Θεραπεία prp (με αυξητικούς παράγοντες αιμοπεταλίων)

Poterium

New Member
Καλησπέρα. Ήθελα να ρωτήσω αν κανείς γνωρίζει τη θεραπεία με αυξητικούς παράγοντες αιμοπεταλίων PRP. Έχω τριχόπτωση εδώ και χρόνια και παίρνω Regain, αλλά δεν κάνει απολύτως τίποτα. Η δερματολόγος μου είπε ότι στην περίπτωσή μου η αποτελεσματικότερη θεραπεία είναι η PRP. Τη γνωρίζει κάποιος? Έχει αποτελέσματα? Και το πιο σημαντικό: έχει παρενέργειες? Η δερματολόγος μου είπε πως όχι, αλλά σε κάποιο forum διάβασα ότι μπορεί να προκάλεσε ακόμα και επιληψία. Φαντάζομαι ότι το τελευταίο είναι υπερβολικό βέβαια.

Ευχαριστώ
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Poterium

New Member
Όχι. Μου πρότεινε έναν πλαστικό χειρούργο με τον οποίο συνεργάζεται. Πήγα και τον είδα και μου μίλησε για την PRP με τα καλύτερα λόγια
 

Hope

Active Member
Φυσικά και θα σου μίλαγε με τα καλύτερα λόγια! Αφού είναι ουσιαστικά καθαρή υπηρεσία (η πρώτη ύλη έρχεται από εσένα). Όλα τσέπη!
Σχεδόν μηδενική αποτελεσματικότητα στο regrowth και ελάχιστη αποτελεσματικότητα στην καταπολέμηση της τριχόπτωσης.
Βέβαια δεν έχεις να χάσεις κάτι αν θες να δοκιμάσεις (δεν θα σε βλάψει). Μόνο λεφτά...
 

FreeThinker

Well-Known Member
Καλησπέρα. Ήθελα να ρωτήσω αν κανείς γνωρίζει τη θεραπεία με αυξητικούς παράγοντες αιμοπεταλίων PRP. Έχω τριχόπτωση εδώ και χρόνια και παίρνω Regain, αλλά δεν κάνει απολύτως τίποτα. Η δερματολόγος μου είπε ότι στην περίπτωσή μου η αποτελεσματικότερη θεραπεία είναι η PRP. Τη γνωρίζει κάποιος? Έχει αποτελέσματα? Και το πιο σημαντικό: έχει παρενέργειες? Η δερματολόγος μου είπε πως όχι, αλλά σε κάποιο forum διάβασα ότι μπορεί να προκάλεσε ακόμα και επιληψία. Φαντάζομαι ότι το τελευταίο είναι υπερβολικό βέβαια.

Ευχαριστώ

Κατα την θεραπεια, μεταγγιζουν το ιδιο σου το αιμα στο δερμα του τριχωτου της κεφαλης σου. Με αλλα λογια, σου παιρνουν κανονικα αιμα οπως γινεται σε καθε αιμοδοσια, και στο ξαναβαζουν σε αλλο σημειο του σωματος σου, με τη λογικη οτι η ελειψη αιματωσης προκαλει τριχοπτωση. Μαλλια δεν προκειται να βγαλεις, και ο λογος μου εχει βαρυτητα, επειδη την ακολουθησει τη διαδικασια για ενα τετραμηνο, χωρις αποτελεσμα. Θα μου πεις, αν τη συνεχιζα για 8μηνο και βαλε, μπορει να ειχα αποτελεσμα. Και να ειχα, το αποτελεσμα θα ηταν φτωχο, και για τα λεφτα που σκας (300 ευρω) δεν συμφερει καθολου, και θα ηταν και εφορου ζωης προφανως.
 

Poterium

New Member
Κατάλαβα. Μπορεί να μη βγάζεις μαλλιά, αλλά σταματάει η τριχόπτωση των ήδη υπαρχόντων τουλάχιστον?
 

zotrix

Active Member
Φίλε το prp ειναι ο πιο ευκολος τρόπος σήμερα στην Ελλάδα να πάρουν λεφτά από κάποιον με τριχόπτωση. Παλιά ήταν οι μεταμοσχευσεις αλλά τους ψιλιάστηκε ο κόσμος ότι δεν το κατέχουν το θέμα. Εχω πετάξει ένα χιλιάρικο στο prp πιο παλιά που ήταν και πιο ακριβό. Καλύτερα να αγόραζα regaine για 3-4 χρόνια που τουλάχιστον δουλεύει ειδικά στην αρχή.
 

sito

Active Member
Γιατί δεν βάζεις pgd2blockers κ pge2agonist και θα εχεις κ επανεκφυση.
Πχ Σταφυλαιλεο herbstore

κ Τσουκνιδα
http://pharmacymagou.gr/index.php?id_product=205&controller=product

Εσύ τα έχεις δοκιμάσει αυτά και είχες επανέκφυση; Τι θα γίνει με σένα;;;

Παρακαλώ κάποιος μοντ να αναλάβει την περίπτωση του!!! είναι επικίνδυνος ο άνθρωπος προτείνει διάφορα τα οποία δεν έχει δοκιμάσει και υπόσχεται αποτελέσματα. Καταρχήν ούτε μας έχει πει την δικιά του την περίπτωση ούτε έχει ανεβάσει κάποια φώτο. Αλλά λογικά με όλα αυτά που προτείνει μάλλον NW0 θα έχει φτάσει από την επανέκφυση από παπάγια, σταφυλέλαιο ούρα καμηλας και αίμα περιόδου παρθένας
 

zotrix

Active Member
Εσύ τα έχεις δοκιμάσει αυτά και είχες επανέκφυση; Τι θα γίνει με σένα;;;

Παρακαλώ κάποιος μοντ να αναλάβει την περίπτωση του!!! είναι επικίνδυνος ο άνθρωπος προτείνει διάφορα τα οποία δεν έχει δοκιμάσει και υπόσχεται αποτελέσματα. Καταρχήν ούτε μας έχει πει την δικιά του την περίπτωση ούτε έχει ανεβάσει κάποια φώτο. Αλλά λογικά με όλα αυτά που προτείνει μάλλον NW0 θα έχει φτάσει από την επανέκφυση από παπάγια, σταφυλέλαιο ούρα καμηλας και αίμα περιόδου παρθένας

Έχει λακίσει από ψυχιατρείο αυτός φίλε, δεν βγάζεις άκρη. Ο panoslydios είναι.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
@Γιωργοςbioherbal θα σε παρακαλούσα να αναφέρεσαι μόνο σε όσα πράγματα έχεις δοκιμάσει ο ίδιος, ή έστω σε ότι έχεις διαβάσει από αναφορές άλλων χρηστών πως έχουν βοηθηθεί από αυτά που προτείνεις, δίνοντας την αντίστοιχη πηγή.
Προτάσεις θεραπείας που δεν έχουν κάποιο επιστημονικό ή προσωπικό υπόβαθρο, θα διαγράφονται.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

FreeThinker

Well-Known Member
@Γιωργοςbioherbal θα σε παρακαλούσα να αναφέρεσαι μόνο σε όσα πράγματα έχεις δοκιμάσει ο ίδιος, ή έστω σε ότι έχεις διαβάσει από αναφορές άλλων χρηστών πως έχουν βοηθηθεί από αυτά που προτείνεις, δίνοντας την αντίστοιχη πηγή.
Προτάσεις θεραπείας που δεν έχουν κάποιο επιστημονικό ή προσωπικό υπόβαθρο, θα διαγράφονται.

Το κανει απο το μάιο, τωρα το θυμηθηκατε? Καιρος ηταν οπως και να χει
 
@Γιωργοςbioherbal θα σε παρακαλούσα να αναφέρεσαι μόνο σε όσα πράγματα έχεις δοκιμάσει ο ίδιος, ή έστω σε ότι έχεις διαβάσει από αναφορές άλλων χρηστών πως έχουν βοηθηθεί από αυτά που προτείνεις, δίνοντας την αντίστοιχη πηγή.
Προτάσεις θεραπείας που δεν έχουν κάποιο επιστημονικό ή προσωπικό υπόβαθρο, θα διαγράφονται.
Η Τσουκνίδα ειναι τόσο γνωστή οτι χρησιμοποιείται για την τριχόπτωση π.χ. είναι συστατικό στο shen min.

Επίσης υπάρχει πατέντα που έχει κατοχυρώσει την δράση του εκχυλίσματος Τσουκνίδας ως inhibitor στην παραγωγή της pgd2.

The extracts of the present invention are useful for treating or preventing seasonal allergies or allergic rhinitis. As disclosed herein, preferred extracts are enriched in a range of bioactives that address several important ...endpoints, including (2) prostaglandin D2 synthase inhibition, blocking prostaglandin production by mast cells and basophils; (3) COX-I and COX-2 inhibition, blocking prostaglandin formation; (4) ...

Patent WO2010009091A2 - Anti-inflammatory and anti-allergy extracts from nettle
www.google.com › patents


Οσο για το Σταφυλαιλεο περιέχει την ουσία procynadin (η οποια υπάρχει κ σε άλλες φυτικές πηγές)
κι όπως δείχνει η παρακατω ερευνα διπλασιάζεται η παραγωγή pge2 κ pgf2 σε 10 ανθρώπους που δωθηκε σοκολάτα (37gr) με αυξημένη συγκέντρωση procynadin(4mg/gr)

(Βέβαια αυξάνεται κ η pgd2, αλλά μπορεί κανείς να τη ρυθμίσει μ ταυτόχρονη χρήση ενός pgd2blocker)

Chocolate procyanidins decrease the leukotriene-prostacyclin ratio ...
ajcn.nutrition.org ›36.full.pdf

Γιαυτο βέβαια υπάρχει procynadin στο revivogen.
 
Τελευταία επεξεργασία:

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Γιώργο αυτή η συζήτηση δεν μπορεί να γίνει εδώ γιατί χαλάμε το παρόν θέμα. Αυτά που αναφέρεις μπορεί να έχουν κάποια βάση, αλλά δεν πρόκειται να σταματήσουν, ούτε να βοηθήσουν κάποιον που έχει είτε σοβαρό πρόβλημα κληρονομικότητας, είτε τριχόπτωση από τόσα και τόσα παθολογικά προβλήματα.
Σε ότι αφορά την pgd2, η ρύθμισή της μέσω των mast cells, δεν έχει να κάνει με την ίδια την τριχόπτωση όπως την έχει περιγράψει ο Κωτσαρέλης (αλλιώς θα το είχαμε ήδη λύσει με το ζιρτεκ που δοκιμάστηκε από πολλούς). Το πρόβλημα είναι ο υποδοχέας της, (PTGDR2) όπου σε φόρουμ του εξωτερικού δοκιμάζουν seti, που αυτή τη στιγμή θεωρείται ότι πιο στοχευμένο πάνω στην συγκεκριμένη θεωρία και ακόμα δεν έχουν δει κάτι αξιόλογο, πόσο μάλλον με ελάττωση της pgd2 μέσω των mast cells, που δεν εμποδίζουν καθόλου την δράση του υποδοχέα της.
Αλλά ακόμα και αυτό, προς το παρόν παραμένει μια θεωρία.

Σε ότι αφορά την procyanidin, στο παρελθόν είχαν υπάρξει (και υπάρχουν ακόμα) σκευάσματα με 10πλάσια ή και 20πλάσια δόση από αυτή που περιέχεται στο σταφυλέλαιο, τα οποία έχουν δοκιμαστεί από χρήστες δίχως επίσης τίποτα το αξιόλογο.

Όλα αυτά που προτείνεις μπορεί κάποιος αν θέλει να τα δοκιμάσει ως βοηθητικά σε μια ήδη σοβαρή θεραπεία και όχι από μόνα τους για να τους λύσουν το πρόβλημα. Αυτό όμως πρέπει να τους το διευκρινίζεις.
Εδώ μπαίνουν μέλη που η ψυχολογική τους κατάσταση είναι πολύ φορτισμένη και ψάχνουν απεγνωσμένα κάτι να τους βοηθήσει. Εφόσον δεν έχεις πρόβλημα τριχόπτωσης, φαντάζομαι ότι δεν μπορείς να καταλάβεις την ψυχοσύνθεσή τους και το να τους λες πως με σταφυλέλαια και διάφορα άλλα θα λύσουν το πρόβλημά τους, εκτός από τα έξοδα που τους βάζεις, στο τέλος θα τους απογοητεύσεις περισσότερο.

Η όποια "ανοχή" από τους Mod αφορούσε τις φαινομενικά καλές σου προθέσεις, αλλά δεν φτάνει μόνο αυτό, οπότε ισχύει ότι ανέφερα στο προηγούμενο ποστ μου.
 

FreeThinker

Well-Known Member
Εφόσον δεν έχεις πρόβλημα τριχόπτωσης, φαντάζομαι ότι δεν μπορείς να καταλάβεις την ψυχοσύνθεσή τους και το να τους λες πως με σταφυλέλαια και διάφορα άλλα θα λύσουν το πρόβλημά τους, εκτός από τα έξοδα που τους βάζεις, στο τέλος θα τους απογοητεύσεις περισσότερο.

Εγω δεν καταλαβαινω πως γινεται καποιος που δεν εχει προβλημα τριχοπτωσης να ειναι μελος σε αυτο το φορουμ και απο καλες προθεσεις να χανει χρονο συμβουλευοντας τους παντες. Ε ρε δουλεμα που τρωμε ακομα και εδω μεσα. Μεχρι και οι τρελοι που το σκασαν απο το ψυχιατρειο παιζουν με τον πονο μας..
 

LuckyLuke

Member
Εγω από την άλλη προτιμώ να έχω διαθέσιμες όσες περισσότερες πληροφορίες και απόψεις γίνεται. Βρίσκω ενδιαφέροντα αυτά που γράφει ο Γιώργος πόσο μάλιστα αυτά που γράφει ο Gomi, ο Καπα και πολλά άλλα μέλη ασχέτως αν συμφωνώ ή οχι μαζί τους ή ακόμα και αν θα ακολουθήσω τυχόν συμβουλές τους. Η επιλογή και η ευθύνη του τι θεραπεία θα ακολουθήσει ο καθένας είναι καθαρά προσωπική.. Είναι σημαντικό να έχουμε πρόσβαση σε μεγάλο info data, κατόπιν να φιλτράρουμε τις διαφορετικές απόψεις/συμβουλές, να ψάχνουμε το κάθετι εκτενέστερα και στη συνέχεια να πέρνουμε τις αποφάσεις μας.
 

sito

Active Member
Εγω από την άλλη προτιμώ να έχω διαθέσιμες όσες περισσότερες πληροφορίες και απόψεις γίνεται. Βρίσκω ενδιαφέροντα αυτά που γράφει ο Γιώργος πόσο μάλιστα αυτά που γράφει ο Gomi, ο Καπα και πολλά άλλα μέλη ασχέτως αν συμφωνώ ή οχι μαζί τους ή ακόμα και αν θα ακολουθήσω τυχόν συμβουλές τους. Η επιλογή και η ευθύνη του τι θεραπεία θα ακολουθήσει ο καθένας είναι καθαρά προσωπική.. Είναι σημαντικό να έχουμε πρόσβαση σε μεγάλο info data, κατόπιν να φιλτράρουμε τις διαφορετικές απόψεις/συμβουλές, να ψάχνουμε το κάθετι εκτενέστερα και στη συνέχεια να πέρνουμε τις αποφάσεις μας.
Οι πληροφορίες πρέπει να στέκουν ομως. Αυτός ο τύπος ο,τι να 'ναι λέει. Τα περισσότερα δεν στέκουν. Όταν κάποιος ρωτάει κάτι αυτός σίγουρα το γκουκλαρει και μια άποψη που βρίσκει την ποσταρει εδώ. Για ban είναι κατά την άποψη μου.

Εδώ προτρέπει όλους να κάνουν πανάκριβες εξετάσεις με βάση κάποιες θεωρίες του ότι υπάρχει τριχόπτωση που δεν οφείλετε σε dht αλλά σε άλλες ορμόνες. Ας παραθέσει κάποια πηγή να δούμε κατά ποσό ισχυει αυτό που λέει.

Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

LuckyLuke

Member
Οπως προανέφερα είναι δική σου επιλογή και ευθύνη αν θα ακολουθήσεις τυφλά την προτροπή του για ορμονολικές εξετάσεις, αν θα την θεωρήσεις λάθος εξαρχής είτε αν θα το ψάξεις εκτενέστερα και θα αποφασίσεις ύστερα αν αξίζει ή όχι να μπεις σε μια τέτοια διαδικασία.

Χρειαζόμαστε τις πληροφορίες είτε στέκουν είτε οχι.. μόνο έτσι μπαίνουμε στην διαδικασία να διαβάζουμε και να ενημερωνόμαστε.
 

sito

Active Member
Οπως προανέφερα είναι δική σου επιλογή και ευθύνη αν θα ακολουθήσεις τυφλά την προτροπή του για ορμονολικές εξετάσεις, αν θα την θεωρήσεις λάθος εξαρχής είτε αν θα το ψάξεις εκτενέστερα και θα αποφασίσεις ύστερα αν αξίζει ή όχι να μπεις σε μια τέτοια διαδικασία.

Χρειαζόμαστε τις πληροφορίες είτε στέκουν είτε οχι.. μόνο έτσι μπαίνουμε στην διαδικασία να διαβάζουμε και να ενημερωνόμαστε.


Διαφωνώ. Οι πληροφορίες εδώ μέσα πρέπει και να έχουν κάποια βάση και να δίνονται με προσοχή. Γιατί εδώ πολλοί πειραματιζόμαστε με φάρμακα άλλα ισχυρά και αλλά λιγότερο ισχυρά. Ακόμα και τα φυσικά δεν είναι ακίνδυνα. Και θεωρώ κανένας εδώ μέσα δεν θα έπρεπε να απαντάει σε κάποιον σε στυλ

πάρε το Α, θα έχεις επανέκφυση
ή
πάρε το Β, θα διατηρήσεις αυτά που έχεις

όλα αυτά χωρίς να αναλύει την προσωπική του εμπειρία, να παραθέτει πηγές, πιθανές παρενέργειες.

όπως ανέφερε και ο GOMI υπάρχουν πολλοί που μπαίνουν εδώ με χάλια ψυχολογία, και αυτοί δεν πρόκειται να αξιολογήσουν αυτό που θα διαβάσουν, απλά θα το θεωρήσουν ως σωστό. Συμφωνώ το οτι είναι ευθύνη του καθενός για το τι χρησιμοποιεί αλλά οφείλουμε και εμείς σαν κοινότητα να τους προστατέψουμε.
 

FreeThinker

Well-Known Member
Διαφωνώ. Οι πληροφορίες εδώ μέσα πρέπει και να έχουν κάποια βάση και να δίνονται με προσοχή. Γιατί εδώ πολλοί πειραματιζόμαστε με φάρμακα άλλα ισχυρά και αλλά λιγότερο ισχυρά. Ακόμα και τα φυσικά δεν είναι ακίνδυνα. Και θεωρώ κανένας εδώ μέσα δεν θα έπρεπε να απαντάει σε κάποιον σε στυλ


ή


όλα αυτά χωρίς να αναλύει την προσωπική του εμπειρία, να παραθέτει πηγές, πιθανές παρενέργειες.

όπως ανέφερε και ο GOMI υπάρχουν πολλοί που μπαίνουν εδώ με χάλια ψυχολογία, και αυτοί δεν πρόκειται να αξιολογήσουν αυτό που θα διαβάσουν, απλά θα το θεωρήσουν ως σωστό. Συμφωνώ το οτι είναι ευθύνη του καθενός για το τι χρησιμοποιεί αλλά οφείλουμε και εμείς σαν κοινότητα να τους προστατέψουμε.

Εμενα μ ενοχλει περισσοτερο που οι mods, αφηνουν κατι τυπους σαν αυτον ελευθερους να γραφουν τις βλακειες τους, επειδη εχει ''καλες προθεσεις'' ή αυτα που προτεινει ειναι ακακα, και μπαναρουν πραγματικα διαβασμενα μυαλα, οπως πχ GiannisTak, επειδη ειναι ας πουμε πνευματα αντιλογιας (με επιχειρηματα). Δε λεω οτι ο παραπανω ηταν σωστος σε ο,τι ελεγε, αλλα τουλαχιστον ειχε δομημενη σκεψη και παρεθετε πηγες.
 
Μπλουζα