Ξερουν την αληθεια και δεν κανουν τιποτα!!!

kos1987

New Member
Τελικα οι Ιαπωνες βρηκαν γιατι εχουν αποτυχει ΟΛΟΙ οσοι επιχειρησαν το hair multiplication.Επισης βρηκαν γιατι στα ποντικια παντα φυτρωνουν μαλλι ενω εμεις τπτα.τεσπα δεν προκειται να μπω σε λεπτομερειες γιατι δεν εχει κανενα νοημα, νιωθω μ@λα...ας που γνωριζω αυτη τη λεπτομερεια γιατι δεν μπορω να κανω τπτα ετσι και αλλιως.Αμα μπορειτε ανεβαστε το σε ολα τα καραφλοφορουμ του εξωτερικου μπας και το δει κανεις αλλος...

http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/j.1600-0625.2012.01458.x/full

Το μονο θετικο ειναι οτι η aderans ειναι Ιαπωνεζικη εταιρεια και μπορει να της εχουν ψιθυρισει το μυστικο.Οι ιδιοι προσπαθησαν με ενα περιπλοκο τροπο να αλλαξουν τον τροπο καλλιεργειας των κυτταρων και τωρα καταλαβα γιατι.
Με αυτο το ευρημα ουσιαστικα μια ενεση στην περιοχη αντικαθιστα πληρως με μεγιστη πυκνοτητα το μαλλι.Δυστυχως εγω δεν μπορω να κανω τπτα περισσοτερο. :'(
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

MANKAR

Active Member
Απ: Ξερουν την αληθεια και δεν κανουν τιποτα!!!

kos1987 εισαι απαιχτος σου βγαζω για αλλη μια φορα το καπελο , αλλα θα ηθελα σε παρακαλω αν μπορεις να μας εξηγησεις λιγο πολυ αυτα που περιγραφεις , για πιο ευρημα λες , ποια λεπτομερεια ξερεις ,και γιατι δεν μπορουμαι να κανουμαι τιποτα???
 

kos1987

New Member
Απ: Ξερουν την αληθεια και δεν κανουν τιποτα!!!

MANKAR είπε:
kos1987 εισαι απαιχτος σου βγαζω για αλλη μια φορα το καπελο , αλλα θα ηθελα σε παρακαλω αν μπορεις να μας εξηγησεις λιγο πολυ αυτα που περιγραφεις , για πιο ευρημα λες , ποια λεπτομερεια ξερεις ,και γιατι δεν μπορουμαι να κανουμαι τιποτα???

Τα κυτταρα που πολλαπλασιαζει η aderans τα dp cells για να φτιαξουν τριχες στον ανθρωπο χρειαζονται να παρουν εντολες σε αντιθεση με τα ποντικια που παραγουν στο φουλ.Για να μπορεσει ενα κυτταρο dp να φτιαξει τριχ/κιο πρεπει να βρεθει στο σωστο βαθος(αδυνατο να επιτευχθει με βελονα) οι ινοβλαστες που το περιβαλουν να βρισκονται σε συγκεκριμενη φαση κ.α λεπτομερειες...ολα αυτα ανατρεπονται εαν τα κυτταρα επωαστουν με GSK-3β inhibitor (το βαλπροικο οξυ ειναι τετοια ουσια).Τοτε τα ανθρωπινα κυτταρα dp παιρνουν εντολη να κατασκευασουν τριχ/κιο και μεταναστευουν αυτοβουλως στα σωστα σημεια αρχιζουν να εκφραζουν τα σωστα γονιδια που δινουν επανεκφυση κλπ.Με αλλα λογια αυτο που λειπει απο την εξισωση του κυτταρικου πολλαπλασιασμου ειναι η ΕΝΤΟΛΗ που πρεπει να παρουν τα κυτταρα.H aderans το καταλαβε και στο μιγμα επωασης εβαλε και αλλα επιθηλιακα κυτταρα για να εξομειωσει τις συνθηκες αυτες οσο γινεται και ειδε σημαντικη βελτιωση.Η ρεπλισελ κοιταει να αυξησει τις μετοχες...Φανταστειτε τι θα γινονταν εαν ολα τα κυτταρα ελεγαν yes sir! παμε να φτιαξουμε τριχες...τωρα λενε δε βαριεσαι παω για φραπε...οσο πιο απλα μπορω να το εξηγησω.
 

xaris12

Member
Απ: Ξερουν την αληθεια και δεν κανουν τιποτα!!!

Κώστα,όλα αυτα είναι καινούργια ευρήματα,οποτε πρέπει να περάσει ένα εύλογο διάστημα για πούμε οτι δεν κάνουν τίποτα... ;)
Σημασία εχει πως βρίσκουν συνέχεια καινούργια κομμάτια του παζλ,και ιδιαίτερα τα τελευταία χρόνια.σκεψου ακόμα,πόσες μελέτες δεν έχουν βγει ακόμα στην επιφάνεια...και τι μπορει να κάνουν αυτη τη στιγμη σε διάφορα εργαστήρια ανά τον κόσμο.
Παντως πολυ σημαντικό εύρημα,και φαίνεται πως πιθανώς θα ξεπεραστεί ένας πολυ σημαντικός σκοπελος....
Υ.Γ. Κάπου διάβασα σήμερα,πως κάποιοι αμερικάνοι επιστήμονες κατάφεραν να αποθηκεύουν, να σβήνουν και να ξαναγράφουν «ψηφιακά» δεδομένα DNA ζωντανών κυττάρων.σαν bytes...κάτι που είναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ ανακάλυψη!!
 

kostas

Member
Απ: Ξερουν την αληθεια και δεν κανουν τιποτα!!!

kos1987 είπε:
ολα αυτα ανατρεπονται εαν τα κυτταρα επωαστουν με GSK-3β inhibitor (το βαλπροικο οξυ ειναι τετοια ουσια).

Επομένως χρησιμοποιώντας τοπικά βαλπροικο οξύ μόνο του συμφώνα με την εύρυνα των κορεατών δεν αρκεί ;
 

kos1987

New Member
Απ: Ξερουν την αληθεια και δεν κανουν τιποτα!!!

kostas είπε:
Επομένως χρησιμοποιώντας τοπικά βαλπροικο οξύ μόνο του συμφώνα με την εύρυνα των κορεατών δεν αρκεί ;

γεια σου Κωστα και χρονια μας πολλα για χθες...λοιπον το βαλπροικο οξυ "ξυπναει" τα dp αποκαθιστωντας το μονοπατι wnt.Οταν ειναι ενεργοποιημενο τοτε το τριχ/κιο ειναι στην αναγενη φαση δλδη παραγει τριχα.Αποδεδειγμενα τα ανδρογονα επηρεαζουν τα ευαισθητα dp (λογω υποδοχεων ανδρογονων) και διακοπτουν το μονοπατι αυτο.Τοτε το τριχ/κιο μπαινει στην καταγενη φαση.Ενεργοποιωντας παλι αυτο το μονοπατι τα dp αρχιζουν παλι να παραγουν τριχα.Αυτο που λενε τωρα οι ιαπωνες ειναι οτι για να δημιουργηθει απο την αρχη ενα τριχ/κιο ειναι απαραιτητο τα κυτταρα dp να παρουν εντολη.Η εντολη αυτη ειναι παλι το μονοπατι wnt μεσω των GSK-3β inhibitors.Εαν γινει απευθειας μεταμοσχευση dp κυτταρων και μπει ακριβως στη σωστη μερια τα μεταμοσχευμενα τοτε θα βγαλουν τριχα.Εαν ομως επωασουν δλδη πολλαπλασιασουν τα dp σε θρεπτικο υποστρωμα τοτε χανουν αυτη την ιδιοτητα "τεμπελιαζουν".Η ιδιοτητα αυτη ενεργοποιειται οταν προσθεσουν βαλπροικο οξυ.
Απαντησα?Δε νομιζω...τωρα που θα το δοκιμασω θα σου πω...
 

kostas

Member
Απ: Ξερουν την αληθεια και δεν κανουν τιποτα!!!

kos1987 είπε:
Απαντησα?Δε νομιζω...τωρα που θα το δοκιμασω θα σου πω...
Χρόνια πολλά και σε εσένα. Μακάρι :worshipper να έχουμε κάτι θετικό περιμένω να ακούσω κάτι ευχάριστο 11 χρόνια. Σκεφτόμουνα να το δοκίμαζα και εγώ αλλά πλέον δεν έχω άλλο κουράγιο.
 

kos1987

New Member
Απ: Ξερουν την αληθεια και δεν κανουν τιποτα!!!

kostas είπε:
Χρόνια πολλά και σε εσένα. Μακάρι :worshipper να έχουμε κάτι θετικό περιμένω να ακούσω κάτι ευχάριστο 11 χρόνια. Σκεφτόμουνα να το δοκίμαζα και εγώ αλλά πλέον δεν έχω άλλο κουράγιο.

Καλο πειραματο-ζωο ειμαι και εγω...τοσα εχω δοκιμασει, σ'αυτο θα κανω πισω που υπαρχουν 3 νεες ερευνες για τη συγκεκριμενη κατηγορια φαρμακων?
 

ΜΙΚΕΣ

Well-Known Member
Απ: Ξερουν την αληθεια και δεν κανουν τιποτα!!!

kos1987 είπε:
Καλο πειραματο-ζωο ειμαι και εγω...τοσα εχω δοκιμασει, σ'αυτο θα κανω πισω που υπαρχουν 3 νεες ερευνες για τη συγκεκριμενη κατηγορια φαρμακων?
Οχι φιλε Kos......σε χρειαζομαστε!!!!!!!!!Χρονια πολλα φιλε για εχτες κ να εισαι καλα να μας ενημερωνεις.
 

edyuser1

Active Member
Απ: Ξερουν την αληθεια και δεν κανουν τιποτα!!!

δλδ κος με το βαλπροικο οξυ μπορουμε να κανουμε δουλεια?
 

MANKAR

Active Member
Απ: Ξερουν την αληθεια και δεν κανουν τιποτα!!!

το βαλπροικο οξυ ειναι επικυνδινη ουσια ?εχει καποιες παρενεργειες??σε ποια κατηγορια φαρμακων ανοικει και για ποιο σκοπο??ευχαριστω koss1987 και χρονια πολλα και για την γιορτη σου εχτες!!!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kostas

Member
Απ: Ξερουν την αληθεια και δεν κανουν τιποτα!!!

MANKAR είπε:
το βαλπροικο οξυ ειναι επικυνδινη ουσια ?εχει καποιες παρενεργειες??σε ποια κατηγορια φαρμακων ανοικει και για ποιο σκοπο??ευχαριστω koss1987 και χρονια πολλα και για την γιορτη σου εχτες!!!
Είναι η ίδια ουσία που υπάρχει στο θέμα έρευνα κορεατών. Υπάρχει εκεί ένα post που τις αναφέρει Νεα ερευνα-πολυεργαλειο Κορεατων
 

Georgex6

Well-Known Member
Απ: Ξερουν την αληθεια και δεν κανουν τιποτα!!!

kos1987 είπε:
Τελικα οι Ιαπωνες βρηκαν γιατι εχουν αποτυχει ΟΛΟΙ οσοι επιχειρησαν το hair multiplication.Επισης βρηκαν γιατι στα ποντικια παντα φυτρωνουν μαλλι ενω εμεις τπτα.τεσπα δεν προκειται να μπω σε λεπτομερειες γιατι δεν εχει κανενα νοημα, νιωθω μ@λα...ας που γνωριζω αυτη τη λεπτομερεια γιατι δεν μπορω να κανω τπτα ετσι και αλλιως.Αμα μπορειτε ανεβαστε το σε ολα τα καραφλοφορουμ του εξωτερικου μπας και το δει κανεις αλλος...

Το μονο θετικο ειναι οτι η aderans ειναι Ιαπωνεζικη εταιρεια και μπορει να της εχουν ψιθυρισει το μυστικο.Οι ιδιοι προσπαθησαν με ενα περιπλοκο τροπο να αλλαξουν τον τροπο καλλιεργειας των κυτταρων και τωρα καταλαβα γιατι.
Με αυτο το ευρημα ουσιαστικα μια ενεση στην περιοχη αντικαθιστα πληρως με μεγιστη πυκνοτητα το μαλλι.Δυστυχως εγω δεν μπορω να κανω τπτα περισσοτερο. :'(
ο τιτλος πιστευω δεν ειναι απολυτως σωστος τελοσπαντων εγω το ανεβασα το θεμα αλλα αποτι ειδα λιγο εχει ξανασυζητηθει υπαρχουν πολλες αποψεις για το θεμα απο διαφορους ερευνητες και πιστευω πως ολα ειναι θεμα χρονου και υπομονης κατι που δυστηχως εμεις δεν εχουμε γιαυτο και δικιμαζουμε τα δικα μας ;) good luck guys με βλεπω να ξεκινω κι εγω
 

kos1987

New Member
Απ: Ξερουν την αληθεια και δεν κανουν τιποτα!!!

Georgex6 είπε:
ο τιτλος πιστευω δεν ειναι απολυτως σωστος τελοσπαντων εγω το ανεβασα το θεμα αλλα αποτι ειδα λιγο εχει ξανασυζητηθει υπαρχουν πολλες αποψεις για το θεμα απο διαφορους ερευνητες και πιστευω πως ολα ειναι θεμα χρονου και υπομονης κατι που δυστηχως εμεις δεν εχουμε γιαυτο και δικιμαζουμε τα δικα μας ;) good luck guys με βλεπω να ξεκινω κι εγω

Ο τιτλος εχει μια δοση δραματος και εκφραζει την αγανακτηση του συγγραφεα ;D. ΠΟΥ το ξανασυζητησαν το συγκεκριμενο δεν εχει 2 μηνες που βγηκε...και δεν εχω προσβαση στη φουλ ερευνα γμτο κατι επαθε το vpn του πανεπιστημιου furious3
 

kos1987

New Member
Απ: Ξερουν την αληθεια και δεν κανουν τιποτα!!!

ΜΙΚΕΣ είπε:
Οχι φιλε Kos......σε χρειαζομαστε!!!!!!!!!Χρονια πολλα φιλε για εχτες κ να εισαι καλα να μας ενημερωνεις.

Ευχαριστω! θα ενημερωνω...
MANKAR είπε:
το βαλπροικο οξυ ειναι επικυνδινη ουσια ?εχει καποιες παρενεργειες??σε ποια κατηγορια φαρμακων ανοικει και για ποιο σκοπο??ευχαριστω koss1987 και χρονια πολλα και για την γιορτη σου εχτες!!!
Το βαλπροικο οξυ προφανως εχει παρενεργειες οπως ολα τα φαρμακα.Η ελαχιστη θεραπευτικη δραση για τις επιληπτικες κρισεις ειναι 10mg/kg δλδη 700mg τη μερα.Εμεις θα βαζουμε τοπικα 150-200mg τη μερα,(εγω τωρα βαζω στους κροταφους μονο για να δω τι μπορει να κανει σε slick περιοχη) δλδη πολυ κατω απο την ελαχιστη δοση.Οι κορεατες στην πατεντα εχουν ως ανωτατο οριο 25% περιεκτικοτητα ??? Ευχαριστω για τις ευχες!
 

n094

Active Member
Απ: Ξερουν την αληθεια και δεν κανουν τιποτα!!!

Άντε να δούμε ρε παιδιά...
 

MANKAR

Active Member
Απ: Ξερουν την αληθεια και δεν κανουν τιποτα!!!

kos1987 είπε:
Ευχαριστω! θα ενημερωνω...Το βαλπροικο οξυ προφανως εχει παρενεργειες οπως ολα τα φαρμακα.Η ελαχιστη θεραπευτικη δραση για τις επιληπτικες κρισεις ειναι 10mg/kg δλδη 700mg τη μερα.Εμεις θα βαζουμε τοπικα 150-200mg τη μερα,(εγω τωρα βαζω στους κροταφους μονο για να δω τι μπορει να κανει σε slick περιοχη) δλδη πολυ κατω απο την ελαχιστη δοση.Οι κορεατες στην πατεντα εχουν ως ανωτατο οριο 25% περιεκτικοτητα ??? Ευχαριστω για τις ευχες!

ευχαριστουμαι πολυ για την ενημερωση και αναμενουμε καινουρια νεα και δικα σου απο την χρηση της ουσιας!!!
 

kos1987

New Member
Απ: Ξερουν την αληθεια και δεν κανουν τιποτα!!!

Και αλλη ερευνα λιγο πιο παλια..απο Κορεατες αυτη τη φορα...Korea vs Japan
Oσο βλεπω τετοια τοσο απελπιζομαι γιατι οι εταιρειες πρεπει να αρχισουν απο την αρχη...μια δεκαετια τουλαχιστον furious3
http://www.nature.com/jid/journal/v132/n1/full/jid2011250a.html
 

MANKAR

Active Member
Απ: Ξερουν την αληθεια και δεν κανουν τιποτα!!!

kos1987 είπε:
Και αλλη ερευνα λιγο πιο παλια..απο Κορεατες αυτη τη φορα...Korea vs Japan
Oσο βλεπω τετοια τοσο απελπιζομαι γιατι οι εταιρειες πρεπει να αρχισουν απο την αρχη...μια δεκαετια τουλαχιστον furious3
http://www.nature.com/jid/journal/v132/n1/full/jid2011250a.html

γιατι εχουν χασει μια δεκαετια??αφου τωρα ξερουν τον μηχανισμο!!!σε αυτον τον συνδεσμο αναφερει οτι εχεις πει και εσυ παραπανω??? :chinscratch
 

kos1987

New Member
Απ: Ξερουν την αληθεια και δεν κανουν τιποτα!!!

MANKAR είπε:
γιατι εχουν χασει μια δεκαετια??αφου τωρα ξερουν τον μηχανισμο!!!σε αυτον τον συνδεσμο αναφερει οτι εχεις πει και εσυ παραπανω??? :chinscratch
Γενικα ειμαι λιγο απαισιοδοξος...
Αυτη ειναι μια διαφορετικη προσεγγιση για να "ξυπνησουν" τα dp κυτταρα, πιο πολυπλοκη, σε σχεση με τη Ιαπωνικη.Οι 2 εταιρειες που κανουν επωαση τα κυτταρα αυτα προφανως δεν γνωριζουν τις νεες ανακαλυψεις.Για να καταλαβεις ποια ειναι η διαφορα: ειναι σαν να συγκρινεις το παπακι του Kapamarou οταν ηταν εφηβος, με μια hayabusa ;D ... Οι 5-10 τριχες να γινουν εκατονταδες ή χιλιαδες...
Για να τις εφαρμοσουν πρεπει να αρχισουν ολες οι διαδικασιες απο την αρχη.Εαν ολα πανε κατ'ευχην τοτε απιτουνται τουλαχιστον 5 χρονια.
Μακαρι η aderans να εφαρμοζει καποια παρομοια τεχνικη σε μια απο τις φορμουλες, γιατι δοκιμαζει πολλες ταυτοχρονα. Το θεμα ξερεις ποιο ειναι?Εαν η aderans εφαρμοζει αυτη την τεχνικη και οι Ιαπωνες την πατενταρουν τοτε θα την τρεχουν στα δικαστηρια...οποτε καταλαβαινεις τι εχει να γινει...ΕΙναι πολλα τα λεφτα και οποιος φτασει πρωτος στην οριστικη λυση θα γινει ο πιο πλουσιος στη γη.
 
Μπλουζα