Μεταμόσχευση Μαλλιών - 3460 Μοσχεύματα - HDC

Sotiris_hdc

New Member
Καλημέρα σας. Ονομάζομαι Σωτήρης και είμαι νοσηλευτής στην Κλινική Μεταμόσχευσης Μαλλιών HDC. Ξεκίνησα να εργάζομαι στην HDC πριν 3 χρόνια. Ανάμενα εδώ και καιρό να βρεθεί η ευκαιρία να προχωρήσω σε μεταμόσχευση μαλλιών. Πριν 1 εβδομάδα ήρθε το κενό που περίμενα και μπήκα και εγώ στη διαδικασία της μεταμόσχευσης. Η επέμβαση έγινε σε 2 ημέρες (23 -24-05-2023) και τοποθετήθηκαν 3460 μοσχεύματα. Γιατροί μου ήταν και οι 2 της κλινικής ο Δρ Μάρας και η Δρ. Χριστίνα.

Τόσο καιρό άκουγα τις εμπειρίες των πελατών μας και τώρα ήρθε η ώρα να σας πω και εγώ με τη σειρά μου τη δική μου εμπειρία.

Την πρώτη μέρα ήρθα ενθουσιασμένος που επιτέλους θα αποκτούσα μαλλί. Άγχος καθόλου γιατί ήμουνα με τους συναδέλφους και τη 2η μου οικογένεια.

Έγινε ο σχεδιασμός του hairline και μπήκα στο χειρουργείο. Ο πόνος της αναισθησίας ήταν υποφερτός και πολύ πιο λίγος από ότι περίμενα και από ότι μου περιέγραφαν κάποιοι άλλοι ασθενείς. Το punch και το extraction επίσης πέρασε ανώδυνα. Την πρώτη μέρα τοποθετήθηκαν 1771 μοσχεύματα. Το βράδυ της 1ης ημέρας είχα λίγο πόνο αλλά περνούσε με solpadeine. Είχα ελάχιστο πρήξιμο στο μέτωπο αλλά χρησιμοποιούσα παγοκύστη και έκανα μασάζ για να προλάβω το οίδημα.

Η 2η ημέρα ξεκίνησε το ίδιο. Αναισθησία, punch, extraction και τοποθέτηση. Tη 2η ημέρα τοποθετήθηκαν 1689 μοσχεύματα στο πίσω μέρος του hairline. Το placing έγινε γρήγορα σε ενάμιση ώρα τελείωσε.

Μετεγχειρητικά το μόνο που έκανα ήταν το μασάζ στο μέτωπο, το ψέκασμα των μοσχευμάτων και τοποθέτηση παγοκύστης στο μέτωπο για αποφυγή ή μετριασμό του οιδήματος. Τελικά το οίδημα ήταν ελάχιστο.

Οι επόμενες μέρες κύλησαν ομαλά με συστηματικό ψέκασμα και λούσιμο από τους συναδέλφους. Σήμερα είναι η 7η ημέρα και η περιοχή έχει καθαρίσει εντελώς, τόσο η λήπτρια όσο και η δότρια περιοχή.

Οι συνάδελφοι έχουν πάρει πολλές φωτογραφίες και βιντεάκια άρα η παρουσίαση της μεταμόσχευσης μου θα γίνει με λεπτομέρεια.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Sotiris_hdc

New Member
Εδώ φαίνεται η περιοχή που έχει καλυφθεί στη μεταμόσχευση μου πριν και μετά το ξύρισμα της κεφαλής.

Ο τελικός σχεδιασμός έγινε από τη Δρ Χριστίνα.
 

Συνημμένα

  • 1.jpg
    1.jpg
    107.6 KB · Προβολές: 321
  • Before with Approximate Design - left.jpg
    Before with Approximate Design - left.jpg
    98.6 KB · Προβολές: 242
  • Before with Approximate Design - Right.jpg
    Before with Approximate Design - Right.jpg
    108.1 KB · Προβολές: 237
  • Before with Final Design - Right.jpg
    Before with Final Design - Right.jpg
    76.5 KB · Προβολές: 228
  • Before with Final Design - Dr Christina.jpg
    Before with Final Design - Dr Christina.jpg
    81.6 KB · Προβολές: 235

Sotiris_hdc

New Member
Στις πιο κάτω φωτογραφίες είναι η 1η ημέρα της μεταμόσχευσης μαλλιών μου με την τοποθέτηση 1771 μοσχευμάτων. Βάζω 3 φωτογραφίες που φαίνεται η τοποθέτηση της 1ης ημέρας με τα 1771 μοσχεύματα.
 

Συνημμένα

  • 1st Days post op - 1771 Grafts - right.jpg
    1st Days post op - 1771 Grafts - right.jpg
    103.5 KB · Προβολές: 216
  • 1st Days post op - 1771 Grafts - Left.jpg
    1st Days post op - 1771 Grafts - Left.jpg
    117.4 KB · Προβολές: 204
  • 1st Days post op - 1771 Grafts - Top.jpg
    1st Days post op - 1771 Grafts - Top.jpg
    78.5 KB · Προβολές: 229

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Καλή επιτυχία!!! Ωραία,καθαρή δουλειά φαίνεται θα τα πας πολύ καλά!!
 

Sotiris_hdc

New Member
Βάζω και τις μετεγχειρητικές φωτογραφίες της λήπτριας περιοχής της 2ης ημέρας που τοποθετήθηκαν 1689 μοσχεύματα δίδοντας ένα σύνολο 3460 μοσχεύματα.

Κάτι που θα μπορούσατε να παρατηρήσετε σε αυτές τις φωτογραφίες είναι τα ελαφριά ζικ ζακ στην εμπρόσθια γραμμή οριοθέτησης, η τοποθέτηση μονών τριχοθυλακίων στο hairline, η κατεύθυνση της τοποθέτησης και η διάταξη των μοσχευμάτων που με κάπως υψηλή πυκνότητα κάλυψε την περιοχή που χρειαζόταν χωρίς να μένουν κενά ή κάποιοι διάδρομοί.
 

Συνημμένα

  • Post op 3240 grafts top.jpg
    Post op 3240 grafts top.jpg
    1.9 MB · Προβολές: 177
  • Post op 3240 grafts Left.jpg
    Post op 3240 grafts Left.jpg
    2.1 MB · Προβολές: 181
  • Post op 3240 grafts right.jpg
    Post op 3240 grafts right.jpg
    2.1 MB · Προβολές: 172

Sotiris_hdc

New Member
Τώρα βάζω και τις μετεγχειρητικές φωτογραφίες της δότριας περιοχής. Θέλω να τονίσω ότι 1ο το punch της 1ης ημέρας που είναι στο πίσω μέρος της κεφαλής ήδη άρχισε να επουλώνει έναντι της 2ης ημέρας που είναι στα πλάγια. 2ο βλέπουμε ότι το punch έχει διανεμηθεί σχεδόν σε όλη τη δότρια περιοχή και έχει γίνει με ίση απόσταση το ένα από το άλλο αφήνοντας αρκετά μοσχεύματα ενδιάμεσα. Το αποτέλεσμα αυτού είναι όταν μεγαλώσουν τα μαλλιά να μην υπάρχουν κάποια κενά στη δότρια.
 

Συνημμένα

  • 3B4A4383.JPG
    3B4A4383.JPG
    1.6 MB · Προβολές: 163
  • 3B4A4384.JPG
    3B4A4384.JPG
    1.5 MB · Προβολές: 155
  • 3B4A4386.JPG
    3B4A4386.JPG
    1.6 MB · Προβολές: 179

JimKan1

Well-Known Member
Καλη επιτυχια, εγινε πολυ πυκνη τοποθετηση μπροστα και θα παρεις καλο αποτελεσμα, τι ηλικια εχεις; παιρνεις αγωγη;
 

Sotiris_hdc

New Member
Συνεχίζω την παρουσίαση με την μετεγχειρητική περίοδο από 2-7 ημέρες.

Βλέπετε και από μόνοι σας τη ραγδαία επούλωση της δότριας και λήπτριας περιοχής.
 

Συνημμένα

  • 2 days post op Donor.jpg
    2 days post op Donor.jpg
    93.1 KB · Προβολές: 140
  • 2 Days post op Recipient.jpg
    2 Days post op Recipient.jpg
    74.5 KB · Προβολές: 150
  • 5 Days Post op donor.jpg
    5 Days Post op donor.jpg
    92.3 KB · Προβολές: 142
  • 5 days post op Recipient.jpg
    5 days post op Recipient.jpg
    66.6 KB · Προβολές: 141
  • 7 Days post op Donor.jpg
    7 Days post op Donor.jpg
    97.2 KB · Προβολές: 159
  • 7 days Post op Recipient.jpg
    7 days Post op Recipient.jpg
    71.1 KB · Προβολές: 190

Sotiris_hdc

New Member
Αυτές τις φωτογραφίες τις έβγαλα χθες και έχουν περάσει ήδη 13 ημέρες από τη μεταμόσχευση. Βλέπω ότι υπάρχει σχεδόν πλήρης επούλωση και βάζω τις φωτογραφίες της λήπτριας και δότριας περιοχής. Νιώθω πάρα πολύ καλά με τη μετεγχειρητική μου πορεία.
 

Συνημμένα

  • 13 days after - Recipient top close up.jpg
    13 days after - Recipient top close up.jpg
    1 MB · Προβολές: 170
  • 13 days after - Donor back.jpg
    13 days after - Donor back.jpg
    1 MB · Προβολές: 169
  • 13 days after - Top.jpg
    13 days after - Top.jpg
    1.1 MB · Προβολές: 201

LoverBoy

Well-Known Member
Αυτές τις φωτογραφίες τις έβγαλα χθες και έχουν περάσει ήδη 13 ημέρες από τη μεταμόσχευση. Βλέπω ότι υπάρχει σχεδόν πλήρης επούλωση και βάζω τις φωτογραφίες της λήπτριας και δότριας περιοχής. Νιώθω πάρα πολύ καλά με τη μετεγχειρητική μου πορεία.
Φίλε μου πας πολύ καλά και θα ήθελα να σου δώσω μια συμβουλή να συντηρήσεις το μήκος αυτό που έχεις καθώς θεωρώ ότι σου ταιριάζει πολύ περισσότερο απο ότι αυτό που είχες πριν!Τα καλύτερα έρχονται!Σε τι ύψος πήγε το hairline?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Sotiris_hdc

New Member
Φίλε μου πας πολύ καλά και θα ήθελα να σου δώσω μια συμβουλή να συντηρήσεις το μήκος αυτό που έχεις καθώς θεωρώ ότι σου ταιριάζει πολύ περισσότερο απο ότι αυτό που είχες πριν!Τα καλύτερα έρχονται!Σε τι ύψος πήγε το hairline?
Ευχαριστώ για τα καλά λόγια. Είναι πάντα ωραίο να ακούς μια άποψη και συμβουλή από κάποιον εκτός κλινικής. Το hairline είναι 7 εκ όπως φαίνεται και στη φωτογραφία.
 

Συνημμένα

  • IMG-20230608-WA0000.jpg
    IMG-20230608-WA0000.jpg
    85.9 KB · Προβολές: 201

LoverBoy

Well-Known Member
Ευχαριστώ για τα καλά λόγια. Είναι πάντα ωραίο να ακούς μια άποψη και συμβουλή από κάποιον εκτός κλινικής. Το hairline είναι 7 εκ όπως φαίνεται και στη φωτογραφία.
Ωραίος φίλε μου!!!Να χαρείς τον καινούργιο σου ευατό και την αναγέννηση σου!Γιατί η αλλαγή της εικόνας μας για εμάς που έχουμε θέματα με το μαλλί είναι αναγέννηση!
 

Sotiris_hdc

New Member
Έχουν περάσει ήδη 2 μήνες από τη μεταμόσχευση μαλλιών μου και από το ποστ που έχω βάλει.

Η διαφοροποίηση είναι ότι όπως αναμενόταν έχουν πέσει τα μεταμοσχευμένα μαλλιά. Διανύω αυτή την άγονη περίοδο που όλοι αναμένουμε πότε θα αρχίσουν να φυτρώνουν τα μαλλιά μας. Βάζω φωτογραφίες πως ήμουν μετά από 27 ημέρες και μετά από 53 ημέρες.

Η επόμενη φορά που θα σας ενημερώσω θα είναι όταν θα αρχίσουν να φυτρώνουν τα μαλλιά.
 

Συνημμένα

  • Back Donor 27 days after.jpg
    Back Donor 27 days after.jpg
    230.1 KB · Προβολές: 136
  • More close up of recipient 27 days after.jpg
    More close up of recipient 27 days after.jpg
    214.8 KB · Προβολές: 149
  • 53 days front.jpg
    53 days front.jpg
    145.4 KB · Προβολές: 125
  • 53 days donor.jpg
    53 days donor.jpg
    193.1 KB · Προβολές: 130

LoverBoy

Well-Known Member
Έχουν περάσει ήδη 2 μήνες από τη μεταμόσχευση μαλλιών μου και από το ποστ που έχω βάλει.

Η διαφοροποίηση είναι ότι όπως αναμενόταν έχουν πέσει τα μεταμοσχευμένα μαλλιά. Διανύω αυτή την άγονη περίοδο που όλοι αναμένουμε πότε θα αρχίσουν να φυτρώνουν τα μαλλιά μας. Βάζω φωτογραφίες πως ήμουν μετά από 27 ημέρες και μετά από 53 ημέρες.

Η επόμενη φορά που θα σας ενημερώσω θα είναι όταν θα αρχίσουν να φυτρώνουν τα μαλλιά.
Μια χαρά φιλαράκι μου!Απο εδώ και πέρα κάθε μέρα θα είναι και καλύτερη!Κάθε μέρα και περισσότερο μαλλί!Όλα με το καλό!!!Μινοξιδίλη βάζεις?
 

JimKan1

Well-Known Member
Εγω σε αυτο το μηκος μαλλιων παρατηρω κατι παρα πολυ ανησυχητικο, ποιος θα μου πει τι;
 

JimKan1

Well-Known Member
ότι πάει για norwood 5-6 και κατεβαίνει κι άλλο προς τα κάτω το crown?
guaranteed NW6 με χαμηλο κραουν και εβαλε 3500 grafts μονο Α ζωνη.

Στις παρακατω φωτογραφιες ολη η κοκκινη περιοχη θα αδειασει και θα πρεπει να καλυφθει απο τις τριχες της δοτριας στην μπλε περιοχη η οποια επιπροσθέτως ειναι κατα 50% πιο αδεια λογω της εξαγωγης των 3500g για την Α ζωνη.



9272DDDD-C0FC-40BF-88AC-A6FC63C4F59C.jpeg

C8A84431-9349-4761-8455-A5668E3FA490.jpeg


Το μονο θετικο που βλεπω ειναι η σχετικα καλη ποιοτητα τριχας αλλα και παλι…
 

LoverBoy

Well-Known Member
Και λιγότερα να βάλει το παλικάρι έχει σπαστή τρίχα που θα τον βοηθήσει να έχει κάλυψη και με λιγότερα μοσχεύματα!Λογικά η γιατρός θα το πρόσεξε αυτό για να έχει απόθεμα!
 
Μπλουζα