Πώς να σας φύγουν οι μαύροι κύκλοι στα μάτια

Άκης

Administrator
Βασικά, πολλοί θα δείτε να εμφανίζονται μαύροι κύκλοι στα μάτια σας, σακούλες ή πρηξίματα στο πρόσωπο, από την χρήση μινοξιδίλης (regaine).
Επειδή και εγώ έχω παρουσιάσει τέτοιες παρενέργειες, έψαξα να βρω κάτι το οποίο θα σταματήσει την δημιουργία τέτοιων συμπτωμάτων.
Είχα βρει και παλιότερα, προτού ξεκινήσω κάτι για τα μαλλιά μου, κάποιες ασκήσεις για το πρόσωπο. Η αιτία ήταν γιατί είχα κάνει δίαιτα και μου είχε λεπτύνει υπερβολικά το πρόσωπο. Αυτό που έψαχνα λοιπόν, ήταν κάτι να μου φτιάξει το πρόσωπο.
Τελευταία, σκέφτηκα αν μπορούσαν αυτές οι ασκήσεις, να κάνουν κάτι και για τα ανεπιθύμητα που αναφέρω παραπάνω.
Χαρείτε ένα άρθρο, που δεν θα βρείτε στην hairloss community και θα σας (μας) βοηθήσει να περιορίσουμε τους μαύρους κύκλους και τα πρηξίματα.


Οι μαύροι κύκλοι ή τα πρηξίματα κάτω από τα μάτια, συχνά μας κάνουν να δείχνουμε μεγαλύτεροι σε ηλικία, μιας και αυτήν η εικόνα των «κουρασμένων» ματιών, εύκολα προσθέτει χρόνια.
Θα διαβάσετε να λένε πολλοί να κοιμόμαστε πάνω από 8ώρες για να αποφύγουμε αυτό το φαινόμενο, αλλά θα δείτε ότι πολλές φορές δεν πιάνει.
Ειδικά με χρήση regaine, εκεί είναι που δεν πιάνει καθόλου.
Το δέρμα σε εκείνο το σημείο είναι ιδιαίτερα λεπτό και ευαίσθητο, οπότε και πρέπει να μην είμαστε βίαιοι, ειδικά αν απλώνουμε κάποια κρέμα.

Οι μαύροι κύκλοι, μπορεί να προκληθούν και από αλλεργίες, έλλειψη της Βιταμίνης Κ, έλλειψη νερού ή και λίπους από το φαγητό (για «τρελές» δίαιτες), έλλειψη σιδήρου είναι μερικοί παράγοντες.
Μερικές λύσεις:
Βεβαιωθείτε ότι κοιμάστε πολλές ώρες την ημέρα. Λίγες ώρες ύπνου ενδέχεται να παρουσιάσουν κύκλους. Από μόνο του δεν θα λύσει το πρόβλημα, αλλά βοηθάει.
Διατροφή. Πιείτε «τόνους» νερού, φάτε μπόλικα φρούτα και λαχανικά, περιλαμβανομένου σπανάκι, λάχανο, καρότο, πορτοκάλια κλπ. Τρώτε λιγότερο αλάτι. Το παραπανίσιο αλάτι, προκαλεί παρακράτηση νερού από το σώμα μας και αυτό φαίνεται στο πρόσωπο μας. Και φυσικά αποφύγετε τα fast foods.
Αν μπορείτε, προμηθευτείτε ασιατικά αχλάδια.Είναι γεμάτα με Βιταμίνη C, χαλκό, σίδηρο και άλλα αντί οξειδωτικά που μάχονται εναντίον των αιτιών που προκαλούν γήρανση στο δέρμα.

Δοκιμάστε τι έχει να προτείνει η τεχνολογία των καλλυντικών στους άντρες σήμερα. Ενδεικτικά, η λοσιόν της Lab Series για τα μάτια κάνει τρομερή δουλειά. Κυκλοφορούν πολλά προϊόντα που κάνουν επίσης καλή δουλειά, ενώ τα προϊόντα Cellex-C Vitamin C αναφέροντα σαν τρομερά.

Κάθε πρωί δοκιμάστε να πλένεται το πρόσωπο σας με κρύο νερό. Επίσης δοκιμάστε να βάλετε φέτες από αγγούρι (ή κρέμα που να περιέχει αγγούρι μέσα).

Και το κορυφαίο. Κάντε ή δοκιμάστε ασκήσεις προσώπου της Carole Maggio. Αυτές που είναι για τα μάτια. Θα δείτε τρομερό αποτέλεσμα. Προτού γελάσετε με αυτό, διαβάστε reviews στο link από το amazon που παρέθεσα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Απ: Πώς να σας φύγουν οι μαύροι κύκλοι στα μάτια

αμα ηταν μονο απο τιν υπνο δεν θα ειχα κανενα προβλημα εγω γιατι αμα δεν κλεισω 12ωρο δεν παιζει να ξυπνησω :D :D
 

Άκης

Administrator
Απ: Πώς να σας φύγουν οι μαύροι κύκλοι στα μάτια

Τυχερε...
Εγώ ζητημα αν κοιμάμαι 6 ώρες. Μερικές φορές παω για 8ωρο, αλλά σπάνια.
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Πώς να σας φύγουν οι μαύροι κύκλοι στα μάτια

πολλές φορές αναγκάστηκα να βάλω στην κατάψυξη (για 2 λεπτά) 2 κουταλάκια (τσαγιού),και στη συνέχεια επάνω στα βλέφαρα-και αυτό κάνει δουλειά...
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Πώς να σας φύγουν οι μαύροι κύκλοι στα μάτια

panagiotis είπε:
αμα ηταν μονο απο τιν υπνο δεν θα ειχα κανενα προβλημα εγω γιατι αμα δεν κλεισω 12ωρο δεν παιζει να ξυπνησω :D :D

αρε συνονοματε και εγω οταν δεν δουλευω τοσο κοιμαμαι
 

baybars

New Member
Απ: Πώς να σας φύγουν οι μαύροι κύκλοι στα μάτια

ρε παιδια...γιατι το regaine προκαλει κυκλους και πρηξιματα στα ματια??? αφου υποτιθεται οτι δεν εχει παρενεργειες...
 

Άκης

Administrator
Απ: Πώς να σας φύγουν οι μαύροι κύκλοι στα μάτια

Το αντίθετο μάλιστα.Έχει και αυτό τις παρενέργειες του και ας είναι τοπικό.
 

baybars

New Member
Απ: Πώς να σας φύγουν οι μαύροι κύκλοι στα μάτια

Ακη μπορεις να τις αναφερεις αν σου ειναι ευκολο? Γιατι εγω δεν το ηξερα τοσον καιρο (το φυλλαδιο στη συσκευασια του Regaine δεν αναφερει κυκλους στα ματια ως side effect...)
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Πώς να σας φύγουν οι μαύροι κύκλοι στα μάτια

baybars είπε:
ρε παιδια...γιατι το regaine προκαλει κυκλους και πρηξιματα στα ματια??? αφου υποτιθεται οτι δεν εχει παρενεργειες...
πιθανων να ειναι και απο την κατακρατηση υγρων
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Πώς να σας φύγουν οι μαύροι κύκλοι στα μάτια

τα έχει ξαναναφέρει ο Άκης :

"Τα sides του είναι (με v δίπλα, ότι είδα και εγώ):
Less common
* Itching or skin rash (continued) v

Rare
* Acne at site of application v
* Burning of scalp
* Facial hair growth v
* Increased hair loss v (στην αρχή)
* Inflammation or soreness at root of hair
* Reddened skin v
* Swelling of face v

Signs and symptoms of too much medicine being absorbed into the body
—Rare

* Blurred vision or other changes in vision
* Chest pain v
* Dizziness v
* Fainting
* Fast or irregular heartbeat v
* Flushing
* Headache v
* Lightheadedness
* Numbness or tingling of hands, feet, or face
* Swelling of face, hands, feet, or lower legs
* Weight gain (rapid) v (βασικά επειδή κρατάει νερό)"
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Άκης

Administrator
Απ: Πώς να σας φύγουν οι μαύροι κύκλοι στα μάτια

lupus137 είναι πολύ καλό. Το είχα από παλιά. Αν το διαβάσετε, πηγαίνετε κατευθείαν στις σελίδες με τις ασκήσεις, όλο το άλλο βιβλίο είναι άχρηστο. Α, επειδή μπορεί να σας μπερδέψουν οι ασκήσεις, έχω και τα video. Πάντως παιδιά δοκιμάστε τες. Θα δείτε εντυπωσιακά αποτελέσματα σε ενα μήνα...
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Πώς να σας φύγουν οι μαύροι κύκλοι στα μάτια

Άκη, αν θες ποσταρε τα λινκ των ασκήσεων
ευχαριστώ :)
 

Άκης

Administrator
Απ: Πώς να σας φύγουν οι μαύροι κύκλοι στα μάτια

Σπυρο δεν τα έχω σε links. Αλλά τα έχω κάπου καταχωνιασμένα στο pc μου. Θα κοιτάξω να τα βρω και θα τα ανεβάσω κάπου.
 

kabamarou

Member
Απ: Πώς να σας φύγουν οι μαύροι κύκλοι στα μάτια

έχω δοκιμάσει και εγώ εδώ και πολλά χρόνια πάρα πολλά πράγματα για τους μαύρους κύκλους

που εμφανίζονται λόγω του κακού ύπνου που κάνω και δυστυχώς δεν μπορώ να διορθώσω(τον ύπνο όχι τους μαύρους κύκλους) κατά πολύ αν και έχω δοκιμάσει τα πάντα.

Και την lab series δοκίμασα και την κορρές δοκίμασα και πάρα πολλές άλλες κρέμες για τα μάτια καθώς και αγγούρια και παγωμένα κουτάλια και φακελάκια από τσάι χαμομηλιού.Αυτό που είχε όμως την καλύτερη δράση με διαφορά ήταν κάτι τελείως ανέξοδο αλλά ολίγον χρονοβόρο.
Η καλύτερη θεραπεία ήταν το να εστιάζω με τα μάτια μου κάθε ημέρα για 30 λεπτά περίπου σε πολύ μακρινή απόσταση.

Είναι ένα κόλπο που έχω μάθει από πρώην φυλακισμένο και αποδίδει τρομερά τις μέρες που το κάνω
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Πώς να σας φύγουν οι μαύροι κύκλοι στα μάτια

tse είπε:
Είναι ένα κόλπο που έχω μάθει από πρώην φυλακισμένο και αποδίδει τρομερά τις μέρες που το κάνω
εγώ προσωπικά σε πιστεύω...

βέβαια εδώ το θέμα είναι οι μαύροι κύκλοι-σακούλες από την κατακράτηση υγρού λόγω χρήσης μινοξιδίλης...
διαφορετική αιτιολογία/παθογένεια...
 

Teri

New Member
Απ: Πώς να σας φύγουν οι μαύροι κύκλοι στα μάτια

Αυτό που έχω σκεφτεί είναι, αν γινόταν να κατασκευαστεί μία κρέμα κάλυψης των μαύρων κύκλων για ορισμένες ώρες. Κάτι σαν make up δηλαδή. Γιατί απ ότι καταλαβαίνω και απο μένα, το να εξαφανισεις τους μαύρους κύκλους απο τη στιγμή που κάθε μέρα πυτίζεσαι με μινοξιδίλη είναι μάλλον αδύνατο. Κι εγώ Lab series έβαζα κάποτε -όταν δεν έβαζα μινοξιδίλη- και όντως είχα πολύ καλά αποτελέσματα. Απο την ώρα που ξεκίνησα όμως μινοξιδίλη... δεν παλεύεται. Γιαυτό λέω, απο τη στιγμή που οι μαύροι κύκλοι δεν είναι δα και κάτι το τραγικό, δεν είναι τριχόπτωση να αυξάνεται συνεχώς και να πέφτει η ψυχολογία σου κ.λ.π, τότε άνετα μπορούμε να βάζουμε -αν υπάρχει- καμιά κρέμα για προσωρινή κάλυψη και τελείωσε η ιστορία. Άνετα θα το έκανα αν υπήρχε κάτι τέτοιο.
 
Μπλουζα