Σκέφτομαι να κάνω την πρώτη μου μεταμόσχευση

alex2468

New Member
Καλησπέρα στην παρέα,
Λέγομαι Αλέξανδρος είμαι 26 χρόνων και σκέφτομαι πολύ σοβαρά να ξεκινήσω την αναζήτησή για την πρώτη μου μεταμόσχευση.
Ο σκοπός αυτού του νήματος είναι επειδή θεωρώ αυτή την κοινότητα ως την πλέον κατάλληλη για να με καθοδηγήσει να μου πείτε την γνώμη σας για το πρόβλημα μου.
Καλώς η κακώς δεν έχω ξεκινήσει κάποια φαρμακευτική αγωγή με φιναστεριδη μόνο κάποια στιγμή στο παρελθόν είχα χρησιμοποιήσει μινοξιδιλη rogain σε σταγόνες χωρίς κάποια επιτυχία και επειδή ήταν μπελάς άφηνε τα μαλλιά μου λαδωμένα κτλ την σταμάτησα.
Ποια είναι η γνώμη σας να ξεκινήσω μεταμόσχευση; Είναι νωρίς; Φοβάμαι αν το αφήσω και άλλο τα πράγματα θα είναι χειρότερα. Είμαι σε μια φάση στην οποία πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω.
Είχα επισκεφτεί παλιά μια κλινική αλλά μου έκανε πολύ καλή εντύπωση το γεγονός ότι με είδε πωλήτρια και το μόνο που πρότεινε είναι ένα ακριβό σκεύασμα δικό τους και φυσικά prp με 200 ευρώ η συνέδρια και χωρίς καμία εγγύηση για το αποτέλεσμα.

Το πρόβλημα είναι στο crown και στους κροτάφους το οποίο δεν με ενοχλεί τόσο πολύ και μια γενική αραίωση.
Οποιαδήποτε γνώμη ευπρόσδεκτη σε λίγο καιρό έχω ραντεβού με τον κύριο Αναστασάκη τον οποίο θαυμάζω πολύ αλλά και πάλι είμαι πολύ σκεπτικός.
Ευχαριστω πολύ για τον χρόνο σας και για τις οποίες συμβουλές σας.
 

Συνημμένα

  • 805521C7-EAA4-4B75-8051-A77A83D23D31.jpeg
    805521C7-EAA4-4B75-8051-A77A83D23D31.jpeg
    875.9 KB · Προβολές: 58
  • 6818B710-6B18-4A65-ACAF-354A3018BDE9.jpeg
    6818B710-6B18-4A65-ACAF-354A3018BDE9.jpeg
    928.6 KB · Προβολές: 60
  • 126673A5-F9C9-4650-BA1F-7B2D9A647EEE.jpeg
    126673A5-F9C9-4650-BA1F-7B2D9A647EEE.jpeg
    1.5 MB · Προβολές: 53
  • 332EDA09-F3DF-46A7-8204-050D67BE52A0.jpeg
    332EDA09-F3DF-46A7-8204-050D67BE52A0.jpeg
    1.2 MB · Προβολές: 52
  • 20DBAF36-723E-4F27-8249-67DB4612B86B.jpeg
    20DBAF36-723E-4F27-8249-67DB4612B86B.jpeg
    855.8 KB · Προβολές: 71

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

ΛΕΣ

Active Member
Φιλε φαινεται οτι εχεις καλη τριχα και καλη δοτρια, απο εκει και περα ξεκινα φινα βαζε μινοξ εστω και μονο στο μπιφτεκι και σε εναν χρονο απο σημερα δες πως εισαι και πραξε αναλογα, θεωρω οτι να πας για μμ χωρις να εχεις παρει 1 χρονο καποια αγωγη ωστε να δεις πως σε πιανουν τα φαρμακα ειναι λαθος. Τελος μην πας μονο σε μια κλινικη πηγαινε σε 2-3 για κονσαλτατιον να εχεις μια σφαιρικη γνωμη για το τι δοτρια εχεις κλπ και αποφασισε εσυ μετα οτι θες. Χωρις να ξερω την οικονομικη σου κατασταση αν μπορεις να πας στο εξωτερικο κυνηγα το.
 

tol

Well-Known Member
Καλησπέρα στην παρέα,
Λέγομαι Αλέξανδρος είμαι 26 χρόνων και σκέφτομαι πολύ σοβαρά να ξεκινήσω την αναζήτησή για την πρώτη μου μεταμόσχευση.
Ο σκοπός αυτού του νήματος είναι επειδή θεωρώ αυτή την κοινότητα ως την πλέον κατάλληλη για να με καθοδηγήσει να μου πείτε την γνώμη σας για το πρόβλημα μου.
Καλώς η κακώς δεν έχω ξεκινήσει κάποια φαρμακευτική αγωγή με φιναστεριδη μόνο κάποια στιγμή στο παρελθόν είχα χρησιμοποιήσει μινοξιδιλη rogain σε σταγόνες χωρίς κάποια επιτυχία και επειδή ήταν μπελάς άφηνε τα μαλλιά μου λαδωμένα κτλ την σταμάτησα.
Ποια είναι η γνώμη σας να ξεκινήσω μεταμόσχευση; Είναι νωρίς; Φοβάμαι αν το αφήσω και άλλο τα πράγματα θα είναι χειρότερα. Είμαι σε μια φάση στην οποία πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω.
Είχα επισκεφτεί παλιά μια κλινική αλλά μου έκανε πολύ καλή εντύπωση το γεγονός ότι με είδε πωλήτρια και το μόνο που πρότεινε είναι ένα ακριβό σκεύασμα δικό τους και φυσικά prp με 200 ευρώ η συνέδρια και χωρίς καμία εγγύηση για το αποτέλεσμα.

Το πρόβλημα είναι στο crown και στους κροτάφους το οποίο δεν με ενοχλεί τόσο πολύ και μια γενική αραίωση.
Οποιαδήποτε γνώμη ευπρόσδεκτη σε λίγο καιρό έχω ραντεβού με τον κύριο Αναστασάκη τον οποίο θαυμάζω πολύ αλλά και πάλι είμαι πολύ σκεπτικός.
Ευχαριστω πολύ για τον χρόνο σας και για τις οποίες συμβουλές σας.
Φιλε Αλεξανδρε, προσωπικη αποψη ειναι οτι εισαι μικρος ηλικιακα και οποιαδηποτε μεταμοσχευση αυτη τη στιγμη θα ενεχει μεγαλο ρισκο, αφου η εξελιξη της τριχοπτωσης σου χωρις θεραπεια, μαλλον, προβλεπεται ραγδαια.

Προβαινοντας σε μεταμοσχευση τωρα και μη ακολουθωντας θεραπεια, ειναι σχεδον μαθηματικα βεβαιο οτι σε μια πενταετια θα εισαι στην ιδια κατασταση, αφου θα εχεις χασει τα υπαρχοντα μαλλια.

Στη θεση σου ΜΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΗ στρατηγικη ενδεικνυται...αμεσα θεραπεια με φιναστεριδη. Οσο αργοπορεις, τοσο η κατασταση θα ειναι μη αναστρεψιμη.

Η φιναστεριδη θα θωρακισει τη δοτρια, θα ενισχυσει τη ληπτρια και μετα απο μια πενταετια, εχοντας διαβει το κατωφλι των πρωτων -αντα, θα μπορεις με μεγαλυτερη σιγουρια να σχεδιασεις το μελλον...ειτε να μπεις στο χορο των μεταμοσχευσεων, ειτε (και σου το ευχομαι ολοθερμα) να εχει βελτιωθει η κατασταση σε τετοιο βαθμο που δε θα σε απασχολει το θεμα της τριχοπτωσης.

Οτιδηποτε αλλο, μαλλον, δε θα ανταποκριθει στις προσδοκιες σου και δε θα επιφερει τα προσδοκωμενα αποτελεσματα.

Καλη συνεχεια, φιλαρακι...και να εισαι αισιοδοξος οτι ολα θα πανε καλα.
 

makis25

Well-Known Member
φιναστεριδη 1mg , μινοξ υγρο 2 φορες τη μερα , fungoral σαμπουαν 2-3 φορες τη βδομαδα . Συνολικο κοστος ανα μηνα 19 ευρω . Κοστος το χρονο 228 ευρω . Αποτελεσματα , πιθανον να σε γυρισει ενα nw πισω. Πιθανον να παρεις αρκετα πισω απο το κραουν που εχασες . Και πυκνωση . Κανεις θεραπεια για 2 χρονια και βλεπεις μετα . Αν βελτιωθεις πολυ μπορει να νοιωθεις πως δε χρειαζεσαι καν μεταμοσχευση
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Και εγώ σε αποτρέπω για μεταμόσχευση στα κοντά,αν κάνεις θεραπείες και σε πιάσουν κάλως αν όχι στα 30+ κοιτά για μεταμόσχευση,τώρα είσαι σε φάση εξέλιξης και φαίνεται ότι θα σε αποχαιρετισουν σιγά σιγά.
Μίλα μας και λίγο για το ιστορικό σου γιατί στην παρακάτω φωτογραφία στο κυκλακι είναι που με ανησυχεί και είσαι ακόμη 26.
Και από την άλλη μεριά έτσι είναι φαγωμένο?


20DBAF36-723E-4F27-8249-67DB4612B86B.jpeg
 

manly_Man

Well-Known Member
Καλησπέρα στην παρέα,
Λέγομαι Αλέξανδρος είμαι 26 χρόνων και σκέφτομαι πολύ σοβαρά να ξεκινήσω την αναζήτησή για την πρώτη μου μεταμόσχευση.
Ο σκοπός αυτού του νήματος είναι επειδή θεωρώ αυτή την κοινότητα ως την πλέον κατάλληλη για να με καθοδηγήσει να μου πείτε την γνώμη σας για το πρόβλημα μου.
Καλώς η κακώς δεν έχω ξεκινήσει κάποια φαρμακευτική αγωγή με φιναστεριδη μόνο κάποια στιγμή στο παρελθόν είχα χρησιμοποιήσει μινοξιδιλη rogain σε σταγόνες χωρίς κάποια επιτυχία και επειδή ήταν μπελάς άφηνε τα μαλλιά μου λαδωμένα κτλ την σταμάτησα.
Ποια είναι η γνώμη σας να ξεκινήσω μεταμόσχευση; Είναι νωρίς; Φοβάμαι αν το αφήσω και άλλο τα πράγματα θα είναι χειρότερα. Είμαι σε μια φάση στην οποία πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω.
Είχα επισκεφτεί παλιά μια κλινική αλλά μου έκανε πολύ καλή εντύπωση το γεγονός ότι με είδε πωλήτρια και το μόνο που πρότεινε είναι ένα ακριβό σκεύασμα δικό τους και φυσικά prp με 200 ευρώ η συνέδρια και χωρίς καμία εγγύηση για το αποτέλεσμα.

Το πρόβλημα είναι στο crown και στους κροτάφους το οποίο δεν με ενοχλεί τόσο πολύ και μια γενική αραίωση.
Οποιαδήποτε γνώμη ευπρόσδεκτη σε λίγο καιρό έχω ραντεβού με τον κύριο Αναστασάκη τον οποίο θαυμάζω πολύ αλλά και πάλι είμαι πολύ σκεπτικός.
Ευχαριστω πολύ για τον χρόνο σας και για τις οποίες συμβουλές σας.
καλησπερα φιλε, καταρχην κανεις δεν μπορει να σου δωσει εγγυηση για το αποτελεσμα μιας θεραπειας, καθως καθε οργανισμος ανταποκρινεται διαφορετικα στις θεραπειες...οι εγκεκριμένες θεραπειες ειναι η φιναστεριδη και η μινοξιδιλη που θα εχουν πιο σιγουρα αποτελέσματα...
τωρα ο καθενας μπορει να δοκιμασει κ αλλες τυπου PRP, laser LLLT, οι οποιες ειναι πιο ακριβές..ειδικα το laser καπελο ειναι αρκετα ακριβο, χωρις να ξερεις αν οντως θα σε βοηθησει ή οχι...

Θα σου προτεινα να μη μπεις τωρα για μεταμόσχευση αλλα να ξεκινησεις φινα κ μινοξ και να το ξαναδεις μετα απο 2-3 χρονια, καθως η τριχόπτωση σου ειναι ακόμα σε εξελιξη, ειδικα χωρις θεραπειες... θα σου δυναμωσουν και το μαλλι και ισως να ξεχασεις και το θεμα της επεμβασης προσωρινα.

Υ.Γ. αν εχεις προβλημα με το λαδωμα προτιμησε αφρο μινοξιδιλης ή παρε καποια αλλη μαρκα μινοξιδιλης, εκτος regaine, με λιγοτερη προπυλενογλυκόλη π.χ. hairway
 
Τελευταία επεξεργασία:

alex2468

New Member
καταρχάς να σας ευχαριστήσω όλους για τις απαντήσεις σας.
Παιδια δεν έχω πρόβλημα να ξεκινήσω την φιναστεριδη αλλά θέλω να το κάνω σωστά και τι εννοω, εννοώ να κάνω κάποια εξέταση ένα σπερμοδιαργαμμα και να κοιτάω τακτικά σε τι επίπεδο είναι η ορμόνες μου τεστοστερόνη κτλ γιατί αν είναι να έχω μαλλιά και να μην έχω διάθεση για σεξ καλύτερα να τα χάσω όλα.
Καταλαβαίνετε τι εννοώ έχω διαβάσει αρκετούς εδώ μέσα που παρουσιάζουν πρόβλημα.
Και ρωτάω αφού όλοι μου λέτε για φιναστεριδη ο κύριος Αναστασάκης που έχω κλείσει ραντεβού μπορεί να με επιβλέπει κατά την διάρκεια χρήσης της φιναστεριδησ; Μήπως πρέπει να ακυρώσω το ραντεβού σε αυτόν αφού δεν κάνω ακόμα για μεταμόσχευση και να κλείσω σε έναν ορμονολογο;
Τι με συμβουλεύεται;
Και παραθέτω και φωτογραφία από την άλλη πλευρά για έναν φίλο που μου επισήμανε με κύκλο ένα σημείο αραίωσης στην πλάγια.

πραγματικά σας ευχαριστώ όλους σας γιατί καταλαβαίνετε πως είναι σε μια τέτοια ηλικία να βιώνεις την αραίωση.
 

Συνημμένα

  • 8545563C-11BC-4040-9850-8D723DF8D75C.jpeg
    8545563C-11BC-4040-9850-8D723DF8D75C.jpeg
    2.1 MB · Προβολές: 59

manly_Man

Well-Known Member
Μπορεις να κανεις σπερμοδιαγραμμα, PSA, εξεταση DHT, Τεστοστερόνη ολική και Ελεύθερη, Οιστραδιόλη, να τα εχεις σαν τιμες πριν την εναρξη της φιναστεριδης, σε περιπτωση που νιωθεις οτι κατι δεν παει καλα, να ξανακανεις εξετασεις να δεις τι αλλαξε και να τις συγκρινεις με τις αρχικες. Γνώμη μου ειναι να πας σε έναν γιατρο που αχολειται με τις ορμόνες και να σου γράψει οσες απο αυτες γραφονται.
 
Τελευταία επεξεργασία:

alex2468

New Member
Μπορεις να κανεις σπερμοδιαγραμμα, PSA, εξεταση DHT, Τεστοστερόνη ολική και Ελεύθερη, Οιστραδιόλη, να τα εχεις σαν τιμες πριν την εναρξη της φιναστεριδης, σε περιπτωση που νιωθεις οτι κατι δεν παει καλα, να ξανακανεις εξετασεις να δεις τι αλλαξε και να τις συγκρινεις με τις αρχικες. Γνώμη μου ειναι να πας σε έναν γιατρο που αχολειται με τις ορμόνες και να σου γράψει οσες απο αυτες γραφονται.

Ωραια άρα να ακυρώσω το ραντεβού στον Αναστασάκη έτσι; Έχετε κάποιον ενδοκρινολόγο να μου προτείνετε δοκιμασμένο;
 
Τελευταία επεξεργασία:

veg

Active Member
φιλε μου , εισαι μικρος σε ηλικια και θα συμφωνησω (χωρις να ειμαι ειδικος ) οτι αυτη την στιγμη η μμ δεν ειναι καταλληλη για σενα .

Ομως το 'pattern' που περιπου θα καταληξεις 'με το καλο'( γιατι δεν ειναι τα μαλλια το νο.1 θεμα της ζωης ) μπορεις να το καταλαβεις αν δεις την δευτερη φωτο απο την πρωτη ομαδα φωτογραφιων που εστειλες . Εκει δειχνει σαν υπαρχουν καποια 'συνορα περιοχων .

μην σε απασχολει τοσο ομως γιατι τα επομενα χρονια πιθανων θα γινουν εξελιξεις στον τομεα που μας απασχολει και να θα εισαι στην καταλληλη ηλικια τοτε για μια μμ η για καποια αλλη θεραπεια απο τις υπαρχουσες .
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

alex2468

New Member
φιλε μου , εισαι μικρος σε ηλικια και θα συμφωνησω (χωρις να ειμαι ειδικος ) οτι αυτη την στιγμη η μμ δεν ειναι καταλληλη για σενα .

Ομως το 'pattern' που περιπου θα καταληξεις 'με το καλο'( γιατι δεν ειναι τα μαλλια το νο.1 θεμα της ζωης ) μπορεις να το καταλαβεις αν δεις την δευτερη φωτο απο την πρωτη ομαδα φωτογραφιων που εστειλες . Εκει δειχνει σαν υπαρχουν καποια 'συνορα περιοχων .

μην σε απασχολει τοσο ομως γιατι τα επομενα χρονια πιθανων θα γινουν εξελιξεις στον τομεα που μας απασχολει και να θα εισαι στην καταλληλη ηλικια τοτε για μια μμ η για καποια αλλη θεραπεια απο τις υπαρχουσες .

Ευχαριστω πολύ για την απάντηση σου το καταλαβαίνω αυτό που λες και έχετε δίκιο ότι δεν είναι η ηλικία μου για μμ και εγώ έτσι νιώθω αλλά από ότι καταλαβαίνω πρέπει να ξεκινήσω φαρμακευτική αγωγή για να προλάβω ότι μπορώ ίσως άργησα κιόλας αλλά τι να κάνουμε
 
Μπλουζα