Μεταμόσχευση - Μη επεμβατικές μέθοδοι (φαρμακευτικές αγωγές)

makis25

Well-Known Member
Μαλιστα..o γιατρος σε αυτο το νημα θα πεσει μαλλον σε λουπα οπως εχω κανει κι εγω στο παρελθον , και ο τολ , και ο cvial και ο vlafo κτλ . Και στη τελικη αυτο ειναι νημα μεταμοσχευσης . Ας μην επαναλαμβανουμε λαθη του παρελθοντος . Το λιγοτερο που χρειαζεται ειναι να σταματησει εδω η συζητηση και να χωριστει το νημα ωστε να ειναι αλλο της παρουσιασης και αλλο νημα για τη φιναστεριδη με τη θεση ενος αρμοδιου γιατρου. Καθε 5-6 μηνες κ@λος γινομαστε με τη φιναστεριδη .Το ιδιο επεισοδιο σε επαναληψη παντα .
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Xristoforaz

Well-Known Member
@Xristoforaz σε ευχαριστούμε για την προσωπική σου άποψη για την φίνα, σε παρακαλώ να ανακαλέσεις το ότι «κατά βάθος γνωρίζετε ότι δίνει παρενέργειες». Το ότι έχεις άλλη άποψη είναι δεκτό, το να υποθέτεις πράγματα για αυτούς που την χορηγούν είναι άδικο.
Το υποθετω αφου ο ιδιος ο ιατρος δε χορηγει φιναστεριδη φοβουμενος τις αντιδρασεις των ασθενων του..αν σφαλλω στην εκτιμηση αυτη τοτε ευχαριστως να ανακαλεσω..οι αληθειες παντως πρεπει να λεγονται..στο φορουμ ακουγονται ολα με ευγενεια αρκει να μη χρησιμοποιουμε επιθετικους χαρακτηρισμους προς τους συμφορουμιτες ειτε αυτοι ειναι γιατροι ειτε πελατες γιατρων ειτε μελλοντικοι τους πελατες...ασθενεις κατα βαση αλλα λεω πελατες διοτι κινουμαστε εν γενει στο χωρο των τιμων ειτε αυτες αφορουν γκραφτς ειτε ευρω!
 

Κωνσταντίνος Αναστασάκης

Χειρουργός Αποκατάστασης Τριχωτού
Και το λειζερ εχει εγκριθει απο το fda...τη φιναστεριδη αποφευγετε να την δωσετε σε ασθενεις γιατι κατα βαθος γνωριζετε οτι δινει παρενεργειες! Το 2/100 αποτελει μυθοπλασια! Πως γινεται με χρηση φινας και ντουτα που ειχα κανει τοπικα κιολας, να επεσα αμεσως μεσα στο 2/100? Το ποσοστο παρενεργειων της φινα και μαλιστα ασχημων κυμαινεται μεταξυ του 1 στους 2 και 1 στους 4 και οχι 1 στους 50 οπως διαδιδεται απο τις "ερευνες" !!! Ημαρτον με αυτη τη φιναστεριδη!
Το σωστο σχημα χωρις παρενεργειες ειναι το παλμετο το ειδικο που προτεινεται στο νημα που ανοιξε ο Γερασης, οι διοδιοι του καλου του λειζερ που προτεινει ο κυριος Αναστασακης και το δενδρολιβανο για το οποιο υπαρχουν δυο ερευνες που δειχνουν οτι ειναι ισαξιο της μινοξ(η μια ερευνα) και εχει dht δραση(η αλλη ερευνα)
Επισης η dhi εχει απαγορευσει στους ασθενεις της να λαμβανουν φιναστεριδη!
Και κακως που η advanced θεωρει τη χρηση της φινα εστω και τοπικα στο κεφαλι, ως υποχρεωτικη!
Σημασια δεν εχει αν δινει στοχευμενα καποιο αποτελεσμα που θα αναδειξει τη φημη ενος μεγαλογιατρου αλλα τις βλαβες που προκαλει στον οργανισμο που κρατανε πολυ! Και καποιες ειναι μονιμες!
Ενω ο κυριος Αναστασακης γενικα στα βιντεο του εχει δικιο, σε αυτο εν προκειμενω οδηγει τους ασθενεις στο να ξανασκεφτουν τη χρηση της επικινδυνης χημικης φινα!
Χιλιες φορες εφαρμογη λειζερ παρα φινα!
Ερωτηση! Το λειζερ περιλαμβανεται στο κοστος της επεμβασης η πληρωνει εξτρα οποιος θελει να το εφαρμοσει σπιτι του για 7 λεπτα καθε ημερα?

Αγαπητε, δεν ξέρετε τιποτα για εμενα, δεν έχετε ιδεα πως ασκώ ιατρική και ειναι προφανες από τη σιγουρια των λεγομένων σας πως δεν έχετε ιδεα και από Ιατρική.
Η πρόσβαση στο δικτυο, η ικανότητα αναγνωσης καιτο να ξέρει καποιος το pubmed ειναι ευχαριστα επιτευγματα της επιστημης αλλα δεν έχουν καταφέρει ακομα να υποκαταστησουν το ιατρικο πτυχίο και την κλινική εμπειρία.
Καλό θα είναι να μην βγαζετε συμπερασματα που εύκολα οποιοσδήποτε θα τα θεωρούσε συκοφαντικά.
Εσεις μπορει να ειστε ανωνυμος εδω μέσα, εγω δεν ειμαι όμως και θα εκτιμούσα αν όχι καλούς τρόπους, τουλάχιστον όχι
ποινικές συμπεριφορές.
Φυσικά, εχετε κάθε δικαίωμα να πιστευετε οτι θέλετε για μένα ή για την "επικίνδυνη χημική φινα", το δετρακι παλμέτο και οτιδηποτε άλλο.
Όμως, έχω και εγω δικαίωμα να μην απαντησω ποτε και σε οποιονδηποτε μου επιτιθεται με αυτο τον τρόπο, που με συκοφαντεί με τα ...συμπερασματα του και που μου κουνάει το δάκτυλο λες και ειναι εμπειρότερος ή πιο διαβασμένος ιατρός από έμενα ενω δεν είναι καν ιατρός.
Εκτός αν είστε, οπότε θα έχει πολυ ενδιαφέρον μια συζητηση.
Αλλα αν ήσασταν ιατρός, σίγουρα θα ξερατε με ποιον μιλάτε και θα μιλούσατε αλλιώς.
Να ειστε καλα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Σφάλλεις και να ανακαλέσεις. Η θέση του γιατρού για τη φίνα και τις παρενέργειες της είναι σαφέστατη όπως και το γιατί δεν την χορηγεί μιλώντας για φοβισμένους ασθενείς. Θα παρακαλέσω επίσης να σταματήσει το θέμα με την φίνα εδώ. Τα σχόλια θα μεταφερθούν στο νήμα περί φίνας για να μην επιβαρύνουμε την ροη του νήματος.
 

Georgie

Well-Known Member
@Xristoforaz κανεις δε σε υποχρεώνει να πάρεις gel φινας . Στο προτείνουν μονο.
Η Dhi που δε ξέρω εάν αυτο που λες ειναι αλήθεια, οτι δηλαδή απαγορεύει τη χρήση ( αμφιβάλω) τι ακριβώς δίνει μετα τη μεταμοσχευση ξέρεις ? Εκτός απο μινοξιδιλη εχει και ενα ράφι γεμάτο σαμπουαν και tonic για τη τριχοπτωση
Δεν εχουν παρενεργειες, αλλα πιο πιθανό ειναι να σε καλέσει η βασίλισσα Elisabeth για τσάι παρα να σου σταματήσουν τη τριχοπτωση αυτα τα σκευάσματα.
 

tol

Well-Known Member
Και το λειζερ εχει εγκριθει απο το fda...τη φιναστεριδη αποφευγετε να την δωσετε σε ασθενεις γιατι κατα βαθος γνωριζετε οτι δινει παρενεργειες! Το 2/100 αποτελει μυθοπλασια! Πως γινεται με χρηση φινας και ντουτα που ειχα κανει τοπικα κιολας, να επεσα αμεσως μεσα στο 2/100? Το ποσοστο παρενεργειων της φινα και μαλιστα ασχημων κυμαινεται μεταξυ του 1 στους 2 και 1 στους 4 και οχι 1 στους 50 οπως διαδιδεται απο τις "ερευνες" !!! Ημαρτον με αυτη τη φιναστεριδη!
Το σωστο σχημα χωρις παρενεργειες ειναι το παλμετο το ειδικο που προτεινεται στο νημα που ανοιξε ο Γερασης, οι διοδιοι του καλου του λειζερ που προτεινει ο κυριος Αναστασακης και το δενδρολιβανο για το οποιο υπαρχουν δυο ερευνες που δειχνουν οτι ειναι ισαξιο της μινοξ(η μια ερευνα) και εχει dht δραση(η αλλη ερευνα)
Επισης η dhi εχει απαγορευσει στους ασθενεις της να λαμβανουν φιναστεριδη!
Και κακως που η advanced θεωρει τη χρηση της φινα εστω και τοπικα στο κεφαλι, ως υποχρεωτικη!
Σημασια δεν εχει αν δινει στοχευμενα καποιο αποτελεσμα που θα αναδειξει τη φημη ενος μεγαλογιατρου αλλα τις βλαβες που προκαλει στον οργανισμο που κρατανε πολυ! Και καποιες ειναι μονιμες!
Ενω ο κυριος Αναστασακης γενικα στα βιντεο του εχει δικιο, σε αυτο εν προκειμενω οδηγει τους ασθενεις στο να ξανασκεφτουν τη χρηση της επικινδυνης χημικης φινα!
Χιλιες φορες εφαρμογη λειζερ παρα φινα!
Ερωτηση! Το λειζερ περιλαμβανεται στο κοστος της επεμβασης η πληρωνει εξτρα οποιος θελει να το εφαρμοσει σπιτι του για 7 λεπτα καθε ημερα?
Φιλε Χριστοφορε, για αλλη μια φορα πεταχτηκες σαν τον "φαντομα", για να γραψεις ασυναρτησιες και να διασπειρεις το καταστροφικο αγχος που σε κατατρυχει.
Σου το εχω πει πολλες φορες...εισαι το πλεον ακαταλληλο ατομο, για να γινεις ο κηνσορας της φιναστεριδης.

Ενα ατομο υπερβολικα αγχωδες δεν μπορει να εχει εμπεριστατωμενη αποψη πανω στο συγκεκριμενο θεμα. Μονος σου εχεις παραδεχθει οτι δεν μπορεις να κοντρολαρεις το ψυχοφθορο αγχος σου.

Επισης σου εχω γραψει πολλες φορες οτι οι δηθεν παρενεργειες που ειχες ειναι αποκυηματα της φαντασιας σου.

Επισης σου εχω γραψει πολλες φορες οτι οι θεωριες σου για δεντρολιβανα, για κρεμμυδια, για κουραφεξαλα ειναι εκτος τοπου και χρονου.

Δε βλεπω ομως να εχουν απηχηση τα λογια μου...αμετανοητος συνεχιζεις να αερολογεις.

Σου παρουσιαζουν μια επιστημονικη μελετη και εσυ περι αλλων τυρβαζεις!!!
 
  • Like
Reactions: spi

tol

Well-Known Member
Εγω θα ρωτούσα ποσο ωφέλιμη είναι η φιναστεριδη μετα τα 45;
Φιλε vagos, χωρις να γνωριζω την ηλικια σου, θα απαντησω στην ερωτηση σου με ερωτηση...

Πότε πιστευεις οτι σταματα η αλωπεκια στον ανθρωπο;
Παρατηρω οτι υπαρχουν πολλα μελη στο forum που θεωρουν οτι η τριχοπτωση σταματα μετα τα 40-45.

Εχοντας κλεισει προ πολλου τα 50 μπορω να καταθεσω την εμπειρια μου. Μεχρι τα 40 η τριχοπτωση μου ηταν ελαχιστη. Μετα τα 40 αρχισε να επιταχυνεται. Πολλοι συνομηλικοι και λιγο μεγαλυτεροι μου, στα 45 ηταν NW 2-3 και στα 53 ειναι NW 5.

Επομενως, μην αυταπαταστε. Μη νομιζετε οτι μετα απο καποια ηλικια θα απαλαχθητε απο την αλωπεκια.

Προσωπικα, λοιπον, κανοντας χρηση εδω και τρια χρονια φιναστεριδης, δεν εχω χασει ουτε μια τριχα...ισα κι ισα το μαλλι εχει δυναμωσει, ειδικα στις πισω ζωνες.

Αυτη ειναι και η απαντηση στην ερωτηση σου...η φιναστεριδη, ακομη και μετα τα 50, μπορει να εχει αρκετα οφελη στην ποιοτητα του μαλλιου.

ΥΓ Φυσικα τα αποτελεσματα της ειναι πολυ πιο θεαματικα σε πιο νεαρα ατομα που θα προλαβουν το "κακο" εν τη γενεσει του. Γι' αυτο αλλωστε, οσο πιο νεος ξεκινησεις, τοσο περισσοτερες πιθανοτητες εχεις να βγεις νικητης στον αγωνα με την αλωπεκια.
 

george_hatzi

Well-Known Member
Νομίζω ότι μια διευκρίνιση για το τι εννοούμε επιστημονικά τεκμηριωμένες παρενέργειες τις Φινα θα βοηθούσε. Έχω την αίσθηση ότι για παράδειγμα μια μειωμένη στυτική ικανότητα, για να εμπίπτει στο 2% των παρενεργειών της Φίνα, θα πρέπει να αποτελεί στυτική ανικανότητα. Θα μπορούσαμε να κάνουμε ένα τέτοιο διαχωρισμό ανάμεσα σε soft παρενέργειες που τις βιώνει ένα μεγάλο δείγμα των χρηστών και σε heavy παρενέργειες που καταγράφονται επιστημονικά και είναι πιο σπάνιες; Ίσως αυτό να εξηγούσε την αναντιστοιχία σε αυτό το 2% και στα πολλαπλά περιστατικά του φορουμ.
 

george_hatzi

Well-Known Member
Σε αυτό το πλαίσιο, διαβάζοντας το άρθρο που ανέβασε ο κ Αναστασάκης, Finasteride for Androgenetic Alopecia Is Not Associated with Sexual Dysfunction είδα ότι η αξιολόγηση των σεξουαλικών επιδόσεων έγινε με ερωτηματολόγια σε ασθενείς με φυσική παρουσία. Μοιάζει λίγο επισφαλές να ζητήσεις από έναν άντρα να αυτοαξιολογήσει τις σεξουαλικές του επιδόσεις, δεν είναι έτσι; Σε κάθε περίπτωση το αναφέρω μόνο για να ενισχύσω το προηγούμενο ερώτημά μου για το τί ορίζουμε ως παρενέργειες και πώς καταγράφονται.
 
D

Deleted member 24312

Όπως είχα υποσχεθεί, ανοίγω ένα νήμα, το οποίο θα παραμείνει και sticky, για τα φάρμακα που δρουν αποτελεσματικά απέναντι στην τριχόπτωση και τις μακροχρόνιες επιπτώσεις που έχουν (ή δεν έχουν) στην υγεία. Για να μην πλατιάσουμε, θα συζητήσουμε για τη φιναστερίδη και την ντουνταστερίδη αφού κατά την γνώμη μου αυτές είναι οι μοναδικές σοβαρές επιλογές για κάποιον που θέλει να περιορίσει ή και να λύσει το θέμα της ΑΑ συνδυάζοντας φάρμακα και επέμβασεις μμ.

Ξεκινάω με την δική μου τοποθέτηση. Έχω δηλώσει κατ' επανάληψη από την αρχή που γράφω στο φόρουμ ότι δεν είμαι υπέρ της χρήσης φαρμάκων (σαν στάση ζωής). Αν χρειαστεί να κάνω χρήση αξιολογώ τα οφέλη και το κόστος, πάντα όμως με ανοιχτό μυαλό χωρίς ταμπού, προκαταλήψεις και φυσικά με αναλυτικό τρόπο.

Το ίδιο νομίζω ότι πρέπει να κάνει και κάθε σκεπτόμενο μέλος. Τη δική του έρευνα που θα τον οδηγήσει στη λήψη της απόφασης. Προσοχή όμως. Η έρευνα πρέπει να γίνει σωστά και να μην λειτουργεί μόνο σαν άλλοθι για την επιλογή. Τι εννοώ? Πολλοί παίρνουν ή δεν παίρνουν φίνα γιατί κάποιος τους είπε καλά ή κακά λόγια. Κατ' εμέ αυτός δεν είναι ο σωστός τρόπος. Ακόμα και οι γιατροί πρέπει να αξιολογούνται για τις γνώμες που εκφράζουν. Έχουν εμπειρία στο φάρμακο (συνταγογραφήσεις/παρακολούθηση ασθενών), είναι ενημερωμένοι για τις τελευταίες εξελίξεις, έρευνες ή απλά λειτουργούν με κάποιες γενικές γνώσεις και καλύπτονται από το κύρος της θέσης τους;

Tα οφέλη αυτών των φαρμάκων είναι γνωστά. Αυτό που όμως είναι λιγότερο γνωστό είναι ότι, δυστυχώς, για την πλειοψηφία των περιπτώσεων τα φάρμακα αποτελούν μονόδρομο για να αποκτήσει κάποιος με βεβαιότητα "μαλλί" με καλές προδιαγραφές σε βάθος χρόνου. Άρα οι πιθανοί διασταγμοί πρέπει να αξιολογηθούν μέσα από αυτό το πρίσμα. Δυστυχώς αρκετές κλινικές μμ, τις περισσότερες φορές για προφανείς λόγους, υποβαθμίζουν την σημασία των φαρμάκων στην μακροχρόνια αντιμετώπιση της ΑΑ προτείνοντας μμ ακόμα και σε "καραμπινάτες" περιπτώσεις υποψηφίων που χωρίς την λήψη φαρμάκων δεν έχουν μέλλον. Αυτό και μόνο δείχνει ότι δεν έχουν κανένα στρατηγικό πλάνο και απλά παρέχουν υπηρεσίες μμ και μόνο, φορτώνοντας στον, αδαή πολλές φορές, ασθενή την ευθύνη για τις μελλοντικές εξελίξεις.

Η αποψή μου είναι σαφής. Ο καθένας κάνει ΜΟΝΟΣ του τις επιλογές του. Καλό όμως είναι να ξέρει τις συνέπειες. Όχι μόνο ως προς τις παρενέργειες, που είναι και το αντικείμενο της συζήτησης, αλλά και ως προς το ζητούμενο που είναι η επίλυση του προβλήματος της ΑΑ. Μόνο αν αντιληφθούμε και τις 2 πλευρές τότε θα πάρουμε μια σοφή απόφαση.


Sent from my iPhone using Tapatalk
ωραία τοποθέτηση, μετά από 2 μμ, στα 45,σκέφτομαι πλέον την χρήση φιναστεριδης για διατήρηση κ ενδυνάμωση της νεας τριχας. Ο γιατρός μου είπε ότι δεν είναι σίγουρο αν θα βοηθήσει γι αυτό κ δεν την πρότεινε. Από την άλλη, από αυτά που διαβάζω κ ακούω, ίσως είναι απαραίτητο συμπληρωμα κάθε μμ..
 
Μπλουζα