Οδηγίες μετά από μεταμόσχευση

Thireutis

New Member
Καλησπέρα σε όλη την παρέα. 17/11 έγινε μεταμόσχευση στην ahc. 2300 περίπου τριχοθυλάκια σε κροτάφους και crown. 1300 και 1000 αντίστοιχα. Έχω κρατήσει φωτογραφικό υλικό το οποία θα ανεβαίνει σιγά σιγά με την παρουσίαση της μμ. Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω όσους έχουν εμπειρία μεγαλύτερη το εξής. Γενικά μέχρι σήμερα που κλείνω μήνα ήμουν εξαιρετικά προσεκτικός με την ληπτρια περιοχή αλλά και την δοτρια. Πλέον έχω αρχίσει και βλέπω μικρές τρίχες στο χέρι μου κυρίως όταν βάζω μινοξιδιλη και κάνω ελαφρύ μασάζ.
Δυστυχώς σήμερα και ενώ ήμουν αφηρημένος εξυσα παααρα πολύ ελαφρά το σημείο του κροταφου. Το αποτέλεσμα ήταν να δω στο χέρι μου μια τρίχα που βγήκε καθώς και λίγο ξέρο δερμα στο κάτω μέρος.επισης το σημείο αυτό μάτωσε λίγο επιδερμικά. Η ερώτηση είναι γίνεται τόσο εύκολα να έβγαλα τριχοθυλακιο μετά από 30 μέρες;;; Δεν θα έπρεπε να έχουν αφομοιωθεί πλήρως;;;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tol

Well-Known Member
Καλησπέρα σε όλη την παρέα. 17/11 έγινε μεταμόσχευση στην ahc. 2300 περίπου τριχοθυλάκια σε κροτάφους και crown. 1300 και 1000 αντίστοιχα. Έχω κρατήσει φωτογραφικό υλικό το οποία θα ανεβαίνει σιγά σιγά με την παρουσίαση της μμ. Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω όσους έχουν εμπειρία μεγαλύτερη το εξής. Γενικά μέχρι σήμερα που κλείνω μήνα ήμουν εξαιρετικά προσεκτικός με την ληπτρια περιοχή αλλά και την δοτρια. Πλέον έχω αρχίσει και βλέπω μικρές τρίχες στο χέρι μου κυρίως όταν βάζω μινοξιδιλη και κάνω ελαφρύ μασάζ.
Δυστυχώς σήμερα και ενώ ήμουν αφηρημένος εξυσα παααρα πολύ ελαφρά το σημείο του κροταφου. Το αποτέλεσμα ήταν να δω στο χέρι μου μια τρίχα που βγήκε καθώς και λίγο ξέρο δερμα στο κάτω μέρος.επισης το σημείο αυτό μάτωσε λίγο επιδερμικά. Η ερώτηση είναι γίνεται τόσο εύκολα να έβγαλα τριχοθυλακιο μετά από 30 μέρες;;; Δεν θα έπρεπε να έχουν αφομοιωθεί πλήρως;;;

Δεν υπαρχει κανενα απολυτως θεμα, φιλε μου. Αδικα ανησυχησες. Μετα την παρελευση ενος μηνα τα τριχοθυλακια ειναι απολυτα ασφαλη.
 

manly_Man

Well-Known Member
καλησπερα φιλε, μετα απο ενα μηνα δεν τιθεται τετοιο θεμα

μια ερωτηση, ποτε σκεφτεσαι να ξεκινησεις την παρουσιαση σου; θα σου προτεινα να το κανεις μεχρι τον 3ο μηνα ή 4ο μηνα το πολυ....οπου θα εχει ξεκινησει η φυτρωση και δεν θα βρισκεται σε προχωρημενο σταδιο, οποτε δεν θα ξερεις και το αποτελεσμα.
 

Thireutis

New Member
Να σας πω την αλήθεια ανησύχησα κυρίως επειδή το σημείο επιδερμικά τουλάχιστον ματωσε. Τι να πω ελπίζω να έχετε δίκιο φίλοι μου.

Ο λόγος που δεν έχει γίνει ακόμα η παρουσίαση είναι ότι θα ήθελα να μην επηρεαστω ψυχολογικά αυτό το διάστημα. Κρατάω φωτογραφικό υλικό και θα δείτε όλη την εξέλιξη είτε είναι θετική είτε αρνητική.

Επίσης πιστεύετε η πυκνότητα που φαινόταν περίπου στο πρώτο δεκαπενθήμερο όταν έβγαιναν οι πρώτες τρίχες...θα είναι και αυτή που θα βλέπω όταν θα έχει ολοκληρωθεί η φυτρωση;;;;
 

Thireutis

New Member
Επίσης πιστεύετε είναι safe πλεον ένα τριμαρισμα στα 3mm ή μόνο ψαλίδι για αρχή;;

Μεγαλώνουν δυσανάλογα και φαίνεται κάπως.
 

aeratos28

Just aeratos
Ρωτάς αν θα έχεις πλήρη φυτρωση δλδ?
Επίσης πιστεύετε η πυκνότητα που φαινόταν περίπου στο πρώτο δεκαπενθήμερο όταν έβγαιναν οι πρώτες τρίχες...θα είναι και αυτή που θα βλέπω όταν θα έχει ολοκληρωθεί η φυτρωση;;;;
 

Thireutis

New Member
Ρωτάς αν θα έχεις πλήρη φυτρωση δλδ?


Όχι όχι. Η ερώτηση είναι αν η εικόνα που είχα όταν απο όλα τα τριχοθυλάκια έβγαιναν μικρές τρίχες ( τις πρώτες ημέρες πριν να αρχίσουν να πέφτουν σταδιακά). Είναι και αυτή που θα δω μετά από πέντε έξι μήνες..
 

manly_Man

Well-Known Member
Όχι όχι. Η ερώτηση είναι αν η εικόνα που είχα όταν απο όλα τα τριχοθυλάκια έβγαιναν μικρές τρίχες ( τις πρώτες ημέρες πριν να αρχίσουν να πέφτουν σταδιακά). Είναι και αυτή που θα δω μετά από πέντε έξι μήνες..
Αν έχεις πλήρη φύτρωση, ναι ετσι θα δείχνει.
 

aeratos28

Just aeratos
E άρα ρωτάς αν θα έχεις πλήρη φυτρωση ρε αδερφέ.αυτο σου λέω..αφού ρωτάς αυτό ποιος μπορεί να στο απαντήσει?μακάρι να γινει
Όχι όχι. Η ερώτηση είναι αν η εικόνα που είχα όταν απο όλα τα τριχοθυλάκια έβγαιναν μικρές τρίχες ( τις πρώτες ημέρες πριν να αρχίσουν να πέφτουν σταδιακά). Είναι και αυτή που θα δω μετά από πέντε έξι μήνες..
 
Μπλουζα