Παρακαλώ απόψεις για δεύτερη μεταμόσχευση + παρουσίαση της πρώτης και μόνης που είχα κάνει

GarumMarsala

New Member
Γεια σας και χαρά σας μέλη του φόρουμ,

Καταρχάς να σας δείξω το ιστορικό μου με τις περιορισμένες εικόνες που διαθέτω διάφορα μήκη μαλλιών, διάφορες συνθήκες φωτογραφιών αλλά έχω αρκετές οπότε ελπίζω να έχει αρκετές πληροφορίες στις φωτογραφίες

Πρώτα να σας δείξω το original και εφηβικό hairline που είχα
1654193605979.png

Έπειτα, κάποια στιγμή και δεν ξέρω πότε γιατί δεν το παρακολουθούσα μέχρι που το συνειδητοποίησα αυτό ωρίμαζε αλλά σε σημείο που με ενοχλούσε, και πάντοτε το κάλυπτα με διάφορες τεχνικές,

Ξεκίνησα να παίρνω finasteride κάποια στιγμή στα 22 1/2 ετών, 1.25 mg την ημέρα μία αγωγή που συνεχίζω έως σήμερα (4 χρόνια μετά) αλλά η ζημιά είχε ήδη γίνει και δεν είδα και μείωση της τριχόπτωσης οπότε δεν ξέρω πόσο βοήθησε παρόλα αυτά δεν θέλω να το σταματήσω και δεν έχω και ιδιαίτερες συνέπειες οπότε δεν με ενοχλεί
1654193832261.png 1654193849843.png
Την πρώτη μεταμόσχευση την έκανα ένα χρόνο μετά από το ξεκίνημα του fin, στα 23 1/2
Ένας οικογενειακός φίλος πλαστικός χειρουργός πρότεινε μία δικιά του να το κάνει (δεν θυμάμαι το όνομα αλλά θα το μάθω και θα σας ενημερώσω) και μου το έκανε εντός μιας μέρας κάτι σαν 700 graft, έδωσα χιλιάρικο αν θυμάμαι καλά Εγώ αυτό που ήθελα ουσιαστικά ήτανε να επισκευάσω το hairline μου που μου φαινότανε άθλιο άλλη απαίτηση δεν είχα
Είχε πολύ scabbing αλλά ουσιαστικά τα τοποθέτησε όλα μπροστά

1654194350612.png 1654194443584.png 1654194490462.png
1654194644621.png 1654194657097.png
Είχα αρκετές καταχρήσεις εκείνη την περίοδο με το τσιγάρο οπότε αυτό μπορεί να επηρέασε το πόσα μείνανε δεν μείνανε δεν ξέρω εσείς είστε ειδικοί να μου πείτε άμα είναι λογικό με βάση τα grafts :p
1654194766151.png 1654194773757.png
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

JimKan1

Well-Known Member
Καλησπερα φιλε

Καταρχην αφου εχεις τοσο επιθετικη τριχοπτωση οπως λες και δεν ειδες σταθεροποιηση με την φινα καλο θα ηταν αν δεν εχεις παρενεργειες να αυξησεις την δοσολογια σε 0,5 η και 1 τη μερα. Εμενα παντως το μαλλι σου μου φαινεται σε καλη κατασταση.

Για το οτι υπαρχουν γιατροι που κανουν μεταμοσχευσεις σε 23 χρονων ατομα δεν θα σχολιασω.

Καλο θα ηταν να κατσεις να διαβασεις το forum και τις ανεξαρτητες παρουσιασεις, υπαρχουν γιατροι στην Ελλαδα-Κυπρο αλλα και κυριως εξωτερικο που κανουν πολυ καλη δουλεια repair, αυτο που προεχει ομως αυτη τη στιγμη ειναι να σταθεροποιηθει η τριχοπτωση σου, οταν το καταφερεις αυτο προχωρας σε μμ για να επιτυχεις καλη πυκνοτητα στο hairline.
 

GarumMarsala

New Member
Αυτό που με ενοχλεί τώρα, τρία χρόνια μετά την επέμβαση είναι η πυκνότητα στις άκρες μπροστά, είναι αρκετά αραιές (το κλασικό pattern δηλαδή) και δεν μπορώ να έχω κάποιο κούρεμα κοντό γιατί φαίνεται άσχημο, οπότε πάλι αναγκάζομαι να κάνω τα κόλπα μου να καλύπτω κενά και λοιπά με το κούρεμα, ενώ θέλω να μη χρειάζεται να ασχολούμαι με τέτοια

Έχω παρατηρήσει πως έχει πέσει αρκετά η τριχόπτωση τους τελευταίους έξι μήνες, τρώω πολύ υγιεινά αθλούμαι αλλά βέβαια ξέρω ότι είμαι νέος και δεν θα κοροϊδεύτω ότι αυτό θα είναι το τελικό hairline μου, αλλά πιστεύω άμα διορθώσω τις μπροστινές άκρες δεν θα χρειαστεί άλλη δουλειά για αρκετά χρόνια

Ο γιατρός που το έχει δει, αλλά και στην πρώτη μου εγχείρηση μου έχει πει πως έχω μπόλικες τρίχες στο donor site, και δεν έχει υποστεί ζημιά, αλλά και είναι πολλές τριτριχες κλπ με καλή πυκνότητα, απλούστατα έχω και λεπτή διάμετρος τρίχα, και ιδιαίτερα οι μπροστινές που είχανε φάει ζημιά από που πριν το ξεκίνημα του fin από DHT και είναι ακόμα πιο λεπτές και γι'αυτό θέλω να ενισχύσω την πυκνότητα της περιοχής

Φαίνονται και ιδιαίτερα αραιές βρεγμένες, να σας δείξω μερικές πρόσφατες εικόνες
1654195915285.png 1654195960934.png
Βρεγμένες
1654196010161.png 1654196051889.png

Μετά από κούρεμα

1654196221238.png

Όπως βλέπετε το κακο φαίνεται όταν είναι τραβηγμένες πίσω ή/και βρεγμένες η ποιότητα του μαλλιού μου βοηθάει να τα κρύβω καλά αλλά δεν θέλω μία ζωή να είμαι αναγκασμένος να κάνω αυτό το πράγμα!

Δεν ξέρω τώρα άμα είναι εύκολη δουλειά να μπουν τρίχες εκεί για Έλληνα χειρουργό, από ότι έχω διαβάσει εδώ στο forum δυσκολεύονται με πυκνές καταστάσεις

Επίσης μιας και φαντάζομαι τα grafts που θα απαιτούνται για αυτό δεν είναι πολλά, θέλω να φέρω μπροστά λίγο τα temples και να δώσω ένα λιγότερο στρογγυλεμένο σχήμα στο hairline

1654196648094.png 1654196833608.png

Ευχαριστώ για την ανάγνωση παρακαλώ μοιραστείτε τα σχόλιά σας!

Μη διστάσετε να με πείτε πορωμένο, να χαίρομαι αυτά που έχω γιατί άλλοι έχουνε πολύ χειρότερα, να φυλάξω τα graft μου σαν τα μάτια μου και να μην τα ξοδέψω σε λεπτομέρειες μπροστά αν θα μπορεί να τα χρειαστώ στο μέλλον κλπ κλπ :cool:
:cool:
 

tasos33

Well-Known Member
Τουλάχιστον 0.5 φίνα την ημέρα και ξεχνάς μμ για τα επόμενα χρόνια. Βολεψου με τα χτενίσματα απόκρυψης αν σε ενοχλεί τόσο.
 

GarumMarsala

New Member
Τουλάχιστον 0.5 φίνα την ημέρα και ξεχνάς μμ για τα επόμενα χρόνια. Βολεψου με τα χτενίσματα απόκρυψης αν σε ενοχλεί τόσο.
.. μόλις συνειδητοποίησα ότι έλεγα χαζομάρες για τη δοσολογία, δεν ξέρω γιατί έγραψα 0.25.. παίρνω το generic 5 mg και το κόβω σε τέταρτα, άρα είναι 1.25 mg τελικά αυτό που παίρνω.. θα το διορθώσω στο αρχικό post
 

GarumMarsala

New Member
Λέω να πάω στην κλινική του Bisanga εδώ στην Αθήνα να δω τι θα μου πούνε περί πόσα grafts χρειάζομαι και για τιμή
 

Chris34

Active Member
Να μην πας σε καμία κλινική ακόμη. Να κάνεις υπομονή μερικά χρόνια με κουρέματα χτενίσματα και όταν υπάρχει πραγματικά ανάγκη να κάνεις μια μεταμοσχευση.
Τα temples να μην τα ακουμπήσεις καθόλου. Μια χαρά είναι εκεί που είναι. Μετά θα φαίνονται πιο μεγάλοι οι κροταφοι σου.
Αν πας από κλινικές κάποια θα σε πείσει να μπεις τώρα. Το μόνο σίγουρο.
 

andy.k

Active member
Μη κάνεις τίποτα. Είσαι πολύ μικρός ακόμα δε ξέρεις ποσο θα προχωρήσει η αα, αλλά για να σε χτυπήσει από τόσο νωρίς θα προχωρησει αρκετά. Συνέχισε την αγωγή να δεις κατά πόσο παραμένεις σταθερός και μετά από κάποια χρόνια το ξανασκεφτεσαι.
 

dlazaros

Well-Known Member
Λέω να πάω στην κλινική του Bisanga εδώ στην Αθήνα να δω τι θα μου πούνε περί πόσα grafts χρειάζομαι και για τιμή
Απο την στιγμή που είσαι σε θεραπεία με φίνα και έχεις κάνει ήδη μια ΜΜ και έχεις αυτή την εμφάνιση τότε χρειάζεσαι όπως πολύ καλά κατάλαβες μια διορθωτική πύκνωση στην χερλαιν απο κάποιον που θα σου δώσει φυσικότητα και πυκνότητα. Φαίνεται οτι η γιατρός τραυμάτισε τα μαμά μαλλιά όπου μπήκε. Την φίνα δεν την σταματάς γιατί φαίνεται οτι θα σε χτυπήσει δυνατά και γρήγορα χωρίς αυτήν. Αφιέρωσε τον χρόνο σου να δείς παρουσιάσεις απο γιατρούς που έχουν φήμη για καλή χερλαίν και φυσικότητα. Απο αυτά που έχω δεί δές του vlafo, Alexk93, flag17, και του @CVIAL. Θα επικοινωνούσα επίσης με τον τελευταίο για να συμμετέχεις σε μελλοντικό consultation με Lorentzo.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Μπλουζα