Καλησπέρα σας. Θεραπεία που ακολουθώ, απογοήτευση, παρακαλώ για συμβουλές/απόψεις

hariskon

New Member
Χαιρετώ το group κι ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας.

Είμαι 30, τον Ιούνιο του 2019 όντας 27 ετών, ξεκίνησα με δική μου πρωτοβουλία Regaine (2 φορές της μέρα)το οποίο δε σταμάτησα ποτέ έκτοτε καθώς έβλεπα αραίωση στην κορυφή και βλέποντας πως δυνητικά θα καταλήξουν τα μαλλιά μου, κρίνοντας από τον πατέρα μου.
Ξεκίνησα αισιόδοξος και ήταν το μόνο πράγμα στο οποίο 3 χρόνια τώρα είμαι πολύ συνεπής. Πήγα σε κάνα δύο δερματολόγους οι οποίοι δε μου είπαν και τίποτα καινούριο, απλά συμπλήρωσαν κάποιες βιταμίνες.

Φέτος, τον Απρίλιο είπα να δω ένα δερματολόγο να δω που βρίσκομαι. Τελικά είδα 2.
Η μία γιατρός μου άλλαξε την αγωγή. Από Regaine, με πήγε σε 50ml διάλυμα Trichofoam με 5% μινο και 0.1 mg φινα (αν δεν κάνω λάθος), πρωί βράδυ, επιπλέον για 6 μήνες θα παίρνω methyl b complex βιταμίνες, και συμπλήρωμα της βιταμίνης D3 γιατί έχω ανεπάρκεια.
Ξεκίνησα τέλη Απριλίου τη συγκεκριμένη αγωγή. Από τότε παρατηρώ αραίωση μπροστά, στους κροτάφους και στη λογική ευθεία αυτών (το λεγόμενο crown; ). Αυτά ενώ η κορυφή φαίνεται να είναι σταθερή όλα αυτά τα χρόνια. Γενικά νομίζω πως κάτι δεν πάει καλά.

Το θέμα τριχόπτωση/θεραπεία ψυχολογικά με έχει κουράσει πάρα πολύ γιατί πραγματικά δεν ξέρω αν ό,τι κάνω έχει αποτέλεσμα ή αν απλά συμβαίνουν τα πράγματα χωρίς να επηρεάζονται από τις δικές μου παρεμβάσεις.
Μου προκαλεί άγχος η εξέλιξη μου, με απασχολεί καθημερινά, η αγωγή περιορίζει τη ζωή μου καθώς από αυτήν εξαρτάται το πρόγραμμά μου, δεν ευχαριστιέμαι πολλά πράγματα γιατί έχω στο νου μου μονίμως τα μαλλιά μου. Είναι πλέον το κόμπλεξ μου, νιώθω άσχημα για την εικόνα των μαλλιών μου ακόμα και όταν τα χαϊδεύει η κοπέλα μου.
Επίσης κάθε μέρα τα μαλλιά λόγω της συχνής επαφής με τα χέρια λαδώνουν και δε μου αρέσουν ποτέ εκτός από όταν στεγνώνουν μετά το λούσιμο, το οποίο και γίνεται μία φορά τη μέρα με σαμπουάν καφεϊνης.
Να σημειωθεί πως φοράω κράνος και η μηχανή είναι κάτι που δε θα ήθελα να στερηθώ γιατί είναι ευχαρίστηση και βολική στην καθημερινότητα αλλά έχω μπει σε σκέψεις να τη δώσω μόνο και μόνο λόγω μαλλιών.
Τα μαλλιά μου είναι πολύ κοντά και όχι σε κακή κατάσταση overall, αν και δεν είμαι ικανοποιήμενος. Αργότερα, όταν θα μπορώ (μετά τη δουλειά) θα ποστάρω φωτογραφίες.
Βλέπω την εξέλιξη της τριχόπτωσης, σε συνδυασμό με το πόσο μου δυσκολεύει τη ζωή η θεραπεία, ενώ υπολογίζω πως σε λίγα χρόνια θα χρειαστώ πολλά χρήματα για να αποκαταστήσω την εικόνα των μαλλιών. Όλα αυτά με ρίχνουν ψυχολογικά, δεν ξέρω αν αξίζει τελικά να ασχολούμαι ή αν θα τα αφήσω στην τύχη τους.
Οποιαδήποτε άποψη/συμβουλή/κριτική είναι καλοδεχούμενη.

Ευχαριστώ πάρα πολύ όλους για το χρόνο σας
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

dlazaros

Well-Known Member
Χαιρετώ το group κι ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας.

Είμαι 30, τον Ιούνιο του 2019 όντας 27 ετών, ξεκίνησα με δική μου πρωτοβουλία Regaine (2 φορές της μέρα)το οποίο δε σταμάτησα ποτέ έκτοτε καθώς έβλεπα αραίωση στην κορυφή και βλέποντας πως δυνητικά θα καταλήξουν τα μαλλιά μου, κρίνοντας από τον πατέρα μου.
Ξεκίνησα αισιόδοξος και ήταν το μόνο πράγμα στο οποίο 3 χρόνια τώρα είμαι πολύ συνεπής. Πήγα σε κάνα δύο δερματολόγους οι οποίοι δε μου είπαν και τίποτα καινούριο, απλά συμπλήρωσαν κάποιες βιταμίνες.

Φέτος, τον Απρίλιο είπα να δω ένα δερματολόγο να δω που βρίσκομαι. Τελικά είδα 2.
Η μία γιατρός μου άλλαξε την αγωγή. Από Regaine, με πήγε σε 50ml διάλυμα Trichofoam με 5% μινο και 0.1 mg φινα (αν δεν κάνω λάθος), πρωί βράδυ, επιπλέον για 6 μήνες θα παίρνω methyl b complex βιταμίνες, και συμπλήρωμα της βιταμίνης D3 γιατί έχω ανεπάρκεια. (Ο 2ος γιατρός ήταν στην κλινική του Αναστασάκη και απλά μου πήρε 50€ για ένα συμπονετικό "χτύπημα στην πλάτη")
Ξεκίνησα τέλη Απριλίου τη συγκεκριμένη αγωγή. Από τότε παρατηρώ αραίωση μπροστά, στους κροτάφους και στη λογική ευθεία αυτών (το λεγόμενο crown; ). Αυτά ενώ η κορυφή φαίνεται να είναι σταθερή όλα αυτά τα χρόνια. Γενικά νομίζω πως κάτι δεν πάει καλά.

Το θέμα τριχόπτωση/θεραπεία ψυχολογικά με έχει κουράσει πάρα πολύ γιατί πραγματικά δεν ξέρω αν ό,τι κάνω έχει αποτέλεσμα ή αν απλά συμβαίνουν τα πράγματα χωρίς να επηρεάζονται από τις δικές μου παρεμβάσεις.
Μου προκαλεί άγχος η εξέλιξη μου, με απασχολεί καθημερινά, η αγωγή περιορίζει τη ζωή μου καθώς από αυτήν εξαρτάται το πρόγραμμά μου, δεν ευχαριστιέμαι πολλά πράγματα γιατί έχω στο νου μου μονίμως τα μαλλιά μου. Είναι πλέον το κόμπλεξ μου, νιώθω άσχημα για την εικόνα των μαλλιών μου ακόμα και όταν τα χαϊδεύει η κοπέλα μου.
Επίσης κάθε μέρα τα μαλλιά λόγω της συχνής επαφής με τα χέρια λαδώνουν και δε μου αρέσουν ποτέ εκτός από όταν στεγνώνουν μετά το λούσιμο, το οποίο και γίνεται μία φορά τη μέρα με σαμπουάν καφεϊνης.
Να σημειωθεί πως φοράω κράνος και η μηχανή είναι κάτι που δε θα ήθελα να στερηθώ γιατί είναι ευχαρίστηση και βολική στην καθημερινότητα αλλά έχω μπει σε σκέψεις να τη δώσω μόνο και μόνο λόγω μαλλιών.
Τα μαλλιά μου είναι πολύ κοντά και όχι σε κακή κατάσταση overall, αν και δεν είμαι ικανοποιήμενος. Αργότερα, όταν θα μπορώ (μετά τη δουλειά) θα ποστάρω φωτογραφίες.
Βλέπω την εξέλιξη της τριχόπτωσης, σε συνδυασμό με το πόσο μου δυσκολεύει τη ζωή η θεραπεία, ενώ υπολογίζω πως σε λίγα χρόνια θα χρειαστώ πολλά χρήματα για να αποκαταστήσω την εικόνα των μαλλιών. Όλα αυτά με ρίχνουν ψυχολογικά, δεν ξέρω αν αξίζει τελικά να ασχολούμαι ή αν θα τα αφήσω στην τύχη τους.
Οποιαδήποτε άποψη/συμβουλή/κριτική είναι καλοδεχούμενη.

Ευχαριστώ πάρα πολύ όλους για το χρόνο σας
Φίλε μου καλησπέρα. Θα χρειαστεί να βάλεις κάποιες φωτό για να μπορούμε να σου δώσουμε κάποια συμβουλή καθώς δεν μπορεί να μαντέψει κάποιος σε πια κατάσταση και σε πιο επίπεδο της καράφλας βρίσκεσαι. Σε κάθε περίπτωση το τοπικό που βάζεις έχει κάποια δράση αλλά δεν κρατάει ιδιαίτερα αμα είναι επιθετική η τριχόπτωση, αλλά απο ολότελα είναι κάτι. Η φίνα που περιέχει απορροφάται κατά ενα βαθμό απο τον οργανισμό απλά είναι λίγη για να σου σταματήσει την πτώση και να σου επαναφέρει τα μαλλιά. Ανάλογα την εικόνα σου που δεν εχω αυτή την στιγμή, θα σου πρότεινα να σκεφτείς να αρχίσεις κανονικά φιναστερίδη αντί να παιδεύεσαι με υποκατάστατα και μισές λύσεις που είναι ψυχοφθόρες. Εαν είσαι έτοιμος και θετικός τότε θα πας στο φαρμακείο και θα αγοράσεις ενα πακέτο προσκάρ χωρίς συνταγή 6,30€ και εναν κόφτη χαπιών 1€ και τα κόψεις το χάπι στα 4 και θα πάρεις ενα κομματάκι κάθε μέρα. Όπως σου είπα ανάλογα το που βρίσκεσαι τώρα εξαρτάται και το εαν έχει νόημα να αρχίσεις θεραπεία ή το πόσο μπορείς να περιμένεις απο αυτήν. Σε αναμονή λοιπόν για τις φωτό σου.

Όσον αφορά το styling των μαλλιών σου, οτι θέλεις απο σκόνη ή πούδρα gorilla, σπρεί μαλλιών που δεν κοκαλώνει σαν το wellaflex flexible και οτιδήποτε είναι ματ, ακόμα και sea salt spray. Λούσιμο κάθε μέρα, δεν υπάρχει πρόβλημα, η προπυλική γλυκόλη στην μινόξ λαδώνει τα μαλλιά.
 

Marios1982

Well-Known Member
Φίλε μου καλησπέρα. Θα χρειαστεί να βάλεις κάποιες φωτό για να μπορούμε να σου δώσουμε κάποια συμβουλή καθώς δεν μπορεί να μαντέψει κάποιος σε πια κατάσταση και σε πιο επίπεδο της καράφλας βρίσκεσαι. Σε κάθε περίπτωση το τοπικό που βάζεις έχει κάποια δράση αλλά δεν κρατάει ιδιαίτερα αμα είναι επιθετική η τριχόπτωση, αλλά απο ολότελα είναι κάτι. Η φίνα που περιέχει απορροφάται κατά ενα βαθμό απο τον οργανισμό απλά είναι λίγη για να σου σταματήσει την πτώση και να σου επαναφέρει τα μαλλιά. Ανάλογα την εικόνα σου που δεν εχω αυτή την στιγμή, θα σου πρότεινα να σκεφτείς να αρχίσεις κανονικά φιναστερίδη αντί να παιδεύεσαι με υποκατάστατα και μισές λύσεις που είναι ψυχοφθόρες. Εαν είσαι έτοιμος και θετικός τότε θα πας στο φαρμακείο και θα αγοράσεις ενα πακέτο προσκάρ χωρίς συνταγή 6,30€ και εναν κόφτη χαπιών 1€ και τα κόψεις το χάπι στα 4 και θα πάρεις ενα κομματάκι κάθε μέρα. Όπως σου είπα ανάλογα το που βρίσκεσαι τώρα εξαρτάται και το εαν έχει νόημα να αρχίσεις θεραπεία ή το πόσο μπορείς να περιμένεις απο αυτήν. Σε αναμονή λοιπόν για τις φωτό σου.

Όσον αφορά το styling των μαλλιών σου, οτι θέλεις απο σκόνη ή πούδρα gorilla, σπρεί μαλλιών που δεν κοκαλώνει σαν το wellaflex flexible και οτιδήποτε είναι ματ, ακόμα και sea salt spray. Λούσιμο κάθε μέρα, δεν υπάρχει πρόβλημα, η προπυλική γλυκόλη στην μινόξ λαδώνει τα μαλλιά.
Λαζαρε με την ευκαιρία πρότεινε μας κάποια προϊόντα styling μαλλιών !!! Τρομερό το ποστ σου όπως πάντα!
 

dlazaros

Well-Known Member
Λαζαρε με την ευκαιρία πρότεινε μας κάποια προϊόντα styling μαλλιών !!! Τρομερό το ποστ σου όπως πάντα!
Τα προϊόντα για τα μαλλιά είναι σαν να θέλεις να αγοράσεις αυτοκίνητο... Που θέλεις να πας, πόσο μεγάλο, τι χρώμα, πόσο μακρυα θα πηγαίνεις, πόσες πόρτες, κλπ κλπ. Το ίδιο είναι και τα μαλλιά. Σε μένα που έχω μακρυά μαλλιά μέχρι την άκρη της μύτης, σκληρά γκρίζα που φριζάρουν με ελαφρυά αραίωση και με το γεγονός οτι δεν μου αρέσει να νιώθω οτι έχω βάλει κάτι πάνω και να έχει μια ελαφρυα γυαλάδα αλλά χωρίς βάρος (δεν πρέπει να γυαλίζει το προϊόν γιατί τονίζεται η αραίωση και φεγγίζει το σκάλπ..) οι μόνες λύσεις είναι σπρέι ή υγρή λάκ, άργκαν λάδι άντε και καμία ελαφρυά πομάδα αμα θέλω κάτι επίσημο. Χτένισμα το βράδυ και είμαι σαν να μην έβαλα τίποτα (γιατί αλλιώς θέλω κάθε μέρα λούσιμο..). Άντε τώρα να προτείνεις κάποιο προϊόν σε κάποιον. Αυτό που προτείνω είναι το εξής: πάρε μικρές συσκευασίες φτηνές απο διαφορετικά προϊόντα απο το σούπερ ή απο τον Δάφνη ή όπου έχεις εύκαιρο, λάκ, πούδρα, πομάδα νερού, κρέμα ζελέ, πηλό, αλατόνερο και δοκίμασε τα να δείς ποιά κατηγορία σε βολεύει καλύτερα. Θα χαλάσεις συνολικά το πολύ 20€ αλλά όταν δείς οτι σε βολεύει πολύ πχ η λάκ, τότε πας και παίρνεις την καλύτερη που υπάρχει (loreal elnett με άργκαν η μώβ) και είσαι κορυφή. Έχω ενα ντουλάπι προϊόντα που δεν χρησιμοποιώ πλέον καθώς είχα μείνει σε μια κατηγορία προϊόντων και τώρα που με την ντούτα τα μαλλιά είναι σχεδόν χωρίς αραίωση και έχω πάρει θάρρος και τα μακραίνω αρκετά, όλα τα προϊόντα που είχα είναι άχρηστα... και έχω βολευτεί με λίγο άργκαν μετά το λούσιμο(μούσια και πρόσωπο μαζί), στέγνωμα, 3-4 πσσστ υγρή λάκ (, και έτοιμος μέχρι το βράδυ!

 

Gianney

Well-Known Member
Χαιρετώ το group κι ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας.

Είμαι 30, τον Ιούνιο του 2019 όντας 27 ετών, ξεκίνησα με δική μου πρωτοβουλία Regaine (2 φορές της μέρα)το οποίο δε σταμάτησα ποτέ έκτοτε καθώς έβλεπα αραίωση στην κορυφή και βλέποντας πως δυνητικά θα καταλήξουν τα μαλλιά μου, κρίνοντας από τον πατέρα μου.
Ξεκίνησα αισιόδοξος και ήταν το μόνο πράγμα στο οποίο 3 χρόνια τώρα είμαι πολύ συνεπής. Πήγα σε κάνα δύο δερματολόγους οι οποίοι δε μου είπαν και τίποτα καινούριο, απλά συμπλήρωσαν κάποιες βιταμίνες.

Φέτος, τον Απρίλιο είπα να δω ένα δερματολόγο να δω που βρίσκομαι. Τελικά είδα 2.
Η μία γιατρός μου άλλαξε την αγωγή. Από Regaine, με πήγε σε 50ml διάλυμα Trichofoam με 5% μινο και 0.1 mg φινα (αν δεν κάνω λάθος), πρωί βράδυ, επιπλέον για 6 μήνες θα παίρνω methyl b complex βιταμίνες, και συμπλήρωμα της βιταμίνης D3 γιατί έχω ανεπάρκεια. (Ο 2ος γιατρός ήταν στην κλινική του Αναστασάκη και απλά μου πήρε 50€ για ένα συμπονετικό "χτύπημα στην πλάτη")
Ξεκίνησα τέλη Απριλίου τη συγκεκριμένη αγωγή. Από τότε παρατηρώ αραίωση μπροστά, στους κροτάφους και στη λογική ευθεία αυτών (το λεγόμενο crown; ). Αυτά ενώ η κορυφή φαίνεται να είναι σταθερή όλα αυτά τα χρόνια. Γενικά νομίζω πως κάτι δεν πάει καλά.

Το θέμα τριχόπτωση/θεραπεία ψυχολογικά με έχει κουράσει πάρα πολύ γιατί πραγματικά δεν ξέρω αν ό,τι κάνω έχει αποτέλεσμα ή αν απλά συμβαίνουν τα πράγματα χωρίς να επηρεάζονται από τις δικές μου παρεμβάσεις.
Μου προκαλεί άγχος η εξέλιξη μου, με απασχολεί καθημερινά, η αγωγή περιορίζει τη ζωή μου καθώς από αυτήν εξαρτάται το πρόγραμμά μου, δεν ευχαριστιέμαι πολλά πράγματα γιατί έχω στο νου μου μονίμως τα μαλλιά μου. Είναι πλέον το κόμπλεξ μου, νιώθω άσχημα για την εικόνα των μαλλιών μου ακόμα και όταν τα χαϊδεύει η κοπέλα μου.
Επίσης κάθε μέρα τα μαλλιά λόγω της συχνής επαφής με τα χέρια λαδώνουν και δε μου αρέσουν ποτέ εκτός από όταν στεγνώνουν μετά το λούσιμο, το οποίο και γίνεται μία φορά τη μέρα με σαμπουάν καφεϊνης.
Να σημειωθεί πως φοράω κράνος και η μηχανή είναι κάτι που δε θα ήθελα να στερηθώ γιατί είναι ευχαρίστηση και βολική στην καθημερινότητα αλλά έχω μπει σε σκέψεις να τη δώσω μόνο και μόνο λόγω μαλλιών.
Τα μαλλιά μου είναι πολύ κοντά και όχι σε κακή κατάσταση overall, αν και δεν είμαι ικανοποιήμενος. Αργότερα, όταν θα μπορώ (μετά τη δουλειά) θα ποστάρω φωτογραφίες.
Βλέπω την εξέλιξη της τριχόπτωσης, σε συνδυασμό με το πόσο μου δυσκολεύει τη ζωή η θεραπεία, ενώ υπολογίζω πως σε λίγα χρόνια θα χρειαστώ πολλά χρήματα για να αποκαταστήσω την εικόνα των μαλλιών. Όλα αυτά με ρίχνουν ψυχολογικά, δεν ξέρω αν αξίζει τελικά να ασχολούμαι ή αν θα τα αφήσω στην τύχη τους.
Οποιαδήποτε άποψη/συμβουλή/κριτική είναι καλοδεχούμενη.

Ευχαριστώ πάρα πολύ όλους για το χρόνο σας
Φίλε νομίζω πάντως ότι ο Αναστασάκης εκτός από το χτύπημα στην πλάτη ..σου είπε και για φιναστεριδη;έτσι δεν είναι ..να υποθέσω ξέχασες να το αναφέρεις η δεν θες να το ξέρεις καν;
 

ApofasismenosPsyxakias

Καραφλοφυτευθείς Νεο-Κουκλεντές
Συναγωνιστή, φωτό πόσταρε.

Είσαι στο πιο κρίσιμο στάδιο τώρα, στο πρώτο μεγάλο 'μπαμ' της τριχόπτωσης, που βλέπεις την εικόνα σου να αλλάζει δραστικά και σου φεύγουν τα ούρα. Η μινοξιδίλη για τους κροτάφους και την μπροστινή αραίωση, δεν κάνει τίποτε. Περισσότερο βοηθά στη συντήρηση και την ενδυνάμωση του mid-scalp και πίσω. Και βέβαια, έχεις πάντα υπ' όψιν πως όταν την κόψεις, πέφτει ό,τι σου κρατούσε σε χρόνο DT. Όπως σωστά γράφει ο Λάζαρος, είναι μια 'χημική περούκα' ουσιαστικά, που ακόμη και να τη βάζεις ευλαβικά, χάνει αποτελεσματικότητα σε βάθος χρόνου, με αποτέλεσμα σε 10-15 χρόνια να μη σε πιάνει καν. Εσύ θα δεις αν αξίζει να ταλαιπωρείσαι με δαύτην.

Η φιναστερίδη, από τη στιγμή που αποδέχεσαι τις παρενέργειες (μπορεί να είσαι και τυχερός και να μη βγάλεις τίποτε) είναι σταθερή λύση για συντήρηση crown και middle, με αμφίβολα πάλι αποτελέσματα σε κροτάφους και μπροστά. Μπορεί να 'σαι τυχερός και να σε πιάσει γερά.

Θα σου πω κάτι που μακάρι να ήξερα στα δικά μου 27 όταν πρωτοφρίκαρα που από σένιο, ροκσταρικό ΝW1 με είδα να κουτρουβαλάω σε άγριο ΝW2 -καράφλα φοβερή τη νόμιζα τότε, γελάω τώρα- :

-Είναι ΟΛΟ στο κεφάλι σου. Δεν ενδιαφέρει πραγματικά ούτε την κοπέλα, ούτε τους συναδέλφους, ούτε τις νέες γκόμενες, ούτε κανέναν άλλον. Μόνο εσένα. Τώρα σου φαίνεται απίστευτο και δεν θα το δεχτείς, αλλά θα 'ρθεις στα λόγια μου μια μέρα.

Εγώ στη θέση σου δεν θα βασανιζόμουν με θεραπείες. Λούσου με Nizoral μια φορά την εβδομάδα, παίρνε και μια καλή πολυβιταμίνη με saw palmetto για να χαίρεσαι πως 'κάτι κάνεις' και άσε τα πράγματα να πάρουν το δρόμο τους. Αν στα 40 σου είσαι ακόμα σε κάπως παλαίψιμη φάση και υπάρχει ακόμα ο κόσμος, κατεβαίνεις Τουρκία, κάνεις μια μπομπάτη μεταμόσχευση χωρίς να πουλήσεις νεφρό και είσαι έτοιμος για διαζύγιο και γεροντοξεφτιλίκια/κρισάρα μέσης ηλικίας.

Γκαραντί, δοκιμασμένη συνταγή :D
 

Thanos92

Active Member
Δε
Συναγωνιστή, φωτό πόσταρε.

Είσαι στο πιο κρίσιμο στάδιο τώρα, στο πρώτο μεγάλο 'μπαμ' της τριχόπτωσης, που βλέπεις την εικόνα σου να αλλάζει δραστικά και σου φεύγουν τα ούρα. Η μινοξιδίλη για τους κροτάφους και την μπροστινή αραίωση, δεν κάνει τίποτε. Περισσότερο βοηθά στη συντήρηση και την ενδυνάμωση του mid-scalp και πίσω. Και βέβαια, έχεις πάντα υπ' όψιν πως όταν την κόψεις, πέφτει ό,τι σου κρατούσε σε χρόνο DT. Όπως σωστά γράφει ο Λάζαρος, είναι μια 'χημική περούκα' ουσιαστικά, που ακόμη και να τη βάζεις ευλαβικά, χάνει αποτελεσματικότητα σε βάθος χρόνου, με αποτέλεσμα σε 10-15 χρόνια να μη σε πιάνει καν. Εσύ θα δεις αν αξίζει να ταλαιπωρείσαι με δαύτην.

Η φιναστερίδη, από τη στιγμή που αποδέχεσαι τις παρενέργειες (μπορεί να είσαι και τυχερός και να μη βγάλεις τίποτε) είναι σταθερή λύση για συντήρηση crown και middle, με αμφίβολα πάλι αποτελέσματα σε κροτάφους και μπροστά. Μπορεί να 'σαι τυχερός και να σε πιάσει γερά.

Θα σου πω κάτι που μακάρι να ήξερα στα δικά μου 27 όταν πρωτοφρίκαρα που από σένιο, ροκσταρικό ΝW1 με είδα να κουτρουβαλάω σε άγριο ΝW2 -καράφλα φοβερή τη νόμιζα τότε, γελάω τώρα- :

-Είναι ΟΛΟ στο κεφάλι σου. Δεν ενδιαφέρει πραγματικά ούτε την κοπέλα, ούτε τους συναδέλφους, ούτε τις νέες γκόμενες, ούτε κανέναν άλλον. Μόνο εσένα. Τώρα σου φαίνεται απίστευτο και δεν θα το δεχτείς, αλλά θα 'ρθεις στα λόγια μου μια μέρα.

Εγώ στη θέση σου δεν θα βασανιζόμουν με θεραπείες. Λούσου με Nizoral μια φορά την εβδομάδα, παίρνε και μια καλή πολυβιταμίνη με saw palmetto για να χαίρεσαι πως 'κάτι κάνεις' και άσε τα πράγματα να πάρουν το δρόμο τους. Αν στα 40 σου είσαι ακόμα σε κάπως παλαίψιμη φάση και υπάρχει ακόμα ο κόσμος, κατεβαίνεις Τουρκία, κάνεις μια μπομπάτη μεταμόσχευση χωρίς να πουλήσεις νεφρό και είσαι έτοιμος για διαζύγιο και γεροντοξεφτιλίκια/κρισάρα μέσης ηλικίας.

Γκαραντί, δοκιμασμένη συνταγ

Συναγωνιστή, φωτό πόσταρε.

Είσαι στο πιο κρίσιμο στάδιο τώρα, στο πρώτο μεγάλο 'μπαμ' της τριχόπτωσης, που βλέπεις την εικόνα σου να αλλάζει δραστικά και σου φεύγουν τα ούρα. Η μινοξιδίλη για τους κροτάφους και την μπροστινή αραίωση, δεν κάνει τίποτε. Περισσότερο βοηθά στη συντήρηση και την ενδυνάμωση του mid-scalp και πίσω. Και βέβαια, έχεις πάντα υπ' όψιν πως όταν την κόψεις, πέφτει ό,τι σου κρατούσε σε χρόνο DT. Όπως σωστά γράφει ο Λάζαρος, είναι μια 'χημική περούκα' ουσιαστικά, που ακόμη και να τη βάζεις ευλαβικά, χάνει αποτελεσματικότητα σε βάθος χρόνου, με αποτέλεσμα σε 10-15 χρόνια να μη σε πιάνει καν. Εσύ θα δεις αν αξίζει να ταλαιπωρείσαι με δαύτην.

Η φιναστερίδη, από τη στιγμή που αποδέχεσαι τις παρενέργειες (μπορεί να είσαι και τυχερός και να μη βγάλεις τίποτε) είναι σταθερή λύση για συντήρηση crown και middle, με αμφίβολα πάλι αποτελέσματα σε κροτάφους και μπροστά. Μπορεί να 'σαι τυχερός και να σε πιάσει γερά.

Θα σου πω κάτι που μακάρι να ήξερα στα δικά μου 27 όταν πρωτοφρίκαρα που από σένιο, ροκσταρικό ΝW1 με είδα να κουτρουβαλάω σε άγριο ΝW2 -καράφλα φοβερή τη νόμιζα τότε, γελάω τώρα- :

-Είναι ΟΛΟ στο κεφάλι σου. Δεν ενδιαφέρει πραγματικά ούτε την κοπέλα, ούτε τους συναδέλφους, ούτε τις νέες γκόμενες, ούτε κανέναν άλλον. Μόνο εσένα. Τώρα σου φαίνεται απίστευτο και δεν θα το δεχτείς, αλλά θα 'ρθεις στα λόγια μου μια μέρα.

Εγώ στη θέση σου δεν θα βασανιζόμουν με θεραπείες. Λούσου με Nizoral μια φορά την εβδομάδα, παίρνε και μια καλή πολυβιταμίνη με saw palmetto για να χαίρεσαι πως 'κάτι κάνεις' και άσε τα πράγματα να πάρουν το δρόμο τους. Αν στα 40 σου είσαι ακόμα σε κάπως παλαίψιμη φάση και υπάρχει ακόμα ο κόσμος, κατεβαίνεις Τουρκία, κάνεις μια μπομπάτη μεταμόσχευση χωρίς να πουλήσεις νεφρό και είσαι έτοιμος για διαζύγιο και γεροντοξεφτιλίκια/κρισάρα μέσης ηλικίας.

Γκαραντί, δοκιμασμένη συνταγή :D
Δεν καταλαβαίνω την λογική σου στην τελευταία παράγραφο...Για να λέει στα 40 του τι μαλακία έκανα που δεν το αντιμετώπισα νωρίτερα ?
 

ApofasismenosPsyxakias

Καραφλοφυτευθείς Νεο-Κουκλεντές
Από την άποψη ότι στα 40 έχεις μια καλή εικόνα της κατάστασής σου και ξέρεις πως δε θα χειροτερέψεις πολύ ακόμη.

Αν πχ τρελαθείς και κάνεις ΜΜ στα 30 με επιθετική και εκτός ελέγχου αλωπεκία, απλά ετοιμάζεσαι για δεύτερη και τρίτη, με απρόβλεπτα αποτελέσματα. Έτσι το σκέφτηκα τουλάχιστον εγώ.

Φυσικά ο καθένας μας είναι ξέχωρη περίπτωση και έχει διαφορετικά μέτρα και σταθμά περί του πόση καράφλα είναι αποδεκτή, πότε και για πόσο.
 

hariskon

New Member
Φίλε μου καλησπέρα. Θα χρειαστεί να βάλεις κάποιες φωτό για να μπορούμε να σου δώσουμε κάποια συμβουλή καθώς δεν μπορεί να μαντέψει κάποιος σε πια κατάσταση και σε πιο επίπεδο της καράφλας βρίσκεσαι. Σε κάθε περίπτωση το τοπικό που βάζεις έχει κάποια δράση αλλά δεν κρατάει ιδιαίτερα αμα είναι επιθετική η τριχόπτωση, αλλά απο ολότελα είναι κάτι. Η φίνα που περιέχει απορροφάται κατά ενα βαθμό απο τον οργανισμό απλά είναι λίγη για να σου σταματήσει την πτώση και να σου επαναφέρει τα μαλλιά. Ανάλογα την εικόνα σου που δεν εχω αυτή την στιγμή, θα σου πρότεινα να σκεφτείς να αρχίσεις κανονικά φιναστερίδη αντί να παιδεύεσαι με υποκατάστατα και μισές λύσεις που είναι ψυχοφθόρες. Εαν είσαι έτοιμος και θετικός τότε θα πας στο φαρμακείο και θα αγοράσεις ενα πακέτο προσκάρ χωρίς συνταγή 6,30€ και εναν κόφτη χαπιών 1€ και τα κόψεις το χάπι στα 4 και θα πάρεις ενα κομματάκι κάθε μέρα. Όπως σου είπα ανάλογα το που βρίσκεσαι τώρα εξαρτάται και το εαν έχει νόημα να αρχίσεις θεραπεία ή το πόσο μπορείς να περιμένεις απο αυτήν. Σε αναμονή λοιπόν για τις φωτό σου.

Όσον αφορά το styling των μαλλιών σου, οτι θέλεις απο σκόνη ή πούδρα gorilla, σπρεί μαλλιών που δεν κοκαλώνει σαν το wellaflex flexible και οτιδήποτε είναι ματ, ακόμα και sea salt spray. Λούσιμο κάθε μέρα, δεν υπάρχει πρόβλημα, η προπυλική γλυκόλη στην μινόξ λαδώνει τα μαλλιά.
Συναγωνιστή, φωτό πόσταρε.

Είσαι στο πιο κρίσιμο στάδιο τώρα, στο πρώτο μεγάλο 'μπαμ' της τριχόπτωσης, που βλέπεις την εικόνα σου να αλλάζει δραστικά και σου φεύγουν τα ούρα. Η μινοξιδίλη για τους κροτάφους και την μπροστινή αραίωση, δεν κάνει τίποτε. Περισσότερο βοηθά στη συντήρηση και την ενδυνάμωση του mid-scalp και πίσω. Και βέβαια, έχεις πάντα υπ' όψιν πως όταν την κόψεις, πέφτει ό,τι σου κρατούσε σε χρόνο DT. Όπως σωστά γράφει ο Λάζαρος, είναι μια 'χημική περούκα' ουσιαστικά, που ακόμη και να τη βάζεις ευλαβικά, χάνει αποτελεσματικότητα σε βάθος χρόνου, με αποτέλεσμα σε 10-15 χρόνια να μη σε πιάνει καν. Εσύ θα δεις αν αξίζει να ταλαιπωρείσαι με δαύτην.

Η φιναστερίδη, από τη στιγμή που αποδέχεσαι τις παρενέργειες (μπορεί να είσαι και τυχερός και να μη βγάλεις τίποτε) είναι σταθερή λύση για συντήρηση crown και middle, με αμφίβολα πάλι αποτελέσματα σε κροτάφους και μπροστά. Μπορεί να 'σαι τυχερός και να σε πιάσει γερά.

Θα σου πω κάτι που μακάρι να ήξερα στα δικά μου 27 όταν πρωτοφρίκαρα που από σένιο, ροκσταρικό ΝW1 με είδα να κουτρουβαλάω σε άγριο ΝW2 -καράφλα φοβερή τη νόμιζα τότε, γελάω τώρα- :

-Είναι ΟΛΟ στο κεφάλι σου. Δεν ενδιαφέρει πραγματικά ούτε την κοπέλα, ούτε τους συναδέλφους, ούτε τις νέες γκόμενες, ούτε κανέναν άλλον. Μόνο εσένα. Τώρα σου φαίνεται απίστευτο και δεν θα το δεχτείς, αλλά θα 'ρθεις στα λόγια μου μια μέρα.

Εγώ στη θέση σου δεν θα βασανιζόμουν με θεραπείες. Λούσου με Nizoral μια φορά την εβδομάδα, παίρνε και μια καλή πολυβιταμίνη με saw palmetto για να χαίρεσαι πως 'κάτι κάνεις' και άσε τα πράγματα να πάρουν το δρόμο τους. Αν στα 40 σου είσαι ακόμα σε κάπως παλαίψιμη φάση και υπάρχει ακόμα ο κόσμος, κατεβαίνεις Τουρκία, κάνεις μια μπομπάτη μεταμόσχευση χωρίς να πουλήσεις νεφρό και είσαι έτοιμος για διαζύγιο και γεροντοξεφτιλίκια/κρισάρα μέσης ηλικίας.

Γκαραντί, δοκιμασμένη συνταγή :D

Καλημέρα, ευχαριστώ πολύ για το χρόνο που αφιερώσατε για να απαντήσετε κιόλας.
Σχετικά με φωτογραφίες, ειλικρινά από όταν δημιούργησα το post δεν έχω προλάβει, αλλά θα το κάνω το συντομότερο.

Το χάπι της φιναστερίδης λοιπόν είναι αυτό που ενδέχεται να επηρεάσει τη στύση και το σπέρμα γι αυτό και όπως μπορούσα το απέφευγα.
Αλλά πλέον λέω να το δοκιμάσω κι αν πάει στραβά να το κόψω.

Άρα η φάση είναι μινοξιδίλη για την κορυφή και για το υπόλοιπο μέρος του τριχωτού το χάπι χωρίς σίγουρα αποτελέσματα για το μπροστά μέρος και τους κροτάφους.

Το saw palmetto είναι για να περιορίζει τις παρενέργειες της φίνα; Αν όχι, υπάρχει κάτι που να βοηθάει τη στύση σε περίπτωση που όντως προκύψει κάποιο ζήτημα;
Το nizoral από που το προμηθεύομαι;
Κάποια άποψη για το κράνος;

Ευχαριστώ και θα επανέλθω
 

ApofasismenosPsyxakias

Καραφλοφυτευθείς Νεο-Κουκλεντές
To κράνος φίλε δεν επηρεάζει την τριχόπτωση στο ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ. Είναι μύθος.

Αυτό που συμβαίνει, είναι πως αν αραιώνεις, το κράνος σου πατικώνει το μαλλί και το κάνει να φαίνεται χειρότερο απ' όσο θα ήταν. Στα πρώτα στάδια της καράφλας, στηριζόμαστε πολύ ψυχολογικά στο να 'μαστε λουσμένοι, χτενισμένοι, στο σωστό φως κτλ. Το κράνος απλά σε πατικώνει και σου δείχνει την αλήθεια, την ίδια που θα έβλεπες κι αν ξύριζες όλο το μαλλί σου ή πήγαινες σε ένα καραφλογιατρό να σε τσεκάρει με το μεγενθυντικό καυλιτζέκι του.

Nizoral (στην Ελλάδα νομίζω το πουλάνε ως Fungoral 2%) παίρνεις από το φαρμακείο. Αν δεν το 'χουν σε στοκ, λογικά το παραγγέλνουν. Δε θέλει συνταγή γιατρού.

Το saw palmetto είναι φυτικό αντίστοιχο της φιναστερίδης, χωρίς σεξουαλικές παρενέργειες αλλά 60% λιγότερο αποτελεσματικό από τη φίνα. ΔΕΝ τα παίρνεις μαζί. Ή το ένα ή το άλλο. Πχ εκεί που η φίνα θα σου κρατήσει μαλλί σε ποσοστό 90%, με το saw palmetto έχεις 40-50% πιθανότητα στην ΚΑΛΥΤΕΡΗ. Αν τώρα είσαι 'ελαφριά' περίπτωση, μπορεί το saw palmetto να σε κρατά σχετικά καλά και το αντίθετο : αν πηγαίνεις για γλόμπος, ούτε η φίνα δε θα σε σώσει.

Τη στύση τη βοηθάνε διάφορα θεόδοτα χάπια όπως το Cialis και το Levitra, όρεξη να 'χεις να κουβαλάς βαλιτσάκι :D
 

Kostas97

Well-Known Member
Η μινοξιδιλη εχει νοημα ως βοηθητικη θεραπεια στη φιναστεριδη(ειτε προηγηθει ορισμενων μηνων, ειτε ξεκινησει μαζι), μονη της δεν εχει κανενα απολυτως νοημα.

Το SawPalmeto απλα δε δουλευει στην πλειοψηφια, για να το πουμε απλα αν με Saw Palmettο σωζοσουν δε θα σουν εδω, αλλα θα χες γεματο με μαλλι κεφαλι . Μη το παιρνετε καν.

Εντυπωσιακο οτι καποιος μπορει τοσο ευκολα να παρει κατι "φυτικο" που μεσα μπορει να εχει Ο,τι θελει ο παραγωγος και να πιστευει ταυτοχρονα οτι το χαπι που το βγαζει φαρμακευτικη, περναει απο εγκριση ΕΟΦ ΚΑΙ εχει απο πισω του τοση βιβλιογραφια, ειναι επικινδυνο και θα του βγαλει προβλημα.


Απο τη στιγμη που μπαινετε στον κοπο να κανετε εκτενη αναζητηση για μια ουσια, ελεγξτε τις πηγες σας. Δε μπορει εν ετη 2022 η πηγη για ενα φαρμακο να ειναι το Reddit ή ενα φορουμ που μεσα υπαρχει καθε καρυδιας καρυδι.

Στα forums και στο Reddit, περαν του οτι δεν μπορεις να ξερεις την ψυχοσυνθεση του αλλου ωστε να τον εμπιστευτεις, οσοι εβγαλαν παρενεργεια / θεωρησαν οτι εβγαλαν δε λενε "κριμα ειμαι ατυχος" αλλα προσπαθουν να πεισουν οποιον παει να παρει φινα οτι θα βγαλει και αυτος αν δεν ειναι απο τους τυχερους. Καθως επισης βλεπεις μονο νηματα του Στυλ "εβγαλα παρενεργεια" γιατι προφανως οποιος δεν βγαζει δεν ανοιγει νημα ;)

Αληθεια γεμισαμε με τοσους καλοψυχους που προσπαθουν να αποτρεψουν κοσμο απο το να παθει κατι κακο;
Ή μηπως βγαινει υποσυνειδητα το "αφου εχω εγω θα χεις και εσυ";;;



Φιλε @hariskon η φιναστεριδη προκαλει παρενεργειες σε ορισμενους ΑΤΥΧΟΥΣ και αυτο ειναι η πραγματικοτητα οπως αποτυπωνεται απο τα επισημα δεδομενα εκτενους βιβλιογραφιας. Προσβαση σε αυτη εχει ο καθενας που θελει να ψαξει εγκριτες πηγες.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

ApofasismenosPsyxakias

Καραφλοφυτευθείς Νεο-Κουκλεντές
Σωστά γράφει ο Κostas97.

Μελέτη για το Saw Palmetto θα βρεις εδώ : https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33313047/. Χωρίς να έχει την αποτελεσματικότητα της φιναστερίδης, δεν είναι και εντελώς άχρηστο και δεν ξέρεις πώς θα ανταποκριθεί ο οργανισμός σου σε αυτό. Είναι μια επιλογή πάντα, ζυγίζοντας τα υπέρ και τα κατά.

Μελέτες για τη φιναστερίδη υπάρχουν επίσης άπειρες, διαβάζεις και αποφασίζεις τί ταιριάζει σε σένα, επωμιζόμενος τα ρίσκα και τις ανταμοιβές. 'Μαγική λύση', φυσικά και δεν υπάρχει.
 

hariskon

New Member
Η μινοξιδιλη εχει νοημα ως βοηθητικη θεραπεια στη φιναστεριδη(ειτε προηγηθει ορισμενων μηνων, ειτε ξεκινησει μαζι), μονη της δεν εχει κανενα απολυτως νοημα.

Το SawPalmeto απλα δε δουλευει στην πλειοψηφια, για να το πουμε απλα αν με Saw Palmettο σωζοσουν δε θα σουν εδω, αλλα θα χες γεματο με μαλλι κεφαλι . Μη το παιρνετε καν.

Εντυπωσιακο οτι καποιος μπορει τοσο ευκολα να παρει κατι "φυτικο" που μεσα μπορει να εχει Ο,τι θελει ο παραγωγος και να πιστευει ταυτοχρονα οτι το χαπι που το βγαζει φαρμακευτικη, περναει απο εγκριση ΕΟΦ ΚΑΙ εχει απο πισω του τοση βιβλιογραφια, ειναι επικινδυνο και θα του βγαλει προβλημα.


Απο τη στιγμη που μπαινετε στον κοπο να κανετε εκτενη αναζητηση για μια ουσια, ελεγξτε τις πηγες σας. Δε μπορει εν ετη 2022 η πηγη για ενα φαρμακο να ειναι το Reddit ή ενα φορουμ που μεσα υπαρχει καθε καρυδιας καρυδι.

Στα forums και στο Reddit, περαν του οτι δεν μπορεις να ξερεις την ψυχοσυνθεση του αλλου ωστε να τον εμπιστευτεις, οσοι εβγαλαν παρενεργεια / θεωρησαν οτι εβγαλαν δε λενε "κριμα ειμαι ατυχος" αλλα προσπαθουν να πεισουν οποιον παει να παρει φινα οτι θα βγαλει και αυτος αν δεν ειναι απο τους τυχερους. Καθως επισης βλεπεις μονο νηματα του Στυλ "εβγαλα παρενεργεια" γιατι προφανως οποιος δεν βγαζει δεν ανοιγει νημα ;)

Αληθεια γεμισαμε με τοσους καλοψυχους που προσπαθουν να αποτρεψουν κοσμο απο το να παθει κατι κακο;
Ή μηπως βγαινει υποσυνειδητα το "αφου εχω εγω δε θα χεις συ";;;



Φιλε @hariskon η φιναστεριδη προκαλει παρενεργειες σε ορισμενους ΑΤΥΧΟΥΣ και αυτο ειναι η πραγματικοτητα οπως αποτυπωνεται απο τα επισημα δεδομενα εκτενους βιβλιογραφιας. Προσβαση σε αυτη εχει ο καθενας που θελει να ψαξει εγκριτες πηγες.
Ευχαριστώ πολύ.
Δεν έβγαλα κάποιο συμπέρασμα. Απλά τρομοκρατούμαι στην ιδέα ότι μπορεί αυτό να επηρεαστεί η σεξουαλική μου ζωή την οποία και απολαμβάνω.
Ωστόσο ακούω όλες τις απόψεις και κρίνω. Ήδη από τα λεγόμενά σου νιώθω πιο σίγουρος κι αφού κάνω και τη δική μου έρευνα θα κατευθυνθώ προς τα εκεί (χάπι φινα). Πράγμα που ίσως έπρεπε να είχα κάνει καιρό τώρα.

Όπως καταλαβαίνεις είμαι σε μία κατάσταση πανικού γι' αυτό και απευθύνομαι στο group μιας και φαίνεται ότι έχετε εμβαθύνει όλοι σας πάρα πολύ, κάποιοι σύμφωνα με τις ανάγκες τους, ενώ άλλοι σε γενικότερο πλαίσιο. Άρα θα πρέπει κι εγώ να καταλήξω στο τι εξυπηρετεί καλύτερα τις δικές μου ανάγκες όσον αφορά την ΑΑ και την καθημερινότητα μου.

Όπως και να έχει, εκτιμώ πολύ τις συμβουλές και τη βοήθεια όλων. Αργότερα το απόγευμα θα ποστάρω φωτογραφίες ώστε να έχετε μία εικόνα και θα ήθελα εξατομικευμένα την άποψή σας. Ειλικρινά ευχαριστώ πολύ.
 

Georgie

Well-Known Member
Βγάλτο από το μυαλό σου και προχωράς στη θεραπεία.
Ταύρος θα είσαι.
Στο λέει Άνθρωπος που κάποτε μέχρι και στο νερό νόμιζε ότι θα έβγαζε παρενέργειες!
Στη πορεία της ζωής θα καταλάβεις ότι η πιο σοβαρή παρενέργεια είναι ο φόβος
 

Georgie

Well-Known Member
Τη στύση τη βοηθάνε διάφορα θεόδοτα χάπια όπως το Cialis και το Levitra, όρεξη να 'χεις να κουβαλάς βαλιτσάκι
Αφού είσαι guru θα το κάνεις πιο clear.
Levitra- one night stand
Cialis - city breaks με date η καινούργια σχέση με αίσθημα ;)
 

dlazaros

Well-Known Member
@hariskon Φίλε μου να σου βάλω τις σκέψεις σε μια σειρά.

Αναστολέας ενζύμου είναι η φίνα, το saw palmetto, η τσουκνίδα, η ντούτα και μερικά άλλα. Αν πάρεις την ίδια δοσολογία σε όλα για να δράσει τότε εαν έχεις πρόβλημα στύσης με το saw θα έχεις και με την φίνα. Εγγύηση. Η φίνα θέλει 1mg την ημέρα, η ντούτα 0,5mg 3χ την εβδομάδα, το saw θέλει 320mg την ημέρα και η τσουκνίδα 500mg. ΟΛΑ για να κάνουν το ίδιο πράγμα αλλά... πρέπει να είναι standarized η δραστική ουσία. Το μόνο saw που κάνει είναι αυτό και αντε βρέστο και αντε να είναι όπως τα λένε οι μελέτες: https://gr.iherb.com/pr/now-foods-s...h81valuFa-Vze0L32KkaAnSOEALw_wcB&gclsrc=aw.ds

Μινοξιδίλη. Αυτό είναι μια ουσία που κρατάει όλα τα μαλλιά με το ζόρι απο το να μην πέφτουν ενω έπρεπε να πέσουν σαν μια χημική περούκα. Δίνει περισσότερο αιμάτωση και βιταμίνες στις τρίχες για να ξαναβγούν αλλά μόνο αμα έχεις κλείσει τις τρύπες στον κουβά με αναστολέα ενζύμου. Αλλιώς μια τρύπα στο νερό. Η μινοξιδίλη δεν δουλεύει για πάντα, μετά απο λίγα χρόνια μειώνεται η δράση και αρχίζει η κάθοδος των μυρίων.

ΑΜΑ έχεις πρόβλημα στύσης τότε η δόση είναι μεγαλύτερη και μειώνεις. Είναι τόσο απλό. Την καλησπέρα μου.
 

Nik.Mos

Well-Known Member
Από τις φωτογραφίες που ποσταρες φαίνεται ότι η ανάγκη να ακολουθήσεις φαρμακευτική αγωγή είναι κρίσιμη για την επιτυχια οποιουδήποτε πλάνου επεμβάσεων αποφασιστεί,υπάρχει και μια υποψία dupa στην οποία περίπτωση η ληψη της φινας είναι μονόδρομος που θα διασφαλίσει την βιωσιμότητα των οποίων αποτελεσματων μμ.
Μια φιλική συμβουλή, μην ξεκινήσεις καμία θεραπεία με το σκεπτικό ότι αν σου παρουσιάσει την οποιαδήποτε παρενέργεια που έχεις ακούσει/διαβάσει σε φόρουμς κτλ θα την διακόψεις γιατί τοτε είναι σαν να λειαινεις το έδαφος για την εμφάνιση τους, απλα ξεκινά την έχοντας στο μυαλό σου ότι κάνεις το καλύτερο δυνατό για να αντιμετωπίσεις κάτι που σε τρώει και σε απασχολεί στην ζωή σου.Θετικη σκέψη και όλα καλά θα πάνε!Αν βοηθάει πάρε ένα κομματι χαρτί και γράψε τα πάντα,επικεντρώσου στις περιόδους που η ψυχολογία σου δεν ήταν καλή καθώς και τι επίδραση είχε αυτή στην καθημερινότητα σου,πραγματα δηλαδή που ήδη σε επηρεάζουν στην ζωή σου και αν αυτά εμφανιστούν τότε θα μπορεις να αποκλείσεις το ενδεχόμενο να αποδίδονται στην χρήση φίνας.Θετικη σκέψη, δεν μπορω να τονίσω αρκετα την σημασία της, καλή συνέχεια, φιλικά
 

dlazaros

Well-Known Member
Φίλε μου είσαι στο τσάκ να προλάβεις και να καταφέρεις να σώσεις το κεφάλι με την φινα και ίσως γλυτώσεις μεταμοσχεύσεις ή να χρειαστείς μια διορθωτική. Κάνε μου την χάρη σε παρακαλώ με ένα μέτρο την απόσταση από το κέντρο του κούτελο από τα μαλλιά μέχρι τα φρύδια.
Αυτό που σου έγραψε ο Νικ είναι πολύ σημαντικό, διάβασε το μερικές φορές.
 

hariskon

New Member
Από τις φωτογραφίες που ποσταρες φαίνεται ότι η ανάγκη να ακολουθήσεις φαρμακευτική αγωγή είναι κρίσιμη για την επιτυχια οποιουδήποτε πλάνου επεμβάσεων αποφασιστεί,υπάρχει και μια υποψία dupa στην οποία περίπτωση η ληψη της φινας είναι μονόδρομος που θα διασφαλίσει την βιωσιμότητα των οποίων αποτελεσματων μμ.
Μια φιλική συμβουλή, μην ξεκινήσεις καμία θεραπεία με το σκεπτικό ότι αν σου παρουσιάσει την οποιαδήποτε παρενέργεια που έχεις ακούσει/διαβάσει σε φόρουμς κτλ θα την διακόψεις γιατί τοτε είναι σαν να λειαινεις το έδαφος για την εμφάνιση τους, απλα ξεκινά την έχοντας στο μυαλό σου ότι κάνεις το καλύτερο δυνατό για να αντιμετωπίσεις κάτι που σε τρώει και σε απασχολεί στην ζωή σου.Θετικη σκέψη και όλα καλά θα πάνε!Αν βοηθάει πάρε ένα κομματι χαρτί και γράψε τα πάντα,επικεντρώσου στις περιόδους που η ψυχολογία σου δεν ήταν καλή καθώς και τι επίδραση είχε αυτή στην καθημερινότητα σου,πραγματα δηλαδή που ήδη σε επηρεάζουν στην ζωή σου και αν αυτά εμφανιστούν τότε θα μπορεις να αποκλείσεις το ενδεχόμενο να αποδίδονται στην χρήση φίνας.Θετικη σκέψη, δεν μπορω να τονίσω αρκετα την σημασία της, καλή συνέχεια, φιλικά
Φίλε μου είσαι στο τσάκ να προλάβεις και να καταφέρεις να σώσεις το κεφάλι με την φινα και ίσως γλυτώσεις μεταμοσχεύσεις ή να χρειαστείς μια διορθωτική. Κάνε μου την χάρη σε παρακαλώ με ένα μέτρο την απόσταση από το κέντρο του κούτελο από τα μαλλιά μέχρι τα φρύδια.
Αυτό που σου έγραψε ο Νικ είναι πολύ σημαντικό, διάβασε το μερικές φορές.
Δεν μπορώ να σας ευχαριστήσω αρκετά για την αντιμετώπισή σας. Θα επιστρέφω και θα ξαναδιαβάζω τα όσα μου λέτε.

Με θετική σκέψη και καλή ψυχολογία θα αντιμετωπιστεί η στυτική δυσλειτουργία;
Αυτό δεν πολυκατάλαβα, για τη διακοπή της θεραπείας ως λείανση της επιφάνειας για εμφάνιση των παρενεργειών.

Η απόσταση είναι 6,5 πόντοι.
Πήρα το φάρμακο αλλά το γενόσημο επειδή δεν έβρισκα πουθενά προσκαρ, υποθέτω δεν έχει διαφορά.
Άρα πάω στο 1/4 ενός χαπιού και regaine μια φορά τη μέρα?
Υπάρχει κάτι άλλο ή να κάνω κάτι διαφορετικά;

Ευχαριστώ και πάλι
 
Μπλουζα