Ερώτηση για PRP

Adel

New Member
Έχω πρόβλημα εδώ και 4 μήνες, που ξεκίνησε μετά από υπερβολικό άγχος για λόγους ανασφαλειας, πέρα από το σύνηθες που με χαρακτηρίζει σαν άνθρωπο και μια δυσκολη περιπέτεια της υγείας μου, που ευτυχώς δεν ήταν κακοήθεια. Είχα ανέκαθεν λεπτά και αδύναμα μαλλιά και κληρονομικότητα αραίωσης. Από την εφηβεία τραβολογιομουν σε δερματολογους, ενδοκρινολόγους κ.λ.π. Ο Θεός με αξίωσε να κάνω οικογένεια αλλά όχι χωρίς προβλήματα και πολύ αγώνα ειδικά για το ένα μου παιδί. Σήμερα είμαι πια 56 και η εμμηνόπαυση έχει παρέλθει εδώ και πολλά χρόνια χωρίς να μου δημιουργηθεί ιδιαίτερο πρόβλημα στα μαλλιά. Είμαι απόλυτα συμβιβασμενη με την ελαφρά αραίωση στους κροτάφους και την κορυφή και δεν έχω τρελλές απαιτήσεις. Όμως αυτή τη φορά έχει γίνει μαρτυρική η τριχόπτωση και το shedding από τη μινοξιδιλη δεν το άντεξα. Ο λόγος όμως που η πρώτη δερματολογος μου τη διέκοψε ήταν ο άμεσος πονοκέφαλος με ζάλη, σύγχυση καθώς και οι ταχυκαρδίες τη νύχτα από τις πρώτες κιόλας εφαρμογές ( ίσως και να φοβήθηκε πρόκληση εγκεφαλικού λόγω ηλικίας). Ο δεύτερος δερματολογος μου συνέστησε να τα κόψω όλα γιατί στην ηλικία μου και λόγω κληρονομικοτητας δεν έχω ελπίδες επανέκφυσης λόγω φυσικης πια αδυναμίας των τριχοθυλακων. Μου πρότεινε να σκεφτω τη μεταμοσχευση. Όμως αυτό που δεν καταλαβαίνουν είναι ότι ζητάω να ελατωθει η τριχόπτωση, η ενόχληση στο τριχωτό (που την αποδίδουν σε ψυχοσωματικά) και να ενδυναμωθούν τα λίγα μαλλάκια που μου απέμειναν για να βοηθηθω λίγο ψυχολογικά και να ανακαμψω καπως. Θα μπορούσε κάποιος να με διαφωτίσει αν το PRP θα μου προσέφερε κάτι τέτοιο έστω και για λιγο; Επίσης μπορείτε να μου προτείνετε ένα καλό σαμπουάν για την περίπτωση μου.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Μπλουζα