Πως αντιμετωπίζεται τον κοινωνικό περίγυρο μετά από μια μμ;

nine

Active Member
Καλημέρα σας,

Όσοι έχετε κάνει μια επιτυχημένη μεταμόσχευση και προφανώς πριν την μμ εισασταν ενα norwood μεγαλύτερο του 3 πως αντιμετωπίσατε την μεγάλη αλλαγή;

Υπήρχαν άτομα που δεν σχολίασαν καθόλου την αλλαγή;
Δεν εννοώ τόσο άτομα οικογένεια, σχέση που σίγουρα θα είδαν την διαδικασία της φυτρωσης και την κατάσταση της δότριας αλλά συναδέλφους, φίλους, άτομα που βλέπετε ανά μήνα. Σιγουρα μια μεγαλη αλλαγη θα ειχε σχολια τυπου "τι εκανες"; "τι εβαλες";

Πιστευω καποιος norwood 2μιση-3 αν απλά εκλεισε κροταφους και δεν ειδε κανεις την μετεγχειρητικη εξελιξη δυσκολα θα καταλαβε. Εκτος αν καποιος ασχολειται τοσο και κοιταει hairline οπως κανουμε και εμεις στο thread των διασημων :D
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Giorgos-3

Well-Known Member
Φιλε μου εγω προσωπικα αυτη την στιγμη που μιλαμε απο 6αρης που ημουν ηδη με κοιτανε σαν εξωγήινο (θα δειτε φωτο στο 5μηνο οσονουπο) αλλα απ την πρωτη στιγμη λεω τι εχω κανει κ το λεω με υπερήφανια ! Δεν μπορω να κτλ γιατι πρεπει να κρυφτω για κάτι που εκανα για μενα να νιωςω καλυτερα κ δεν πειραζει κανεναν .... ασε που μεγαλα nw κ να θελουν να κρυφτούν δεν μπορουν γιατι θα γελοιοποιηθούν οτι δικαιολογία κ να πουν ....
 

nine

Active Member
Ναι, σιγουρα κανενας δεν κρυβεται. Αλλα καποιες φορες ατομα που δεν γνωριζεις τοσο μπορει να μην θες να το μαθουν :p

Εδω και εγω καποτε μονο με μινοξ στο 4μηνο ειχα γυρισει σε norwood 1μιση και 2 ατομα που με εβλεπαν καταλαβαν την αλλαγη στα temples. Δυστηχως αυτο κρατησε μονο 8 μηνες και και σιγα σιγα αφου επεσε η αποδοση της μινοξ επανηλθα στα φυσιολογικα επιπεδα.
 

Veron

Well-Known Member
Πιο πολυ ειναι στο δικο μας κεφαλι σαν ταμπου παρα στον αλλων.Προσωπικα την περιοδο φυτρωσης ειχα το κεφαλι ξυρισμενο οποτε δεν καταλαβαιναν και πολλα.Η πλεοψηφια δεν καταλαβε τιποτα.Βεβαια οταν φτασεις στους 7-8 μηνες που η διαδικασια εχει παρει ξεκαθαρο δρομο του πως εχει παει αν εχεις ενα φυσικο αποτελεσμα δεν σχολιαζεται καν,αν η μεταμοσχευση κανει μπαμ (π.χ μονοκοματη hairline ή πολυ αραιη φυτρωση ή ολα αυτα που σχολιαζουμε εδω μεσα για πολλες κλινικες νομιζω γελανε και λιγο πισω απο την πλατη σου) Γιαυτο βεβαια σε παρα πολλες κλινικες υπαρχει και η διαφορα τιμης .Δεν γινεται πχ ο X γιατρος να χρεωνει 5 ευρω (η τιμη ειναι υποθετικη) ανα graft και ο αλλος 0,50 cents και να χουν ιδιο αποτελεσμα.Δυστυχως η ευτυχως το χερι του γιατρου και του επιτελείου του παιζει μεγαλο ρολο στο τελικο αποτελεσμα και στην ληπτρια και στην δοτρια.
Δεν ειναι μ@^%&&κες και ψυχαναγκαστικοι οσοι φωναζουν εδω μεσα για καποια πραγματα στις μεταμοσχευσεις.Και για να μην ξεφευγω επι του θεματος , ειναι κατι το οποιο φτιαχνει την εικονα σου σου δινει χρονακια νεοτητας και σε κανει να χαιρεσαι οποτε πραγματικα στα παπακια σου τι θα πει ο κοσμος.
 

dimitris50423

Well-Known Member
Ο καλυτερος τροπος να μην ερθεις σε δυσκολη στιγμη και να μην αισθανθεις ασχημα ειναι να το πεις στον κυκλο σου.
Οποτε δεν θα μπορουν να σε ξαφνιασουν φερνοντας σε σε δυσκολη θεση αλλα μονο να σου πουν ποσο βελτιωθηκες.
Εγω αυτο εκανα και εισεπρατα πολυ θετικα σχολια χωρις να νιωσω ποτε αμηχανα.
Για τους πιο μακρινους γνωστους δεν λες τιποτα αλλα αν σε ρωτησουν λες αμεσως οτι εκανες μεταμοσχευση.
Δεν υπαρχει λογος να κρυφτεις. Μαγκια σου που προσεχεις τον εαυτο σου βελτιωνεις την εικονα σου.

Για μενα ειναι πολυ μεγαλη υποθεση μια πετυχημενη μμ μαλλιων. Πρεπει να ειναι πολυ χαρουμενος καποιος που κατάφερε να κανει μια πετυχημενη αλλαγη.
Κερδιζει σε πολλα πεδια γιατι αλλαζει ολη η διαθεση και η ενεργεια του.
Δεν θελω καν να σκεφτω ποσο πεσμενος θα ημουν αν εμενα στην κατασταση προ μεταμοσχευσης.
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Στην καθημερινή μου δουλειά έχω συνεχώς τους ίδιους και ίδιους πελάτες οι οποίοι πότε δεν κατάλαβαν αν έχω μια τεράστια φαλάκρα στο crown.
Τώρα που πήρα 20 μέρες άδεια από την δουλειά μου πριν φύγω τους ενημέρωσα όλους έναν έναν και τους έδειξα φωτογραφίες πως είμαι διότι σε 20 μέρες θα εμφανιστώ ξαφνικά με ξυρισμένο κεφάλι και ένα crown χωρίς τρίχα εφόσον η φύτρωση αρχίζει στους 4 μήνες.
Ομολογώ ότι οι περισσότεροι με είπαν μπράβο και καλά θα κάνεις εφόσον δεν νιώθεις άνετα.
Επίσης το ομολόγησα και σε 2 κοπέλες που γνώρισα πριν λίγο καιρό και δεν το θεώρησαν καθόλου ταμπού & ίσα ίσα μου έδειξαν περισσότερο ενδιαφέρον αυτές τις ήμερες που βρίσκομαι στην κλινική
Όπως είπε ο Veron πιο πολύ στο δικό μας μυαλό είναι σαν ταμπού.
Επίσης με τις καθημερινές διαφημίσεις στο Facebook από διάφορες κλινικές που χορηγούν ,πλέον έχει γίνει της μόδας η μεταμόσχευση.
 

Tsek

Well-Known Member
Εγώ για τις πρωτες μέρες με το κοντό λουκ είπα πως ήταν ξηροδερμια και εκανα λειζερ σε δερματολόγο.
Κανένας δεν πήρε χαμπάρι.
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Στην καθημερινή μου δουλειά έχω συνεχώς τους ίδιους και ίδιους πελάτες οι οποίοι πότε δεν κατάλαβαν αν έχω μια τεράστια φαλάκρα στο crown.
Τώρα που πήρα 20 μέρες άδεια από την δουλειά μου πριν φύγω τους ενημέρωσα όλους έναν έναν και τους έδειξα φωτογραφίες πως είμαι διότι σε 20 μέρες θα εμφανιστώ ξαφνικά με ξυρισμένο κεφάλι και ένα crown χωρίς τρίχα εφόσον η φύτρωση αρχίζει στους 4 μήνες.
Ομολογώ ότι οι περισσότεροι με είπαν μπράβο και καλά θα κάνεις εφόσον δεν νιώθεις άνετα.
Επίσης το ομολόγησα και σε 2 κοπέλες που γνώρισα πριν λίγο καιρό και δεν το θεώρησαν καθόλου ταμπού & ίσα ίσα μου έδειξαν περισσότερο ενδιαφέρον αυτές τις ήμερες που βρίσκομαι στην κλινική
Όπως είπε ο Veron πιο πολύ στο δικό μας μυαλό είναι σαν ταμπού.
Επίσης με τις καθημερινές διαφημίσεις στο Facebook από διάφορες κλινικές που χορηγούν ,πλέον έχει γίνει της μόδας η μεταμόσχευση.
Κατσε γιατι εδω βγάλαμε είδηση !!!! Διπλο ταμπλό ο τζοναρας!!!!
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Κατσε γιατι εδω βγάλαμε είδηση !!!! Διπλο ταμπλό ο τζοναρας!!!!

Ταυτόχρονα τις γνώρισα τι να κάνω. Η μια στην ηλικία μου και είναι έτοιμη για σχέση και η άλλη μεγαλύτερη & θέλει να περνάμε καλά. Η δεύτερη ξέρει για την πρώτη άλλα η πρώτη όχι για την δεύτερη.:D
 

tol

Well-Known Member
Η μια στην ηλικία μου και είναι έτοιμη για σχέση και η άλλη μεγαλύτερη & θέλει να περνάμε καλά. Η δεύτερη ξέρει για την πρώτη άλλα η πρώτη όχι για την δεύτερη
Φιλε John, αν η πρωτη (που θελει σοβαρη σχεση) μαθει για τη δευτερη, τοτε προσεχε το προσφατα μεταμοσχευμενο crown.....δε θα μεινει τριχα για τριχα απο τις παντοφλιες που θα φας κατακεφαλα!!!! Ειναι επικινδυνα σπορ αυτα!!!
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Την έστειλα την πρώτη με ξούρα το κεφάλι και με λέει έτσι σε θέλω.
Θα μας τρελάνεις την λέω μαρη? Anyway ακόμη δεν ξεκαθάρισα την θέση μου,την έχω στο περίμενε.
Την είχα πει να έρθει Κύπρο δε μπορούσε,είπα την άλλη ούτε αυτή. Τελικά ήρθε ο μπαμπάς μου.:D
 
  • Like
Reactions: tol

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Veron

Well-Known Member
Επίσης με τις καθημερινές διαφημίσεις στο Facebook από διάφορες κλινικές που χορηγούν ,πλέον έχει γίνει της μόδας η μεταμόσχευση.

@John_John1 Δεν θελω να στο χαλασω αλλα οι διαφημισεις στο facebook πανε αναλογα με τα cookies.
 
Μπλουζα