Σοβαρές παρενέργειες μινοξιδίλης μετά από χρόνια χρήσ

believe

New Member
Καλησπέρα παιδιά..!
Εγώ από το 2005 χρησιμοποιούσα με συνταγογράφηση γιατρού μικτές λοσιόν για 3 περίπου χρόνια, οι οποίες περιείχαν πάντοτε regain 2% ή 5% και διάφορα άλλα σκευάσματα που μου άλλαζε η γιατρός (biotrin, mometasome κτλ). Δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα και είχα δει πολύ καλά αποτελέσματα. Μετά για 2-3 χρόνια δεν έβαζα τίποτα, είχα αρχίσει αντισυλληπτικά. Πρόσφατα που τα διέκοψα θέλησα πάλι να ξαναρχίσω τις λοσιόν και πήρα έναν από τους συνδυασμούς που έπαιρνα και παλιά (μινοξιδίλη 5%, biotrin, mometasome, oestradiol powder), μόνο που αντί για regain πήρα το axelan, και έπαθα τρελή αλλεργία. Ξεκίνησε από σπυράκια στο κεφάλι και πολύ έντονο κνησμό, που ακολουθήθηκαν από σκληρά κομμάτια σα σμήγμα και υγρό πάνω στο κεφάλι μου και μετά ξεκίνησε ένα περίεργο πρήξιμο στο μέτωπο σαν καρούμπαλο, το οποίο προχώρησε σε ένα 24ωρο στα μάτια και μύτη σε σημείο ΝΑ ΜΠΟΡΩ ΚΑΝ ΝΑ ΔΩ (τα μάτια μου είχαν κλείσει εντελώς) και με πήγαν νοσοκομείο για κορτιζόνη. Οι γιατροί που επισκέφτηκα δεν ξέρανε τί να μου πούνε πέρα από το να δοκιμάσω ένα-ένα τα συστατικά της λοσιόν. Εγώ πάλι σκέφτηκα ότι μπορεί να έφταιγε το axelan, το οποίο ήταν το μόνο σκεύασμα που δεν είχα ξαναχρησιμοποιήσει (παλιά έπαιρνα μόνο regain) -αν και τώρα βλέπω ότι regain και axelan είναι ακριβώς το ίδιο-. Τέλοσπάντων ξανάβαλα τη μικτή λοσιόν μόλις 4 φορές και εμφάνισα πάλι τα σπυράκια, οπότε σταμάτησα για 5-6 μέρες να ηρεμήσει το κεφάλι μου και είπα να δοκιμάσω ένα ένα τα προϊόντα αρχίζοντας από το regain που έχω μεγαλύτερη ανάγκη. Με το που το έβαλα άρχισα να έχω έντονο κνησμό και επειδή φοβήθηκα πήγα και λούστηκα, αλλά είχε ήδη στεγνώσει το κεφάλι. Μέχρι την άλλη μέρα είχαν ξαναβγεί σπυράκια και μεγάλα κομμάτια σα σκληρό σμήγμα και υγρό πάνω στο κεφάλι μου, ενώ μέχρι το βράδυ ξεκίνησε και πρήξιμο στο μέτωπο, όπως την προηγούμενη φορά.
Έχει κανείς αντίστοιχη εμπειρία με προϊόν μινοξιδίλης; Θα άλλαζε κάτι αν έβαζα home made μινοξιδίλη, δλδ μπορεί να φταίει κάποιο άλλο συστατικό των έτοιμων σκευασμάτων; Έχετε να μου προτείνετε κάτι άλλο που θα μπορούσα να βάλω.. γιατί έχω αρχίσει να αγχώνομαι πολύ που μένει το κεφάλι χωρίς φαρμακευτική υποστήριξη.. :( Κάπου στο forum διάβασα ότι για τις γυναίκες δεν είναι τόσο σημαντικό το regain (;; ) όσο άλλα προϊόντα (; ).
Απλά μου κάνει εντύπωση που τα έπαθα όλα αυτά μετά από χρόνια χρήση χωρίς πρόβλημα..
Ευχαριστώ..!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

icesensei

New Member
Απ: Σοβαρές παρενέργειες μινοξιδίλης μετά από χρόνια χ

φίλη believe λυπάμαι, είχες παρενέργειες :-X και ΔΕΝ διέκοψες εγκαίρως στα πρώτα συμπτώματα , λογικά για να φτάσεις σε αυτό το σημείο το άφησες για μήνες το πρόβλημα ?? το πρήξιμο μπορεί να οφείλεται σε μινοξιδίλη κάποιοι απο εμάς χρησιμοποιούμε και μεγαλύτερης περιεκτικοτητας από το 2% (για γυναίκες) 5% (για αντρες) π.χ. 15%. Συνήθως είναι το propylene glycol που υπαρχει στις λοσιόν μινοξιδίλης που προκαλεί πρόβλημα δερματικό, έχω και έγω μέτρια δερματικά πρόβληματα με kirkland και έχω ανοίξει θεμα για χρήση bepanthol αλοιφής προοληπτικά για να μην εξαρτώμαι από κορτιζουνοχα. Υπάρχουν minoxidil με χαμηλό ποσοστό propylene glycol που είναι καλά ανεκτές (σε μένα άριστα αποτελέσματα κανένας ερεθισμός, κνησμός κτλ) ή και καθόλου ακόμα..pg - όπως το dualgen.Κάποιο διουρητικό όπως aldactone (sprionolactone) γιατί δεν σου πρότειναν :chinscratch είναι γνωστό ότι το συγκεκριμένο (spironolactone) βοηθάει πολύ στην τριχόπτωση και κάνει για γυναίκες ενώ οι άντρες μόνο φινα... γιατί ανεβάζει οιστρογόνα, στις ποσότητες (100mg ή μάλλον 200mg ) που είναι αποτελεσματικό για τριχόπτωση.Αυτό θα βοηθούσε και σε κάποιο βαθμό με το πρήξιμο.

Γιατί δεν ηξεραν τι να σου πουν??
πρήξιμο = minoxidil
δερματικά=propylene glycol
 

believe

New Member
Απ: Σοβαρές παρενέργειες μινοξιδίλης μετά από χρόνια χ

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση icesensei! Την εφαρμογή της λοσιόν την είχα διακόψει ΑΜΕΣΩΣ μόλις είδα τα σπυράκια και είχα κνησμό. Παρόλα αυτά, οι παρενέργειες συνεχίζονταν για ένα 48ωρο χωρίς να βάζω τίποτα, μέχρι που έφτασα στην κατάσταση που περιγράφω. Δηλαδή μέσα σε δύο μέρες, χωρίς να βάζω λοσιόν, ήμουνα για νοσοκομείο. Γι' αυτό θεώρησα ότι ο οργανισμός μου απέκτησε ξαφνικά μια τεράστια δυσανεξία στη μινοξιδίλη, την οποία δεν είχε ποτέ :chinscratch

Μάλλον οι γιατροί που επισκέφθηκα δεν ήταν ενημερωμένοι.. τί να πω. Αν έχεις να προτείνεις κάποιον σε pm, θα σου ήμουν ευγνώμων.
Καλό βράδυ!
 

icesensei

New Member
Απ: Σοβαρές παρενέργειες μινοξιδίλης μετά από χρόνια χ

believe είπε:
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση icesensei! Την εφαρμογή της λοσιόν την είχα διακόψει ΑΜΕΣΩΣ μόλις είδα τα σπυράκια και είχα κνησμό. Παρόλα αυτά, οι παρενέργειες συνεχίζονταν για ένα 48ωρο χωρίς να βάζω τίποτα, μέχρι που έφτασα στην κατάσταση που περιγράφω. Δηλαδή μέσα σε δύο μέρες, χωρίς να βάζω λοσιόν, ήμουνα για νοσοκομείο. Γι' αυτό θεώρησα ότι ο οργανισμός μου απέκτησε ξαφνικά μια τεράστια δυσανεξία στη μινοξιδίλη, την οποία δεν είχε ποτέ :chinscratch

Μάλλον οι γιατροί που επισκέφθηκα δεν ήταν ενημερωμένοι.. τί να πω. Αν έχεις να προτείνεις κάποιον σε pm, θα σου ήμουν ευγνώμων.
Καλό βράδυ!

αγαπητή φίλη έχω όλη τι καλή διάθεση να βοηθήσω όλα τα μέλη αν ξέρω κάτι εμπειρικά , αλλά η περίπτωση σου ξεφεύγει πολύ από την εμπειρία μου πλέον... γιατί έγραψες ότι είχες απότομη αντίδραση - θεμα ωρών.
Αυτό που μπορώ να γράψω είναι ότι πιστεύω στη πρόληψη και αν χρησιμοποιούσα μινοξιδίλη με παρόμοια δερματικά προβλήματα θα ήθελα να μην έχει pg εξ αρχής , δηλαδη να μην μου βάζουν πρόσθετα στη λοσιόν για ερεθισμούς που αποδεδειγμένα σε μενα προκαλεί η ίδια η λοσιόν. Οι παρενέργεις που έγραψα είναι κοινές και γνωστές.Στη περίπτωση σου όμως ο οργανισμός σου αντέδρασε πολύ περισσότερο από το αναμενόμενο.
πρήξιμο = minoxidil
δερματικά=propylene glycol

Για σπιρονολακτόνη ψάξτο για 50-100 mg αρχικά ρώτα το οποινδήποτε γιατρο σου δερματολόγο σχετικά γιστι όπως κάθε φάρμακο θέλει προσοχη . Χαμηλές δόσεις είναι πιο ασφαλεις θα χρειαστεις όμως εξετάσεις για να πάει σε 100-200 mg. Καλό είναι να διαβάζεις στο φορουμ θέματα που σε ενδιαφέρουν ώστε όταν δεις πάλι γιατρό να μπορείς να αξιολογείς καλύτερα το τί σου λέει. Καλη συνέχεια με τα μαλλάκια και καλό βράδυ!
 

believe

New Member
Απ: Σοβαρές παρενέργειες μινοξιδίλης μετά από χρόνια χ

icesensei, η σπιρονολακτόνη που αναφέρεις είναι dht blocker που συνίσταται σε γυναίκες;
 

icesensei

New Member
Απ: Σοβαρές παρενέργειες μινοξιδίλης μετά από χρόνια χ

ναι σωστά, συνιστάται σε γυναίκες έχει καλές ιδιότητες για τριχόπτωση θέλει παρακολούθηση από γιατρό στις δόσεις που θα χρειαστείς... είναι ένα αποτελεσματικό φτηνό φάρμακο που προτιμάται στη γυναικεία τριχόπτωση.
 

lalakis

Active Member
Υπαρχει τροπος ναντιμετωπισουμε τις παρενεργειες τη; μινοξιδιλης;πρηξιμο προσωπου ρυτιδιασμα σακουλες στα ματια.οποιος ξερει κατι ας με βοηθησει τον παδακαλω
 

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
Υπαρχει τροπος ναντιμετωπισουμε τις παρενεργειες τη; μινοξιδιλης;πρηξιμο προσωπου ρυτιδιασμα σακουλες στα ματια.οποιος ξερει κατι ας με βοηθησει τον παδακαλω
με τρελή αεροβική άσκηση.
 

lalakis

Active Member
Δηλαδη μεσα απτο ν ιδρωτα για να φυγει η τοξινη της μινοξιδιλης απτο σωμα;σωστα;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Μπλουζα