Καψαϊκίνη (capsaicin)? ιδιοκατασκευη

geofish

New Member
Μέσα στο ψάξιμο που κάνω για διάφορες ουσίες για την τριχόπτωση βρήκα και την ουσία Καψαϊκίνη (capsaicin). Η ένωση καψαϊκίνη (capsaicin) είναι η δραστική ουσία της ξερής κόκκινης πιπεριάς ("τσίλι") και μιας ποικιλίας πιπεριών, φυτών που ανήκουν στο γένος Capsicum (οικογένεια Solanaceae). Έχουν γίνει και κάποιες έρευνες τις οποίες αν ψάξει μπορεί να βρει.
Αναλυτικά για την ουσία αυτή δείτε εδώ:
http://www.chem.uoa.gr/chemicals/chem_capsaicin.htm#13


Εδώ στο forum βρήκα μόνο μια αναφορά http://www.hairlossgr.com/forum/index.php/topic,255.0.html

Σκέπτομαι να την χρησιμοποιήσω για ένα διάστημα να δω αν κάνει δουλειά σαν (regrowth) μετά από μερικά θετικά σχόλια που διάβασα σε forum. Να σημειωθεί ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί τόσο σαν αλοιφή (homemade) όσο και σαν προσθήκη σε σαμπουάν. Πριν όμως την ξεκινήσω θα ήθελα να ακούσω και κάποια σχόλια από εσάς αν την έχετε ψάξει καθόλου.


Σχόλια από δυο χρήστες που βρήκα σε forum.

Χρηστής πρώτος
"new hair growth

Thats my first message even though I've been visiting the site since 2000.I'm 32 years old and 5 years ago I've had the classic treatment with ketoconazole shampoo, minoxidil 5% and finasteride 1mg for 1 whole year with moderate results which of course I lost after I stopped using all this stuff. 8 months ago I've started taking dutasteride 0,5 mg to see if I could have some of my hair back. 2 months ago my hair condition improved a little bit but not much and I did a little research on the internet about any topicals which I could add. So I made a cayenne liniment for which I have found some good reports (and a few discouraging too though).I started using it with minoxidil lotion 5% (not in the same bottle).Now 2 months later I have amazing results, a great number of vellus hair and many of them are transforming into terminal hair.I have more hair now than I did 5 years ago after a whole year with fin+minox+nizo.I hope that my hair growth will remain constant even though I would be very happy if my hair stayed the way it is now! "

"I add 40 to 50 gms of cayenne pepper or chilli powder (both contain capsaicin and the hotter the better) in 150ml pure alcohol (70% is enough although I use 93%) and leave it for 5 days, then I filter it through a coffee filter.It's extremely strong this way, much stronger than Zostrix and it's not a greasy cream of course "

"I apply 4 ml of that linament, I let it dry and then apply minoxidil and of course that happens just before I go to bed.In the morning I apply also minoxidil after washing my hair. I don't think it is a good idea to use the cayenne in the morning because you'll look like a punk straight from the 80's with the red scalp"


When asked if he had any frontal growth at all, he replied:

"That was exactly my problem, never had a problem with my vertex, just frontal hair problem.So all the hair growth I'm seeing is at the front of my scalp.That home made lotion did the trick for me and the point is:Will it keep on doing that?I'm very curious because I don't have any scientific data about long term results"


Χρηστής δεύτερος

Hey guys,

This capsaicin stuff really works....it was discussed years ago on alt.baldspot.

I mix it with shampoo and use it several times a week. Just go to alt.baldspot on google groups and search these key words "Kevin capsaicin shampoo" You'll find a few threads there with instructions on how to make it and where to buy the ingredients....its very cheap to make it yourself.

The big downside is that it burns like hell....so you have to be willing to tolerate some pain. Also you have to be very carefull not to get any in your eyes....if you want to be really careful you might want to use swimmng goggles of somesort....buy a cheap pair at walmart. If you buy a commercial cream of some sort be carefull when shampooing it out as the stuff can still get in your eyes.

When I first started using it I noticed that my hair grew much faster and the individual hairs grew thicker. The hairs on my hairline grew thicker too, but unfortunately I didn't grow any new hairs around the hairline....it just thickened up the existing ones. My finger nails started growing really fast as from massaging my scalp while shampooing.

After using it for a couple of weeks my girlfriend noticed that my back hair was growing longer....which I now shave off.

Now I use multiple agents and I'm sure many of you will say how do you know this stuff actually works?...Well I really believe in it. I regularly shave my chest, and over last summer I decided to let it grow back in as an experiiment by applying the capsaicin shampoo to just half my chest to see what it would do to hair growth and the side treated with capsaicin grew in much faster.

This stuff is also great at relieving pruritis aka itching....so if you have an itchy scalp this stuff would work great.

There are plenty of journal articles available at pubmed on this stuff....search away.

I don't post here too often anymore as my hairloss is under control....I'm just waiting for something to eventually come out that will strongly regrow hair around the hairline.

So good luck guys and remember if you use this stuff beware of the burning sensation.


Και μια αναφορά για ιδιοκατασκευή
http://www.stophairlossnow.co.uk/Cayenne_Pepper.htm
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Maria

New Member
Απ: Καψαϊκίνη (capsaicin)? ιδιοκατασκευη

Πολύ ενδιαφέρον! Δεν την έχω δοκιμάσει αλλά σκέφτομαι να τη δοκιμάσω μετά από αυτά που διάβασα. Στο τελευταίο λινκ κάπου έλεγε οτι η καψαικινη χρησιμοποιείται σε πολλές τονοτικές λοσιον ως δραστικό συστατικό, οπότε γιατί να μην τη δοκιμάσουμε;
 

magic810

New Member
Απ: Καψαϊκίνη (capsaicin)? ιδιοκατασκευη

πολυ ενδιαφερον.....φιλε σωστος...θα το κανουμε κ αυτο να δουμε τι θα γινει... ;)
 

NGL

Member
Απ: Καψαϊκίνη (capsaicin)? ιδιοκατασκευη

Ψαχνοντας βρηκα μια ερευνα σχετικα!(συνδυαστικη)

Administration of capsaicin and isoflavone promotes hair growth by increasing insulin-like growth factor-I production in mice and in humans with alopecia.
Growth Horm IGF Res. 2007 Jun 12
Harada N, Okajima K, Arai M, Kurihara H, Nakagata N.
Department of Translational Medical Science Research, Nagoya City University, Graduate School of Medical Sciences, Kawasumi 1, Mizuho-cho, Mizuho-ku, Nagoya 467-8601, Japan.
OBJECTIVE: Insulin-like growth factor-I (IGF-I) plays an important role in hair growth. Capsaicin activates vanilloid receptor-1, thereby increasing the release of calcitonin gene-related peptide (CGRP) from sensory neurons, and CGRP has been shown to increase IGF-I production. We recently reported that isoflavone, a phytoestrogen, increases production of CGRP by increasing its transcription in sensory neurons. These observations raise the possibility that administration of capsaicin and isoflavone might promote hair growth by increasing IGF-I production. In the present study, we examined this possibility in mice and humans with alopecia.

DESIGN: Dermal IGF-I levels, immunohistochemical expression of IGF-I in the skin and hair regrowth were examined after capsaicin and isoflavone administration to wild-type (WT) mice and CGRP-knockout mice. Plasma levels of IGF-I and promotion of hair growth were evaluated in 48 volunteers with alopecia after administration of capsaicin and isoflavone for 5months.

RESULTS: Subcutaneous administration of capsaicin significantly increased dermal IGF-I levels at 30min after administration in WT mice (p<0.01), but not in CGRP-knockout mice. Dermal levels of IGF-I were significantly higher in WT mice administered capsaicin and isoflavone for 4wks than in those administered capsaicin alone for 4wks (p<0.01) and in those administered neither of them (p<0.01). Immunohistochemical expression of IGF-I at dermal papillae in hair follicles was increased in WT mice administered capsaicin and isoflavone and in those administered capsaicin alone at 4wks. Hair regrowth was clearly more accelerated in WT mice administered capsaicin and isoflavone for 4wks than in those administered capsaicin alone for 4wks and in those administered neither of them. Plasma levels of IGF-I were significantly increased from baseline levels in 31 volunteers with alopecia at 5months after oral administration of capsaicin (6mg/day) and isoflavone (75mg/day) (p<0.01), while they were not increased in 17 volunteers with alopecia administered placebo. The number of volunteers with alopecia who showed promotion of hair growth at 5months after administration was significantly higher among volunteers administered capsaicin and isoflavone (20/31: 64.5%) than among those administered placebo (2/17: 11.8%) (p<0.01).

CONCLUSIONS: These observations strongly suggested that combined administration of capsaicin and isoflavone might increase IGF-I production in hair follicles in the skin, thereby promoting hair growth. Such effects of capsaicin and isoflavone might be mediated by sensory neuron activation in the skin.


αντε να δουμε........ 8)
 

geofish

New Member
Απ: Καψαϊκίνη (capsaicin)? ιδιοκατασκευη

Όποιος έχει πρόσβαση στο science direct μπορεί να δει όλη την έρευνα. Εκεί θα δει και Φώτο από ποντίκια και από ανθρώπους. Βέβαια η έρευνα αναφέρετε σε λήψη Καψαϊκίνης από το στόμα με σύγχρονη λήψη ισοφλαβόνης.

Τώρα εγώ θα κάνω μια προσπάθεια να κάνω μια ιδιοκατασκευη αλλά σκέπτομαι να ξεκινήσω τον φθινόπωρο. Η Καψαϊκίνη είναι αρκετά καυστική ουσία και τώρα με το καλοκαίρι δεν λέει με τον καύσωνα να καίγετε και το κεφάλι μας. Αν πάντως θέλει κάποιος να το κάνει τώρα ας διαβάσει και ας προσέξει πολύ με τις δοσολογίες και την χρήση της. Δεν παίζουμε με αυτά τα πράγματα.
 

NGL

Member
Απ: Καψαϊκίνη (capsaicin)? ιδιοκατασκευη

geofish είπε:
Όποιος έχει πρόσβαση στο science direct μπορεί να δει όλη την έρευνα. Εκεί θα δει και Φώτο από ποντίκια και από ανθρώπους. Βέβαια η έρευνα αναφέρετε σε λήψη Καψαϊκίνης από το στόμα με σύγχρονη λήψη ισοφλαβόνης.

Τώρα εγώ θα κάνω μια προσπάθεια να κάνω μια ιδιοκατασκευη αλλά σκέπτομαι να ξεκινήσω τον φθινόπωρο. Η Καψαϊκίνη είναι αρκετά καυστική ουσία και τώρα με το καλοκαίρι δεν λέει με τον καύσωνα να καίγετε και το κεφάλι μας. Αν πάντως θέλει κάποιος να το κάνει τώρα ας διαβάσει και ας προσέξει πολύ με τις δοσολογίες και την χρήση της. Δεν παίζουμε με αυτά τα πράγματα.

Ωραιος ο geofish! ;) ;) ;)
το θεμα απ οτι φαινεται ειναι οτι υπαρχει ακομια μια ουσια που ειτε τοπικα ειτε οργανικα μπορει να βοηθησει!
 

Άκης

Administrator
Απ: Καψαϊκίνη (capsaicin)? ιδιοκατασκευη

Λογικά θα παίζει το ότι σου προκαλεί τοπικό κάψιμο η capsaicin, ίσως να προκαλεί τοπική αιμάτωση και άρα regrowth. Υπήρχαν και προϊόντα που πατούσαν σε αυτήν την λογική.

Το θέμα είναι ότι δεν σταματά την τριχόπτωση.
Πάντως κάποιος λέει ότι είδε 100% regrowth από Norwood 3 με rogaine και τον συνδυασμό capsaicin και isoflavone

NGL είπε:
CONCLUSIONS: These observations strongly suggested that combined administration of capsaicin and isoflavone might increase IGF-I production in hair follicles in the skin, thereby promoting hair growth. Such effects of capsaicin and isoflavone might be mediated by sensory neuron activation in the skin.

'Οταν βλέπω might σε έρευνα...
 

NGL

Member
Απ: Καψαϊκίνη (capsaicin)? ιδιοκατασκευη

Άκης είπε:
'Οταν βλέπω might σε έρευνα...

Ακη καλυτερα να λεει ...might παρα 100% μαλλια σε μια βδομαδα!!! :) :)
συνδυασμος καψαικινης-μινοξιδιλης τοπικα δεν ακουγεται ασχημο παντως!!
 

barman

Member
Απ: Καψαϊκίνη (capsaicin)? ιδιοκατασκευη

επισκεφθηκα προσφατα εναν δερματολογο για αλλο 8εμα και οχι για το δικο μας και του επιασα κουβεντα για τριχοπτωση...ηταν αρκετα ενημερος και επα8ε πλακα με τα οσα ι3ερα περι του 8εματος..του ειπα πως χρησιμοποιω spironolactone και μου ειπε πως διατει8εται πλεον και στην ελλαδα ενα αντιστοιχο αντιανδρογονο για 8εματα τριχοπτωσης.δεν συγκρατησα πως μου το ειπε αλλα 8α 3αναπαω να μου το γραψει να δω τι λεει.3ερει κανει κατι περι αυτου?
 
Απ: Καψαϊκίνη (capsaicin)? ιδιοκατασκευη

Ρώτησε τον όταν ξαναπάς pleaseeee.......

Να δούμε τί είναι. Καλό είναι να μπορούμε να βρίσκουμε κάτι που υπάρχει και Ελλάδα. Δυο φορές είχα ξεμείνει απο σπειρονολακτόνη και την 2η φορά άργησε λίγο να μου έρθει.
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Καψαϊκίνη (capsaicin)? ιδιοκατασκευη

2 αναφορες σε εκατομμυρια χρηστες ειναι λιγο

ωστοσο δεν χανει κανεις τιποτα να το δοκιμασει

οποτε οσοι το δοκιμασετε πειτε μας και τα αποτελεσματα του
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Joda

Member
Απ: Καψαϊκίνη (capsaicin)? ιδιοκατασκευη

το ειχα ψαξει πιο παλια για την καψαικινη αλλα δεν κανει τπτ...και αυτες οι ερευνες που εχουν ειναι χρονια τωρα...δοκιμαστε το αλλα δεν προκειται να σας βοηθησει....
barman μηπως λεγεται οξεικη κυπροτερονη το αντιανδρογονο που σου ειπε ο γιατρος?
 

Maria

New Member
Απ: Καψαϊκίνη (capsaicin)? ιδιοκατασκευη

Joda είπε:
το ειχα ψαξει πιο παλια για την καψαικινη αλλα δεν κανει τπτ...και αυτες οι ερευνες που εχουν ειναι χρονια τωρα...δοκιμαστε το αλλα δεν προκειται να σας βοηθησει....
barman μηπως λεγεται οξεικη κυπροτερονη το αντιανδρογονο που σου ειπε ο γιατρος?
οξεικη κυπροτερονη είναι το δραστικό συστατικό ενός αντισυλληπτικού χαπιού (του gynofen 35) το οποίο ενδείκνυται για τη θεραπεία παθήσεων της γυναίκας που χαρακτηρίζονται από υπερανδρογοναιμία όπως ακμή, ανδρογεννετική αλωπεκία, ελαφρές μορφές δασυτριχισμού.
Το ξέρω γιατί μου το έδωσε πρόσφατα η δερματολόγος για την αλωπεκία..
 

NGL

Member
Απ: Καψαϊκίνη (capsaicin)? ιδιοκατασκευη

Joda είπε:
το ειχα ψαξει πιο παλια για την καψαικινη αλλα δεν κανει τπτ...και αυτες οι ερευνες που εχουν ειναι χρονια τωρα...δοκιμαστε το αλλα δεν προκειται να σας βοηθησει....
barman μηπως λεγεται οξεικη κυπροτερονη το αντιανδρογονο που σου ειπε ο γιατρος?

joda η ερευνα ειναι σχετικα προσφατη λεει εδω!οπως και να χει η καψαικινη μονο συνδυαστικα μπορει να συνδυαστει και μονο ετσι μπορει να της δωσει κανεις μια ευκαιρια! ;)

Growth Horm IGF Res. 2007 Jun 12
Harada N, Okajima K, Arai M, Kurihara H, Nakagata N.
Department of Translational Medical Science Research, Nagoya City University, Graduate School of Medical Sciences, Kawasumi 1, Mizuho-cho, Mizuho-ku, Nagoya 467-8601, Japan
 

geofish

New Member
Απ: Καψαϊκίνη (capsaicin)? ιδιοκατασκευη

NGL, από ότι βλέπω ξεκίνησες δοκιμαστικά την Καψαϊκίνη. Με πρόλαβες ρε φιλαράκι έλεγα να ξεκινήσω πρώτος αλλά όπως σου ειπα από το Σεπτέμβριο να φύγει το καλοκαίρι.
Κατά αρχήν σου εύχομαι καλή επιτυχία και αποτελέσματα, μην πάει τίποτα στραβό και με βρίζεις.

Καλά έκανες που ξεκίνησες δοκιμαστικά στους κροτάφους.
Εγώ στην θέση σου βέβαια θα ξεκινούσα δοκιμαστικά για κανένα μήνα στο στήθος η στα γένια (πιο πολύ να ελέγξω την καυστικότητα και ίσως το πιθανό shed)
Από όσο έχω ψάξει δεν έχω διαβάσει άσχημα λόγια αλλά μόνο καλά, εκτός μια περίπτωσης (δεν θυμάμαι το site) όπου κάποιος έκανε δοκιμαστικά στο γένι του και είδε sheding το οποίο όμως μόλις το σταμάτησε επανήλθε στην αρχική του κατάσταση
Και μια ακόμη αναφορά σε εκπομπή για την Καψαϊκίνη
http://www.medhelp.org/health_videos/Herbal-Supplements-Can-They-Fight-Hair-Loss/show/1161

NGL τι πατέντα έκανες αν επιτρέπεται
 

NGL

Member
Απ: Καψαϊκίνη (capsaicin)? ιδιοκατασκευη

geofish είπε:
NGL, από ότι βλέπω ξεκίνησες δοκιμαστικά την Καψαϊκίνη. Με πρόλαβες ρε φιλαράκι έλεγα να ξεκινήσω πρώτος αλλά όπως σου ειπα από το Σεπτέμβριο να φύγει το καλοκαίρι.
Κατά αρχήν σου εύχομαι καλή επιτυχία και αποτελέσματα, μην πάει τίποτα στραβό και με βρίζεις.

Καλά έκανες που ξεκίνησες δοκιμαστικά στους κροτάφους.
Εγώ στην θέση σου βέβαια θα ξεκινούσα δοκιμαστικά για κανένα μήνα στο στήθος η στα γένια (πιο πολύ να ελέγξω την καυστικότητα και ίσως το πιθανό shed)
Από όσο έχω ψάξει δεν έχω διαβάσει άσχημα λόγια αλλά μόνο καλά, εκτός μια περίπτωσης (δεν θυμάμαι το site) όπου κάποιος έκανε δοκιμαστικά στο γένι του και είδε sheding το οποίο όμως μόλις το σταμάτησε επανήλθε στην αρχική του κατάσταση
Και μια ακόμη αναφορά σε εκπομπή για την Καψαϊκίνη
http://www.medhelp.org/health_videos/Herbal-Supplements-Can-They-Fight-Hair-Loss/show/1161

NGL τι πατέντα έκανες αν επιτρέπεται

Ξεκινησα δοκιμαστικα φιλε geofish!ουτε καλοκαιρια μας κρατανε,ουτε χειμωνες ουτε τιποτα! ;D ;D ;D
Λοιπον καταρχην να σου πω οτι εκανα απλα αυτο που αναφερει ο χρηστης απ το εξωτερικο στο πρωτο σχολιο του ποστ αλλα προσεθεσα και 50ml απιονισμενο νερο για να το κανω πιο ελαφρυ!
βαζω και αφηνω το διαλυμμα μιση ωρα και καπακι αλοη (χωρις ξεπλυμμα) και κοιμαμαι!το πρωι ξεβγαζω το δερμα του κεφαλιου και βαζω μινοξ!
το πρωτο δεκαλεπτο καιει παρα πολυ αλλα υποφερεται!σταδιακα μειωνεται το καψιμο και μολις μπει η αλοη νοιωθεις μια πολυ ωραια αισθηση αναζοωγοννησης στο κεφαλι σου!
τι εχω δει τωρα στις περιπου 2 εβδομαδες!καταρχην τα μαλλια μακραινουν στο σημειο πιο γρηγορα απ τα υπολοιπα στανταρ!το χνουδι εχει μεγαλωσει αλλα ειναι ακομα χνουδι και εχει μαυρισει λιγο!επισης σε σημεια που δεν εβλεπα καν χνουδι εχω αρχισει να βλεπω!τι να πω geofish ειναι ακομα πολυ νωρις!το γεγονος οτι η τριχα μακραινει πολυ πιο γρηγορα σημαινει οτι κατι γινεται!κατι ενεργει στον μηχανισμο που την παραγει!τωρα δεν ξερω αν αυτο ειναι ικανο να δωσει regrowth στην μορφη που το θελουμε!παντως υπαρχουν σημαδια καλα και στο λεω εγω που δεν ενθουσιαζομαι ευκολα και φυσικα δεν θα το κανω και τωρα!περιμενουμε.......... :)
 

geofish

New Member
Απ: Καψαϊκίνη (capsaicin)? ιδιοκατασκευη

Μετά τον NGL και αφού πέρασαν οι πολλές οι ζεστές, αποφάσισα και εγώ από την 1 Σεπτεμβρίου να χρησιμοποιήσω καψαικίνη.
Η πατέντα που έκανα είναι ότι πήρα 50gr σκόνης κόκκινης πιπεριάς (κόκκινο καυτερό πιπέρι) και τα διέλυσα σε 150 ml καθαρής αλκοόλης. Το άφησα 14 μέρες στο ψυγείο και στην συνέχεια το φιλτράρισα και πήρα τελικό διάλυμα περίπου 70-80 ml.
Σκοπός μου είναι να το χρησιμοποιήσω 3-4 φορές την εβδομάδα 1 ώρα πριν το λούσιμο.
Οι πρώτες μου εντυπώσεις από την εφαρμογή είναι ότι νιώθεις ένα γλυκό κάψιμο για κανένα τέταρτο.
Για οτιδήποτε νεότερο θα σας έχω ενήμερους.
 

NGL

Member
Απ: Καψαϊκίνη (capsaicin)? ιδιοκατασκευη

geofish είπε:
Μετά τον NGL και αφού πέρασαν οι πολλές οι ζεστές, αποφάσισα και εγώ από την 1 Σεπτεμβρίου να χρησιμοποιήσω καψαικίνη.
Η πατέντα που έκανα είναι ότι πήρα 50gr σκόνης κόκκινης πιπεριάς (κόκκινο καυτερό πιπέρι) και τα διέλυσα σε 150 ml καθαρής αλκοόλης. Το άφησα 14 μέρες στο ψυγείο και στην συνέχεια το φιλτράρισα και πήρα τελικό διάλυμα περίπου 70-80 ml.
Σκοπός μου είναι να το χρησιμοποιήσω 3-4 φορές την εβδομάδα 1 ώρα πριν το λούσιμο.
Οι πρώτες μου εντυπώσεις από την εφαρμογή είναι ότι νιώθεις ένα γλυκό κάψιμο για κανένα τέταρτο.
Για οτιδήποτε νεότερο θα σας έχω ενήμερους.

geofish απ την δοκιμαστικη χρηση της εως τωρα μονο καλα εχω να πω.κραταει απολυτα υγιες το δερμα στα σημεια που εφαρμοζεται ,ενω εχω δει κι ενα μικρο regrowth.
 

NoMoreLoss

New Member
Απ: Καψαϊκίνη (capsaicin)? ιδιοκατασκευη

προσοχή με το πιπέρι μην ξεχαστείτε και πάτε προς νερού σας καμια μέρα και τρέχεται και δεν φτάνετε ;D πλάκα πλάκα πάω να πάρω κανα τσιλι απο supermarket και θα γίνει της χημείας στο σπίτι.
 

NGL

Member
Απ: Καψαϊκίνη (capsaicin)? ιδιοκατασκευη

NoMoreLoss είπε:
προσοχή με το πιπέρι μην ξεχαστείτε και πάτε προς νερού σας καμια μέρα και τρέχεται και δεν φτάνετε ;D πλάκα πλάκα πάω να πάρω κανα τσιλι απο supermarket και θα γίνει της χημείας στο σπίτι.

no more loss
το πιο ευκολο ειναι να σου κυλησει καμια σταγονα κοντα σε κανα ματι και μετα να δεις τι γινεται..... :explod
 
Μπλουζα