Σπερμα-Φιναστεριδη

Kost@s7777

New Member
Καλησπέρα στο φόρουμ και καλή χρονιά με υγεία σε όλους. Χρήστης φιναστεριδης με 1,5 χρόνο 7χ1mg με πολύ καλά αποτελέσματα και σταθεροποίηση της κατάστασης. Καμιά παρενέργεια πλην μειωμενης ποσοτητας σπέρματος. Εχω αποφασίσει με τη σύντροφό μου για παιδί. Έχω δοκιμάσει για ένα μήνα τη δοσολογία 3χ1 mg και είχα την εντύπωση ότι άρχισα να χάνω μαλλιά λίγο παραπάνω από το κανονικό, πλην όμως είχα αυξημένη παραγωγή σπέρματος. Ισως να ήταν και η ιδέα μου βέβαια ότι έχανα μαλλια. Υπάρχει κάτι που μπορώ να βάλω σαν συμπλήρωμα στη φιναστεριδη με μειωμένη δοσολογία πλην μινοξιδιλης όμως καθότι μου φέρνει ερεθισμούς και κάνει τα μαλλιά μ τέρμα λιπαρά. Επιπλέον στον ένα χρόνο που τη χρησιμοποίησα δεν είδα κάτι ιδιαίτερο σε αποτέλεσμα. Κάτι σε βιταμίνες συμπληρώματα υπάρχει; Γνωρίζει κάποιος; Ευχαριστώ πολύ!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

dlazaros

Well-Known Member
Μετά απο χρήση 1,5 χρόνο κάθε μέρα φίνα, θα φτάσεις εκεί που ήσουν πρίν αρχίσεις φιναστερίδη σε περίπου 1 χρόνο αν σταματήσεις τελείως. Αν σε αγχώνει το γεγονός ή θες περισσότερο χρόνο, τότε πήγαινε για όσο νομίζεις σε τοπική φίνα ή ακόμα και τοπική ντούτα αφού δεν είδες και πολλά με την φίνα και όλα καλά. Καλό βόλι!
 

ApofasismenosPsyxakias

Καραφλοφυτευθείς Νεο-Κουκλεντές
Μπορείς να περάσεις σε Saw Palmetto 320mg την ημέρα που σίγουρα δεν έχει την αποτελεσματικότητα της φιναστερίδης, αλλά κάπως θα σε βοηθήσει στο θέμα των μαλλιών, με σημαντικότερο ατού την έλλειψη σεξουαλικών παρενεργειών.
 

Kost@s7777

New Member
Μπορείς να περάσεις σε Saw Palmetto 320mg την ημέρα που σίγουρα δεν έχει την αποτελεσματικότητα της φιναστερίδης, αλλά κάπως θα σε βοηθήσει στο θέμα των μαλλιών, με σημαντικότερο ατού την έλλειψη σεξουαλικών παρενεργειών.
Το θέμα είναι αν μπορώ να χρησιμοποιήσω το saw palmetto με μειωμένη χρήση φιναστεριδης δηλαδή 3χ1 mg. Η θα έχω τίποτα περίεργες παρενέργειες;
 

Kost@s7777

New Member
Μετά απο χρήση 1,5 χρόνο κάθε μέρα φίνα, θα φτάσεις εκεί που ήσουν πρίν αρχίσεις φιναστερίδη σε περίπου 1 χρόνο αν σταματήσεις τελείως. Αν σε αγχώνει το γεγονός ή θες περισσότερο χρόνο, τότε πήγαινε για όσο νομίζεις σε τοπική φίνα ή ακόμα και τοπική ντούτα αφού δεν είδες και πολλά με την φίνα και όλα καλά. Καλό βόλι!
Δε λέω να σταματήσω τελείως τη φίνα, μόνο να παίρνω μειωμένη δόση 3χ1 πχ. Αφού στον ένα μήνα που το ειχα κάνει δοκιμαστικά η ποσότητα σπέρματος μου ήταν κανονική, απλά δεν ξέρω αν το 3χ1 θα μου κρατήσει το αποτέλεσμα που έχω, με το οποίο είμαι πλήρως ικανοποιημένος!
 

Kost@s7777

New Member
Εγώ αν πήγαινα για μπαμπά θα έκοβα την φίνα μαχαίρι. Συγνώμη αλλά δεν παίζουμε με αυτά τα πράγματα
Καλά σίγουρα, αν χρειαστεί να κόψω φίνα προκειμένου να κάνω παιδί θα το κάνω χωρίς δεύτερη σκέψη! Απλά ψάχνω όλες τις πιθανότητες!
 

dlazaros

Well-Known Member
Καλά σίγουρα, αν χρειαστεί να κόψω φίνα προκειμένου να κάνω παιδί θα το κάνω χωρίς δεύτερη σκέψη! Απλά ψάχνω όλες τις πιθανότητες!
Επειδή μάλλον δεν κατάλαβες να στο εξηγήσω λιγάκι απλά:
Αμα κόψεις την φίνα για μέχρι 1 χρόνο και ξαναρχίσεις τότε δεν έγινε τίποτα απολύτως στα μαλλιά σου. Άντε να πάς λιγάκι πίσω.
Άμα περάσει κάποια ποσότητα φιναστερίδης στο σπέρμα σου (αρκετά δύσκολο με 1mg αλλά οχι αδύνατο) τότε εαν μείνει έγκυος η γυναίκα σου και είναι αγόρι μπορεί να παρουσιαστεί δυσκορφία στους όρχεις του για πάντα.. Μικρή πιθανότητα αλλά για αυτό λέει και ο φίλος απο πάνω οτι δεν παίζουμε με αυτά τα πράγματα.
 

Vdupa

Well-Known Member
Οι Αυστραλοι γιατροι λένε οτι την κοβεις για λιγες εβδομάδες. Δεν χρειάζεται ένα χρόνο. Αλλωστε στον μήνα σου επιτρεπουν να δώσεις και αίμα.
 

Kostas97

Well-Known Member
Το άνω όριο από πλευράς βιολογίας είναι το 6μηνο καθώς τόσο κάνουν οι γανετες να ανανεωθούν. Όπως λέει και ο Vagg στο μήνα δίνει αίμα. Στις αιμοδοσίες ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΥΝ...

Στη βιβλιογραφία δεν ξέρω καν αν υπάρχει 1 αναφορά για τερατογενεση από φίνα. Και σίγουρα θα έχουν γεννηθεί αρκετά παιδιά από άτομα που έπαιρναν φινα κατά την τεκνοποιηση. Δηλαδή μιλαμε για τέτοια περίπτωση.

Όπως και να χει όμως από μήνα και πάνω έως εξάμηνο μπορείς να πεις ότι εκμηδενίζεις τις ήδη σχεδόν 0 πιθανότητες. Τελος με τέτοια διακοπή δε χάνεις και έδαφος..
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Γυναικες λενε που παιρνουν στον 2-3 μηνα εγκυμοσυνης αντικαταθλιπτικα εχουν παραπανω πιθανοτητες να γεννηθει το παιδι με αυτισμο.
Εγω δεν θα επαιρνα ρισκο.
 
Μπλουζα