Μεταμόσχευση - Μη επεμβατικές μέθοδοι (φαρμακευτικές αγωγές)

vlafo

Well-Known Member
Vlafo, εσυ είχες ρωτήσει τον Λορενζο για το συκώτι;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Άμεσα όχι αλλά του είχα πει ότι την είχα κόψει για ένα διάστημα και με ρώτησε το γιατί και του απάντησα πως ήθελα να κάνω ένα recovery στο σύστημα και ένα clean up.
Η απάντηση του ήταν πως δεν υπήρχε λόγος να το κάνω τη στιγμή που δεν είχα κανένα πρόβλημα.
Επίσης του είχα πει ότι πλέον δεν έχει την ίδια δραστικότητα επάνω μου και γενικά σε όλους άνω των 45 και αυτό του το είπα τεκμηριωμένα με εφαρμογή επάνω μου,αλλά διαφώνησε και μου εξήγησε το γιατί.
Εγώ συνεχίζω να μην συμφωνώ αλλά όλα ήτανε διεξοδικά αναλυμένα και τεκμηριωμένα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

vlafo

Well-Known Member
Η φίνα είναι η μοναδική λύση για όλους αν θέλεις να έχεις μαλλιά για πάντα ,αν όχι αλλά για μερικά χρόνια μόνο,τότε σεβαστό αλλά θα πρέπει να το δεχτείς και να το γνωρίζεις.
 

Flosk

Well-Known Member
Τα μεταμοσχευμενα δεν χρειαζονται φινα φιλε Vlafo, το pattern που προοριζεται να καταληξει ο καθενας ειναι διαφορετικο. Εχεις δει γερους ιδιας ηλικιας με nw 7 και nw 4-5-6; Εκτος αν τους βλεπεις ολους το ιδιο εσυ..
Το αν χρειαζεται καποιος φινα ειναι παντελως σχετικο και εχει να κανει με παρα πολλους παραγοντες οπως το pattern, η δοτρια, η διαμετρος της τριχας, ο λογος των μοσχευματων και οι προσδοκιες του καθενος.
Η αποψη μαλλια για παντα για ολους μονο με φινα ειναι επιεικως εσφαλμενη και δεν θα επρεπε να υιοθετειται ετσι απλα. Λυπαμαι που εχεις αποκτησει τετοιο αξιωμα μεσα απο τοση εμπλοκη σε αυτο το φορουμ.
Μπορω να συζητησω για τη φινα και για την δικη μου περιπτωση αλλα μην τρελαθουμε οτι ειναι και ολοι το ιδιο!!!
 

Flosk

Well-Known Member
Να τονισω οτι μιλαμε σε νημα για μεταμοσχευσεις μαλλιων και αρα η αποψη μου αφορα τη σχεση της φινας με τη μεταμοσχευση και οχι γενικα για καποιον που δεν εχει μπει ή θα μπει και σε αυτον τον χορο.
 

vlafo

Well-Known Member
Τα μεταμοσχευμενα δεν χρειαζονται φινα φιλε Vlafo, το pattern που προοριζεται να καταληξει ο καθενας ειναι διαφορετικο. Εχεις δει γερους ιδιας ηλικιας με nw 7 και nw 4-5-6; Εκτος αν τους βλεπεις ολους το ιδιο εσυ..
Το αν χρειαζεται καποιος φινα ειναι παντελως σχετικο και εχει να κανει με παρα πολλους παραγοντες οπως το pattern, η δοτρια, η διαμετρος της τριχας, ο λογος των μοσχευματων και οι προσδοκιες του καθενος.
Η αποψη μαλλια για παντα για ολους μονο με φινα ειναι επιεικως εσφαλμενη και δεν θα επρεπε να υιοθετειται ετσι απλα. Λυπαμαι που εχεις αποκτησει τετοιο αξιωμα μεσα απο τοση εμπλοκη σε αυτο το φορουμ.
Μπορω να συζητησω για τη φινα και για την δικη μου περιπτωση αλλα μην τρελαθουμε οτι ειναι και ολοι το ιδιο!!!
Τα μμ flosk δεν χρειάζονται φίνα όταν είσαι "απόλυτα "σίγουρος ότι δεν θα πέσουνε ποτέ.
Ναι το pattern του καθενός είναι διαφορετικό,αλλά εδώ μιλάμε και αναφερόμαστε σε περιπτώσεις ηλικιακά 20-45,όπου φαίνεται σχεδόν με βεβαιότητα που θα καταλήξει κάποιος.
Η άποψη μου όπως λες δεν είναι δική μου ούτε έχω φτιάξει αξιώματα δικά μου,αλλά αποτέλεσμα εμπειρίας προσωπικής που δημιουργήθηκε από συστηματική και διαρκή αναζήτηση και μελέτης με γιατρούς και μόνο.
 

Flosk

Well-Known Member
Η φίνα είναι η μοναδική λύση για όλους αν θέλεις να έχεις μαλλιά για πάντα ,αν όχι αλλά για μερικά χρόνια μόνο,τότε σεβαστό αλλά θα πρέπει να το δεχτείς και να το γνωρίζεις.
..Λες ειναι η μοναδικη λυση για ολους
 

Flosk

Well-Known Member
Και επισης αν ξεραμε με βεβαιοτητα οτι καποιος 20 ετων θα κατεληγε σε nw4 και παλι θα μπορουσαμε να του πουμε κανε μια μμ χωρις φινα και θα ηταν σαν τον Cvial για 30-40 χρονια ακομη.
 

Flosk

Well-Known Member
Το να μου λες οτι ταλαιπωρουμαι χωρις λογο επειδη δεν παιρνω φινα νομιζω ισοπεδωνει την προσπαθεια μου ενω εχω κανει ηδη 3.. (και τα χαιρομαι) και ενω εχω αποφασισει οτι θα κανω και αλλες τοσες αν χρειαστει προκειμενου ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΩ ΦΙΝΑ. Γιατι πολυ απλα προτιμω το χειρουργεια και οτι συνεπαγονται αυτα απο το να παντρευτω ενα φαρμακο με ισχυρες παρενεργειες. Ειναι απλα η επιλογη μου φιλε vlafo
 

vlafo

Well-Known Member
Όταν ξεκινάει η ΑΑ ναι είναι η μόνη λύση για να την ανακόψεις,αλλιώς περιμένεις απλά να δεις που θα καταλήξεις.Αν θέλεις να μην το δεις αυτό το έργο ναι τότε μόνο φίνα.
 

Flosk

Well-Known Member
Υπαρχουν περιπτωσεις που μπορεις να το διαπιστωσεις χωρις να περιμενεις οπως εκτιμανε και οι γιατροι με μεγαλη ακριβεια.
 

vlafo

Well-Known Member
Το να μου λες οτι ταλαιπωρουμαι χωρις λογο επειδη δεν παιρνω φινα νομιζω ισοπεδωνει την προσπαθεια μου ενω εχω κανει ηδη 3.. (και τα χαιρομαι) και ενω εχω αποφασισει οτι θα κανω και αλλες τοσες αν χρειαστει προκειμενου ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΩ ΦΙΝΑ. Γιατι πολυ απλα προτιμω το χειρουργεια και οτι συνεπαγονται αυτα απο το να παντρευτω ενα φαρμακο με ισχυρες παρενεργειες. Ειναι απλα η επιλογη μου φιλε vlafo
Εγώ το καταλαβαίνω και το σέβομαι απόλυτα αυτό που λές,και δεν ισοπεδώνω αντιθέτως προσπαθώ να στηρίξω την προσπάθεια σου, και να σου δώσω να καταλάβεις,πως για να χαρείς τη μμ για πολλά πολλά χρόνια,πρέπει να το στηρίξεις με φίνα.
Αν κρατούσε χρόνια η μμ το καταλαβαίνω αλλά δυστυχώς η αα επιτίθεται συνήθως γρήγορα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Flosk τα πράγματα είναι απλά. Η φίνα είναι η μόνη λύση για την πλειοψηφία των περιπτώσεων και ειδικά γι αυτούς που πάνε για NW5 και άνω. Θα μου πεις, δεν υπάρχει άλλος δρόμος για αυτούς; Πιθανώς και να υπάρχει για μια μικρή μερίδα που έχει ευνοϊκά χαρακτηριστικά (εγώ θα την προσδιόριζα γύρω στο 20%) και η οποία όπως σωστά ανέλυσε ο Panos1982 πρέπει να κάνει top class επιλογές από την αρχή και να είναι διατεθειμένη να υποστεί μια μακρά ταλαιπωρία με πιθανώς αβέβαιο αποτέλεσμα και να κάνει και αρκετούς συμβιβασμούς.

Δυστυχώς είναι ελάχιστοι αυτοί που έχουν το μυαλό, το πείσμα και την οικονομική δυνατότητα να φτάσουν σε αυτά τα όρια, οπότε τέτοιου είδους λύσεις είναι για πολύ λίγους και τυχερούς.

Η γνώμη μου για την περίπτωση σου είναι ότι αφού είσαι αντίθετος με την φίνα με τέτοιο πάθος να μην πάρεις και να το παλέψεις όπως το συζητήσαμε.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

vlafo

Well-Known Member
Και επισης αν ξεραμε με βεβαιοτητα οτι καποιος 20 ετων θα κατεληγε σε nw4 και παλι θα μπορουσαμε να του πουμε κανε μια μμ χωρις φινα και θα ηταν σαν τον Cvial για 30-40 χρονια ακομη.
Στα 20 δεν ξέρεις αλλά στα 30 με αρκετή βεβαιότητα δείχνει που πάει.
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Είμαι στα 6,50 χρονιά από τα οποία τα 3,50 τελευταία καμιά αγωγή καμία βιταμίνη.
Τα πρώτα τρία φίνα+fungoral. Μην μιλήσω για φίνα καλύτερα τι έπαθα.
Όποιος την σηκώνει ας την πάρει κανένα πρόβλημα.
Κρατάω τα μεταμοσχευμενα,η εικόνα μου σταθερή και άξιζε ακόμη και χωρίς θεραπείες για να κρατάω μια καλή εικόνα.
Κοντά πλέον στα 7 χρονιά θα μπω και για μια δεύτερη μεταμόσχευση στο crown με λίγο γ' ζώνη.
Πλέον κοντά στα 40 θα πω ότι άξιζε και χωρίς φάρμακα με μια μεταμόσχευση των 3400 grafts και για καθαρό 5nw.
 
  • Like
Reactions: spi

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Το υποκατάστατο της φίνας είναι η υπομονή, ο συμβιβασμός και ο χρόνος. Οποίος μπορεί να το αντέξει είναι μια λύση.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

vlafo

Well-Known Member
Άρα κάποιος που κάνει μμ χαίρεται το μαλλί του για μια δεκαετία+ _και μετά τέλος.
Ο καθένας είναι πως το βλέπει το ποτήρι μισόαδειο η μισογεμάτο.
 

Flosk

Well-Known Member
Και προφανως οπως πιστευω οτι υπαρχουν περιπτωσεις που μπορουν να τη γλιτωσουν χωρις φινα ετσι πιστευω οτι υπαρχουν και απειρες περιπτωσεις που δεν τη γλιτωνουν μονο με μμ.
Αν εθετα ομως ενα οριο θα ελεγα πως nw5 με καλη δοτρια και επιτυχημενες μμ μπορουν να τη σκαπουλαρουν. Δεν θεωρω οτι ειμαι μακρυα απο αυτο το οριο.
 
Μπλουζα