Πράσινο σαπούνι αντί για εμπορικό σαμπουάν?

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

panoslydios

New Member
Δυο πραγματα με οδηγησαν να ξεκινησω σημερα να πλενω τα μαλλια
με πρασινο σαπουνι:

α)Η θεια μου,χρησιμοποιει πρασινο σαπουνι με δενδρολιβανο(ξερουμε οτι ειναι το καλυτερο τοπικο dht blocker),και πραγματικα τα μαλλια της εχουν πυκνωσει με το χρονο .Μπορω και το καταλαβαινω αυτο, μιας και τη βλεπω μια στο τοσο,οποτε η διαφορα ειναι εμφανης.

β)Ενας τυπος στο immortalhair,ο Xenon,εχει φτιαξει ενα νημα με τιτλο
:''My temples are producing new hair'',οπου μεταξυ αλλων ισχυριζεται οτι
αυτο που τον βοηθησε παρα πολυ σε βαθος χρονο,ειναι το πλυσιμο με πρασινο σαπουνι,αφηνοντας το δερμα του καθαρο ,προστατευομενο απο φλεγμονες και μολυνσεις.

Σημερα που το χρησιμοποιησα παρατηρησα σαν να παιρνουν τα μαλλια μου ξανα αερα.Απλα κολλανε για λιγο στην αρχη.
Θα συνεχισω να το χρησιμοποιω μιας και τα εμπορικα σαμπουαν περιεχουν
χημικες ενωσεις που ουτε καν μπορω να τις προφερω.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

somari

Active Member
Πήρα σαπούνι που υποτίθεται είναι κατά της τριχόπτωσης, με δάφνη. Το μαλλί μου χειροτέρεψε από άποψη λιπαρότητας. ΜΕτά είδα το ph της δάφνης και κατάλαβα το γιατί. Τώρα το γύρισα ξανα σε H+S Citrus, που τουλάχιστον έχει ψευδάργυρο και δεν λιπαίνουν τα μαλλιά μου

"ξερουμε οτι ειναι το καλυτερο τοπικο dht blocker"

δεν είναι

"και πραγματικα τα μαλλια της εχουν πυκνωσει με το χρονο"

η πύκνωση -ειδικά στις γυναίκες που δεν έχουν και θέμα α/α- είναι πολλές φορές λόγω οπτικού όγκου -καμμία σχέση με την ποιότητα τις τρίχας, απλά με το πόσο καθαρά και ΜΗ κολλημένα μεταξύ τους είναι τα μαλλιά-
 

panoslydios

New Member
somari είπε:
Πήρα σαπούνι που υποτίθεται είναι κατά της τριχόπτωσης, με δάφνη. Το μαλλί μου χειροτέρεψε από άποψη λιπαρότητας. ΜΕτά είδα το ph της δάφνης και κατάλαβα το γιατί. Τώρα το γύρισα ξανα σε H+S Citrus, που τουλάχιστον έχει ψευδάργυρο και δεν λιπαίνουν τα μαλλιά μου

"ξερουμε οτι ειναι το καλυτερο τοπικο dht blocker"

δεν είναι

"και πραγματικα τα μαλλια της εχουν πυκνωσει με το χρονο"

η πύκνωση -ειδικά στις γυναίκες που δεν έχουν και θέμα α/α- είναι πολλές φορές λόγω οπτικού όγκου -καμμία σχέση με την ποιότητα τις τρίχας, απλά με το πόσο καθαρά και ΜΗ κολλημένα μεταξύ τους είναι τα μαλλιά-

Ειχε τριχοπτωση η θεια μου,και οχι μονο το ειδα ,αλλα μου το ειπε και η ιδια οτι της πυκνωσαν.
Εκτος και αν ξερεις καλυτερ απο το ιδιο το ατομο που κανει τη θεραπεια.
 

somari

Active Member
Καλά. Μη ξεχνάμε πάντως πως και εσύ και η θεία σου δεν έχετε τριχόπτωση λόγω α/α (έτσι νομίζω είχες πει παλιότερα)

Δηλαδή δε νομίζω αν λούσεις τον Σπανούλη με μοσχοσάπουνο ότι θα βγάλει μαλλιά
 

Serifis

Active Member
Είχα ρωτήσει παλιά δερματολόγο και μου είχε πει πως το πράσινο σαπούνι έχει καυστική ποτάσα. Το οποίο μου είπε προκαλεί τριχόπτωση.
 

gianniskritikos2

Active Member
ρε σις ο πανος απλα αναφερει το πρασινο σαποονι σαν μη χειμικο για ενα ποιο υγιες περιβαλον τριχωτου της κεφαλης δεν το αποκαλεσε θεραπια για να γεμισει τριχες ο σπανουλις ...
 

somari

Active Member
Eγώ πάντως βλέπω και τη λέξη θεραπεία, και τη φράση καλύτερο τοπικό DHT blocker
 

panoslydios

New Member
ειχα δει μια ερευνα για το δενδρολιβανο οτι μπλοκαρει τη dht κατα ποσοστο
πανω απο 90%.
Ομως αν το τριχωτο εχει πολλες στοιβαδες νεκρου δερματος ,τοτε ναι θα ειναι αναποτελεσματικο το δενδρολιβανο.
Γι αυτο και χρησιμοποιουμε ρολλερ ή αλλοι κανουν dry skin brushing με βουρτσες απο τριχες αγριοχοιρου.

Ομως και οταν ελεγα για ρολλερ,παλι ελεγες αρνητικα πραγματα και τωρα εχει ανοιξει
ενα ολοκληρο νημα για αυτο,μαλιστα με 5 ατομα να εχουν καλες εντυπωσεις.

Θελω να βρω ενα τροπο να καθαριζει το κεφαλι μου χωρις να του βαζω χημικα στοιχεια
που εμποδιζουν τη σωστη του λειτουργια.
 

somari

Active Member
Ο αρνητισμος μου ηταν πρωτιστος στην "επιθετικη" σου τακτικη τυπου "ειστε βλακες οσοι βαζετε τοπικα, αλλου ειναι το θεμα"
...και αν θυμαμαι καλα δεν ηταν περι ρολερ, ηταν στο θεμα με το βαριο / ιωδιο...

και παλι... εσυ αν εχεις αλλου λογους αποπτωσης, ειναι πολυ πιο ευκολο να τις αντιμετωπισεις με -συμβατικους- αντιφλεγμονωδεις τροπους (απο ιωδιο μεχρι derma roller) σε αντιθεση με καποιον που τον χτυπαει η ΔΥΤ...

την ερευνα την εχεις καπου; ηταν in vitro η in vivo? Γιατι και του Ζιξ τα ίδια έλεγε η έρευνα (και μάλιστα ήταν και ελληνική) αλλά ήταν in vitro και in vivo δεν έκανε τιποτα...


Λογικά αυτή λες σωστά;
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22517595

Ενδιαφέρον φαίνεται και καινούριο σχετικά (02 / 2013)... βέβαια το κακό είναι ότι πάλι είναι σε ποντίκια, όπως πολλές άλλες :(
Θα ήταν ενδιαφέρον να δοκιμαστεί παράλληλα με χοιροχτένισμα
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
Μέχρι την δεκαετία του 1930 που εμφανίστηκε το πρώτο σαμπουάν με συνθετικά sulfactants ο κόσμος έλουζε τα μαλλιά του με σαπούνι.
Υπάρχουν θετικά και αρνητικά στο να λούζεται κανείς με σαπούνι. Μια σύνοψη των αρνητικών:

1) Είναι αδύνατο να φτιαχτεί σαπούνι PH balanced. H καυστική σόδα έχει υψηλό PH και το σαπούνι που παράγεται απ' αυτή έχει PH γύρω στο 10. Ένας ειδικός σαπωνοποιός μπορεί να το ρίξει γύρω στο 8. Πιο κάτω από αυτή την τιμή και θα μοιάζει περισσότερο με λάσπη παρά με σαπούνι. Λύση για αυτό το πρόβλημα είναι το ξέπλυμα με κάτι ελαφρώς όξινο (μηλόξυδο αραιωμένο).

2) Το σαπούνι είναι "διάσημο" στο ότι αφήνει κατάλοιπα σε "σκληρό νερό" (με ασβέστιο, σίδηρο, μαγνήσιο). Το ασβέστιο ειδικά προσκολλάται σε συστατικά του σαπουνιού και αφήνει κατάλοιπα στα μαλλιά και στη μπανιέρα. Αν δεν έχετε φίλτρο νερού, δύσκολα τα πράγματα.

Δεν είναι αδύνατο να χρησιμοποιήσει κανείς απλό σαπούνι για λούσιμο, αλλά κατά την γνώμη μου τα μειονεκτήματα είναι περισσότερα απο τα πλεονεκτήματα. Καλύτερα να χρησιμοποιηθεί ποιοτικό σαμπουάν (φυσικό/βιολογικό).

Παρεμπιπτόντως, επειδή έχω δοκιμάσει αρκετά σαπούνια για λούσιμο, σαπούνι από σαπούνι έχει διαφορά. Το καλύτερο που έχω σταμπάρει είναι το απλό σαπούνι ελιάς του παπουτσάνη που υπάρχει στο supermarket.
 

cool11

Well-Known Member
Μπορει οι ξενοι να λεμε οτι ειναι 'προβατα', αλλα κι εμεις οι ελληνες, πεντακοσιες γνωμες...
Ο καθεις...
Ολες σεβαστες οι αποψεις, αλλα, εχει δεν εχει καποιος προσωπικη εμπειρια, αν θελει να βγαλει συνισταμενη των αποψεων των αλλων, χανεται...

Ειχα την εντυπωση οτι το πρασινο σαπουνι ηταν στο 'οπλοστασιο' μας....
καλυτερο καθαρισμα του τριχωτου, οχι 'αχρηστες'-κακες ουσιες για το θεμα μας-την τριχοπτωση κλπ

Τωρα εδω διαβαζω αλλα.

Δεν καταληγουμε πουθενα. Ωραια.
 

antrikos

Member
Χρησιμοποιω σαπουνι μηνες δεν μου εχει κανει κανενα κακο...μου καθαριζει που καλ το κεφαλι,μου δινει ογο στο μαλλι...και μια φορα την εβδομαδα αν λουζομαστε με εν σαμπουαν δεν εγινε κατι...χρησιμοποιω παπουτσανις δεν εχω δοκιμασει αλλο και κανει πλουσιο αφρο...
 

panoslydios

New Member
και εγω εκεινο του παπουτσανη χρησιμοποιω με το ελαιολαδο.
Μου εκανε εντυπωση ,γιατι τα καθαριζει διαφορετικα τα μαλλια
απο οτι το σαμπουαν.
Και παμφθηνο(60 λεπτα).
 

somari

Active Member
Tότε σου έχω κακά νέα:

"Θα συνεχισω να το χρησιμοποιω μιας και τα εμπορικα σαμπουαν περιεχουν
χημικες ενωσεις που ουτε καν μπορω να τις προφερω."

του παπουτσάνη είναι τίγκα στο χημικό δεν είναι βιολογικό
 

thimios72

Member
somari είπε:
Tότε σου έχω κακά νέα:

"Θα συνεχισω να το χρησιμοποιω μιας και τα εμπορικα σαμπουαν περιεχουν
χημικες ενωσεις που ουτε καν μπορω να τις προφερω."

του παπουτσάνη είναι τίγκα στο χημικό δεν είναι βιολογικό

το αρκαδι ειναι καλυτερο?
 

somari

Active Member
Ίσως να ήταν και το αρκάδι που είχα δει, δεν παίρνω όρκο. Πάντως την έχουν τη χημεία τους αυτά "του μισοευρου"
 

panoslydios

New Member
Το αρκαδι λεει οτι εχει 3 μονο συστατικα:
ελαιολαδο ,θαλασσινο αλατι και νερο.

Την επομενη φορα θα δοκιμασω με αυτο.

Πραγματικα τα εμπορικα σαμπουαν ειναι επικινδυνα.
Οταν χρησιμοποιουσα μεγαλες ποσοτητες ιωδιου,εβγαζα
στο κεφαλι καποια απο αυτα του τυπου στο λινκ.(οχι τοσο πολλα,
ο τυπος βεβαια χρησιμοποιιουσε τρομερη αντιτοξικη αγωγη,
και μεταξυ αλλων 150 mg ιωδιο lugol's
http://curezone.com/forums/fm.asp?i=2066095#i
Καποιοι λενε οτι ειναι απο τα χημικα στα εμπορικα σαμπουαν.
Το ιωδιο τα αποτοξινωνει αλλα δυστυχως καποια τα βγαζει στο δερμα
με τετοια μορφη.
Φοβαμαι μην εχουμε πολυ περισσοτερα απο αυτα που παρατηρουμε στο δερμα μας οταν αποτοξινωνονται.
 
καλη η ερευνα με το δενδρολιβανο αλλα που θα βρουμε σκετο καθαρο υγρο δενδρολιβανο ΧΩΡΙΣ ΛΑΔΙ.Εχω δοκιμασει και βαμμα αλλα πολυ οινοπνευμα ρε παιδι...μου εκανα τα μαλλια σκατα φουλ ξηρα και το σταματησα
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα