Πρωτη μεταμόσχευση

Καλησπέρα σε όλα τα μέλη. Σε λίγες μέρες θα κανω την πρώτη μου μεταμόσχευση.Η οποία θα είναι διήμερη.Εχετε να δώσετε κάποιες συμβουλές για τις πρώτες μέρες ώστε να μειωθεί η ταλαιπωρία.Γενικα ποσο επίπονη είναι η επέμβαση αυτή??Τι χαπια πήρατε στο σπίτι οταν γυρίσατε;έχω 2 γνωστούς που έχουν κάνει και μου λένε ότι δεν πονεσαν. Εγω ομως έτυχε να δω ένα παλικάρι στην κλινική που θα κανω ...μόλις είχε τελειώσει την διήμερη επέμβαση και σοκαρίστηκα.Απο οτι κατάλαβα πονουσε και ένιωθε φαγούρα.Ο πόνος είναι ανάλογα με τα μοσχεύματα?Η ειναι αναλογα τον οργανισμό και την αναισθησία?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tol

Well-Known Member
Καλησπέρα σε όλα τα μέλη. Σε λίγες μέρες θα κανω την πρώτη μου μεταμόσχευση.Η οποία θα είναι διήμερη.Εχετε να δώσετε κάποιες συμβουλές για τις πρώτες μέρες ώστε να μειωθεί η ταλαιπωρία.Γενικα ποσο επίπονη είναι η επέμβαση αυτή??Τι χαπια πήρατε στο σπίτι οταν γυρίσατε;έχω 2 γνωστούς που έχουν κάνει και μου λένε ότι δεν πονεσαν. Εγω ομως έτυχε να δω ένα παλικάρι στην κλινική που θα κανω ...μόλις είχε τελειώσει την διήμερη επέμβαση και σοκαρίστηκα.Απο οτι κατάλαβα πονουσε και ένιωθε φαγούρα.Ο πόνος είναι ανάλογα με τα μοσχεύματα?Η ειναι αναλογα τον οργανισμό και την αναισθησία?
Φιλε μου, καταρχας σου ευχομαι με ολη μου την καρδια να εχεις το προσδοκωμενο αποτελεσμα.

Οσον αφορα τον πονο και τα συναφη, θα ηθελα να κανω μια παρατηρηση/συμβουλη...

Δεν ειναι λογικο να απασχολει τον υποψηφιο για μεταμοσχευση ο πονος κατα τη διαρκεια της επεμβασης. Ακομη και αν ηταν επωδυνη η διαδικασια (που δεν ειναι, αφου ο πονος ειναι σε γενικες γραμμες ανεκτος), σε καμια περιπτωση δεν επρεπε να σε απασχολει.

Άλλα πραγματα ειναι λογικο να σε ενδιαφερουν...πρωτιστως η επιτυχια της μμ...η πυκνοτητα...η φυσικοτητα...η κατασταση της δοτριας κ.α.

Ο πονος ειναι το τελευταιο...Οταν παιρνεις την αποφαση να ασχοληθεις σοβαρα με καποιο προβλημα που αντιμετωπιζεις, αυτο που εχεις στο μυαλο ειναι η τελικη επιτυχια.

Γι' αυτο προσωπικη συμβουλη...ξεχνα οτιδηποτε αλλο εχεις στο μυαλο σου...επικεντωσου στο στοχο σου, την καταπολεμηση της τριχοπτωσης. Ολα τα αλλα ειναι ανουσια.

Αλλωστε τα αγαθα κοποις κτωνται.

Μακαρι ολα να σου πανε κατ' ευχην!
 

piros75

Well-Known Member
εγώ δεν πόνεσα καθόλου παρά μόνο όταν έγινε το πρώτο τσίμπημα για την τοπική, το οποίο ήταν απολύτως ανεκτό. Θα έλεγα ότι περισσότερο πόνο ή καλύτερα όχι πόνο, αλλά έντονη ενόχληση ένοιωσα μεταξύ της 5ης - 10ης μέρα όπου είχα έντονη φαγούρα και μια περίεργη αίσθηση στη δότρια κυρίως τα οποία μετριαζόντουσαν πολύ αν έπαιρνα ένα παυσίπονο (συνήθως ντεπόν κάποιες φορές πήρα και πονσταν).
 
Μπλουζα