Μελλοντική Μεταμόσχευση Μια γνώμη

spiros27

Member
Καλησπέρα σε ολους , Είμαι χρόνια μέλος του φόρουμ νομίζω απο το 2015 οπου αρχισε να πρωτογινεται αισθητή η τριχόπτωση μου σε ηλικία 20 χρονων και ξεκίνησα εκ τότε το ψάξιμο .
Προκαταβολικά θα ήθελα να σας ευχαριστήσω ολους εδώ για το feedback και το υλικο που δίνετε γιατί με εχει βοηθήσει παρα πολύ και κυρίως ψυχολογικά .
Απο τα 20 λοιπον χρησιμοποιώ μινοξιδίλη η οποία τον πρώτο καιρό μου χε δώσει ένα ωραιο αποτέλεσμα θα ελεγα παρατηρητεο και απο ολο τον κύκλο μου .
Δεν ξερω αν η μινοξιδίλη κατάφερε να καθυστερήσει το norwood μου καθώς ο αδερφος μου που δε χρησιμοποίησε ποτέ το οτιδήποτε είναι nw6 απο τα 24.
Πλέον στα 27 βαδίζοντας αισίως στα 28 εχωντας μια οικονομική άνεση πηρα την απόφαση να προχωρήσω σε μεταμόσχευση για να φτιάξω κυρίως τη χερλαιν και Α ζώνη, έτσι αρχες Μάρτη και βλέποντας πολλά ποστ ανεξάρτητων παρουσιάσεων επικοινώνησα με τη κλινική του Τυρκαλα στη Θεσσαλονίκη μιλήσαμε λιγο μέσω βαιμπερ με βίντεο κληση και μου πρότεινε 2ημερη συνέδρια για το Νοέμβρη (δε ξερω ισως προτιμησω για μια μερα πηγαίνοντας σε κατι πιο συντηρητικό) το οποιο μου πε και ο ιδιος ο γιατρος .
Τον τελευταίο καιρό βέβαια διαβάζω διαφορά σχόλια που με έχουν προβληματίσει εδώ μέσα αλλά ίδωμεν..
Θέλω απο σας αν έχετε λιγο χρόνο να δείτε τη περίπτωση μου και θα χαρω πολυ να ακούσω τη γνωμη σας .
Στήθηκα μπροστά στον πιο "σκληρο" καθρέφτη του σπιτιου μου και εβγαλα μερικες φωτογραφίες ελπίζω να σας ικανοποιήσουν !!
Να σημειώσω οτι παίρνω φιναστεριδη 3mg τη βδομάδα απο 9 Νοεμβρίου του 2021 κατι το οποιο νιώθω οτι εχει ανεβάσει την ποιότητα της τρίχας και θα ελεγα εχει επιβραδύνει σημαντικά τη τριχόπτωση μου αν δεν την χει σταματήσει .
Σας ευχαριστώ εκ των προτερων
 

Συνημμένα

  • 1.jpg
    1.jpg
    258.5 KB · Προβολές: 50
  • 2.jpg
    2.jpg
    85.4 KB · Προβολές: 45
  • 3.jpg
    3.jpg
    79.1 KB · Προβολές: 45
  • 4.jpg
    4.jpg
    161.3 KB · Προβολές: 47
  • 5.jpg
    5.jpg
    185 KB · Προβολές: 48
  • 7.jpg
    7.jpg
    2.6 MB · Προβολές: 49

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

leas

Well-Known Member
Καλημέρα φίλε,οι απώλειες που έχεις είναι μικρές,έχεις ξεκινήσει φιναστεριδη το σημαντικότερο για την ηλικία που είσαι.Συνεχισε την θεραπεία και αν δεν έχεις παρενέργειες και δεν χάνεις έδαφος μείνε σε αυτήν την δοσολογία,εάν χάνεις έδαφος μπορείς να πας στο 1 μγ την ημέρα.Αφου σταθεροποιηθεί η κατάσταση μπορείς με ηρεμία να δεις τις επιλογές σου.Απο ότι φαίνεται θέλει μικρή ενίσχυση -χτίσιμο η hairline αλλά οι απώλειες είναι πραγματικά μικρές δεν θέλει υπερβολές θέλει ηθικό γιατρό χωρίς μεγάλα κατέβασματα ,πρέπει να περιμένεις.Προφανως δεν ακουμπάς το υπόλοιπο μαλλί.Η γενική εικόνα είναι καλή. Προσωπικά δεν θα έμπαινα καν για μμ με τέτοια εικόνα,ο καθένας όμως παίρνει τις αποφάσεις του.Καλη συνέχεια.
 

Kostas97

Well-Known Member
Φιλε μου καλημερα. Με το γιατρο εχετε βγαλει καποιο σχεδιο δρασης; Που θα βαλετε grafts κλπ; Εισαι σε μικρη ηλικια και το προβλημα οσο και αν ειναι γενικα μικρο για την ηλικια σου ειναι μεγαλο.
Το να κλεισεις κροταφους βγαζει νοημα μιας και καμια αγωγη εκει δε θα σε βοηθησει. Αλλα διημερη συνεδρια μονο για αυτο μου κανει μεγαλη εντυπωση... νομιζω αν πατε για τα grafts που φανταζομαι θα γινει "μεγαλη πατατα".
 

spiros27

Member
Φιλε μου καλημερα. Με το γιατρο εχετε βγαλει καποιο σχεδιο δρασης; Που θα βαλετε grafts κλπ; Εισαι σε μικρη ηλικια και το προβλημα οσο και αν ειναι γενικα μικρο για την ηλικια σου ειναι μεγαλο.
Το να κλεισεις κροταφους βγαζει νοημα μιας και καμια αγωγη εκει δε θα σε βοηθησει. Αλλα διημερη συνεδρια μονο για αυτο μου κανει μεγαλη εντυπωση... νομιζω αν πατε για τα grafts που φανταζομαι θα γινει "μεγαλη πατατα".
Καλημερα φιλε. Οχι δεν εχουμε βγαλει κανενα σχεδιο δρασης απλως μου πε να παμε συντηρητικα εγω του πα οτι θελω να κλεισω κροταφους και να εχω μια πιο ωραια εικονα και μου πε να κλεισω διημερη αλλα με επιφυλαξη τωρα ειμαι στρατο περιμενω να απολυθω για να ανεβω θεσσαλονικη να με δει και απο κοντα.
 

Kostas97

Well-Known Member
Καλημερα φιλε. Οχι δεν εχουμε βγαλει κανενα σχεδιο δρασης απλως μου πε να παμε συντηρητικα εγω του πα οτι θελω να κλεισω κροταφους και να εχω μια πιο ωραια εικονα και μου πε να κλεισω διημερη αλλα με επιφυλαξη τωρα ειμαι στρατο περιμενω να απολυθω για να ανεβω θεσσαλονικη να με δει και απο κοντα.
Απλως επειδη ειχαμε αναφορα απο αλλον στο παρελθον οτι πηγε απο κοντα και ξεκινησαν να κανουν μετ χωρις να εχουν σχεδιασει κατι, για εμενα να εισαι προσεκτικος. Εαν σε παιρνει δες και αλλες επιλογες ακομα και εκτος Ελλαδος.
 

spiros27

Member
Απλως επειδη ειχαμε αναφορα απο αλλον στο παρελθον οτι πηγε απο κοντα και ξεκινησαν να κανουν μετ χωρις να εχουν σχεδιασει κατι, για εμενα να εισαι προσεκτικος. Εαν σε παιρνει δες και αλλες επιλογες ακομα και εκτος Ελλαδος.
Τα χω δει ναι θα σου στειλω ενα pm αν δεν εχεις θεμα
 
Μπλουζα