Η πιο κατάλληλη επιλογή μεταξύ HLC, HDC και Lorenzo

gregun

Member
Εδώ και εγώ, χρόνια τώρα παρακολουθώ το φόρουμ και τώρα ήρθε η ώρα που χρειάζομαι να ακούσω τις απόψεις σας γιατί έχω πάθει κόκομπλόκο :D

Πλησιάζω τα 50 και αυτό που θέλω είναι να κλείσω λίγο τα temporal peaks αρχικά για να μικρύνει λίγο το κούτελο σε πλάτος και να πυκνώσει το hairline μου. Με το crown που είναι και αυτό αραιό μάλλον θα ασχοληθώ σε δεύτερη φάση.
Το hairline μου δεν έχει ανέβει (ίσως λίγο απο την δεξιά μεριά) αλλά έχει αραιώσει όπως και η περιοχή του crown. Θεωρώ ότι είμαι μεταξύ NW3 και NW4.
Επίσης παίρνω φιναστερίδη περίπου 0,8mg την ημέρα τον τελευταίο χρόνο και χρησιμοποιώ μινοξιδιλη μια φορά την ημέρα.
Η δότριά μου είναι καλή και μπορεί να δώσει πάνω από 10000 grafts οπότε θεωρώ ότι έχω κάποιο περιθώριο να παίξω.

Το κάπως πιο δύσκολο κομμάτι είναι τα temporal peaks όπου έχει διαφορά ο σχεδιασμός της κάθε κλινικής/γιατρού. Πιο κοντά σε αυτό που θέλω έρχεται ο Lorenzo και η HLC. Ο αριθμός των grafts που μου προτείνουν διαφέρει αρκετά. Ο Lorenzo προτείνει περίπου 1500, η HLC 2500 με 2800 για να πιάσουν 50+ g/cm2 και με λίγο μεγαλύτερο βάθος και για το crown συνιστούν άλλο χειρουργείο το συντομότερο μετά από 6 μήνες και τέλος η HDC αρχικά προτείνει για μπρος και πίσω με περίπου 4000 grafts.

Ο Lorenzo μου πρότεινε ημερομηνία για επέμβαση στις 31 Μαΐου αλλά δυστυχώς δεν μπορούσα και τώρα περιμένω για τυχών ακυρώσεις σε Αύγουστο και Σεπτέμβριο αλλιώς πάει για Νοέμβρη.

Οι άλλες 2 κλινικές έχουν αρκετές ελεύθερες ημερομηνίες για να επιλέξω.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

JimKan1

Well-Known Member
Χωρις φωτο δεν μπορουμε να σου πουμε τιποτα, την δοτρια ποιος την μετρησε οτι εχει 10.000 grafts;
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Εχεις στειλει στην κλινικη φωτος η σε εμενα θυμισε μου λιγο. Αν οχι οπως ειπε ο jim βαλε φωτος να σε δουμε.
 

TopBoy

Member
Από τις επιλογές που ανέφερες οι καλύτερες ειναι Lorenzo και HLC και θα επέλεγα μια από αυτές, άμα θες να φτιάξεις και temporal peaks γιατί θέλει και κλινική με εμπειρία σε αυτό το κομμάτι. Αλλιώς μετά κοιτάς σε Pekiner, Freitas, Ximenavila, Pinto, Bruno Ferreira, Muhib ahmdad (ολλανδια), Mwamba, Couto.
 

gregun

Member
Χωρις φωτο δεν μπορουμε να σου πουμε τιποτα, την δοτρια ποιος την μετρησε οτι εχει 10.000 grafts;
Παίδες, ορίστε και μερικές φώτο.
@John_John1 έχω επικοινωνήσει απευθείας με την κλινική.
@TopBoy Έχω στείλει σε αρκετούς από αυτούς που αναφέρεις αλλά ή δεν πήρα απάντηση ή άργησαν πολύ να απαντήσουν και είχα ήδη καταλήξει σε 3-4 κλινικές/γιατρούς. Μέχρι και με Zarev επικοινώνησα και μου είπε για ραντεβού τον Γενάρη του 2026 o_O

Η πρώτη φώτο είναι με το σχεδιασμό των hairline και temporal peaks του Lorenzo πάνω στον δικό μου. Απο grafts μου είπε 1200 με 1500 αλλά εγώ υπολογίζω στα 1500 και ίσως και παραπάνω. Στο τελευταίο email που έλαβα σήμερα από την Grace (η επαφή μου με τον Lorenzo) μου είπε ότι αν πάμε και για το crown τότε θα χρειαστούν 2500 με 3000 grafts στο σύνολο.
 

Συνημμένα

  • Lorenzo Captura de pantalla 2023-05-09 a las 21.55.21[2]_censored_censored.jpg
    Lorenzo Captura de pantalla 2023-05-09 a las 21.55.21[2]_censored_censored.jpg
    267.9 KB · Προβολές: 180
  • PXL_20230314_102451393.jpg
    PXL_20230314_102451393.jpg
    936.5 KB · Προβολές: 174
  • PXL_20230314_111059513.jpg
    PXL_20230314_111059513.jpg
    999.5 KB · Προβολές: 151
  • PXL_20230508_100111758.jpg
    PXL_20230508_100111758.jpg
    457 KB · Προβολές: 135
  • PXL_20230508_100457630.jpg
    PXL_20230508_100457630.jpg
    340.4 KB · Προβολές: 133

bobby

Well-Known Member
Κατά την ταπεινή μου άποψη η περιοχή (με κίτρινο) ξεκινάει από mid και φτάνει στο crown, είναι (με συντηρητική προσέγγιση) 80-100 cm2 (χωρίς το απαραίτητο blending που θα την μεγάλωνε ακόμα παραπάνω), και δεν έχει παραπάνω από 10-15 graft/cm2 παρούσα πυκνότητα. Για να πούμε ότι θα καλυφθεί επαρκώς θα πρέπει να μπουν τουλάχιστον 20-25 graft/cm2 δηλαδή (20-25)*(80-100)= 1600-2500 δηλαδή Μ.Ο. 2050……
 

Συνημμένα

  • 75E33D29-F67F-401D-A517-EAADAB7E7BD1.jpeg
    75E33D29-F67F-401D-A517-EAADAB7E7BD1.jpeg
    1 MB · Προβολές: 141

ManCyprus87

Well-Known Member
Καλησπέρα φίλε.
Στη θέση σου θα έριχνα περίπου 1500-1700 μπροστά στη χερλαιν, και περίπου 1500 στο crown.
Temporal peaks δε θα άγγιζα καθόλου - αυτά θέλουν σούπερ αρτίστα για να προσεγγίσουν τη "μητέρα φύση", και δεν τα κρίνω και απαραίτητα.
Επίσης στο middle-crown μπορεί να φαίνεται λίγο μεγάλη η περιοχή, αλλά έχει και αρκετά μαμά μαλλιά μέσα, γι αυτό δε θα ρίσκαρα περισσότερα grafts.
Σε 2ο χρόνο, αφού θα δεις τι θα σου δώσει μια τέτοια ΜΜ, μπορείς να μπεις και να πυκνώσεις όπου κρίνεις εσύ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Gianney

Well-Known Member
Στην πρώτη φωτό στην δεξιά εσύ έχεις σχεδιάσει το χερλαιν;αν ναι πάντως θες πάνω από 1500.500 θέλουν μόνο τα temporal peaks έτσι όπως τα έκανες
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

TopBoy

Member
Για καλη πυκνότητα θες σίγουρα 50g/cm2. Οπότε υπολόγισε 850-1000 grafts για κάθε εκατοστό της hairline αναλόγως το μήκος της hairline σου από τη μια άκρη στην αλλη. Και επίσης πρόσθεσε έξτρα μετά τα temporal peaks.
 
Τελευταία επεξεργασία:

gregun

Member
Ευχαριστώ παιδιά!

@Gianney ναι, εγώ! Καλλιτέχνης έτσι;; :D

Το ερώτημα είναι ποια κλινική ή γιατρό να επιλέξω για temporal peaks.

Από την HDC μου είπαν ότι δεν ρισκάρουν να πουν/υποσχεθούν ότι θα πλησιάσουν έστω και τον σχεδιασμό του Lorenzo οπότε μένω με 2 επιλογές.

Ο Lorenzo ξέρουμε ποιος είναι, η HLC όμως; Την προτείνουν σε διάφορα φόρουμς, έχει όμως κάποιος από εδώ άποψη;
Επίσης έχετε να προτείνεται 2-3 άλλους γιατρούς ή κλινικές για τα temporal peaks γιατί μιας και ψάχνομαι και έχω ανταλλάξει 25-30 email εώς τώρα, ας στείλω και μερικά ακόμα, αν κάποιος πραγματικά αξίζει (παρότι νόμιζα ότι έχω καταλήξει...).

@TopBoy Θα κοιτάξω κάποιους από αυτούς που αναφέρεις.
 

Nik.Mos

Well-Known Member
Καλημερα,στην θεση σου θα αφαιρουσα απο τον χαρτη των επιλογων την HLC με την μια.Μπορει καποτε να α[ποτελουσε καλη επιλογη αλλα οχι πλεον.Στο ξενο φορουμ υπαρχουν καποια προσφατα περιστατικα που δεν τα πηγαν καθολου καλα ουτε σε επιπεδο φυτρωσης ουτε σε επιπεδο διαχειρισης δοτριας.Πιο συγκεκριμενα,ενας ασθενης κατεληξε με overharvested δοτρια και φυσικα οταν ηρθε η ωρα η κλινικη να αναλαβει τις ευθυνες της και να προσφερει στον ασθενη μια λυση εγινε αφαντη.Απαιτουνται προσεκτικες και μελετημενες κινησεις γιατι παιζουμε το κεφαλι μας.
 

Harris_G

Well-Known Member
@Nik.Mos

Ανεπαρκή φύτρωση εχω δει και γω σε πολλα. Η δότριες τους ομως ειναι διαστημικές.Είσαι σίγουρος ότι ηταν από αυτούς;
 

Nik.Mos

Well-Known Member
Είχα βρει αρκετά περιστατικά άλλα το πιο πρόσφατο είναι αυτό:
Θα ψάξω να βρω και τα υπόλοιπα, κάποια είναι και σε άλλα φόρουμ
 

jersey

Well-Known Member
Πάντως σαν το σφάξιμο στη δότρια του jackmisth δεν κάνουν..επίσης οι γιατροί άραγε λένε στους ασθενείς τους οτι θα αλλάξουν οι σχέσεις μεταξύ τους αν ανεβάσουν τις σφαγμένες τομές στους στο φόρουμ όπως έκανε ο Δρ Αναστασά, απειλώντας τους έμμεσα να μη τα ανεβάσουν και να τα κρύψουν ? Επίσης που ηταν ο γιατρός και γιατί δεν ανέλαβε τις ευθύνες του με τον jacksmith ??

Επίσης οι γιατροί στέλνουν prive μηνύματα στους ασθενείς τους για να τους χειραγωγήσουν και να γράψουν ψέματα στο φόρουμ και να κοροϊδέψουν τα μέλη σχετικά με την ελλιπή φύτρωση τους, όπως έγινε με την περίπτωση του Aldo από τον γιατρό Αναστασά? Εδώ πάλι που ηταν ο γιατρός και γιατί δεν ανέλαβε τις ευθυνες του με τον aldo και του έστελνε prive μηνύματα για να γράψει ψέματα στο φόρουμ και να σταματήσει την παρουσίαση του (όπως μας είπε ο ασθενής ) ?

Αυτά μας τα είπαν οι ιδιοι οι ασθενείς του..

 
Τελευταία επεξεργασία:

Bigk

Well-Known Member
Πάντως σαν το σφάξιμο στη δότρια του jackmisth δεν κάνουν..επίσης οι γιατροί άραγε λένε στους ασθενείς τους οτι θα αλλάξουν οι σχέσεις μεταξύ τους αν ανεβάσουν τις σφαγμένες τομές στους στο φόρουμ όπως έκανε ο Δρ Αναστασά, απειλώντας τους έμμεσα να μη τα ανεβάσουν και να τα κρύψουν ? Επίσης που ηταν ο γιατρός και γιατί δεν ανέλαβε τις ευθύνες του με τον jacksmith ??

Επίσης οι γιατροί στέλνουν prive μηνύματα στους ασθενείς τους για να τους χειραγωγήσουν και να γράψουν ψέματα στο φόρουμ και να κοροϊδέψουν τα μέλη σχετικά με την ελλιπή φύτρωση τους, όπως έγινε με την περίπτωση του Aldo από τον γιατρό Αναστασά? Εδώ πάλι που ηταν ο γιατρός και γιατί δεν ανέλαβε τις ευθυνες του με τον aldo και του έστελνε prive μηνύματα για να γράψει ψέματα στο φόρουμ και να σταματήσει την παρουσίαση του (όπως μας είπε ο ασθενής ) ?

Αυτά μας τα είπαν οι ιδιοι οι ασθενείς του..

Aerate εσυ??? Χακαραν τον λογαριασμό....
 

jersey

Well-Known Member
Aerate εσυ??? Χακαραν τον λογαριασμό....
Μπα δεν νομίζω φίλε. Ο @aeratos28 είχε φτιάξει το νήμα που έβαλα με τις επίμαχες ερώτησεις για το πολύ σοβαρό θέμα των aldo και jackmsith.
Και εφόσον δεν έχει παρει θέσει στις μαρτυρίες των ασθενών ο γιατρος καλά κάνει και επιμένει ο αεράτος και ξαναρωτάει στα νήματα του γιατρού Αν@στας@κη. Είναι πολύ σοβαρές «κατηγορίες» αυτές και δεν μπορούν να περάσουν έτσι.
 

Bigk

Well-Known Member
Μπα δεν νομίζω φίλε. Ο @aeratos28 είχε φτιάξει το νήμα που έβαλα με τις επίμαχες ερώτησεις για το πολύ σοβαρό θέμα των aldo και jackmsith.
Και εφόσον δεν έχει παρει θέσει στις μαρτυρίες των ασθενών ο γιατρος καλά κάνει και επιμένει ο αεράτος και ξαναρωτάει στα νήματα του γιατρού Αν@στας@κη. Είναι πολύ σοβαρές «κατηγορίες» αυτές και δεν μπορούν να περάσουν έτσι.
Και σε αυτό το νήμα που κολλάνε?
 
Μπλουζα