Μινοξιδίλη με καστορέλαιο ή αμυγδαλέλαιο?

freewilly

Member
Γεια σας παιδιά

Έχω ακούσει πως το καστορέλαιο και το αμυγδαλέλαιο βοηθούν στη μείωση της τριχόπτωσης, ισορροπούν ή επαναφέρουν το Ph του δέρματος του κεφαλιού και βοηθούν στην ανάπτυξη των μαλλιών.

Έχω ξεκινήσει μινοξιδίλη 5% φτιαχτή από φαρμακείο (60ml 8€) ένα μήνα τώρα και μπαίνω στο 2ο.

Σκέφτηκα να ανακάτευα στο 1 ml minox με μία ποσότητα από τα παραπάνω..

Τι λέτε? Έχετε ακούσει κάτι παρόμοιο να κάνει κάποιος? Θα χαλούσε η επίδραση της minox?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kaiba

Active Member
Όχι βέβαια δεν θα ανακατέψεις κάτι τέτοια από αυτά με την μινοξιδιλη. Την μινοξιδιλη θα την βάζεις σκέτη πρωί βράδυ. Τώρα αβ θες να δοκιμάσεις κάνα τέτοιο έλαιο 1 ώρα πριν το λούσιμο
 

freewilly

Member
Λες ε?
Σκέφτομαι από την άλλη ότι η χρήση ελαίου γενικά, μήπως φράζει τον θύλακα και δεν επιτρέπει στη Minox να περάσει στο δέρμα..άρα λούσιμο να φύγει το έλαιο και μετά Minox..
 

kaiba

Active Member
Ναι σωστά για αυτό το έλαιο για 1 ώρα και μετά το μπάνιο αυτή και μινοξιδιλη όταν ξυπνήσεις και 2 ώρες πριν τον ύπνο
 

freewilly

Member
Ωραία σε ευχαριστώ. Κάποτε εφάρμοσα ένα προϊόν μινοξ με καταπληκτικά αποτελέσματα στο κεφάλι μου, όμως ήμουν πιο νέος. Έκανα το λάθος και το σταμάτησα για να δω αν έχει σταθερό αποτέλεσμα, δεν είχε όμως.. και αργότερα άρχισα τα σταμάτα ξεκίνα με τη μινοξ. Τώρα ξεκινάω από την αρχή. Θα ακολουθήσω το παρακάτω video με ρόλλερ χωρίς πολλά αιματώματα και βλέπουμε στο μέλλον.

STOP BALDING! - Dermaroller 3 Month Test and Tutorial

STOP BALDING! Micro Needling for hair REGROWTH! 1 year results.
 

kaiba

Active Member
Ναι καλό είναι το roller βοηθάει κάνω ξ εγώ 0. 25 μέρα παρά μέρα το βράδυ
 

freewilly

Member
Μόλις το πάρω, θα επανέλθω για ενημέρωση σωστού τρόπου χρήσης με την μινοξ.
 

vassia

New Member
Όχι βέβαια δεν θα ανακατέψεις κάτι τέτοια από αυτά με την μινοξιδιλη. Την μινοξιδιλη θα την βάζεις σκέτη πρωί βράδυ. Τώρα αβ θες να δοκιμάσεις κάνα τέτοιο έλαιο 1 ώρα πριν το λούσιμο
Να ρωτήσω για τη μινοξιδιλη είναι καλύτερα σκέτη η σε μείγμα με κάτι άλλο για ενίσχυση?
Για τις γυναίκες είναι 2% μινοξιδιληη και 5%?
 
Μπλουζα