Μινοξιδιλη κ προβληματα στυσης!.....help!

NTC

New Member
Γεια! συντομα η ιστορια μου εχει ως εξης στα 26 (τωρα ειμαι 31) εμφανισα αραιωση πηγα στον δερματολογο μου προτεινε μινοξ 5% , epicrin βιταμινες + fungoral για την ξηροδερμια......δοκιμασα hairway regain axelan κ γενικα οτι επαιζε τοτε στην ελλαδα προ κρισης.... τα αποτελεσματα ηταν πολυ καλα τα μαλλια επανηλθαν στο κανονικο ολα οκ μεχρι εδω


μετα επειδη κλασσικα με επισασε η τεμπελια εβαζα 1 την μερα κ αν + τις βιταμιες οποτε τις θυμομουν

επομενως αρχισα να χανω σταδιακα ωσπου εφτασα φετος το καλοκαιρι κ εκανα το "μπιφτεκι".......αποφασισα απο σεμπεμβρη να ξεκινησω κανονικα την θεραπεια.........οντως εχω αποτελεσματα! τα τελευταια 2 χρονια εβαζα το kirkland για οικονομικους λογους

εδω ομως υπαρχει ενα μεγαααααααλο μαλλιαρο ΑΛΛΑ..........
στους 2 μηνες χρησης (η αληθεια ειναι οτι τις δοσεις τις παραεκανα λιγο αντι για 6 εκανα 7 ψεκασματα) ξεκινησα να εχω σοβαρα προβληματα στυσης (χαθηκαν οι πρωινες στυσεις) πτωση της διαθεσης για "τρελλιτσες"......τελικα την προηγουμενη βδομαδα μειωσα την δοση σε μια φορα την ημερα....κ μεσα στις 2-3 πρωτες μερες ειχα "ανοδο" οχι οπως θα επρεπε αλλα σιγουρα βελτιωθηκε η κατασταση......πλεον την εκοψα κ εχω την αισθηση οτι παω καλυτερα

επισης εκοψα κ το fungoral


πηγα τελικα με τα πολλα σε ουρολογο -ανδρολογο αυτο που μου ειπε ειναι οτι η καρδια λογω της κυκλοφοριας του αιματος ειναι αμεσα συνδεδεμενη με το πεος κ την καλη αιματωση του επομενως μπορει να προερχεται απο εκει βλέπε παρενεργειες με ταχυακαρδια κτλ

ειδα ποστ στο φορουμ αυτο άλλα κ ξενα φορουμ οπου γενικα εχει γινει ενας πανικος με παρομοιες παρενεργειες κ να σας πω την αληθεια θα τραβαγα μια ξουρα σε ολο το κεφαλι κ θα ησυχαζα αλλα δυστυχως εχω ενα πολυ μεγαλο κενο περιπου 4 δαχτυλα (μιση παλαμη) στο πλαινο μερος λογω καυτηριασμου πιο παλια για ασχετο θεμα υγειας επομενως αν τα ξυρισω θα φαινεται ασχημο

ερωτηματα :1) τι εναλλακτικο μπορω να χρησιμοποιησω εκτος μινοξυδιλης? σκεφτομαι να χρησημοποιησω το exesio που ειναι shampoo κ ειναι φυτικο

2)ειχε καποιος αλλος παρομοιο προβλημα κ να το εχει λυσει με καποιο τροπο?

3)να δοκιμασω μεταμοσχευση εκει που ειναι το καυτηριασμενο κομματι αξιζει τον κοπο ή θα αρχισω παλι τα παρε μινοξ φινα κτλ με τις γνωστες παρενεργειες?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού

Reve

Active Member
Kapa αυτό με προβλημάτισε και μένα με την μινοξιδίλη. Εννοώ ότι με εφαρμογή 1 φοράς την μέρα αντί για 2 νομίζω έχω κατηφόρα. Άνοιξε η μπιφτεκάρα. Θυμάμαι ξανά που σε ρώτησα αν 1 εφαρμογή αρκεί και είχες πει ότι δεν προσφέρει κάτι η 2 παρα μόνον σπατάλη. Ισχύει τελικά? Λογικό βέβαια μετά από 1,5 χρόνο να χάνει η μινοξιδίλη..
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Kapa αυτό με προβλημάτισε και μένα με την μινοξιδίλη. Εννοώ ότι με εφαρμογή 1 φοράς την μέρα αντί για 2 νομίζω έχω κατηφόρα. Άνοιξε η μπιφτεκάρα. Θυμάμαι ξανά που σε ρώτησα αν 1 εφαρμογή αρκεί και είχες πει ότι δεν προσφέρει κάτι η 2 παρα μόνον σπατάλη. Ισχύει τελικά? Λογικό βέβαια μετά από 1,5 χρόνο να χάνει η μινοξιδίλη..
οσοι το δοκιμασαν λενε οτι ησχυει,2 ειναι μονο σπαταλη,το ιδιο λεω και εγω.
1,5 χρονος ειναι πολυ για μινοξιδιλη,μετα το 6μηνο αρχιζει η πτωση της και αρκετοι στο 8μηνο θα το αντιληφθουν
 

NTC

New Member
καταρχην ευχαριστω για την αμεση ανταποκριση σας ! ομως εχω καποιες αποριες μιας κ εχω ανοιξει 70 καρτελες σχετικα με το θεμα κ φυσικα πολλες απο αυτες ειναι απο το φορουμ αυτο(πολυ καλη δουλεια παρεπιπτωντως) :)

κατρχην βρηκα ενα ποστ που μαλλον εξηγει το "Γιατι" προκαλειται η στυτικη δυσλειτουργια δυστυχως δεν βρικα ομως κατι πιο εμπεριστατομενο

"A Urologist also explains why: Minoxidil is a vascular dilator. During a normal erection, the tunica and base of penis is constricted in a way not to allow blood to flow out. Minoxidil causes blood not to be able to stay in penis because it dilates the base of penis. This results in impotence or temporary erectile dysfunction"

παραθετω το λινκ αναφερεται στο 8 ποστ
http://www.hairlosshelp.com/forums/messageview.cfm?catid=10&threadid=107987
http://www.hairlosshelp.com/forums/messageview.cfm?catid=10&threadid=107987
βασικη ερωτηση γιατι καπου μπερδευομαι οσο αφορα τα DHT blockers οπως ειδα κ στα παραπανω σκευασματα που απ οτι καταλαβα σε μεγαλο ποσοστο τα εχετε δοκιμασει δουλευεουν (τουλαχιστον για εσας) οπως πχ το
Greensations ThermaScalp Natural Scalp Repair
http://www.hairlossgr.com/threads/greensations-thermascalp-natural-scalp-repair.9159/

ομως οταν αυτο εχει ενα dht blocker δεν θα δημιουργησει προβληματα στυσης αντιστοιχα?
επισης ειδα οτι εχετε κανει ενα καλο ποστ σχετικα με το Revivogen το οποιο εχει επισης dht blocker βεβαια στο site της εταιριας λεει οτι δεν προκαλει στυτικες δυσλειτουργειες πτωση λιμπιντο κτλ αλλα τα ιδια λενε κ για μινοξ κ τα αποτελεσματα τους διαψευδουν λοιπον τι παιζει με τα dht blockers ?
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
καταρχην ευχαριστω για την αμεση ανταποκριση σας ! ομως εχω καποιες αποριες μιας κ εχω ανοιξει 70 καρτελες σχετικα με το θεμα κ φυσικα πολλες απο αυτες ειναι απο το φορουμ αυτο(πολυ καλη δουλεια παρεπιπτωντως) :)

κατρχην βρηκα ενα ποστ που μαλλον εξηγει το "Γιατι" προκαλειται η στυτικη δυσλειτουργια δυστυχως δεν βρικα ομως κατι πιο εμπεριστατομενο

"A Urologist also explains why: Minoxidil is a vascular dilator. During a normal erection, the tunica and base of penis is constricted in a way not to allow blood to flow out. Minoxidil causes blood not to be able to stay in penis because it dilates the base of penis. This results in impotence or temporary erectile dysfunction"

παραθετω το λινκ αναφερεται στο 8 ποστ
http://www.hairlosshelp.com/forums/messageview.cfm?catid=10&threadid=107987
βασικη ερωτηση γιατι καπου μπερδευομαι οσο αφορα τα DHT blockers οπως ειδα κ στα παραπανω σκευασματα που απ οτι καταλαβα σε μεγαλο ποσοστο τα εχετε δοκιμασει δουλευεουν (τουλαχιστον για εσας) οπως πχ το
Greensations ThermaScalp Natural Scalp Repair
http://www.hairlossgr.com/threads/greensations-thermascalp-natural-scalp-repair.9159/

ομως οταν αυτο εχει ενα dht blocker δεν θα δημιουργησει προβληματα στυσης αντιστοιχα?
επισης ειδα οτι εχετε κανει ενα καλο ποστ σχετικα με το Revivogen το οποιο εχει επισης dht blocker βεβαια στο site της εταιριας λεει οτι δεν προκαλει στυτικες δυσλειτουργειες πτωση λιμπιντο κτλ αλλα τα ιδια λενε κ για μινοξ κ τα αποτελεσματα τους διαψευδουν λοιπον τι παιζει με τα dht blockers ?
οχι τα τοπικα dht blockers σπανια εχουν τετοιες παρενεργειες.
με τις 3 αυτες λοσιον που προανεφερα δεν εχει αναφερθει ακομα παρενεργεια.
αξιζει να δεις και αυτο το νημα http://www.hairlossgr.com/threads/homemade-ενεσιμα-πεπτιδια-χαλκου.9569/
 
Τελευταία επεξεργασία:

NTC

New Member
"οχι τα τοπικα dht blockers σπανια εχουν τετοιες παρενεργειες".

http://www.hairlosstalk.com/interact/showthread.php/63434-Revivogen-Sides
το revivogen κι ομως εχει συμφωνα με το ποστ

αυτο με τα πεπτιδια δεν το επιασα πως δουλευει οπως κ το Derma roller οπου δεν καταλαβα ποσο συχνα πρεπει να το χρησιμοποιω αν ειναι να χρησιμοποιω μονο αυτο όμως κ να αποφυγω την "χημεια" κ πως επιλεγω τη διαμετρο ?
στο ebay λεει 0.2-0.25 mm
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
"οχι τα τοπικα dht blockers σπανια εχουν τετοιες παρενεργειες".

http://www.hairlosstalk.com/interact/showthread.php/63434-Revivogen-Sides
το revivogen κι ομως εχει συμφωνα με το ποστ

αυτο με τα πεπτιδια δεν το επιασα πως δουλευει οπως κ το Derma roller οπου δεν καταλαβα ποσο συχνα πρεπει να το χρησιμοποιω αν ειναι να χρησιμοποιω μονο αυτο όμως κ να αποφυγω την "χημεια" κ πως επιλεγω τη διαμετρο ?
στο ebay λεει 0.2-0.25 mm
αν ψαχνεις ολα τα φορουμ στους 100 θα βρεις εναν να εχει παρενεργειες ακομα και με νερο.
δεν διαβασες το λινκ που σου εδωσα http://www.hairlossgr.com/threads/Σωστή-χρήση-derma-roller.8039/
 

poseidonas77

Well-Known Member
παντως στο site του reggain αναφερει οτι απο τον εκτο μηνα μεχρι και τον δωδεκατο εχουμε
τα μεγιστα αποτελεσματα και απο κει και μετα απλα διατηρουμε τα αποτελεσματα...
πατησα στον εκτο...για να δουμε απο δω και περα τι θα δουμε.....
εγω βαζω 1 φορα ανα δωδεκα ωρες περιπου ποσοτητα οσο χρειαζεται και οχι μισο καπακι που λεει
η εταιρια...
 

Reve

Active Member
ΝΤC θα συμφωνήσω με τον Κάπα. Χρησιμοποιώ ρεβιβογκέν (ίσως εγώ και κανα δυο παιδιά ακόμη πλέον) και δεν είχα ποτέ πρόβλημα στύσης. Οι παρενέργειες των DHT blocker εμφανίζονται όταν παίρνεις χάπια που ρίχνουν συνολικά την ορμόνη στον οργανισμό σου όπως το propercia ή το proscar ή γενικά κάποια χάπια που έχουν μεγάλη περιεκτικότητα σε saw palmetto. Το ρεβιβογκέν και τα τοπικά μειώνουν (υποτίθεται) την ορμόνη μόνο τοπικά οπότε κατά πάσα πιθανότητα δεν θα έχεις πρόβλημα από αυτά. Το πρόβλημα στύσης από μινοξιδίλη το είχε αναφέρει και ένα άλλο μέλος παλιότερα (δεν θυμάμαι το nickname του) αν ψάξεις σε θέματα ίσως υπάρχει.

Υ.Γ. Δεν είμαι γιατρός λέω απλά την γνώμη μου από το τι συνέβη σε μένα
 

NTC

New Member
ναι το εχω διαβασει το σχετικο ποστ γενικα απ οτι ειδα κ σε ξενα φορουμ αναφερουν οτι το προβλημα ειναι οτι λογω της καλυτερης κυκλοφοριας του αιματος δεν ειναι ευκολο να διατηρησεις στυση γιατι το αιμα δεν παραμενει άλλα επιστρεφει πισω λογω διογκωσης αγγειων απ οτι καταλαβα .......στα ξενα site γινεται χαμος με παρενεργειες απο minox θα συμφωνησω οτι δεν ειμαστε γιατροι (αλλα ο παθως ειναι γιατρος λεει η παροιμια) κ ουτε ξερουμε αν τα ατομα αυτα επαιρναν κ αλλα φαρμακα ταυτοχρονα που μπορει να ευθυνονται για ενα τετοιο θεμα

το θεμα ομως παραμενει του τι κανω τωρα κ γιατι ξαφνικα ενω το χρησιμοποιουσα μου εκενε τετοιο θεμα? μηπως φταιει η αλλαγη μαρκας μηπως μετα απο μακροχρονια χρηση εχουμε τετοια θεματα?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
το θεμα ομως παραμενει του τι κανω τωρα κ γιατι ξαφνικα ενω το χρησιμοποιουσα μου εκενε τετοιο θεμα? μηπως φταιει η αλλαγη μαρκας μηπως μετα απο μακροχρονια χρηση εχουμε τετοια θεματα?
απλα ετυχε...
διαλεγεις αλλη θεραπεια,δεν εχει να κανει με την μαρκα,δεν δεχεται το σωμα σου την μινοξιδιλη.
η μινοξιδιλη ειναι φαρμακο
 

NTC

New Member
φιλε ΚΑΠΑ νομιζω οτι θα επιλεξω το derma ρολλερ ομως δεν εχω καταλαβει τελικα αν χρησιμοποιησω ΜΟΝΟ ρολερ δεν λες καθε ποσο καιρο το χρησιμοποιω

"με σκετο roller 1,5mm και λιγο τυχη,regrowth." καθε ποτε ομως? καθε εβδομαδα μια φορα τις 15 καθε μηνα?

ευχαριστω για όλα παιδες!
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
φιλε ΚΑΠΑ νομιζω οτι θα επιλεξω το derma ρολλερ ομως δεν εχω καταλαβει τελικα αν χρησιμοποιησω ΜΟΝΟ ρολερ δεν λες καθε ποσο καιρο το χρησιμοποιω

"με σκετο roller 1,5mm και λιγο τυχη,regrowth." καθε ποτε ομως? καθε εβδομαδα μια φορα τις 15 καθε μηνα?

ευχαριστω για όλα παιδες!
η χρηση 1,5 ειναι μια φορα την εβδομαδα.
αν επιλεξεις σκετη συσκευη θα πρεπει να ματωνεις.εδω θα χρειαστεις και τυχη,μεταξυ σοβαρου και αστειου το γραφω.
αν επιλεξεις 1,5 με λοσιον δεν χρειαζεται να ματωνεις.
με την δευτερη επιλογη εχεις περισσοτερες πιθανοτητες επιτυχιας για αυτο η φραση και λιγο τυχη
 

jon23

New Member
γεια σας παιδια ..λοιπον εχω προβλημα τριχοπτοσησ 2 3 χρονια τωρα .τελευεταια γηνεται πολυ εντονη ομως ..τι μου προτινετε να κανω ?? σαν αρχη
 

ΜΙΚΕΣ

Well-Known Member
Ειμαι χρηστης μινοξ αρκετα χρονια με καποια διαλειματα βεβαια.Ποτε δεν αντιληφθηκα καποιο προβλημα με στυση.Περα απο φαγουρα που εχω ακομα κ σημερα κ καποιες ταχυκαρδιες οι οποιες υπηρχαν ελαχιστες φορες οταν πρωτοξεκινησα την θεραπεια με μινιξ δεν εχω δει καποιο αλλο αρνητικο.Οπως ειπε ομως ο Καπα η μινοξ ειναι φαρμακο κ δεν ξερουμε τι αρνητικο μπορει να προκαλεσει.Υπαρχει στο εμποριο φαρμακων αν δεν κανω λαθος πανω απο 20 χρονια κ σε γενικες γραμμες δεν προκαλει το κακο που προκαλει η φινα αλλα ξαναλεω ειναι φαρμακο.Συμφωνω επισης με Καπα,οτι 1 φορα την ημερα μαλλον ειναι αρκετη και μετα απο 8-10 μηνες αρχιζει κ χανει δυναμη αλλα ακομα κ ετσι δουλευει καπως.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
γεια σας παιδια ..λοιπον εχω προβλημα τριχοπτοσησ 2 3 χρονια τωρα .τελευεταια γηνεται πολυ εντονη ομως ..τι μου προτινετε να κανω ?? σαν αρχη
εγω σταματησα την τριχοπτωση μου με αυτο http://www.hairlossgr.com/threads/Τοπικό-τονωτικό-σκεύασμα-shen-min-topical-hair-nutrient.9254/ και εχω και λιγο επανεκφυση.
δεν χανεις κατι να δοκιμασεις;)
 
Τελευταία επεξεργασία:

jon23

New Member
εγω σταματησα την τριχοπτωση μου με αυτο http://www.hairlossgr.com/threads/Τοπικό-τονωτικό-σκεύασμα-shen-min-topical-hair-nutrient.9254/ και εχω και λιγο επανεκφυση.
δεν χανεις κατι να δοκιμασεις;)
ρε παιδια εχει κανεις facebook να ρωτησω γιατι εδω μεσα δεν καταλαβαινω τι γινεται
 
Μπλουζα