Ερώτηση σχετικά με μεταμόσχευση από μούσια

afanas#not

Active Member
Καλημέρα σε όλους. Έκανα πριν από 8.5 μήνες μεταμόσχευση μαλλιών και πήραμε κάποια μοσχεύματα από μούσια. Σήμερα καθώς λουζόμουν βρήκα στα χέρια μου μια τρίχα από μούσια που είχαμε μεταμοσχεύσει στο κεφάλι (το κατάλαβα από την υφή και το ότι ήταν σγουρή). Να πω ότι β τρίχα είχε μήκος σχεδόν όσο τα υπόλοιπα μαλλιά στο ίδιο σημείο.
Και ρωτάω τώρα εγώ. Είναι φυσιολογικό τόσους μήνες μετά τη μεταμόσχευση να πέφτουν τρίχες που είχαμε μεταμοσχεύσει; Φαντάζομαι είναι ο φυσιολογικό κύκλος της τρίχας και λογικά το τριχοθυλακιο είναι υγείες και θα βγάλει άλλη τρίχα;

Ευχαριστώ για τη βοήθεια - ψιλοφρικαρα είναι η αλήθεια! :)
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

afanas#not

Active Member
παιδια φρικαρα επειδη επεσε μια τριχα απο τα μαλλια μου! Ηταν στο κεφαλι μου 8 μηνες , μεγαλωνε και μετα επεσε . Αραγε θα βγει αλλη τριχα; χμμμ
ΟK, got it. Οποτε ακόμα και οι μεταμοσχευμένες πέφτουν. Thanks και την επόμενη φορά δε χρειάζεται τόση ειρωνία!
 

Georgie

Well-Known Member
αφανα εχεις καμια φωτο με το αποτελεσμα σου;
Εδώ υπάρχει ένα θέμα .
Όλοι να πάρουν feedback και να κάνουν κριτική από μεταμοσχεύσεις άλλων παιδιών, καθώς επίσης και πληροφορίες .
Όταν αφορά τους ίδιους το αποφεύγουν .
Δεν είναι και πολύ fair αυτό
 

Panos1982

Well-Known Member
Καλημέρα σε όλους. Έκανα πριν από 8.5 μήνες μεταμόσχευση μαλλιών και πήραμε κάποια μοσχεύματα από μούσια. Σήμερα καθώς λουζόμουν βρήκα στα χέρια μου μια τρίχα από μούσια που είχαμε μεταμοσχεύσει στο κεφάλι
Και ρωτάω τώρα εγώ. Είναι φυσιολογικό τόσους μήνες μετά τη μεταμόσχευση να πέφτουν τρίχες που είχαμε μεταμοσχεύσει; Φαντάζομαι είναι ο φυσιολογικό κύκλος της τρίχας και λογικά το τριχοθυλακιο είναι υγείες και θα βγάλει άλλη τρίχα;

Ο κυκλος των τριχων απο μουσια εχει αλλη διαρκεια ζωης ( αναγεννη φαση ) απ οτι οι τριχες τις κεφαλης.
Οι τριχες κεφαλης εχουν 4-6 χρονια και εν συνεχεια πεφτουν μενει ο θυλακας κενος για 3-4 μηνες κ μετα ξαναδινει τριχα για αλλα τοσα χρονια.

Στα μουσια η χρονικη διαρκεια που δινει τριχα ο θυλακας ειναι 1 χρονος μολις. Γι αυτο κ την ειδες να πεφτει. Μενει ο θυλακας ανενεργος ομως μολις 2 μηνες αντι 4 οπως κανουν της κεφαλης κ εν συνεχεια δινει ξανα τριχα για αλλον 1 χρονο κλπ κλπ.

Οι τριχες απο χερια η στηθος εχουν διαρκεια ζωης μολις 4-5 μηνες...μεχρι να πεσουν κ εν συνεχεια να ξαναβγουν για αλλους 4-5....
Αυτα ειναι καλο να τα ξερεις κ εσυ κ ολοι οσοι κανουν BHT.

Παρακατω ενα πινακακι που δινει πληροφοριες για τριχες απο διαφορα μερη του σωματος και για το ποσο διαρκει καθε σταδιο του κυκλου τους.

Οι χειροτερες ειναι των ποδιων γιατι δινουν τριχα μολις 4 μηνες κ εν συνεχεια πεφτουν κ μενει ανενεργος ο θυλακας για 6 μηνες.....
δλδ σε ενα διαστημα 10 μηνων τους 4 μηνες βλεπεις τριχες κ τους 6 οχι... Αρα καλο να αποφευγονται BHT απο ποδια....

anagen.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Xristoforaz

Well-Known Member
Ο κυκλος των τριχων απο μουσια εχει αλλη διαρκεια ζωης ( αναγεννη φαση ) απ οτι οι τριχες τις κεφαλης.
Οι τριχες κεφαλης εχουν 4-6 χρονια και εν συνεχεια πεφτουν μενει ο θυλακας κενος για 3-4 μηνες κ μετα ξαναδινει τριχα για αλλα τοσα χρονια.

Στα μουσια η χρονικη διαρκεια που δινει τριχα ο θυλακας ειναι 1 χρονος μολις. Γι αυτο κ την ειδες να πεφτει. Μενει ο θυλακας ανενεργος ομως μολις 2 μηνες αντι 4 οπως κανουν της κεφαλης κ εν συνεχεια δινει ξανα τριχα για αλλον 1 χρονο κλπ κλπ.

Οι τριχες απο χερια η στηθος εχουν διαρκεια ζωης μολις 4-5 μηνες...μεχρι να πεσουν κ εν συνεχεια να ξαναβγουν για αλλους 4-5....
Αυτα ειναι καλο να τα ξερεις κ εσυ κ ολοι οσοι κανουν BHT.

Παρακατω ενα πινακακι που δινει πληροφοριες για τριχες απο διαφορα μερη του σωματος και για το ποσο διαρκει καθε σταδιο του κυκλου τους.

Οι χειροτερες ειναι των ποδιων γιατι δινουν τριχα μολις 4 μηνες κ εν συνεχεια πεφτουν κ μενει ανενεργος ο θυλακας για 6 μηνες.....
δλδ σε ενα διαστημα 10 μηνων τους 4 μηνες βλεπεις τριχες κ τους 6 οχι... Αρα καλο να αποφευγονται BHT απο ποδια....

Προβολή συνημμένου 27371
Τα περιεχομενα στο πινακακι ισχυουν για οσο διαστημα βρισκονται στο περιβαλλον τους!
Νομιζω πως οταν μεταμοσχευονται στο scalp, σταδιακα αποκτουν ιδιες ιδιοτητες με τις τριχες του κεφαλιου! Στο σαιτ της ΕΛΑΜΑΤ ειναι γραμμενο αυτο που μεταφερω με δικα μου λογια!
 

Xristoforaz

Well-Known Member
πολυ ενδιαφερον Πανο! μπραβο !
Ειχα πει στο γιατρο (lp) οτι επεσαν καποια μοσχευματα επειδη ελουσα το κεφαλι μου νωρις! Καποια μαλιστα εβγαλαν αιμα και φαινονταν σα να ηταν απ τα μεταμοσχευμενα..η απαντηση του γιατρου ηταν "δεν πειραζει, εξαλλου εχουμε βαλει χιλιαδες grafts" ..με καθησυχασε δηλαδη...αλλα το θεμα ειναι οτι μπορει να τα ειχα χασει οριστικα τα συγκεκριμενα μοσχευματα!
Τωρα ο αφανας νοτ, ρωτησε μεταξυ σοβαρου κι αστειου με αποτελεσμα να παρουμε επιστημονικη απαντηση απ τον Πανο...να η αλληλεπιδραση των φορουμιτων και η μεγαλη χρησιμοτητα του φορουμ! Ο ενας μεταλαμπαδευει γνωσεις στον αλλον!
Αν δεν ηταν παρεξηγιαρης ο δρ Αναστασακης, λογικα θα μαθαιναμε κι αλλα πραγματα! Περα απ την πλακα!
 

Panos1982

Well-Known Member
Τα περιεχομενα στο πινακακι ισχυουν για οσο διαστημα βρισκονται στο περιβαλλον τους!
Νομιζω πως οταν μεταμοσχευονται στο scalp, σταδιακα αποκτουν ιδιες ιδιοτητες με τις τριχες του κεφαλιου! Στο σαιτ της ΕΛΑΜΑΤ ειναι γραμμενο αυτο που μεταφερω με δικα μου λογια!

Ξερεις γιατι το μαλλι μπορει να μακρυνει πιο πολυ απ το μουσι ? το μαλλι μπορει να φτασει μεχρι κ 2 μετρα αλλα το μουσι οχι ?
κ οι τριχες του στηθους η ποδιων ακομα λιγοτερο ???
γιατι εχει μικροτερη αναγεννη φαση....
Εχουν παρατηρηθει τριχες στηθους σε scalp οτι μακραιναν 1 ποντο παραπανω απ οτι οταν βρισκονταν στο στηθος.
Οι χρονοι αλλαζουν επισης λιγο ευνοικοτερα απ οτι στο πινακακι οταν μεταφερθουν στο scalp αλλα οχι με μεγαλες διαφορες.
Ξερεις που ωφειλεται αυτο ? Στο οτι οταν πανε στο scalp υπαρχει πολυ καλυτερη αιματωση απ οτι υπηρχε οταν βρισκονταν στο στηθος η καπου αλλου.
ΟΤαν λες περνουν τις ιδιοτητες ποιες ακριβως εννοεις ??? ολες ?? γινονται ιδιες σε οψη ? σε υφη σε παχος ? σε χρονο ζωης αναγεννης φασης ?
σε τι απ ολα ?? Ειναι αστεια αυτα.....
ΔΕΝ μπορει μια τριχα απο στηθος να μακρυνει 15-20 εκατοστα.... δεν μπορει να βρεθει τοσο διαστημα σε αναγεννη οπως μπορει η τριχα της κεφαλης. Δεν εχει αναφερθει πουθενα αυτο.... αν εχεις να μου δειξεις κατι η καποιο περιστατικο η οτιδηποτε που να δειχνει τριχες εκτος κεφαλης κ γενιων να εχουν παρει της ιδιοτητες αυτες κ να μακραινουν τοσο πολυ θα το ηθελα να το δω !!
 

afanas#not

Active Member
Ο κυκλος των τριχων απο μουσια εχει αλλη διαρκεια ζωης ( αναγεννη φαση ) απ οτι οι τριχες τις κεφαλης.
Οι τριχες κεφαλης εχουν 4-6 χρονια και εν συνεχεια πεφτουν μενει ο θυλακας κενος για 3-4 μηνες κ μετα ξαναδινει τριχα για αλλα τοσα χρονια.

Στα μουσια η χρονικη διαρκεια που δινει τριχα ο θυλακας ειναι 1 χρονος μολις. Γι αυτο κ την ειδες να πεφτει. Μενει ο θυλακας ανενεργος ομως μολις 2 μηνες αντι 4 οπως κανουν της κεφαλης κ εν συνεχεια δινει ξανα τριχα για αλλον 1 χρονο κλπ κλπ.

Οι τριχες απο χερια η στηθος εχουν διαρκεια ζωης μολις 4-5 μηνες...μεχρι να πεσουν κ εν συνεχεια να ξαναβγουν για αλλους 4-5....
Αυτα ειναι καλο να τα ξερεις κ εσυ κ ολοι οσοι κανουν BHT.

Παρακατω ενα πινακακι που δινει πληροφοριες για τριχες απο διαφορα μερη του σωματος και για το ποσο διαρκει καθε σταδιο του κυκλου τους.

Οι χειροτερες ειναι των ποδιων γιατι δινουν τριχα μολις 4 μηνες κ εν συνεχεια πεφτουν κ μενει ανενεργος ο θυλακας για 6 μηνες.....
δλδ σε ενα διαστημα 10 μηνων τους 4 μηνες βλεπεις τριχες κ τους 6 οχι... Αρα καλο να αποφευγονται BHT απο ποδια....

Προβολή συνημμένου 27371

Πάνο, ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, παρα πολύ ενδιαφέρον έχει το θέμα τελικά. Οι τρίχες εκτός από scalp/beard φαίνεται να μενουν 16 εβδομάδες, να πέφτουν και να θέλουν περίπου άλλες τόσες εβδομάδες (12 βασικά) για να ξαναβγούν. Μάλλον καθόλου ιδανικές για μεταμόσχευση μαλλιών, εκτός αν είναι η μόνη λύση!
 

makis25

Well-Known Member
βεβαια μπορεις να επιμηκυνεις την αναγεννη φαση οποιασδηποτε τριχας σε ολο το σωμα απλα χρησιμοποιοντας μινοξ . Για παραδειγμα μια συχνη παρενεργεια ειναι πως η μινοξ στο κεφαλι αυξανει την τριχοφυια σε ολο το σωμα γιατι απλα μια μικρη ποσοτητα φαρμακου περνα στο αιμα και παρατεινει την αναγεννη φαση οποιας τριχας συναντησει σε ολο το σωμα παντου. Οποτε φανταζομαι το αισθητικο αποτελεσμα μιας μεταμοσχευσης απο σωμα σε κεφαλι , γενια στηθος κτλ , θα μπορει να βελτιωθει αισθητα και στην παραμετρο μηκος μαλλιου απλα χρησιμοποιοντας μινοξ .
 

giwrgos athina

Active Member
Να ρωτήσω εγώ κάτι άσχετο με το αυτό που ρωτάς στο νήμα?ΑπόΤο σημείο του προσώπου σου το οποίο σου πήραν τα μοσχεύματα παρατήρησες το παραμικρό σημάδι?Γιατί και.μενα δυστηχως έχει εξαντληθεί η δοτρια και μου έχουν προτείνει κάποιοι γιατροί να πάρω 1200 μοσχεύματα από μούσι αλλά κολλάω μήπως μου αφήσει σημάδια στο πρόσωπο η επέμβαση.
 

Xristoforaz

Well-Known Member
Να ρωτήσω εγώ κάτι άσχετο με το αυτό που ρωτάς στο νήμα?ΑπόΤο σημείο του προσώπου σου το οποίο σου πήραν τα μοσχεύματα παρατήρησες το παραμικρό σημάδι?Γιατί και.μενα δυστηχως έχει εξαντληθεί η δοτρια και μου έχουν προτείνει κάποιοι γιατροί να πάρω 1200 μοσχεύματα από μούσι αλλά κολλάω μήπως μου αφήσει σημάδια στο πρόσωπο η επέμβαση.
Μη ρωτας τον αφανα νοτ! Προφανως και δεν εχει κανει μεταμοσχευση απο γενια ο αφανας νοτ!
Δεν πρεπει να φοβασαι...η BHT δεν αφηνει σημαδια!
Ποιοι γιατροι σου προτειναν μεταμοσχευση 1200 grafts απ τα γενια?
Πες τις κλινικες σε παρακαλω διοτι ακουγεται ενδιαφερον!
Νομιζω μονο ο δρ Αναστασακης προβαινει σε BHT απο Αθηνα (απο Ελληνες για να προλαβω οσους σκεφτουν τον δρ Μπισανγκα).....ισως κι αυτοι απο hair clinic athens αλλα χρησιμοποιουν το robot artas !
Για γραψε φιλε τα ονοματα των κλινικων που σου προτειναν μεταμοσχευση λαμβανοντας τριχοθυλακια απ τη γενειαδα!
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Να ρωτήσω εγώ κάτι άσχετο με το αυτό που ρωτάς στο νήμα?ΑπόΤο σημείο του προσώπου σου το οποίο σου πήραν τα μοσχεύματα παρατήρησες το παραμικρό σημάδι?Γιατί και.μενα δυστηχως έχει εξαντληθεί η δοτρια και μου έχουν προτείνει κάποιοι γιατροί να πάρω 1200 μοσχεύματα από μούσι αλλά κολλάω μήπως μου αφήσει σημάδια στο πρόσωπο η επέμβαση.
Θα σου πω εγώ που έχω κάνει αλλά έχω πάρει μόνο 500 με μια φωτό μου ριάλ που μόλις εχθές το βράδυ ξυριστικα κιόλας....το απόλυτο τίποτα δεν φαίνεται ...κ από αίσθηση την ώρα της επέμβασης δεν κτλ τίποτα ...βέβαια τα 1200 μόσχευματα είναι κάμποσα κ έχω επιφυλάξεις στο αν φανεί κάτι η όχι ....έχει σχέση το χέρι του γιατρού το πάχος της τρίχας σου κ η πυκνότητα για κάλυψη.
 

Συνημμένα

  • Screenshot_2020-08-22-14-21-28-391_com.miui.gallery.jpg
    Screenshot_2020-08-22-14-21-28-391_com.miui.gallery.jpg
    1.3 MB · Προβολές: 48

afanas#not

Active Member
Μη ρωτας τον αφανα νοτ! Προφανως και δεν εχει κανει μεταμοσχευση απο γενια ο αφανας νοτ!
Δεν πρεπει να φοβασαι...η BHT δεν αφηνει σημαδια!
Ποιοι γιατροι σου προτειναν μεταμοσχευση 1200 grafts απ τα γενια?
Πες τις κλινικες σε παρακαλω διοτι ακουγεται ενδιαφερον!
Νομιζω μονο ο δρ Αναστασακης προβαινει σε BHT απο Αθηνα (απο Ελληνες για να προλαβω οσους σκεφτουν τον δρ Μπισανγκα).....ισως κι αυτοι απο hair clinic athens αλλα χρησιμοποιουν το robot artas !
Για γραψε φιλε τα ονοματα των κλινικων που σου προτειναν μεταμοσχευση λαμβανοντας τριχοθυλακια απ τη γενειαδα!

Πολύ σίγουρος είσαι. Ψάξε παλιότερες δημοσιεύσεις μου και δες αν έχω κάνει. Έχω κάνει 3 μεταμοσχευσεις, εκ των οποίων η 3η είχε και από μούσια. Και όχι, δε σκοπεύω να ανεβάσω φωτογραφίες προς το παρόν τουλάχιστον.

Και το αστείο ότι είμαι ο LP κράτησε αρκετά, βρες κάτι άλλο να γελάσουμε. :)
 
Μπλουζα