Μελλοντική Μεταμόσχευση Μια γνώμη

spiros27

Member
Καλησπέρα σε ολους , Είμαι χρόνια μέλος του φόρουμ νομίζω απο το 2015 οπου αρχισε να πρωτογινεται αισθητή η τριχόπτωση μου σε ηλικία 20 χρονων και ξεκίνησα εκ τότε το ψάξιμο .
Προκαταβολικά θα ήθελα να σας ευχαριστήσω ολους εδώ για το feedback και το υλικο που δίνετε γιατί με εχει βοηθήσει παρα πολύ και κυρίως ψυχολογικά .
Απο τα 20 λοιπον χρησιμοποιώ μινοξιδίλη η οποία τον πρώτο καιρό μου χε δώσει ένα ωραιο αποτέλεσμα θα ελεγα παρατηρητεο και απο ολο τον κύκλο μου .
Δεν ξερω αν η μινοξιδίλη κατάφερε να καθυστερήσει το norwood μου καθώς ο αδερφος μου που δε χρησιμοποίησε ποτέ το οτιδήποτε είναι nw6 απο τα 24.
Πλέον στα 27 βαδίζοντας αισίως στα 28 εχωντας μια οικονομική άνεση πηρα την απόφαση να προχωρήσω σε μεταμόσχευση για να φτιάξω κυρίως τη χερλαιν και Α ζώνη, έτσι αρχες Μάρτη και βλέποντας πολλά ποστ ανεξάρτητων παρουσιάσεων επικοινώνησα με τη κλινική του Τυρκαλα στη Θεσσαλονίκη μιλήσαμε λιγο μέσω βαιμπερ με βίντεο κληση και μου πρότεινε 2ημερη συνέδρια για το Νοέμβρη (δε ξερω ισως προτιμησω για μια μερα πηγαίνοντας σε κατι πιο συντηρητικό) το οποιο μου πε και ο ιδιος ο γιατρος .
Τον τελευταίο καιρό βέβαια διαβάζω διαφορά σχόλια που με έχουν προβληματίσει εδώ μέσα αλλά ίδωμεν..
Θέλω απο σας αν έχετε λιγο χρόνο να δείτε τη περίπτωση μου και θα χαρω πολυ να ακούσω τη γνωμη σας .
Στήθηκα μπροστά στον πιο "σκληρο" καθρέφτη του σπιτιου μου και εβγαλα μερικες φωτογραφίες ελπίζω να σας ικανοποιήσουν !!
Να σημειώσω οτι παίρνω φιναστεριδη 3mg τη βδομάδα απο 9 Νοεμβρίου του 2021 κατι το οποιο νιώθω οτι εχει ανεβάσει την ποιότητα της τρίχας και θα ελεγα εχει επιβραδύνει σημαντικά τη τριχόπτωση μου αν δεν την χει σταματήσει .
Σας ευχαριστώ εκ των προτερων
 

Συνημμένα

  • 1.jpg
    1.jpg
    258.5 KB · Προβολές: 64

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

ManCyprus87

Well-Known Member
Καλησπέρα φίλε.
Καταρχήν πριν μιλήσω για ΜΜ, θεωρώ πήρες την πιο σωστή απόφαση να ξεκινήσεις φιναστερίδη, και στο σωστό timing, καθώς είσαι και κάτω από 30, και φαίνεται καθαρά η πρόθεση της ΑΓΑ τι θέλει να κάνει μετά τα 30.
Αυτό όπως σωστά είπες θα σου δυναμώσει τις τρίχες παντού εκτός από χερλαιν και κροτάφους (στα οποια θα αναφερθώ στη συνέχεια), και θα μπλοκάρει την εξέλιξη της ΑΓΑ.
Όσο αφορά ΜΜ τώρα, πιστεύω μπορείς ναι να προχωρήσεις και να φτιάξεις χερλαιν και κροτάφους, με ένα όχι επιθετικό πλάνο που να περιλαμβάνει 2400-2500 grafts. Η φίνα έτσι και αλλιώς δεν έχει νόημα σε αυτές τις περιοχές.
Αν θές βάλε και καμία φώτο με τα μαλλιά σηκωμένα για να καταλάβουμε καλύτερα τι παίζει στο κέντρο της Α' ζώνης εκεί στα πρώτα 4-5 cm.
 

dlazaros

Well-Known Member
Καλησπέρα σε ολους , Είμαι χρόνια μέλος του φόρουμ νομίζω απο το 2015 οπου αρχισε να πρωτογινεται αισθητή η τριχόπτωση μου σε ηλικία 20 χρονων και ξεκίνησα εκ τότε το ψάξιμο .
Προκαταβολικά θα ήθελα να σας ευχαριστήσω ολους εδώ για το feedback και το υλικο που δίνετε γιατί με εχει βοηθήσει παρα πολύ και κυρίως ψυχολογικά .
Απο τα 20 λοιπον χρησιμοποιώ μινοξιδίλη η οποία τον πρώτο καιρό μου χε δώσει ένα ωραιο αποτέλεσμα θα ελεγα παρατηρητεο και απο ολο τον κύκλο μου .
Δεν ξερω αν η μινοξιδίλη κατάφερε να καθυστερήσει το norwood μου καθώς ο αδερφος μου που δε χρησιμοποίησε ποτέ το οτιδήποτε είναι nw6 απο τα 24.
Πλέον στα 27 βαδίζοντας αισίως στα 28 εχωντας μια οικονομική άνεση πηρα την απόφαση να προχωρήσω σε μεταμόσχευση για να φτιάξω κυρίως τη χερλαιν και Α ζώνη, έτσι αρχες Μάρτη και βλέποντας πολλά ποστ ανεξάρτητων παρουσιάσεων επικοινώνησα με τη κλινική του Τυρκαλα στη Θεσσαλονίκη μιλήσαμε λιγο μέσω βαιμπερ με βίντεο κληση και μου πρότεινε 2ημερη συνέδρια για το Νοέμβρη (δε ξερω ισως προτιμησω για μια μερα πηγαίνοντας σε κατι πιο συντηρητικό) το οποιο μου πε και ο ιδιος ο γιατρος .
Τον τελευταίο καιρό βέβαια διαβάζω διαφορά σχόλια που με έχουν προβληματίσει εδώ μέσα αλλά ίδωμεν..
Θέλω απο σας αν έχετε λιγο χρόνο να δείτε τη περίπτωση μου και θα χαρω πολυ να ακούσω τη γνωμη σας .
Στήθηκα μπροστά στον πιο "σκληρο" καθρέφτη του σπιτιου μου και εβγαλα μερικες φωτογραφίες ελπίζω να σας ικανοποιήσουν !!
Να σημειώσω οτι παίρνω φιναστεριδη 3mg τη βδομάδα απο 9 Νοεμβρίου του 2021 κατι το οποιο νιώθω οτι εχει ανεβάσει την ποιότητα της τρίχας και θα ελεγα εχει επιβραδύνει σημαντικά τη τριχόπτωση μου αν δεν την χει σταματήσει .
Σας ευχαριστώ εκ των προτερων
Φίλε μου με αδερφό να έχει φτάσει 6αρης στα 24 και εσύ είσαι με μινόξ τόσο καιρό και φίνα 8 μήνες 3χ στα 28, θα ανέβαζα την φίνα στο κάθε μέρα μέχρι τον 12 μήνα και αμα έβλεπα βελτίωση χωρίς παρενέργειες θα έμενα εκεί. Ο λόγος είναι οτι είσαι πολύ νέος και οι ορμόνες κάνουν πάρτυ και ακόμα εξελίσεται η ΑΓΑ. Καλό θα ήταν να είχες μια καλύτερη εικόνα του κεφαλιού σου και της δότριας με την πλήρη δόση κάθε μέρα και μετά να δείς για μετρήσεις ΜΜ και τι κενά θα κλείσεις. Αν σε πιάσει καλύτερα η φίνα μπορεί να έχεις αρκετό "κέρδος" σε grafts και δεν αναφέρομαι στο οικονομικό. Στην θέση σου θα ανέβαζα την δόση και θα έκανα αίτηση στον @CVIAL για την επόμενη συνεδρία με Λορέντζο στην Αθήνα απο την στιγμή που είσαι άνετος.

edit. είδα οτι κάτι σου κόλλησε και έκανες 2 νήματα και οι φωτό είναι στο άλλο. Δεν ξέρω αμα μπορεί ο μοδ να στα ενώσει.
 

spiros27

Member
ωραία βαζω εδω τις φωτο σορρυ παιδια κολλησε μαλλον το ιντερνετ
 

Συνημμένα

  • 1.jpg
    1.jpg
    258.5 KB · Προβολές: 56
  • 2.jpg
    2.jpg
    85.4 KB · Προβολές: 53
  • 3.jpg
    3.jpg
    79.1 KB · Προβολές: 50
  • 4.jpg
    4.jpg
    161.3 KB · Προβολές: 50
  • 5.jpg
    5.jpg
    185 KB · Προβολές: 53
  • 7.jpg
    7.jpg
    2.6 MB · Προβολές: 59

ManCyprus87

Well-Known Member
Όπως το υποψιάστηκα, to thinning και η αποδυνάμωση άρχισε και στο κέντρο.
Άρα φτάχνεις χερλαιν, κροτάφους και ενισχύεις και εκεί στο κέντρο στα πρώτα 3-4 cm, με περίπου 2500 grafts.
Χερλαιν μην κατεβάσεις κάτω, παίξε συντηρητικά διότι είσαι και κάτω από 30.
 

feanor

Active Member
Όπως το υποψιάστηκα, to thinning και η αποδυνάμωση άρχισε και στο κέντρο.
Άρα φτάχνεις χερλαιν, κροτάφους και ενισχύεις και εκεί στο κέντρο στα πρώτα 3-4 cm, με περίπου 2500 grafts.
Χερλαιν μην κατεβάσεις κάτω, παίξε συντηρητικά διότι είσαι και κάτω από 30.
γτ η φινα να μην του διατηρησει τα υπαρχοντα?
 

ManCyprus87

Well-Known Member
γτ η φινα να μην του διατηρησει τα υπαρχοντα?
Τα υπάρχοντα θα του τα διατηρήσει και θα του τα δυναμώσει η φίνα φυσικά.
Χερλαιν, κροτάφους και σε κάποια ήδη εμφανή κενά στο κέντρο, δεν έχει και πολύ νόημα η φίνα - εκεί η αποκατάσταση μόνο με ΜΜ.
 

dlazaros

Well-Known Member
γτ η φινα να μην του διατηρησει τα υπαρχοντα?
Η διατήρηση για εκείνον είναι πολύ σιγανή τριχόπτωση που θα το καταλάβει σε μερικά χρόνια με μικροδόση φίνας για αυτο προτείνω φουλ δόση φίνας. Εαν ήταν 35-40+ και ήταν έτσι τότε με 3χ θα ήταν κομπλέ απλά νομίζω οτι εδω είναι φόρμουλα ενα και οχι αμαξάκι η ΑΓΑ.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

feanor

Active Member
Τα υπάρχοντα θα του τα διατηρήσει και θα του τα δυναμώσει η φίνα φυσικά.
Χερλαιν, κροτάφους και σε κάποια ήδη εμφανή κενά στο κέντρο, δεν έχει και πολύ νόημα η φίνα - εκεί η αποκατάσταση μόνο με ΜΜ.
αααα οκ γτ κτλβα οτι και φινα να παρει οτι εχει στην μπροστινη ζωνη θα το χασει.
 

feanor

Active Member
Η διατήρηση για εκείνον είναι πολύ σιγανή τριχόπτωση που θα το καταλάβει σε μερικά χρόνια με μικροδόση φίνας για αυτο προτείνω φουλ δόση φίνας. Εαν ήταν 35-40+ και ήταν έτσι τότε με 3χ θα ήταν κομπλέ απλά νομίζω οτι εδω είναι φόρμουλα ενα και οχι αμαξάκι η ΑΓΑ.
δλδ το X3 δεν σωζει τπτ? ουτε διατηρηση εστω?
 

ManCyprus87

Well-Known Member
δλδ το X3 δεν σωζει τπτ? ουτε διατηρηση εστω?
Το τι μπορεί να σώσει η φίνα και το X3 είναι συναρτήσει της τρέχουσας ποιότητας τρίχας που υπάρχει στο κεφάλι, και της ηλικίας, αλλά και της γενικής επιθετικότητας που έχει το γονίδιο της ΑΓΑ στον καθένα.
Το να προσπαθεί για παράδειγμα κάποιος κάτω των 30 με επιθετική ΑΓΑ, και με ήδη μεγάλης έκτασης και βαθμού thinning, να σώσει τη κατάσταση με το Χ3, νομίζω δε θα βοηθήσει και πολύ σε βάθος χρόνου.
 

spiros27

Member
Σε κάποιον που έχει τάση για ν6 στα 28 νομίζω ότι είναι η μισή δόση από όσο χρειάζεται.
θελω να την ανεβασω κλιμακωτα ειχα διαβασει οτι ειναι καλυτερο νας πας 3χ για ενα χρονο και μετα 1mg την ημερα και για παρενεργειες
Παντως τωρα ειμαι απολυτως ικανοποιημενος ισς την εχει επιβραδυνει η την εχει σταματασει θα δουμε με το περασμα του χρονου τη δοτρια πως την βλεπετε ειναι φωτο πριν μια βδομαδα γτ ειχα σκοπο να κουρεφτω
 

spiros27

Member
Όπως το υποψιάστηκα, to thinning και η αποδυνάμωση άρχισε και στο κέντρο.
Άρα φτάχνεις χερλαιν, κροτάφους και ενισχύεις και εκεί στο κέντρο στα πρώτα 3-4 cm, με περίπου 2500 grafts.
Χερλαιν μην κατεβάσεις κάτω, παίξε συντηρητικά διότι είσαι και κάτω από 30.
ναι αυτο το πλανο σκεφτομουν ισως να τη κατεβαζα 1 cm δεν ξερω ειναι πολυ;
την δοτρια πως την βλεπεις;
 

dlazaros

Well-Known Member
ναι αυτο το πλανο σκεφτομουν ισως να τη κατεβαζα 1 cm δεν ξερω ειναι πολυ;
την δοτρια πως την βλεπεις;
Για την χερλαιν κανε ρυτίδες στο κούτελο σηκώνοντας τα φρύδια και 1 πόντο πάνω από την τελευταία ρυτίδα είναι το βέλτιστο. Ακριβώς πάνω είναι η νεανική.
130125_reader.jpg
 

ManCyprus87

Well-Known Member
ναι αυτο το πλανο σκεφτομουν ισως να τη κατεβαζα 1 cm δεν ξερω ειναι πολυ;
την δοτρια πως την βλεπεις;
Εγώ στη θέση σου, στα 28, δε θα κατέβαζα ούτε 1cm χερλαιν, αλλά θα έκτιζα στην υφιστάμενη. Έτσι θα εξοικονομούσα και grafts για το μέλλον που θα τα χρειαστείς.
Δότρια, χωρίς να μπορώ να δω πολλές λεπτομέρειες, φαίνεται οκ, αν και το crown ίσως κατεβεί κάτω στο μέλλον.
Η φίνα θα βοηθήσει αρκετά και εκεί στη δότρια.
Να τους πεις να προσέξουν όμως να μην πάρουν grafts από ψηλά στη δότρια καθώς δείχνει ότι έχει ρίσκο η βιωσιμότητα τους στο μέλλον. Οτιδήποτε παρθεί πάνω από την κόκκινη γραμμή που σημείωσα έχει ρίσκο.
Επίσης πριν προχωρήσεις σε ΜΜ, θα ήταν πολύ σημαντικό να σου κάνει κάποιος μια λεπτομερή αξιολόγηση της δότριας π.χ. Λορένζο η Ζόντος... μπας και παίζει καμια υποψία για DUPA ή/και Retro.
Capture.PNG
 
Τελευταία επεξεργασία:

spiros27

Member
Για την χερλαιν κανε ρυτίδες στο κούτελο σηκώνοντας τα φρύδια και 1 πόντο πάνω από την τελευταία ρυτίδα είναι το βέλτιστο. Ακριβώς πάνω είναι η νεανική.

Εγώ στη θέση σου, στα 28, δε θα κατέβαζα ούτε 1cm χερλαιν, αλλά θα έκτιζα στην υφιστάμενη. Έτσι θα εξοικονομούσα και grafts για το μέλλον που θα τα χρειαστείς.
Δότρια, χωρίς να μπορώ να δω πολλές λεπτομέρειες, φαίνεται οκ, αν και το crown ίσως κατεβεί κάτω στο μέλλον.
Η φίνα θα βοηθήσει αρκετά και εκεί στη δότρια.
Να τους πεις να προσέξουν όμως να μην πάρουν grafts από ψηλά στη δότρια καθώς δείχνει ότι έχει ρίσκο η βιωσιμότητα τους στο μέλλον. Οτιδήποτε παρθεί πάνω από την κόκκινη γραμμή που σημείωσα έχει ρίσκο.
Επίσης πριν προχωρήσεις σε ΜΜ, θα ήταν πολύ σημαντικό να σου κάνει κάποιος μια λεπτομερή αξιολόγηση της δότριας π.χ. Λορένζο η Ζόντος... μπας και παίζει καμια υποψία για DUPA ή/και Retro.
Προβολή συνημμένου 51804
Η dupa η retro ειναι ανασταλτικοι παραγοντες για μμ ;;παντως να σημειωσω οτι η φωτο αυτη ειναι κατω απο μια λαμπα για να ειναι οσο πιο αποκαλυπτικη γινεται
 
Μπλουζα