Ξεκινησα Proscar..

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

zax

New Member
Καλησπερα παιδια
λοιπον το πηρα αποφαση κ ξεκινησα Proscar πριν 3 μερες..1μγ δοση.εδω κ 3 μηνες περιπου χρησιμοποιουσα revivogen k 1 μηνα κιρκλαντ μινοξιδιλη.

Λετε να συνεχισω με το revivogen?εφοσον το προσκαρ ειναι dht inhibitor? τι λετε?εχω ακομα 2 μπουκαλακια λοσιον.Σαμπουαν reviovogen θα το συνεχισω παντως σιγουρα γιατι μ αρεσε πολυ
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Ξεκινησα Proscar..

άλλο τοπικά dht blocker(revivogen) άλλο εσωτερικά dht blocker(proscar)-διαφορετική δράση και χρόνος ορατού αποτελέσματος
στο εξωτερικό η τάση είναι συνδυασμός,και στην Ελλάδα ανάλογο του revivogen δεν παίζει(εκτός του super Zinx II του Admin)
 

Άκης

Administrator
Απ: Ξεκινησα Proscar..

Εξαρτάτε και τον βαθμό τριχόπτωσης που έχεις.
Σε εμένα το Revivo έδειξε καλά αποτελέσματα.
Απλώς το proscar είναι το μοναδικό που όντως δουλεύει σε όλους -σχεδόν.
Γνώμη μου να συνεχίσεις το proscar και να δεις πως το παίρνει ο οργανισμός σου.
Αν δεν παρουσιάσεις το παραμικρό, συνέχισε το.Αλλιώς, μείνε στο Revivo.
Πάντως ο χρόνος που έδωσες στο Revivo είναι υπερβολικά λίγος.
Κάθε θεραπεία θα πρέπει να της δίνεις 1 χρόνο για να κρίνεις τι παίζει.
 

zax

New Member
Απ: Ξεκινησα Proscar..

το αρχισα καθαρα για προληπτικουσ λογους..δεν θα περιμενω να αραιωσουν κ μετα να τρεχω.
η εξελιξη της αραιωσης μου ειναι πολυ αργη..αλλα υπαρχει διαφορα απο τοτε που ημουν 22 που δεν ειχα καθολου προβλημα π.χ.
τωρα παιρνω 1χπροσκαρ,1χ ρεβιβοτζεν 2χ μινοξιδιλη
λεω να συνεχισω το ρεβιβοτζεν ακομα μην πανε τζαμπα κ τα λεφτα
παντως δεν ειμαι καθολου αγχωμενος για το προσκαρ κ τις επιπτωσεις του...θα δειξει
 

magic810

New Member
Απ: Ξεκινησα Proscar..

Και καλα εκανες zax...εχω ξαναπει οτι και μονη της η φιναστεριδη κανει δουλεια.....καποια στιγμη θα δημοσιευσω και εγε καποιες φωτογραφιες μου....για να εξηγησω τι ακριβως εδωσε σε μενα η φιναστεριδη......απλα εχω διατηρησει τα μαλλια μου......
θα προσπαθησω μες στη εβδομαδα να δημοσιευω καποιες φωτο.....που αφορουν χρηση ΚΥΡΙΩΣ αλλα οχι μονο φιναστεριδης για δυο χρονια.....
 

zax

New Member
Απ: Ξεκινησα Proscar..

απο σαμουαν ειμαι πολυ ευχαριστιμενος με το ρεβιοτζεν οποτε το φανγκοραλ που να το "στριμωξω" κ αυτο μεσα στην καθημερινη ρουτινα?

κατι ασχετο..το προσκαρ δεν κυκλοφορει στην Αμερικη?αν ναι τοτε για ποιο λογο να αγορασει κανεις προπεσια?απο οτι εχω καταλαβει ειναι το ιδιο πραγμα απλα 1μγ?
 

Άκης

Administrator
Απ: Ξεκινησα Proscar..

2 φορές την εβδομάδα αντι για revivo χρησιμοποίησε αυτό. Είναι επίσης τρομερό

Ναι, κυκλοφορεί και είναι το ίδιο. Γι'αυτό και εκεί το κόβουν και τους το προτίνουν σε "quorters".
Απλώς το propecia είναι ποιο "εμπορικό".
 

magic810

New Member
Απ: Ξεκινησα Proscar..

zax νομιζω οτι δεν το προτιμουν γιατι πολυ απλα με το propecia ξερεις οτι παιρνεις 1mg την ημερα ενω με το proscar παιζεις με την δοσολογια.....την μια θα παρεις 0,8 mg την αλλη 1,2 και αμφιβαλω αν ετω και μια μερα εχω καταφερει να παρω σωστα την δοδολογια..... :p
αυτο ηταν παντα κατι που με προβληματιζε μιας και δεν ξερω κατα ποσο ο οργανισμος μπορει να ανγνωρισει αυτες τις καθημερινες αλλαγες στην δοσολογια ενος ΦΑΡΜΑΚΟΥ.........!!!!!!!
απλα εγω τουλαχιστον το προτιμω γιατι ειναι πιο οικονομικο.........
οταν ηθελα να αποφυγω αυτο που εγρψα παραπανω το ειχα ριξει στη ντουτα....που ηταν standrd η ποσοτητα που λαμβανες καθημερινα......και μπορω να πω οτι μου εδωσε και καλυτερα αποτελεσματα......απλα με αγχωνε το γεγονος οτι δεν ειχε καμμια εγκριση απο ton FDA...
και οσο να ναι αγχωνομαι λιγο εστω και αν δεν ειδα τιποτα απο αυτα που αναφερονται σαν παρενεργειες.....σε εμενα.....
 

zax

New Member
Απ: Ξεκινησα Proscar..

πραγματι λιγο δυσκολο να το κοβεις σε 5 ισα κομματια!!δεν πιστευω παντως να παιζει τοσοπολυ σημασια η σταθερη δοση..πολυ πολυ 0,1μγ διαφορα να εχουν τα κομματακια
οπως κ να εχει προπεσια δεν θα επαιρνα με τπτ...ξεφτιλα κ αυτοι μονο κ μονο επειδη κοβουν την φιναστεριδη σε 1μγ κ το αλλαζουν ονομα παει η τιμη χ4..

κατι αλλο τωρα..διαβαζα τις τοπ 3 θεραπειες και ειδα για το νιζοραλ κ λεω να το παρω
για δειτε ειναι αυτο εδω?
http://shop.ebay.co.uk/?_from=R40&_trksid=m38&_nkw=nizoral&_sacat=See-All-Categories

ρωταω γιατι αυτο φαινεται να ειναι αντιπιτιριδικο...

α κ εκοψα το ρεβιβοτζεν τη λοσιον...με ειχε γεμισει το κεφαλι με καφε νιφαδεσ εχω βαρεθει να το καθαριζω..ευτηχως αρχισα φιανστεριδη οποτε ελπιζω οτι ειμαι καλυμενος λιγο πολυ
 

magic810

New Member
Απ: Ξεκινησα Proscar..

NIZORAL=FUNGORAL ΕΙΝΑΙ Η ΕΥΡΩΠΑΙΚΗ ΤΟΥ ΟΝΟΜΑΣΙΑ ΔΡΑΣΤΙΚΟ ΣΥΣΤΑΤΙΚΟ ΚΕΤΟΚΟΝΑΖΟΛΗ....ΠΟΥ ΠΕΡΙΕΧΕΤΑΙ ΚΑΙ ΣΤΑ ΔΥΟ....ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΑΓΜΑ....ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΞΟΔΕΨΕΙΣ ΤΟΣΑ ΛΕΦΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΝΙΖΟΡΑΛ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ FUNGORAL...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Άκης

Administrator
Απ: Ξεκινησα Proscar..

magic810 είπε:
zax νομιζω οτι δεν το προτιμουν γιατι πολυ απλα με το propecia ξερεις οτι παιρνεις 1mg την ημερα ενω με το proscar παιζεις με την δοσολογια.....την μια θα παρεις 0,8 mg την αλλη 1,2 και αμφιβαλω αν ετω και μια μερα εχω καταφερει να παρω σωστα την δοδολογια.....
Και όμως όλο και περισσότεροι παίρνουν proscar γιατί μπορούν να κόψουν σε 0.6-0.8mg για να μειώσουν τα sides. Στο propecia, αν κόψεις 0.6mg, το υπόλοιπο το πετάς.

magic810 είπε:
NIZORAL=FUNGORAL ΕΙΝΑΙ Η ΕΥΡΩΠΑΙΚΗ ΤΟΥ ΟΝΟΜΑΣΙΑ ΔΡΑΣΤΙΚΟ ΣΥΣΤΑΤΙΚΟ ΚΕΤΟΚΟΝΑΖΟΛΗ....ΠΟΥ ΠΕΡΙΕΧΕΤΑΙ ΚΑΙ ΣΤΑ ΔΥΟ....ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΑΓΜΑ....ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΞΟΔΕΨΕΙΣ ΤΟΣΑ ΛΕΦΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΝΙΖΟΡΑΛ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ FUNGORAL...
Κοίτα, αν πάρεις πχ rogaine από έξω, μπορείς να βάλεις μέσα στο "καλάθι" και nizoral.
Αλλιώς δεν αξίζει να πάρεις μόνο αυτό.

Μιας και μιλάμε για αυτό, θέλω να δοκιμάσω να λουστώ αμέσως πριν το fungoral με το Neutrogena T/Sal, γιατί περιέχει Σαλικυλικό οξύ (Salicylic acid), το οποίο καθαρίζει το δέρμα από νεκρά κύτταρα κλπ και μετά να λουστώ με το fungoral για να διευκολινθεί η διύσδιση του.
Αύριο που έχω στο πρόγραμμα να πάω hondos, θα δω αν το έχει.
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Ξεκινησα Proscar..

Admin είπε:
θέλω να δοκιμάσω να λουστώ αμέσως πριν το fungoral με το Neutrogena T/Sal, γιατί περιέχει Σαλικυλικό οξύ (Salicylic acid), το οποίο καθαρίζει το δέρμα από νεκρά κύτταρα κλπ και μετά να λουστώ με το fungoral για να διευκολινθεί η διύσδιση του.
Αύριο που έχω στο πρόγραμμα να πάω hondos, θα δω αν το έχει.
σκέψου ότι χρησιμοποιώ δ/μα σαλικυλικού οξέος μετά το ξύρισμα και έχω γλυτώσει από ερεθισμούς - άσε που αφήνει δέρμα μωρού ... :p ;D
 

Άκης

Administrator
Απ: Ξεκινησα Proscar..

Κάνει δουλειά δηλαδή? Δεν μπόρεσα να βρω στο hondos. Θα ψάξω μετά τα Χριστούγεννα σε κανα φαρμακείο-hondos στυλ.
 

dim74

Member
Απ: Ξεκινησα Proscar..

ειναι ασφαλης η χρηση φιναστεριδης στην θεραπεια της ανδρογεννετικης αλωπεκιας?ειμαι 34 ετων και εχω αρχισει εδω και 5 μηνες το 1/5 του προσκαρ καθε μερα(σε συνδυασμο με regaine).

Η ερώτηση βεβαίως είναι δερματολογική βεβαίως αλλά θα δώσω μια σύντομη «ουρολογική» απάντηση. To Proscar είναι ορμονικώς δρών φάρμακο, ακόμα και σε μικρή δόση, επεμβαίνοντας στον κύκλο της τεστοστερόνης. Όπως και πολλά άλλα φάρμακα μεταβολίζεται στο συκώτι το οποίο δυνητικά μπορεί να επηρεάσει. Εξ όσων γνωρίζω η δράση του φαίνεται μετα από λήψη εβδομάδων και σταματά με τη διακοπή του. Το ερώτημα που αναφύεται είναι για πόσο καιρό θα το παίρνετε;

αυτο το ρωτησα εγω σε καποιο σαιτ στο ιντερνετ και πηρα σημερα αυτη την απαντηση απο τονΦΑΙΔΩΝΑ ΒΑΣΙΛΕΙΑΔΗ,ΑΝΔΡΟΛΟΓΟ-ΟΥΡΟΛΟΓΟ,

ΟΥΡΟΛΟΓΙΚΗΣ ΚΛΙΝΙΚΗΣ ΤΟΥ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟΥ "ΥΓΕΙΑ
 

vitolo

New Member
Απ: Ξεκινησα Proscar..

καλησπερα και καλως σας βρηκα.παρηγγειλα φινα και μετα καθησε και ασχοληθηκα τι ειναι και ουσιασικα με σκαλωσε περισσοτερο..τις εχω εδω και 2 μερες μπροστα μου και τις κοιταζω.να αρχισω να μην αρχισω?πραγματικα πολυ μπερδεμενος.ουσιαστικα αυτο που λειτουργει ανασταλτικα στο να το αρχισω και θελω να ρωτησω και γνωστες ειναι αν με την διακοπη χορηγησεις χανονται και αυτα που κερδισες?αρα πρεπει μια ζωη να χαπακωνομαι.αφου θα πεσουν ας πεσουν λιγο νωριτερα και ας σωσω το συκωτι μου απο μια επιπονη διαδικασια..και κατι αλλο,απο μονο του τα ηταν επαρκης ή θα επρεπε και εγω να αρχισω και τα ειδικα σαμπουαν και και και μπαινοντας σε εναν ατερμονο κυκλο που δεν τελειωνει ποτε?
περιμενω με αγωνια απαντησεις εμπειροτερων..ευχαριστω..
 

elinikas73

New Member
Απ: Ξεκινησα Proscar..

vitolo είπε:
καλησπερα και καλως σας βρηκα.παρηγγειλα φινα και μετα καθησε και ασχοληθηκα τι ειναι και ουσιασικα με σκαλωσε περισσοτερο..τις εχω εδω και 2 μερες μπροστα μου και τις κοιταζω.να αρχισω να μην αρχισω?πραγματικα πολυ μπερδεμενος.ουσιαστικα αυτο που λειτουργει ανασταλτικα στο να το αρχισω και θελω να ρωτησω και γνωστες ειναι αν με την διακοπη χορηγησεις χανονται και αυτα που κερδισες?αρα πρεπει μια ζωη να χαπακωνομαι.αφου θα πεσουν ας πεσουν λιγο νωριτερα και ας σωσω το συκωτι μου απο μια επιπονη διαδικασια..και κατι αλλο,απο μονο του τα ηταν επαρκης ή θα επρεπε και εγω να αρχισω και τα ειδικα σαμπουαν και και και μπαινοντας σε εναν ατερμονο κυκλο που δεν τελειωνει ποτε?
περιμενω με αγωνια απαντησεις εμπειροτερων..ευχαριστω..

Μόνο με ψυχολογική υποστήριξη μπορείς ίσως να απαλλαγείς από την ιδέα της τριχόπτωσης,αλλά και αυτό θέλει δουλειά! Όσο είσαι μόνος σου πάντα θα γυρίζει στο μυαλό σου.Άλλοτε λιγότερο ,άλλοτε περισσότερο.Ναι πρέπει να ακολουθείς θεραπεία μια ζωή,με τα σημερινά δεδομένα.Ναι υπάρχουν πολλοί που στην αρχή τα πρώτα χρόνια,λέγαν ότι δεν τους νοιάζει και πολύ αργότερα έκαναν προσθετική μαλλιών..(μεταξύ αυτών και ο πατέρας μου) Παίρνεις απόφαση συνειδητά και την ακολουθείς είτε έτσι είτε αλλιώς και την στηρίζεις όπως οφείλει να κάνει ένας άντρας σε όλες του τις αποφάσεις χωρίς να ρίξεις πουθενά αλλού αργότερα ευθύνες και για να έχεις την συνείδηση σου ήσυχη ότι έπραξες αυτό που ήθελες και αποφάσισες..όπως καταλαβαίνεις δεν παίρνω ψυχολογική υποστήριξη και γι αυτό έχω επιλέξει να κάνω θεραπεία τριχόπτωσης ελπίζοντας πάντοτε για κάτι καλύτερο στις μελλοντικές θεραπείες από άποψη αποτελεσματικότητας,αλλά και ασφάλειας..Μέχρι στιγμής δεν το έχω μετανοιώσει και αν θες να ξέρεις,αυτό το ασήμαντο ουσιαστικά αισθητικό "πρόβλημα" που αντιμετωπίζω το έχω σαν δικαιολογία για να έχω πολύ προσεγμένη ζωή από άποψη διατροφής,άσκησης,γενικά τρόπου ζωής,έτσι ώστε να αντισταθμίζω κατά κάποιον τρόπο τις όποιες επιβαρύνσεις δέχεται ο οργανισμός μου από την θεραπεία μου..αυτά φιλικά σκέψου,κρίνε η απόφαση δική σου! ;)
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Ξεκινησα Proscar..

vitolo είπε:
καλησπερα και καλως σας βρηκα.παρηγγειλα φινα και μετα καθησε και ασχοληθηκα τι ειναι και ουσιασικα με σκαλωσε περισσοτερο..τις εχω εδω και 2 μερες μπροστα μου και τις κοιταζω.να αρχισω να μην αρχισω?πραγματικα πολυ μπερδεμενος.ουσιαστικα αυτο που λειτουργει ανασταλτικα στο να το αρχισω και θελω να ρωτησω και γνωστες ειναι αν με την διακοπη χορηγησεις χανονται και αυτα που κερδισες?αρα πρεπει μια ζωη να χαπακωνομαι.αφου θα πεσουν ας πεσουν λιγο νωριτερα και ας σωσω το συκωτι μου απο μια επιπονη διαδικασια..και κατι αλλο,απο μονο του τα ηταν επαρκης ή θα επρεπε και εγω να αρχισω και τα ειδικα σαμπουαν και και και μπαινοντας σε εναν ατερμονο κυκλο που δεν τελειωνει ποτε?

'γεια χαρά

προσωπική επιλογή είναι αν θα το παλέψεις ή θα το αφήσεις στο έλεος του Θεού...

αν ΕΣΎ πιστεύεις ότι δεν αξίζει την προσπάθεια,τότε πραγματικά ό,τι και να πούμε δεν έχει νόημα..

πολλοί έχουν ποστάρει μετά από μικρή(>6 μηνών) ή μακροχρόνια(12-32 μήνες) χρήση φινα/μινοξ/revivo/κετοκον(fungoral) αποτελέσματα, όπως και εξετάσεις ενζύμων ήπατος,ορμονών κ.α με "καθαρές" τιμές

μελέτες/έρευνες εκδίδονται σχεδόν καθημερινά και μας παροτρύνουν να συνεχίσουμε..


όλα αυτά παίζουν ρόλο μόνο αν ΕΣΎ θέλεις να προσπαθήσεις και πόσο αποφασισμένος είσαι να κάνεις μία θεραπεία καθημερινά και ισόβια (τουλάχιστον με τα δεδομένα μεχρι σήμερα) - για τους περισσότερους έχει γίνει συνήθεια,όπως το βούρτσισμα των δοντιών ...
 

vitolo

New Member
Απ: Ξεκινησα Proscar..

ευχαριστω πολυ για τις αποψεις παιδια..
ξεκινησα εδω και 3 μερες και κοβω το χαπι του 1mg στη μεση δηλαδη 0.5-0.6mg καθε μερα.σκεφτομαι να μεινω σε αυτη τη ποσοτητα και ισως στο μελλον ισως το αυξησω.
απο εκει και περα δεν ξερω τι να περιμενω?σταματημα στο χασιμο θυλακων?καποια αυξηση τριχοφυηας?
και σε περιπτωση που σταματησω μετα απο καποιο διαστημα να περιμενω εντονη τριχοπτωση για να χαθουν αυτα που κερδισα κατα τη διαρκεια της θεραπειας?
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα