Ποιότητα ύπνου - Στρες - Τριχόπτωση

Όπως αναφέρω και στον τίτλο , κατά πόσο πιστεύετε ότι η ποιότητα του ύπνου μπορεί να επηρεάσει την υγεία του τριχωτού και κατ'επέκταση την τριχόπτωση.
Παρακολουθώ το forum εδώ και 3-4 χρόνια , χωρίς όμως να έχω γίνει μέλος. Είμαι nw1 (εμφανής αραίωση στους κροτάφους) και η ηλικία μου είναι 30ετών.
Εδώ και 3-4 χρόνια όποτε τίναζα ή βούρτσιζα τα μαλλιά μου για 20-30 δευτερόλεπτα , έβλεπα στον νεροχύτη 10-15 τρίχες.

Ο λόγος που δημιούργησα το εν λόγω θέμα λοιπόν, είναι γιατί εδώ και 2 μήνες που μετακόμισα στο πατρικό μου, παρατήρησα τις τελευταίες εβδομάδες πως η ποιότητα των τριχών μου είναι εμφανώς καλύτερη (λαμπερά , δεν λαδώνουν γρήγορα , δεν σπάνε). Μόλις έκανα αυτήν την διαπίστωση , ξεκίνησα να πειραματίζομαι με το βούρτσισμα που ανέφερα παραπάνω και έμεινα έκπληκτος όταν είδα πως πλέον κατά το βούρτσισμα βλέπω λιγότερες από 5 τρίχες ( συνήθως 2-3) μέσα σε μισό λεπτό βουρτσίσματος. Άρχισα λοιπόν να αναρωτιέμαι που μπορεί να οφείλεται αυτή η αλλαγή. Σκέφτηκα αρχικά την διατροφή , καθώς μαγειρεύει η μάνα μου , αλλά αμέσως το απέκλεισα γιατί τρώω εξίσου υγιεινά και όταν μαγειρεύω ο ίδιος. Μετά σκέφτηκα το άγχος , αλλά δεν ένιωθα πως έφυγε από πάνω κάποια πίεση (επαγγελματική-κοινωνική) λόγω της μετακόμισης.
Αυτό που άλλαξε δραματικά στην ζωή μου τελευταία, είναι η ποιότητα του ύπνου. Από τα 18 μου και έπειτα (σπουδές, στρατός) έως και πρόσφατα , ο ύπνος μου ήταν πολύ άστατος .Κοιμόμουν ακαθόριστες ώρες , συνήθως αρκετές τα μεσημέρια και περίπου 5-6 στο σύνολο ανα μέρα. Πλέον κοιμάμαι σαν τα παιδάκια γύρω στις 23:00 και ξυπνάω μόνος μου στις 08:00 - 08:30.
Θέλω να επισημάνω πως δεν αναφέρομαι σε regrowth σε καμία περίπτωση , αλλά στην υγεία του τριχωτού της κεφαλής (καθόλου ξηροδερμία ή λιπαρότητα) και στην μείωση της τριχόπτωσης.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

giorgosv

Active Member
Στο δέρμα σίγουρα κάνει καλό ο καλός ύπνος. Εμένα με βοηθάει φοβερά η μία ώρα ύπνο το μεσημέρι. Ξυπνάω με πολύ καλή επιδερμίδα ξεκούραστη χωρίς μαύρους κύκλους.
Γενικά νομίζω ότι ο οργανισμός μας δουλεύει καλά όταν έχει μια ρουτίνα με σταθερές ώρες ύπνου κάθε μέρα περίπου την ίδια ώρα.
Σάββατο και Κυριακή αν πω να κοιμηθώ παραπάνω ξυπνάω με πονοκέφαλο λόγω αλλαγής των συνηθειών του ύπνου μου.
Βλέπω πολύ πιθανό να βελτιώνει και την ποιότητα των τριχών μας.
 

oikodomos

Member
Σιγουρα η καλη ψυχικη και σωματικη υγεια βοηθαει σε ολες λειτουργιες του οργανισμου. Ακομα και στις τριχες. Αλλα φιλε μου εσυ δεν εχεις προβλημα MPB, αν ειχες αυτο το προβλημα, και 24 ωρες να κοιμοσουν οι τριχες θα σου πεφτανε.
 
Έχω ΑΑ απλά προχωράει αργά , αλλά πλέον είναι ορατή. Δεν έχω χρησιμοποιήσει τπτ πέρα από κάτι σαμπουάν-ματζουνια. Προβλέπω τα επόμενα χρόνια μα κάνω την πρώτη μεταμόσχευση καθώς δεν θέλω να μείνω χωρίς μαλλιά στα 30 μου δεδομένο ότι είμαι ακόμα εργένης.
Όσο αναφορά τον ύπνο διάβασα ότι η έλλειψη του και η κακή ποιότητα του προκαλεί ορμονική διαταραχή. Ίσως είναι ένα ευνασμα στην αφύπνιση της γενετικής προδιάθεσης που έχουμε για την μετατροπή της τεστοστερόνης σε δϊυδροτεστοστερόνη (DHT). Αν υποθέσουμε πως και η παραπάνω μετατροπή είναι μια ορμονική ανωμαλία που προκαλείται από διατροφή , ψυχική υγεία , ποιότητα ύπνου και φυσικά γενετική προδιάθεση. Ισως η βελτίωση των τριών πρώτων παραπάνω παραγόντων οδηγεί σε μια πιο ήπια τριχόπτωση.
 

Kostas97

Well-Known Member
Γενικοτερα ειναι θεμα γεννετικης προδιαθεσης αλλα υπαρχει η αισθηση πως ρολο παιζουν και περιβαλλοντικοι παραγοντες.
Δηλαδη τα γονιδια μπορει να μην εκφραστουν στον ιδιο βαθμο οσο γραφει το DNA σου για λογους που δεν ειναι 100% κατανοητοι.
Αυτα που αναφερεις ουτως η αλλως ειναι απαραιτητα για μια οσο το δυνατον πιο υγειινη ζωη.

Απο εκει και περα αν καποιος εχει προδιαθεση κατα κανονα οσο υγιεινη ζωη και να κανει δεν θα τον σωσει απο την Α.Α.Το μαλλι ομως συνολικα μπορει να δειχνει πολυ πιο υγειες με αποτελεσμα να φαινεται και πιο πυκνο και ομορφο.
 

dim d

Well-Known Member
Αν ειναι να τα χασεις θα τα χασεις. Σιγουρα οι εξωτερικοι παραγοντες επιταχυνουν την γενετικη προδιαθεση οπως σε ολα τα υπολοιπα πραγματα. Κι εγω σε εξι μηνες ειδα αραιωση κι πολλες λευκες εξαιτιας στρες, διατροφης, υπνου.
 
Δεν είχα κατανοήσει πως παίζει σημαντικό ρόλο ο ύπνος σε αυτό. Πάντα πίστευα πως ο ύπνος χρησιμεύει απλά για να μην νιώθεις κουρασμένος , ωστόσο επιδρά τόσο στην σωματική όσο και στην ψυχική μας υγεία. Τώρα όσο αναφορά την τριχόπτωση , θα συνεχίσω να κοιμάμαι όσο το δυνατόν νορμαλ ώρες για να δω αν το αποτέλεσμα θα μείνει. Στόχος μου είναι σε δυο χρόνια από τώρα να μπω για ΜΜ. Ελπίζω να μην έχω αλλάξει NW scale μέχρι τότε.
 

Gianney

Well-Known Member
Έχω ΑΑ απλά προχωράει αργά , αλλά πλέον είναι ορατή. Δεν έχω χρησιμοποιήσει τπτ πέρα από κάτι σαμπουάν-ματζουνια. Προβλέπω τα επόμενα χρόνια μα κάνω την πρώτη μεταμόσχευση καθώς δεν θέλω να μείνω χωρίς μαλλιά στα 30 μου δεδομένο ότι είμαι ακόμα εργένης.
Όσο αναφορά τον ύπνο διάβασα ότι η έλλειψη του και η κακή ποιότητα του προκαλεί ορμονική διαταραχή. Ίσως είναι ένα ευνασμα στην αφύπνιση της γενετικής προδιάθεσης που έχουμε για την μετατροπή της τεστοστερόνης σε δϊυδροτεστοστερόνη (DHT). Αν υποθέσουμε πως και η παραπάνω μετατροπή είναι μια ορμονική ανωμαλία που προκαλείται από διατροφή , ψυχική υγεία , ποιότητα ύπνου και φυσικά γενετική προδιάθεση. Ισως η βελτίωση των τριών πρώτων παραπάνω παραγόντων οδηγεί σε μια πιο ήπια τριχόπτωση.
Αφου τώρα είσαι 30 και έχεις μαλλιά και σχεδόν μηδαμινό πρόβλημα nw1 μήπως τα μπέρδεψες λίγο;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Αφου τώρα είσαι 30 και έχεις μαλλιά και σχεδόν μηδαμινό πρόβλημα nw1 μήπως τα μπέρδεψες λίγο;

Λεγοντας στα 30 , εννοώ την δεκαετία που έχω μπροστά μου.
Το πρόβλημα δεν είναι μηδαμινό όπως λες. Το χτένισμα που κάνω δεν μου αρέσει , αλλά είναι ότι καλύτερο για να κρύψω την αραίωση. Επίσης κάθε φορά που πάω να κουρευτω μου χαλάει η ψυχολογία κοιτώντας τον καθρέφτη. Λίγο πολύ όλοι το έχουμε βιώσει αυτό το συναίσθημα εδώ.η αυτοπεποίθηση μου έχει πέσει παρά πολύ τα τελευταία 2 χρόνια που το πρόβλημα έγινε ορατό και θέλω όσο τπτ να το αλλάξω.
 

dim d

Well-Known Member
Λεγοντας στα 30 , εννοώ την δεκαετία που έχω μπροστά μου.
Το πρόβλημα δεν είναι μηδαμινό όπως λες. Το χτένισμα που κάνω δεν μου αρέσει , αλλά είναι ότι καλύτερο για να κρύψω την αραίωση. Επίσης κάθε φορά που πάω να κουρευτω μου χαλάει η ψυχολογία κοιτώντας τον καθρέφτη. Λίγο πολύ όλοι το έχουμε βιώσει αυτό το συναίσθημα εδώ.η αυτοπεποίθηση μου έχει πέσει παρά πολύ τα τελευταία 2 χρόνια που το πρόβλημα έγινε ορατό και θέλω όσο τπτ να το αλλάξω.
μια καλη αρχη η φινα για σενα...
 

ManCyprus87

Well-Known Member
Λεγοντας στα 30 , εννοώ την δεκαετία που έχω μπροστά μου.
Το πρόβλημα δεν είναι μηδαμινό όπως λες. Το χτένισμα που κάνω δεν μου αρέσει , αλλά είναι ότι καλύτερο για να κρύψω την αραίωση. Επίσης κάθε φορά που πάω να κουρευτω μου χαλάει η ψυχολογία κοιτώντας τον καθρέφτη. Λίγο πολύ όλοι το έχουμε βιώσει αυτό το συναίσθημα εδώ.η αυτοπεποίθηση μου έχει πέσει παρά πολύ τα τελευταία 2 χρόνια που το πρόβλημα έγινε ορατό και θέλω όσο τπτ να το αλλάξω.
Φίνα έστω σε low dose (3mg/week), πριν ξεκινήσουν τα ορμονικά κύματα των 30+.
 

dim d

Well-Known Member
προσωπικα αν κι ειμαι σε ντουντα low dose καιρο θα θελα να ξερα να χα ξεκινησει φινα 3 χρονια νωριτερα
 

hairlosscursed

Well-Known Member
Μιας και αναφέρουμε το θέμα ύπνου μεγαλο ρόλο παίζει η ποιότητα αυτου.
Πχ: γνωρίζεις αν ροχαλίζεις ?
Αν ναι το ροχαλητο είναι τόσο που να σου προκαλεί απνοιες ?
Το θέμα ύπνου είναι πολύπλοκο και ζωτικής σημασίας.
Επίσης εάν έχεις αμφιβολίες μια μελέτη ύπνου θα σου λύσει πολλές απορίες και ταυτόχρονα θα σε εκπλήξει σε πολλά που νόμιζες πως γνωρίζεις.
Όσον αφορά τριχόπτωση δεν συμμερίζομαι θεωρίες καθότι είναι ανυπόστατες.
Σίγουρα πάντως σε υπερβολικό βαθμό οι απνοιες ( ΟSA ) επηρεάζουν λίμπιντο και τεστοστερόνη καθώς και ομαλή λειτουργία κατά την διάρκεια της ημέρας και βέβαια ψυχολογια.επισης ευθύνεται για καρδιακά προβλήματα εμφράγματα και ανακοπες καθώς και ανια-αλτσχαιμερ.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μιας και αναφέρουμε το θέμα ύπνου μεγαλο ρόλο παίζει η ποιότητα αυτου.
Πχ: γνωρίζεις αν ροχαλίζεις ?
Αν ναι το ροχαλητο είναι τόσο που να σου προκαλεί απνοιες ?
Το θέμα ύπνου είναι πολύπλοκο και ζωτικής σημασίας.
Επίσης εάν έχεις αμφιβολίες μια μελέτη ύπνου θα σου λύσει πολλές απορίες και ταυτόχρονα θα σε εκπλήξει σε πολλά που νόμιζες πως γνωρίζεις.
Όσον αφορά τριχόπτωση δεν συμμερίζομαι θεωρίες καθότι είναι ανυπόστατες.
Σίγουρα πάντως σε υπερβολικό βαθμό οι απνοιες ( ΟSA ) επηρεάζουν λίμπιντο και τεστοστερόνη καθώς και ομαλή λειτουργία κατά την διάρκεια της ημέρας και βέβαια ψυχολογια.επισης ευθύνεται για καρδιακά προβλήματα εμφράγματα και ανακοπες καθώς και ανια-αλτσχαιμερ.
Και εγώ δεν πιστεύω πως από τον ύπνο κρίνεται εάν θα πέσουν τα μαλλιά ή όχι. Ωστόσο, έχω την εντύπωση τελευταία, πως επηρεάζει δραματικά την υγειά του τριχωτού της κεφαλής (ξηροδερμία ή λιπαρό δέρμα , σπυράκια, κοκκινίλες κτλ) , καθώς και ολόκληρου του δέρματος. Πως ακριβώς δεν μπορώ να το εξηγήσω. Ίσως όμως το combo διατροφή-ύπνος-ψυχική υγεία επηρεάζει αρνητικά την γενετική προδιάθεση μας για ΑΑ , επιτυγχάνοντας ή επιβραδύνοντας την. Θα μου πείτε πως όλα αυτά είναι αερολογίες, αλλά μόνο καλο στην υγεία μας θα κάνει η όποια δοκιμή βελτίωσης του ύπνου. Ίσως ένας ευρύτερα υγιής τρόπος ζωής , παράγει λιγότερη DHΤ ή με κάποιον τρόπο αμύνεται στην περίσσια.
 

Denvi

Well-Known Member
Και εγώ δεν πιστεύω πως από τον ύπνο κρίνεται εάν θα πέσουν τα μαλλιά ή όχι. Ωστόσο, έχω την εντύπωση τελευταία, πως επηρεάζει δραματικά την υγειά του τριχωτού της κεφαλής (ξηροδερμία ή λιπαρό δέρμα , σπυράκια, κοκκινίλες κτλ) , καθώς και ολόκληρου του δέρματος. Πως ακριβώς δεν μπορώ να το εξηγήσω. Ίσως όμως το combo διατροφή-ύπνος-ψυχική υγεία επηρεάζει αρνητικά την γενετική προδιάθεση μας για ΑΑ , επιτυγχάνοντας ή επιβραδύνοντας την. Θα μου πείτε πως όλα αυτά είναι αερολογίες, αλλά μόνο καλο στην υγεία μας θα κάνει η όποια δοκιμή βελτίωσης του ύπνου. Ίσως ένας ευρύτερα υγιής τρόπος ζωής , παράγει λιγότερη DHΤ ή με κάποιον τρόπο αμύνεται στην περίσσια.
Οταν λες οτι μετακομισες εννοεις εντος ευρυτερης περιοχης? Άλλαξες κλιμα εννοώ ή οχι? Μηπως παιζει και αλλαγη στο νερο? Σε ρωταω, γιατι εγω παρατηρω μεγαλη διαφορα στο δερμα/τριχωτο/λιπαροτητα σε άλλα κλιματα, σε ορεινα κυριως μερη, με χαρακτηριστικοτερο παραδειγμα οταν εμεινα 10 μερες κεντρικη Ευρωπη. Εκει, ηταν κ το νερο πολυ διαφορετικο λογω Αλπεων και τα μαλλια μου διατηρουνταν πολυ πιο φρεσκα και ζωντανα.
Ως προς τον υπνο, στη δικη μου περιπτωση (ειμαι γυναικα βεβαια, οποτε δε συγκρινουμε απολυτα) δε φαινεται να συνδεεται καπως...Ειμαι φουλ υπναρου και δεν εχω παρατηρησει καμια αλλαγη, ουτε σε περιοδους που ξενυχτουσα, ουτε σε αυτες που κοιμομουν με τις κοτες :)
 

Denvi

Well-Known Member
Μιας και αναφέρουμε το θέμα ύπνου μεγαλο ρόλο παίζει η ποιότητα αυτου.
Πχ: γνωρίζεις αν ροχαλίζεις ?
Αν ναι το ροχαλητο είναι τόσο που να σου προκαλεί απνοιες ?
Το θέμα ύπνου είναι πολύπλοκο και ζωτικής σημασίας.
Επίσης εάν έχεις αμφιβολίες μια μελέτη ύπνου θα σου λύσει πολλές απορίες και ταυτόχρονα θα σε εκπλήξει σε πολλά που νόμιζες πως γνωρίζεις.
Όσον αφορά τριχόπτωση δεν συμμερίζομαι θεωρίες καθότι είναι ανυπόστατες.
Σίγουρα πάντως σε υπερβολικό βαθμό οι απνοιες ( ΟSA ) επηρεάζουν λίμπιντο και τεστοστερόνη καθώς και ομαλή λειτουργία κατά την διάρκεια της ημέρας και βέβαια ψυχολογια.επισης ευθύνεται για καρδιακά προβλήματα εμφράγματα και ανακοπες καθώς και ανια-αλτσχαιμερ.
Να σε ρωτησω, επειδη με ενδιαφερει για δικο μου ανθρωπο, η μελετη υπνου γινεται μονο σε περιπτωσεις που παρουσιαζεται απνοια ή αφορα και απλα το ροχαλητο?
 
Μπλουζα