Μετρήσεις στο hairlossgr

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Εδώ και αρκετό καιρό έχω ξεκινήσει μια συνεργασία με τον Alexandre, έναν Γάλλο που είχα γνωρίσει σε ένα από τα ιατρικά meeting. Είχε παρουσιάσει ένα απλό αλλά πολύ εύχρηστο πρόγραμμα μετρήσεων. Στο διάφορα meeting το χρησιμοποιεί για παρουσιάσεις ο Cole. Συμφωνήσαμε να το χρησιμοποιώ και εγώ δωρεάν στο hairlossgrγια εκπαιδευτικούς σκοπους όταν χρειάζεται. Πολλές φορές έχει προκύψει η ανάγκη για εμβαδομετρήσεις, το συγκεκριμένο πρόγραμμα τις κάνει εύκολες και εκ του μακρόθεν. Επ' ευκαιρεία ενός φίλου που ζήτησε μια συμβουλή σας παρουσιάζω τις δυνατότητές του.

Μέτρηση λήπτριας περιοχής (χρειάζεται απλά να μπει σε ένα σημείο της φώτο ένας χάρακας)

recipient 1vr.png

Μέτρηση της δότριας. Εδώ πέραν του χάρακα χρειάζεται και κόψιμο μαλλιού πολύ κοντό. Όμως υπολογίζεις τα πάντα, πυκνότητες, λόγους, εμβαδά.

donor area measurement 1.jpg

donor area measurement 2.jpg

Προφανώς μπορεί να χρησιμοποιηθεί και για την πυκνότητα της λήπτριας μετά από επέμβαση εκεί γύρω στις 10 μέρες. Το ωραίο είναι ότι δεν χρειάζεται δια ζώσης επαφή. Η εκτίμηση μπορεί να γίνει από μακριά.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Μπορεί να υπολογίσεις το εμβαδόν πολλών περιοχών, άρα στο συγκεκριμένο παράδειγμα θα έκανα έναν κύκλο εκεί που έχει τα μαμίσια, θα υπολόγισα το εμβαδόν του και θα το αφαιρούσα από το σύνολο.

PIC2.png
 

nucky

Active Member
Αναφέρομαι σε μιξ περιοχές (όπου έχει γίνει πύκνωση σε μαμίσια) . υποθέτω δεν υπάρχει τρόπος να ξεχωρίζουν
 

Aldo

Well-Known Member
Εδώ και αρκετό καιρό έχω ξεκινήσει μια συνεργασία με τον Alexandre, έναν Γάλλο που είχα γνωρίσει σε ένα από τα ιατρικά meeting. Είχε παρουσιάσει ένα απλό αλλά πολύ εύχρηστο πρόγραμμα μετρήσεων. Στο διάφορα meeting το χρησιμοποιεί για παρουσιάσεις ο Cole. Συμφωνήσαμε να το χρησιμοποιώ και εγώ δωρεάν στο hairlossgrγια εκπαιδευτικούς σκοπους όταν χρειάζεται. Πολλές φορές έχει προκύψει η ανάγκη για εμβαδομετρήσεις, το συγκεκριμένο πρόγραμμα τις κάνει εύκολες και εκ του μακρόθεν. Επ' ευκαιρεία ενός φίλου που ζήτησε μια συμβουλή σας παρουσιάζω τις δυνατότητές του.

Μέτρηση λήπτριας περιοχής (χρειάζεται απλά να μπει σε ένα σημείο της φώτο ένας χάρακας)

Προβολή συνημμένου 30700

Μέτρηση της δότριας. Εδώ πέραν του χάρακα χρειάζεται και κόψιμο μαλλιού πολύ κοντό. Όμως υπολογίζεις τα πάντα, πυκνότητες, λόγους, εμβαδά.

Προβολή συνημμένου 30702

Προβολή συνημμένου 30703

Προφανώς μπορεί να χρησιμοποιηθεί και για την πυκνότητα της λήπτριας μετά από επέμβαση εκεί γύρω στις 10 μέρες. Το ωραίο είναι ότι δεν χρειάζεται δια ζώσης επαφή. Η εκτίμηση μπορεί να γίνει από μακριά.
Πολυ ωραιο, μπορεις να κανεις την ιδια δουλεια και με το ImageJ που ειναι opensource, το χρησιμοποιω εδω και χρονια για να μετρησω αλλαγες στην μικροδομη των μεταλλων... οπου μιλαμε για κλιμακες um!
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Πολυ ωραιο, μπορεις να κανεις την ιδια δουλεια και με το ImageJ που ειναι opensource, το χρησιμοποιω εδω και χρονια για να μετρησω αλλαγες στην μικροδομη των μεταλλων... οπου μιλαμε για κλιμακες um!

Ναι απλά έχει κάποια ωραία toolάκιά για να μαρκάρεις 1,2,3,4 τρίχα και σου υπολογίζει κατευθείαν πυκνότητες λόγους, κλπ. Όχι τίποτα τρελό αλλά εύχρηστο για να το κανείς γρήγορα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

sp75

Active Member
Καλησπέρα και καλή Χρονιά! Cvial ευχαριστούμε για τις πάντα χρήσιμες συμβουλές. Το tool ποιο είναι; Μπορούμε να το δοκιμάσουμε κι εμείς στο pc μας;
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Δυστυχώς όχι, όπως έγραψα μου το έχει δώσει για εκπαιδευτικούς σκοπούς. Το πουλάει σε κλινικές/γιατρούς. Λέγεται hairmes.
 
Μπλουζα