ΠΟΝΟΣ ΣΤΟ ΤΡΙΧΩΤΟ ΤΗΣ ΚΕΦΑΛΗΣ

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Panos1982

Well-Known Member
Απ: ΠΟΝΟΣ ΣΤΟ ΤΡΙΧΩΤΟ ΤΗΣ ΚΕΦΑΛΗΣ

VAMPIRIA είπε:
ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΠΟΝΟ ΣΤΟ ΤΡΙΧΩΤΟ ΤΗΣ ΚΕΦΑΛΗΣ?
Το εχω παθει κι εγω....σε σημεια που ειχα τριχοπτωση καμια φορα τυχαινε να εχω και ενα ελαφρυ πονο στο τριχωτο αν εννοεις αυτο....αυτο το προκαλει η διαδικασια απωλειας της τριχας.....Δε ξερω βεβαια αν εννοουσες αυτο η κατι αλλο???
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: ΠΟΝΟΣ ΣΤΟ ΤΡΙΧΩΤΟ ΤΗΣ ΚΕΦΑΛΗΣ

εγώ το συνδέω με τους ερεθισμούς από τα προϊόντα που βάζω τοπικά :chinscratch
 

VAMPIRIA

Member
Απ: ΠΟΝΟΣ ΣΤΟ ΤΡΙΧΩΤΟ ΤΗΣ ΚΕΦΑΛΗΣ

Και εγω αυτο εχω παρατηρησει, πονο σε σημεια που εχω τριχοπτωση. Μια φιλη μου ειχε καρκινο και ειχε χασει ολα τα μαλλια της, οταν αρχισαν να ξανα βγαινουν ειχε πονο σε ολο της το κεφαλη.
 

Panos1982

Well-Known Member
Απ: ΠΟΝΟΣ ΣΤΟ ΤΡΙΧΩΤΟ ΤΗΣ ΚΕΦΑΛΗΣ

Anastashs είπε:
Δηλαδη οταν βγενουν παλη τα μαλλια μας πονανε? παραξενο ???
Vampiria αν αρχισεις και κανεις μαλαξεις με το δαχτυλο σου σε περιοχες που πιστευεις οτι πασχουν απο τριχοπτωση θα δεις οτι αισθανεσαι πιο πολυ πονο απο περιοχες που δεν εχουν......γιατι ολη αυτη η διαδικασια που κανει την τριχα να υποφερει και στο τελος να πεφτει συχνα μας δημιουργει πονο.....εγω δεν βαζω τοπικα οπως ο σπυρος παντος αλλα εχω παρατηρησει πονους.....και πριν ενα χρονο στο hairline moy(που πασχω απο τριχοπτωση) ειχε παθει το δερμα μου κατι και ξεφτιζε οπως οταν σε καιει ο ηλιος....και εβγαζα αυτη την ασπρη πετσα οταν ξεφτιζει το δερμα.....μου δωσε η δερματολογος ενα σπρευ και fungoral και μου πε οτι ειναι απο καποια βακτηρια αυτο που επαθα απλα το επαθα εκει γιατι εχω τριχοπτωση και το δερμα μου ειναι πιο ευαλωτο......
 

omar77

New Member
Απ: ΠΟΝΟΣ ΣΤΟ ΤΡΙΧΩΤΟ ΤΗΣ ΚΕΦΑΛΗΣ

και οταν κανουμε την μεταμοσχευση θα ποναμε αλλα θα μας αρεσει :20:
 

alexunder

New Member
Απ: ΠΟΝΟΣ ΣΤΟ ΤΡΙΧΩΤΟ ΤΗΣ ΚΕΦΑΛΗΣ

Πάντως και εγώ είχα αυτόν τον ελαφρύ πόνο ο οποίος στα σίγουρα ..και αυτό δεν είναι σύμπτωση.. γινόταν πάντα πιο έντονος σε φάσεις με αυξημένη τριχόπτωση στα σημεία αραίωσης.Λέω είχα γιατί τις τελευταίες μέρες έχει υποχωρήσει σε σημείο που τον έχω σχεδόν ξεχάσει.Επίσης και αυτό είναι το σημαντικότερο έχει μειωθεί πολύ και η τριχόπτωση.Έβλεπα τουλάχιστο 20-30 τρίχες στον νιπτήρα μετά το χτένισμα. ??? Την τελευταία εβδομάδα βλέπω με τρελό χαμόγελο ζωγραφισμένο μόνο 5-6.Το ίδιο και όταν έκανα εφαρμογή στα topicals (spiro πρωί και revivo βράδυ). Σήμερα έφυγα για δουλεία με πανυγυρισμούς...είδα μόνο μια και αυτή στη χτένα !!! Regrowth δεν παίζει με την καμία ακόμα...αλλά από την άλλη είναι και πολύ νωρίς.Είμαι στον 1,5 μήνα revivo/fungoral και 1 μήνα spiro.Κάτι βιταμίνες τις άλλαξα με ιπποφαές.Έχω όμως καλό προαίσθημα. :) Γεια σου ρε Σπύρο :grandpa: που μου έμαθες την spiro !!! ;)
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Teri

New Member
Απ: ΠΟΝΟΣ ΣΤΟ ΤΡΙΧΩΤΟ ΤΗΣ ΚΕΦΑΛΗΣ

Επιμένω πάντως και δεν καταλαβαίνω τι ενοείτε όταν λέτε πόνο στο τριχωτό της κεφαλής. Δηλαδή πως τον εξηγείτε αυτόν τον πόνο..
Ο μόνος πόνος που έχω κατα καιρούς είναι όταν βγάζω σπυράκι στο δέρμα του κεφαλιού μου, και φυσικά μόνο όταν το αγγίζω, η πέφτει η λοσιόν πάνω θα το νιώσω.
 

seeker

Verified MM member
Απ: ΠΟΝΟΣ ΣΤΟ ΤΡΙΧΩΤΟ ΤΗΣ ΚΕΦΑΛΗΣ

Εχω και γω τετοιο πονο κατα καιρους. Τωρα που το σκεφτομαι πρωτοξεκινησε οταν ξεκινησε και η τριχοπτωση.
 

Pathetic_Losser

New Member
Απ: ΠΟΝΟΣ ΣΤΟ ΤΡΙΧΩΤΟ ΤΗΣ ΚΕΦΑΛΗΣ

Ουτε κ εγω εχω ακουσει κατι παρομοιο. Το μονο που παρατηρουσα σε περιοδους αυξημενης τριχοπτωσης ηταν μονο μια φαγουρα στο σημειο απο οπου εφευγαν τριχες κ σπιρακια στους κροταφους εκει ακριβως που υποχωρουσε η hairline. Τωρα με τη θεραπεια ολα αυτα ειναι παρελθον :guitarist :hdanc:
 
Απ: ΠΟΝΟΣ ΣΤΟ ΤΡΙΧΩΤΟ ΤΗΣ ΚΕΦΑΛΗΣ

τωρα που το λετε και εγω αυτες τις μερες εχω μια εντονη φαγουρα στο μπροστινο μερος του κεφαλιου οπου νομιζω πως αραιωνουν...δευτερα εχω ραντεβου με μια δερματολογο να δω τι θα μου πει και ξεκιναω κ εγω θεραπεια...ελπιζω να μν ειναι και τοσο πολυτιμες αυτεσ οι 3-4 μερες....ετσι?
 

Pathetic_Losser

New Member
Απ: ΠΟΝΟΣ ΣΤΟ ΤΡΙΧΩΤΟ ΤΗΣ ΚΕΦΑΛΗΣ

Mην πανικοβαλεσαι, σε 4 μερες ουτε θα χασεις τα μαλλια σου αλλα ουτε και θα τα σωσεις.
Σωστη θεραπεια χρειαζεται, πολυ υπομονη κ επιμονη κ ολα θα ειναι καλυτερα στη συνεχεια ;) .
 

dont

New Member
Απ: ΠΟΝΟΣ ΣΤΟ ΤΡΙΧΩΤΟ ΤΗΣ ΚΕΦΑΛΗΣ

Αν διαπιστωνεις αυτο τον πονο την ωρα που ξυπνας το πρωι, πιθανον το προηγουμενο βραδυ ασυνειδητα η συνειδητα πειραζες για ωρα τα μαλλια σου με τα χερια. Αυτο εχω διαπιστωσει εγω.
 

NGL

Member
Απ: ΠΟΝΟΣ ΣΤΟ ΤΡΙΧΩΤΟ ΤΗΣ ΚΕΦΑΛΗΣ

VAMPIRIA είπε:
ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΠΟΝΟ ΣΤΟ ΤΡΙΧΩΤΟ ΤΗΣ ΚΕΦΑΛΗΣ?

αυξημενη σμηγματορροια- κακη οξυγονωση --κακη αιματωση-μη υγιες δερμα κεφαλιου -πονος στο τριχωτο.
 

hristina

New Member
Απ: ΠΟΝΟΣ ΣΤΟ ΤΡΙΧΩΤΟ ΤΗΣ ΚΕΦΑΛΗΣ

εμενα αυτος ο πονος, μου εμφανιστηκε πρωτη φορα πριν 10 μηνες περιπου σε συγκεκριμενα σημεια στο τριχωτο της κεφαλης.. στα οποια σημεια προσεξα και μια ελαφρια αραιωση αν και εχω πολλα και φουντωτα μαλλια ...ειχα παει τοτε σε 3 δερματολογους, και οι 3 κοντεψαν να με βγαλουν "φαντασιοπληκτη".. απο το αγχος λεγανε και βλακειες.. παλι καλα ο ενας απο τους 3 δερματολογους αν και μου μιλησε διακριτικα για "εμμονες" και τετοια μου ειπε να κανω εξετασεις σιδηρου. εκει βρεθηκε οτι η φεριτινη μου ειχε πεσει στο 10.. :-(
και παλι ομως αυτο δεν ηταν σιγουρο οτι μου δημιουργουσε τριχοπτωση κι ετσι μου προτεινε ενα τριχοριζογραμμα (προφανως για να μου αποδειξει οτι δεν εχω τριχοπτωση επειδη με εβλεπε με την αφανα.. χαχα) τελος παντων το τριχοριζογραμμα εδειξε οτι τα μισα μου μαλλια ηταν δυστροφικα αρα αυτο ναι σημαινει τριχοπτωση αλλα οχι απο κληρονομικους λογους.. αρα καταληξαμε στην ελλειψη σιδηρου.. (ετσι επαψα να ειμαι φαντασιοπληκτη τουλαχιστον)
το θεμα ειναι οτι και παλι ο δερματολογος δε δεχοταν επουδενι οτι ο πονος στο τριχωτο ειναι απο ελλειψη σιδηρου, απο τριχοπτωση, ή ο,τι αλλο παρα μονο απο αγχος!
καποια στιγμη λοιπον στην προσπαθεια μου να βρω τι φταιει και ποναει το δερμα στο κεφαλι μου εφτασα σε νευρολογο (κορυφη απ οτι μου ειχαν πει η συγκεκριμενη) η οποια μου επιβεβαιωσε με σθενος οτι οι δερματολογοι λενε βλακειες και οτι ΝΑΙ οταν η τριχα δεν τρεφεται σωστα (στη δικη μου περιπτωση λογω ελλειψης σιδηρου) τοτε το τριχωτο της κεφαλης ειναι οχι μονο δυνατον αλλα και απολυτα φυσικο να ποναει γιατι εκει ειναι ολες οι νευρικες αποληξεις... και αυτος ειναι ο μονος τροπος να δωσει η τριχα το σημα οτι "πειναει"!

το καταθετω κι αυτο εδω, μηπως το διαβασει κανεις που του λενε οτι ο πονος στο τριχωτο ειναι μονο απο αγχος! :-/
(μετα απο αρκετους μηνες ληψης σιδηρου η φεριτινη μου πια ειναι οκ, η τριχοπτωση ειχε σταματησει και με τη χρηση του regain kαι ο πονος στο τριχωτο ηταν πια παρελθον, ωσπου πριν απο ενα μηνα εμπλεξα με τη σμηγματορροικη δερματιτιδα και τωρα το τριχωτο μου ειναι χειροτερα απο ποτε και η τριχοπτωση αστα να πανε.. ενιγουει, που θα παει θα περασει κι αυτο! ειδομεν ;-))
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα