Μεταμοσχευση μαλλιων ...η αληθεια σε αριθμους

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

Hopefull

New Member
Ειπα να κανω ενα θεμα για να εχουμε ενα μπουσουλα περιπου της αληθειας με αριθμους για τη μεταμοσχευση μαλλιων. Αν καπου κανω λαθος μπορειτε να με διορθωσετε

Αρχικα να πουμε οτι μεσο ορο στη donor area εχουμε μια πυκνοτητα γυρω στα 80 grafts ανα τετραγωνικο εκατοστο, αλλοι μπορει να εχουν 60 αλλοι 100.

Πολλοι το σκεφτονται να κανουν μεταμοσχευση για το τι θα γινει σε περιπτωση που πανε nw6. Ας προσπαθησουμε να τα βαλουμε με αριθμους...θα βασιστω σε καποιες ερευνες του Dr.Cole

Η αδεια περιοχη ενος nw6 μπορει να φτασει σε περιπου 375 τετραγωνικα εκατοστα καραφλας...η μπροστινη περιοχη ειναι γυρω στα 50 τετραγωνικα εκατοστα....η περιοχη απο πισω απο τη μπροστινη και μεχρι εκει που το κρανιο ειναι ευθεια(πριν αρχισει δηλαδη να κουρμπαρει και να κατεβει απρο το crown ) ειναι περιπου 150 τετραγωνικα εκατοστα....το crown μπορει να φτασει τα 175 τετραγωνικα εκατοστα στο τυπικο horse shoe pattern.

Οι περισσοτεροι γιατροι πιστεουν οτι περιπου τα μισα απο τα υπαρχοντα grafts που εχεις ανα τετραγωνικα εκατοστα ειναι αρκετα για να εχεις το illusion of density. Στη περιοχη τη πανω και μπροστα αυτο σημαινει 200 τετραγωνικα εκατοστα επι 40 grafts(Αν εχεις 80 κανονικα) μας κανει συνολο 8000 grafts. Ως εδω λοιπον ειναι κοντα και στην available donor (γυρω στα 7000-8000 grfats λενε οτι εχει ο περισσοτερος κοσμος.)

Ομως ξαφνικα τι συμβαινει....αν παμε full nw6 εχουμε 175 τετραγωνικα ακομη που ειναι το crown. Και εκει στο crown λογω swirls και τροπου που φυτρωνουν τα μαλλια δε μπορουμε να δημιουργησουμε το illusion ευκολα οπως μπροστα και πανω. Αυτο σημαινει οτι τα τα 40 ανα τετραγωνικο εκατοστο δεν ειναι αρκετα για το illusion. Επιπλεον ξεμειναμε απο donor μιας και πες οτι χρειαζονται 40 grafts για να δημιουργηθει καποιο σχετικο illusion τοτε 175 Χ 40=7000 grafts.

με απλα μαθηματικα αυτο σημαινει οτι για το illusion of density χρειαζομαστε 15.000 grafts(που στο crown αυτο το illusion παλι δε θα δουλεψει καλα λογω natural growth patter, swirls etc) και για full restoration στα επιπεδα πριν τριχοπτωσης χρειαζομαστε 30.000 grafts.


συμπερασμα δικο μου: αν πας για nw6 και δεν εχεις καμια βοηθεια απο drugs το crown ειναι μια πολυ δυσκολη υποθεση, αν θες ενα ωραιο μπροστα και κεντρο, πρεπει να το ξεχασεις γιατι καταρχας 7000-8000 δεν εχουν ολοι οποτε πρεπει να εισαι ρεαλιστικος. Στη μεταμοσχευση σε αυτα τα επιπεδα (αν θες να καλυψεις λιγο και το crwon) πρεπει να αρχιζεις να βαζεις μαλλι απο πολυ ψηλα απο τα φρυδια για να σου μεινουν να βαλεις τουλαχιστον 20 grafts ανα τετραγωνικο εκατοστο στο crown που σημαινει γυρω στα 3500 grafts αρα σου περισσεουν γυρω στα 3500 με 45000 για ολο το πανω μερος αρα πρεπει να ξεκινησεις απο πολυ πιο πισω τη hairline.

αυτη περιπου νομιζω οτι ειναι η αληθεια για εναν full nw6 στη καλη περιπτωση που μπορει να παρει απο ενα καλο γιατρο 8000 grafts απο τη donor. απο τα παραπανω νομιζω καταλαβαινουμε ολοι γιατι οι γιατροι επιμενουν τοσο στη χρηση του propecia μετα τη μεταμοσχευση.

Προσωπικα πιστευω σε nw6 χωρις μια βοηθεια απο propecia τα grafts στο crown θα πανε τζαμπα οποτε πρεπει να εγκαταλειφθει και να επικεντρωθει το restoration πανω και μπροστα
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

geofish

New Member
Απ: Μεταμοσχευση μαλλιων ...η αληθεια σε αριθμους

Ωραίος ο hopefull.
Τέτοια ανάλυση είχα κάνει και εγώ στον εαυτό μου παλιά.
Αλλά με την ευκαιρία έκανα τώρα μια πρόχειρη ανάλυση στον εαυτό μου. Πήρα μεζούρα και μέτρησα το πλάτος του κεφαλιού από το ένα σημείο σταθερής τριχοφυΐας μέχρι το άλλο σύνολο 17 εκατοστά.
Μέτρησα επίσης και το μήκος, από την αρχή της hairline (εμένα έχει υποχωρήσει πολύ λίγο) μέχρι εκεί που ξεκινάει η σταθερή τριχοφυΐα πίσω (δηλ η μέχρι την γωνία που σχηματίζετε το αραίωμα για μερικούς ή στο άκρο του ημικύκλιου για άλλους) σύνολο 22 εκατοστά.
Άρα η ευαίσθητη περιοχή σε εμένα είναι 17Χ22= 374 εκατοστά δηλαδή ακριβώς στο νούμερο που είπε ο hopefull.
 

Hopefull

New Member
Απ: Μεταμοσχευση μαλλιων ...η αληθεια σε αριθμους

geofish είπε:
Ωραίος ο hopefull.
Τέτοια ανάλυση είχα κάνει και εγώ στον εαυτό μου παλιά.
Αλλά με την ευκαιρία έκανα τώρα μια πρόχειρη ανάλυση στον εαυτό μου. Πήρα μεζούρα και μέτρησα το πλάτος του κεφαλιού από το ένα σημείο σταθερής τριχοφυΐας μέχρι το άλλο σύνολο 17 εκατοστά.
Μέτρησα επίσης και το μήκος, από την αρχή της hairline (εμένα έχει υποχωρήσει πολύ λίγο) μέχρι εκεί που ξεκινάει η σταθερή τριχοφυΐα πίσω (δηλ η μέχρι την γωνία που σχηματίζετε το αραίωμα για μερικούς ή στο άκρο του ημικύκλιου για άλλους) σύνολο 22 εκατοστά.
Άρα η ευαίσθητη περιοχή σε εμένα είναι 17Χ22= 374 εκατοστά δηλαδή ακριβώς στο νούμερο που είπε ο hopefull.

geo πως το καταφερες και το μετρησες μονος σου???Αν και ακουγεται οτι ειναι σαν αυο που λεει o cole ο τροπος σου μου φαινεται πολυ απλος. Παω να το κανω και εγω απο περιεργεια
 

giannis1991

Well-Known Member
Απ: Μεταμοσχευση μαλλιων ...η αληθεια σε αριθμους

αν εισαι για nw6 τοτε ειναι δυσκολα...απο nw5 και πανω εισαι μια χαρα....με 2 καλα στριπ εισαι τουμπανο.....
 

Hopefull

New Member
Απ: Μεταμοσχευση μαλλιων ...η αληθεια σε αριθμους

giannis13 είπε:
αν εισαι για nw6 τοτε ειναι δυσκολα...απο nw5 και πανω εισαι μια χαρα....με 2 καλα στριπ εισαι τουμπανο.....

Συμφωνω απολυτα αλλα και παλι πρεπει να παρεις propecia για να σιγουρευτεις οτι δε θα καταληξεις nw7. Ομως και αν εισαι nw6 και παρεις propecia και δουλεψει λιγο στο crown μπορει να στο ανεβασει και απο κει που δεν εισαι καλος candidate γινεσαι. Το σιγουρο ειναι οτι σε καθε περιπτωση propecia γιατι συνηθως nw5 παει για 6.

Νομιζω χωρις propecia πρεπει απλα να συμβιβαστεις με το να μην αγγιξεις το crown
 

geofish

New Member
Απ: Μεταμοσχευση μαλλιων ...η αληθεια σε αριθμους

hopefull είπε:
geo πως το καταφερες και το μετρησες μονος σου???Αν και ακουγεται οτι ειναι σαν αυο που λεει o cole ο τροπος σου μου φαινεται πολυ απλος. Παω να το κανω και εγω απο περιεργεια

Να με συγχωρέσει ο φίλος Dinos_CY που δανείστηκα την φώτο του από άλλο πόστ αλλά βρήκα την πρώτη που μου ήταν εύκολη για να δείξω τον τρόπο μέτρησης.
Το υποτιθέμενο παραλληλόγραμμο δείχνει την ευαίσθητη περιοχή όπου μπορείς να κάνεις φαλάκρα.
Είναι λίγο μπακάλικος αλλά μας δείχνει μια προσέγγιση την περιοχή έκτασης και μάλιστα το αποτέλεσμα που θα βγάλουμε θα είναι λίγο μεγαλύτερο από το κανονικό γιατί πίσω από την κορυφή δεν θα είναι ευθεία αλλά ημικύκλιο. Που σημαίνει περίπου 10 τετ. εκ. λιγότερα από την μέτρηση
Για να κάνετε την μέτρηση θα χρειαστείτε μεζούρα.
Τώρα αν είστε τόσο ακριβείς και ψείρες πάρτε κανένα τοπογράφο να σας κάνει την μέτρηση.
 

otherdude

Member
Απ: Μεταμοσχευση μαλλιων ...η αληθεια σε αριθμους

Φιλε Hopefull πολυ σωστη η παρατηρηση σου,αλλα ρε φιλε εγω που ειδα τις Photo του comb που το παλικαρι
Ηταν Norwood 6 εγινε αλλος ανθρωπος,νταξει ρε παιδες δεν μπορει ενας με norwood 6-7 να απαιτει να γινει
Τσαλικης,μπορει να βαλει μαλλι σε ολο το κεφαλι απλα δεν θα εχει την ιδια Hairline και πυκνοτητα που θα εχει
ενας με Norwood 4-5,εγω παντως αν γινομουνα norwood 6 δεν θα με
χαλαγε να χα το μαλλι του comb..καλυτερα λιγο μαλλι η αραιο παρα φαλακρα..
Αν και τελευταια η φαλακρα εχει γινει ψιλοαποδεκτη απο την νεολαια χαρις την Rap
Βλεπε Μηδενιστης :D
Στα τετοια του ο μηδε..
 

tropheus

Well-Known Member
Απ: Μεταμοσχευση μαλλιων ...η αληθεια σε αριθμους

Ενδιαφέρουσα η ανάλυση σου hopefull. Να είσαι καλά φίλε ;)
 

otherdude

Member
Απ: Μεταμοσχευση μαλλιων ...η αληθεια σε αριθμους

Ρε παιδες και αν καποιος πχ δεν μπορει να παρει Propecia, με τοπικο DHT BLOCKER(σκετο χωρις μινοξ)
δεν μπορει να κρατησει τα κανονικα του μαλλια?
ειναι 1 απορια που παντα ειχα πχ πες οτι χτυπαγα 1 μεταμοσχευση δεν μπορουσα να αντικαταστησω με
Revivo γιατι η φινα οταν ειχα παρει παροτι επαιρνα 3 φορες την εβδομαδα μου εκανε χοντρα νουμερα..
 

otherdude

Member
Απ: Μεταμοσχευση μαλλιων ...η αληθεια σε αριθμους

Γενικα ρε παιδια αυτο το σεναριο το εχει σκεφτει κανεις?
Μεταμοσχευση και κοψιμο Regaine και να βαζουμε μονο Revivogen,την μινοξιδιλη ποιος την χεζει αφου ειναι για
Growth εμεις δεν θελουμε Growth,αλλα να προστατευσουμε τα μαλλακια μας απ την DHT
Ωρες ωρες σκεφτομαι γιατι βαζω μινοξιδιλη και δεν βαζω σκετο DHT Blocker?
Αφου αυτο κανει ολη την δουλεια,σορυ που σας τον πρηζω αλλα μου φαινονται κουφα καποια πραγματα
:-X
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Μεταμοσχευση μαλλιων ...η αληθεια σε αριθμους

otherdude είπε:
Γενικα ρε παιδια αυτο το σεναριο το εχει σκεφτει κανεις?
Μεταμοσχευση και κοψιμο Regaine και να βαζουμε μονο Revivogen,την μινοξιδιλη ποιος την χεζει αφου ειναι για
Growth εμεις δεν θελουμε Growth,αλλα να προστατευσουμε τα μαλλακια μας απ την DHT
Ωρες ωρες σκεφτομαι γιατι βαζω μινοξιδιλη και δεν βαζω σκετο DHT Blocker?
Αφου αυτο κανει ολη την δουλεια,σορυ που σας τον πρηζω αλλα μου φαινονται κουφα καποια πραγματα
:-X
την μινοξιδιλη την χρειαζονται οσοι εχουν χνουδια και θελουν να χοντρινουν,αν δεν βλεπεις χνουδια στο κεφαλι ειναι περιτη η μινοξιδιλη ;)
 

otherdude

Member
Απ: Μεταμοσχευση μαλλιων ...η αληθεια σε αριθμους

Man το ιδιο σκεφτηκα και εγω πχ στο μελλον κοβω μινοξιδιλη αφηνω να πεσει οτι πεσει παω για μεταμοσχευση
και βαζω μετα την μεταμοσχευση μονο Revivogen..
Αν και το φοβαμαι το Revivogen αν κανει καλο DHT Blocking σε σχεση με την φινα,η φινα σε σωζει για τα καλα αλλα εμενα προσωπικα με τρομαξαν οι παρενεργειες που μου βγαλε και την εκοψα μαχαιρι..
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα