Η φαλάκρα είναι γονιδιακή και μπορεί να προβλεφθεί

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

Άκης

Administrator
Η απώλεια των μαλλιών σε νεαρή ηλικία που ταλαιπωρεί το 1/3 των ανδρών σε όλο τον κόσμο είναι «γραμμένη» στο γονιδίωμα τους, υποστηρίζουν Βρετανοί και Καναδοί επιστήμονες. Και μπορεί αυτό να ακούγεται δυσάρεστο, ωστόσο είναι ευχάριστο, καθώς τα αποτελέσματα της έρευνας θα οδηγήσουν σε νέες μεθόδους αντιμετώπισης του προβλήματος.Ερευνητές από το King's College του Λονδίνου και το πανεπιστήμιο McGill του Μόντρεαλ, εντόπισαν παραλλαγές σε δύο γονίδια, οι οποίες κληροδοτούνται κυρίως από τη μητέρα. Οι άνδρες που φέρουν τα συγκεκριμένα γονίδια, έχουν 70% περισσότερες πιθανότητες να χάσουν τα μαλλιά τους μέχρι την ηλικία των 45 χρόνων, συγκριτικά με όσους δεν τα έχουν.
Η ανακάλυψη δίνει τη δυνατότητα στους επιστήμονες να σχεδιάσουν ειδικά γονιδιακά τεστ, τα οποία θα δίνουν τη δυνατότητα στους νέους άνδρες να μάθουν εάν και πότε θα χάσουν τα μαλλιά τους. Επιπλέον, η έγκαιρη διάγνωση του κινδύνου της απώλειας των μαλλιών θα στρέψει το ενδιαφέρον των φαρμακευτικών εταιριών στην ανάπτυξη νέων θεραπειών και σκευασμάτων, που θα προλαβαίνουν την τριχόπτωση, πριν να είναι πολύ αργά.

Πηγή
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Η φαλάκρα είναι γονιδιακή και μπορεί να προβλεφθεί

η προληψη γενικα ειναι καλυτερη και απο θεραπεια
και οχι μονο στην τριχοπτωση αλλα και στον καρκινο και γενικα σχεδον σε ολλες τις παθησεις
ειναι μεγαλη υποθεση να προλαβενεις κατι πριν γινει το κακο
ετσι και στα μαλλια .......

ευχαριστω για την ενημερωση ακη
 

Άκης

Administrator
Απ: Η φαλάκρα είναι γονιδιακή και μπορεί να προβλεφθεί

Admin είπε:
Ερευνητές από το King's College του Λονδίνου και το πανεπιστήμιο McGill του Μόντρεαλ, εντόπισαν παραλλαγές σε δύο γονίδια, οι οποίες κληροδοτούνται κυρίως από τη μητέρα. Οι άνδρες που φέρουν τα συγκεκριμένα γονίδια, έχουν 70% περισσότερες πιθανότητες να χάσουν τα μαλλιά τους μέχρι την ηλικία των 45 χρόνων, συγκριτικά με όσους δεν τα έχουν.

Αυτό που έχω σε bold παραπάνω, το είχα ξαναπεί σε παλιότερο post μου εδώ, αλλά κάποιος όταν το είδε (δεν θυμάμαι ποιος και έχω μπόλικα post να το ψάξω) , ρώτησε την/τον γιατρό του και του είπε ότι δεν ισχύει και λοιπά.
Χαίρομαι, που απεδείχτει (έστω και αργά) ότι είχα δίκιο. ;)

Πάντως το παραπάνω, το είχα διαβάσει αρκετό καιρό πριν (για την μητέρα που λέει) πριν καιρό στο Αμερικάνικο men's health
 

magic810

New Member
Απ: Η φαλάκρα είναι γονιδιακή και μπορεί να προβλεφθεί

Λοιπον συμβουλη δερματολογου που επισκεφθηκε φιλος μου...
Να τρως πολλα φρουι ζελε να κανεις μια φορα την εβδομαδα μπανιο....και να μην βαζεις ζελε...
ρεεεεεεεεεεε που τους βρισκουνε αυτους τους γιατρους?
ακομα γελαω.....
ρε μπας να γινω δερματολογος?
εγω θα πρωτεινω πολλα παστακια με αμυγδαλα επισης μια φορα την εβδομαδα ferrero roche για αιματωση τοπικα ζεστη σοκολατα υγειας 1mg.....
 

Άκης

Administrator
Απ: Η φαλάκρα είναι γονιδιακή και μπορεί να προβλεφθεί

Άμα γίνεις δερματολόγος, με τόσο "γευστικές" συμβουλές, θα σε προτείνω σε κάθε μου post ;)
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Η φαλάκρα είναι γονιδιακή και μπορεί να προβλεφθεί

και παλια δεν λεγαν για τις γυναικες
οτι και καλα οταν μια γυναικα εκανε κοριτσια

ενω μετα απο χρονια αποδειχτηκε πως το φυλο του παιδιου εχει να κανει με τον ανδρα
δεν ευθυνεται η γυναικα αν το παιδι θα βγει αγορι η κοριτσι αλλα ο ανδρας !!
 

tasos

Active Member
Απ: Η φαλάκρα είναι γονιδιακή και μπορεί να προβλεφθεί

magic810 είπε:
Λοιπον συμβουλη δερματολογου που επισκεφθηκε φιλος μου...
Να τρως πολλα φρουι ζελε να κανεις μια φορα την εβδομαδα μπανιο....και να μην βαζεις ζελε...
ρεεεεεεεεεεε που τους βρισκουνε αυτους τους γιατρους?

ακομα γελαω.....
ρε μπας να γινω δερματολογος?
εγω θα πρωτεινω πολλα παστακια με αμυγδαλα επισης μια φορα την εβδομαδα ferrero roche για αιματωση τοπικα ζεστη σοκολατα υγειας 1mg.....

Αυτό με το να κάνεις μία φορά την εβδομάδα μπάνιο.... είναι λίγο αστείο !!!

αλλά με το φρουΐ ζελέ με θύμησες κάτι

Πρίν λίγο καιρό σε ένα ξένο φόρουμ , κάποιος δημοσίευσε ένα πόστ και έλεγε ότι εδώ και δύο χρόνια είχε σταματήσει την τριχόπτωση και διατηρεί τα μαλλιά του, χωρίς όμως κάποια παραπάνω regrowth !!!

Αυτός χρησιμοποιούσε μόνο μία συγκεκριμένη διατροφή με τροφές πλούσιες σε βιταμίνες,μέταλλα, ιχνοστοιχεία κ.τ.λ. που βοηθάνε τα μαλλιά

Λοιπόν με είχε κάνει εντύπωση το πόστ αυτό και θέλησα να το ψάξω λίγο παραπάνω με την διατροφή και ψάχνοντας στο γκούγκλε !!!

Αυτός ανέφερε ότι έτρωγε πολύ συχνά και ζελατίνη η οποία βρίσκεται μέσα στα φρουΐ ζελέ !!!
...και εμένα με έκανε εντύπωση στην αρχή και ποτέ δεν το είχα ακούσει αλλά σε μερικά site σχετικά με διατροφή αναφέρεται πώς βοηθάει !!!

Τώρα όσο αναφορά ότι εκείνος ο τύπος έσωσε τα μαλλιά του , μόνο με σωστή διατροφή μπορεί να ήταν τυχερός ή κατάσταση του να μην ήταν πάρα πολύ δύσκολη !!!

Εγώ πάντως δεν θα βασιζόμουνα μόνο στη διατροφή...γιατί το πρόβλημα είναι λίγο πολυδιάστατο !!!
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Η φαλάκρα είναι γονιδιακή και μπορεί να προβλεφθεί

ακριβως το προβλημα μπορει να ειναι πολυδιαστατο
το οτι καταφερε να κρατησει τα μαλλια του με διατροφη
μπορει να οφειλεται οτι το προβλημα της τριχοπτωσης του δεν ειναι λογω dht
υπαρχουν πολλοι λογοι τριχοπτωσης
ο κυριοτερος ειναι λογω της dht χωρις να ειναι απολυτο
 

Άκης

Administrator
Απ: Η φαλάκρα είναι γονιδιακή και μπορεί να προβλεφθεί

tasos είπε:
Πρίν λίγο καιρό σε ένα ξένο φόρουμ , κάποιος δημοσίευσε ένα πόστ και έλεγε ότι εδώ και δύο χρόνια είχε σταματήσει την τριχόπτωση και διατηρεί τα μαλλιά του, χωρίς όμως κάποια παραπάνω regrowth !!!

Αυτός χρησιμοποιούσε μόνο μία συγκεκριμένη διατροφή με τροφές πλούσιες σε βιταμίνες,μέταλλα, ιχνοστοιχεία κ.τ.λ. που βοηθάνε τα μαλλιά

Λοιπόν με είχε κάνει εντύπωση το πόστ αυτό και θέλησα να το ψάξω λίγο παραπάνω με την διατροφή και ψάχνοντας στο γκούγκλε !!!

Αυτός ανέφερε ότι έτρωγε πολύ συχνά και ζελατίνη η οποία βρίσκεται μέσα στα φρουΐ ζελέ !!!
...και εμένα με έκανε εντύπωση στην αρχή και ποτέ δεν το είχα ακούσει αλλά σε μερικά site σχετικά με διατροφή αναφέρεται πώς βοηθάει !!!

Τώρα όσο αναφορά ότι εκείνος ο τύπος έσωσε τα μαλλιά του , μόνο με σωστή διατροφή μπορεί να ήταν τυχερός ή κατάσταση του να μην ήταν πάρα πολύ δύσκολη !!!

Εγώ πάντως δεν θα βασιζόμουνα μόνο στη διατροφή...γιατί το πρόβλημα είναι λίγο πολυδιάστατο !!!
Το ότι η διατροφή βοηθα, το γνωρίζω. Θα δεις άλλωστε σε πολλά post μου αναφέρω να τρώμε καλά και διάφορα.
Δεν βοηθά όμως στο να μπλοκάρουμε την DHT, ή τουλάχιστον απ'όσο γνωρίζω.
Θα ήθελα να διαβάσω περισσότερα για τη συγκεκριμένη διατροφή πάντως.
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα