Καλησπέρα και από εμένα. Η κατάσταση μου και πρώτα βήματα.

Καλησπέρα σας! Παρακολουθώ το forum περίπου 4 χρόνια , αρχικά ως απλός επισκέπτης και εν συνεχεία ως μέλος. Είμαι 31 ετών και η τριχόπτωση σε εμένα ξεκίνησε στην ξέγνοιαστη ηλικία των 25-26. Το γεγονός ότι η τριχόπτωση ήταν αργή και σταθερή, είχε ως αποτέλεσμα να μην αλλάξει ξαφνικά η εικόνα μου , αλλά σε βάθος 5-6 χρόνων. Όλο αυτό σε συνδυασμό με τον χαρακτήρα μου ( αναβλητικός και χαλαρός) δεν με ώθησαν να επισκεφτώ δερματολόγο και να ξεκινήσω κάποια αγωγή για να καταπολεμήσω την τριχόπτωση. Πλέον αυτή έχει προχωρήσει αρκετά NW2 - NW3 , οι κρόταφοι έχουν αδειάσει ενώ η φράντζα που είχα κάποτε είναι ανύπαρκτη. Η ψυχολογία μου πραγματικά έχει φτάσει στα τάρταρα , καθώς το μεγάλο μου κούτελο δείχνει σαν καμένο χωράφι όταν κουρεύω τα μαλλιά μου κοντά. Να φανταστείτε πως έχω φτάσει στο σημείο να στήσω κοπέλα σε πρώτο ραντεβού , επειδή δεν μου έστρωνε καλά το μαλλί.

Τον τελευταίο χρόνο , βλέποντας τις ενθαρρυντικές παρουσιάσεις μελών του forum, καθώς και την αλλαγή εμφάνισης ενός γνωστού μου που προχώρησε σε ΜΜ εξ ιδίοις όμασσι, σκέφτομαι πολύ σοβαρά να προχωρήσω και εγώ. Χρήματα έχω συγκεντρώσει ένα ποσό, όχι για κορυφαίους γιατρούς (Lorenzo , Erdogan κ.α.) , αλλά για κάποιον καλό σε Ελλάδα ή Κύπρο. Δεν έχω επισκεφτεί κάποιον ακόμα , καθώς θέλω να πάω διαβασμένος για να μην πέσω θύμα και μου πουλήσουν φούμαρα για μεταξωτές κορδέλες.

Θα ήθελα την γνώμη μελών που έχουν προχωρήσει σε ΜΜ , εάν η κατάσταση μου είναι διαχειρίσιμη , πόσα grafts θα χρειαστώ στο περίπου για να επιτύχω ένα καλό αποτέλεσμα και τι να προσέξω πριν επιλέξω κλινική.

Σας παραθέτω κάποιες πρόχειρες φωτογραφίες που έβγαλα φρεσκοκουρεμένος με βρεγμένα μαλλιά.
 

Συνημμένα

  • image_50370049.JPG
    image_50370049.JPG
    687.6 KB · Προβολές: 133
  • image_50375937.JPG
    image_50375937.JPG
    590.7 KB · Προβολές: 129
  • image_50395649.JPG
    image_50395649.JPG
    797.3 KB · Προβολές: 121
  • image_50365185.JPG
    image_50365185.JPG
    727.4 KB · Προβολές: 122

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

ManCyprus87

Well-Known Member
Καλησπέρα φίλε.
Καταρχήν πριν προχωρήσεις σε ΜΜ, καλό θα ήταν να σκεφτείς την έναρξη φαρμακευτικής αγωγής, έστω low dose φίνα, ώστε να αναιχαιτίσεις ή τουλάχιστο να επιβραδύνεις αισθητά τα "όργια" της αλωπεκίας που είναι σε εξέλιξη, και πιθανό να ενταθούν ειδικά τώρα μετά τα 30+.
Από εκεί και πέρα αφού σταθεροποιηθεί κάπως η τριχόπτωση σου, θεωρώ μπορείς να μπεις σε ΜΜ στο front third με γύρως τα 2500 grafts. Το crown για την ώρα ίσως το γλιτώσεις με τη φίνα - είναι σε εντελώς αρχικά στάδια.
Για επιλογή κλινικής και τι ακριβώς να προσέξεις, ας προτείνουν και τα πιο έμπειρα μέλη που ήδη προχώρησαν σε ΜΜ και έχουν χειροπιαστά αποτελέσματα.
 

manly_Man

Well-Known Member
Καλησπέρα σας! Παρακολουθώ το forum περίπου 4 χρόνια , αρχικά ως απλός επισκέπτης και εν συνεχεία ως μέλος. Είμαι 31 ετών και η τριχόπτωση σε εμένα ξεκίνησε στην ξέγνοιαστη ηλικία των 25-26. Το γεγονός ότι η τριχόπτωση ήταν αργή και σταθερή, είχε ως αποτέλεσμα να μην αλλάξει ξαφνικά η εικόνα μου , αλλά σε βάθος 5-6 χρόνων. Όλο αυτό σε συνδυασμό με τον χαρακτήρα μου ( αναβλητικός και χαλαρός) δεν με ώθησαν να επισκεφτώ δερματολόγο και να ξεκινήσω κάποια αγωγή για να καταπολεμήσω την τριχόπτωση. Πλέον αυτή έχει προχωρήσει αρκετά NW2 - NW3 , οι κρόταφοι έχουν αδειάσει ενώ η φράντζα που είχα κάποτε είναι ανύπαρκτη. Η ψυχολογία μου πραγματικά έχει φτάσει στα τάρταρα , καθώς το μεγάλο μου κούτελο δείχνει σαν καμένο χωράφι όταν κουρεύω τα μαλλιά μου κοντά. Να φανταστείτε πως έχω φτάσει στο σημείο να στήσω κοπέλα σε πρώτο ραντεβού , επειδή δεν μου έστρωνε καλά το μαλλί.

Τον τελευταίο χρόνο , βλέποντας τις ενθαρρυντικές παρουσιάσεις μελών του forum, καθώς και την αλλαγή εμφάνισης ενός γνωστού μου που προχώρησε σε ΜΜ εξ ιδίοις όμασσι, σκέφτομαι πολύ σοβαρά να προχωρήσω και εγώ. Χρήματα έχω συγκεντρώσει ένα ποσό, όχι για κορυφαίους γιατρούς (Lorenzo , Erdogan κ.α.) , αλλά για κάποιον καλό σε Ελλάδα ή Κύπρο. Δεν έχω επισκεφτεί κάποιον ακόμα , καθώς θέλω να πάω διαβασμένος για να μην πέσω θύμα και μου πουλήσουν φούμαρα για μεταξωτές κορδέλες.

Θα ήθελα την γνώμη μελών που έχουν προχωρήσει σε ΜΜ , εάν η κατάσταση μου είναι διαχειρίσιμη , πόσα grafts θα χρειαστώ στο περίπου για να επιτύχω ένα καλό αποτέλεσμα και τι να προσέξω πριν επιλέξω κλινική.

Σας παραθέτω κάποιες πρόχειρες φωτογραφίες που έβγαλα φρεσκοκουρεμένος με βρεγμένα μαλλιά.
Καλησπέρα φίλε. Ουσιαστικά έχεις χάσει όλη την Α ζώνη, καθώς αυτές οι τρίχες που έχεις μπροστά ειναι πολύ αδύναμες και δεν υπολογίζονται. Από εκεί και πέρα θα πρέπει να ξεκινήσεις θεραπεία με φιναστερίδη για να κρατήσεις και το crown στην υπάρχουσα κατάσταση και να μην επεκταθεί η αραίωση και στο Middle.
Τώρα για την μπροστινή Α ζώνη σίγουρα θα χρειαστείς 3000+ μοσχεύματα για ενα αξιοπρεπές αποτέλεσμα. Για τις κλινικές τσέκαρε τα ανεξάρτητα περιστατικά μελών του φόρουμ και δες τι σε ικανοποιεί. Για hairline θα πρέπει να ζητήσεις πυκνότητα 45+. Επίσης παίζει ρόλο ποσο θα την κατεβάσεις. Όσο πιο πολύ κατεβάζεις τη hairline τόσο πιο πολλά μοσχεύματα θα χρειαστείς για ενα πυκνό αποτέλεσμα.
Καλό ειναι να πας και σε μια κλινική εδώ στην Ελλάδα για μια μέτρηση δότριας πριν κάνεις οτιδήποτε, να δεις τι απόθεμα έχεις, ώστε να οργανώσεις καλύτερα το πλάνο σου.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Θα βγάλω καλύτερες φωτογραφίες όταν μπορέσω. Στην παρούσα φάση αυτό που με προβληματίζει είναι η Α ζώνη αν κατάλαβα καλά, διότι στην μέση και στο crown το πρόβλημα δεν είναι ορατό με στεγνό μαλλί , ακόμα και κοντό. Σύμφωνα με αυτά που έχω διαβάσει , νομίζω πως θα πρέπει πρώτα να γεμίσω την Α ζώνη και αργότερα που πιθανόν να αδειάσω και πιο πίσω να πάω σε δεύτερη ΜΜ.

Μου έχουν δημιουργηθεί κάποιες απορίες και θα ήμουν ευγνώμων εάν τις λύνατε.
- Οι μεταμοσχευμένες τρίχες δεν κινδυνεύουν να πέσουν λόγω της DHT;
- Από τι καθορίζεται η υψηλή πυκνότητα; Από τις δυνατότητες του γιατρού, την ποιότητα της τρίχας ή μπορεί ο κάθε γιατρός να πετύχει μια πυκνότητα 50+ αλλά λαμβάνει υπόψη την δότρια ( αριθμό μοσχευμάτων , μονότριχων δίτριχων κτλ);
- Εάν ξεκινήσω κάποια αγωγή 6 μήνες πριν την ΜΜ και την συνεχίσω για ~6 μήνες μετά και την διακόψω, υπάρχει περίπτωση να μου πέσουν οι ΜΜ τρίχες ή το λέτε για να θωρακίσω τις υπάρχουσες;

Συγχαρητήρια και πάλι για την εξαιρετική δουλεία που κάνετε , τόσο οι συντονιστές όσο και τα μέλη του forum. Μόνο στην ιδέα πως θα βελτιώσω την εικόνα μου του κεφαλιού μου προς το καλύτερο κάποια στιγμή , παίρνω πολύ χαρά.
 

dlazaros

Well-Known Member
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Θα βγάλω καλύτερες φωτογραφίες όταν μπορέσω. Στην παρούσα φάση αυτό που με προβληματίζει είναι η Α ζώνη αν κατάλαβα καλά, διότι στην μέση και στο crown το πρόβλημα δεν είναι ορατό με στεγνό μαλλί , ακόμα και κοντό. Σύμφωνα με αυτά που έχω διαβάσει , νομίζω πως θα πρέπει πρώτα να γεμίσω την Α ζώνη και αργότερα που πιθανόν να αδειάσω και πιο πίσω να πάω σε δεύτερη ΜΜ.

Μου έχουν δημιουργηθεί κάποιες απορίες και θα ήμουν ευγνώμων εάν τις λύνατε.
- Οι μεταμοσχευμένες τρίχες δεν κινδυνεύουν να πέσουν λόγω της DHT;
- Από τι καθορίζεται η υψηλή πυκνότητα; Από τις δυνατότητες του γιατρού, την ποιότητα της τρίχας ή μπορεί ο κάθε γιατρός να πετύχει μια πυκνότητα 50+ αλλά λαμβάνει υπόψη την δότρια ( αριθμό μοσχευμάτων , μονότριχων δίτριχων κτλ);
- Εάν ξεκινήσω κάποια αγωγή 6 μήνες πριν την ΜΜ και την συνεχίσω για ~6 μήνες μετά και την διακόψω, υπάρχει περίπτωση να μου πέσουν οι ΜΜ τρίχες ή το λέτε για να θωρακίσω τις υπάρχουσες;

Συγχαρητήρια και πάλι για την εξαιρετική δουλεία που κάνετε , τόσο οι συντονιστές όσο και τα μέλη του forum. Μόνο στην ιδέα πως θα βελτιώσω την εικόνα μου του κεφαλιού μου προς το καλύτερο κάποια στιγμή , παίρνω πολύ χαρά.
Να σου δώσω μια πιο γενική απάντηση. Βάλε οτι το κεφάλι σου δεν έχει αδειάσει τελείως πάνω αλλά θα αδειάσει στα επόμενα 5-6 χρόνια. Εσυ τώρα έκανες ΜΜ και γέμισες το κεφάλι πάνω και αισθάνεσαι και γαμώ.. αλλά τα πλαινά δεν σταματάνε να κατεβαίνουν γιατί δεν παίρνεις θεραπεία με αποτέλεσμα να έχεις ενα νησί επάνω με μαλλιά και μια λουρίδα με αραιά μαλλιά στα όρια της μεταμόσχευσης. Αυτό θα σε βάλει σε 2η και 3η κλπ ΜΜ στο μέλλον αμα σου προσέξουν την δότρια και αμα έχει να δώσει τα απαιτούμενα.
Πάμε σε ενα εναλλακτικό σενάριο.
Παίρνεις low dose φίνα 1mg 3χ την εβδομάδα. Οχυρώνεις τα μαλλιά που ήδη έχεις και υπάρχει μια πιθανότητα να γεμίσεις σε σημεία που δεν περίμενες. Τώρα κάνεις ΜΜ μετά απο 1 χρόνο (και θα χρειαστείς πολύ λιγότερα graft απο πρίν) και οτι μαλλιά βάλεις πάνω δεν θα πάνε πουθενά (θεωρητικά) και δεν θα αραιώσουν τα όρια για αρκετά χρόνια (περίπου καμια 10αριά). πιο σενάριο σου φαίνεται καλύτερο? Το γρήγορο εύκολο που θα έχει πολύ πιθανόν κακή τροπή... ή το αργό δύσκολο σενάριο να έχεις μαλλιά για πάντα και να μην ντρέπεσαι για το κεφάλι σου? Εσύ αποφασίζεις.
 
Να σου δώσω μια πιο γενική απάντηση. Βάλε οτι το κεφάλι σου δεν έχει αδειάσει τελείως πάνω αλλά θα αδειάσει στα επόμενα 5-6 χρόνια. Εσυ τώρα έκανες ΜΜ και γέμισες το κεφάλι πάνω και αισθάνεσαι και γαμώ.. αλλά τα πλαινά δεν σταματάνε να κατεβαίνουν γιατί δεν παίρνεις θεραπεία με αποτέλεσμα να έχεις ενα νησί επάνω με μαλλιά και μια λουρίδα με αραιά μαλλιά στα όρια της μεταμόσχευσης. Αυτό θα σε βάλει σε 2η και 3η κλπ ΜΜ στο μέλλον αμα σου προσέξουν την δότρια και αμα έχει να δώσει τα απαιτούμενα.
Πάμε σε ενα εναλλακτικό σενάριο.
Παίρνεις low dose φίνα 1mg 3χ την εβδομάδα. Οχυρώνεις τα μαλλιά που ήδη έχεις και υπάρχει μια πιθανότητα να γεμίσεις σε σημεία που δεν περίμενες. Τώρα κάνεις ΜΜ μετά απο 1 χρόνο (και θα χρειαστείς πολύ λιγότερα graft απο πρίν) και οτι μαλλιά βάλεις πάνω δεν θα πάνε πουθενά (θεωρητικά) και δεν θα αραιώσουν τα όρια για αρκετά χρόνια (περίπου καμια 10αριά). πιο σενάριο σου φαίνεται καλύτερο? Το γρήγορο εύκολο που θα έχει πολύ πιθανόν κακή τροπή... ή το αργό δύσκολο σενάριο να έχεις μαλλιά για πάντα και να μην ντρέπεσαι για το κεφάλι σου? Εσύ αποφασίζεις.

Προφανώς και προτιμώ να θωρακίσω ή να βελτιώσω τα υπάρχοντα μαλλιά. Απλά , όπως και στους περισσότερους , μου δημιουργεί φόβο η φίνα καθώς είναι κάτι άγνωστο σε εμένα. Είμαι άτομο που δεν παίρνει εύκολα ούτε ντεπόν για να καταλάβεις. Αυτό που σκέφτομαι είναι να πάρω μια αγωγή μέχρι να μπω την ΜΜ και να την συνεχίσω έως ένα έτος μετά. Δεν θα ήθελα να παίρνω οποιοδήποτε χάπι εφόρου ζωής.
 
Τελευταία επεξεργασία:

ManCyprus87

Well-Known Member
Να σου δώσω μια πιο γενική απάντηση. Βάλε οτι το κεφάλι σου δεν έχει αδειάσει τελείως πάνω αλλά θα αδειάσει στα επόμενα 5-6 χρόνια. Εσυ τώρα έκανες ΜΜ και γέμισες το κεφάλι πάνω και αισθάνεσαι και γαμώ.. αλλά τα πλαινά δεν σταματάνε να κατεβαίνουν γιατί δεν παίρνεις θεραπεία με αποτέλεσμα να έχεις ενα νησί επάνω με μαλλιά και μια λουρίδα με αραιά μαλλιά στα όρια της μεταμόσχευσης. Αυτό θα σε βάλει σε 2η και 3η κλπ ΜΜ στο μέλλον αμα σου προσέξουν την δότρια και αμα έχει να δώσει τα απαιτούμενα.
Πάμε σε ενα εναλλακτικό σενάριο.
Παίρνεις low dose φίνα 1mg 3χ την εβδομάδα. Οχυρώνεις τα μαλλιά που ήδη έχεις και υπάρχει μια πιθανότητα να γεμίσεις σε σημεία που δεν περίμενες. Τώρα κάνεις ΜΜ μετά απο 1 χρόνο (και θα χρειαστείς πολύ λιγότερα graft απο πρίν) και οτι μαλλιά βάλεις πάνω δεν θα πάνε πουθενά (θεωρητικά) και δεν θα αραιώσουν τα όρια για αρκετά χρόνια (περίπου καμια 10αριά). πιο σενάριο σου φαίνεται καλύτερο? Το γρήγορο εύκολο που θα έχει πολύ πιθανόν κακή τροπή... ή το αργό δύσκολο σενάριο να έχεις μαλλιά για πάντα και να μην ντρέπεσαι για το κεφάλι σου? Εσύ αποφασίζεις.
Ακριβώς αυτή πρέπει να είναι η προσέγγιση.
Διασφάλιση/ενδυνάμωση των υπαρχόντων μαλλιών για όσο πιο πολλα χρόνια γίνεται, και ακολούθως ΜΜ.
Με απλά λόγια η ισόβια μάχη με την αλωπεκία είναι:
Φιναστερίδη --> ΜΜ --> Φιναστερίδη.
 

ManCyprus87

Well-Known Member
Προφανώς και προτιμώ να θωρακίσω ή να βελτιώσω τα υπάρχοντα μαλλιά. Απλά , όπως και στους περισσότερους , μου δημιουργεί φόβο η φίνα καθώς είναι κάτι άγνωστο σε εμένα. Είμαι άτομο που δεν παίρνει εύκολα ούτε ντεπόν για να καταλάβεις. Αυτό που σκέφτομαι είναι να πάρω μια αγωγή μέχρι να μπω την ΜΜ και να την συνεχίσω έως ένα έτος μετά. Δεν θα ήθελα να παίρνω οποιοδήποτε χάπι εφόρου ζωής.
Το θέμα είναι ότι εάν σταματήσεις την αγωγή μετά το 1 έτος ίσως οδηγήσει σταδιακά σε νέο πισωγύρισμα, καθώς δε θα έχεις πλέον μια φόρμουλα συντήρησης.
 
Το θέμα είναι ότι εάν σταματήσεις την αγωγή μετά το 1 έτος ίσως οδηγήσει σταδιακά σε νέο πισωγύρισμα, καθώς δε θα έχεις πλέον μια φόρμουλα συντήρησης.
Το κατάλαβα. Η αλήθεια είναι πως ο πατέρας μου έχει μείνει NW4 στα 60 πλέον και στο πίσω μέρος του μυαλού μου , ελπίζω να μην προχωρήσει παραπάνω η δικιά μου περίπτωση. Ωστόσο καταλαβαίνω πως είναι υψηλό το ρίσκο εάν δεν πάρω κάποια αγωγή.

Τέλος θα ήθελα να ρωτήσω , όσο αναφορά την φινα, ποιά ποσότητα και σε ποιά συχνότητα θεωρείτε πως ναι μεν θα μπορεί να επιφέρει κάποιο αποτέλεσμα, αλλά θα είναι και η μικρότερη δυνατή ποσότητα. Θα ήθελα έστω στην αρχή να ξεκινήσω με αρκετά low dose και αν δω ότι είμαι κομπλέ να ανεβάσω.
 

dlazaros

Well-Known Member
Προφανώς και προτιμώ να θωρακίσω ή να βελτιώσω τα υπάρχοντα μαλλιά. Απλά , όπως και στους περισσότερους , μου δημιουργεί φόβο η φίνα καθώς είναι κάτι άγνωστο σε εμένα. Είμαι άτομο που δεν παίρνει εύκολα ούτε ντεπόν για να καταλάβεις. Αυτό που σκέφτομαι είναι να πάρω μια αγωγή μέχρι να μπω την ΜΜ και να την συνεχίσω έως ένα έτος μετά. Δεν θα ήθελα να παίρνω οποιοδήποτε χάπι εφόρου ζωής.
Η απόφαση είναι η εξής. Χωρίς φιναστερίδη μαλλιά δεν έχει. Δεν το λέω για να στην σπάσω απλά κατάλαβε αυτό που θα σου πω. Αν πάρεις τον δρόμο της ΜΜ χωρίς φίνα γιατί δεν θέλεις φάρμακο θα βρεθείς με πολλές πιθανότητες με μια εμφάνιση που δεν θα σου αρέσει. Η ψυχολογία θα πάει στον πάτο και πολύ παρακάτω και θα παρακαλάς να βρείς μηχανή του χρόνου να ξεκινήσεις φίνα. Τώρα το "χάπι εφόρου ζωής" είναι τρίχες κατσαρές σε ενα κόσμο που τρώς οτι νάναι χωρίς να το ξέρεις αλλά όταν ξέρεις σε πιάνει η ευαισθησία...
Δοσολογία φίνας, καλή αρχή είναι προσκάρ στα 4 με κόφτη απο το φαρμακείο και ενα κομματάκι 3χ την εβδομάδα. Θα αδειάσεις αρκετά τους πρώτους μήνες και 6ο μήνα βλέπεις τι γίνεται. Στον χρόνο αξιολογείς αμα αξίζει να έχεις μαλλιά.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

ManCyprus87

Well-Known Member
Το κατάλαβα. Η αλήθεια είναι πως ο πατέρας μου έχει μείνει NW4 στα 60 πλέον και στο πίσω μέρος του μυαλού μου , ελπίζω να μην προχωρήσει παραπάνω η δικιά μου περίπτωση. Ωστόσο καταλαβαίνω πως είναι υψηλό το ρίσκο εάν δεν πάρω κάποια αγωγή.

Τέλος θα ήθελα να ρωτήσω , όσο αναφορά την φινα, ποιά ποσότητα και σε ποιά συχνότητα θεωρείτε πως ναι μεν θα μπορεί να επιφέρει κάποιο αποτέλεσμα, αλλά θα είναι και η μικρότερη δυνατή ποσότητα. Θα ήθελα έστω στην αρχή να ξεκινήσω με αρκετά low dose και αν δω ότι είμαι κομπλέ να ανεβάσω.
Είσαι μόλις 31 και έχεις χάσει ήδη σχεδόν όλη την Α' ζώνη.
Δεν μπορείς να ξέρεις με ασφάλεια που θα καταλήξεις, άσχετα που κατέληξε ο πατέρας σου.
Μπορεί και να έχεις εντελώς διαφορετικό γονίδιο π.χ. να το πήρες από το παππού σου από την πλευρά της μητέρας σου.
Έχω δει άτομα ενώ ήταν NW1-2 μέχρι τα 40-45 σχεδόν να αδειάζουν μέσα σε λίγα χρόνια.
Είναι ύπουλη η αλωπεκία μπορεί να κτυπήσει σε οποιαδήποτε ηλικία.

To low dose για την ηλικία που είσαι θεωρώ θα σε βοηθήσει εκτός από τα μαλλιά, και στο ψυχολογικό κομμάτι καθώς θα νιώθεις ότι δεν παίρνεις full δόση, ενώ την ίδια ώρα χρησιμοποιείς μια πολύ καλή φόρμουλα συντήρησης.
π.χ. 3mg/week (Δευτέρα-Τετάρτη-Παρασκευή) ή 0.5mg/day.
 
Φίλε μου μην αρπάζεσαι. Φαντάζομαι πως κανείς δεν έτρεξε να καταπιεί χάπια , όταν άκουσε πρώτη φορά για την φινα, πόσο μάλλον εγώ που δεν κουμπώνω εύκολα ούτε πονσταν. Θέλω λίγο χρόνο να το συνειδητοποιήσω και να τα ζυγίσω όλα. Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας.
 

ManCyprus87

Well-Known Member
Φίλε μου μην αρπάζεσαι. Φαντάζομαι πως κανείς δεν έτρεξε να καταπιεί χάπια , όταν άκουσε πρώτη φορά για την φινα, πόσο μάλλον εγώ που δεν κουμπώνω εύκολα ούτε πονσταν. Θέλω λίγο χρόνο να το συνειδητοποιήσω και να τα ζυγίσω όλα. Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας.
Με το δίκαιο σου δεν είναι εύκολη απόφαση, αλλά θα το καταλάβεις σιγά σιγά ότι είναι μονόδρομος.
Επίσης να σκέφτεσαι θετικά, ναι μεν είναι εφ' όρου ζωής, αλλά ίσως σε 5-8-10 χρόνια το αντικαταστήσεις με ένα ισάξιο τοπικό αντιανδρογόνο (που θα μπλοκάρει εξ' ίσου αποτελεσματικά αυτή την πρεζοορμόνη τη DHT, αλλά τοπικά στο επίπεδο μόνο του υποδοχέα ανδρογόνου που σφυροκοπά το τριχοθυλάκιο), το οποίο αργά η γρήγορα σίγουρα θα υπάρξει, αν αναλογιστεί κανείς ότι η φίνα παίζει μπάλα αναντικατάστατη πάνω από 25 χρόνια.
 

Kostas97

Well-Known Member
Το 0.5mg ανα ημερα εχει και καποιες ερευνες απο πισω. Ειναι αρκετα κοντα σε αποτελεσματικοτητα με το 1mg.
Επισης οποιαδηποτε δοσολογια απο 0.2mg/ημερα και πανω, ειναι ικανη να δωσει αποτελεσμα. Και για αυτο υπαρχει ερευνα.

Το 3mg/week το χρησιμοποιουν αρκετοι και προφανως δουλευει, το συστηνουν και γιατροι. Παρολα αυτα δεν εχει πισω καποια ερευνα.

Οπως και να εχει το πιο καλο αποτελεσμα αποτελεσμα/δοσολογια το παιρνεις με το 1mg / ημερα.

Χωρις αγωγη θεωρω πως σοβαρος γιατρος δε θα σε αναλαβει. Παρολα αυτα μπορω να καταλαβω οταν καποιος προχωρησει σε nw οτι τον "παιρνει" να σκεφτει "Να παρα η να μη παρω". Ως ενα βαθμο εχεις ηδη μια διαφορετικη εικονα σε σχεση με το πως ησουν μικροτερος πραγμα που σημαινει οτι το εχεις συνηθισει ή και αποδεχθει ως ενα βαθμο.

Καποιος ομως που εχει ακομα μαλλι παντου, ας ειανι και αραιο δεν εχει την πολυτελεια σκεψης. Εαν δε λαβει δραση η εικονα του μαλλιου συντομα θα χαλασει και θα βιωσει ολο το ψυχολογικο βαρος.

Οταν μαλιστα εισαι και σε ηλικιες νεοτερες, το ψυχολογικο βαρος μπορει να ειναι πολυ μεγαλο. Αυτο μπορουν να το επιβεβαιωσουν οσοι το περνανε η το περασαν.
Εκει δεν ξερω αν καποιος "προστατευεται" ακουγοντας τους παραλογισμους περι φινας ή γινεται χειροτερα.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Εννοείται πως όσο πιο νέος το βιώνει όλο αυτό κάποιος , τόσο περισσότερο του χαλάει την ψυχολογία. Ερωτήματα του τύπου γιατί σε εμένα , γιατί τόσο νωρίς , θα τα έχουν βιώσει όλοι πιστεύω. Το saw palmetto που αναφέρουν κάποιοι κάνει τίποτα ή είναι ακόμα ένα φιδέλαιο;
 

Kostas97

Well-Known Member
Εννοείται πως όσο πιο νέος το βιώνει όλο αυτό κάποιος , τόσο περισσότερο του χαλάει την ψυχολογία. Ερωτήματα του τύπου γιατί σε εμένα , γιατί τόσο νωρίς , θα τα έχουν βιώσει όλοι πιστεύω. Το saw palmetto που αναφέρουν κάποιοι κάνει τίποτα ή είναι ακόμα ένα φιδέλαιο;
Σκεψου οτι κατα πασα πιθανοτητα η μειωση στην DHT που προκαλειται ειναι τοσο μικρη που δεν ειναι ικανη να προσφερει αποτελεσματα στην τριχοπτωση.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Kostas97

Well-Known Member
Αν θες δες αυτα θεωρω μπορουν να σου δωσουν μια εικονα ωστε να μην φαινονται και οσα αναφερουμε στον αερα.
 

ManCyprus87

Well-Known Member
Εννοείται πως όσο πιο νέος το βιώνει όλο αυτό κάποιος , τόσο περισσότερο του χαλάει την ψυχολογία. Ερωτήματα του τύπου γιατί σε εμένα , γιατί τόσο νωρίς , θα τα έχουν βιώσει όλοι πιστεύω. Το saw palmetto που αναφέρουν κάποιοι κάνει τίποτα ή είναι ακόμα ένα φιδέλαιο;
Μην ασχοληθείς καν με saw palmetto, ούτε με τοπικές φίνες.
Σε καμία περίπτωση δεν έχουν τη δυναμική του χαπιού, και ότι αποτέλεσμα δώσουν (ΑΝ δώσουν) θα είναι εντελώς βραχυπρόθεσμο.
Αν δεν πέσει στον επιθυμητό βαθμό η DHT από την πηγή παραγωγής της - στο αίμα δηλαδή, δε γίνεται δουλειά.
 

Gianney

Well-Known Member
Εφόσον η εβδομαδιαία ποσότητα μετράει είτε 0,5 την μέρα δηλ 3,5 εβδομάδα είτε 1mg 3 φορές την εβδομάδα είτε μια φορά 3η 4 την εβδομάδα είναι το ίδιο.
 
Μπλουζα