Σκέψεις για μμ - βοήθεια σχετικά

Inney

New Member
Καλησπέρα σε όλους στο forum!
Χαιρομαι πολύ που έχω την ευκαιρία να είμαι ανάμεσα σε κόσμο που γνωρίζει καλά περί της τριχόπτωσης, των μεταμοσχεύσεων και η βοήθεια που παρέχετε πραγματικά είναι ασύγκριτη.

Η ιδέα μιας μμ υπάρχει την τελευταία 5ετια στο μυαλό μου. Ωστόσο, ποτέ δεν έπαιρνα απόφαση να ψαχτώ σοβαρά. Thank god βρήκα το φόρουμ και μπόρεσα να μελετήσω κάποια πράγματα που προ 5ετιας θα ήταν αδύνατο και να διανοηθώ.

Είμαι 31 ετών, η τριχόπτωση ξεκίνησε λίγο αφότου πέταξα τον μπερέ στα 22 μου, με σταδιακή αραίωση της περιοχής των κροτάφων, η οποία κι επεκτάθηκε στο μπροστινό τμημα. Είδα σταδιακά το μέτωπό μου να γίνεται θεόρατο και κάπου στο 2015 ξεκίνησα μινοξιδιλη 5%. Σε μια επίσκεψη σε μία σφάχτρια δερματολόγο, μου συνέστησε να παίρνω μινοξιδιλη πρωί-βράδυ, ένα "μαγειρευτό" προϊόν σπρέι ανά 3 μέρες κι ένα σαμπουάν τα δύο τελευταία τα θυμάμαι σαν όνομα, αλλά δε γνωρίζω τι περιείχαν (μάλλον προωθούσε τη συγκεκριμένη μάρκα). Οι σχέσεις μου με τη μινοξιδιλη ήταν πολύ καλές μέχρι το 2019. Είδα κάποιες μικρές βελτιώσεις αλλά η ρουτίνα της με κούρασε γιατί δεν έβλεπα ακόμα και με τη χρήση της να νιώθω καλά με τον εαυτό μου.

Αποφάσισα, λοιπόν αυτή τη φορά να ψαχτώ όσο περισσότερο μπορώ και με ορίζοντα 3 μηνών από τώρα να δώσω μια ευκαιρία στη μμ.

Έχω, που λέτε, φυσικό σπαστό μαλλί, το οποίο έχει την εξής ιδιομορφία: πίσω και πλάγια είναι πυκνό με χοντρή τρίχα. Το μπροστινό τμήμα είναι λες κι έχει βγει από άλλο κεφάλι: τρίχα λεπτή κι αδύναμη (στα σημεια που έχει απομείνει). Τα τελευταία χρόνια βασίζομαι πολύ στην κάλυψη-απόκρυψη του προβλήματος αφήνοντας τα μαλλιά μπροστά χαμηλά και κανοντας χρήση ινών κερατίνης, κάτι εξ ίσου κουραστικό, καθώς σε περίπτωση κακοκαιρίας η άμαξα γίνεται κολοκύθα.

Όπως βλέπετε στις συνημμένες φωτό, έχω χάσει το μπροστινό- πλαϊνό κι έχει υποχωρήσει το hairline. (Στις φωτο λογω lockdown είμαι ακουρευτος. Ελπίζω να είναι κατάλληλες στο να κατανοήσετε την κατάσταση.)

Θα ήθελα τα φώτα σας , λοιπόν, με άξονα την εμπειρία σας σχετικά με τη μμ:
-Αν αξίζει να την κάνω σε αυτό το στάδιο τριχόπτωσης ή να περιμένω κι άλλο
-Ποσα περίπου grafts είναι ιδανικά σε περίπτωση μμ για να επαναφέρω το hairline σε καλό σημείο, (ή αν γινόταν κατ' αναλογία των πίσω τμημάτων του κεφαλιού)
-Τι κοστος μπορει να έχει στο περίπου μια τέτοια επέμβαση στην Ελλάδα (Δε θα ήθελα να μάθω περί συγκεκριμένης κλινικής, αλλά σε γενικές γραμμές το υπάρχον κοστολόγιο κατά προσέγγιση, καθότι είμαι άσχετος εντελώς)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Καλές γιορτές σε όλους!

ΥΓ. Αν οι φωτογραφίες ειναι ακατάλληλες, επισημάνετέ το μου σας παρακαλώ να τις ενημερώσω μολις (καταφέρω να) κουρευτώ.
 

Συνημμένα

  • IMG_20201212_110909.jpg
    IMG_20201212_110909.jpg
    1.9 MB · Προβολές: 36
  • IMG_20201212_110926.jpg
    IMG_20201212_110926.jpg
    1.6 MB · Προβολές: 38
  • IMG_20201212_111256.jpg
    IMG_20201212_111256.jpg
    2.1 MB · Προβολές: 50
  • IMG_20201212_110729.jpg
    IMG_20201212_110729.jpg
    1.5 MB · Προβολές: 41
  • IMG_20201212_110747.jpg
    IMG_20201212_110747.jpg
    2.3 MB · Προβολές: 44
  • IMG_20201212_110820.jpg
    IMG_20201212_110820.jpg
    1.1 MB · Προβολές: 42
  • IMG_20201212_110850.jpg
    IMG_20201212_110850.jpg
    2.7 MB · Προβολές: 37
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Nik.Mos

Well-Known Member
Καλησπερα φιλε μου,καλωσηρθες στο φορουμ.
Η ηλικια σου,τα καλα χαρακτηριστικα τριχας (παχος και σπαστη) και η πολυ καλη δοτρια σε κανουν καταλληλο υποψηφιο για μεταμοσχευση.
Γενικα πριν παρεις την οποια αποφαση παρε οσες περισσοτερες πληροφοριες μπορεις απο το φορουμ,οχι μονο στα αντιστοιχα νηματα μεταμοσχευσεων αλλα και στο τι πρεπει να προσεχεις ωστε να μην πεσεις θυμα επιτηδειων.
Υπαρχει αρκετο υλικο,σιγουρα θα σε βοηθησει!Δεν ειναι στη φιλοσοφια του φορουμ να προτεινει κλινικες και γιατρους στην Ελλαδα παρα μονο να παρεχει πληροφοριες στους ενδιαφερομενους ωστε να αποφυγουν τις κακοτοπιες και να ειναι διαβασμενοι ωστε να παρουν την καλυτερη δυνατη αποφαση.
Οταν κουρευτεις ανεβασε κι αλλες φωτογραφιες αν θελεις.
 

Inney

New Member
Καλησπερα φιλε μου,καλωσηρθες στο φορουμ.
Η ηλικια σου,τα καλα χαρακτηριστικα τριχας (παχος και σπαστη) και η πολυ καλη δοτρια σε κανουν καταλληλο υποψηφιο για μεταμοσχευση.
Γενικα πριν παρεις την οποια αποφαση παρε οσες περισσοτερες πληροφοριες μπορεις απο το φορουμ,οχι μονο στα αντιστοιχα νηματα μεταμοσχευσεων αλλα και στο τι πρεπει να προσεχεις ωστε να μην πεσεις θυμα επιτηδειων.
Υπαρχει αρκετο υλικο,σιγουρα θα σε βοηθησει!Δεν ειναι στη φιλοσοφια του φορουμ να προτεινει κλινικες και γιατρους στην Ελλαδα παρα μονο να παρεχει πληροφοριες στους ενδιαφερομενους ωστε να αποφυγουν τις κακοτοπιες και να ειναι διαβασμενοι ωστε να παρουν την καλυτερη δυνατη αποφαση.
Οταν κουρευτεις ανεβασε κι αλλες φωτογραφιες αν θελεις.

Σε ευχαριστώ τόσο πολύ για την άμεση απόκρισή σου! Πρόκειται να εντρυφήσω αρκετά στις συζητήσεις σε όλο το προβλεπόμενο διάστημα και να συγκρατήσω πληροφορίες! Ασφαλώς και καταλαβαίνω τη δεοντολογία και συμφωνώ απόλυτα περί μη πρότασης κλινικών, οπότε ζητώ συγγνώμη εκ των προτέρων αν φέρνω σε δύσκολη θέση κάποιον από εσάς! Θα διορθώσω τη διατύπωσή μου στο αρχικό νήμα προς αποφυγή παρεξηγήσεων. Επιπλέον, σε ευχαριστώ πολύ για την επισήμανση περί τσαρλατάνων. Φοβάμαι αρκετά το ενδεχόμενο αυτό, οπότε θα έχω μάτια δεκατέσσερα! Μόλις καταφέρω να κουρευτώ θα επισυνάψω περισσότερες πληροφορίες της δότριας περιοχής (στη ληπτρια , αν κουρευτώ όσο και στη δότρια θα πέσω σε κατάθλιψη).

Συγγνώμη αν σε κουράζω, αλλά μήπως έχεις γνώση τι αριθμό τριχοθυλακίων πρέπει να θεωρώ δοκούν κι αποδεκτό στις προτάσεις των εκάστοτε γιατρών, σε συνάρτηση με το πρόβλημά μου;
 

Nik.Mos

Well-Known Member
Οχι φιλε μου μην ανησυχεις καθολου,δεν μπορουσες να το γνωριζεις ειναι απολυτως λογικο.
Εισαι 3Α στην κλιμακα norwood,για μια ικανοποιητικη αλλαγη θα ελεγα μεχρι 3000 θυλακια
Βεβαια τα νουμερα ειναι ενδεικτικα ,θα πρεπει πρωτα να εξεταστει η δοτρια σου απο ενα καλο γιατρο,με μια πρωτη ματια παντως ειναι πανω απο τον μεσο ορο,μπορει και με λιγοτερα να μπορεσεις να αποκτησεις ικανοποιητικη πυκνοτητα.Ο τυπος του μαλλιου σου αποτελει πλεονεκτημα.
Να εχεις στο μυαλο σου οτι παντα οταν σχεδιαζουμε μια μεταμοσχευση οι βλεψεις μας θα πρεπει να διαμορφωνονται και να στηριζονται σε ενα πλαισιο μακροχρονιου σχεδιασμου και οχι απλα για να ικανοποιησουμε εφημερα μια αναγκη.Εισαι ανοικτος και για το εξωτερικο η μονο για Ελλαδα;
 

piros75

Well-Known Member
Και εγώ πιστεύω ότι μπόρείς να την κάνεις. Θεωρώ ωστόσο ότι η τριχόπτωσή σου θα προχωρήσει και θα χάσεις και άλλα (πέρα από τις λεπτές τρίχες που βλέπεις μπροστά, αυτό ειναι το σιγουράκι). Φαίνεται ότι θα χάσεις και τα τριγωνάκια στο πλάι (temporal points). Μπορεί για ένα πολύ καλό πυκνό αποτέλεσμα να θες 3000 μοσχεύματα, όμως θεωρώ ότι και με αρκετά λιγότερα (πχ 2.000) θα έχεις ένα καλό αποτέλεσμα με οικονομία στα μοσχευματα που πιθανώς θα χρειαστείς σε καμιά 10αριά χρόνια. Βέβαια, αρμόδιος να στο πει αυτό είναι σίγουρα ένας γιατρός, άρα θα σου πρότεινα να πας να κάνεις επισκέψεις σε όσους περισσότερους μπορείς στην Ελλάδα και να πάρεις τις γνώμες τους πριν αποφασίσεις.
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
3500 μοσχεύματα ίσως τα χρειαστείς για την ομοιόμορφα τις πυκνότητας με τα πίσω μαλλιά.
Νομίζω ότι δεν χρειάζεται να το καθυστερείς,είσαι ήδη χωρίς μαλλιά μπροστά αν είχες παντού άλλα αραιά ίσως να περίμενες 2 χρόνια ακόμη μέχρι να εξελιχθεί και άλλο η τριχόπτωση.
Τώρα μιας και αναφέρεις τιμές για να πάρεις μια ιδέα στην κλινική μας είναι ως εξής: 1,60 με Δρ. Βρυωνιδου και 2,10 με Δρ. Μάρα με όλα τα έξοδα πληρωμένα.
 

manly_Man

Well-Known Member
Εκτιμω κ εγω οτι μεχρι 3000 μοσχευματα μπορεις να βαλεις. Πρώτον γιατι εχεις πολυ μαλλι πισω και για να φαινεται ομοιογενες θα πρεπει να εχεις μεγαλη πυκνοτητα μπροστα, δευτερον γιατι οι τριχες που εχεις μπροστα δεν πρεπει να τις υπολογιζεις καν, ειναι θεμα χρονου να φυγουν αν δεν παρεις φιναστεριδη....

Οσον αφορα τιμες στην Ελλαδα ξεκινανε απο 1 ευρω το graft και αυξανεται αναλογως την κλινικη που θα επιλεξεις...αν ριξεις μια ματια στις παρουσιασεις μεταμοσχευσεων στο φορουμ θα το δεις και μονος σου
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Παρακάτω σε παραπέμπω σε δυο παρόμοια περιστατικά που έχω ανεβάσει στο φόρουμ.


 
Μπλουζα