Μεταμοσχευση - Toppik

tol

Well-Known Member
Ανοιγω το συγκεκριμενο νημα για εναν και μοναδικο λογο.

Ειμαι περιεργος να διαβασω το σχολιο του κ. Αναστασακη που "θα μας κανει να τριβουμε τα ματια μας", οπως ο ιδιος εγραψε σε αλλο νημα.

Συγκεκριμενα η απορια, που γενναται, ειναι αν θεωρειται λογικο γιατροι μεταμοσχευσεων να ειναι επισημοι προμηθευτες μικροϊνων.

Επειδη στο παρελθον εχουν υπαρξει μαρτυριες μελων του forum οτι, μετα απο την ολοκληρωση των μεταμοσχευσεων τους, ο ιδιος ο γιατρος τους εβαζε toppik και τους φωτογραφιζε, ειναι ευλογο να περιμενουμε μια απαντηση που θα λυνει τις αποριες μας.

Ως χρηστης toppik ειμαι αναφανδον υπερ της χρησης του. Προσωπικα, μετα τις μετριες μμ μου στη DHI, εχω στην κυριολεξια σωθει. Το προϊον κανει θαυματα...με μια βασικη προϋποθεση...να υπαρχει ηδη αρκετο μαλλι. Αν συμβαινει αυτο, τοτε δινει φοβερη πυκνοτητα, ογκο και κρατημα στα μαλλια και δε γινεται αντιληπτο απο κανεναν...ουτε και απο τους πιο εμπειρους.

Επομενως, σε καμια περιπτωση δεν κατηγορω οσους το χρησιμοποιουν, αφου ειναι τοσο αποτελεσματικο.

Αυτο ομως που αναρωτιεμαι ειναι αν συναδει και αν ειναι θεμιτο μια κλινικη μεταμοσχευσεων να προωθει επισημα μικροϊνες.

Μια "αφελης" αλλά ταυτοχρονα και λογικη σκεψη (οξυμωρο σχημα) ειναι... "και ποιος με διαβεβαιωνει οτι οι φωτογραφιες που τραβα ο κ. Αναστασακης στους πελατες του και τις ανεβαζει στο site της κλινικης, δεν ειναι "ενισχυμενες" απο μικροϊνες;"

Κρινοντας εμπειρικα απο την περιπτωση μου, θεωρω οτι ευκολα μπορει να εξαπατηθει το κοινο. Οσες φωτογραφιες τραβω μετα απο χρηση toppik, οσο φοβερη αναλυση και να εχουν, οσο και να τις μεγεθυνεις, δεν μπορεις να αντιληθεις την υπαρξη του.

Περιμενω, λοιπον, με ενδιαφερον την τοποθετηση του γιατρου πανω στο συγκεκριμενο θεμα.

Cvial, αν μπορεις, προσκαλεσε τον κ. Αναστασακη. Θεωρω οτι θα ειναι χρησιμο να δοθουν οι απαραιτητες διευκρινησεις.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Ναι όντως έχει ενδιαφέρον να τοποθετηθεί ο γιατρός τον οποίο προσκαλώ στο νήμα. Επειδή προφανώς έχει περιορισμένο χρόνο τις καθημερινές ας περιμένουμε με υπομονή την τοποθέτηση του.
 
  • Like
Reactions: tol

Giorgos-3

Well-Known Member
Ανοιγω το συγκεκριμενο νημα για εναν και μοναδικο λογο.

Ειμαι περιεργος να διαβασω το σχολιο του κ. Αναστασακη που "θα μας κανει να τριβουμε τα ματια μας", οπως ο ιδιος εγραψε σε αλλο νημα.

Συγκεκριμενα η απορια, που γενναται, ειναι αν θεωρειται λογικο γιατροι μεταμοσχευσεων να ειναι επισημοι προμηθευτες μικροϊνων.

Επειδη στο παρελθον εχουν υπαρξει μαρτυριες μελων του forum οτι, μετα απο την ολοκληρωση των μεταμοσχευσεων τους, ο ιδιος ο γιατρος τους εβαζε toppik και τους φωτογραφιζε, ειναι ευλογο να περιμενουμε μια απαντηση που θα λυνει τις αποριες μας.

Ως χρηστης toppik ειμαι αναφανδον υπερ της χρησης του. Προσωπικα, μετα τις μετριες μμ μου στη DHI, εχω στην κυριολεξια σωθει. Το προϊον κανει θαυματα...με μια βασικη προϋποθεση...να υπαρχει ηδη αρκετο μαλλι. Αν συμβαινει αυτο, τοτε δινει φοβερη πυκνοτητα, ογκο και κρατημα στα μαλλια και δε γινεται αντιληπτο απο κανεναν...ουτε και απο τους πιο εμπειρους.

Επομενως, σε καμια περιπτωση δεν κατηγορω οσους το χρησιμοποιουν, αφου ειναι τοσο αποτελεσματικο.

Αυτο ομως που αναρωτιεμαι ειναι αν συναδει και αν ειναι θεμιτο μια κλινικη μεταμοσχευσεων να προωθει επισημα μικροϊνες.

Μια "αφελης" αλλά ταυτοχρονα και λογικη σκεψη (οξυμωρο σχημα) ειναι... "και ποιος με διαβεβαιωνει οτι οι φωτογραφιες που τραβα ο κ. Αναστασακης στους πελατες του και τις ανεβαζει στο site της κλινικης, δεν ειναι "ενισχυμενες" απο μικροϊνες;"

Κρινοντας εμπειρικα απο την περιπτωση μου, θεωρω οτι ευκολα μπορει να εξαπατηθει το κοινο. Οσες φωτογραφιες τραβω μετα απο χρηση toppik, οσο φοβερη αναλυση και να εχουν, οσο και να τις μεγεθυνεις, δεν μπορεις να αντιληθεις την υπαρξη του.

Περιμενω, λοιπον, με ενδιαφερον την τοποθετηση του γιατρου πανω στο συγκεκριμενο θεμα.

Cvial, αν μπορεις, προσκαλεσε τον κ. Αναστασακη. Θεωρω οτι θα ειναι χρησιμο να δοθουν οι απαραιτητες διευκρινησεις.
Θα ήθελα να συμπληρώσω σε όλα αυτά και μια ακόμα ερώτηση στον γιατρό για το πόσο επιβλαβές είναι τελικά η μακροχρόνια χρήση του η όχι για το μαλλί.
 

koumparos

Well-Known Member
Νομίζω το τοπικ είναι ένα ασφαλές προϊόν.Το χρησιμοποιούσα 5 χρόνια περίπου και δεν διαπίστωσα επιδείνωση τριχόπτωσης η αραίωσης.Η λογική λέει ότι από την στιγμή που δεν μπορεί να φτάσει στο θύλακα δεν μπορεί να κάνει ζημιά.Οι χρήστες μινοξ πρέπει να προσέχουν διότι εάν δεν ξεπλύνουν καλά το δέρμα από το τοπικ δεν θα απορροφηθεί σωστά η μινοξ.
 

Georgie

Well-Known Member
Δε νομίζω οτι ειναι απαραίτητο να χρειαζεται πρόσκληση το μέλος @Κωνσταντίνος Αναστασάκης να απαντάει ( εάν θεωρεί ο ίδιος οτι πρεπει) σε νήματα γενικών πληροφοριών η σε νήματα που μέλη ζητούν κατευθύνσεις και συμβουλές.
Το αναφέρω για να ξεκαθαρίσω οτι η αντίδραση μου στο νήμα που διαφώνησα με τη τοποθέτηση του ηταν για το λόγο οτι ειχε να κανει με παρουσίαση ΜΕΤ άλλης κλινικής, και εκει όντως χρειαζεται πρόσκληση απο τους mod για αποφυγή παρεξηγήσεων λογω του οτι ο ίδιος ειναι γιατρός και επαγγελματίας στο χώρο αυτο.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Συμφωνώ και εγώ. Απλά θα το συνεχίσουμε για λίγο έτσι για λόγους ....εκπαίδευσης.
 

Κωνσταντίνος Αναστασάκης

Χειρουργός Αποκατάστασης Τριχωτού
ΠΡΟΣΟΧΗ!

Ακολουθεί προσωπική ιστορία με ενδιαφέροντα κουτσομπολιά!

ΒΑΛΤΕ ΚΑΦΕΔΑΚΙ! (ή ποτάκι!)

Προϊστορία

Αρχικά να σας δώσω μια …προϊστορία όσον αφορά το (καταπληκτικό) προϊόν TOPPIK (και άλλα παρόμοια προϊόντα!)

Ανέλαβα την διανομή των προϊόντων TOPPIK στο τέλος του 2004. Εκείνη την περίοδο δεν είχα ξεκινήσει καν ειδικότητα στο νοσοκομείο, ξεκίνησα τον Μάϊο 2005.

Είχα ήδη, όμως, ξεκινήσει την συγγραφή του βιβλίου μου για την Ανδρογενετική Αλωπεκία από το 2002 και είχα ήδη πολύ καλή επιστημονική γνώση του αντικειμένου, μιας και είχα ήδη παρακολουθήσει για 3 μήνες χειρουργεία ΜΕΤ σε πολύ γνωστό όνομα ιατρού της Νέας Υόρκης. Η εκπαίδευση μου στην ΜΕΤ συνεχίστηκε ως χειρουργός το 2010 πλέον σε Los Angeles και Νέα Υόρκη. (Δεν αναφερω ονοματα διοτι ήταν pro bono και έχω υπογράψει NDA, non-disclosure agrrement)

Ο πατέρας μου ειναι Iατρός της ίδιας ειδικότητας με αυτή που είχα επιλέξει (Χειρουργός Κεφαλής & Τραχήλου, Ωτορινολαρυγγολόγος) και έλπιζε να αναλάβω το ιατρειο του.

Συνεπώς, οι γονείς μου εκείνη την περίοδο δε συμφώνησαν καθόλου με τις επιχειρηματικές ανησυχίες μου διότι θα με απομάκρυναν από τα …πλάνα μας. (Αργότερα αναθεώρησαν πλήρως, ευτυχώς!)

Το προϊόν TOPPIK ερχότανε στην Ελλάδα ήδη από το 1998 και το εισήγαγε η εταιρεία «Προσθετική ΑΕ» που ασχολούταν με περούκες, συμφερόντων της DHI εκείνη την περίοδο. Δεν ξέρω τι γίνεται σήμερα όσον αφορά αυτή την εταιρεία.

Εξ’ όσων με είχε ενημερώσει στο συμβόλαιο που μου έστειλε εξ’ αρχής η εταιρεία Spencer Forrest Inc. που ήτανε η παραγωγός εταιρεία του TOPPIK, η «Προσθετική ΑΕ», δεν το πουλούσε ούτε το διαφήμιζε στην αγορά αλλά το κρατούσε μόνο για τους πελάτες της. (Αυτό διευκρινίστηκε όταν αρνήθηκα να κάνω διαφημιστικές ενέργειες και να επωφελείται η «Προσθετική ΑΕ».)

Οι παραγγελίες της «Προσθετική ΑΕ». ήταν της ήταν μικρές και η Spencer Forrest Inc. δεσμεύτηκε πως δεν θα τους έστελναν επιπλέον τεμάχια από τα συνηθισμένα όσα και να ζητούσαν, κάτι που προσπάθησαν δεκάδες φορές τα επόμενα χρόνια!

Η Αρχή

Για να μη σας πολυλογώ ξεκινήσαμε ως εταιρεία DERMAMED με πολύ μικρές παραγγελίες το 2005. Την εταιρεία την δούλευα εγώ και ο κολλητός μου που είμασταν φίλοι από παιδιά και συμφοιτητές μέχρι πριν μερικά χρόνια. Μετά από μερικούς μήνες ξεκίνησα ειδικότητα 1 χρόνο νωρίτερα από ότι περίμενα, διότι δεν εμφανίστηκε ο προηγούμενος ειδικευόμενος.

Για τα επόμενα τέσσερα χρόνια δούλευα στο νοσοκομείο 95-105 ώρες την εβδομάδα. (στανταρ 11-12 εφημερίες/μήνα στο 2ο μεγαλύτερο νοσοκομείο της Αθήνας) Όμως, κάθε ώρα που μπορούσα να ξεκλέψω ανάμεσα και σε αυτές αλλά και σχεδόν κάθε ελεύθερη ώρα μου εκτός νοσοκομείου την είχα αφιερώσει σε αυτή την επιχειρηματική δραστηριότητα. Διάβασα δεκάδες βιβλία πάνω σε κάθε συναφές θέμα, και από τη γνώση που πηρα έστησα μέσα στα χρόνια όλες τις διαδικασίες και δοκίμασα άπειρες ιδέες, που οι περισσότερες απέτυχαν παταγωδώς! Περιέργως, ποτέ δεν με πείραξε.

Κάποιες πέτυχαν; τελικά μάλλον αυτές που ...έπρεπε!

Επιτέλους, αποκλειστικότητα!

Το 2010 καταφέραμε να φτάσουμε την ελάχιστη παραγγελία στην Spencer Forrest Inc που εξασφάλιζε ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΤΗΤΑ στην Ελληνική αγορά και αυτομάτως σταμάτησαν να πουλάνε στην εταιρεία «Προσθετική ΑΕ» που μέχρι τότε έκανε παράλληλη εισαγωγή. (Περιέργως η Προσθετική ΑΕ δεν αγόρασε ΠΟΤΕ από εμας, προτιμησε να χάσει αυτό το εισοδημα παρα να αγοράσει TOPPIK από εμένα!)

Συνεχίσαμε την ανοδική πορεία, προσέλαβα σταδιακά 8 άτομα και μέχρι το 2018 είχαμε καταφέρει η εταιρεία DERMAMED να είναι ο πιο επιτυχημένος διανομέας (DISTRIBUTOR) TOPPIK παγκοσμίως με περισσότερες πωλήσεις ανά 1 εκατομμύριο πληθυσμού ακόμα κι από την Αμερική!

Και αυτά παρά την οικονομική κρίση από το 2011!

Δε μιλάω για τζίρο, μιλάω για τεμάχια!

Μέχρι το 2018 είχαμε πετύχει εντυπωσιακές πωλήσεις και εξαιρετική φήμη στην αγορά.

Toppik και HAIRLOSSGR

Ξέρω, φυσικά, πως κάποιοι εδώ μέσα παραπονιούνταν ότι είμαστε πιο ακριβοί από τον Αγγλο, τον Πολωνο, τον Σερβο ή τον δεν ξέρω ποιον και έκραζαν με τα χειρότερα λόγια την επιχειρηματική μου πρακτική μέσα στο φόρουμ.

Ομολογώ με είχαν στεναχωρήσει παλαιότερα τα δηλητηριώδη σχόλια μέσα στο φόρουμ.
Λες και πουλούσα το φάρμακο για τον καρκίνο και έπρεπε να το χαρίζω (αυτό θα το χάριζα!) ή έπρεπε να κάνω γκάλοπ και να αποφασίσουν οι καταναλωτές πόσο να το αγοράζουν…

Περίεργο, αλλά οι ίδιοι άνθρωποι που ένιωθαν «σωσμένοι» από το προϊόν, μισούσαν τον διανομέα! Μάλλον κάτι ενοχλεί κάποιους που ποτέ δεν κατάλαβα.

Εκεί λοιπόν, απέτυχα.

Όταν κάποιος θέλει και να πληρώνει με αντικαταβολή για να μην δίνει την κάρτα του και να παραλαμβάνει την άλλη μέρα σπίτι του και με δωρεάν μεταφορικά και να αγοράζει 1 κομμάτι το 3μηνο και να αγοράζει σε τιμές κόστους και φυσικά εγώ πρέπει να πληρώνω άπειρους φόρους και έξοδα, αυτό δεν είχα βρει τον τρόπο να το παρέχω.

Εντούτοις, δεν ζήτησα ποτέ από τους ξένους διανομείς να μην στέλνουν Ελλάδα, οπότε όσοι ήθελαν παράγγελναν από το εξωτερικό και ποτέ δεν το «μπλόκαρα», αντίθετα με τις δεκάδες παραινέσεις της Spencer Forrest Inc που ΑΠΑΓΟΡΕΥΕ διακρατικές πωλήσεις αναμσα σε διανομείς!

Γιατί μας τα λες όλα αυτά;

Την εισαγωγή αυτή την κάνω προκειμένου να εξηγήσω το γιατί είμαι πραγματικά περήφανος για αυτή επιχειρηματική μου δραστηριότητα.

Μέσα σε αυτά τα χρόνια καταφέραμε πολύ αξιόλογα εμπορικά (μικρο)-επιτεύγματα παρόλο που δεν είχα σπουδές στο business ή στο marketing ή στην διαφήμιση.

Ήτανε μια πραγματικά πολύ ενδιαφέρουσα περίοδος για εμένα διότι έμαθα πάρα πολλά ενδιαφέροντα πράγματα πέραν από την Ιατρική. Και γνώρισα και συνεργάστηκα με πολλούς κλάδους που ως ιατρός δεν θα ερχόμουν σε επαγγελματική επαφή ποτέ!

Κάναμε δεκάδες φυλλάδια, καταλόγους, διαφημιστικά για τηλεόραση, περιοδικά και ραδιοφωνο, banners, κληρώσεις (για όσους το θυμούντα, κλήρωσα και χάρισα το προσωπικο μου PORSCHE BOXSTER S), late night infomercial, νέες συσκευασίες, και φυσικά websites και καμπάνιες που επίσημα μου ζητούσε να αντιγράψει η Spencer Forrest Inc για να αυξήσει τις πωλήσεις της σε διεθνές επίπεδο!

ΓΙΑΤΙ ασχολήθηκα με μία εμπορική επιχείρηση το οποίο μου κόστισε πάρα πολύ σε προσωπικό χρόνο και άπειρη κούραση για περισσότερα από 10 χρόνια;

Ο λόγος είναι ότι ήθελα να έχω μία επιπλέον πηγή εισοδήματος πέραν από την Ιατρική προκειμένου να μην έχω κανέναν …πειρασμό και να μπορώ να ασκώ την ιατρική απόλυτα ηθικά χωρίς όμως να στερούμαι και τις ανέσεις όπου έβλεπα τον πατέρα μου να έχει στερηθεί ακριβώς επειδή ήτανε τίμιος και ηθικός στην άσκηση της Ιατρικής.

Δεν υπήρχε περίπτωση να γίνω λιγότερος ηθικός και τίμιος από τον πατέρα μου. Πάντοτε θαύμαζα και με συγκινούσε ότι όλοι είχαν να πουν τα καλύτερα για τον πατέρα μου. Ήταν και είναι το πρότυπό μου και πάνω από όλα ήθελα και θέλω να είναι περήφανος για μένα ως άνθρωπο.

Βρήκα λοιπόν το TOPPIK, το πιο τίμιο προϊόν που υπάρχει και έδωσα όλο μου τον ελεύθερο χρόνο προκειμένου να το κάνω να πετύχει και στην Ελληνική αγορά.

Χωρίς καμιά γνωριμία, χωρίς καμία υποστήριξη, χωρίς καθόλου «πλάτες» και με αρχικό κεφάλαιο ένα δάνειο 10.000€ από τον πατέρα μου. (Δεν συμφωνούσε μεν αλλά με δάνεισε δε, και του τα επέστρεψα σε 15 μήνες, άτοκα .)

Toppik και Ιατρικη: Κολλάνε;

Καταλαβαίνω ότι υπάρχουνε κάποιοι οι οποίοι δεν μπορεί να …χωρέσει το μυαλό τους κάποιος μπορεί να είναι και καλός γιατρός και επιτυχημένος (μικρο)-επιχειρηματίας.

Αναγκαστικά θα πρέπει να είναι είτε κακός γιατρός είτε κακός επιχειρηματίας.

(Εντωμεταξυ, κάποιοι με έχουν αποκαλέσει και ιατρο-σφιχτη. Προφανως, η εικονα του ιατρου που γυμναζεται, δεν είναι nerd, που δεν είναι (πολύ) ασχημος/χοντρουλης/φαλακρούλης/κακομοιρης κτλ. δεν χωραει στην αντιληψη τους. Είναι ΚΑΙ αυτό μεμπτο)

Θεωρώ πως ο λόγος ο βαθύτερος που κάποιοι ενοχλούνται και βγάζουν χολή είναι καθαρά προσωπικός δικός τους και δεν έχει με κάτι που έχω κάνει εγώ λάθος.

Ως επιχειρηματίας έχω δώσει δουλειά σε πολύ κόσμο, έχω ρίξει στην αγορά πάρα πολλά χρήματα σε marketing & διαφήμιση και έχουμε καταφέρει να κερδίσουμε μάλιστα και δύο βραβεία online marketing ενάντια σε μεγαθήρια παρόλο που είμαστε μια ασήμαντη σε μέγεθος εταιρεία.

Σε όλους αυτούς λοιπόν που έχουν επιτεθεί στον «Ιατρό-Αναστασάκη» εξαιτίας της επιχειρηματικής του δραστηριότητας με το Toppik θεωρώ ότι τα διαπιστευτήρια μου, τα ακαδημαϊκά μου αξιώματα, το συγγραφικό μου έργο, και τα αποτελέσματα των μεταμοσχεύσεων της κλινικής μου απαντάνε με σαφήνεια.
Επίσης, θα έχετε μάθει οτι ..επισημως αρνούμαι ΜΕΤ σε οποιον δεν την έχει ΑΠΟΛΥΤΑ αναγκη. Έτσι κοιμάμαι ήσυχος κάθε βραδυ.

Τώρα, το κατά πόσο συμφωνούν κάποιοι με μία επιχειρηματική μου δραστηριότητα η οποία είναι απολύτως νόμιμη, δίνει δουλειά σε κόσμο, όπως λέτε κι εσείς ο ίδιος έχει βοηθήσει χιλιάδες ανθρώπους στην Ελλάδα, είναι δικό τους θέμα.

Εγώ πάντως δεν περίμενα την έγκριση ούτε του ίδιου του πατέρα για την επιχειρηματική μου δραστηριότητα… (Το δανειάκι το πήρα όμως!)



Το πρόβλημά ΜΟΥ με το Toppik

Ξέρετε ποιο είναι το μοναδικό ΜΟΥ «πρόβλημα» με τα προϊόντα μικροϊνών που εγώ έκανα δημοφιλή στην Ελλάδα:

Αν ΔΕΝ υπήρχαν αυτά, πολλές «κλινικές» και ιατροί …Διασημοτήτων (και μη) θα είχαν προ πολλού κλείσει (ή θα είχαν μάθει να κάνουν σωστή δουλειά) αντί να τους σώζει το TOPPIK…

Κάποιες κλινικές/ιατροί κτλ. θα είχανε κλείσει επειδή ακριβώς ο κόσμος θα μπορούσε να δει πραγματικά τα αποτελέσματα των μεταμοσχεύσεων τους χωρίς να τους σώζει το TOPPIK…

Τα γράφετε και εσείς σε διάφορα σημεία και στο φορουμ, δεν είναι δικές μου κακίες…



ΣΤΑ ΣΟΒΑΡΑ ΘΕΜΑΤΑ ΤΩΡΑ

Πάμε τώρα στο ΣΟΒΑΡΟ ΘΕΜΑ:

Όσον αφορά κάποιους που αναφέρετε ότι έχουν κατηγορήσει ότι τα περιστατικά που ανεβάζουμε στο site μου ή στο YouTube έχει γίνει χρήση μικροϊνών, προτείνω το εξής:

Καλό είναι να μην στήνουμε ανώνυμα λαϊκά δικαστήρια και να μην καθόμαστε να ψάχνουμε τα κίνητρα του καθενός ή αν είναι ασθενείς μου ή αν είναι ανταγωνιστές ή «βαλτοί» ή αν λένε αλήθεια ή τι παίζει τελοσπάντων.

Προτείνω να βλέπετε προσεκτικά τα περιστατικά τα οποία θα ανεβάζουμε κάθε βδομάδα τα οποία τις περισσότερες φορές θα είναι και με βρεγμένα μαλλιά (αν δεν έχει πρόβλημα ο ασθενής, διότι πολλοί έχουν να πάνε κάπου μετά) και με αυτό τον τρόπο θεωρώ ότι απαντώνται οποιεσδήποτε αμφιβολίες και προχωράμε.

Επίσης, θα δείτε από εδώ και πέρα ασθενείς μου να ανεβάζουν timelines της επέμβασής τους.

Πιστεύω αυτά θα απαντήσουν κάθε υπόνοια και καχυποψία ακόμα και του πιο κακοπροαίρετου ή μισαλλοδοξου.

Απλά, να είστε προετοιμασμένοι (και κυρίως ΠΟΝΗΡΕΜΕΝΟΙ!) για …νέα μέλη που ξαφνικά θα εμφανιστούν με νέες κατηγορίες, βρισιές και ότι άλλο μπορέσουν να σκεφτούν όσοι πλήττονται από την μελλοντική παρουσία μου εδώ μέσα.



Αθέμιτες πρακτικές και Toppik;

Τέλος, όσον αφορά αυτό που γραφετε: «Αυτο ομως που αναρωτιεμαι ειναι αν συναδει και αν ειναι θεμιτο μια κλινικη μεταμοσχευσεων να προωθει επισημα μικροϊνες.»

Αρχικά ΔΕΝ καταλαβαίνω τη σύνδεση.

ΑΘΕΜΙΤΟ θα ήταν να πουλάω ψευτο-prp και … «αναζωογονηση μαλλιών» με ενεσούλες.

ΑΘΕΜΙΤΟ θα ήταν να πουλάω ψευτο-μεσοθεραπείες, ψευτο-θεραπείες με …οξυγονο, βλαστοκύτταρα και κλωνοποίηση και να έχω προσλάβει τον Τραγκα να ξεγελάει αντ’ εμού τον κόσμο με κορώνες και θεατρινισμούς.

ΑΘΕΜΙΤΟ θα ήταν να πουλάω μεταμόσχευση που την κάνει ένας ΚΟΜΜΩΤΗΣ (υπάρχει τετοιος), ή ΝΟΣΗΛΕΥΤΗΣ/ΤΡΙΑ (υπάρχουν ΠΟΛΛΕΣ τετοιες), ή ένας κοινός απατεώνας με περουκινι που ΚΑΝΕΙ ΤΟΝ ΙΑΤΡΟ (και τέτοιος υπάρχει πάνω από 20 χρόνια).

ΑΘΕΜΙΤΟ θα ήταν να βλέπει τους ασθενείς στην κλινική Μη-Ιατρός που το παίζει ιατρός φορώντας λευκή μπλούζα και …αυθεντία και πουλάει ΜΕΤ σε απεγνωσμένους νεαρούς που χάνουν τα μαλλάκια τους και καλόπιστα πιστεύουν τα πάντα.

ΑΘΕΜΙΤΟ θα ήταν να κρύβω την αποτελεσματικότητά των εγκεκριμένων φαρμάκων και να προωθώ μόνο την ΜΕΤ για κάθε ενδιαφερόμενο ή να λέω «να κοψουν την αγωγή να πεσουν οσα πέσουν και να τους κανω ΜΕΤ μετα που είναι μονιμή»,

ΑΘΕΜΙΤΟ θα ήταν να έχω βρει ένα …εντυπωσιακό ονομα για την …μοναδική μου τεχνική ΜΕΤ για να εξαπατω/εντυπωσιαζω τους αδαεις.

ΑΘΕΜΙΤΟ θα ήταν στέλνω πλανοδιους FUE technicians σε Ελλάδα και εξωτερικο να χειρουργουν κοσμακη που τους έχει «τραβηξει» το ονομα μου ως ιατρος.

ΑΘΕΜΙΤΟ θα ήταν εκ πεποιθήσεως (ως business model) να αλλάζω ιατρούς κάθε 6-12 μήνες επειδή τους απολύω (διότι μετα τους 12 μήνες που μαθαινουν FUE “στου κασιδη το κεφάλι” ζητάνε αύξηση και ποσοστα) ή φεύγουν (μιας και είναι ανειδίκευτοι εν αναμονή ειδικότητας ή θητείας) και να το παίζω ότι ειμαι …100 χρόνια στον κλάδο ….άρα είμαι ο «ειδικός» ενώ στην πραγματικότητα ο μόνος λόγος που δεν έχω κλείσει είναι επειδή οι χιλιάδες ασθενείς που έχω σακατέψει ΝΤΡΕΠΟΝΤΑΙ να πουν πόσο χάλια είναι το αποτέλεσμά τους και το θάβουν στη συνείδησή τους.

ΑΘΕΜΙΤΟ θα ήταν να και εγώ το ίδιο άλμπουμ με φωτογραφίες διάσημων που έχουν 3 (ΤΡΕΙΣ!) τουλάχιστον ιατροί και λένε ο καθένας οτι αυτος τους έχει χειρουργήσει για να εντυπωσιάζει τον υποψήφιο. Εντωμεταξυ οι φωτογραφίες είναι πριν και αμεσως μετα την επέμβαση αλλά ΠΟΤΕ 12 μηνες μετα, γιατι το αποτελεσμα «βλεπεται» μονο με TOPPIK και από αποσταση καμερας!

ΑΘΕΜΙΤΟ θα ήταν να μην χρεώνω ιατρική επισκεψη και εναντια σε κάθε κανόνα ανταγωνισμού και Ιατρική Δεοντολογίας να ασκώ μη-επειγουσα Ιατρικη δωρεαν μπας και … ψήσω κανα πελατη που ήρθε επειδη είναι δωρεαν ή επισκεψη με το άλμπουμ με τους celebrities.

Και πολλά άλλα!
Για όλες αυτες τις αθέμιτες πρακτικές έχω κάνει δεκαδες βιντεο!

Αντιθετα, εχει μαλλιασει η γλώσσα μου να έχω γυρισει δεκαδες βιντεο για το πως να προστατευτει ο καταναλωτης από τους κινδυνους του κλάδου και πως να προστατευσει τα μαλλια του με τον καλύτερο τροπο.

Αντίθετα, ΕΙΔΙΚΑ με τα προϊόντα μικροϊνών, έχω «σώσει» πολλούς ακατάλληλους ενδιαφερομένους για ΜΕΤ από όλους τους παραπάνω που τους περιμεναν στη γωνία με το νυστερι ή το …punch στο χέρι.

Δίνοντας σε όλους αυτούς μια εγκεκριμένη αγωγή και μικροΐνες αποφευγουν μια καταστροφική ΜΕΤ για πολλά χρόνια (ειδικά νέα παιδιά) και με ευγνωμονούν. (η μεγαλύτερη ανταμοιβη μου!)

Απλά, όλοι αυτοί οι εκατοντάδες δεν γράφουν εδώ μέσα.

Και κάποιοι νομιζουν πως επειδη δεν γραφουν εδώ μέσα, δεν ΥΠΑΡΧΟΥΝ κιολας!

Υπάρχουν, όμως.

Αλλα, όπως δεκαδες φορές μου έχουν πει οι ασθενείς αυτοι, δεν θέλουν θα δεχθούν επιθέσεις, προσβολές και bullying οπότε διαβάζουν αλλά δεν γράφουν.

Όπως υπάρχουν και τα περιστατικα μου που θα βλεπετε κάθε εβδομαδα από εδω και έπειτα και δεν θα πιστευετε ότι είναι από Έλληνα ιατρο… Προσεχως!

Τέλος, όσον αφορά τους οι ασθενείς μου, πιστεύω πως είναι ίσως οι μονοί ασθενείς Έλληνα χειρουργού ΜΕΤ που ΔΕΝ χρειάζονται TOPPIK για να κυκλοφορήσουν.

Αλλά αυτό μπορεί να είναι γνώμη μου.

Θα το δούμε και εδώ μέσα εν καιρώ κατά πόσο ισχύει!

Ελπίζω να σας κάλυψα και να μην σας κούρασα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

dimitris50423

Well-Known Member
Το μέλος που είχε μπει στο φόρουμ το οποίο είχε κάνει σε εσάς μεταμόσχευση είχε βάλει φωτογραφίες του εμφανώς αραιωμενος και υπήρχε και στη σελίδα της κλινικής σας στο facebook σε παρουσίαση του αποτελεσματος πολύ πιο πυκνός.
Αυτό που ανέφερε είναι ότι πριν γίνει η φωτογράφιση του βάλατε τοπικ.
Όπως είπα και σε παρουσίαση αποτελέσματος άλλης κλινικής εδώ υπάρχουν απαιτήσεις ακόμη και από απλά μέλη να μπαίνουν καλές φωτογραφίες και σε εξωτερικό χώρο ώστε να μπορούμε να καταλάβουμε την φυτρωση την πυκνότητα και πολλά άλλα.
Το να δούμε συνηθισμένες φωτογραφίες κλινικών δεν ωφελεί έχουμε δει απειρες.
 
  • Like
Reactions: tol

manly_Man

Well-Known Member
εγω θα ηθελα να ρωτησω τον Κ. @Κωνσταντίνος Αναστασάκης τη γνωμη του για το προιον "REVIVOGEN scalp therapy" που αν δεν κανω λαθος ο επισημος διανομέας του στην Ελλάδα ειναι η DERMAMED που εκροσωπειτε. Ειναι τοσο αποτελεσματικο οσο υποσχεται; γιατι εχω δει σε βιντεο σας οτι υποστηριζετε οτι μονο οι εγκεκριμενες θεραπειες για την τριχοπτωση μπορουν να βοηθησουν στην ανδρογενετικη αλωπεκια.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

afanas#not

Active Member
Το φόρουμ αποκτά νέο ενδιαφέρον μετά την εγγραφή και συμμετοχή του γιατρού!

η ερώτηση μου είναι κατά ποσο τε hairfibres επιβαρύνουν την ΑΑ.
 
  • Like
Reactions: spi

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Όπως είπα και σε παρουσίαση αποτελέσματος άλλης κλινικής εδώ υπάρχουν απαιτήσεις ακόμη και από απλά μέλη να μπαίνουν καλές φωτογραφίες και σε εξωτερικό χώρο ώστε να μπορούμε να καταλάβουμε την φυτρωση την πυκνότητα και πολλά άλλα.
Το να δούμε συνηθισμένες φωτογραφίες κλινικών δεν ωφελεί έχουμε δει απειρες.

Η κλινική έχει υπερβάλλει εαυτόν με βάση αυτά που βλέπουμε (ή μάλλον δεν βλέπουμε) από Ελληνικές κλινικές οπότε ας είμαστε και εμείς λίγο περισσότερο αντικειμενικοί. Είναι η μοναδική φορά που έχουμε δει (απο κλινική) φώτο πριν, μετά, κατά την διάρκεια, στους 6 μήνες, στους 12 μήνες, βίντεο με στεγνά, βίντεο με βρεγμένα. Στην άλλη κλινική που αναφέρεσαι όντως είδαμε 1 φώτο πριν, 1 μετά και τέλος (και μάλιστα με περίεργο χτένισμα). Εκεί είχε νόημα το σχολιό σου. Εδώ μάλλον θα έπρεπε να ξεκινάει εγκωμιαστικά.
 

dimitris50423

Well-Known Member
Η κλινική έχει υπερβάλλει εαυτόν με βάση αυτά που βλέπουμε (ή μάλλον δεν βλέπουμε) από Ελληνικές κλινικές οπότε ας είμαστε και εμείς λίγο περισσότερο αντικειμενικοί. Είναι η μοναδική φορά που έχουμε δει (απο κλινική) φώτο πριν, μετά, κατά την διάρκεια, στους 6 μήνες, στους 12 μήνες, βίντεο με στεγνά, βίντεο με βρεγμένα. Στην άλλη κλινική που αναφέρεσαι όντως είδαμε 1 φώτο πριν, 1 μετά και τέλος (και μάλιστα με περίεργο χτένισμα). Εκεί είχε νόημα το σχολιό σου. Εδώ μάλλον θα έπρεπε να ξεκινάει εγκωμιαστικά.

Δεν το έγραψα στο νήμα που παρουσιάζει ο γιατρός για αυτόν τον λόγο. Γενικά το γράφω για να μην δούμε και από εδώ τέτοιες παρουσιάσεις.
Συμφωνώ ότι ήταν αναλυτική η παρουσίαση και μακάρι να συνεχίσει έτσι και καλύτερα.
 

Georgie

Well-Known Member
Στα περισσότερα που αναφερεσε συμφωνούμε οι περισσότεροι .
Εγω προσωπικά αυτο που εχω καταλάβει ειναι οτι όλες οι κλινικές ( τουλάχιστον αυτές που επισκέφτηκα και γνωρίζω) εχουν extra υπηρεσίες και προϊόντα προς πώληση. Nothing wrong with this.
Το οτι η τιμη του toppik ηταν ψηλή σε σχεση με το net η το εξωτερικό δε θα έπρεπε να γινει αιτία κακής κριτικής προς τη κλινική σου και την ιδιότητα σου.
Ελεύθερη αγορά εχουμε.
Σε ορισμένες πρακτικές και υπηρεσίες άλλων κλινικών όμως εχεις χρησιμοποιήσει τον χαρακτηρισμό του αθέμιτου αδίκως κατα τη γνώμη μου.
Όπως το free consultation.
Τι το αθέμιτο υπαρχει στα πλαίσια του ανταγωνισμού το να προσφέρεις δωρεάν ενημέρωση με σκοπό τη διαφήμιση της κλινικής και των υπηρεσιών που θα προσφέρεις?
Επίσης για το prp εχεις απόλυτο δίκιο, δεν εχει αποτέλεσμα νομίζω, χωρις να ειμαι σίγουρος.
Εσυ όμως σα γιατρός ΜΕΤ σίγουρα θα γνωρίζεις παραπάνω και σε πιστεύω.
Όμως τι αποτέλεσμα εχει το LLLT που παρέχει σαν extra υπηρεσία η κλινική σου ? Το οποίο ειναι FDA cleared
Οχι approved!
Υπαρχει διαθέσιμο για κοινοποίηση υλικό που να δείχνει αποτέλεσμα?
Θα ειχε ενδιαφέρον να το δούμε

Φιλικά χωρις διάθεση αρνητικής κριτικής η προκατάληψης .
 

TiEisai

Member
εγω εχω δυο ενστασεις . 1) prp 2) revivogen οπως ειπε πανω και ο manly .

εν ταχει ,

Για την prp βλεπω υπαρχει πλεον ενα aggregation 50 μελετων δημοσιευμενο στο hairlosscure για οποιον ενδιαφερεται . Ειναι μελετες των τελευταιων 8-9 χρονων στη κυριολεξια απο τη μια γωνια του πλανητη μεχρι την αλλη απο πληθωρα γιατρων . Βλεπω πιθανο προβλημα στην εφαρμογη διαφορετικων μεθοδων , πρωτοκόλλων κτλ αλλα τα στοιχεια δειχνουν πως δρα θετικα. Αυτο ειναι αδυνατον να το αρνηθει καποιος βλεποντας τα στοιχεια . Για να μαι ειληκρινης δεν εχω βρει πουθενα τον ιδιο μαζεμενο πλουτο πληροφοριων , μελετων , ερευνων δημοσιευσεων που να δειχνουν το ιδιο πχ για το lllt που προσφερει ο κ. Αναστασακης . Υπαρχουν στοιχεια πως δουλευει το lllt ; Φυσικα . Υπαρχουν μελετες ; ναι . Απλα υπαρχουν πολυ περισσοτερα στοιχεια για το prp και την αποτελεσματικοτητα του. Προσεξα πως σε δυο διαφορετικα κειμενα σε διαφορετικα νηματα αναφερθηκε ο γιατρος αρνητικα για το prp , ενω εχουμε καλυτερα στοιχεια για αυτο παρα για to lllt .

Για το revivogen , επισης δεν υπαρχουν μελετες επαρκεις που να δειχνουν τη θετικη δραση στην αντρικη φαλακρα (in vivo ) .Απλα δεν υπαρχουν . Το εχω γραψει στο παρελθον σε παλιο νημα . Μπορουμε να μενουμε στη θεωρια πως ναι τα συστατικα του θα μπορουσαν λογικα να βοηθουν στην καταπολεμηση της φαλακρας ομως αυτο δεν ειναι αρκετο . Ο πλουτος πχ δημοσιευματων , μελετων κτλ για το τι κανει και τι οχι το prp , μαζι με ολα τα προβληματα του πρπ , ειναι ασυγκριτα περισσοτερος απο αυτα για το revivogen . Οποτε γιατι revivogen; Γιατι οχι ενα σαμπου κετοκοναζολης , που επισης εχουμε ασυγκριτα καλυτερα δεδομενα για τη δραση του( in vivo) απο ο,τι το revivogen; ειναι και πολυ πολυ φθηνοτερο.

Με λιγα λογια γιατι lllt + revivogen και οχι prp ; Η καλυτερα γιατι οχι πρπ+lllt ;
Σχετικά με τα σαμπουάν, η προσωπική μου εμπειρία είναι ότι τα ketoconazole shampoo δεν είναι για κάθε μερα, και ξεραίνουν το σκαλπ. Εγώ παίζω nizoral 1-2 φορές την εβδομάδα και τις υπόλοιπες μέρες χρησιμοποιώ ένα εκ των revivogen, tgel και alpecin. Προφανώς δεν περιμένω θαύματα από κανένα shampoo, αλλά προσπαθώ να διατηρώ το σκαλπ σε μια καλη κατάσταση που δεν θα επιβαρύνει περεταίρω την αα. Θεωρώ το revivogen αρκετά ποιοτικό shampoo, χωρίς βέβαια αυτό να το καθιστά απαραίτητα value for money.
 

FreeThinker

Well-Known Member
20200614_023125.jpg
Ενταξει ρε γιατρε, οταν και συ ανεβαζεις τετοιες φωτο σε αδικει τελειως και το σφιχτης? Τον αρχοντα τον πατας παντως!

Χιομουρ κανω ε, να ελαφρυνω το κλιμα! Απλα μου φανηκε αστειο που το αναφερατε μεσα σ ολα τα υπολοιπα :)
 

Κωνσταντίνος Αναστασάκης

Χειρουργός Αποκατάστασης Τριχωτού
εγω θα ηθελα να ρωτησω τον Κ. @Κωνσταντίνος Αναστασάκης τη γνωμη του για το προιον "REVIVOGEN scalp therapy" που αν δεν κανω λαθος ο επισημος διανομέας του στην Ελλάδα ειναι η DERMAMED που εκροσωπειτε. Ειναι τοσο αποτελεσματικο οσο υποσχεται; γιατι εχω δει σε βιντεο σας οτι υποστηριζετε οτι μονο οι εγκεκριμενες θεραπειες για την τριχοπτωση μπορουν να βοηθησουν στην ανδρογενετικη αλωπεκια.
Το νήμα ειναι για τελείως άλλο θέμα.
Εδώ μέσα εκπροσωπώ τον Ιατρο-Αναστασακη και μόνον.
Η θέση μου ως ιατρος ειναι απόλυτα σαφης και χαιρομαι που την έχετε καταλάβει.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Ο αριθμός των ..μελετων δεν παίζει τοσο ρολο όσο η ποιότητα τους.

To έχω ξαναγράψει κατ' επανάληψη στο νήμα για την φιναστερίδη, όταν παρουσιάζονταν η μια μελέτη πίσω από την άλλη. Στις δημοσιεύσεις, στις οποίες καταφεύγουμε για να υποστηρίξουμε ένα επιχειρημά μας, κοιτάμε μόνο τα συμπεράσματα, χωρίς να ενδιαφερόμαστε (συνήθως) για τις προυποθέσεις και τον τρόπο που έγιναν, ενώ κανονικά από εκεί πρέπει να ξεκινάμε και να αποφασίζουμε μετά αν πρέπει να συνεχίσουμε την αναγνωση. Πρόσφατο παράδειγμα (αν και ανήκει σε μια πιο ειδική κατηγορία) η γνωστή μελέτη για τον Κορονοιό από τον δικό μας στο Στανφορντ που έγινε αντικείμενο συζήτησης και κριτικής πρώτου μεγέθους.
 
Τελευταία επεξεργασία:

kardinalios

Well-Known Member
Εγώ πάλι δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ένας γιατρός που κάνει μ.μ δεν μπορεί να πουλάει hair fibers .
Αν με ρωτούσαν εμπειρικά να αναφέρω πόσοι από τους ανθρώπους που παλεύουν με την α.α έχουν χρησιμοποιήσει toppik στη ζωή τους θα έλεγα ένα ποσοστό πάνω από 80% .
Αν πάλι με ρωτούσαν πόσοι από αυτούς που έχουν κάνει μ.μ χρησιμοποιηθούν ΚΑΙ μικροίνες θα έλεγα πάλι ένα πολύ υψηλό ποσοστό .
Άλλο θέμα η θεραπεία , άλλο η μεταμόσχευση και άλλο τα hair fibers . Όλα αποτελούν ένα όπλο απέναντι στην α.α και τις περισσότερες φορές χρειάζεται ένας συνδυασμός τους για να πετύχεις ένα ικανοποιητικό αποτέλεσμα .
Τώρα σε καθεστώς ελεύθερης αγοράς αν το toppik το πουλάει ο Αναστασάκης η ο Βεκρης η ο οποιοσδήποτε άλλος για εμένα μηδενική σημασία έχει ...
Το μόνο που νομίζω ότι είναι ασχημο είναι να παρουσιάζονται αποτελέσματα μ.μ με τη χρήση toppik . Αυτό θεωρώ ότι δεν είναι ηθικό όχι η πώληση του ...
 
Μπλουζα