Πυκνότητες και Ασφάλεια σε μια μεταμόσχευση

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Gorgi
Nα χαίρεσαι το αποτέλεσμα σου.

Μερικές επισημάνσεις.
Τα grafts που μπήκαν σε όλη την έκταση ήταν πραγματικά ένα πολύ σωστό νούμερο για να μπορέσεις να αυξήσεις σε μεγάλο βαθμό την πυκνότητα σου σε όλο το κεφάλι και να έχει την απαιτούμενη ομοιογένεια.
Δεδομένου του μικρού προβλήματος που είχες.

Έκλεισες?
Όχι.
Κατάφερες το στόχο?
Όχι.
Αυξήθηκε η πυκνότητα?
Ναι.
Σε τέτοιο βαθμό που να είναι αυτή που θα έπρεπε?
Όχι.

Υπάρχουν δύο λόγοι που έχει συμβεί αυτό.
Το splitting έχει πάει σύννεφο όπως γίνεται σε αυτή την κλινική και υπολογίζεις ένα 30% που σημαίνει ότι έχουν μπει πραγματικά 3500g.
Αυτόματα αλλοιώνει το αποτέλεσμα.
Μια φύτρωση της τάξεως του 90% που είναι επιτυχημένη σημαίνει απώλεια 350g στα πραγματικά και όχι στα δηλωμένα.

Σύνολο λοιπόν splitting +απώλειες φύτρωσης =1350g.
Με 3200grafts φυτεμένα αυτή θα έπρεπε να είναι η εικόνα σου.
Η χερλάιν δυστυχώς θέλει πάλι πέρασμα,(άλλωστε αυτό έχει επικρατήσει δυστυχώς να είναι δεδομένο εδώ μέσα και να μας αρέσει και από πάνω)όταν θα έπρεπε να είχε τελειώσει με τη μία.
Χιλιοειπωμένα πράγματα δυστυχώς.

Συμπερασματικά πηγές σε ένα τοπ γιατρό,σε μια παγκόσμια κλινική που όλα λειτουργούν ρολόι,αλλά για ακόμα μια φορά ένα περιστατικό δεν πήγε όπως θα έπρεπε αλλά είναι απλά καλό όπως πολύ σωστά επισήμανες.

Στα δικά μου και μόνο μάτια δεδομένου του κόστους,της φήμης του γιατρού,της κλινικής,της ταλαιπωρίας ψυχικής-σωματικής,του αριθμού των g,φαντάζει σαν αποτυχημένο.

Σωστές εν γένει παρατηρήσεις. Μια ένσταση στο σχόλιο για το ξαναπέρασμα της hairline και το ότι δυστυχώς έχει επικρατήσει εδώ σαν δεδομένο και μας αρέσει κιόλας. Αυτό που πραγματικά μου αρέσει είναι να μην παραμυθιαζόμαστε. Η άποψη ότι μια hairline μπορεί να φυτευθεί με την μια με πυκνότητες 50-55-60g ανεξαρτήτων συνθηκών είναι εξόχως προβληματική. Οχι ότι δεν μπορεί να συμβεί και αυτό, φυσικά και μπορεί, πρέπει όμως να τηρούνται κάποιες προυποθέσεις. Πχ η τρίχα να είναι πολύ λεπτή <50μ, άρα το εργαλείο εμφύτευσης μικρό και το πλήγμα στην λήπτρια διαχειρίσιμο από τον οργανισμό. Σε αντίθεση περίπτωση ρισκάρεις αιματώματα (ή και νεκρώσεις) κάτι που είναι στην ημερησία διάταξη και τις περισσότερες φορές περνάει απαρατήρητο γιατί είτε δεν υπάρχουν φώτο είτε δεν υπάρχει γνώση, είτε αποκρύπτεται. Τα έχουμε δει πολλάκις και τις περισσότερες φορές αυτά (ανάλογα με την έκταση τους) είναι υπεύθυνα για τις αποτυχίες με μειωμένες φυτρώσεις .

Κλασσικό παράδειγμα ο Γεωργίου που έχει όλων των ειδών τα αποτελέσματα, Από θεικά μέχρι πλήρεις αποτυχίες. Πρόσφατα ένα μέλος μας είπε ότι του έβαλε 70g (η εικόνα του κάτι τέτοιο δείχνει). Του εύχομαι να πάνε όλα καλά και να ανήκει στα θεικά. Η πραγματικότητα όμως λέει ότι το ρίσκο είναι πολύ μεγάλο και δεν εξαρτάται από τον γιατρό πρωτίστως αλλά από τον οργανισμό του καθενός κάνοντας την συνέχεια ρουλέτα.

Ως εκ τούτου είναι προτιμότερο να έχεις μια καλή και σίγουρη εικόνα με 45-50g στην hairline (που για τις hightech απαιτήσεις του φόρουμ να θέλει και άλλο πέρασμα αλλά στον έξω κόσμο και στο μέλος θα του αλλάξουν σε πρώτη φάση την όψη) και να επανέλθεις με ένα μικρότερο ή μεγαλύτερο touchup σε ένα χρόνο για να πας το αποτέλεσμα σε άλλο επίπεδο ανάλογα με τα θέλω σου. Αυτό λέει η σωστή στρατηγική που θέτει πάνω από όλα την ασφάλεια.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

vlafo

Well-Known Member
Σωστές εν γένει παρατηρήσεις. Μια ένσταση στο σχόλιο για το ξαναπέρασμα της hairline και το ότι δυστυχώς έχει επικρατήσει εδώ σαν δεδομένο και μας αρέσει κιόλας. Αυτό που πραγματικά μου αρέσει είναι να μην παραμυθιαζόμαστε. Η άποψη ότι μια hairline μπορεί να φυτευθεί με την μια με πυκνότητες 50-55-60g ανεξαρτήτων συνθηκών είναι εξόχως προβληματική. Οχι ότι δεν μπορεί να συμβεί και αυτό, φυσικά και μπορεί, πρέπει όμως να τηρούνται κάποιες προυποθέσεις. Πχ η τρίχα να είναι πολύ λεπτή <50μ, άρα το εργαλείο εμφύτευσης μικρό και το πλήγμα στην λήπτρια διαχειρίσιμο από τον οργανισμό. Σε αντίθεση περίπτωση ρισκάρεις αιματώματα (ή και νεκρώσεις) κάτι που είναι στην ημερησία διάταξη και τις περισσότερες φορές περνάει απαρατήρητο γιατί είτε δεν υπάρχουν φώτο είτε δεν υπάρχει γνώση, είτε αποκρύπτεται. Τα έχουμε δει πολλάκις και τις περισσότερες φορές αυτά (ανάλογα με την έκταση τους) είναι υπεύθυνα για τις αποτυχίες με μειωμένες φυτρώσεις .

Κλασσικό παράδειγμα ο Γεωργίου που έχει όλων των ειδών τα αποτελέσματα, Από θεικά μέχρι πλήρεις αποτυχίες. Πρόσφατα ένα μέλος μας είπε ότι του έβαλε 70g (η εικόνα του κάτι τέτοιο δείχνει). Του εύχομαι να πάνε όλα καλά και να ανήκει στα θεικά. Η πραγματικότητα όμως λέει ότι το ρίσκο είναι πολύ μεγάλο και δεν εξαρτάται από τον γιατρό πρωτίστως αλλά από τον οργανισμό του καθενός κάνοντας την συνέχεια ρουλέτα.

Ως εκ τούτου είναι προτιμότερο να έχεις μια καλή και σίγουρη εικόνα με 45-50g στην hairline (που για τις hightech απαιτήσεις του φόρουμ να θέλει και άλλο πέρασμα αλλά στον έξω κόσμο και στο μέλος θα του αλλάξουν σε πρώτη φάση την όψη) και να επανέλθεις με ένα μικρότερο ή μεγαλύτερο touchup σε ένα χρόνο για να πας το αποτέλεσμα σε άλλο επίπεδο ανάλογα με τα θέλω σου. Αυτό λέει η σωστή στρατηγική που θέτει πάνω από όλα την ασφάλεια.
Υπάρχει τεράστια απόκλιση στο τι και πως ορίζει ο κάθε γιατρός τη λέξη ασφάλεια.
Πέρα από τη βιβλιογραφία το τι λέει.

Πότε δε μίλησα και αναφέρθηκα σε πυκνότητες με τη μια στα 70g,εκεί έχει τεράστιο ρίσκο με όντως πολλές πιθανότητες τη νέκρωση.
Άρα δεν ισχύει κάτι τέτοιο.

Η κατηγοριοποίηση και εξατομικευμένη προσέγγιση επιβάλλεται.
Η κονσερβοποίηση απαγορεύεται.

Άλλο όμως το 70,άλλο το 60,άλλο το 50 και άλλο το 40,όπως γίνεται αντιληπτό το 40 από το 60 είναι 50% απόκλιση η μέρα με τη νύχτα δηλαδή.
Εκεί που μπορεί με ασφάλεια ο γιατρός σε μια λεπτή τρίχα <50 πάχος να μπει,μπορεί να επιτύχει πράγματι μέγιστη πύκνωση που ορίζεται μέχρι max60g.
Απο 50 και πάνω πάχος τρίχα μέχρι 55 micron,πάλι μπορεί με απόλυτη ασφάλεια να κινηθεί ένας γιατρός και αντίστοιχα με μικρό εργαλείο να κάνει τη φύτευση.

Συνεπώς η σωστή στρατηγική ναι μεν στηρίζεται στην ασφάλεια,αλλά αυτή ορίζεται διαφορετικά σε σχέση με τον
κάθε ασθενή και φυσικά με τον ίδιο το γιατρό που αυτός ορίζει το πλάνο το τελικό.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Υπάρχει τεράστια απόκλιση στο τι και πως ορίζει ο κάθε γιατρός τη λέξη ασφάλεια.
Πέρα από τη βιβλιογραφία το τι λέει.

Πότε δε μίλησα και αναφέρθηκα σε πυκνότητες με τη μια στα 70g,εκεί έχει τεράστιο ρίσκο με όντως πολλές πιθανότητες τη νέκρωση.
Άρα δεν ισχύει κάτι τέτοιο.

Η κατηγοριοποίηση και εξατομικευμένη προσέγγιση επιβάλλεται.
Η κονσερβοποίηση απαγορεύεται.

Άλλο όμως το 70,άλλο το 60,άλλο το 50 και άλλο το 40,όπως γίνεται αντιληπτό το 40 από το 60 είναι 50% απόκλιση η μέρα με τη νύχτα δηλαδή.
Εκεί που μπορεί με ασφάλεια ο γιατρός σε μια λεπτή τρίχα <50 πάχος να μπει,μπορεί να επιτύχει πράγματι μέγιστη πύκνωση που ορίζεται μέχρι max60g.
Απο 50 και πάνω πάχος τρίχα μέχρι 55 micron,πάλι μπορεί με απόλυτη ασφάλεια να κινηθεί ένας γιατρός και αντίστοιχα με μικρό εργαλείο να κάνει τη φύτευση.

Συνεπώς η σωστή στρατηγική ναι μεν στηρίζεται στην ασφάλεια,αλλά αυτή ορίζεται διαφορετικά σε σχέση με τον
κάθε ασθενή και φυσικά με τον ίδιο το γιατρό που αυτός ορίζει το πλάνο το τελικό.

Ποτέ δεν ήμουν οπαδός της βιβλιογραφίας αλλά της πράξης. To 70g ήταν το παράδειγμα του Γεωργίου δεν είπα ότι εσύ αναφέρθηκες σε πυκνότητες 70g. Η προτασή σου ότι με πάχος τρίχας από 50-55μ μπορεί κάποιος γιατρός να κάνει με μικρό εργαλείο την εμφύτευση δεν είναι σωστή. Εξαρτάται τι λόγο θα κυνηγησει, άρα τι ποσόστωση θα έχει με πολυτριχα που επηρεάζουν επίσης το μέγεθος του εργαλείου εμφύτευσης. Αν κάνει splitting αλα Erdo και βασιστεί κυρίως σε μονότριχα, δίτριχα ναι μπορεί να πάει με μικρό σχετικα εργαλείο και να κυμανθεί περί το 50+. Αν βασιστεί κυρίως σε 3τριχα (Ισπανική σχολή με implanter) δεν μπορεί. Τσεκαρισμένο και έχω δώσει σε άλλο νήμα και παραδείγματα με τα χρώματα/διαμέτρους pen που χρησιμοποιούνται ανάλογα με τα πολύτριχα/πάχος τρίχας.

Σε όλα τα workshop που έχω παρευρεθεί είναι η μόνιμη ερώτηση που κάνω σε όλους τους γιατρούς, Βραζιλιάνους, Κορεάτες, Αμερικάνους, Ευρωπαίους. Ποιές πυκνότητες θεωρείτε ασφαλείς και ποιά είναι η στρατηγική σας. Δεν βρέθηκε ούτε ένας που να μου είπε έστω και 55g. Όλοι κυμάνθηκαν από 40-50g και o Erdo που κάποτε περηφανευόταν για 60g (μου είχε δείξει live τέτοιο περιστατικό) έχει ανακρούσει πρύμναν γιατί παρόλο το spitting έχει αρκετή αρνητική εμπειρία. Αρκετοί επίσης γιατροί έχουν παρουσιάσει σε αυτά τα workshop νεκρώσεις/αιματώματα αποτέλεσμα τέτοιων προσεγγίσεων. Μιλάμε για πραγματική λοιπόν εμπειρία.
 

oreo

Well-Known Member
Ποτέ δεν ήμουν οπαδός της βιβλιογραφίας αλλά της πράξης. To 70g ήταν το παράδειγμα του Γεωργίου δεν είπα ότι εσύ αναφέρθηκες σε πυκνότητες 70g. Η προτασή σου ότι με πάχος τρίχας από 50-55μ μπορεί κάποιος γιατρός να κάνει με μικρό εργαλείο την εμφύτευση δεν είναι σωστή. Εξαρτάται τι λόγο θα κυνηγησει, άρα τι ποσόστωση θα έχει με πολυτριχα που επηρεάζουν επίσης το μέγεθος του εργαλείου εμφύτευσης. Αν κάνει splitting αλα Erdo και βασιστεί κυρίως σε μονότριχα, δίτριχα ναι μπορεί να πάει με μικρό σχετικα εργαλείο και να κυμανθεί περί το 50+. Αν βασιστεί κυρίως σε 3τριχα (Ισπανική σχολή με implanter) δεν μπορεί. Τσεκαρισμένο και έχω δώσει σε άλλο νήμα και παραδείγματα με τα χρώματα/διαμέτρους pen που χρησιμοποιούνται ανάλογα με τα πολύτριχα/πάχος τρίχας.

Σε όλα τα workshop που έχω παρευρεθεί είναι η μόνιμη ερώτηση που κάνω σε όλους τους γιατρούς, Βραζιλιάνους, Κορεάτες, Αμερικάνους, Ευρωπαίους. Ποιές πυκνότητες θεωρείτε ασφαλείς και ποιά είναι η στρατηγική σας. Δεν βρέθηκε ούτε ένας που να μου είπε έστω και 55g. Όλοι κυμάνθηκαν από 40-50g και o Erdo που κάποτε περηφανευόταν για 60g (μου είχε δείξει live τέτοιο περιστατικό) έχει ανακρούσει πρύμναν γιατί παρόλο το spitting έχει αρκετή αρνητική εμπειρία. Αρκετοί επίσης γιατροί έχουν παρουσιάσει σε αυτά τα workshop νεκρώσεις/αιματώματα αποτέλεσμα τέτοιων προσεγγίσεων. Μιλάμε για πραγματική λοιπόν εμπειρία.
Στο χτίσιμο της hairline όταν παίζεις με 2 και 3 row μονότριχα και κουμπώσεις καπάκι τα δίτριχα για να συμπληρωθεί το μαγικό 1χ1cm2 απο μόνο του σε πάει σε 48-52 g πυκνότητα. Και μερικά τρίτριχα να έχει δεν χαλάει την μανέστρα. Εκτός και αν φοβούνται να παίξουν τέτοιες πυκνότητες και τελικά λένε οτι μπορούν αλλά αποδυκνύεται πυροτέχνημα.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Στο χτίσιμο της hairline όταν παίζεις με 2 και 3 row μονότριχα και κουμπώσεις καπάκι τα δίτριχα για να συμπληρωθεί το μαγικό 1χ1cm2 απο μόνο του σε πάει σε 48-52 g πυκνότητα. Και μερικά τρίτριχα να έχει δεν χαλάει την μανέστρα. Εκτός και αν φοβούνται να παίξουν τέτοιες πυκνότητες και τελικά λένε οτι μπορούν αλλά αποδυκνύεται πυροτέχνημα.

Tα μονότριχα είναι τις περισσότερες φορές 2 row και αφορούν κυρίως το transition zone, δηλαδή μερικά χιλιοστά μπροστά μπροστά. Εδώ μιλάμε για το define zone, δηλαδή την ακριβώς πιο πίσω ζώνη. Εκεί όταν ο λόγος σου είναι 2.5 (αν βγάλεις δε έξω και τα 1τριχα μπορεί και πρός το 2.6-2.7 όπως έχει παρατηρηθεί σε πολλές πραγματικές περιπτώσεις) σημαίνει ότι >50% είναι 3τριχα και πλέον έχεις αλλάξει pen σε μεγαλύτερο μέγεθος με μεγαλύτερο πλήγμα στο δέρμα αν η τρίχα σου δεν είναι λεπτή. Αυτό λέμε. Το να ανοίξεις 60 τρύπες σε μια κενή εκτεταμένη περιοχή δεν είναι ταλέντο, ούτε προυποθέτει κάποια ιδιαίτερη ικανότητα. Το κάνει σχεδόν ο οποιοσδήποτε γιατρός, είμαι σίγουρος και οι νοσηλεύτριες του Β με επιτυχία. Άλλο όμως να τα φυτέψεις και άλλο να επιβιώσουν λόγω αιματώματος ή νέκρωσης. Επαναλαμβάνω, οι υψηλοί λόγοι δεν συνάδουν με μεγάλες πυκνότητες για τους λόγους που προανέφερα εκτός αν υπάρχουν κάποιες προυποθέσεις (πχ λεπτή τρίχα).
 

vlafo

Well-Known Member
Η προτασή σου ότι με πάχος τρίχας από 50-55μ μπορεί κάποιος γιατρός να κάνει με μικρό εργαλείο την εμφύτευση δεν είναι σωστή. Εξαρτάται τι λόγο θα κυνηγησει, άρα τι ποσόστωση θα έχει με πολυτριχα που επηρεάζουν επίσης το μέγεθος του εργαλείου εμφύτευσης.
Δεν είναι πρόταση δική μου ούτε εκφέρω προσωπικές απόψεις,αυτά τα έχω συζητήσει και ήταν η απάντηση γιατρών στην προσπάθεια να επιτευχθεί μέγιστη πύκνωση με ασφάλεια όταν συζητάγαμε.
Με Τιρκαλά,Ζώντο,Cole,Βissanga αναφέρω τους συγκεκριμένους γιατί κάποιοι όπως ο Γεωργίου,με είχαν διαβεβαιώσει πως το κάνουν με ασφάλεια μέχρι 70g αν και διαφωνούσα.
Συγκεκριμένα αυτοί οι 4(υπήρχαν και άλλοι όπως ο Freitas αλλά μέσα από mail είναι δύσκολο να διασταυρωθεί αν δεν είσαι παρών).

H τοποθέτηση σε μια κανονική τρίχα όπως η δική μου(0,52m) π.χ είναι δυνατόν να επιτευχθεί πυκνότητα 55g με εργαλείο 0,90(για 0,80 δεν το συζητάμε) με το λόγο σου και λίγο ακόμα αυξημένο όπου η ποσόστωση των πολυτρίχων δεν θα υπερβαίνει το 50%.
Είναι δυνατόν να γίνει και το implanter να τα πάρει τα πολύτριχα και να τα βάλει.
Ειδικά ο Ζώντος ήταν κάθετος σε αυτό παρόλο που ο συγκεκριμένος παίζει με πάρα πολύ μεγάλο λόγο εξαγωγής στα περιστατικά του και κάνει ακριβώς αυτό εξαγωγή πολλών πολυτρίχων.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Το τι μπορεί να ισχυρίζεται κάθε γιατρός σε κάθε υποψήφιο πελάτη έχει πολύ μικρή αξία κατά την αποψή μου. Το τι παρουσίαζει ο κάθε γιατρός σε συναδέλφους σε παγκόσμια workshop έχει πολύ μεγαλύτερη αξία, γιατί εκεί απευθύνεται σε γνώστες και δεν μπορεί να λέει ότι θέλει. Στην δικιά σου περίπτωση δημιουργήθηκε ένα σοβαρό αιμάτωμα και απώλεια μοσχευμάτων στη δεξιά σου πλευρά με μικρότερη πυκνότητα από τα 55g . Δεν θέλω να σκεφτώ τι θα γινόταν αν η πυκνότητα ήταν μεγαλύτερη. Ως προς τα μεγέθη να ξέρεις ότι τα 3τριχα σε πάχη πάνω από 50μ τοποθετούνται στο μπλε impanter που είναι το 1.0. Δεν υπάρχει Lion implanter 0.9 (punch εξαγωγής ναι), αλλά 0.8-1.0-1.2. Το 1.0 σε σχέση με το 0.8 (κόκκινο χρώμα) επιφέρει 57% μεγαλύτερο πλήγμα/τρύπα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

vlafo

Well-Known Member
Το αιμάτωμα δεν είχε να κάνει με την πυκνότητα που έβαλα,(άλλωστε δεν κινδύνευα),αλλά με την αναισθησία που ήταν μεγαλύτερη σε εκείνο το σημείο τοπικά.
Αυτό δε σημαίνει ότι δε μπορούσαν να μπούνε 55g.
Με το εργαλείο 1,00 προφανώς δεν μπορούσε να επιτευχθεί αυτό ήταν γνωστό.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
H αναισθησία δεν δημιουργεί αιματώματα αλλά σοκλος λόγω της επινεφρίνης που περιέχει κάνοντας αγγειοσύσπαση, η βελόνα που σου κάνει την αναισθησία είναι δέκατα του χιλιοστού και κανει ελάχιστες τρύπες. Το αιμάτωμα (όπως είναι προφανές) δημιουργείται από το κόψιμο των αιμοφόρων αγγείων (των τοιχωμάτων τους) υποδόρια από το εργαλείο εμφύτευσης που σε σχέση με την βελόνα έχει δεκάδες φορές μεγαλύτερη διάμετρο. Όσο περισσότερες και μεγαλύτερες τρύπες κάνεις τόσα περισσότερα αγγεία κόβεις άρα δημιουργείς μια ροή αίματος που αν γίνει υπερβολικά μεγάλη δεν μπορεί να παροχετευθεί και λιμνάζει τοπικά όταν το αίμα αρχίζει να πήζει δημιουργώντας το αιμάτωμα (ή την νέκρωση) που έχει την μορφή μελανιάς. Εκεί επειδή δεν υπάρχει φρέσκο αίμα που μεταφέρει οξυγόνο τα g δεν αναπνεύουν και πεθαίνουν. Επίσης το δέρμα παθαίνει μια καθίζηση (βαθούλωμα) αφού επίσης δεν είναι εύκολο σε τέτοιες συνθήκες να επουλωθεί πλήρως.
 
Τελευταία επεξεργασία:

vagosx

Well-Known Member
Προσωπικά θεωρω ότι ανεξαρτήτως του πάχους της τρίχας κάθε ασθενούς, ένας γιατρός που θεωρείται top πρέπει τα 50 έως max 55 grafts/m2 να τα έχει με μεγάλη ασφάλεια και να τελειώνει τις hairline με τη μια και φυσικά χωρίς να δημιουργεί ουδέν πρόβλημα νέκρωσης η οτιδήποτε άλλο στον ασθενή.
Προσωπικά έχω δει στα διεθνή φόρουμ παρα πολλά περιστατικά από Couto, Freitas, HLC, Pekiner και Dr Konior που τα έχουν βάλει αυτά τα grafts σε hairline και έχουν πετύχει εξαιρετικά αποτελέσματα με μια επέμβαση.
 

JimKan1

Well-Known Member
Προσωπικά θεωρω ότι ανεξαρτήτως του πάχους της τρίχας κάθε ασθενούς, ένας γιατρός που θεωρείται top πρέπει τα 50 έως max 55 grafts/m2 να τα έχει με μεγάλη ασφάλεια και να τελειώνει τις hairline με τη μια και φυσικά χωρίς να δημιουργεί ουδέν πρόβλημα νέκρωσης η οτιδήποτε άλλο στον ασθενή.
Προσωπικά έχω δει στα διεθνή φόρουμ παρα πολλά περιστατικά από Couto, Freitas, HLC, Pekiner και Dr Konior που τα έχουν βάλει αυτά τα grafts σε hairline και έχουν πετύχει εξαιρετικά αποτελέσματα με μια επέμβαση.
Κρατα μικρο καλαθι γι αυτα, σιγουρα οι γιατροι που αναφερεις ειναι top και σιγουρα το εχουν κανει, απλα εχε στο νου σου οτι στα διεθνη φορουμ καποιες παρουσιασεις δεν ειναι και τοσο "ανεξαρτητες".
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

bobby

Well-Known Member
Νομίζω δεν εξαρτάται μόνο από την ικανότητα του γιατρού να «χωρέσει» 50-60-70 graft/cm2
αλλά και από την δυνατότητα ενός οργανισμού να ανταπεξέλθει σε τέτοιο τραύμα διατηρώντας τα graft. Οι σώφρωνες γιατροί δεν πιέζουν καταστάσεις και καλά κάνουν. Δεν είναι μόνο η πιθανότητα απώλειας graft (που είναι πεπερασμένα και δεν αναπληρώνονται) αλλά και η πιθανότητα νέκρωσης (που είναι ακόμα χειρότερη). Αν ο γιατρός σου έλεγε πυκνότητα 45 με 1% πιθανότητες παρενεργειών (απώλεια graft ή νέκρωση) και πυκνότητα 60 με 5% πιθανότητα παρενεργειών τι θα διάλεγες; Εγώ θα διάλεγα 40 με 0%………
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Προσωπικά θεωρω ότι ανεξαρτήτως του πάχους της τρίχας κάθε ασθενούς, ένας γιατρός που θεωρείται top πρέπει τα 50 έως max 55 grafts/m2 να τα έχει με μεγάλη ασφάλεια και να τελειώνει τις hairline με τη μια και φυσικά χωρίς να δημιουργεί ουδέν πρόβλημα νέκρωσης η οτιδήποτε άλλο στον ασθενή.
Η πρόταση σου περιέχει 2 πράγματα (πυκνότητες & ασφάλεια) που δεν μπορούν να ελεγχθούν από τον γιατρό. Δεν υπάρχει τρόπος ένας γιατρός να ελέγξει την αντίδραση του οργανισμού σε ένα εκτεταμενο τραύμα και να το περιορίσει postop. Το αιμάτωμα δεν εμφανίζεται άμεσα, δεν έχει ενδείξεις κατά την επέμβαση, φαίνεται μετά από 1-2 μέρες. Ως εκ τούτου ο μόνος τρόπος για να το αποφύγεις είναι να μην το προκαλέσεις, να πας συντηρητικά με βάση την εμπειρία. Άντε να το βοηθήσεις postop και με λίγα φάρμακα (τρανσαμίνη για τα παιδία που έχουν κάνει εδώ μμ και ξέρουν τι σημαίνει).

Προσωπικά έχω δει στα διεθνή φόρουμ παρα πολλά περιστατικά από Couto, Freitas, HLC, Pekiner και Dr Konior που τα έχουν βάλει αυτά τα grafts σε hairline και έχουν πετύχει εξαιρετικά αποτελέσματα με μια επέμβαση.
Ποιός τα μέτρησε και με με ποιά δεδομένα; Κατά δήλωση του ασθενούς ή της κλινικής; Αν δεν δω ποσταρισμένη φώτο με ανάλυση 1cm2 δεν πιστεύω τίποτα. Οι μόνοι που θα μπορούσαν υπό προυποθέσεις να το κάνουν σε μεγάλη κλίμακα είναι αυτοί που χρησιμοποιούν custom blades και βασίζονται σε χαμηλούς λόγους (πχ Erdogan). Θες να σου ανεβάσω νεκρώσεις του Feriudini που θεωρείται και expert σε hairline τις οποίες παρουσίασε σε workshop? Toυ Ferreira? Ωραία τα παχιά λόγια για μάρκετινγκ, η πραγματικότητα όμως είναι διαφορετική και κρύβεται τεχνιέντως κάτω από το χαλί.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Troufas

Active Member
Πολύ ενδιαφερουσα συζήτηση και πιλυ σημαντικές πληροφορίες παιδιά, ίσως θα έπρεπε να μεταφερθούν σε διαφορετική ενότητα και όχι στο νημα του φίλου, για να βρίσκονται πιο εύκολα απο τους ενδιαφερόμενους στο μελλον.
 

oreo

Well-Known Member
Tα μονότριχα είναι τις περισσότερες φορές 2 row και αφορούν κυρίως το transition zone, δηλαδή μερικά χιλιοστά μπροστά μπροστά. Εδώ μιλάμε για το define zone, δηλαδή την ακριβώς πιο πίσω ζώνη. Εκεί όταν ο λόγος σου είναι 2.5 (αν βγάλεις δε έξω και τα 1τριχα μπορεί και πρός το 2.6-2.7 όπως έχει παρατηρηθεί σε πολλές πραγματικές περιπτώσεις) σημαίνει ότι >50% είναι 3τριχα και πλέον έχεις αλλάξει pen σε μεγαλύτερο μέγεθος με μεγαλύτερο πλήγμα στο δέρμα αν η τρίχα σου δεν είναι λεπτή. Αυτό λέμε. Το να ανοίξεις 60 τρύπες σε μια κενή εκτεταμένη περιοχή δεν είναι ταλέντο, ούτε προυποθέτει κάποια ιδιαίτερη ικανότητα. Το κάνει σχεδόν ο οποιοσδήποτε γιατρός, είμαι σίγουρος και οι νοσηλεύτριες του Β με επιτυχία. Άλλο όμως να τα φυτέψεις και άλλο να επιβιώσουν λόγω αιματώματος ή νέκρωσης. Επαναλαμβάνω, οι υψηλοί λόγοι δεν συνάδουν με μεγάλες πυκνότητες για τους λόγους που προανέφερα εκτός αν υπάρχουν κάποιες προυποθέσεις (πχ λεπτή τρίχα).
Εγώ κάνω λόγο για το πρώτο cm της hairline , που κάνονικά έπρεπε να το χωρίζουμε σε first line όπου είναι τα rows απο τα μονά Graft, to transition zone όπου είναι τα δίτριχα και μετά το defined zone με τα τρίτριχα κ ουτω καθεξής. Ta 2 zones χάριν συντομίας λοιπόν γίνονται transition zone και καλύπτουν απο 0.5 - 1 cm(στο 1 cm συνήθως οριοθετείται όταν δεν υπάρχει back up απο native και πάμε για smooth transitioning) μέχρι την αρχή της defined. Σε αυτό το σημείο λοιπόν το 50+ είναι απαραίτητο και εύκολα εφικτό. Στην defined zone προφανώς και δεν επιτυγχάνεται λόγω της διατομής που είναι μεγαλύτερη, αλλά εκεί ψάχνουμε το coverage απο τον λόγο και όχι απο την αναζήτηση πυκνότητας απο super dense packing. (Αυτά για να καταλαβαίνουν τι σχολιάζουμε κάποιοι που πρωτοδιαβάζουν)
Αν ισχύει λοιπόν οτι ο χρυσός κανόνας είναι το 40 max 50 grafts/cm2 στο 1cm για κανονική διάμετρο τρίχας , τότε το 1 step strategy δεν μπορεί καν να υφίσταται , γιατί αν υπολογίσουμε και το στάνταρ 10% των απωλειών μην πω παραπάνω, τότε καταλήγουμε σε εικόνα less than satisfactory μιας και δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει much up με τα native μαλλιά.
Αν στα workshop μιλάνε για αυτά τα γραφτς ως μαξ, σίγουρα πρέπει να υπάρχουν καταγεγραμμένες όλες αυτές οι περιπτώσεις και να έχουν βγει ποσοστιαίες έρευνες που το αποδεικνύουν. Μην ξεχνάμε οτι κάποια χρόνια πριν φοβόντουσαν την νέκρωση over 30g/cm2.
Μου είναι αδύνατο να δεχθώ οτι εγώ στο consultation μίλαγα για πρώτο cm hairline στα 50+ και δεν μου είπε ο γιατρός "ώπα μεγάλε δεν μπορώ να στα βάλω γιατί φοβάμαι τα παρατράγουδα" .

,
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Ο ορισμός του 1cm και του defined zone έχει πολλές παραλλαγές ανάλογα με την σχολή. Μπορεί να είναι smooth gradient όπως το περιγράφεις (με transition zones κλπ αλά κλασσική βιβλιογραφία 1-2-3τριχα που έδινε μιας πιο "μεγάλης" ηλικίας hairline), αλλά μπορεί να είναι και hard gradient, δηλαδή τα 3τριχα να ξεκινάνε στα 3mm μαζί με τα 2τριχα ή και μπροστά από αυτά , αυτό που βλέπουμε στην Ισπανική σχολή που πρακτικά δεν βασίζεται στο transition zone. Στα 3mm και μετά λοιπόν έχουμε μια περιοχή που έχει λόγο πάνω από 2.5+ και με πυκνότητα 40-50g έχεις από 90-125 τρίχες που αν ένας γιατρός επιτύχει το 95% σου δίνει ένα νούμερο από 85 (χαμηλό αλλά πιθανώς αρκετό αν έχεις και δικές σου μαμα) - 119 τριχες (αρκετό αν δεν έχεις δικές σου και καλή υποστήριξη από τα πίσω μαμα).

Aν επιδιώκεις βέβαια το τέλειο και θέλεις να κάνεις match μαμά μαλλιά που δεν πάσχουν από μμ με εμφύτευση σε κενή περιοχή μπροστά από αυτά, οπωσδήποτε το 1step strategy έχει αδυναμίες αν θες να είσαι safe και τα θες και όλα. Λάθος αντιλαμβάνεσαι ότι τα 40-50g είναι το max. Εξαρτάται από τι λόγο θα κυνηγήσεις. Αν πας μόνο με 2τριχα μπορείς πιθανότατα να κινηθείς από 50-55g και μικρότερο implanter και να πάρεις από 100-110τριχες (περίπτωση Erdo). Aν όμως πας με υψηλό λόγο αναγκαστικά θα ρίξεις πυκνότητα αλλά πιθανότατα θα κερδίσεις τρίχες (Ισπανική σχολή). Και τα 2 δεν μπορείς να τα έχεις γιατί κινδυνεύεις. Ο τελικός σκοπός του γιατρού (του κάθε γιατρού) είναι να σου βάλει τα περισσότερα μαλλιά (τρίχες δηλαδή και όχι g) που μπορεί με ασφάλεια ανάλογα με την εμπειρία του. Την τελική απόφαση και το fine tuning το κάνει την ώρα της επέμβασης και όταν πλέον έχει γίνει η εξαγωγή και έχει τα τελικά δεδομένα του κάθε ασθενή. Αυτά που λες για τα 30g με νεκρώσεις ίσχυαν όταν τα implanters ήταν από 1.2mm και πάνω. Η συμπεριφορά της επούλωσης του δέρματος και των αιματωμάτων δεν άλλαξε, τα εργαλεία μίκρυναν όταν η τεχνική των μμ ωρίμασε αλλά εδώ και κάτι χρόνια πλέον έχουν σταθεροποιηθεί και είναι αυτά που καθορίζουν τις max safe πυκνότητες. Προφανώς ο κάθε γιατρός μπορεί να κάνει ακροβασίες. Στην θέση σου όμως δεν θα το έκανα και σίγουρα δεν θα πίεζα προς αυτή την κατεύθυνση.
 
Τελευταία επεξεργασία:

oreo

Well-Known Member
Ο ορισμός του 1cm και του defined zone έχει πολλές παραλλαγές ανάλογα με την σχολή. Μπορεί να είναι smooth gradient όπως το περιγράφεις (με transition zones κλπ αλά κλασσική βιβλιογραφία 1-2-3τριχα που έδινε μιας πιο "μεγάλης" ηλικίας hairline), αλλά μπορεί να είναι και hard gradient, δηλαδή τα 3τριχα να ξεκινάνε στα 3mm μαζί με τα 2τριχα ή και μπροστά από αυτά , αυτό που βλέπουμε στην Ισπανική σχολή που πρακτικά δεν βασίζεται στο transition zone. Στα 3mm και μετά λοιπόν έχουμε μια περιοχή που έχει λόγο πάνω από 2.5+ και με πυκνότητα 40-50g έχεις από 90-125 τρίχες που αν ένας γιατρός επιτύχει το 95% σου δίνει ένα νούμερο από 85 (χαμηλό αλλά πιθανώς αρκετό αν έχεις και δικές σου μαμα) - 119 τριχες (αρκετό αν δεν έχεις δικές σου και καλή υποστήριξη από τα πίσω μαμα).

Aν επιδιώκεις βέβαια το τέλειο και θέλεις να κάνεις match μαμά μαλλιά που δεν πάσχουν από μμ με εμφύτευση σε κενή περιοχή μπροστά από αυτά, οπωσδήποτε το 1step strategy έχει αδυναμίες αν θες να είσαι safe και τα θες και όλα. Λάθος αντιλαμβάνεσαι ότι τα 40-50g είναι το max. Εξαρτάται από τι λόγο θα κυνηγήσεις. Αν πας μόνο με 2τριχα μπορείς πιθανότατα να κινηθείς από 50-55g και μικρότερο implanter και να πάρεις από 100-110τριχες (περίπτωση Erdo). Aν όμως πας με υψηλό λόγο αναγκαστικά θα ρίξεις πυκνότητα αλλά πιθανότατα θα κερδίσεις τρίχες (Ισπανική σχολή). Και τα 2 δεν μπορείς να τα έχεις γιατί κινδυνεύεις. Ο τελικός σκοπός του γιατρού (του κάθε γιατρού) είναι να σου βάλει τα περισσότερα μαλλιά (τρίχες δηλαδή και όχι g) που μπορεί με ασφάλεια ανάλογα με την εμπειρία του. Την τελική απόφαση και το fine tuning το κάνει την ώρα της επέμβασης και όταν πλέον έχει γίνει η εξαγωγή και έχει τα τελικά δεδομένα του κάθε ασθενή. Αυτά που λες για τα 30g με νεκρώσεις ίσχυαν όταν τα implanters ήταν από 1.2mm και πάνω. Η συμπεριφορά της επούλωσης του δέρματος και των αιματωμάτων δεν άλλαξε, τα εργαλεία μίκρυναν όταν η τεχνική των μμ ωρίμασε αλλά εδώ και κάτι χρόνια πλέον έχουν σταθεροποιηθεί και είναι αυτά που καθορίζουν τις max safe πυκνότητες. Προφανώς ο κάθε γιατρός μπορεί να κάνει ακροβασίες. Στην θέση σου όμως δεν θα το έκανα και σίγουρα δεν θα πίεζα προς αυτή την κατεύθυνση.
Αν πάμε πίσω κανα 8 μηνο περίπου είχαμε την ίδια συζήτηση περι hairline και σου έχω γράψει ακριβώς αυτό για την transition zone (μου διαφεύγει το νήμα). Οτι για να επιτύχουμε καλύτερο illusion και να δείχνει πληρέστερη η εικόνα πρέπει max μέχρι τα 0.3 mm να είναι το transition zone γιατί αν ξεφύγει απο 0.5 ως 1 mm τότε σχηματίζεις την κλασσική επερίπτωση του κεφαλιού που έχει κρατήσει την οριοθέτηση και βρίσκεται σε thinning(εκτός αν υπάρχει αδυναμία κάλυψης λόγω δότριας η εκτεταμένης αλωπεκίας).
Έγραφα χαρακτηριστικά οτι πρέπει να επιτύχουμε το κατα cherry picking μεγαλύτερο εφικτό λόγο προσθέτοντας στην εξίσωση κάποια δίτριχα τοποθετημένα στο second row. Πράγμα που γίνεται απο όλους τους γιατρούς είτε ηθελημένα είτε απο κεκτημένη ταχύτητα κατα την εμφύτευση(το θέμα είναι να είναι στοχευμένο).
Αυτα τα δίτριχα στρατηγικα τοποθετημένα δεν δημιουργούν πρόβλημα τουναντίον περνάνε απαρατήρητα στο γυμνό μάτι. Δεν μιλάμε για περιπτώσεις που η πρώτη γραμμή έχει χτιστεί με πολύτριχα και είναι καραμπινάτα εγκληματικό. Μην σου πω οτι τα πρώτα 2 rows μεταξύ τους καλύπτουν μικρότερη έκταση (0.2mm), αυτό βέβαια πρέπει να το μετρήσω. Τότε μου λέγατε οτι θέλουμε transition zone 0.5mm γιατί θέλει χώρο το implanter. Σε κενή περιοχή το 0.8 με μονότριχα είναι σαν να παίζει εντός έδρας Βραζιλία με Κάτω Παναγιά :cool: όπως έχει αποδειχθεί. Άλλωστε οι μικρές διαφορές στα κενά της εμφύτευσης οφείλονται εν μέρη στην αδυναμία το χέρι και το μάτι να κάνει υπολογισμούς ακριβείας με τέτοια συνέπεια ώστε να προκύψουν π.χ τα ίδια g/cm2.
Στους υπολογισμούς σωστά παραθέτεις τα νούμερα (μόνη αλλαγή το 85 γίνεται 95). Αυτό βέβαια εφόσον καταφέρουμε το ονειρικό 95% φύτρωση. Πολύ υψηλό νούμερο που όμως στα 40 g/cm2 με 2,5 λόγο πάλι δεν είναι αρκετό.
Eίναι εκείνο το μαγικό νούμερο που θες να ξεπεράσεις τις 115-120 hair/cm2 για να είσαι σίγουρος για το νενίκαμεν.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Θα επανέλθω αναλυτικά, προς το παρόν λίγο τις μονάδες μέτρησης βλέπω λάθος. 0.5mm δεν υπάρχει, μάλλον 0.5cm εννοείς.
 
Τελευταία επεξεργασία:

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Αν πάμε πίσω κανα 8 μηνο περίπου είχαμε την ίδια συζήτηση περι hairline και σου έχω γράψει ακριβώς αυτό για την transition zone (μου διαφεύγει το νήμα). Οτι για να επιτύχουμε καλύτερο illusion και να δείχνει πληρέστερη η εικόνα πρέπει max μέχρι τα 0.3 mm να είναι το transition zone γιατί αν ξεφύγει απο 0.5 ως 1 mm τότε σχηματίζεις την κλασσική επερίπτωση του κεφαλιού που έχει κρατήσει την οριοθέτηση και βρίσκεται σε thinning(εκτός αν υπάρχει αδυναμία κάλυψης λόγω δότριας η εκτεταμένης αλωπεκίας).
Έγραφα χαρακτηριστικά οτι πρέπει να επιτύχουμε το κατα cherry picking μεγαλύτερο εφικτό λόγο προσθέτοντας στην εξίσωση κάποια δίτριχα τοποθετημένα στο second row. Πράγμα που γίνεται απο όλους τους γιατρούς είτε ηθελημένα είτε απο κεκτημένη ταχύτητα κατα την εμφύτευση(το θέμα είναι να είναι στοχευμένο).
Αυτα τα δίτριχα στρατηγικα τοποθετημένα δεν δημιουργούν πρόβλημα τουναντίον περνάνε απαρατήρητα στο γυμνό μάτι. Δεν μιλάμε για περιπτώσεις που η πρώτη γραμμή έχει χτιστεί με πολύτριχα και είναι καραμπινάτα εγκληματικό. Μην σου πω οτι τα πρώτα 2 rows μεταξύ τους καλύπτουν μικρότερη έκταση (0.2mm), αυτό βέβαια πρέπει να το μετρήσω. Τότε μου λέγατε οτι θέλουμε transition zone 0.5mm γιατί θέλει χώρο το implanter. Σε κενή περιοχή το 0.8 με μονότριχα είναι σαν να παίζει εντός έδρας Βραζιλία με Κάτω Παναγιά :cool: όπως έχει αποδειχθεί. Άλλωστε οι μικρές διαφορές στα κενά της εμφύτευσης οφείλονται εν μέρη στην αδυναμία το χέρι και το μάτι να κάνει υπολογισμούς ακριβείας με τέτοια συνέπεια ώστε να προκύψουν π.χ τα ίδια g/cm2.
Στους υπολογισμούς σωστά παραθέτεις τα νούμερα (μόνη αλλαγή το 85 γίνεται 95). Αυτό βέβαια εφόσον καταφέρουμε το ονειρικό 95% φύτρωση. Πολύ υψηλό νούμερο που όμως στα 40 g/cm2 με 2,5 λόγο πάλι δεν είναι αρκετό.
Eίναι εκείνο το μαγικό νούμερο που θες να ξεπεράσεις τις 115-120 hair/cm2 για να είσαι σίγουρος για το νενίκαμεν.

Επειδή με τις μονάδες μέτρησεις που αναφέρεις δεν μπορώ με σιγουριά να καταλάβω τι εννοείς θα κάνω μια ανασκόπηση και όπου διαφωνείς/συμφωνείς μου λες. Αν θεωρήσουμε ότι το pen έχει για τα 1-2τριχα διάμετρο 0.8mm και ότι πρέπει να υπάρχει και μια απόσταση μεταξύ των g τουλάχιστον η διάμετρος του pen που χρησιμοποιείται (ίσως λέω και λίγο), αν φυτέψεις 2 σειρές μονότριχα (για φυσικότητα) είσαι στο 0.8(τρυπα)+0.8 (δερμα) +0.8 (τρυπα) +1.0 (δερμα) (γιατι το επόμενο θα είναι 3τριχο με 1.0 pen) = 3.4mm (προφανώς περίπου). Αυτό άνετα μπορεί στην πράξη να γίνει 4-5mm λόγω ασυμμετρίας στην hairline για να μην είναι μια ίσια γραμμή. Μετά ο Hasson ή ο Erdo θσ σου έβαζε 2τριχο με υψηλότερη πυκνότητα (50-55mm x 2-2.2 λόγο = 100-110τριχες = 90-99 τριχες με 90%, αφού είναι γνωστό ότι οι υψηλότερες πυκνότητες και η χρήση 1-2τριχων έχει χειρότερη επιβίωση από τις χαμηλότερες πυκνότητες και χρήση πολύτριχων, το έχουμε αναλύσει εκτενώς). Η Ισπανική σχολή αμέσως μετά θα σου βάλει κατευθείαν 3τριχα (και όχι 2τριχα τα οποία θα μπουν πιο μετά) για να αυξήσει τις τρίχες (αλλά αναπόφευκτα και το μέγεθος του pen) και να πετύχει αυτό που ο άλλος κάνει με αύξηση της πυκνότητας αλλά με 2τριχα. Τα πλεονεκτήματα αυτής της μεθόδου είναι οι χαμηλότερες πυκνότητες για να πετύχεις τις ίδιες τρίχες και η χρήση πολύτριχων. Ο συνδυασμός αυτών των δύο κατά κανόνα δίνει μεγαλύτερα ποσοστά φύτρωσης, για αυτό και εδώ θεώρησα το 95% σε σχέση με το 90% της προηγούμενης μεθόδου. Το μειονέκτημα αυτής της μεθόδου είναι τα αιματώματα αν προσπαθήσεις να τα έχεις όλα σε 1step. Aν κάποιος σου ρίξει 2 σφαίρες με 22ρι οι πιθανότητες να μην έχεις ακατάσχετη αιμοραγία σε σχέση με μια σφαίρα από 37ρι είναι πολύ μεγαλύτερες. Οι μεγαλύτερες οπες που προκαλούν τα μεγαλύτερα εργαλεία. εμφύτευσης και ειδικά τα pen 1.0+ θέλουν πυκνότητες από 40-50 για να είσαι safe. Με αυτό το σκεπτικό,το μόνο που σου μένει είναι ο λόγος για να αυξήσεις τρίχες. Αν βγάλουμε τα 300 μονότριχα που ουσιαστικά τοποθετουνται για φυσικότητα και όχι για κάλυψη, ο λόγος που υπολογίζεις μετά πολλαπλάσιαζόμενος επί την πυκνότητα κάπου από 40-50 επί 95% φύτρωση πρέπει να σε πάει από 110-120 τρίχες. Αυτό είναι και το βέλτιστο που μπορείς να ελπίζεις σε 1step χωρίς να είναι ρώσικη ρουλέτα. Κάτι αποτελέσματα του Cuto (υπάρχει και ένα lifestyle βίντεο σε ένα από αυτά) με πυκνές hairline δεν έχουν πυκνότητα φύτευσης πολύ πάνω από 40. Φαίνεται από τις αποστάσεις των g στο postop. Έχουν όμως εξαιρετικό λόγο, πολύ μεγάλη επιβίωση και στρατηγική τοποθέτησης (και φυσικά πολύ ωραίo χτένισμα/styling).
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μπλουζα