Στρες & Επίδραση στην ΑΑ

ApofasismenosPsyxakias

Καραφλοφυτευθείς Νεο-Κουκλεντές
Είναι κάτι που είχα μελετήσει επιδερμικά (συγχωρέστε μου το φρικτό καλαμπούρι) παλιότερα και νομίζω πως το consensus που υπήρχε, ήταν πως το έντονο στρες μπορούσε να επισπεύσει την τριχόπτωση στον άνδρα. Δηλαδή αν προοριζόσουν να φτάσεις πχ NW5 στα 50 σου και βίωνες ακραίο στρές, μπορεί να έφτανες εκεί από τα 25-30, χωρίς όμως η καράφλα να προχωρούσε πέρα από το σημείο εκείνο.

Αιτία ν'ασχοληθώ ξανά (πέρα από την επικείμενη ΜΜ και το αναζωπυρωμένο ενδιαφέρον μου για την Καραφλόσφαιρα) αποτέλεσαν κάποιες φωτογραφίες που κοιτούσα μεταξύ '19-'22 όπου βλέπω ΘΕΑΜΑΤΙΚΗ αραίωση στη μπροστινή περιοχή του κεφαλιού μου, χωρίς όμως να θυμάμαι κάποιες περιόδους έντονης τριχόπτωσης. Πέρασα όμως πιθανώς το χειρότερο στρες της ζωής μου αυτά τα χρόνια.

Γνώμες, εμπειρίες, μελέτες (ακόμα καλύτερα) ευπρόσδεκτες!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

feanor

Active Member
Τωρα δεν ξερω κατα ποσο ισχυει αυτη η τοποθετηση οσον αναφορα το στρες αλλα πριν μπω στρατο στα 27 ημουν πολυ καλα σχετικα με το μαλλι με μια πολυ μικρη αραιωση στην κορυφη και οι κροταφοι σε ενα νοργουντ 2 θα ελεγα. Επειδη ειχαν γινει διαφορα στο εργαστηριο σχετικα με την παρουσιαση του μεταπτυχιακου μου θυμαμαι ημουν παρα πολυ στρεσαρισμενος ο ορισμος του στρες δλδ. Μετα απολυθηκα και ηταν να παρουσιασω μεταπτυχιακο και αντι να μ βοηθησουν με την παρουσιαση μου γτ ειχα συμφωνησει και ειχα περασει επιτυχως γ διδακτορικο μου ελεγαν τα καλοπαιδα εκει οτι αμα ειναι να σε γαμησουν θα σε γαμησουν. Τεσπα μην μακρυγορω η παρουσιαση δεν πηγε καλα ο καθηγητης δεν μ μιλησε ωραια και απο τοτε δυστυχως το προβλημα οξυνθηκε παρα πολυ. Γενικα πιστευω οτι ο συνδυασμος στρατος και στρες μ επιταχυνε κατα πολυ την ΑΑ.
 

Denvi

Well-Known Member
Είναι κάτι που είχα μελετήσει επιδερμικά (συγχωρέστε μου το φρικτό καλαμπούρι) παλιότερα και νομίζω πως το consensus που υπήρχε, ήταν πως το έντονο στρες μπορούσε να επισπεύσει την τριχόπτωση στον άνδρα. Δηλαδή αν προοριζόσουν να φτάσεις πχ NW5 στα 50 σου και βίωνες ακραίο στρές, μπορεί να έφτανες εκεί από τα 25-30, χωρίς όμως η καράφλα να προχωρούσε πέρα από το σημείο εκείνο.

Αιτία ν'ασχοληθώ ξανά (πέρα από την επικείμενη ΜΜ και το αναζωπυρωμένο ενδιαφέρον μου για την Καραφλόσφαιρα) αποτέλεσαν κάποιες φωτογραφίες που κοιτούσα μεταξύ '19-'22 όπου βλέπω ΘΕΑΜΑΤΙΚΗ αραίωση στη μπροστινή περιοχή του κεφαλιού μου, χωρίς όμως να θυμάμαι κάποιες περιόδους έντονης τριχόπτωσης. Πέρασα όμως πιθανώς το χειρότερο στρες της ζωής μου αυτά τα χρόνια.

Γνώμες, εμπειρίες, μελέτες (ακόμα καλύτερα) ευπρόσδεκτες!
Η προσωπικη μου εμπειρια λεει οτι το στρες πυροδοτει την προοδο της τριχοπτωσης/αραιωσης γιατι εχω ξεκαθαρα στο μυαλο μου τα σημεια-σταθμους για την περιπτωση μου, δλδ περιοδους πολυ εντονου στρες, τις οποιες ακολουθησε επεκταση της αραιωσης..Ομως, ηλικιακα αυτα τοποθετουνται περιπου ανα 5-6 χρονια, 21-22, 26-27, 32, 38 το οποιο μου καθεται λιγο περιεργα...μηπως δλδ ετσι κι αλλιως αυτες οι 5ετιες αποτελουσαν εναν ολοκληρωμενο κυκλο απωλειας?
 

ApofasismenosPsyxakias

Καραφλοφυτευθείς Νεο-Κουκλεντές
Η προσωπικη μου εμπειρια λεει οτι το στρες πυροδοτει την προοδο της τριχοπτωσης/αραιωσης γιατι εχω ξεκαθαρα στο μυαλο μου τα σημεια-σταθμους για την περιπτωση μου, δλδ περιοδους πολυ εντονου στρες, τις οποιες ακολουθησε επεκταση της αραιωσης..Ομως, ηλικιακα αυτα τοποθετουνται περιπου ανα 5-6 χρονια, 21-22, 26-27, 32, 38 το οποιο μου καθεται λιγο περιεργα...μηπως δλδ ετσι κι αλλιως αυτες οι 5ετιες αποτελουσαν εναν ολοκληρωμενο κυκλο απωλειας?
Δεν θα το μάθουμε ποτέ με 100% βεβαιότητα. Πάντως η σχέση με το στρές είναι δεδομένη. Δε θυμάμαι ποτέ περίοδο που να ήμουν στα φόρτε μου και να μάζευα τρίχες με τη χούφτα.
 

dim d

Well-Known Member
απο δικη μ εμπειρια σε περιοδο εξι μηνων περιπου ασπρισα πολυ κι ανεβηκα τρια νοργουντ στο κραουν στην ηλικια των 23. Θεωρω πως επιταχυνει την εξελιξη σιγουρα το στρες σε συνδυασμο με τα υπολοιπα (υπνος, διατροφη κλπ)
 

ManCyprus87

Well-Known Member
Σε γενικές γραμμές συμφωνώ πάνω κάτω με αυτά που λέτε πιο πάνω.
Κατά την ταπεινή μου άποψη, τα πάντα είναι θέμα της επιθετικότητας του γονιδίου της αλωπεκίας ανα περιόδους της ζωής μας.
Άλλωτε κινείται πολύ γρήγορα και έντονα, και άλλοτε πολύ αργά.
Απλά αν κάποιος είναι βαρυφορτωμένος με άγχος, ΙΣΩΣ το επιταγχύνει ακόμη περισσότερο, ειδικά στις περιόδους που το γονίδιο εκδηλώνεται έντονα.
 

feanor

Active Member
Σε γενικές γραμμές συμφωνώ πάνω κάτω με αυτά που λέτε πιο πάνω.
Κατά την ταπεινή μου άποψη, τα πάντα είναι θέμα της επιθετικότητας του γονιδίου της αλωπεκίας ανα περιόδους της ζωής μας.
Άλλωτε κινείται πολύ γρήγορα και έντονα, και άλλοτε πολύ αργά.
Απλά αν κάποιος είναι βαρυφορτωμένος με άγχος, ΙΣΩΣ το επιταγχύνει ακόμη περισσότερο, ειδικά στις περιόδους που το γονίδιο εκδηλώνεται έντονα.
γενικα το στρες και οχι το αγχος ειναι καταλυτης σε πολλες παθησεις αλλα πιστευω στο θεμα μαλλι/δερμα ειναι ακαριαια η επιδραση του
 

dlazaros

Well-Known Member
Κοιτάξτε, αμα αφαιρέσουμε τον παρονομαστή μαλλιά για λίγο και σκεφτούμε καθαρά. Τι κάνει το στρές? Ανεβάζει την κορτιζόλη στον θεό. Τι συμβαίνει στις υπόλοιπες ορμόνες όταν η κορτιζόλη ανεβαίνει πολύ? Η ιατρική λέει οτι η τεστό μειώνεται αλλά... η κορτιζόλη δημιουργεί πρόβλημα στην παραγωγή δημιουργίας των μαλλιών και του δέρματος καθώς διαταράσει την διαδικασία. Τι κάνουν οι άνθρωποι (ιδιαίτερα οι γυναίκες) όταν έχουν μεγάλο στρές και στεναχώρια? Τρώνε γλυκά! Επειδή η ζάχαρη ενεργοποιεί τις αντίθετες ορμόνες και ρίχνει την κορτιζόλη...

 

feanor

Active Member
Κοιτάξτε, αμα αφαιρέσουμε τον παρονομαστή μαλλιά για λίγο και σκεφτούμε καθαρά. Τι κάνει το στρές? Ανεβάζει την κορτιζόλη στον θεό. Τι συμβαίνει στις υπόλοιπες ορμόνες όταν η κορτιζόλη ανεβαίνει πολύ? Η ιατρική λέει οτι η τεστό μειώνεται αλλά... η κορτιζόλη δημιουργεί πρόβλημα στην παραγωγή δημιουργίας των μαλλιών και του δέρματος καθώς διαταράσει την διαδικασία. Τι κάνουν οι άνθρωποι (ιδιαίτερα οι γυναίκες) όταν έχουν μεγάλο στρές και στεναχώρια? Τρώνε γλυκά! Επειδή η ζάχαρη ενεργοποιεί τις αντίθετες ορμόνες και ρίχνει την κορτιζόλη...

γενικα εντονο αγχος σε συνδυασμο με τσιγαρο πιστευω οτι χειροτερο για τα μαλλια
 

dlazaros

Well-Known Member
γενικα εντονο αγχος σε συνδυασμο με τσιγαρο πιστευω οτι χειροτερο για τα μαλλια
Κάπνιζα απο τα 15 (ήταν κουλ το 1984...) το έκοψα το 2013 μετά απο σχεδόν 30 χρόνια. Αυτό που παρατήρησα είναι οτι (εκτός απο το κλασσικό οτι το τσιγάρο διασπάει την πρωτείνη στο σώμα όπου υπάρχει):
1. Το δέρμα στο πρόσωπο δεν έχει καμία σχέση με πρίν, λές και του έβαλες ελαστίνη ξανά! Είμαι τώρα 53 και η μούρη είναι πιο τσίτα απο 40...
2. Μαλλιά, ενώ ήμουν δυνατά στα γκρίζα και πήγαινα προς όλα λευκά (τα γένια λευκά σαν πούπουλα...) ξαφνικά σταμάτησε και πήγαν ενα κλικ προς το σκούρο σύν οτι δεν σπάνε πλέον. (για το οτι έχω νάναι καλά η φίνα..)
3. Η κοιλίτσα πήγε περίπατο και δεν έχει ξαναγυρίσει!!!
4. Η λιμπίντο είναι στον θεό για 50άρη
Αυτό που θα πω τώρα είναι κάτι που δεν πίστευα οτι θα γινόταν ποτέ, ήμουν σίγουρος οτι θα πεθάνω με το τσιγάρο στο στόμα. Πλέον κάθε ανάσα που παίρνω είναι σαν να καπνίζω! Μιλάω για το αίσθημα ευχαρίστησης που λαμβάνεις όταν έχεις άγχος και κάνεις ενα τσιγαράκι...
 

feanor

Active Member
Κάπνιζα απο τα 15 (ήταν κουλ το 1984...) το έκοψα το 2013 μετά απο σχεδόν 30 χρόνια. Αυτό που παρατήρησα είναι οτι (εκτός απο το κλασσικό οτι το τσιγάρο διασπάει την πρωτείνη στο σώμα όπου υπάρχει):
1. Το δέρμα στο πρόσωπο δεν έχει καμία σχέση με πρίν, λές και του έβαλες ελαστίνη ξανά! Είμαι τώρα 53 και η μούρη είναι πιο τσίτα απο 40...
2. Μαλλιά, ενώ ήμουν δυνατά στα γκρίζα και πήγαινα προς όλα λευκά (τα γένια λευκά σαν πούπουλα...) ξαφνικά σταμάτησε και πήγαν ενα κλικ προς το σκούρο σύν οτι δεν σπάνε πλέον. (για το οτι έχω νάναι καλά η φίνα..)
3. Η κοιλίτσα πήγε περίπατο και δεν έχει ξαναγυρίσει!!!
4. Η λιμπίντο είναι στον θεό για 50άρη
Αυτό που θα πω τώρα είναι κάτι που δεν πίστευα οτι θα γινόταν ποτέ, ήμουν σίγουρος οτι θα πεθάνω με το τσιγάρο στο στόμα. Πλέον κάθε ανάσα που παίρνω είναι σαν να καπνίζω! Μιλάω για το αίσθημα ευχαρίστησης που λαμβάνεις όταν έχεις άγχος και κάνεις ενα τσιγαράκι...
να κανω μια ερωτηση σχετικα με την διακοπη του καπνισματος? Το τσιγαρο διαβασα οτι αυξανει την DHT και επηρεαζει το κυκλοφορικο. Θεωρεις οτι η διακοπη του ειναι σαν να παιρνεις φινα και μινο φυσικα?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

dlazaros

Well-Known Member
να κανω μια ερωτηση σχετικα με την διακοπη του καπνισματος? Το τσιγαρο διαβασα οτι αυξανει την DHT και επηρεαζει το κυκλοφορικο. Θεωρεις οτι η διακοπη του ειναι σαν να παιρνεις φινα και μινο φυσικα?
Έκοψα το τσιγάρο και έχασα συνολικά 30 κιλά στα επόμενα 3 χρόνια. Τότε άρχισαν να αραιώνουν σοβαρά τα μαλλιά και να πρήζεται ο προστάτης σε σημείο που ο ουρολόγος (να είναι καλά..) με άρχισε στην φίνα στα 47 περίπου. Απο την εμπειρία μου μάλλον ανέβηκε κατακόρυφα η dht παρά το αντίθετο.. αν και πιστεύω οτι η απώλεια λίπους είχε περισσότερη συνεισφορά σε αυτό καθώς απο όσο γνωρίζω το λίπος είναι βασικά οιστρογόνα αποθηκευμένα.
 

feanor

Active Member
Έκοψα το τσιγάρο και έχασα συνολικά 30 κιλά στα επόμενα 3 χρόνια. Τότε άρχισαν να αραιώνουν σοβαρά τα μαλλιά και να πρήζεται ο προστάτης σε σημείο που ο ουρολόγος (να είναι καλά..) με άρχισε στην φίνα στα 47 περίπου. Απο την εμπειρία μου μάλλον ανέβηκε κατακόρυφα η dht παρά το αντίθετο.. αν και πιστεύω οτι η απώλεια λίπους είχε περισσότερη συνεισφορά σε αυτό καθώς απο όσο γνωρίζω το λίπος είναι βασικά οιστρογόνα αποθηκευμένα.
καλα εγω δυσκολο να χασω 30κιλα γτ ειμαι 77 κιλα με υψος 1,80. Πρωτη φορα ακουω καποιος να αδυνατιζει με διακοπη του καπνισματος
 

dlazaros

Well-Known Member
καλα εγω δυσκολο να χασω 30κιλα γτ ειμαι 77 κιλα με υψος 1,80. Πρωτη φορα ακουω καποιος να αδυνατιζει με διακοπη του καπνισματος
Στην αρχή πήρα 10 μην νομίζεις. Μετά λίγο διατροφή λίγο γυμναστήριο ήρθα στα 75 κιλά 1.75. Πάντως μεγάλη υπόθεση να μην καπνίζεις, άλλες δυνάμεις έχεις όταν δεν...
 

adelino225

Active Member
Πιστευω πως εχει επιπτωση το στρες γιατι κι εγω το επαθα φετος...Παρατεταμενο στρες 2-3 εβδομαδων ειχε αποτελεσμα την εντυπωιασκη αραιωση των μαλλιων μου στο πανω μερος...Περυσι τετοια εποχη ειχα πολυ δυνατο μαλλι..Φετος οι τριχες μου ειναι λεπτες και με συνδιασμο του λιπαρου μου μαλλιου κλαφτα χαραλαμπε,,,Ξεκινησα Φιναστεριδη αυτη την εβδομαδα και ο Θεος μαζι μας....Ειμαι 31 ξερω οτι πρεπει να κατανοησω οτι υπαρχουν πιο σοβαρα ζητηματα,αλλα και αυτο ειναι θεμα αυτοπεποιθησης...Εχει κανεις αποψη για την φιναστεριδη να μου πει???
 
Τελευταία επεξεργασία:

ManCyprus87

Well-Known Member
Πιστευω πως εχει επιπτωση το στρες γιατι κι εγω το επαθα φετος...Παρατεταμενο στρες 2-3 εβδομαδων ειχε αποτελεσμα την εντυπωιασκη αραιωη των μαλλιων μου στο πανω μερος...Περυσι τετοια εποχη ειχα πολυ δυνατο μαλλι..Φετος οι τριχες μου ειναι λεπτες και με συνδιασμο του λιπαρου μου μαλλιου κλαφτα χαραλαμπε,,,Ξεκινησα Φιναστεριδη αυτη την εβδομαδα και ο Θεος μαζι μας....Ειμαι 31 ξερω οτι πρεπει να κατανοησω οτι υπαρχουν πιο σοβαρα ζητηματα,αλλα και αυτο ειναι θεμα αυτοπεποιθησης...Εχει κανεις αποψη για την φιναστεριδη να μου πει???
Μάλλον σου ξεκίνησαν τα ορμονικά κύματα των 30+ αδελφέ.
Το στρές απλά ίσως επιταχύνει λίγο την εξέλιξη της ΑΓΑ, αλλά ως εκεί. Δεν παίζει ιδαίτερο ρόλο.
Έκανες το πιο σωστό που ξεκίνησες φίνα για να τη φρενάρεις. Σίγουρα θα σε βοηθήσει.
 

adelino225

Active Member
Μάλλον σου ξεκίνησαν τα ορμονικά κύματα των 30+ αδελφέ.
Το στρές απλά ίσως επιταχύνει λίγο την εξέλιξη της ΑΓΑ, αλλά ως εκεί. Δεν παίζει ιδαίτερο ρόλο.
Έκανες το πιο σωστό που ξεκίνησες φίνα για να τη φρενάρεις. Σίγουρα θα σε βοηθήσει.
Καλα σιγουρα...Και η μητερα μου εχει πολυ λεπτη τριχα,οπως και ο συγχωρεμενος ο πατερας μου ειχε αρχισει στα 35 του να χανει μαλλια...Βεβαια μπορει να επαιξε ρολο και η κακη διατροφη και το σακχαρο που το εμφανιστηκε...Ακουσα καλα λογια για την Φινα...Οκ δεν περιμενω να γινω τωρα και μπουκλας αλλα ισως καταφερω να την σταματησω μεχρι εδω που ειναι...Ειναι το σοκ που παθαινεις οταν πας στον καθρεφτη και λες δεν μπορει..χαχαχα μακαρι να κανει κατι ειλικρινα...Βαρεθηκα να ψαχνω λυσεις σε λοσιον και σαμπουαν....Φινα για οσο χρειαστει και εχει ο Θεος...
 

ManCyprus87

Well-Known Member
Καλα σιγουρα...Και η μητερα μου εχει πολυ λεπτη τριχα,οπως και ο συγχωρεμενος ο πατερας μου ειχε αρχισει στα 35 του να χανει μαλλια...Βεβαια μπορει να επαιξε ρολο και η κακη διατροφη και το σακχαρο που το εμφανιστηκε...Ακουσα καλα λογια για την Φινα...Οκ δεν περιμενω να γινω τωρα και μπουκλας αλλα ισως καταφερω να την σταματησω μεχρι εδω που ειναι...Ειναι το σοκ που παθαινεις οταν πας στον καθρεφτη και λες δεν μπορει..χαχαχα μακαρι να κανει κατι ειλικρινα...Βαρεθηκα να ψαχνω λυσεις σε λοσιον και σαμπουαν....Φινα για οσο χρειαστει και εχει ο Θεος...
Σε καταλαμβαίνω απόλυτα φιλε μου.
Είναι μεγάλο ψυχολογικό σοκ, και εμένα με χτύπησε πολύ έντονα μετά τα 31-32. Σου αλλάζει η καριόλα η ΑΓΑ, όλο το "χάρτη" της κεφαλής, με ορατές και αόρατες (λέπτυνση, απώλεια λάμψης) απώλειες μόνο μέσα σε κάποιους μήνες.
Σίγουρα θα σου κάνει η φίνα. Δώσε της χρόνο όμως τουλάχιστο 10-12 μήνες.
Σταθεροποίηση θες όχι regrowth. Stability is the success.
 

adelino225

Active Member
Σε καταλαμβαίνω απόλυτα φιλε μου.
Είναι μεγάλο ψυχολογικό σοκ, και εμένα με χτύπησε πολύ έντονα μετά τα 31-32. Σου αλλάζει η καριόλα η ΑΓΑ, όλο το "χάρτη" της κεφαλής, με ορατές και αόρατες (λέπτυνση, απώλεια λάμψης) μόνο μέσα σε κάποιους μήνες.
Σίγουρα θα σου κάνει η φίνα. Δώσε της χρόνο όμως τουλάχιστο 10-12 μήνες.
Σταθεροποίηση θες όχι regrowth. Stability is the success.
Χωρις πλακα μεσα σε 2 βδομαδες εχασε την δυναμη του το μαλλι,αρχισε να γινεται τερμα λιπαρο,και να νιωθω οτι πεφτει απο το κεφαλι μου...αχααχα Αποφασισα να τα κουρεψω λιγο πιο κοντα ,και να μην ριχνω πανω λακ και βλακειες....Ισως να βοηθησω κι ετσι...Απο την αλλη δεν θελω να παω και για ΜΜ γιατι ασχετα που ειναι και πολλα τα λεφτα,δουλευουμε για 3 και 60....Αν μου πουν κανα 2000Ε την κατσαμε....Και δεν ξερεις και αν πετυχει κιολας...Ειπαμε φινα και βλεπουμε...Βλεπω στα φορουμ ,οτι κανει επιδρασει στο 3μηνο και 6μηνο πανω...Ειδωμεν...Εχει ο Θεος...
 

ManCyprus87

Well-Known Member
Χωρις πλακα μεσα σε 2 βδομαδες εχασε την δυναμη του το μαλλι,αρχισε να γινεται τερμα λιπαρο,και να νιωθω οτι πεφτει απο το κεφαλι μου...αχααχα Αποφασισα να τα κουρεψω λιγο πιο κοντα ,και να μην ριχνω πανω λακ και βλακειες....Ισως να βοηθησω κι ετσι...Απο την αλλη δεν θελω να παω και για ΜΜ γιατι ασχετα που ειναι και πολλα τα λεφτα,δουλευουμε για 3 και 60....Αν μου πουν κανα 2000Ε την κατσαμε....Και δεν ξερεις και αν πετυχει κιολας...Ειπαμε φινα και βλεπουμε...Βλεπω στα φορουμ ,οτι κανει επιδρασει στο 3μηνο και 6μηνο πανω...Ειδωμεν...Εχει ο Θεος...
Ναι ξέρω, μέσα σε μήνες ή και εβδομάδες όπως είπες μπορεί να σου κάνει πολλά.
Ούτε λακ ούτε τίποτα αδελφέ άμα λεπτύνει η τρίχα, διότι θα φαίνονται 3 φορές χειρότερα. Κόβε απλά τα πίσω και τα πλαινά πολύ κοντά.
ΜΜ δε θες προς το παρόν, θες σταθεροποίηση ή τουλάχιστο αισθητή επιβράδυνση της ΑΑ, μετά από τα πρόσφατα ορμονικά "όργια" που ξεκίνησε. Και αυτό με φίνα. Και ΜΜ να βιαστείς να κάνεις η ΑΑ θα συνεχίζει να ροκανίζει.
Αφού ηρεμήσει η κατάσταση γενικά, με την συνδρομή της φίνας, στο μέλλον σκέφτεσαι τη ΜΜ.
Πόση δόση παίρνεις;
Τι Norwood stage είσαι;
 
Μπλουζα