Μεταμόσχευση λιαν συντόμως ...

Andreas1978

Active Member
Καλησπέρα , έχω κλείσει για μεταμόσχευση λιαν συντόμως όπως αναφέρω και στον τίτλο. Αφού επισκέφτηκα 2 κλινικές στην Αθήνα και μίλησα και με μια στη Θεσσαλονίκη μέσω viber κατέληξα και έκλεισα ραντεβού για μμ. Το που θα το αποκαλύψω αφού την κάνω. Η ηλικία μου είναι 43 και η απώλεια είχε ξεκινήσει από τα 20 ίσως και νωρίτερα. Απλώς θα ήθελα και τη γνώμη σας για να μην πάω για μαλλί και βγω κουρεμένος που λέει και η παροιμία !Για αυτό το λόγω θα ανεβάσω και κάποιες φωτογραφίες. Η μια κλινική της Αθήνα δεν μου μίλησε καθόλου για τεχνικό κομμάτι μόνο μια γραμμή με μαρκαδοράκι έγινε και πρότεινε μονοήμερη 7000 τρίχες και έκανε και τα αδύνατα δυνατά (τους ευχαριστώ) για να με ικανοποιήσει και να μπώ Ιούλιο που με βολεύει λόγω της δουλειάς μου(τιμή 3500)! Η δεύτερη κλινική μου έκανε πολύ καλή ανάλυση και μου πρότεινε FUT αλλά μου έδωσε και πρόταση FUE μετά από επιμονή μου λόγω του φόβου μου για στριπ. Μου πρότεινε 3200 g για FUE και 3500 g αν διαλέξω FUT (τιμές 8000+).Η κλινική της βορείου Ελλάδος πρότεινε διήμερη με κόστος παρόμοιο της πρώτης κλινικής , πάνω από 3500 g μπορεί και 4000 g κάτι όμως που θα το δούμε στην πορεία της μμ και το 70% και πάνω θα μπει στη ζώνη Α. Περιμένω τις απόψεις για το αν αυτά grafts θα δείξουν καλό αποτέλεσμα ή όχι? Να σημειώσω πώς η 1η και 3η κλινική μου είπαν ότι είμαι πάρα πολύ καλή περίπτωση για μμ και από θέμα ηλικίας και από θέμα του που έχει φτάσει η τριχόπτωση , δηλαδή ότι δεν έχω αδειάσει πάνω και κρατάνε ψηλά τα πλαϊνά.
 

Συνημμένα

  • IMG_1.JPG
    IMG_1.JPG
    2.2 MB · Προβολές: 201
  • IMG_2.JPG
    IMG_2.JPG
    2.3 MB · Προβολές: 211
  • IMG_3.JPG
    IMG_3.JPG
    2.1 MB · Προβολές: 208
  • IMG_4.JPG
    IMG_4.JPG
    2.3 MB · Προβολές: 193
  • IMG_5.JPG
    IMG_5.JPG
    608.8 KB · Προβολές: 190
  • IMG_6.JPG
    IMG_6.JPG
    686.8 KB · Προβολές: 171
  • IMG_7.JPG
    IMG_7.JPG
    738.2 KB · Προβολές: 151
  • IMG_8.JPG
    IMG_8.JPG
    595.3 KB · Προβολές: 172
  • IMG_9.JPG
    IMG_9.JPG
    731.1 KB · Προβολές: 196
  • IMG_10.JPG
    IMG_10.JPG
    602.2 KB · Προβολές: 187

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Andreas1978

Active Member
Να προσθέσω λίγες φωτό ακόμη...
 

Συνημμένα

  • IMG_11.JPG
    IMG_11.JPG
    1 MB · Προβολές: 183
  • IMG_12.JPG
    IMG_12.JPG
    972.9 KB · Προβολές: 176
  • IMG_13.JPG
    IMG_13.JPG
    524.9 KB · Προβολές: 168
  • IMG_14.JPG
    IMG_14.JPG
    594.1 KB · Προβολές: 126
  • IMG_15.JPG
    IMG_15.JPG
    669.1 KB · Προβολές: 128
  • IMG_16.JPG
    IMG_16.JPG
    580.2 KB · Προβολές: 147

le2der

Active Member
Να προσθέσω λίγες φωτό ακόμη...
Καλή επιτυχία να έχεις . Σεβαστό το ότι δε θελεις να αναφέρεις το που θα κανείς τη μεταμόσχευση για την ώρα, αλλα καλό θα ήταν να το πεις πριν από αυτή για να σε συμβουλεύσουν ή κατευθύνουν τα μέλη με τις συμβουλές τους σχετικά με τα προσφερόμενα από αυτές ( αναφορικά με τις τεχνικές κτλ) . Από τις φωτογραφίες φαίνεται ότι χρειάζεσαι αρκετά μοσχεύματα πάντως .
 

alex7

Well-Known Member
Καλή ηλικία αλλά και βαρύ Nw .Εγώ πιστεύω ότι δεν έχει σταθεροποιηθεί ακόμα και μάλλον θα προχωρήσει η αλωπεκία .Θα πρέπει να πας για 3500 σε μια διήμερη φέτος σε hairline και middle και του χρόνου ότι υπάρχει να Παρί σε crown .Σε αυτούς που ρώτησες καλά έκανες και έψαξες .Διάλεξε το καλύτερο που πιστεύεις για εσένα
 

Ronaldo

Well-Known Member
Καλησπέρα , έχω κλείσει για μεταμόσχευση λιαν συντόμως όπως αναφέρω και στον τίτλο. Αφού επισκέφτηκα 2 κλινικές στην Αθήνα και μίλησα και με μια στη Θεσσαλονίκη μέσω viber κατέληξα και έκλεισα ραντεβού για μμ. Το που θα το αποκαλύψω αφού την κάνω. Η ηλικία μου είναι 43 και η απώλεια είχε ξεκινήσει από τα 20 ίσως και νωρίτερα. Απλώς θα ήθελα και τη γνώμη σας για να μην πάω για μαλλί και βγω κουρεμένος που λέει και η παροιμία !Για αυτό το λόγω θα ανεβάσω και κάποιες φωτογραφίες. Η μια κλινική της Αθήνα δεν μου μίλησε καθόλου για τεχνικό κομμάτι μόνο μια γραμμή με μαρκαδοράκι έγινε και πρότεινε μονοήμερη 7000 τρίχες και έκανε και τα αδύνατα δυνατά (τους ευχαριστώ) για να με ικανοποιήσει και να μπώ Ιούλιο που με βολεύει λόγω της δουλειάς μου(τιμή 3500)! Η δεύτερη κλινική μου έκανε πολύ καλή ανάλυση και μου πρότεινε FUT αλλά μου έδωσε και πρόταση FUE μετά από επιμονή μου λόγω του φόβου μου για στριπ. Μου πρότεινε 3200 g για FUE και 3500 g αν διαλέξω FUT (τιμές 8000+).Η κλινική της βορείου Ελλάδος πρότεινε διήμερη με κόστος παρόμοιο της πρώτης κλινικής , πάνω από 3500 g μπορεί και 4000 g κάτι όμως που θα το δούμε στην πορεία της μμ και το 70% και πάνω θα μπει στη ζώνη Α. Περιμένω τις απόψεις για το αν αυτά grafts θα δείξουν καλό αποτέλεσμα ή όχι? Να σημειώσω πώς η 1η και 3η κλινική μου είπαν ότι είμαι πάρα πολύ καλή περίπτωση για μμ και από θέμα ηλικίας και από θέμα του που έχει φτάσει η τριχόπτωση , δηλαδή ότι δεν έχω αδειάσει πάνω και κρατάνε ψηλά τα πλαϊνά.
Θα πρότεινα να ξεκινήσεις φιναστερίδη σε χάπι για να περιορίσεις την εξέλιξη της τριχόπτωσης αλλά και να διατηρήσεις αυτά τα μαλλιά που έχεις (που ίσως να δυναμώσουν και κάποια).
Για τον αριθμό των grafts σίγουρα θες 3500+ grafts σε πρώτη φάση να καλύψεις το μπροστινό και μεσσαίο μέρος και ξαναμπαίνεις μετά από ένα χρόνο για να καλύψεις το πίσω μέρος και ένα μικρό touch up στο μπροστά μέρος, με όσα grafts σου έχουν μείνει από δότρια.
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Καλή επιτυχία να έχεις . Σεβαστό το ότι δε θελεις να αναφέρεις το που θα κανείς τη μεταμόσχευση για την ώρα, αλλα καλό θα ήταν να το πεις πριν από αυτή για να σε συμβουλεύσουν ή κατευθύνουν τα μέλη με τις συμβουλές τους σχετικά με τα προσφερόμενα από αυτές ( αναφορικά με τις τεχνικές κτλ) . Από τις φωτογραφίες φαίνεται ότι χρειάζεσαι αρκετά μοσχεύματα πάντως .
Χρειάζεται να σου πει μετά την ανάλυση που έκανε ο άνθρωπος; Προφανώς μιλάει για dhi Αναστασάκη και τυρκαλα κατά σειρά ....
 
Τελευταία επεξεργασία:

le2der

Active Member
Χρειάζεται να σου πει μετά την ανΛησβ που έκανε ο άνθρωπος; Προφανώς μιλάει για dhi Αναστασάκη και τυρκαλα κατά σειρά ....
Για εμενα χρειάζεται να πει σε ποια από αυτές που ανέφερες σκοπεύει να πάει. Γιατι έχει είδη προγραμματίσει και προσδοκά κάτι από την επέμβαση . Τα λεφτά για Αναστασάκη είναι πολλα αλλά δεν ξέρουμε τπτ για δότρια κτλ. , πράγματα που αναλύεται εδώ καλύτερα από εμενα . Μπορεί να έχει περιορισμούς ανάλογα με τα θέλω του . Επομένως η αναφορά της κλινικής επέμβασης είναι κάτι σημαντικό ώστε να αντιληφθεί τι θα πετύχει μέσω αυτής .
 

Andreas1978

Active Member
Δε θα θελα ακόμη να αναφέρω κλινικες.Εγω πιο πολυ ηθελα να μου πείτε αν αυτά που μου πρότειναν είναι ρεαλιστικά για να βγει ενα καλό αποτέλεσμα. Ας πουμε στην δεύτερη κλινικη για να ειμαι πιο ακριβής Γτ τωρα εχω και τα χαρτιά μου μπροστά μου είπαν πως είναι καλύτερα να πάμε σε combo μονοήμερη 3500g αντι για διήμερη fue 3200g για καλύτερη διαχειρηση της δότριας. Μου είπαν πως μετράνε στη πλαινη δότρια 17-18 g που δεν είναι καλό γιατι θα έπρεπε να είναι τουλαχιστον 20g ! Αρα πρεπει να πάμε σε strip απο πίσω που εχω καλύτερη πυκνότητα δότριας και να κάνουμε combo ! Η αληθεια είναι με μπέρδεψε λίγο αυτο! Γιατι να μη γινει μονο FUE και να δουλευτεί περισσότερο η πίσω δότρια και λιγότερο η πλαϊνές ! Δεν ξερω δεν είμαι ειδικός αλλα ένιωσα μια πίεση προς την combo ! Τωρα η Θεσσαλονίκη πρότεινε να γεμίσει οπως προείπα η ζώνη Α να ενισχυθεί η Β και κάποια στιγμή να γινει μια επαναληπτική μετα απο κάποιο διάστημα με αλλα 600g !
 

Gianney

Well-Known Member
Χρειάζεται να σου πει μετά την ανΛησβ που έκανε ο άνθρωπος; Προφανώς μιλάει για dhi Αναστασάκη και τυρκαλα κατά σειρά ....
Έτσι ακριβώς αυτές είναι οι τρεις.Εγω αρχικά θα σταθώ πως η d.. συνεχίζει να μιλάει με τρίχες και όχι grafts,ο Αναστασάκης παίζει πολύ combo όντως αλλά τα 8000 ευρώ,σόρρυ γιατρέ αλλά μου ακούγονται κάπως, Τιρκαλας no comment.Εγω πάντως θα προτείνω να το ψάξεις λίγο ακόμα δες αποτελέσματα εδώ στο φόρουμ πάρε και άλλες αναλύσεις, εκτιμήσεις κτλ και μετά κρινε.
 

Andreas1978

Active Member
Έτσι ακριβώς αυτές είναι οι τρεις.Εγω αρχικά θα σταθώ πως η d.. συνεχίζει να μιλάει με τρίχες και όχι grafts,ο Αναστασάκης παίζει πολύ combo όντως αλλά τα 8000 ευρώ,σόρρυ γιατρέ αλλά μου ακούγονται κάπως, Τιρκαλας no comment.Εγω πάντως θα προτείνω να το ψάξεις λίγο ακόμα δες αποτελέσματα εδώ στο φόρουμ πάρε και άλλες αναλύσεις, εκτιμήσεις κτλ και μετά κρινε.
Η αλήθεια είναι πως παρακολουθώ αρκετά το φόρουμ και εχω διαβάσει αρκετα εδώ μέσα ! Ενα κριτήριο ηταν πως δεν θα έφευγα εκτος Ελλάδος ! Και σιγουρα έψαχνα ενα λογικό κόστος ! Έπαιξαν ρόλο και καποιες μμ που ειδα εδώ μέσα ! Τωρα πλέον ο κύβος ερρίφθη ! Περίπου σε 3 βδομάδες θα γινει η μμ ! Ελπιζω ολα να πάνε καλα ! Η μια κλινική παντως δεν είναι η d.. αλλά έχει σχέση με μαλλί κούκλας μπιμπιμπο χαχα . Οποίοι διαβάζουν το φόρουμ πιστεύω να κατάλαβαν. Ετσι κι αλλιώς οταν γινει η μμ εγω θα αναφερθώ μονο σε αυτή που επέλεξα ! Δεν μπορώ να κρίνω κατι που δεν επέλεξα !
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Gianney

Well-Known Member
Η αλήθεια είναι πως παρακολουθώ αρκετά το φόρουμ και εχω διαβάσει αρκετα εδώ μέσα ! Ενα κριτήριο ηταν πως δεν θα έφευγα εκτος Ελλάδος ! Και σιγουρα έψαχνα ενα λογικό κόστος ! Έπαιξαν ρόλο και καποιες μμ που ειδα εδώ μέσα ! Τωρα πλέον ο κύβος ερρίφθη ! Περίπου σε 3 βδομάδες θα γινει η μμ ! Ελπιζω ολα να πάνε καλα ! Η μια κλινική παντως δεν είναι η d.. αλλά έχει σχέση με μαλλί κούκλας μπιμπιμπο χαχα . Οποίοι διαβάζουν το φόρουμ πιστεύω να κατάλαβαν. Ετσι κι αλλιώς οταν γινει η μμ εγω θα αναφερθώ μονο σε αυτή που επέλεξα ! Δεν μπορώ να κρίνω κατι που δεν επέλεξα !
Α οκ καταλαβα.Εγω τότε φίλε μου να σου ευχηθώ καλή επιτυχία και αναμένουμε αποτελέσματα
 

nick90

Well-Known Member
Η αλήθεια είναι πως παρακολουθώ αρκετά το φόρουμ και εχω διαβάσει αρκετα εδώ μέσα ! Ενα κριτήριο ηταν πως δεν θα έφευγα εκτος Ελλάδος ! Και σιγουρα έψαχνα ενα λογικό κόστος ! Έπαιξαν ρόλο και καποιες μμ που ειδα εδώ μέσα ! Τωρα πλέον ο κύβος ερρίφθη ! Περίπου σε 3 βδομάδες θα γινει η μμ ! Ελπιζω ολα να πάνε καλα ! Η μια κλινική παντως δεν είναι η d.. αλλά έχει σχέση με μαλλί κούκλας μπιμπιμπο χαχα . Οποίοι διαβάζουν το φόρουμ πιστεύω να κατάλαβαν. Ετσι κι αλλιώς οταν γινει η μμ εγω θα αναφερθώ μονο σε αυτή που επέλεξα ! Δεν μπορώ να κρίνω κατι που δεν επέλεξα !
Αφού διαβάζεις αρκετά το φόρουμ θα έχεις ιδέα για κάποια βασικά πράγματα που πρέπει να προσέξεις. Σίγουρα παίζει ρόλο στην επιλογή σου και το κόστος να μη ξεφεύγει και να είναι σε λογικά πλαίσια με βάσει το αποτέλεσμα που θα πάρεις. Καλή επιτυχία να έχεις. Θα είναι χρήσιμο πάντως να κάνεις και μια παρουσίαση της επέμβασης σου στο φόρουμ, αν δεν το είχες ήδη σκεφτεί.
 

aeratos28

Just aeratos
Τώρα αυτό του είδους το combo,τι combo είναι?να σου έλεγε θα κάνουμε combo και θα σου πάρω 4500-5000 grafts να το καταλάβω..τεσπά..φίλε μου έχεις θεματακι κάπως μεγάλο.να ξέρεις πως με τα grafts αυτα,τα 3500 ,απλά θα καλυτερεύσει η τωρινή εικόνα..ΔΕΝ θα είναι ένα πολύ καλό αποτέλεσμα με την έννοια του ότι θα γεμίσει το κεφάλι σου μαλλιά..θα χρειαστείς δεύτερη ίσως και τρίτη επεμβαση για να έρθει το κεφάλι σου σε ισορροπία.καλη επιτυχία να έχεις ότι και αν αποφασίσεις όπου και να ειναι
 

le2der

Active Member
Δε θα θελα ακόμη να αναφέρω κλινικες.Εγω πιο πολυ ηθελα να μου πείτε αν αυτά που μου πρότειναν είναι ρεαλιστικά για να βγει ενα καλό αποτέλεσμα. Ας πουμε στην δεύτερη κλινικη για να ειμαι πιο ακριβής Γτ τωρα εχω και τα χαρτιά μου μπροστά μου είπαν πως είναι καλύτερα να πάμε σε combo μονοήμερη 3500g αντι για διήμερη fue 3200g για καλύτερη διαχειρηση της δότριας. Μου είπαν πως μετράνε στη πλαινη δότρια 17-18 g που δεν είναι καλό γιατι θα έπρεπε να είναι τουλαχιστον 20g ! Αρα πρεπει να πάμε σε strip απο πίσω που εχω καλύτερη πυκνότητα δότριας και να κάνουμε combo ! Η αληθεια είναι με μπέρδεψε λίγο αυτο! Γιατι να μη γινει μονο FUE και να δουλευτεί περισσότερο η πίσω δότρια και λιγότερο η πλαϊνές ! Δεν ξερω δεν είμαι ειδικός αλλα ένιωσα μια πίεση προς την combo ! Τωρα η Θεσσαλονίκη πρότεινε να γεμίσει οπως προείπα η ζώνη Α να ενισχυθεί η Β και κάποια στιγμή να γινει μια επαναληπτική μετα απο κάποιο διάστημα με αλλα 600g !
Φιλε μου δεν είμαι ειδικός για να συμβουλεύσω-κατευθύνω όμως στη θέση σου θα έκανα το εξής : θα μάθαινα ποσά μοσχεύματα μπορεί να δώσει η δότρια ( τα πλαϊνά σου που είναι ποιο αραιά είναι μέρος της δότριας) . Θα υπολόγιζα προσεγγιστικά και με τις μελλοντικές απώλειες τριχών τα ποσά μοσχεύματα χρειάζονται για μια ικανοποιητική κάλυψη ανάλογα με τα θελω μου . Επαρκεί η δότρια μου για την τεχνική fue με σωστή διαχείριση της ? Αν ναι προχωράω αλλιώς αναζητώ άλλες λύσεις (πχ combo, δυνατότητα για μεγαλύτερη εξαγωγή graft) . Αφού θα είχα κατανόηση τη ακριβώς χρειάζεται το κεφάλι μου θα αναζητούσα κλινική -ες που σύμφωνα με τα δείγματα μπορούν να ανταπεξέλθουν .
 

Andreas1978

Active Member
Τώρα αυτό του είδους το combo,τι combo είναι?να σου έλεγε θα κάνουμε combo και θα σου πάρω 4500-5000 grafts να το καταλάβω..τεσπά..φίλε μου έχεις θεματακι κάπως μεγάλο.να ξέρεις πως με τα grafts αυτα,τα 3500 ,απλά θα καλυτερεύσει η τωρινή εικόνα..ΔΕΝ θα είναι ένα πολύ καλό αποτέλεσμα με την έννοια του ότι θα γεμίσει το κεφάλι σου μαλλιά..θα χρειαστείς δεύτερη ίσως και τρίτη επεμβαση για να έρθει το κεφάλι σου σε ισορροπία.καλη επιτυχία να έχεις ότι και αν αποφασίσεις όπου και να ειναι
Μπράβο αυτό θα ήθελα να καταλάβω με Ποσσα g θα ειχα ενα καλό αποτέλεσμα ! Δηλαδη με 3500-4000 που μου προτείναν για αρχή είναι λάθος στρατηγική ;
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Πας για ένα "καλό" NW6. Θες περί τις 5500-6000 τουλάχιστον (σε 2μμ), ανάλογα με το τι θα γίνει και με αυτά τα λίγα που έχεις, τα οποία μάλλον θα τα χάσεις με αργό ρυθμό. Αν δεν θες low dose φίνα, επειδή είσαι 43, μια καλή εκτίμηση της δότριας είναι must. 1μμ δεν θα σου λύσει το πρόβλημα και δεν είναι σωστό.
 

aeratos28

Just aeratos
Τα 6000 τα θες σίγουρα.οπως σου είπε ο cvial ποιο πάνω..καλό θα ήταν να κάνεις κάποια θεραπεία όμως για να κρατήσεις ότι έχεις τώρα και αυτά που θα βάλεις από τις επεμβάσεις να ενισχύουν τα υπάρχοντα κατά πολύ..να ελέγξεις τη δοτρια σου τι έχει να δώσει με ασφάλεια και μετά να ξεκινήσεις τις διαδικασίες για επέμβαση.να δεις αν έχει η δοτρια την δυνατότητα να σου δώσει με ασφάλεια τα grafts που χρειάζεσαι..μην απορρίψεις το strip,ίσως δεν υπάρχει άλλος τρόπος να βρεις τα grafts που θέλεις.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Δεν χρειάζεται strip αν πάρει low dose φίνα. Αυτή την στιγμή τα έχει τα 6K σίγουρα, δεν έχει κάθολου retro και έχει μεγάλη επιφάνεια occipital πλήρως εκμεταλλεύσιμη.
 

pablopaolinio

Active Member
Δεν χρειάζεται strip αν πάρει low dose φίνα. Αυτή την στιγμή τα έχει τα 6K σίγουρα, δεν έχει κάθολου retro και έχει μεγάλη επιφάνεια occipital πλήρως εκμεταλλεύσιμη.
Συγνωμη, ως σχετικα νεος εδω που προσπαθω να κατανοησω τις ορολογιες π κανετε χρηση, τι σημαινει δεν εχει καθολου retro και ποια επιφανεια χαρακτηριζεται ως occipital? Επισης ως temporal, εννοουνται οι πλαινες αρχες των μαλλιων; Υπαρχει γενικα καποιο θεμα στο φορουμ με επεξηγηση ων των ορολογιων..
ΥΓ: φιλε καλη επιτυχια σε οτι/οποιον κ αν επιλεξεις
 
Μπλουζα