Μεταμόσχευση και σκέψεις-αποριες

Petros93

New Member
Γεια σας παιδιά..διαβάζω εδώ και λίγο καιρό όλα τα άρθρα στο φόρουμ αυτό, αλλά τώρα έκανα λογαριασμό και εγγραφή και αποφάσισα να μοιραστώ μαζί σας το πρόβλημα μου..ευτυχώς το δικό μου πρόβλημα δεν είναι μεγάλο, δηλαδή έχω αραίωση εδώ και 2 χρόνια περίπου αλλά αφορά μόνο τη μπροστά περιοχή, τη hairline δηλαδή και τους κροτάφους, οι οποίοι έχουν άδειασει αρκετά..από τη μέση και πίσω είμαι μια χαρά και δεν έχει ξεκινήσει το πρόβλημα καθόλου..διάβασα λοιπόν αρκετά το φόρουμ αυτό και θέλοντας να κάνω την πρώτη μεταμόσχευση για διόρθωση και πύκνωση αυτής της περιοχής θέλω να ρωτήσω ορισμένα πράγματα, για να με βοηθήσετε και σεις..

1) απ' όσα διάβασα εδώ μεσα κατέληξα στον κ βεκρη και την advanced hair clinics στη Θεσσαλονίκη, για να κλείσω ένα ραντεβού και να προχωρήσω.. έχει όντως τόσο πύκνωση και καλο αποτέλεσμα, όσο γράφουν τα παιδιά που έχουν ήδη κάνει?
2) πόσο μόνιμο είναι το αποτέλεσμα μιας μεταμόσχευσης, αν φυσικά τηρείς τα όσα σου λένε μετά την επέμβαση?
3) διαβάζω για αυτό το σοκ λος.. τι γίνεται γενικά με τα μαμά μαλλιά, πέφτουν η όχι, και σε τι βαθμό, όταν γίνεται επέμβαση σε οποιαδήποτε περιοχή? Γιατί όπως σας είπα τα υπόλοιπα μαλλιά μου είναι πολύ καλά και δε θα ήθελα να το διακινδυνευσω.

αυτες είναι οι κύριες απορίες μου..αν μπορείτε να με βοηθήσετε όσο γίνεται
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

pablopaolinio

Active Member
Θα σου πουν οι περισσοτεροι βαλε φωτο και οτι εισαι μικρος. Απλα να πω:
1) μου κανει εντυπωση πως καποιος καταληγει στη ΑHC διαβαζοντας το φορουμ αυτο. Πρεπει σιγουρα να επισκεφτεις περισσοτερες κ να κρινεις
2) Αυτα θα μεινουν. Δυστυχως οσα εχεις ηδη οχι και εκει υπαρχει conflict. Ειμαι 42 και δεν μπαινω για hairline/κροταφους ακομα, γιατι ανεβαινει με miniturisation
3) Ναι υπαρχει παντα κινδυνος και θελει καλο γιατρο. Ελλαδα υπαρχουν πολλα περιστατικα στο φορουμ με σοκλος.. Αν διαβαζεις θα τα δεις. Οι περισσοτεροι γιατροι ελλαδα δεν μπαινουν καν.. Ασφαλη ειναι η μεταμοσχευση μονο στα γυμνα σημεια. Στα αλλα θελεις καλο, εξωτερικου ισως γιατρο. Σου εξηγουν τους λογους πολλα νηματα
ΥΓ: Νομιζω ακομα εχεις λιγο δρομο στην ερευνα σου φιλε, οσο κανεις ισως μια δοκιμη τη low dose fina
 

Petros93

New Member
Θα επισκεφτώ όπως είπες 2-3 κλινικές..απλά τι αρνητικό εχει η AHC? Απ' ότι διάβασα σε σχόλια έχει μεν ένα θέμα με τη διαχείριση της δοτριας, αλλα οι φυτρωσεις της είναι σε πολύ καλό επίπεδο, όπως δείχνουν και τα διάφορα περιστατικά
 

alex7

Well-Known Member
Θα επισκεφτώ όπως είπες 2-3 κλινικές..απλά τι αρνητικό εχει η AHC? Απ' ότι διάβασα σε σχόλια έχει μεν ένα θέμα με τη διαχείριση της δοτριας, αλλα οι φυτρωσεις της είναι σε πολύ καλό επίπεδο, όπως δείχνουν και τα διάφορα περιστατικά
Φίλε ,πρέπει να δουλέψουν όλοι .Και η AHC .Αν σου άρεσαν τα αποτελέσματα της να πας εκεί
 

nick90

Well-Known Member
Θα επισκεφτώ όπως είπες 2-3 κλινικές..απλά τι αρνητικό εχει η AHC? Απ' ότι διάβασα σε σχόλια έχει μεν ένα θέμα με τη διαχείριση της δοτριας, αλλα οι φυτρωσεις της είναι σε πολύ καλό επίπεδο, όπως δείχνουν και τα διάφορα περιστατικά
Στην εξαγωγή θα πρέπει να τους πεις να πάρουν μοσχεύματα από ολο το εύρος της δότριας και όχι μόνο από το πίσω μέρος, για την καλύτερη διαχείρηση της αλλά και να υπάρχει ομοιομορφία. Κατα τα άλλα ναι έχουν υψηλές φυτρώσεις από οτι φαίνεται που ειναι πολύ σημαντικό, γιατί κατα καιρούς βλέπουμε και αποτελέσματα με ελλιπή φύτρωση.
 

ManCyprus87

Well-Known Member
Θα επισκεφτώ όπως είπες 2-3 κλινικές..απλά τι αρνητικό εχει η AHC? Απ' ότι διάβασα σε σχόλια έχει μεν ένα θέμα με τη διαχείριση της δοτριας, αλλα οι φυτρωσεις της είναι σε πολύ καλό επίπεδο, όπως δείχνουν και τα διάφορα περιστατικά
Η δότρια περιοχή σου, είναι το πρώτο πράγμα που θα πρέπει να διαφυλάξεις.
Είναι η αποθήκη σου που θα τη χρησιμοποιάς για μια ζωή. Μην βλέπεις τόσο χαλαρά τη διαχείριση της δότριας.
 
  • Like
Reactions: spi

pablopaolinio

Active Member
Θα επισκεφτώ όπως είπες 2-3 κλινικές..απλά τι αρνητικό εχει η AHC? Απ' ότι διάβασα σε σχόλια έχει μεν ένα θέμα με τη διαχείριση της δοτριας, αλλα οι φυτρωσεις της είναι σε πολύ καλό επίπεδο, όπως δείχνουν και τα διάφορα περιστατικά
Δεν ειμαι κριτης να πω το οτιδηποτε αρνητικο. Απλα στατιστικα μιλαω ως προς τα περιστατικα και το τι παρουσιασεις γινονται στο φορουμ. Ηθελα απλα να σου πω να πας απο κοντα σε διαφορες κλινικες και να κρινεις και οχι να το παρεις επιπολαια κρινοντας απομακρισμενα κ μονο με διαβασμα
 

Disco

Well-Known Member
Γεια σας παιδιά..διαβάζω εδώ και λίγο καιρό όλα τα άρθρα στο φόρουμ αυτό, αλλά τώρα έκανα λογαριασμό και εγγραφή και αποφάσισα να μοιραστώ μαζί σας το πρόβλημα μου..ευτυχώς το δικό μου πρόβλημα δεν είναι μεγάλο, δηλαδή έχω αραίωση εδώ και 2 χρόνια περίπου αλλά αφορά μόνο τη μπροστά περιοχή, τη hairline δηλαδή και τους κροτάφους, οι οποίοι έχουν άδειασει αρκετά..από τη μέση και πίσω είμαι μια χαρά και δεν έχει ξεκινήσει το πρόβλημα καθόλου..διάβασα λοιπόν αρκετά το φόρουμ αυτό και θέλοντας να κάνω την πρώτη μεταμόσχευση για διόρθωση και πύκνωση αυτής της περιοχής θέλω να ρωτήσω ορισμένα πράγματα, για να με βοηθήσετε και σεις..

1) απ' όσα διάβασα εδώ μεσα κατέληξα στον κ βεκρη και την advanced hair clinics στη Θεσσαλονίκη, για να κλείσω ένα ραντεβού και να προχωρήσω.. έχει όντως τόσο πύκνωση και καλο αποτέλεσμα, όσο γράφουν τα παιδιά που έχουν ήδη κάνει?
2) πόσο μόνιμο είναι το αποτέλεσμα μιας μεταμόσχευσης, αν φυσικά τηρείς τα όσα σου λένε μετά την επέμβαση?
3) διαβάζω για αυτό το σοκ λος.. τι γίνεται γενικά με τα μαμά μαλλιά, πέφτουν η όχι, και σε τι βαθμό, όταν γίνεται επέμβαση σε οποιαδήποτε περιοχή? Γιατί όπως σας είπα τα υπόλοιπα μαλλιά μου είναι πολύ καλά και δε θα ήθελα να το διακινδυνευσω.

αυτες είναι οι κύριες απορίες μου..αν μπορείτε να με βοηθήσετε όσο γίνεται
Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να δεις τις ανεξάρτητες παρουσιάσεις μελών του φόρουμ και να κρίνεις βάσει αυτών τι σου αρέσει και τι όχι. Οπότε η επιλογή της κλινικής θα γίνει αναλόγως τα κριτήρια που έχεις θέσει και τα ικανοποιεί η συγκεκριμένη κλινική. Σίγουρα θα πρέπει η κλινιή που θα επιλέξεις να εμφανίζει υψηλές φυτρώσεις αλλά και να τους τονίσεις να σου προσέξουν την δότρια.

Το σοκ λοσ μπορεί να γίνει σε μαμά μαλλιά τα οποία ειναι αδυνατισμένα, και εμφυτεύσεις μεταμοσχευμένα πολύ κοντά τους. Αν πάρεις φιναστερίδη βέβαια και δυνάμωσες τα υπάρχοντα μαλλιά τότε θα το αποφύγεις. Αν είναι πολύ αδυνατισμένα βέβαια τα μαλλιά που έχεις σε μια ζώνη πολλοί γιατροί δεν τα λαμβάνουν υπόψιν και τοποθετούν κανονικά μαλλιά σαν να μην υπάρχουν, αφού ούτε η θεραπεία μπορεί να τα σώσει.
 

Petros93

New Member
Παιδιά πρώτα απ' όλα σας ευχαριστώ που μου δίνετε απαντήσεις.. όντως το ξέρω ότι το θέμα με τη δοτρια είναι πολύ σημαντικό και αν κάνω θα το τονίσω πρώτο πρώτο εκεί.. εγώ όμως ήθελα να μάθω για τη μονιμότητα του αποτελέσματος και το δεύτερο που βάζω ως πιο σημαντικό είναι η φύτρωση, χωρίς βέβαια να παραλείπω τη δοτρια σε καμία περίπτωση..κάτι που απαντήθηκε πιο πάνω απ' τα παιδιά, να είναι καλά..γιατί είμαι μικρός ειμαι 28 και θέλω προς το παρόν να κάνω μόνο μια μμ.. επιπλέον ήθελα να μου πείτε, μετά την επέμβαση, απ' ότι διάβασα η κοκκινίλα αρχίζει και υποχωρεί στις 2-3 μέρες και τα κακαδακια που σχηματίζονται περίπου στις 12-14 μέρες, έχω καταλάβει σωστά? Γιατί είναι ένα θέμα αυτό λόγω της δουλειάς μου...
 

alex7

Well-Known Member
Παιδιά πρώτα απ' όλα σας ευχαριστώ που μου δίνετε απαντήσεις.. όντως το ξέρω ότι το θέμα με τη δοτρια είναι πολύ σημαντικό και αν κάνω θα το τονίσω πρώτο πρώτο εκεί.. εγώ όμως ήθελα να μάθω για τη μονιμότητα του αποτελέσματος και το δεύτερο που βάζω ως πιο σημαντικό είναι η φύτρωση, χωρίς βέβαια να παραλείπω τη δοτρια σε καμία περίπτωση..κάτι που απαντήθηκε πιο πάνω απ' τα παιδιά, να είναι καλά..γιατί είμαι μικρός ειμαι 28 και θέλω προς το παρόν να κάνω μόνο μια μμ.. επιπλέον ήθελα να μου πείτε, μετά την επέμβαση, απ' ότι διάβασα η κοκκινίλα αρχίζει και υποχωρεί στις 2-3 μέρες και τα κακαδακια που σχηματίζονται περίπου στις 12-14 μέρες, έχω καταλάβει σωστά? Γιατί είναι ένα θέμα αυτό λόγω της δουλειάς μου...
Όχι .Η κοκκινίλα σε βαριά εξαγωγή της τα τάξης των 4000 χιλιάδων μοσχευμάτων μπορεί να κρατήσει μέχρι και 3 μήνες στη δότρια .Στη λήπτρια επίσης υπάρχει και μάλιστα επιθυμητή κοκκινίλα τους πρώτος μήνες καθώς δείχνει δραστηριότητα
 

ManCyprus87

Well-Known Member
Βάλε και καμία φώτο αν θες.
Αν δεν είναι μεγάλο το πρόβλημα, όπως λες, ξανασκέψου το αν θες να προχωρήσεις από τώρα σε ΜΜ. Είσαι μόνο 28.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Petros93

New Member
Πατάω επισυναψη αρχείων αλλά μου λέει ότι τα αρχεία είναι πολύ μεγάλα.. πως αλλιώς ανεβάζετε φωτό δεν ξέρω..
 

Petros93

New Member
Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ τίποτα..μόνο σαμπουάν ειδικο
 

Συνημμένα

  • IMG_20210908_144014.jpg
    IMG_20210908_144014.jpg
    2.4 MB · Προβολές: 48
  • IMG_20210908_143941.jpg
    IMG_20210908_143941.jpg
    2.6 MB · Προβολές: 44
  • IMG_20210908_144036.jpg
    IMG_20210908_144036.jpg
    1 MB · Προβολές: 41

ManCyprus87

Well-Known Member
Ταπεινή μου άποψη ξεκίνα θεραπεία καταρχήν να σταθεροποιήσεις την αραίωση που ξεκινά να εξαπλώνεται πιο πίσω.
 

Petros93

New Member
Συμφωνώ με αυτό που λες, απλά με τη μμ έτσι κι αλλιώς θα ξεκινήσω θεραπεία μετά..θέλω να δω βελτίωση στη μπροστά περιοχή, δεν μου αρέσει έτσι..
 

ManCyprus87

Well-Known Member
Εάν θες οπωσδήποτε να κάνεις τη ΜΜ, θα έλεγα για μία συντηρητική επέμβαση για hairline/κροτάφους, με περίπου 2100-2200 grafts.
Αλλά για να μην μπεις σύντομα και για 2η επέμβαση, θεραπεία το συντομότερο.
 

Petros93

New Member
Αυτό σκέφτηκα κι εγώ ακριβώς.. έτσι κι αλλιώς οι γιατροί μου συνιστούν μόνο μινοξιδιλη, την οποία την ξεκινάω και μετά τη μμ..
 

ManCyprus87

Well-Known Member
Αυτό σκέφτηκα κι εγώ ακριβώς.. έτσι κι αλλιώς οι γιατροί μου συνιστούν μόνο μινοξιδιλη, την οποία την ξεκινάω και μετά τη μμ..

ΜΙνοξιδίλη+Φιναστερίδη μαζί θα έλεγα εγώ.
Αν δε θες να πάρεις το χάπι της φιναστερίδης, πάρε τουλάχιστο την τοπική φίνα που περιέχει μινοξιδίλη+φιναστερίδη μαζί.
 
Μπλουζα