Θέλω την γνώμη σας για μεταμόσχευση

diinekis-3

New Member
Καλησπερα σε όλους. Παρακολουθώ το φορουμ περιστασιακα πολυ καιρο και θα ηθελα αν ειναι δυνατόν, την γνωμη των περισσοτερο ειδικων της περιπτωσης μου, για μια πιθανη μεταμόσχευση.

Ανδρας, ηλικια 41. Ως τα 31 ήμουν με φουλ μαλλι και ξαφνικα το καλοκαιρι του 2010 παρατηρησα ξαφνικη εντονη τριχοπτωση και μεσα σε 1-2 ειχε εμφανιστει αραιωμενο το λεγομενο μπιφτεκι. Ηταν σοκ για μενα αφου ποτε μεχρι τοτε δεν με ειχε απασχολησει το θεμα της φαλακρας

Εκανα αιματολογικες και βρηκα να ειμαι υπερθυρεοειδικος. Μην τα πολυλογω, εχει γυρισει σε υποθυρεοειδισμο και ειναι ρυθμισμενος απο το 2011 με χαπακι

1 χρόνο τωρα βαζω 5 ψεκασμούς ριγκειν το βραδυ και 10 ψεκασμούς revivogen το μεσημέρι

Σκεφτομαι για μεταμοσχευση για οριστικη λυση στο πρόβλημα (οσο ειναι δυνατον) και θελω την γνωμη σας.

Ειμαι ικανος για μεταμοσχευση;

Ποσα τριχοθυλακια θα χρειαστω περιπου;

Τι θα γινει με τα ηδη υπαρχοντα μαλλια; Θα μπουν μεταμοσχευμενα αναμεσα τους και μπορει να πεσουν;

Η δοτρια ειναι πολυ καλη.

Έχω επισκεφτει 2 κλινικες. Την advance οπου μου ειπαν για 2 συνεδριες με κοστος 5500€ ή 1 συνεδρια με κοστος 3000€. Μου φανηκαν παρα πολλα. Ρωτησα ποσα τριχοθυλακια θα χρειαστω και μου απαντησαν θα μπουν όσα χρειαζονται. Τι σημασια εχει να σας πω; Λες και αν σας πω πχ 2000 τριχοθυλακια, θα τα μετρήσετε;

Και την medi οπου (λαθος μου εδω) ζητησα μόνο πυκνωση στο μπιφτεκι και μου είπε χρειάζομαι 1400 τριχοθυλακια με κοστος 2000€. Επειδή εκει πηγα συστημενος απο αλλους που ειχαν κανει μμ και το αναφερα, ζητησα καλυτερη τιμη και μου ειπαν 1600€ , ενω σε περισσοτερη πιεση απο πλευρας μου, επεσαν στα 1400€ αν και εφόσον κλείσω την μεταμόσχευση ως αυριο και φερω προκαταβολη τα μισά.

παρένθεση: Λεω λαθος μου που ζητησα μονο πυκνωση του μπιφτεκιου στη medi επειδη επρεπε να ζητησω να μου πει τιμη για όλο το κεφάλι πρωτα και μετα να ζητήσω ξεχωριστα για το crown. Παντως μου ανεφερε πως για μπροστα θα χρειαστω γυρω στα 1200 τριχοθυλάκια ακομα.

παρενθεση 2: και στις 2 κλινικες την ενημέρωση την εκαναν κοπελες που δεν μου φανηκαν γιατρινες ουτε καν βοηθοι, αλλα σαν υπευθυνες πωλησεων. Ετσι γινεται κι αλλου ή συνηθως σε βλεπει και σε ενημερώνει ο γιατρος;

προσωπικα και έχοντας δει πολλες φωτογραφιες πριν και μετα, νομιζω πως δεν ειμαι σε κατάσταση οπου χρειαζομαι 2500 τριχοθυλακια συνολικα, μιας και εχω δει περιπτωσεις και εδω μεσα οπου ηταν σχεδον καραφλοι και βαλαν 2000-2500 τριχοθυλακια με εντυπωσιακα αποτελεσματα.

Ζηταω μια ανεκτη πυκνωση για το μπιφτεκι (απλα να μην φαινεται το κενο) οχι κατι ιδιαιτερο, οπως δηλαδη ειναι τα πιο μπροστα που ναι μεν εχουν αραιώσει αλλα δεν με λες καραφλο (ίσως οι φωτογραφιες να ξεγελούν επειδη τις εβγαλα σε τερμα φως ηλιου)

επισης ζηταω λιγο γέμισμα στους κροταφους πχ 1-2 τετραγωνικα εκατοστα και ενα υποτυπωδες κατεβασμα της hairline.

Η αλλη σκεψη μου ειναι να βαλω μονο πισω γιατι φοβαμαι πως μπροστα αν εξελιχθει η τριχόπτωση τοτε θα αραιωσουν και θα προχωρησουν κι αλλο προς τα πισω τα φυσικα μαλλια και θα μείνουν τα μεταμοσχευμενα στους κροταφους και την hairline στο ασχετο.

Περιμενω με ανυπομονησία και καλη διαθεση τα οποια σχόλια σας.

Ευχαριστώ
 

Συνημμένα

  • IMG_20200718_183741.jpg
    IMG_20200718_183741.jpg
    2.6 MB · Προβολές: 127
  • IMG_20200718_183743.jpg
    IMG_20200718_183743.jpg
    2.6 MB · Προβολές: 108
  • IMG_20200718_183639-2016x1508.jpg
    IMG_20200718_183639-2016x1508.jpg
    490.2 KB · Προβολές: 114
  • IMG_20200718_185224-2016x1508.jpg
    IMG_20200718_185224-2016x1508.jpg
    576.7 KB · Προβολές: 110

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Kalow

Member
Καλησπέρα, φαίνεται πως πας για μεγάλο norwood και πιθανότατα θα χρειαστείς 2 μεταμοσχευσεις να καλύψεις την ΑΑ μακροπροθεσμα. Όχι 2 συνεδρίες αλλά 2 μεταμοσχευσεις. Βρες μια κλινικη για consultation ώστε να σου μετρήσει την δοτρια κ να σου πει πως θα κινηθείς.. Με κούφανε η απάντηση της AHC.
 

dimitris50423

Well-Known Member
Καταρχήν τη medi ξέχνα τη. Πήγαινε όπου αλλού θες από τις κλινικές που μπορείς να δεις αποτελέσματα στο φόρουμ.
Να φτιάξεις και το crown και την hairline μαζί. Δεν υπάρχει λόγος να μην φτιαξεις κατι. Στην advanced μπορούν να σου μεταφέρουν 2500 μοσχευματα και να στα φτιάξουν και τα δύο. Τα χρειάζεσαι σίγουρα μην σου φαίνονται πολλά.
Μινοξιδιλη για ένα χρόνο και λόγω ηλικίας μπορεί και να μην χρειαστεί να επέμβεις ξανά στο μέλλον. Θα έπρεπε να σου πουν αριθμό μοσχευματων. Έτσι κι αλλιώς περίπου στα 2500 βγάζουν ανά συνεδρία. Καλή επιτυχία.
 

crossfire

Well-Known Member
Δεν ξέρω για ποιο λογο ασχολεισαι και δινεις βαρος πιο πολυ στο crown ενω το μεγαλυτερο πρόβλημα σου είναι η hairline και η α ζώνη.
Δεν ξερω τι μπατζετ διαθετεις ουτε ποια κλινικη θα διαλεξεις........ Ξεχνας τη m@di.
Η συμβουλή η δικια μου είναι 2 μεταμοσχεύσεις . Στην πρώτη φτιαχνεις hairline και α ζώνη με περιπου 2500 με 3000 grafts.
Στην δεύτερη δουλευεις πίσω με αλλά 2000 με 2500 grafts.
 

diinekis-3

New Member
ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας παιδιά.

@Kalow εννοεις να παρω μια κλινικη και να ζητήσω να με δει γιατρος απευθείας και όχι οι κοπελες; Νομίζω δοτρια δεν εχω θεμα. Μου το είπαν και οι δυο κλινικες που πηγα, εξ οψεως βεβαια αλλα το ειπαν.


@dimitris50423 συμφωνα με οσα εχω μαθει απο εδω μεσα, μια ικανοποιητικη πυκωνση ειναι τα 40-45 τριχοθυλακια ανα τετραγωνικο εκατοστο, ενω μια ανεκτη πυκνωνση ειναι 30-35 τριχοθυλακια.

Εμενα το crown ειναι περιπου ενας κυκλος διαμετρου 8εκ που βγάζει επιφανεια
πρ^2 = 50 τετράγωνικα εκατοστα περιπου.

Με 30 τριχοθυλακια θελω περιπου 1500 για το μπιφτεκι το ελαχιστο.

Για μπροστα , αν υπολογισω στους κροταφους να γεμισω 3 τετραγωνικά εκατοστα σε καθε πλευρα με πυκνωση 45τριχοθυλακια τοτε θελω 135Χ2= 270 (πες 300) τριχοθυλακια και αλλα τοσα για την hairline να κατέβει 1εκατοστο συνολο 600.

αρα χονδρικα με 2000-2100 τριχοθυλακια θα εχω ενα καλο αποτέλεσμα;;


ευχαριστώ και παλι για τις απαντησεις σας
 
Τελευταία επεξεργασία:

diinekis-3

New Member
Δεν ξέρω για ποιο λογο ασχολεισαι και δινεις βαρος πιο πολυ στο crown ενω το μεγαλυτερο πρόβλημα σου είναι η hairline και η α ζώνη.
Δεν ξερω τι μπατζετ διαθετεις ουτε ποια κλινικη θα διαλεξεις........ Ξεχνας τη m@di.
Η συμβουλή η δικια μου είναι 2 μεταμοσχεύσεις . Στην πρώτη φτιαχνεις hairline και α ζώνη με περιπου 2500 με 3000 grafts.
Στην δεύτερη δουλευεις πίσω με αλλά 2000 με 2500 grafts.

δεν εχεις αδικο σε αυτο που λες. Ισως επειδη το προβλημα στο crown εμφανίστηκε εντελως ξαφνικα και ραγδαία (το καλοκαιρι του 2010 σε 1-2 μηνες χωρις καν να το καταλαβω εκανα μπιφτεκι) μου εχει μεινει απωθημενο. Μπροστα το πρόβλημα προχωρουσε σιγα σιγα και το χωνεψα ευκολοτερα. Επισης μπροστα επειδη εχω ισιο μαλλί και το χτενιζω μπροστα οταν δεν ειμαι φρεσκοκουρεμενος (οπως στην φώτο που κουρευτηκα 2 μερες πριν) το προβλημα δεν φαίνεται τόσο.
 

dimitris50423

Well-Known Member
ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας παιδιά.

@Kalow εννοεις να παρω μια κλινικη και να ζητήσω να με δει γιατρος απευθείας και όχι οι κοπελες; Νομίζω δοτρια δεν εχω θεμα. Μου το είπαν και οι δυο κλινικες που πηγα, εξ οψεως βεβαια αλλα το ειπαν.


@dimitris50423 συμφωνα με οσα εχω μαθει απο εδω μεσα, μια ικανοποιητικη πυκωνση ειναι τα 40-45 τριχοθυλακια ανα τετραγωνικο εκατοστο, ενω μια ανεκτη πυκνωνση ειναι 30-35 τριχοθυλακια.

Εμενα το crown ειναι περιπου ενας κυκλος διαμετρου 8εκ που βγάζει επιφανεια
πρ^2 = 50 τετράγωνικα εκατοστα περιπου.

Με 30 τριχοθυλακια θελω περιπου 1500 για το μπιφτεκι το ελαχιστο.

Για μπροστα , αν υπολογισω στους κροταφους να γεμισω 3 τετραγωνικά εκατοστα σε καθε πλευρα με πυκνωση 45τριχοθυλακια τοτε θελω 135Χ2= 270 (πες 300) τριχοθυλακια και αλλα τοσα για την hairline να κατέβει 1εκατοστο συνολο 600.

αρα χονδρικα με 2000-2100 τριχοθυλακια θα εχω ενα καλο αποτέλεσμα;;


ευχαριστώ και παλι για τις απαντησεις σας

Εγώ πιστεύω ότι με 2400-2500 grafts μπορείς να πάρεις ένα αξιοπρεπές αποτέλεσμα και μπροστά και πίσω.
Δεν νομίζω ότι αξίζει να χρεωθείς δύο μεταμοσχευσεις ούτε να μπουκωσεις 2500 μοσχευματα μπροστά.
Τώρα αν θες πυκνότητες μεγάλες και δεν σε ενδιαφέρει το κόστος υπάρχουν τοπ επιλογές με το ανάλογο τίμημα που μπορούν να σου χωρέσουν και 2500 μπροστά.
Προσωπική γνώμη και τελειώνω εδώ είναι αυτό που είπα ώστε με πυκνότητες 35-40-45 να πετύχεις υψηλή φυτρωση και μπροστά και πίσω.
Αν μετά από αυτή γλυκαθεις και θες μαλλί βούρτσα στο μέλλον κάνεις μια ακόμη όπου χρειαστεί. Πολύ πιθανόν να μην χρειάζεται καν.
Δοτρια έχεις για ότι και να χρειαστείς 41 ετών είσαι. Καλή επιτυχία στην επιλογή σου.
 

tol

Well-Known Member
Για μπροστα , αν υπολογισω στους κροταφους να γεμισω 3 τετραγωνικά εκατοστα σε καθε πλευρα με πυκνωση 45τριχοθυλακια τοτε θελω 135Χ2= 270 (πες 300) τριχοθυλακια και αλλα τοσα για την hairline να κατέβει 1εκατοστο συνολο 600.
Φιλε μου, κάνεις μεγαλο λαθος στους υπολογισμους σου...για ποια 3 cm2 στους κροταφους αναφερεσαι;

Καθε κροταφος ειναι τουλαχιστον 15 cm2.
Αρα, 15 + 15 = 30 cm2 × 40 grafts θελεις 1200 grafts μονο για κροταφους.

Συνολικα για το μπροστινο τμημα θελεις 2000-2300 grafts.

Και άλλα 1500 στο πισω μερος...συνολο 3500 grafts τουλαχιστον, για να καλυψεις ολο το κεφαλι.

Βεβαια πρεπει να ανεβασεις πιο φωτεινες/ξεκαθαρες φωτογραφιες για μια καλυτερη εκτιμηση του προβληματος.
 
Τελευταία επεξεργασία:

kardinalios

Well-Known Member
Με 2500 που σου είπαν φτιάχνεις μόνο το crown . Θες τουλάχιστον 3500+ για να φτιάξεις και το crown και να χτίσεις μια ώριμη hairline . Στα θετικά σου είναι η πολύ καλή ηλικία και η πολύ καλή (από ότι φαίνεται ) δοτρια . Πάρε και άλλες γνώμες και μην βιαστείς .
Ο μόνος τρόπος να μετρήσεις σε παγκόσμιο επίπεδο το μέγεθος μιας μ.μ είναι ο αριθμός grafts .... Όλα περίμενα να τα ισοπεδωσουμε στην Ελλάδα αλλά αυτό δεν το περίμενα ...
 

Georgie

Well-Known Member
Εγώ θα σου πω ότι η ηλικία στη περίπτωση σου δε παίζει και πολύ ρόλο .
Το άνοιγμα στη κορυφή θα επιδεινωθεί και το μπροστινό τμήμα θα υποχωρήσει κι'αλλο .
Εάν έχεις καλή δοτρια καλύτερα να ξεκινήσεις με 2500 grafts στη πρόσθια περιοχή και αργότερα βλέπεις πως θα κινηθείς για τη κορυφή .
Απ' ότι κατάλαβα το budget σου είναι περιορισμένο .
Κάτω από αυτές τις συνθήκες οι επιλογές σου είναι περιορισμένες και μόνο Ελλάδα η Τουρκία μπορείς να πάρεις αποτέλεσμα .
Να είσαι σίγουρος ότι κάτω από 2500- 3000 euro δε θα βρεις πουθενά .
Εννοείται τη Medi τη ξεχνάς.
 

diinekis-3

New Member
Φιλε μου, κάνεις μεγαλο λαθος στους υπολογισμους σου...για ποια 3 cm2 στους κροταφους αναφερεσαι;

Καθε κροταφος ειναι τουλαχιστον 15 cm2.
Αρα, 15 + 15 = 30 cm2 × 40 grafts θελεις 1200 grafts μονο για κροταφους.

Συνολικα για το μπροστινο τμημα θελεις 2000-2300 grafts.

Και άλλα 1500 στο πισω μερος...συνολο 3500 grafts τουλαχιστον, για να καλυψεις ολο το κεφαλι.

Βεβαια πρεπει να ανεβασεις πιο φωτεινες/ξεκαθαρες φωτογραφιες για μια καλυτερη εκτιμηση του προβληματος.

καλημερα. Συνολικα ο κροταφος ισως και να εχει 15 τετραγωνικα εκατοστα εκταση, εγω ομως σκεφτομουν απλως να "γεμισω" λιγο τους κροταφους κατεβάζοντας τους 1.5-2εκ (3-4 τετραγωνικα εκατοστα) και κατεβαζοντας και λιγο την hairline ωστε να εξοικονομησω τριχοθυλακια.

σκεψου πως ενα τριγωνο με βαση 3 και υψος 2.5εκ εχει εμβαδον 3.75 τετραγωνικα εκατοστα. Καπου τοσο σκεφτομουν να γεμισω τους κροτάφους.

Δηλαδη 7.5εκ2 για τους κροταφους + αλλα τοσα για την hairline = 15 cm2

Αρα για μπροστα θελω 15Χ40= 600 τριχοθυλακια για μια ηπια βελτιωση. Ή αντε το πολυ 1000
Ξαναλεω επειδη εχω ισιο μαλλι και το χτενιζω μπροστα, οταν δεν ειμαι φρεσκοκουρεμενος και οταν ειμαι φρεσκολουσμενος, μπροστα το προβλημα κρυβεται σε καποιο βαθμο. Οποτε με αλλα 600 τριχοθυλακια εκει (ή 1000) το αποτέλεσμα θα βελτιωσει αρκετα την εικονα μου. Ετσι το φανταζομαι τουλαχιστον :D

Να βαλω και πισω κανα 1400 συνολο 2000.

Ή να βαλω 1000 μπροστα και 1000 πισω

Αλλα εντάξει, σιγουρα πρεπει να με δει και γιατρος να μου πει ακριβως τι να αναμένω και τι χρειαζομαι και οχι τις κοπελες που πουλανε το προϊόν οι οποιες ναι μεν εχουν γνωσεις, ναι μεν εμφανισιακά ειναι κραχτες :)P) αλλα δεν ειναι γιατρινες
.

Σας ευχαριστώ ολους για τις απαντησεις σας, θα ενημερωσω για οποια εξελιξη. Να ειστε ολοι καλα
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
καλημερα. Συνολικα ο κροταφος ισως και να εχει 15 τετραγωνικα εκατοστα εκταση, εγω ομως σκεφτομουν απλως να "γεμισω" λιγο τους κροταφους κατεβάζοντας τους 1.5-2εκ (3-4 τετραγωνικα εκατοστα) και κατεβαζοντας και λιγο την hairline ωστε να εξοικονομησω τριχοθυλακια.

σκεψου πως ενα τριγωνο με βαση 3 και υψος 2.5εκ εχει εμβαδον 3.75 τετραγωνικα εκατοστα. Καπου τοσο σκεφτομουν να γεμισω τους κροτάφους.

Δηλαδη 7.5εκ2 για τους κροταφους + αλλα τοσα για την hairline = 15 cm2

Αρα για μπροστα θελω 15Χ40= 600 τριχοθυλακια για μια ηπια βελτιωση. Ή αντε το πολυ 1000
Ξαναλεω επειδη εχω ισιο μαλλι και το χτενιζω μπροστα, οταν δεν ειμαι φρεσκοκουρεμενος και οταν ειμαι φρεσκολουσμενος, μπροστα το προβλημα κρυβεται σε καποιο βαθμο. Οποτε με αλλα 600 τριχοθυλακια εκει (ή 1000) το αποτέλεσμα θα βελτιωσει αρκετα την εικονα μου. Ετσι το φανταζομαι τουλαχιστον :D

Να βαλω και πισω κανα 1400 συνολο 2000.

Ή να βαλω 1000 μπροστα και 1000 πισω

Αλλα εντάξει, σιγουρα πρεπει να με δει και γιατρος να μου πει ακριβως τι να αναμένω και τι χρειαζομαι και οχι τις κοπελες που πουλανε το προϊόν οι οποιες ναι μεν εχουν γνωσεις, ναι μεν εμφανισιακά ειναι κραχτες :)P) αλλα δεν ειναι γιατρινες
.

Σας ευχαριστώ ολους για τις απαντησεις σας, θα ενημερωσω για οποια εξελιξη. Να ειστε ολοι καλα

Αν το μαλλί το χτενίζεις προς τα μπρος όπως στις φώτο το layering δημσιουργείτε από τις πίσω ζώνες οπότε αυτές πρέπει να είναι πιο πυκνές. Βέβαια αν το χτενίζεις έτσι γιατί είναι ο μόνος να μην φαίνεται άδειο δεν σημαίνει ότι πρέπει να συνεχίσεις μετά την μμ. Εκτός και αν σου αρέσει. Αν λοιπόν το χτένισμα σου ήταν αδιάφορο θες περίπου 1000 για μπροστά και πολύ περισσότερα πίσω τουλάχιστον 2000.
 

dimitris50423

Well-Known Member
Αν αποκτήσεις hairline θα σταματήσεις αυτοματα να τα χτενιζεις όλα μπροστά. Αυτό το καραφλοχτενισμα το κάναμε πάρα πολλοί όταν δεν είχαμε μαλλιά και ήταν αναγκαστικό για να καλύψουμε την καμένη γη όχι γιατί το γουστάραμε.
 

crossfire

Well-Known Member
Για ζουμαρετε λίγο τις εικόνες και θα εκπλαγειτε...... Τι κροτάφους μου λέτε και τι 600 και 1000 grafts.
Αυτά στη μέση είναι σαν να μην υπάρχουν.......το περιστατικό πρέπει να αντιμετωπιστει σαν να μην υπάρχει τίποτα εκεί μπροστά .
Χρειάζεται 3000 grafts και χτίσιμο hairline και α ζώνη .

Ο @diinekis-3 έχει χαμηλες προσδοκίες και σας παρεσυρε ολους......νομίζει οτι δεν έχει πρόβλημα και διορθώνεται εύκολα βάζοντας λιγα δεξιά αριστερά.......αυτά στη μέση είναι λιγες τρίχες αδύναμες που θα πέσουν. Δεν θεωρούνται καν μαλλί " στήριξης" .
Ο καθένας που είναι norwood 5, αν αφήσει τα λιγα χνουδια που εχει να μεγαλώσουν και τα κάνει μπροστά, έτσι θα φαίνεται.
 

diinekis-3

New Member
Σιγουρα εχω θέμα παιδια, δεν λεω πως δεν εχω. Αλλα συγκρινοντας εικονες αλλων χρηστων πριν και μετα που προεβησαν σε μμ με 2000grafts περιπου, νομιζω καπου εκει βρισκομαι κι εγω. Εννοείται μπορει να κανω λαθος για αυτο και το συζηταω εδω μαζι σας.

οι προσδοκιες μου ειναι να καλυφθει το crown οσο το δυνατον καλύτερα ωστε να μην φαινεται τρυπα, ακομα κι αν δεν ειναι πυκνο και να γεμισουν λιγο οι κροταφοι και να κατέβει λιγο η hairline οπως δειχνει η γραμμη στις φωτογραφιες.

Επισης βαζω και 3 αλλες φωτο μου με το μαλλι κατω, να παρετε μια εικονα
 

Συνημμένα

  • IMG_20200719_152503-974x789.jpg
    IMG_20200719_152503-974x789.jpg
    95.3 KB · Προβολές: 94
  • IMG_20200719_151252-1920x1080.jpg
    IMG_20200719_151252-1920x1080.jpg
    273.6 KB · Προβολές: 106
  • IMG_20200719_151850-1920x754.jpg
    IMG_20200719_151850-1920x754.jpg
    200.2 KB · Προβολές: 95
  • IMG_20200719_151754-1920x876.jpg
    IMG_20200719_151754-1920x876.jpg
    190.6 KB · Προβολές: 85
  • IMG_20200719_151429-1920x929.jpg
    IMG_20200719_151429-1920x929.jpg
    244.9 KB · Προβολές: 91

manly_Man

Well-Known Member
Σιγουρα εχω θέμα παιδια, δεν λεω πως δεν εχω. Αλλα συγκρινοντας εικονες αλλων χρηστων πριν και μετα που προεβησαν σε μμ με 2000grafts περιπου, νομιζω καπου εκει βρισκομαι κι εγω. Εννοείται μπορει να κανω λαθος για αυτο και το συζηταω εδω μαζι σας.

οι προσδοκιες μου ειναι να καλυφθει το crown οσο το δυνατον καλύτερα ωστε να μην φαινεται τρυπα, ακομα κι αν δεν ειναι πυκνο και να γεμισουν λιγο οι κροταφοι και να κατέβει λιγο η hairline οπως δειχνει η γραμμη στις φωτογραφιες.

Επισης βαζω και 3 αλλες φωτο μου με το μαλλι κατω, να παρετε μια εικονα
ειναι λιγο θολες οι φωτο σου...απο οτι μπορω να δω...δεν ειναι μονο η hairline κ οι κροταφοι που θες απο μπροστα...γενικα θες ενισχυση και πιο πισω απο hairline..γιαυτο σου ειπαν χρειαζεσαι περισσοτερα μοσχευματα απο οσα υπολογιζεις.
 

Bill1991

Active Member
@diinekis-3 αυτό το hairline είναι πάρα πολλά μοσχεύματα(από τις φωτογραφίες) , τώρα ακριβώς δεν μπορώ να σου πω αλλά κανείς δεν κατασκευάζει τέτοιο hairline με 2000 μοσχεύματα όπως φαντάζεσαι... Ηρέμησε πήγαινε σε πολλούς γιατρούς να δουν οι ίδιοι τι μπορούν να κάνουν στην περίπτωση σου!
 

Stratos

Well-Known Member
Φαντασου ποσο σοβαρη κλινικη μπορει να ειναι που χωρις να μετρησει και να υπολογισει γιατρός να σου λεει θα δωσεις τοσα και θα βαλουμε οσα χρειαστουν. Μπακαληδες ειναι; Και μετα σε μια συνεδρια θα δωσεις χ λεφτα και σε δυο θα δωσεις 2χ; Δηλαδη το θεμα ειναι ποσα λεφτα μονο κοστιζει ή τι χρειάζεται η περίπτωσή σου; Ειλικρινα αν ημουν στη θεση σου θα τους εβριζα. Ποσο ασχετοι και ερασιτέχνες; Μην ασχολεισαι φιλε με ελληνικες κλινικές, ή θα αποτυχει η μμ ή θα πληρωσεις τα διπλά λεφτα για επιτυχημενη μμ που μπορεις να την κανεις Τουρκια σε αξιολογη κλινικη.
Κατι αντιστοιχα μπακαλιστικα και γενικολογα μου ελεγαν και μενα οι ελληνικές κλινικες οταν ρωτησα και ευτυχως που τις απεφυγα και πηγα τουρκια.
 
Μπλουζα