Σαμπουάν για λιπαρά μαλλιά

karampalikis

Active Member
Καλημέρα.
Παρατηρώ ότι τον τελευταίο καιρό τα μαλλιά μου είναι αρκετά λιπαρά και χρειάζεται να λούζομαι οπωσδήποτε κάθε μέρα ενώ παλιότερα λουζόμουν άνετα κάθε 2 μέρες. Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αλλά έχω ήπιας μορφής ΣΔ, όμως τον τελευταίο μήνα λουζόμουν κάθε 2 ή 3 μέρες με το σαμπουάν της sebamed και πλέον έχει σχεδόν εξαφανιστεί.
Είδα κάποια σαμπουάν στο σκρουτζ αλλά θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος απο το φόρουμ ξέρει απο προσωπική εμπειρία κάποιο καλό σαμπουάν (όχι βαρύ) .
Κάποια σαμπουάν που πήρε το μάτι μου είναι της Vichy, Korres, apivita, klorane
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

dimitris50423

Well-Known Member
δοκιμασε frezyderm hair force, vichy dercos, και καποιο παιδικο σαμπουαν.. Αν το κεφαλι σου ειναι λιπαρο να το λουζεις καθε μερα με ενα απαλο σαμπουαν και ανα 2-3 μερες να χρησιμοποιεις ενα πιο δυνατο σαμπουαν..
η λιπαροτητα ειναι οτι χειροτερο για το μαλλι, το λουσιμο οχι.
 

Harris_G

Well-Known Member
Εγω εχω Frezyderm serb control γιατι εχω κατι σαν ακμη κεφαλης οχι ΣΔ και βελτιωθηκα απο το πρωτο λουσιμο. Το αφησα αρκετη ωρα πριν ξεπλυνω και μονο με πολυ κρυο νερο εννοειται. Βεβαια και με Ultrex καθαριζα τελειως (τη δουλεια πρεπει να την κανει το zinc και η piroctone olamine χωρίς βέβαια να είμαι 100% σίγουρος) Ποιο ειναι αυτο το σαμπουαν που λες @karampalikis ??
 

karampalikis

Active Member
Εγω εχω Frezyderm serb control γιατι εχω κατι σαν ακμη κεφαλης οχι ΣΔ και βελτιωθηκα απο το πρωτο λουσιμο. Το αφησα αρκετη ωρα πριν ξεπλυνω και μονο με πολυ κρυο νερο εννοειται. Βεβαια και με Ultrex καθαριζα τελειως (τη δουλεια πρεπει να την κανει το zinc και η piroctone olamine χωρίς βέβαια να είμαι 100% σίγουρος) Ποιο ειναι αυτο το σαμπουαν που λες @karampalikis ??
https://skroutz.gr/s/4589003/Sebamed-Anti-Dandruff-Αντιπιτυριδικό-Σαμπουάν-200ml.html

Θέλω ένα απαλό για λιπαρά μαλλιά όταν δεν χρησιμοποιώ της Sebamed
 

karampalikis

Active Member
δοκιμασε frezyderm hair force, vichy dercos, και καποιο παιδικο σαμπουαν.. Αν το κεφαλι σου ειναι λιπαρο να το λουζεις καθε μερα με ενα απαλο σαμπουαν και ανα 2-3 μερες να χρησιμοποιεις ενα πιο δυνατο σαμπουαν..
η λιπαροτητα ειναι οτι χειροτερο για το μαλλι, το λουσιμο οχι.
Για καθε μέρα χρησιμοποιώ της apivita το daily (κοντέυει χρόνος και τώρα τελειώνει)....μου αρέσει, αλλά δεν είναι και το καλύτερο για λιπαρά μαλλιά....
το frezyderm το έχει χρησιμοποιήσει?

Προσανατολιζόμουν σε κάποιο σαμπουάν με ποιο φυσικά συστατικά, π.χ:
https://skroutz.gr/s/5784372/Korres-Σαμπουάν-Για-Λιπαρά-Μαλλιά-Με-Γλυκύρριζα-Τσουκνίδα-2x250ml.html
https://skroutz.gr/s/10947558/Apivi...παρότητας-με-Μέντα-Πρόπολη-250ml.html#reviews
https://skroutz.gr/s/4664259/Ευ-ζην-Σαμπουάν-Από-Άγρια-Τσουκνίδα-200ml.html
και τα επόμενα έχουν καλές κριτικές:
https://www.skroutz.gr/s/4548766/Klorane-Ξηρό-Σαμπουάν-Με-Τσουκνίδα-για-Λιπαρά-Μαλλιά-150ml.html

https://skroutz.gr/s/4548608/Klorane-Με-Εκχύλισμα-Τσουκνίδας-για-Λιπαρά-Μαλλιά-400ml.html
 

MariosOik

Active Member
Ειδικά το frozen berries της natura siberica το χω λατρέψει...! Κάθε μέρα μ αυτό...! Μπορεί να σου το επιβεβαιωσει και ο @tasos33
 

Συνημμένα

  • 02C330F7-E75F-44F7-AC1C-D23D04B8BE0B.png
    02C330F7-E75F-44F7-AC1C-D23D04B8BE0B.png
    257.1 KB · Προβολές: 75
  • B77C40A0-9A8B-40F4-AD9D-8AD960D03275.jpeg
    B77C40A0-9A8B-40F4-AD9D-8AD960D03275.jpeg
    22.5 KB · Προβολές: 65

karampalikis

Active Member
Ειδικά το frozen berries της natura siberica το χω λατρέψει...! Κάθε μέρα μ αυτό...! Μπορεί να σου το επιβεβαιωσει και ο @tasos33
Πες μου λίγο τα θετικά και των δύο...το πρώτο φαίνεται να έχει πιο φυσικά συστατικά...
Τώρα που έψαξα για το sibirica...λέει ότι πρέπει να ξεβγάλεις με ζεστό νερό, είναι φυσιολογικό αυτό?
Το ιδανικό είναι ένα σαμπουάν που να μην χρειάζεται να το χρησιμοποιείς κάθε μέρα....
εντάξει το καλοκαίρι λούζομαι κάθε μέρα, αλλά το χειμώνα θα προτιμούσα κάθε 2η
 

MariosOik

Active Member
Πες μου λίγο τα θετικά και των δύο...το πρώτο φαίνεται να έχει πιο φυσικά συστατικά...
Το ιδανικό είναι ένα σαμπουάν που να μην χρειάζεται να το χρησιμοποιείς κάθε μέρα....
εντάξει το καλοκαίρι λούζομαι κάθε μέρα, αλλά το χειμώνα θα προτιμούσα κάθε 2η
Και τα 2 ειναι βιολογικα προιοντα με το πρωτο οπως λες ναι να ειναι τελειως φυσικο και αγνο... Συμπυκνωμενο σαμπουαν που μου το ειχε προτεινει ο stripar περσι και με εβγαλε σε ολο το στρατο. Το δευτερο αρωμα, αφρο και ωραια υφη και καθαρη στα μαλλια μετα το στεγνωμα με το πιστολακι.
 

karampalikis

Active Member
Και τα 2 ειναι βιολογικα προιοντα με το πρωτο οπως λες ναι να ειναι τελειως φυσικο και αγνο... Συμπυκνωμενο σαμπουαν που μου το ειχε προτεινει ο stripar περσι και με εβγαλε σε ολο το στρατο. Το δευτερο αρωμα, αφρο και ωραια υφη και καθαρη στα μαλλια μετα το στεγνωμα με το πιστολακι.
Με ζεστό νερό ξεβγάζεις το 2ο σαμπουάν...οπως διαβάσα να λέει? μου φαίνεται περίεργο.....αλλά φαίνεται να έχει πολλά και καλά συστατικά για τα μαλλιά....από τα δύο πoιο θα πρότεινες?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

MariosOik

Active Member
Με ζεστό νερό ξεβγάζεις το 2ο σαμπουάν...οπως διαβάσα να λέει? μου φαίνεται περίεργο.....αλλά φαίνεται να έχει πολλά και καλά συστατικά για τα μαλλιά....από τα δύο πoιο θα πρότεινες?
Ζεστο? Εγω παντα με χλυαρο προς λιγο θερμο τα ξεβγαζω...! Εγω εχω βολευτει με το δευτερο λογω και του πολυ ομορφου αρωματος. Συγκριτικα το πρωτο σιγουρα εχει μονο παρθενα συστατικα και ειναι παρα πολυ καλο...! Και τα 2 σου προτεινω πραγματικα νομιζω θα μεινεια πολυ ευχαριστημενος. Απο το δευτερο χρησιμοποιω αρκετα μεγαλη ποσοτητα καθε φορα και κανει πολυ αφρο και με βολευει. Το πρωτο συμπυκνωμενο, χρειαζεται μικροτερη ποσοτητα και λειτουργει και σαν conditioner, δινει ογκο.
 

guru_gr

Member
Συνήθως το ξεβγάλμα με ζεστό νερό προκαλεί περισσότερη λιπαρότητα, εγώ τελειώνω το λούσιμο με εντελώς κρύο νερό!
Δοκιμάστε τις ενδιάμεσες ημέρες που δεν λούζεστε να χρησιμοποιήσετε ξηρό σαμπουάν, αυτά που είναι σε σπρέι με ταλκ (έχουν και αποχρώσεις του μαύρου,καστανού) κάτι σαν αυτό της Klorane που ανέβασε ο @karampalikis . ...υπάρχουν και φτηνότερα απο 7€ βέβαια...δεiτε στον Hondo.

Ρε παιδιά όταν λούζεστε βάλτε μια φωνή να έρθω και εγώ...θα μας βγει φτηνότερο :p:D
 

thatcher

Active Member
Παιδιά επειδή προταθηκαν αρκετα σαμπουαν. Μέχρι τώρα επειδη εχω σμηγ.δερματιτιδα κανα χρονο, λύσεις όπως το Ξυρο Σαμπουαν της Apivita δεν έκαναν τίποτα ακριβώς πήρα το Botaderm και είναι κάπως καλύτερα το κεφάλι μου. Βέβαια επειδή αφησα λιγο τα μαλλιά μακριά το σταμάτησα για λιγο.. Θέλω να μου προτείνετε ένα για καθημερινο λούσιμο όσο πιο ήπιο γίνεται και φυσικό, ένα πιο γενικο για λουσιμο κάθε 2η μέρα < το χειμώνα το κάνω αυτό, καλοκαίρι δεν παλεύεται > .

Απο τα προαναφερόμενα ποιο ταιριάζει καλύτερα σε λιπαρα μαλλια με σμιγ.δερμ. Να σημειωθεί ότι από πέρσι το καλοκαίρι εμφανιστηκε το φαινόμενο αυτο.
 

guru_gr

Member
@thatcher Φίλε μου και εγω Σ.Δ. έχω και σε πολύ μεγάλο βαθμό μάλιστα τα τελευταία 7-8 χρόνια.
Τα ξηρά σαμπουάν είναι τρικ, σε καμία περίπτωση λύση....... λύση είναι από μέσα, όχι από έξω με σαμπουάν.

Botaderm? αν εννοείς το OLIPROX 1 μπουκάλι έφαγα και ήταν σταγόνα στον ωκεανό και αυτό!
 

karampalikis

Active Member
Εγώ είχα ήπιας μορφής ΣΔ εδω και πολλά χρόνια(με κάποιες εξάρσεις).....δεν είχα χρησιμοποιήσει συστηματικά κάποιο σαμπουάν... φέτος τον Ιούλιο πήρα την απόφαση και χρησιμοποιούσα κάθε δεύτερη μέρα το σαμπουάν της Sebamed και αυτή την στιγμή μπορώ να πω ότι είμαι κατά 97% καθαρός εδω και περίπου 10 μέρες....είναι ένα ήπιο θα έλεγα σαμπουάν, αρκετά καλό αλλά δεν ξέρω αν κάνει για πιο σοβαρές περιπτώσεις
Το παρακάτω έχει καλές κριτικές στο σκρουτζ...
https://skroutz.gr/s/4893784/Ducray-Kelual-DS-Shampoo-100ml.html#reviews
 

thatcher

Active Member
Το botaderm το χρησιμοποιώ γιατι δεν βρίσκω Fungoral.
Μέχρι Μάιο 2017 δεν ειχα ουτε σμηγ.δερματιτιδα ουτε τρελή τριχόπτωση.
Αυτο https://skroutz.gr/s/4589003/Sebamed-Anti-Dandruff-Αντιπιτυριδικό-Σαμπουάν-200ml.html
Βρυκα 3 threads εδώ στο φορουμ από εναν φίλο που δοκιμαζε βιολογικά σαμπουάν αλλά δεν βλέπω να έχει γράψει κάποιο νέο ή κάποιο μήνυμα τα τελευταία 2 χρόνια.
@Soralteno
@thatcher Φίλε μου και εγω Σ.Δ. έχω και σε πολύ μεγάλο βαθμό μάλιστα τα τελευταία 7-8 χρόνια.
Τα ξηρά σαμπουάν είναι τρικ, σε καμία περίπτωση λύση....... λύση είναι από μέσα, όχι από έξω με σαμπουάν.

Botaderm? αν εννοείς το OLIPROX 1 μπουκάλι έφαγα και ήταν σταγόνα στον ωκεανό και αυτό!

Εγώ είχα ήπιας μορφής ΣΔ εδω και πολλά χρόνια(με κάποιες εξάρσεις).....δεν είχα χρησιμοποιήσει συστηματικά κάποιο σαμπουάν... φέτος τον Ιούλιο πήρα την απόφαση και χρησιμοποιούσα κάθε δεύτερη μέρα το σαμπουάν της Sebamed και αυτή την στιγμή μπορώ να πω ότι είμαι κατά 97% καθαρός εδω και περίπου 10 μέρες....είναι ένα ήπιο θα έλεγα σαμπουάν, αρκετά καλό αλλά δεν ξέρω αν κάνει για πιο σοβαρές περιπτώσεις
Το παρακάτω έχει καλές κριτικές στο σκρουτζ...
https://skroutz.gr/s/4893784/Ducray-Kelual-DS-Shampoo-100ml.html#reviews
 

dimitris50423

Well-Known Member
Δοκιμαστε και το head & shoulders παιδια. Μασαζ καλο και λιγο εντονο οπου υπαρχουν νιφαδες πριν γινουν πολλες. Αφηστε 3-4 λεπτα και μετα καλο ξεβγαλμα. Επισης εμενα με βοηθουσε και το θαλασσινο νερο.
Αν εχετε λιπαρο τριχωτο οπωσδήποτε καθε μερα λουσιμο. Η λιπαροτητα προκαλεί εξατση της ΣΔ
 

karampalikis

Active Member
ναι αυτό....αν εχεις ήπιας μορφής ΣΔ χρησιμοποίησέ το για κανα μήνα....νομίζω κάνει για μέρα παρα μέρα διότι είναι σχετικά ήπιο.
Αν έχεις πιο σοβαρό πρόβλημα ίσως είναι καλύτερο της Ducray, δεν το έχω δοκιμάσει αλλα έχει καλές κριτικές ή δοκίμασε κάποιο άλλο που έχει παραπάνω από 1 δραστικά συστατικά για την ΣΔ...
Στην θέση σου, τουλάχιστον στην αρχή, δεν θα χρησιμοποιούσα βιολογικά σαμπουάν για το συγκεκριμένο θέμα. Να χρησιμοποιήσεις φαρμακευτικά στην αρχή, για να ξεμπερδεύεις...στην συνέχεια αν θές χρησιμοποίησε κανενα βιολογικό για συντήρηση
 

thatcher

Active Member
Με έχει ταλαιπωρήσει πολύ το θέμα αυτο. Απο οτι βλέπω τελευταία εχω μπροστά θέμα. Και τα ασπρακια είναι μαλακά κομματακια σαν δέρμα. Μερικές φορές βρίσκω και ψιλοπορτοκαλι μαζί με 2 τριχουλες παρέα. Ευχαριστώ παιδιά. Σημειώνονται τα 2 που προτεινστε
 
Μπλουζα