Πώς η κορτιζονούχα λοσιόν περιορίζει την τριχόπτωση σ

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

captain

New Member
Αυτήν την απορία θέλω να εκφράσω προς τα πιο έμπειρα μέλη του forum ή όποιον άλλο γνωρίζει.
Κάθε φορά που βάζω elocon ή betavute στο κεφάλι μου, η τριχόπτωση μετά από 3-4 μέρες περιορίζεται πάρα πολύ. Η αντίστροφη πορεία ξεκινάει πάλι 3-4 μέρες μετά την διακοπή της.
Έχω ΑΑ, βάζω regaine 2% εδώ και 3 μήνες, fungoral 2% και αντισυλληπτικά yasmin 2 μήνες.
Tο θέμα είναι ότι η γιατρός μου είπε 20 μέρες elocon (20-25 σταγόνες το βράδυ) και διακοπή 30 μερες. Είναι θεραπεία ή ξεγέλασμα των τριχοθυλακίων τελικά η κορτιζονούχα λοσιόν;
Επίσης το αντισυλληπτικό αρκεί για την ορμονική διαταραχή ή χρειάζομαι και τοπικό σκεύασμα για την DHT?

Όποιος ξέρει ας με φωτίσει. Ευχαριστώ.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

mel1980

New Member
Απ: Πώς η κορτιζονούχα λοσιόν περιορίζει την τριχόπτωσ

captain ακριβως την ιδια αγωγη ακολουθουσα με τα ιδια αντι/κα και την λοσιον που λες η γνωμη μου ειναι για την κορτιζονη επειδη περναω τη φαση που τα χω κοψει ολα ειναι οτι η κορτιζονη δεν αφηνει την τριχα που ειναι να φυγει να φυγει τελικα με αποτελεσμα οταν τη σταματας η τριχα να μην ποτιζετε με αυτη και στην τελικη να πεφτει! τα αντ/κα ειναι μια αγωγη καλη για ρυθμισει των ορμονων και καλα κανεις και τα περνεις αλλα και αυτα δεν θα μπορεις να τα περνεις για μεγαλο διαστημα!
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Πώς η κορτιζονούχα λοσιόν περιορίζει την τριχόπτωσ

οι κορτιζονούχες λοσιόν θέλουν συνέχεια αναμνηστικές δόσεις μετά τον 1ο μήνα καθημερινής χρήσης- 3-4 φορές την εβδομάδα αρχικά και 3-4 φορές τον μήνα μετά,και πάντα ανάλογα την τριχόπτωση...
 

captain

New Member
Απ: Πώς η κορτιζονούχα λοσιόν περιορίζει την τριχόπτωσ

Yπάρχει κάποια παρενέργεια ή κίνδυνος κατά τη γνώμη σου αν συνεχίσω αυτή την συντήρηση;
Μου φαίνεται παρανοϊκό να την κόψω πάλι για ένα μήνα και να γίνει πανικός από τριχόπτωση. Έστω μέχρι να πάρουν μπρος τα υπόλοιπα.
 

captain

New Member
Απ: Πώς η κορτιζονούχα λοσιόν περιορίζει την τριχόπτωσ

Μελίνα για πόσο καιρό έβαζες την λοσιόν; Και με ποιον τρόπο; Εννοώ σε ανάμειξη με άλλα υλικά ή μόνη της;
 

mel1980

New Member
Απ: Πώς η κορτιζονούχα λοσιόν περιορίζει την τριχόπτωσ

η λοσιον ειχε botafex δηλ μινξ ,κορτιζονη και κατι αλλα συστατικα που την εφτιαξε ο φαρμακοποιος!την εβαζα καθε βραδυ στο κεφαλι στις χωριστρες και μπροστα για ενα μηνα περιπου! α και εκανα μασαζ αυτο εκανα!
 

mel1980

New Member
Απ: Πώς η κορτιζονούχα λοσιόν περιορίζει την τριχόπτωσ

αυτο μου ειπε να κανω ο δερματολογος και στο τελος σεμπτ να παω να με δει που φυσικα δεν θα παω γιατι ηταν πολυ @@ πταν τον ρωτησα μηπως εχω ΑΑ αρχισε να γελαει και μου λεει δεν βλεπω φαλακρα ο γελοιος πρεπει να δει φαλακρα για να με στειλει να κανω εξετασεις! furious3 να σας πω και το αλλο που μου ειπε ,οταν του εξηγησα οτι ανησυχω για την μεγαλη πτωση των μαλλιων μου με κοιταξε σοβαρα και μου πε ........σε καταλαβαινω στην γυναικα το μαλλι ειναι οπως στον αντρα το που....!! καταλαβες γιατι φρικαρω? τωρα φυσικα οπως γραφω και αλλου τα εκοψα ολα μαχαιρι και περιμενω......
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Πώς η κορτιζονούχα λοσιόν περιορίζει την τριχόπτωσ

captain είπε:
Yπάρχει κάποια παρενέργεια ή κίνδυνος κατά τη γνώμη σου αν συνεχίσω αυτή την συντήρηση;
Μου φαίνεται παρανοϊκό να την κόψω πάλι για ένα μήνα και να γίνει πανικός από τριχόπτωση. Έστω μέχρι να πάρουν μπρος τα υπόλοιπα.
σε 1 συζήτηση που είχα με φαρμακοτρίφτη και βιολόγο,
μου εξήγησαν με επιχειρήματα ότι η ποσότητα της απλής λοσιόν(elocon,butavate κ.α) είναι απειροελάχιστη και δεν υπολογίζεται στην συστηματική κυκλοφορία
ακολουθούν βέβαια τον ίδιο κανόνα με τα υπόλοιπα που χρησιμοποιούμε-θέλουν συνέχεια στην θεραπεία 8)
 

NoMoreLoss

New Member
Απ: Πώς η κορτιζονούχα λοσιόν περιορίζει την τριχόπτωσ

mel1980 είπε:
με κοιταξε σοβαρα και μου πε ........σε καταλαβαινω στην γυναικα το μαλλι ειναι οπως στον αντρα το που....!! καταλαβες γιατι φρικαρω? τωρα φυσικα οπως γραφω και αλλου τα εκοψα ολα μαχαιρι και περιμενω......

:D :D :D ρε τον μ@λ@κ@
λοιπόν ακου ότι ο τύπος Diffuse Alopecia Areata και μόνο αυτός οφείλεται στο γεγονός ότι το ανοσοποιητικό μας σύστημα κάνει επίθεση στις τρίχες για άγνωστο λόγο και τις αποβάλει θεωρώντας τες ξένο σώμα. τα διαλύματα που έχουν κορτιζόνη εμποδίζουν ώστε να συμβεί αυτό, κατάλαβες?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

mel1980

New Member
Απ: Πώς η κορτιζονούχα λοσιόν περιορίζει την τριχόπτωσ

yes καταλαβα αλλα αν εχω αυτο που λες πως γινετε η διαγνωση
 
Απ: Πώς η κορτιζονούχα λοσιόν περιορίζει την τριχόπτωσ

mel1980 είπε:
yes καταλαβα αλλα αν εχω αυτο που λες πως γινετε η διαγνωση

Αν το ψάξεις λίγο στο νετ θα βρείς ότι η διάγνωση βασίζεται στο ιστορικό του ασθενούς και στην κλινική του εικόνα. Σε δύσκολες περιπτώσεις γίνεται βιοψία.
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Πώς η κορτιζονούχα λοσιόν περιορίζει την τριχόπτωσ

captain είπε:
Αυτήν την απορία θέλω να εκφράσω προς τα πιο έμπειρα μέλη του forum ή όποιον άλλο γνωρίζει.
Κάθε φορά που βάζω elocon ή betavute στο κεφάλι μου, η τριχόπτωση μετά από 3-4 μέρες περιορίζεται πάρα πολύ. Η αντίστροφη πορεία ξεκινάει πάλι 3-4 μέρες μετά την διακοπή της.
Έχω ΑΑ, βάζω regaine 2% εδώ και 3 μήνες, fungoral 2% και αντισυλληπτικά yasmin 2 μήνες.
Tο θέμα είναι ότι η γιατρός μου είπε 20 μέρες elocon (20-25 σταγόνες το βράδυ) και διακοπή 30 μερες. Είναι θεραπεία ή ξεγέλασμα των τριχοθυλακίων τελικά η κορτιζονούχα λοσιόν;
Επίσης το αντισυλληπτικό αρκεί για την ορμονική διαταραχή ή χρειάζομαι και τοπικό σκεύασμα για την DHT?

Όποιος ξέρει ας με φωτίσει. Ευχαριστώ.

φυσικα αφου βαζεις σε καταστολη το κεφαλακι σου και δουλευει με αργους ρυθμους
ετσι με αργους ρυθμμους θα τα χανει

δεν ειναι λυση παραγωγα της κορτιζονης , μονο προσωρινα κανουν κατι
ΙΣΩΣ το μονο καλο που μπορουν να κανουν ειναι να χρησιμοποιηθουν σε φαση shedding
ωσπου να δουλευψει μια θεραπεια

αυτο που ειπες περι ξεγελασμα καπως ετσι ειναι

οταν σταματησεις να χρησιμοποιεις καταστολικα
ο οργανισμος επανερχετε σε λιγες μερες και επειτα συνεχιζει το προβλημα ως εχει
 

akol

Member
Απ: Πώς η κορτιζονούχα λοσιόν περιορίζει την τριχόπτωσ

η τριχοπτωση μου εχει περιοριστει τουs τελευταίαουs μήνεs λόγω χρήσηs proscar.τιs τελευταίεs 2 εβδομάδεs λόγου προβλήματοs υγείαs είμαι σε αγωγή με medrol από το στόμα.8mg στην αρχή τώρα 6 mg ημερησίωs.παρατήρησα οτι η τριχόπτωση κόπηκε μαχαίρι.δεν πέφτει τρίχα!!!!και τα μαλλιά εκτόs αυτού έχουν πυκνή όψη.βέβαια δεν είναι λύση να κατεβάζειs κορτιζόνη για να σώσειs τα μαλλιά.θυμήθηκα όμωs έναν απο τουs πολλούs γιατρούs που είχα πάει κάποτε και μου είχε πει πωs χαμηλέs δόσειs στεροειδών εωs 2,5mg μπορούν να βοηθήσουν σημαντικά στην τριχόπτωση χωρίs να υπάρχουν παρενέργειεs μιαs και η δόση είναι εξαιρετικά χαμηλή.έχει κανείσ άποψη για το θέμα??
 

Hopefull

New Member
Απ: Πώς η κορτιζονούχα λοσιόν περιορίζει την τριχόπτωσ

τα τοπικα κορτικοστερεοειδη που αναφερετε δεν κανει να χρησιμοποιουνται για μεγαλα διαστηματα, ειχα κανει και εγω καποτε τετοια θεραπεια(elocon νομιζω)...αν θυμαμαι καλα ο δερματολογος μου ειπε οτι κανουν κακο στο δερμα με μακροχρονια χρηση λεπταινουν το δερμα και το χαλανε κανει σα ραγαδες μετα και τετοια

καντε ενα search στο google topical corticosteroids and skin thinning αν θελετε να μαθετε περισσοτερα
 

Conan

Member
Απ: Πώς η κορτιζονούχα λοσιόν περιορίζει την τριχόπτωσ

οποτε κι εγω που εχω και betnovate στη μινοξ , καλο θα ηταν να το αφαιρεσω απο το μιγμα οταν τελειωσει ( κανα 3μηνο υπολογιζω να κρατησει ακομα)και να αφησω το μονο biotrin . μου το ειχε πει και ο tropheus αυτο , πριν το καλοκαιρι, το θυμαμαι ( για λεπτυνση δερματος). θα το εχω υποψη μου.
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα