Μια γνώμη και για μένα

gastronaut

New Member
Καλησπέρα,

Αντιμετωπίζω την ΑΓΑ περίπου από τα 26 μου, όπου το εντόπισε πρώτος ο κουρέας μου. Μου είπε ότι έχω αρκετά αραιή τρίχα αλλά δε χρειάζεται να ανησυχώ γιατί έχω "πολλές φύτρες" και μου συνέστησε να ξεκινήσω μινοξιδίλη. Βέβαια, τώρα πλέον γνωρίζω ότι οι πολλές baby τρίχες οφειλόταν στη dht που τις "στραγγάλιζε" και δεν τις άφηνε να αναπτυχθούν όπως πρέπει. Αν είχα ξεκινήσει από τότε φιναστερίδη θα είχα κερδίσει πολύ έδαφος.

Μέχρι τα 30 μου περίπου χρησιμοποιούσα μόνο μινοξιδίλη 5% δύο φορές τη μέρα αλλά μέρα δεν είδα καμία ιδιαίτερη βελτίωση, ίσα ίσα, είχα αρχίσει να χάνω αισθητά έδαφος, οπότε και άρχισα να ψάχνομαι παραπάνω. Δοκίμασα τα παρακάτω:

- Ξεκίνησα φιναστερίδη, 1mg/day η οποία έχω την αίσθηση ότι με έχει σταθεροποιήσει από τα 30 μέχρι τα 34. Κανένα side-effect.
- Ανακάλυψα ότι υπάρχουν non-responders στη μινοξιδίλη, προσπάθησα να δοκιμάσω oral μινοξιδίλη αλλά τα side-effects δεν παλεύονταν και αποφάσισα να την κόψω οριστικά.
- Δοκίμασα σαμπουάν ketoconazole 2%, αλλά δεν χρησιμοποιώ πλέον. Δε μου άρεσε το άρωμα που άφηνε στο μαλλί μου και μου τα άφηνε κάπως λαδωμένα. Λούζομαι με ένα κλασικό head & shoulders όπως προτείνουν και οι hairloss show στο YouTube.
- Δοκίμασα microneedling με dermaroller, αλλά δεν κάνω πλέον. Ήταν too much hassle, ειδικά αν έχεις μακρύ μαλλί.

Έτσι, τον τελευταία 2 χρόνια πορεύομαι απλά με φιναστερίδη 1mg/day και είμαι αρκετά σταθερός.

Γενικά, όταν βλέπω τον εαυτό μου στον καθρέφτη με καπέλο ή σκούφο, φαίνομαι αρκετά πιο ωραίος από ότι χωρίς. Είναι ξεκάθαρο ότι το receding hairline μου αφαιρεί πόντους από την εμφάνιση.

Θέλω να προχωρήσω στο επόμενο βήμα και σκέφτομαι είτε να κάνω ΜΜ σε κάποιον ισπανό για να κατεβάσω το hairline (αυτή τη στιγμή είναι περίπου στα 12cm) και να επιδιώξω μια hairline "μπετό" δεδομένου ότι η δότρια μου είναι αρκετά πυκνή και παρθένα, ή να βάλω κάποιο κάποιο frontal hairsystem, όπως π.χ. αυτό
το οποίο και θα μου κατεβάσει το hairline και λόγω του μήκους του, θα μου πυκνώσει και το crown.

Τέλος, σας επισυνάπτω 4 φώτό. Στις 2 πρώτος είμαι με κότσο και στεγνό μαλλί, στις 2 επόμενες με ελεύθερο στεγνό μαλλί και στην τελευταία αμέσως μετά από μπάνιο.
 

Συνημμένα

  • dry_tied_crown.jpeg
    dry_tied_crown.jpeg
    1 MB · Προβολές: 149
  • dry_tied_hairline.jpeg
    dry_tied_hairline.jpeg
    1.1 MB · Προβολές: 123
  • dry_untied_crown.jpeg
    dry_untied_crown.jpeg
    989.4 KB · Προβολές: 124
  • dry_untied_hairline.jpeg
    dry_untied_hairline.jpeg
    1.2 MB · Προβολές: 121
  • wet_crown.jpeg
    wet_crown.jpeg
    1.3 MB · Προβολές: 157
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kollaps

Member
Καλησπέρα φίλε.

Είσαι σίγουρος ότι η τωρινή σου hairline είναι στα 12cm; Μου φαίνονται πολλά. Την απόσταση τη μετράς από τη μέση των φρυδιών.

Εφ'όσον είσαι σταθερός και με το αρκετό μαμά μαλλί που φαίνεται να έχεις θα σου έλεγα να προχωρήσεις με ΜΜ. Διάβασε το φόρουμ, κάνε μερικά consultation με κλινικές για να δεις τι θα σου πουν, πήγαινε καλού κακού και κάπου να σου τσεκάρουν τη δότρια και θα είσαι πιο έτοιμος για να αποφασίσεις.
 

cristiano

Member
Δε βλέπω σοβαρό πρόβλημα. Και εμενα τα 12εκ μου φαίνονται πολλά. Από τη φωτό φαίνεται οτι είναι αρκετά ψηλά η hairline αλλά ίσως είναι και η γωνία λήψης που κάνει το κούτελο μεγάλο. Μπορείς βέβαια να κάνεις μμ και να κατεβάσεις τη hairline για να βλέπεις τον ευατό σου και να σου αρέσει. Για hairsystem μην το σκέφτεσαι καν. Μεγάλη ταλαιπωρία και κόστος.
 

dlazaros

Well-Known Member
@gastronaut φίλε μου καλως ήρθες. Διάβασα την περίπτωση σου και εχω να σου προτείνω κάποια πράγματα για να τα έχεις και εσυ σε σειρά.
Το επόμενο βήμα στην περίπτωση σου δεν είναι να κάνεις ΜΜ, αυτό είναι το τελευταίο, αλλά να αλλάξεις την θεραπεία σου και απο φιναστερίδη να πας στην ντουταστερίδη. Θα μου πείς, και τι διαφορά θα έχω?, και θα σου απαντήσω πιθανόν πολύ μεγάλη. Καμία ΜΜ δεν θα σου δώσει την φυσικότητα και αυτοπεποίθηση των δικών σου μαλλιών, ιδιαίτερα απο όσο βλέπω οτι γουστάρεις τα μακρυά μαλλιά. Η ντουταστερίδη πιάνει και το δεύτερο απο τα 2 ένζυμα που κάνουν καράφλα και πολλοί άνθρωποι δεν το ξέρουν και πιθανόν να τους επηρεάζει περισσότερο αυτό που πιάνει η ντουταστερίδη και οχι η φιναστερίδη. Είμαι χρήστης και των δύο και τους τελευταίους 8-9 μήνες παίρνω αποκλειστικά ντούτα με μεγάλη επιτυχία με μόνο 3 φορές την εβδομάδα (είναι πιο δυνατή και δεν χρειάζεται κάθε μέρα) και χωρις καμία παρενέργεια. Η συμβουλή μου είναι να δώσεις 6 μήνες στο Avodart (1 μήνα κάθε μέρα για φόρτωση και μετά 3χ την εβδομάδα) για να ανακαλύψεις αμα χρειάζεσαι όντως ΜΜ. Αμα δεν σου δώσει αποτελέσματα τότε ναι, πας στα ξυρίζουν όλα, κάνεις την ΜΜ σου και συνεχίζεις την ζωή σου με φίνα ή ντούτα, οτι σου έκατσε καλύτερα στον οργανισμό.
 

Chris34

Active Member
Δεν νομίζω ότι με αυτό το μαλλί πρέπει να σκεφτείς για hair system. Ακόμη και για μεταμόσχευση φαίνεται λίγο υπερβολικό.
Η φίνα σε έχει κρατήσει πολύ καλά. Βλέπω επίσης αρκετές φυτρες στη hairline που πιθανόν στις κρατάει η θεραπεία που κάνεις.
Γενικά έχεις μια χαρά μαλλιά και στην ηλικία που είσαι μπορείς να κάνεις σχεδόν ότι θέλεις όταν έρθει η ώρα.
 

gastronaut

New Member
Είχα προσπαθήσει να μετρήσω το hairline με την εφαρμογή measurement του iphone σε selfie και είχε πέσει έξω. Έχετε δίκιο, ότι είναι λάθος τα 12cm, τελικά είναι κάπου στα 7cm. Επισυνάπτω και μια φωτό ανφας.

Καλή ιδέα η ντουταστερίδη @Chris34. Η αλήθεια είναι ότι αφού με σταθεροποίησε η φιναστερίδη και δεν είχα sides, δεν δοκίμασα ντουταστερίδη. Από την άλλη, εδώ και χρόνια δεν έχω παρατηρήσει regrowth. Επειδή μένω εξωτερικό (Δανία), ήδη για τη φιναστερίδη μου βγάλανε λίγο την πίστη μέχρι να μου την κάνουν prescribe. Για ντουταστερίδη δεν ξέρω τι παίζει...
 

Συνημμένα

  • IMG_3012.jpeg
    IMG_3012.jpeg
    871.1 KB · Προβολές: 102

dlazaros

Well-Known Member
Είχα προσπαθήσει να μετρήσω το hairline με την εφαρμογή measurement του iphone σε selfie και είχε πέσει έξω. Έχετε δίκιο, ότι είναι λάθος τα 12cm, τελικά είναι κάπου στα 7cm. Επισυνάπτω και μια φωτό ανφας.

Καλή ιδέα η ντουταστερίδη @Chris34. Η αλήθεια είναι ότι αφού με σταθεροποίησε η φιναστερίδη και δεν είχα sides, δεν δοκίμασα ντουταστερίδη. Από την άλλη, εδώ και χρόνια δεν έχω παρατηρήσει regrowth. Επειδή μένω εξωτερικό (Δανία), ήδη για τη φιναστερίδη μου βγάλανε λίγο την πίστη μέχρι να μου την κάνουν prescribe. Για ντουταστερίδη δεν ξέρω τι παίζει...
Είμαι 54, ήμουν χρήστης φίνας για περίπου 3 χρόνια και εδω και 8-9 μήνες είμαι στην ντουταστερίδη 3 φορές την εβδομάδα. Λογικά δεν έπρεπε να δω τίποτα παραπάνω απο αυτά που μου έδωσε η φίνα. Δεν έγινε όμως έτσι. Είμαι στον δρόμο για να εχω τα μαλλιά που είχα στα 30 μου. Μέχρι και οι κρόταφοι δειλά δειλά γεμίζουν αλλά ξέρω οτι δεν θα γεμίσουν πολύ σε αυτή την ηλικία. Αμα δεν δοκιμάσεις δεν θα μάθεις ποτέ. Προσωπικά η ντουταστερίδη είχε καλύτερη ανοχή στο σώμα μου απο την φιναστερίδη. Avodart, είναι OTC (over the counter) χωρίς συνταγή, στην Δανία λέγεται "Krka" και έχει 30 χαπάκια των 0,5mg. Εναλλακτικά απο Ελλάδα σου στέλνουν Avodart με 9,30 το κουτί, θα σε βγάλει για 10 εβδομάδες (θέλεις και 1 κουτί τον πρώτο μήνα για προφόρτωση καθε μέρα).
 

Marios1982

Well-Known Member
Είμαι 54, ήμουν χρήστης φίνας για περίπου 3 χρόνια και εδω και 8-9 μήνες είμαι στην ντουταστερίδη 3 φορές την εβδομάδα. Λογικά δεν έπρεπε να δω τίποτα παραπάνω απο αυτά που μου έδωσε η φίνα. Δεν έγινε όμως έτσι. Είμαι στον δρόμο για να εχω τα μαλλιά που είχα στα 30 μου. Μέχρι και οι κρόταφοι δειλά δειλά γεμίζουν αλλά ξέρω οτι δεν θα γεμίσουν πολύ σε αυτή την ηλικία. Αμα δεν δοκιμάσεις δεν θα μάθεις ποτέ. Προσωπικά η ντουταστερίδη είχε καλύτερη ανοχή στο σώμα μου απο την φιναστερίδη. Avodart, είναι OTC (over the counter) χωρίς συνταγή, στην Δανία λέγεται "Krka" και έχει 30 χαπάκια των 0,5mg. Εναλλακτικά απο Ελλάδα σου στέλνουν Avodart με 9,30 το κουτί, θα σε βγάλει για 10 εβδομάδες (θέλεις και 1 κουτί τον πρώτο μήνα για προφόρτωση καθε μέρα).
Δηλαδή ρε Λαζαρε είχες φυτρωση σε σημεία που ήταν νεκρά έτσι; Δηλαδή επανεκφυση. Αφού λες δειλα δειλά γέμισαν. Η εννοείς απλα καλύτερη ποιότητα τρίχας; Επίσης εκτός από αυτό έπαιρνες κάτι άλλο πχ μινο;
 

dlazaros

Well-Known Member
Δηλαδή ρε Λαζαρε είχες φυτρωση σε σημεία που ήταν νεκρά έτσι; Δηλαδή επανεκφυση. Αφού λες δειλα δειλά γέμισαν. Η εννοείς απλα καλύτερη ποιότητα τρίχας; Επίσης εκτός από αυτό έπαιρνες κάτι άλλο πχ μινο;
Για να το εκφράσω καλύτερα. Σε σημεία όπως οι κρόταφοι,και το mid η πυκνότητα ανέβηκε σε τέτοιο βαθμό που δεν είναι αραιά πλέον. Αυτό μπορεί να γίνει με το να βγούν νέες τρίχες (χλωμό) ή να μεγαλώσει αρκετά η διάμετρος των υπόλοιπων τριχών σε σημείο που να κλείνει τα κενά. Αυτό πιστεύω οτι συνέβη. Μινόχ όχι, μου κάνει σαν αλλεργία αυτό το πράγμα.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μπλουζα