαν να παίρνεις 800€ εδώ.
Οι αντιστοιχίες πρέπει να γίνονται και μέ όρους κόστους ζωής.
Όσο και να φωνάζουμε εδώ,δεν έχει καμία σχέση το κόστος ζωής στην Ελλάδα με το αντίστοιχο κόστος σε μεγαλουπόλεις τουλάχιστον,γιατί επαρχία είναι αλλιώς,αλλά και πάλι έχει διαφορές.
 

vlafo

Well-Known Member
Μακαρι να μπορουσα να ερθω και εγω στο cons αλλα φευγω για σεζον εργασια,οσοι παρεβρεθειτε ειστε πολυ τυχεροι που θα το ζησετε παιδια!


Να ερθουν πισω να κανουν τι ομως;Αφησαν πισω τα σπιτια τους για ενα καλυτερο αυριο ,ενα αυριο που δεν μπορεσε ποτε η πατριδα να τους το δωσει.Μακαρι να μπορουσα να συμμεριστω την αισιοδοξια σου αλλα η εκροη ανθρωπινου κεφαλαιου θα συνεχιστει δυστυχως,αυτο με τις πολεις που αναφερθηκε παραπανω μας ποναει ολους μας αλλα ειναι η αληθεια
Εσύ πες μας σε ποιό νησί διαμαντένιο θα πας να έρθουμε να ενισχύσουμε,και η πατρίδα θα κάνει το χρέος της εκεί που πρέπει.
 

Harris_G

Well-Known Member
Αθήνα έχω σπουδασει-δουλεψει τα άτομα που συναναστρέφομαι στην Αγγλία θεωρούν αδιανόητο άτομα με το ίδιο σκιλλσετ να παίρνουν 3κ στην Αγγλία και 900 ευρώ στην Ελλάδα.
Και μενουν σα τα ποντικια 5 ατομα μαζι. Για Λονδινο τουλαχιστον.
 

dim d

Well-Known Member
Τα 3k δεν είναι λεφτά στην Αγγλία,είναι σαν να παίρνεις 800€ εδώ.
Οι αντιστοιχίες πρέπει να γίνονται και μέ όρους κόστους ζωής.
Όσο και να φωνάζουμε εδώ,δεν έχει καμία σχέση το κόστος ζωής στην Ελλάδα με το αντίστοιχο κόστος σε μεγαλουπόλεις τουλάχιστον,γιατί επαρχία είναι αλλιώς,αλλά και πάλι έχει διαφορές.
εκτος λονδινου ειναι αλλα τα μεγεθη. επισης ενα σπιτι στην αγγλια οταν λεμε κανει 500 λιρες ειναι φιξ. Εδω πια στο ευρυτερο κεντρο για τρωγλες ξεκιναμε απο τα 350 συν αλλα 150/200 λογαριασμοι. Στην επαρχια οι καλοι μισθοι ειναι ελαχιστοι κι για αυτο στρεφονται ολοι Αθηνα. Σε ολα τα ιντεξ η αθηνα κι η ελλαδα γενικα ειναι απο τις πιο ακριβες χωρες σε αντιστοιχια αγοραστικης δυναμης και κοστους διαβιωσης.
 

dim d

Well-Known Member
Και μενουν σα τα ποντικια 5 ατομα μαζι. Για Λονδινο τουλαχιστον.
Υπαρχουν κι αλλα μερη περα του λονδινου. Στην αμερικη ας πουμε η αδερφη μου με τον συζηγο της μενουν σε δικο τους μεγαλο διαμερισμα κι με ασυγκριτα αλλη οικονομικη ανεση. Εννοειται οτι κι το εξωτερικο εχει τα αρνητικα του αλλα η οικονομικη αγορα στην ελλαδα συρρικνωνεται και θα συνεχισει.
 

Nik.Mos

Well-Known Member
Εσύ πες μας σε ποιό νησί διαμαντένιο θα πας να έρθουμε να ενισχύσουμε,και η πατρίδα θα κάνει το χρέος της εκεί που πρέπει.
Στην Χαβαη της Ευρωπης,στους πανεμορφους Παξους!Παιζει και η Θασος αλλα ακομη δεν εχω αποφασισει 100%!Να ερθετε εννοειται και οι πρωτες τσιπουρες για τα μελη του hairlossgr.com θα ειναι δωρεαν :)
 

manly_Man

Well-Known Member
Αθήνα έχω σπουδασει-δουλεψει τα άτομα που συναναστρέφομαι στην Αγγλία θεωρούν αδιανόητο άτομα με το ίδιο σκιλλσετ να παίρνουν 3κ στην Αγγλία και 900 ευρώ στην Ελλάδα.
Πρέπει να κοιτάξεις και τα έξοδα που έχει η ζωή εκεί. Τα ενοίκια στο Λονδίνο είναι πανάκριβα για να μενεις σε ενα αξιοπρεπές σπίτι μόνος και σε μια σχετικά καλη περιοχή όχι στα προάστια. Στο Λονδίνο οι πιο πολλοί που πανε εκει για δουλειά αρχικά νοικιάζουν ενα δωμάτιο σε ενα σπίτι με 5 άγνωστους που μοιράζονται κουζίνα και μπάνιο με τους ξένους. Πρέπει να βγάζεις πολλά λεφτά στο Λονδίνο για να πεις οτι ζεις άνετα και κάνεις και αποταμίευση και σίγουρα τα 3000 που λες δεν φτάνουν.
 

vlafo

Well-Known Member
Στην Χαβαη της Ευρωπης,στους πανεμορφους Παξους!Παιζει και η Θασος αλλα ακομη δεν εχω αποφασισει 100%!Να ερθετε εννοειται και οι πρωτες τσιπουρες για τα μελη του hairlossgr.com θα ειναι δωρεαν :)
Νικ
Παξούς είχα πάει ταξίδι του μέλιτος το 2012,οπότε είναι αγαπημένο νησί.Και μαγευτικό.Με φινέτσα και αριστοκρατία.
Καλά για Αντίπαξους παραλία βουτούμι δεν το συζητάω,όχι απλά τροπικά αλλά μαγεία.Μην και δε πας.
Εύκολα ξανάρχομαι και ειδικά για τσιπούρες φρέσκιες και αστακομακαρονάδες..
Θάσος είναι άλλη φάση αλλά επίσης πανέμορφη.
Μια και είμαστε και Ευρωπαίοι να προτιμήσεις τους ωραίους Ευρωπαίους όπως Ιταλοί,και όχι της Θάσου που έχει όλους τους βαλκάνιους.
 

Nik.Mos

Well-Known Member
Νικ
Παξούς είχα πάει ταξίδι του μέλιτος το 2012,οπότε είναι αγαπημένο νησί.Και μαγευτικό.Με φινέτσα και αριστοκρατία.
Καλά για Αντίπαξους παραλία βουτούμι δεν το συζητάω,όχι απλά τροπικά αλλά μαγεία.Μην και δε πας.
Εύκολα ξανάρχομαι και ειδικά για τσιπούρες φρέσκιες και αστακομακαρονάδες..
Θάσος είναι άλλη φάση αλλά επίσης πανέμορφη.
Μια και είμαστε και Ευρωπαίοι να προτιμήσεις τους ωραίους Ευρωπαίους όπως Ιταλοί,και όχι της Θάσου που έχει όλους τους βαλκάνιους.
Τhanks for the info,αυτο δεν το γνωριζα για την Θασο,ευτυχως που μου το ειπες γιατι με βαλκανιους βλεπω να φευγω απο το νησι ταπι και ψυχραιμος,Αμερικανους θελω φουλ και Ιταλους και Γερμανους που μου αρεσουν πολυ σαν λαος.Με κλειστα ματια Παξους λοιπον.Παρε την γυναικα και ελατε για δευτερο μηνα του μελιτος να θυμηθειτε και τα παλια!
 
Μπλουζα