Θεραπεύτηκε η ανδρογενετική; Θέλω γνώμη!

Emyyyy

New Member
Καλησπέρα σας! Είναι η πρώτη φορά που γράφω στο forum. Είμαι 23 ετών, κι αν μπορώ να το προσδιορίσω σωστά, έχω τριχόπτωση από τα 17 μου ή τουλάχιστον τότε ξεκίνησα να ψάχνομαι. Έχω επισκεφτεί πολλούς δερματολόγους. Όλοι μου έλεγαν το ίδιο πράγμα, ότι δηλαδή δεν έχω τίποτα και ότι είναι όλα στο μυαλό μου. Τον Ιανουάριο του 2019 πήγα στο νοσοκομείο Ανδρέας Συγγρός σε πρωινό ραντεβού. Με είδε η διευθύντρια ( επειδή είμαι καινούργια δε γνωρίζω αν επιτρέπονται ονόματα, παρόλα αυτά όσοι είναι σε αυτό το φόρουμ γνωρίζουν ποια εννοώ) και μου είπε ότι ακριβώς μου είπαν και οι προηγούμενοι γιατροί. Με δίκη μου απόφαση, προχώρησα σε τριχοριζογραμμα τον Ιούλιο του 2019. Αποτελέσματα: μικτό τριχοριζογραμμα ( αναγενείς 48.1, κατεγενεις - , τελογενεις 19.2 , διατροφικές 32.7 ) Δεν ακολούθησα καμία αγωγή. Πριν 2 εβδομάδες έκλεισα απογευματινό ραντεβού με την διευθύντρια και φυσικά εχοντας στο μυαλό μου τα τότε δεδομένα. Αποφασιζουμε να επαναλάβουμε το τριχοριζογραμμα για να δούμε σε τι φάση βρίσκομαι. Αποτελέσματα: φυσιολογικό τριχοριζογραμμα ( αναγενείς 81.9 , καταγενεις 3.2 , τελογενεις 11.4 , διατροφικές 3.2 ) Μόλις πήρα τα αποτελέσματα τρελάθηκα και όταν ρώτησα την γιατρό πως έγινε αυτό μου είπε ότι παίζει σημαντικό ρόλο το άγχος, οι ορμόνες, η διατροφή, η διάθεση. Θέλω να μου πείτε τη γνώμη σας. Να σας αναφέρω ότι έχω πυκνό μαλλί δηλαδή οι γύρω μου δε παρατηρούν κάτι, αλλά ψάχνομαι γιατί είχα πολύ πολύ πυκνό μαλλί και μόνο εγώ μπορώ να καταλάβω αν χάνω μαλλιά ή αν κάτι έχει αλλάξει. Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας. Θα περιμένω απάντηση σας.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

makis25

Well-Known Member
βεβαια με 82% αναγενεις τριχες διχως καμια αγωγη νομιζω δε γινεται να εχεις ανδρογενετικη αλωπεκια. Ισως οντως να χες καποια προσωρινη τριχοπτωση απο πολυ στρες ή αλλα προβληματα. Ζησε διχως αγχος , προσεχε τη διατροφη σου ωστε να καλυπτεις ολες τις αναγκες σου και επανελαβε την εξεταση σε ενα χρονο να δουμε αν θα εισαι σταθερη
 

Emyyyy

New Member
@makis25 σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου! Μου έδωσε μια αγωγή για 2 μήνες και μου είπε να ξανά πάω τότε. Μου έγραψε δυο σαμπουάν 1) corium anti hairloss 2) sebamed repair και μια λοσιόν vencil hairtonic.
 

Kostas97

Well-Known Member
Η ΑΑ δεν θεραπευεται μονη της. Προφανως ποτε δεν ειχες ΑΑ αλλα καποια αλλη μορφη τριχοπτωσης οπως σου ειπε η γιατρος σου ισως παροδικη ή λογω ελλειψης στοιχειων. Οι γυναικες λογω περιοδου ειναι συχνο να εχουν ελλειψη σιδηρου. Ειναι καλο να το ελεγχεις σε καθε γενικη αιματος,αν δεν το κανεις ηδη, καθως επισης συχνο φαινομενο ειναι και προβλημα στο θυροειδη ο οποιος επισης πρεπει να ελεγχεται με μετρηση TSH αλλα καλο θα ηταν ,εαν η γιατρος σου δεν το εχει κανει ηδη, να σου κανει και μια μετρηση Τ3(τριιωδοθυρονη) και Τ4(τετραιωδοθυρονη) καθως υπαρχουν περιπτωσεις υπουλες που ενω η TSH ειναι κανονικη υπαρχει προβλημα στο θυροειδη.
Καλη συνεχεια.Καλες γιορτες!
 

Emyyyy

New Member
@Kostas97 καλησπέρα! Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου και για όλες αυτές τις πληροφορίες. Σχετικά με τον θυρεοειδή μου, έχω υποθυρεοειδισμό και τον ελέγχω. Επίσης για μια περίοδο είχα χαμηλό σίδηρο αλλά και αυτό το ρύθμιζα. Γνωρίζω αρκετά πράγματα για ΑΑ, υπάρχει κληρονομικότητα στην οικογένεια μου και ξέρω καλά ότι δε θεραπεύεται από μόνη της. Βασικά δε θεραπεύεται καθόλου απλά το συντηρείς όσο πάει. Όπως ανέφερα και πιο πάνω, τον Ιούλιο του 2019 έκανα το πρώτο τριχοριζογραμμα και έδειξε τα ποσοστά αυτά. Τώρα που ξανά πήγα είχαν περαστεί στο σύστημα τα τότε μου αποτελέσματα και έγραφαν από κάτω ανδρογενετική αλωπεκία (κρυφοκοίταξα). Επαναλαμβάνω την εξέταση και βγαίνει φυσιολογικό. Εγώ αυτό δε μπορώ να καταλάβω. Λένε ότι όταν αυξάνονται οι δυστροφικες και το τριχοριζογραμμα σου χαρακτηρίζεται ως μικτό είναι σίγουρα ΑΑ. Κάνω συνεχώς σκέψεις μηπως εχει γίνει κάποιο λαθος. Θέλω να χαρώ και φοβάμαι!!!
 

nikolakis

Well-Known Member
Φιλαράκο στο λέω με αγάπη ειλικρινά... άσε τις τρίχες σου κ ασχολησου με κανα αχινό! Δεν έχεις τίποτα παλικάρι μου όταν κ αν έρθει η ώρα εκείνη θα το καταλάβεις δε θα το ψάχνεις για να δεις αν κ τι κ πως. Ωραία; Μην ασχολείσαι άλλο, κάνε υπομονή λίγο να τελειώσει το λοκνταουν κ Βουρ στον αχινό.
 

dim d

Well-Known Member
Φιλαράκο στο λέω με αγάπη ειλικρινά... άσε τις τρίχες σου κ ασχολησου με κανα αχινό! Δεν έχεις τίποτα παλικάρι μου όταν κ αν έρθει η ώρα εκείνη θα το καταλάβεις δε θα το ψάχνεις για να δεις αν κ τι κ πως. Ωραία; Μην ασχολείσαι άλλο, κάνε υπομονή λίγο να τελειώσει το λοκνταουν κ Βουρ στον αχινό.
γυναικα ειναι , τι παλικαρι;
 

nikolakis

Well-Known Member
Αληθεια; Ούπς σορι κατάλαβα λάθος. Αυτό είναι το μεγαλείο του εν λόγω φορουμ... να μπορείς να κανεις λάθη κ να τα παραδέχεσαι!
 

Emyyyy

New Member
Φιλαράκο στο λέω με αγάπη ειλικρινά... άσε τις τρίχες σου κ ασχολησου με κανα αχινό! Δεν έχεις τίποτα παλικάρι μου όταν κ αν έρθει η ώρα εκείνη θα το καταλάβεις δε θα το ψάχνεις για να δεις αν κ τι κ πως. Ωραία; Μην ασχολείσαι άλλο, κάνε υπομονή λίγο να τελειώσει το λοκνταουν κ Βουρ στον αχινό.
Το δέχομαι γιατί το λες με αγάπη! :D
 
Μπλουζα