Μεταμόσχευση - Τα εργαλεία εξαγωγής και η σημασία τους

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Τα εργαλεία εξαγωγής και τα χαρακτηριστικά τους (διάμετρος, κλπ) είναι μια αρκετά τεχνική παράμετρος στην μεταμόσχευση μαλλιών. Υπό κανονικές συνθήκες η ανάλυση των εργαλείων δεν είναι γνώση πρωταρχικής σημασίας για τον υποψήφιο. Όταν όμως, αποδεδειγμένα σε αρκετές κλινικές, γίνεται χρήση εργαλείων εκτός των ενδεδειγμένων ιατρικών πρωτοκόλλων που διέπουν την FUE και μάλιστα σε μαζική κλίμακα, είναι απαραίτητες λίγες χρήσιμες πληροφορίες για τον ανυποψίαστο υποψήφιο έτσι ώστε να αποφύγει τις κακοτοπιές.

Παρακάτω επισυνάπτω ένα σκιτσάκι που δείχνει τη ζημιά που μπορεί να κάνει ένα εργαλείο εξαγωγής όταν έχει πολύ μεγάλη διάμετρο (1.1μμ). Το σκιτσάκι αναφέρεται μόνο στην ζημιά στα διπλανά graft και είναι τροφή για συζήτηση (ελπίζουμε και στην βοήθεια του γιατρού κου Αναστασάκη που συμμετέχει ενεργά στο φόρουμ) και για τις περαιτέρω επιπτώσεις στην δότρια. Σήμερα εργαλεία με διάμετρο άνω του 1mm αποφεύγονται και το ασφαλές range θεωρείται μεταξύ 0.6-0.9 ή και λίγο παραπάνω.

1639_image83.jpg

Δότρια - Emmental (από το γνωστό Ελβετικό τυρί με τις μεγάλες τρύπες, ίδε παρακάτω εικόνα)
Σε πράσινα κυκλάκια οι τρύπες από προηγούμενη επέμβαση όταν η διάμετρος είναι μεγάλη και το μελλοντικό αποτύπωμά τους στην δότρια. Με κόκκινες τελίτσες η τρέχουσα εξαγωγή με την σωστή διάμετρο.

imag012.jpg
Τυρί Emmental
emmental.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Κωνσταντίνος Αναστασάκης

Χειρουργός Αποκατάστασης Τριχωτού
Γιατρέ όντως τόση ήταν η διάμετρος;

χρησιμοποιώ κυριως 0,8 για τα πολυτριχα και 0,7 για να μονοτριχα.
Ομως γιατι ενδιαφερει ένα ΜΗ ειδικο κοινο το ακριβες εργαλειο?
Πιστευετε οτι η διάμετρος του εργαλειου καθοριζει το μεγεθος του τραυματισμού????
 

makis25

Well-Known Member
η εξωτερικη διαμετρος του εργαλειου μαζι με την γωνια εισοδου στο δερμα και το βαθος καθοριζουν μαζι αυτο μεγεθος.
Εχουν συζητηθει στο παρελθον στο φορουμ με αναλυτικες εικονες απο τον CVial .
Παντα με παραγοντα το ειδος του punch πχ Sharp , blunt . https://doi.org/10.33589/26.6.0256

Το μη ειδικο κοινο απλα συγκρινει τα εργαλεια που χρησιμοποιειτε εσεις με τα εργαλεια που χρησιμοποιουν αλλες κλινικες .
Οπως συγκρινει αναμεσα σε κλινικες και φωτογραφιες απο δοτριες και ληπτριες κτλ .
Ετσι συγκρινει το μη ειδικο κοινο και τον εξοπλισμο που μπορει να εχει καποιος γιατρος σε σχεση με καποιον αλλο , και την τεχνικη του , το τι μπορει να παραγει με αυτο τον εξοπλισμο ενας γιατρος σε συγκριση με αλλον.
Τελος χρησιμη ειναι η ερωτηση γιατι δε μπορει να ξερει καποιος αν μια προηγουμενη απαντηση ειναι πλεον επικαιρη . Για παραδειγμα προσφατα γραψατε καπου πως αλλαζετε τα εργαλεια σας ή πως εχετε παραγγειλει νεα εργαλεια ή κατι παρεμφερες .
 

Κωνσταντίνος Αναστασάκης

Χειρουργός Αποκατάστασης Τριχωτού
η εξωτερικη διαμετρος του εργαλειου μαζι με την γωνια εισοδου στο δερμα και το βαθος καθοριζουν μαζι αυτο μεγεθος.
Εχουν συζητηθει στο παρελθον στο φορουμ με αναλυτικες εικονες απο τον CVial .
Παντα με παραγοντα το ειδος του punch πχ Sharp , blunt . https://doi.org/10.33589/26.6.0256

Το μη ειδικο κοινο απλα συγκρινει τα εργαλεια που χρησιμοποιειτε εσεις με τα εργαλεια που χρησιμοποιουν αλλες κλινικες .
Οπως συγκρινει αναμεσα σε κλινικες και φωτογραφιες απο δοτριες και ληπτριες κτλ .
Ετσι συγκρινει το μη ειδικο κοινο και τον εξοπλισμο που μπορει να εχει καποιος γιατρος σε σχεση με καποιον αλλο , και την τεχνικη του , το τι μπορει να παραγει με αυτο τον εξοπλισμο ενας γιατρος σε συγκριση με αλλον.
Τελος χρησιμη ειναι η ερωτηση γιατι δε μπορει να ξερει καποιος αν μια προηγουμενη απαντηση ειναι πλεον επικαιρη . Για παραδειγμα προσφατα γραψατε καπου πως αλλαζετε τα εργαλεια σας ή πως εχετε παραγγειλει νεα εργαλεια ή κατι παρεμφερες .

Το μη-ειδικο κοινό που δεν έχει πιάσει στα χέρια του punch, δεν έχει τρυπήσει ποτε δέρμα, ΟΣΑ στοιχεία και να έχει στα χέρια του, δεν μπορεί να τα αξιολογήσει ΚΛΙΝΙΚΑ της σημασία του κάθε εργαλείου για το κάθε δερμα. την κάθε περιοχή της δότριας κτλ.
Ειμαι σιγουρος πως στη δουλειά σας αν κάποιος ρωταγε αντιστοιχες λεπτομέρειες θα καταλαβαινες ποσο ανούσιες είναι όταν δεν ειναι της δουλειάς...
ΟΣΕΣ λεπτομέρειες να μας δωσει ένας πιλότος για το μαχητικό αεροπλάνο, μονο να ΦΑΝΤΑΣΤΟΥΜΕ μπορούμε την χρησιμοτητα τους μιας και πιλότοι δεν είμαστε.
Όμως, η κλινικη ΕΙΚΟΝΑ της δοτριας ΔΕΙΧΝΕΙ την κλινική σημασία της επιλογής εργαλείων.
Σας προσφέρω απόλυτα ευκρινείς φωτογραφίες σε διάφορα σταδια επούλωσης κατι που δεν το έχετε ξαναδει, ακριβως διότι ειμαι περήφανος γαι τη δουλειά μου.
Και ένας ζωγραφικός πίνακας δεν ειναι θεμα ...πινέλων.
Ειναι θέμα ζωγραφου.
Απλα να σου πω οτι οι χειρουργοι μεταξύ μας ΠΟΤΕ δεν ρωταμε εργαλεία κτλ. Κοιτάμε τον πίνακα.
 

aeratos28

Just aeratos
Γιατρέ κάνεις λάθος εδώ.ο πίνακας που κοιτάτε που λες θα πρέπει να έχει ζωγραφιστεί από ίδια πινέλα και μπογιές όμως..το ότι δεν είμαστε γιατροί δεν έχει να λέει κάτι.ξερουμε ότι punch μεγάλα κάνουν κεφαλοτυρια τις δοτριες στην καλύτερη περίπτωση και στην χειρότερη έχουμε ζημιά και σε διπλανά grafts.εχει ανεβάσει εικόνες τέτοιες και ο cvial καλά λέει ο makis που δείχνουν την ζημιά που γίνεται..και βέβαια παίζουν ρολο λοιπόν τα εργαλεία και βέβαια γνωρίζουμε και εμείς αρκετά πράγματα παραπάνω από τον μέσο ασθενή που έχετε συναντήσει εσείς στο ιατρείο σας ..είμαστε λίγο (καμενοι) παραπάνω από το μέσο όρο.αν δεν έπρεπε να μας ενδιαφέρει επειδή δεν είμαστε γιατροί γιατί το αναφέρετε εσείς στο προσπέκτους?
 

aeratos28

Just aeratos
Πάλι δεν έχει σχέση αυτό με το μέγεθος του punch..μιλάμε συγκεκριμένα για κατι το οποίο έχει τεράστια σημασία για την εικόνα της δοτριας αποδεδειγμένα.τα μεγάλα punch αφήνουν κεφαλοτυρια δοτριες και το σημαντικότερο όλων ότι καταστρέφουν και διπλανά grafts..δείτε παράδειγμα ενός παιδιού ,δεν θυμάμαι το όνομα του που πήγε dhi και είχε αυτό το πρόβλημα ,αφήνοντας περίεργη τη δοτρια του.
Μεγάλο punch θεωρώ οτιδήποτε ξεπερνάει το 0.9..και βέβαια θα ήθελα να ξέρω τι χρησιμοποιεί ο γιατρός που έχω επιλέξει να κάνω την επέμβαση αν δεν γνωρίζω τα εργαλεία του δεν ξαπλώνω στο κρεβάτι..και αυτό επειδή δεν είμαι ανίδεος ,όχι επειδή δεν είμαι γιατρός..
 

Bill1991

Active Member
Γιατρέ κάνεις λάθος εδώ.ο πίνακας που κοιτάτε που λες θα πρέπει να έχει ζωγραφιστεί από ίδια πινέλα και μπογιές όμως..το ότι δεν είμαστε γιατροί δεν έχει να λέει κάτι.ξερουμε ότι punch μεγάλα κάνουν κεφαλοτυρια τις δοτριες στην καλύτερη περίπτωση και στην χειρότερη έχουμε ζημιά και σε διπλανά grafts.εχει ανεβάσει εικόνες τέτοιες και ο cvial καλά λέει ο makis που δείχνουν την ζημιά που γίνεται..και βέβαια παίζουν ρολο λοιπόν τα εργαλεία και βέβαια γνωρίζουμε και εμείς αρκετά πράγματα παραπάνω από τον μέσο ασθενή που έχετε συναντήσει εσείς στο ιατρείο σας ..είμαστε λίγο (καμενοι) παραπάνω από το μέσο όρο.αν δεν έπρεπε να μας ενδιαφέρει επειδή δεν είμαστε γιατροί γιατί το αναφέρετε εσείς στο προσπέκτους?
Ο κάθε πίνακας είναι μοναδικός
Πάλι δεν έχει σχέση αυτό με το μέγεθος του punch..μιλάμε συγκεκριμένα για κατι το οποίο έχει τεράστια σημασία για την εικόνα της δοτριας αποδεδειγμένα.τα μεγάλα punch αφήνουν κεφαλοτυρια δοτριες και το σημαντικότερο όλων ότι καταστρέφουν και διπλανά grafts..δείτε παράδειγμα ενός παιδιού ,δεν θυμάμαι το όνομα του που πήγε dhi και είχε αυτό το πρόβλημα ,αφήνοντας περίεργη τη δοτρια του.
Μεγάλο punch θεωρώ οτιδήποτε ξεπερνάει το 0.9..και βέβαια θα ήθελα να ξέρω τι χρησιμοποιεί ο γιατρός που έχω επιλέξει να κάνω την επέμβαση αν δεν γνωρίζω τα εργαλεία του δεν ξαπλώνω στο κρεβάτι..και αυτό επειδή δεν είμαι ανίδεος ,όχι επειδή δεν είμαι γιατρός..
Ποιος είναι ο λόγος της αντιπαράθεσης που δημιουργείς; Ο γιατρός έχει απαντήσει αν διαβάσεις όλο το νήμα (συνήθως 0.8 και 0.7)....α και με 0.7 το κεφάλι γίνεται σαν κεφαλοτύρι... πολύ εύκολα....
 

aeratos28

Just aeratos
Δεν δημιουργώ αντιπαράθεση και επειδή βιάζεσαι πολύ δεν διαβάζεις και καλά..σου είπε κανείς ότι ρώτησα εγώ αν χρησιμοποιεί η όχι μεγάλα εργαλεία ?Μην πετάγεσαι ρε μεγαλε..γιατί λες άκυρα.τι σχέση έχει ότι ο κάθε πίνακας είναι διαφορετικός?απλά λέω πως δεν είμαστε ανίδεοι στο φόρουμ ,το ότι δεν είμαστε γιατροί δεν σημαίνει ότι δεν μπορούμε να έχουμε κάποιες τυπικές γνώσεις για ένα συγκεκριμένο πράγμα που μας ενδιαφέρει και ασχολούμαστε πολλά χρόνια οι περισσότεροι εδώ..το να μπαίνει ο κάθε ένας και να μας λέει δεν είστε γιατροί και μην ρωτάτε για εργαλεία δεν το βρίσκω και πολύ σωστό.φόρουμ τριχόπτωσης ,μεταμόσχευσης ,θεραπειών τριχόπτωσης είναι εδώ όχι το μπακάλικο της γειτονιάς.λετε να μην έχουμε ιδέα και άποψη για τπτ?δεν ξέρω τι να πω
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Aerate μην γκαζώνεις. Προφανώς και υπονοείς την μεγάλη κουβέντα που είχαμε ανοίξει για τα punch-πομόνες του 1-1.2mm από την γνωστή κλινική και την ανάλυση (με σχήματα και στοιχεία) για την επιβάρυνση της δότριας. Δεν νομίζω ότι έχει αντίθετη άποψη επ´ αυτού ο γιατρός. Τώρα να σου πει αν χρησιμοποιεί 0.7 ή 0.8 ή 0.9 είναι λίγο too much detailed και ίσως σε αυτό αναφέρεται.
 

platanos

Well-Known Member
Γιατρέ θα συμφωνήσω εδώ με τον αεράτο. Προφανώς και ΔΕΝ έχουμε ιατρικές γνώσεις και είμαι και γω υπέρμαχος ότι η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας. ΟΜΩΣ νομίζω μετά από πολλές συζητήσεις (άλλες φορές έντονες αλλα και επικοδομητικές), ανταλλαγή απόψεων, ψάξιμο, μελέτη έχουμε φτάσει σε ένα σημείο νομίζω στο φόρουμ αυτό που οι περισσότεροι καλώς η κακώς (το κακώς το λέω γιατί μερικές φορές έχουμε πολυ ψηλά τον πηχή και είμαστε ανικανοποίητοι ψάχνοντας πάντα για το τέλειο ) είμαστε λίγο περισσότερο "ψαγμένοι" από το μέσο όρο. Σε πολλούς έχουνε ανοίξει τα μάτια εδώ μέσα, έχουνε κάνει πιο σωστές επιλογές θεραπειών, γιατρών και γενικότερα νομίζω το θέμα της μεταμόσχευσης έχει πάει ένα βήμα παραπέρα. Οπότε λοιπόν ναι μπορούμε να κρίνουμε μια δότρια καλά διαχειρισμένη, μια hairline φυσική, ένα αποτέλεσμα πυκνό και οτι άν ένας γιατρός σου πει ότι χρησιμοποιεί punches 1.1 και 1.2 φεύγεις μακριά!! Και ευτυχώς που συμβαίνουν τα παραπάνω και δε μας εξαπατούν απατεώνες ή γιατροί με προπολεμικές τεχνικές που έχουν "αράξει" όπως έχετε πολύ σωστά τονίσει σε άλλες σας αναρτήσεις!
 

Κωνσταντίνος Αναστασάκης

Χειρουργός Αποκατάστασης Τριχωτού
Δεν δημιουργώ αντιπαράθεση και επειδή βιάζεσαι πολύ δεν διαβάζεις και καλά..σου είπε κανείς ότι ρώτησα εγώ αν χρησιμοποιεί η όχι μεγάλα εργαλεία ?Μην πετάγεσαι ρε μεγαλε..γιατί λες άκυρα.τι σχέση έχει ότι ο κάθε πίνακας είναι διαφορετικός?απλά λέω πως δεν είμαστε ανίδεοι στο φόρουμ ,το ότι δεν είμαστε γιατροί δεν σημαίνει ότι δεν μπορούμε να έχουμε κάποιες τυπικές γνώσεις για ένα συγκεκριμένο πράγμα που μας ενδιαφέρει και ασχολούμαστε πολλά χρόνια οι περισσότεροι εδώ..το να μπαίνει ο κάθε ένας και να μας λέει δεν είστε γιατροί και μην ρωτάτε για εργαλεία δεν το βρίσκω και πολύ σωστό.φόρουμ τριχόπτωσης ,μεταμόσχευσης ,θεραπειών τριχόπτωσης είναι εδώ όχι το μπακάλικο της γειτονιάς.λετε να μην έχουμε ιδέα και άποψη για τπτ?δεν ξέρω τι να πω

Αντιπαραθέσεις δεν θέλω ουτε εγω να δημιουργω.

Καλά κάνετε και έχετε γνώσεις και μπράβο σας για την φιλομάθειά σας.
Μακάρι και πολλοί που ΚΑΝΟΥΝ μεταμοσχεύσεις μαλλιών να ήξεραν πράγματα που βλέπω να ξέρουν μη-ιατροί εδω μέσα!
Αν αποκτήσατε τις γνώσεις από χόμπι, πολύ καλά.
Αν αποκτήσατε τις γνωσεις ως όπλο για να αποφύγετε απατεωνες, ακόμα ΚΑΛΥΤΕΡΑ!
Ειμαι ο πρώτος που το πρεσβευω και ξοδευω χρονο και χρήμα για την επιμόρφωση του κοινού.

ΕΓΓΡΑΦΩΣ και ΔΗΜΟΣΙΩΣ το ΠΡΩΤΟ ποστ που έκανα ήταν ΑΚΡΙΒΩΣ τις διαδικάσίες και τα εργαλεία μου


Ο στόχος ειναι να φαινεται η δοτρια ΑΘΙΚΤΗ!
Σας έχω αναρτήσει φωτογραφίες της δοτριας σε καθε σταδιο επούλωσης.
ΕΚΕΙ μπορειτε να δειτε το ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ


Στους ασθενείς ΜΟΥ μοιράζομαι τα πάντα με απόλυτη διαφάνεια και ακρίβεια.
Τωρα αν θελετε αρκεστείτε σε αυτα τα οποία μοιράζομαι εδω, δλδ 0,7-0,9mm.:)
Εντούτοις, τι ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΣ σεβασμος από να ζητάω από τους ασθενείς μου που ποσταρουν τον εαυτο τους εδω να δείχνουν ΤΑ ΠΑΝΤΑ
 
Τελευταία επεξεργασία:

aeratos28

Just aeratos
Γιατρέ έχεις μπερδέυτει λίγο..να ξέρεις.βασικα πολύ,αλλά anyways.το πας σε προσωπικο επίπεδο ενώ δεν έχει να κάνει με εσένα.ουτε και με εμενα..εγω μιλάω για ένα θέμα ,το οποίο είναι τα εργαλεία..επειδή όπως είδες,αν είδες βέβαια αυτό που έγραψε πριν ο cvial για 1.0-1.2 punch ,ε λοιπόν εγώ το κεφάλι μου δεν το βάζω στο κρεβάτι αυτό..γι αυτό και πρέπει να ξέρει από πριν ο πελάτης τι εργαλεία χρησιμοπουνται στην επέμβαση.αυτο βέβαια δεν το γνωρίζει ο κάθε ενδιαφερόμενος ασθενής που θα πάει για επέμβαση και με γνώμονα το κόστος απλά,χωρίς να έχει ιδέα καν τι είναι μεταμόσχευση πάει και του πετσοκοβουν το κεφάλι με μηδαμινά αποτελέσματα και βλέπουμε στην πορεία βιντεάκια και φωτό από κατεστραμμένες δοτριες,ανύπαρκτη φυτρωση και άλλα διάφορα καλουδια..εδώ και χρόνια λοιπόν εδώ στο φόρουμ έχουν υπάρξει τσακωμοί συγκρούσεις για τα εργαλεία που έχουν χρησιμοποιηθεί,πολλοί έχουν δώσει ένα σκασμό λεφτά 15-20k για επεμβάσεις τέτοιου τύπου ..λόγω αυτών των περιστατικών ..κάτι άλλο τώρα,είδες απαίτηση να μοιραστείς επαγγελματικά μυστικά μαζί μου?σε εμένα αναφέρεσαι γιατρέ?σίγουρα μπερδεύτηκες και το λέω καλοπροαίρετα..το μόνο που λέω είναι πως έχει μεγάλη σημασία για πάρα πολλούς,βασικά για τα μέλη του φόρουμ,γιατί έξω από εδώ χαμπάρι δεν έχει κανένας ,να γνωρίζουμε τι εργαλεία χρησιμοποιεί ένας γιατρός ώστε να μπορεί να μπει στην σκέψη μας για επιλογή.και τα τελικά αποτελέσματα του φυσικά..ούτε απαιτησα να πεις τις τεχνικές σου γιατί δεν με ενδιαφέρει και σίγουρα δεν θα καταλάβω κιολας γιατί το κάνεις έτσι και όχι αλλιώς..όποτε όπως καταλαβαίνεις εγώ καταλήγω στο ότι απλά δεν κατάλαβες το γιατί σου είπα ότι μας ενδιαφέρει να ξέρουμε τα εργαλεία που χρησιμοποιεί κάποιος..δεν είπα για εσένα.εσυ έχεις αναφέρει το 0.7-0.9..διαφωνησα στη φράση σου τι σας ενδιαφέρει να μάθετε τα εργαλεία κάποιου ,γιατροί είστε.?όχι,πελάτες ενημερωμένοι είμαστε και επειδή αγοράζουμε και πληρώνουμε καλά θέλουμε πλήρη αναφορά στο τι θα γίνει στο κεφάλι μας ..αν συμφωνούμε ,αγοράζουμε,αν όχι ψάχνουμε κάτι άλλο..γενικά για τους γιατρούς τέτοιου είδους επεμβάσεων μιλάω.οχι προσωπικά για εσένα.μην το πάρεις στραβά.
Υ.γ.. ο ενικός που χρησιμοποιω δεν είναι αγένειας ούτε επιθετικότητας ..απλά μου αρέσει να μιλάω στον ενικό.δεν μου αρέσουν οι τυπικότητες αυτές.
 

aeratos28

Just aeratos
Γράφτηκε ότι τι ενδιαφέρει ένα ΜΗ ειδικο κοινό το μέγεθος του εργαλείου..έγραψα λάθος ,τώρα το είδα ,αλλά επί της ουσίας αυτό εννοείται..μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλο μας..αλλά έγραψα λάθος.δεκτο..
Λοιπόν εγώ εξαγωγές φρούτων κάνω..δώστε μου ένα παράδειγμα για τη δουλειά μου για να σας δείξω πόσο λαθος σκεφτεστε
 

dimitris50423

Well-Known Member
Όταν παρουσιάζεις τη δουλειά σου η πας να πουλήσεις ένα προϊόν η μία υπηρεσία σε ένα κοινό το οποίο μάλιστα γνωρίζει και 5 πράγματα παραπάνω από τον μέσο αγοραστή θα του εξηγήσεις και για τα καλάθια και για τα φρούτα και για οτιδήποτε άλλο θέλει να μάθει.
Γιατί αυτό που σε ενδιαφέρει είναι να του λύσεις τις απορίες που έχει και να πουλήσεις την υπηρεσία η το προϊόν.
Ο γιατρός και η κάθε κλινική που ασχολείται με το φόρουμ μπαίνουν για να πουλήσουν.
Δεν υπάρχει απάντηση σε κανένα επάγγελμα δεν χρειάζεται να το γνωρίζεις αυτο σε πελατη. Εγώ όταν το ακούω αυτό στη ζωή μου σε κάτι που πάω να αγοράσω φεύγω.
 

Xristoforaz

Well-Known Member
Τα τριχοθυλακια της δοτριας ειναι σαν τα φρουτα του αγρου...η γλυκα τους γευεται μονο οταν επιλεχθουν με τον καταλληλο τροπο και τοποθετηθουν εντεχνα στο καυτο χωραφι, με την καταλληλη γωνια και με ομοιομορφη διαταξη
Επομενως δεν απεχουν πολυ τα δυο επαγγελματα...ολα κατα καποια εννοια σχετιζονται...σκεφτειτε να γραφαν στο φορουμ με το ονοματεπωνυμο τους και αλλοι ιατροι..θα εμπλουτιζαμε σε μεγαλυτερο βαθμο τις γνωσεις μας σχετικα με το αντικειμενο των μεταμοσχευσεων και θα γνωριζαμε κιολας ποιος μας ταιριαζει (δε θα καταργουνταν consultations, απλα θα ειχαμε καλυτερη εικονα πριν απ τις συναντησεις).
Το αποτελεσμα μετραει οπως λεει κι ο γιατρος κι οχι τα εργαλεια, αλλα οι πελατες που ενδιαφερονται για τα εργαλεια, επιβαλλεται να ενημερωνονται, ποσο μαλλον οταν ειναι ενεργος εδω ο γιατρος και η ομαδα του! Αποψη μου βεβαια! Δεν πιεζω καταστασεις..αλλωστε ειμαι μη ιατρος και ..ανωνυμος οπως το τονισε καπου αλλου ο κυριος Αναστασακης!
 
Μπλουζα