Ξεκινάω Φιναστερίδη

Thanos92

Active Member
Καλησπέρα στην ομάδα! Ξέρω οτι ειναι το χιλιοστό νημα με το ίδιο θέμα αλλά φαντάζομαι την περάσατε και εσείς αυτή την φάση πριν ξεκινήσετε, με διαφορους προβληματισμούς και σκέψεις. Παρακαλώ να είστε επιεικείς γιατί χρειάζομαι την πολύτιμη βοηθειά σας <3
Είμαι 30. Σε λίγες μέρες σκοπεύω να ξεκινήσω φινα και θέλω να σας κάνω μερικές ερωτήσεις. (Μπορεί να προσθέσω και στην πορεία μερικές ακόμα)

1) Υπάρχει διαφορά μεταξυ proscar/propecia στην αποτελεσματικότητα ; Και τα δύο τα βρίσκω σε φαρμακεία χωρίς συνταγη;
2) Για κάποιον που ξεκινάει πρώτη φορά, η δοσολογία πρέπει να είναι σταδιακή για πιο ομαλη αντίδραση του οργανισμού και μικρότερη πιθανότητα παρενεργειών? Τι παίζει με αυτό, βοηθείστε οι πιο έμπειροι.
3) Προτείνετε κάποια συγκεκριμένη ώρα λήψης του φαρμάκου ; πχ μπορει να επηρεάσει τον ύπνο αν το πάρεις βράδυ ;
4) Το hair shedding που ακολουθεί, πότε περίπου προβλέπεται να ξεκινήσει και πόσο συνήθως διαρκεί ;
5) Θέλω να βρω καποιον ενδοκρινολόγο ο οποιος δεν θα είναι αντίθετος με το να παίρνω φινα (ναι εχω πεσει σε τέτοιον) και θα μπορεί να με παρακολουθεί με εξετασεις κλπ αν χρειαστει. Μπορείτε να μου προτείνετε (σε προσωπικο μήνυμα αν θέλετε) καποιον σοβαρο και έμπειρο γιατρό ;

6) Γενικά απο ότι έχω καταλάβει αν ειμαι υγιής χωρίς θέματα υγείας, μπορώ να ξεκινήσω κατευθείαν το χάπι απο μόνος μου, σωστα ;

Ευχαριστώ και ελπίζω να βοηθήσετε όσο μπορείτε ! (αν δείτε τρομερά ορθογραφικά συγχωρέστε με ^^ )
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Vdupa

Well-Known Member
1) όχι, ναι
2) Δεν ξέρω γιατι ξεκίνησα σταδιακά.
3) Δεν επηρέασε ποτέ τον ύπνο μου. Το παίρνω αργά μετά το φαγητό.
4) Δεν ξέρω αν υπάρχει απόλυτη απάντηση σε αυτό.
5) Γιατί δεν πας σε ανδρολόγο;
6) Ναι
 

dlazaros

Well-Known Member
1. όχι (μόνο στο πορτοφόλι σου..) ναι
2. Ξεκινάς με κάθε μέρα, σε μια εβδομάδα έχει σταθερή ποσότητα μέσα σου. Για 3-4 εβδομάδες θα έχεις κάποιες διαφορές μέσα σου, είναι διαφορετικό για κάθε έναν, και συνήθως ισορροπεί μετά τον μήνα. Αν όχι και συνεχίζει κάποιο πρόβλημα τότε κατεβάζεις δόση σε πχ 3χ και βλέπεις.
3. Εγω στα 50 το άρχισα το μεσημέρι μετά το φαγητό και μου έφερνε νύστα οπότε το έπαιρνα το βράδυ χωρίς θέμα.
4. 2-3 μήνες θέλεις να πέσουν όσες περισσότερες τόσο το καλύτερο, 4-6 αρχίζει η βελτίωση, 8-12 βλέπεις την διαφορά. Θα έχεις περίπου 3 shedding τον πρώτο χρόνο δλδ 3 κύκλους μαλλιών. Κάθε φορά να κάνεις πάρτυ καθώς είναι σημάδι οτι μετά απο αυτά που έπεσαν θα βγούν άλλα δυνατότερα και παχύτερα. Δυστυχώς σε κάθε κύκλο το κεφάλι δείχνει χάλια για λίγο καιρό οπότε οπλίσου με υπομονή ή κόψτα πολύ κοντά.
5. Η λήψη φίνας για αισθητικούς σκοπούς δεν προβλέπεται στο δημόσιο σύστημα οπότε ψάχνεις για ιδιώτη που να είναι σχετικός με το θέμα της τριχόπτωσης. Συνήθως οι γιατροί των μεταμοσχεύσεων είναι οι καλύτεροι για αυτό αν δεν βάλουν την πώληση μεταμόσχευσης ως προτεραιότητα. Οι ενδοκρινολόγοι βλέπουν φαντάσματα με την φίνα όταν οι ουρολόγοι με 5mg δόση ξέρουν οτι σώζει ζωές σε γεροπαλίκαρα σαν εμένα.
6. Σωστά, φαρμακείο προσκάρ 6,30€ και εναν κόφτη χαπιών και τα κόβεις στα 4. Κόψε 2-3 χάπια και κράτα τα κομματάκια μέσα στο κόφτη. Σε μερικούς μήνες θα είσαι εξπέρ στο κόψιμο.

Τώρα τι να περιμένεις απο την φίνα? Σε 1-2 χρόνια απο τώρα θα έχεις, ανάλογα το που βρίσκεται το κεφάλι σου απο ζημιά, την τελική βελτίωση του κεφαλιού σου. Όσες τρίχες έχεις τότε με αυτές θα πορευτείςκαι όσο μεγαλώνεις θα λιγοστέψουν. Εάν έχεις κενά σε κροτάφους ή πίσω τότε θα πρέπει να σκεφτείς μεταμόσχευση. Εάν θέλεις να δώσεις στο κεφάλι σου μια ευκαιρία για επανέκφυση τότε βάζεις για αυτά τα 2 χρόνια μινοξιδίλη αφρό ή χάπι 2,5mg.
 

Thanos92

Active Member
1. όχι (μόνο στο πορτοφόλι σου..) ναι
2. Ξεκινάς με κάθε μέρα, σε μια εβδομάδα έχει σταθερή ποσότητα μέσα σου. Για 3-4 εβδομάδες θα έχεις κάποιες διαφορές μέσα σου, είναι διαφορετικό για κάθε έναν, και συνήθως ισορροπεί μετά τον μήνα. Αν όχι και συνεχίζει κάποιο πρόβλημα τότε κατεβάζεις δόση σε πχ 3χ και βλέπεις.
3. Εγω στα 50 το άρχισα το μεσημέρι μετά το φαγητό και μου έφερνε νύστα οπότε το έπαιρνα το βράδυ χωρίς θέμα.
4. 2-3 μήνες θέλεις να πέσουν όσες περισσότερες τόσο το καλύτερο, 4-6 αρχίζει η βελτίωση, 8-12 βλέπεις την διαφορά. Θα έχεις περίπου 3 shedding τον πρώτο χρόνο δλδ 3 κύκλους μαλλιών. Κάθε φορά να κάνεις πάρτυ καθώς είναι σημάδι οτι μετά απο αυτά που έπεσαν θα βγούν άλλα δυνατότερα και παχύτερα. Δυστυχώς σε κάθε κύκλο το κεφάλι δείχνει χάλια για λίγο καιρό οπότε οπλίσου με υπομονή ή κόψτα πολύ κοντά.
5. Η λήψη φίνας για αισθητικούς σκοπούς δεν προβλέπεται στο δημόσιο σύστημα οπότε ψάχνεις για ιδιώτη που να είναι σχετικός με το θέμα της τριχόπτωσης. Συνήθως οι γιατροί των μεταμοσχεύσεων είναι οι καλύτεροι για αυτό αν δεν βάλουν την πώληση μεταμόσχευσης ως προτεραιότητα. Οι ενδοκρινολόγοι βλέπουν φαντάσματα με την φίνα όταν οι ουρολόγοι με 5mg δόση ξέρουν οτι σώζει ζωές σε γεροπαλίκαρα σαν εμένα.
6. Σωστά, φαρμακείο προσκάρ 6,30€ και εναν κόφτη χαπιών και τα κόβεις στα 4. Κόψε 2-3 χάπια και κράτα τα κομματάκια μέσα στο κόφτη. Σε μερικούς μήνες θα είσαι εξπέρ στο κόψιμο.

Τώρα τι να περιμένεις απο την φίνα? Σε 1-2 χρόνια απο τώρα θα έχεις, ανάλογα το που βρίσκεται το κεφάλι σου απο ζημιά, την τελική βελτίωση του κεφαλιού σου. Όσες τρίχες έχεις τότε με αυτές θα πορευτείςκαι όσο μεγαλώνεις θα λιγοστέψουν. Εάν έχεις κενά σε κροτάφους ή πίσω τότε θα πρέπει να σκεφτείς μεταμόσχευση. Εάν θέλεις να δώσεις στο κεφάλι σου μια ευκαιρία για επανέκφυση τότε βάζεις για αυτά τα 2 χρόνια μινοξιδίλη αφρό ή χάπι 2,5mg.
Ευχαριστώ πολύ ρε Λάζαρε. Πάντα είσαι εδώ να βοηθήσεις βλέπω!

4) Τι εννοείς θα έχω τρείς κύκλους μαλλιών τον πρώτο χρόνο ?
5) Για ιδιώτη γιατρό ρωτάω
 
Τελευταία επεξεργασία:

dlazaros

Well-Known Member
Ευ

Ευχαριστώ πολύ ρε Λάζαρε. Πάντα είσαι εδώ να βοηθήσεις βλέπω!

4) Τι εννοείς θα έχω τρείς κύκλους μαλλιών τον πρώτο χρόνο ?
5) Για ιδιώτη γιατρό ρωτάω
Τά μαλλιά πέφτουν σε κύκλους 3 φορές τον χρόνο φυσιολογικά. Άμα παίρνεις φίνα οι κύκλοι μπορεί να είναι εντονότεροι ή σε άλλη φάση από την κανονική οπότε έχεις διπλή χαρά...
Για ιδιώτη γιατρό δεν έχω κάτι αλλά μπορείς ναι κάνεις συνεδρία με γιατρό σε κλινική μμ και να σε εξετάσει να δει το πρόβλημα να σε ενημερώσει για την θεραπεία και να σε προετοιμάζει για πιθανή μελλοντική μμ με δυνατότητες δότριας. Νομίζω 50 ευρώ είναι στις περισσότερες.
 

Thanos92

Active Member
Τά μαλλιά πέφτουν σε κύκλους 3 φορές τον χρόνο φυσιολογικά. Άμα παίρνεις φίνα οι κύκλοι μπορεί να είναι εντονότεροι ή σε άλλη φάση από την κανονική οπότε έχεις διπλή χαρά...
Για ιδιώτη γιατρό δεν έχω κάτι αλλά μπορείς ναι κάνεις συνεδρία με γιατρό σε κλινική μμ και να σε εξετάσει να δει το πρόβλημα να σε ενημερώσει για την θεραπεία και να σε προετοιμάζει για πιθανή μελλοντική μμ με δυνατότητες δότριας. Νομίζω 50 ευρώ είναι στις περισσότερες.
Δεν θέλω να μπλέξω με ελληνική κλινική...Είχα πάει παλιότερα μια φορά στον Βεκρή και ευτυχώς έφυγα τρέχοντας.
Είχα μιλήσει πέρσι με τον Freitas αλλά δεν μπορούσα να αρχίσω φινα τότε και μετά απο 4-5 email δεν ξανα έστειλα. Σκοπεύω να ξανα ερθω σε επικοινωνια μαζι τους και να μπω για μμ σε κανα χρόνο απο τωρα. Παραλληλα θα εχω κλεισει και χρόνο με φινα (ελπιζω ολα να πανε καλα)

Ιδανικά θα ήθελα ιδιώτη γιατρό ενδοκρινολόγο εκτός κλινικής ΜΜ
 

Thanos92

Active Member
1) όχι, ναι
2) Δεν ξέρω γιατι ξεκίνησα σταδιακά.
3) Δεν επηρέασε ποτέ τον ύπνο μου. Το παίρνω αργά μετά το φαγητό.
4) Δεν ξέρω αν υπάρχει απόλυτη απάντηση σε αυτό.
5) Γιατί δεν πας σε ανδρολόγο;
6) Ναι
Γιατί σε ανδρολόγο απο τώρα ? Έχεις να μου προτείνεις καποιον ?
 

dlazaros

Well-Known Member
Δεν θέλω να μπλέξω με ελληνική κλινική...Είχα πάει παλιότερα μια φορά στον Βεκρή και ευτυχώς έφυγα τρέχοντας.
Είχα μιλήσει πέρσι με τον Freitas αλλά δεν μπορούσα να αρχίσω φινα τότε και μετά απο 4-5 email δεν ξανα έστειλα. Σκοπεύω να ξανα ερθω σε επικοινωνια μαζι τους και να μπω για μμ σε κανα χρόνο απο τωρα. Παραλληλα θα εχω κλεισει και χρόνο με φινα (ελπιζω ολα να πανε καλα)

Ιδανικά θα ήθελα ιδιώτη γιατρό ενδοκρινολόγο εκτός κλινικής ΜΜ
Δεν ξέρω αν ο ενδοκρινολόγος είναι ο κατάλληλος γιατρός καθώς ασχολείται με ορμόνες μεν αλλά σε σχέση με την παραγωγή τους ή όχι από θυροειδή λεμφαδένες υπόφυση κλπ. Το δικό μας πρόβλημα δεν είναι ακριβώς ορμονικό, ο τρόπος θεραπείας είναι. Εμείς έχουμε ευαισθησία στην ορμόνη dht στις τρίχες του κεφαλιού, δεν έχουμε πρόβλημα ούτε παραγωγής ούτε μη. Όταν παίρνεις φίνα στην ουσία κατεβάζεις την μετατροπή της ορμόνης τεστοστερόνης σε dht και σώζεις τους τρίχες. Στην προσπάθεια αυτή άμα το παρακάνουμε υπάρχουν οι λεγόμενες παρενέργειες που στην ουσία είναι ανεβασμένα οιστρογόνα ή πολύ κατεβασμένη dht. Ο ενδοκρινολόγος δεν ξέρει τι να κάνει με την φίνα, μπορεί μόνο να σου γράψει εξέταση τεστο, ελεύθερη τεστο και dht για να δει το υπόλοιπο σώμα καθώς για τις τρίχες οι εξετάσεις δεν λένε τίποτα. Ανδρολογο η δερματολόγο χρειάζεται.
 

Kostas97

Well-Known Member
Ο ενδοκρινολογος πρεπει να γνωριζει το 1mg finasteride για να σε βοηθησει κατι που ειναι σπανιο. Οι ενδοκρινολογοι ασχολουνται κατα κορον με διαβητη-θυροειδη.

Ενας γιατρος για να σε κατευθυνει στο καμματι τριχοπτωση πρεπει καταρχας να ξερει τη βιβλιογραφια. Ο ενδοκρινολογος δεν εχει λογο να τη γνωριζει, εκτος και αν ο ιδιος ενδιαφερθει.
Αρα μαλλον θα ακουσεις γενικολογα.

Αυτο που θελεις ειναι καποιον ενημερωμενο γιατρο πανω στη φιναστεριδη. Αυτο θα το βρεις ειτε σε δερματολογο, ειτε σε γιατρο ΜΕΤ ενημερωμενο με τη βιβλιογραφια.
Πηγαινε στο Αναστασακη λ.χ. και ζητα του ενημερωση για το θεμα. Ή σε καποιον δερματολογο που ασχολειται με τριχοπτωση.
 

Thanos92

Active Member
Ναι έναν γιατρό ενημερωμένο πάνω στη φιναστερίδη ώστε να μπορώ να είμαι σε επαφή αν κάτι χρειαστεί.
Εγώ δερματολόγο που είχα (δεν πάω πια σε αυτήν) και ενδοκρινολόγο που έχω, δεν εγκρίνουν την χρήση φιναστερίδης οπότε πρέπει να απευθυνθώ αλλού. Για αυτό ρωτάω εδώ.
 

Kostas97

Well-Known Member
Εσυ απο οτι καταλαβαινω θελεις να πας προκειμενου καποιος να σου δωσει το ΟΚ? Πηγαινε στον Αναστασακη αν εισαι Αθηνα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Kostas97

Well-Known Member

ΔΕΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΒΙΝΤΕΟ!
 

Gianney

Well-Known Member
Ναι έναν γιατρό ενημερωμένο πάνω στη φιναστερίδη ώστε να μπορώ να είμαι σε επαφή αν κάτι χρειαστεί.
Εγώ δερματολόγο που είχα (δεν πάω πια σε αυτήν) και ενδοκρινολόγο που έχω, δεν εγκρίνουν την χρήση φιναστερίδης οπότε πρέπει να απευθυνθώ αλλού. Για αυτό ρωτάω εδώ.
Γτ δεν την εγκρίνουν αυτοι;
 

dlazaros

Well-Known Member
Γτ δεν την εγκρίνουν αυτοι;
Μα θα μας χαλάσει τώρα την αγορά αυτή η Φινα που με ένα κομματάκι καθαρίζεις? Απαπα.. έχουμε εμείς τόσες ωραίες κρέμες και λαδάκια να πουλήσουμε. Τι θα γίνουμε... κλέφτες?

Υγ. Εδώ πήγα σε ουρολόγο και προσπαθούσε να με πείσει ότι το proscar δεν κάνει για τον προστάτη... είχε αυτός άλλη λύση...
 

Thanos92

Active Member
Γτ δεν την εγκρίνουν αυτοι;
Η δερματολογος στο Συγγρός μου έλεγε ότι ειναι επικίνδυνο φάρμακο και οτι θα μείνω στείρος και θα διαταράξει τις ορμόνες μου και να μείνω μακριά απο αυτό. Είναι 70 χρονων βέβαια δεν ξέρω αν παίζει ρόλο. Ο ενδοκρινολόγος απλά μου είπε ότι δεν το εγκρίνει ούτε το προτείνει. Φαντάζομαι για αντίστοιχους λόγους. 70φεύγα και αυτός.
 

Gianney

Well-Known Member
Μα θα μας χαλάσει τώρα την αγορά αυτή η Φινα που με ένα κομματάκι καθαρίζεις? Απαπα.. έχουμε εμείς τόσες ωραίες κρέμες και λαδάκια να πουλήσουμε. Τι θα γίνουμε... κλέφτες?

Υγ. Εδώ πήγα σε ουρολόγο και προσπαθούσε να με πείσει ότι το proscar δεν κάνει για τον προστάτη... είχε αυτός άλλη λύση...
Αναρωτιέμαι αν συμβαίνουν μόνο εδώ η και στο εξωτερικό
 

Thanos92

Active Member

ΔΕΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΒΙΝΤΕΟ!
Ευχαριστώ για τα βιντεάκια Κώστα. Έχω δει και των Αυστραλών τα βιντεάκια (The Hair Loss Show). Θα δώ και αυτά που έστειλες.
 

Thanos92

Active Member
1. όχι (μόνο στο πορτοφόλι σου..) ναι
2. Ξεκινάς με κάθε μέρα, σε μια εβδομάδα έχει σταθερή ποσότητα μέσα σου. Για 3-4 εβδομάδες θα έχεις κάποιες διαφορές μέσα σου, είναι διαφορετικό για κάθε έναν, και συνήθως ισορροπεί μετά τον μήνα. Αν όχι και συνεχίζει κάποιο πρόβλημα τότε κατεβάζεις δόση σε πχ 3χ και βλέπεις.
3. Εγω στα 50 το άρχισα το μεσημέρι μετά το φαγητό και μου έφερνε νύστα οπότε το έπαιρνα το βράδυ χωρίς θέμα.
4. 2-3 μήνες θέλεις να πέσουν όσες περισσότερες τόσο το καλύτερο, 4-6 αρχίζει η βελτίωση, 8-12 βλέπεις την διαφορά. Θα έχεις περίπου 3 shedding τον πρώτο χρόνο δλδ 3 κύκλους μαλλιών. Κάθε φορά να κάνεις πάρτυ καθώς είναι σημάδι οτι μετά απο αυτά που έπεσαν θα βγούν άλλα δυνατότερα και παχύτερα. Δυστυχώς σε κάθε κύκλο το κεφάλι δείχνει χάλια για λίγο καιρό οπότε οπλίσου με υπομονή ή κόψτα πολύ κοντά.
5. Η λήψη φίνας για αισθητικούς σκοπούς δεν προβλέπεται στο δημόσιο σύστημα οπότε ψάχνεις για ιδιώτη που να είναι σχετικός με το θέμα της τριχόπτωσης. Συνήθως οι γιατροί των μεταμοσχεύσεων είναι οι καλύτεροι για αυτό αν δεν βάλουν την πώληση μεταμόσχευσης ως προτεραιότητα. Οι ενδοκρινολόγοι βλέπουν φαντάσματα με την φίνα όταν οι ουρολόγοι με 5mg δόση ξέρουν οτι σώζει ζωές σε γεροπαλίκαρα σαν εμένα.
6. Σωστά, φαρμακείο προσκάρ 6,30€ και εναν κόφτη χαπιών και τα κόβεις στα 4. Κόψε 2-3 χάπια και κράτα τα κομματάκια μέσα στο κόφτη. Σε μερικούς μήνες θα είσαι εξπέρ στο κόψιμο.

Τώρα τι να περιμένεις απο την φίνα? Σε 1-2 χρόνια απο τώρα θα έχεις, ανάλογα το που βρίσκεται το κεφάλι σου απο ζημιά, την τελική βελτίωση του κεφαλιού σου. Όσες τρίχες έχεις τότε με αυτές θα πορευτείςκαι όσο μεγαλώνεις θα λιγοστέψουν. Εάν έχεις κενά σε κροτάφους ή πίσω τότε θα πρέπει να σκεφτείς μεταμόσχευση. Εάν θέλεις να δώσεις στο κεφάλι σου μια ευκαιρία για επανέκφυση τότε βάζεις για αυτά τα 2 χρόνια μινοξιδίλη αφρό ή χάπι 2,5mg.
Λάζαρε, δηλαδή με φινα 1mg δεν υπάρχει πιθανοτητα να δω επανέκφυση στο crown που έχω χάσει λίγο έδαφος (χωρίς μινο) ? Μόνο σταμάτημα τριχόπτωσης? Επίσης στο τελος που λες χάπι 2,5mg εννοείς φινα ?
 

dlazaros

Well-Known Member
Λάζαρε, δηλαδή με φινα 1mg δεν υπάρχει πιθανοτητα να δω επανέκφυση στο crown που έχω χάσει λίγο έδαφος (χωρίς μινο) ? Μόνο σταμάτημα τριχόπτωσης? Επίσης στο τελος που λες χάπι 2,5mg εννοείς φινα ?
2,5mg μινόξ χάπι. Επανέκφυση μόνο με φίνα είναι δύσκολο και εξαρτάται πόσο λέπτυνση έχεις ήδη. Μινόξ αφρό ή χάπι και μετά απο 1 χρόνο αμα δεν έχει γίνει κάτι πας για ΜΜ.
 
Μπλουζα