Ερωτήσεις για την Τριχόπτωση και Φιναστερίδη

t.aggelos

New Member
Καλήσπερα σε όλους, γράφω πρώτη κ είμαι νέο μέλος(μόλις έκανα sign-up) οπότε δεν είμαι σίγουρος αν είναι το σώστο μέρος στο forum να κάνω post. Ωστόσο, είμαι 18χρόνος που πάσχει απο τριχόπτωση εδώ και 1.5 χρόνο τώρα, σχέτικα επιθετική θα έλεγα. Δεν θέλω να ρωτήσω σχετικά με **τι** επιλογές έχω εφόσον έχω κοιτάξει λίγο γύρω στο forum(και αντιστοιχα σε reddit) αλλα το **πως**. κτλ. TLDR/Δηλαδή, η ερώτηση μου κύριως είναι για την φιναστερίδη.
Ουσιαστικά, Η φιναστερίδη απαίτει ιατρική συνταγή(μέχρι τώρα ενα googling στον γαληνό μου λεεί πως όχι); Χρειάζομαι να δω δερματολόγο;
Αυτά, κ ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο να δείτε το post.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Kostas97

Well-Known Member
1)Δεν χρειαζεσαι συνταγη γιατρου.
2)Λογω ηλικιας, πρεπει να σε δει δερματολογος, ναι. Για να σου κανει και διαγνωση πρωτα.

Ανεβασε μας φωτογραφιες της καταστασης σου για περισσοτερα :D
 

t.aggelos

New Member
1)Δεν χρειαζεσαι συνταγη γιατρου.
2)Λογω ηλικιας, πρεπει να σε δει δερματολογος, ναι. Για να σου κανει και διαγνωση πρωτα.

Ανεβασε μας φωτογραφιες της καταστασης σου για περισσοτερα :D
Καλησπέρα φίλε, σίγουρα να στείλω! Όμως επειδή είμαι ακομη λίγο μπερδεύμενος. Δηλαδή, μπορω να κατεβω στο κοντινοτερο φαρμακειο και να ζητησω για φιναστεριδη(υποθέτω συγρεκειμενο φαρμακο παρα ουσια) η προηγείται η επίσκεψη σε δερματολόγο; Μέχρι τώρα -3 μηνες δλδ- χρησιμοποιώ μινοξιδίλη (botafex και οχι rogaine λόγω χρήματος) και έχει βοηθήσει πολυ μεχρί τώρα.
Επιπλεον, φωτισμο απο πανω προς τα κατω η σε "natural" φωτισμο;
 

Kostas97

Well-Known Member
Στην περιπτωση σου η μονη μου σκεψη θα ηταν το ηλικιακο. Βγαλε σε οποιες συνθηκες εσυ επιθυμεις ωστε να φαινεται το προβλημα.
Πας στο κοντινοτερο φαρμακειο και εχεις δυο επιλογες, την πρωτη στη λεω απλα για την αναφορα.
1)Ζητας το propecia. 1mg/ουσιας (ανα χαπι) και κοστος 40 ευρω για 28 χαπια.Το φαρμακο προοριζεται για ΑΓΑ.

2)Ζητας το proscar, 5mg/ουσιας (ανα χαπι) και κοστος 6 ευρω.(μεσα εχει 14 χαπια) Παιρνεις και εναν χαποκοφτη και κοβεις το χαπι σε 4 κατα το δυνατον ισα κομματια. Παιρνεις 1,25mg/ημερα και στοχευεις ενα νουμερο ανα εβδομαδα αναλογα το προβλημα. Αυτο μπορουμε να το συζητησουμε αφου βαλεις ομως φωτογραφιες.
 

dlazaros

Well-Known Member
Καλήσπερα σε όλους, γράφω πρώτη κ είμαι νέο μέλος(μόλις έκανα sign-up) οπότε δεν είμαι σίγουρος αν είναι το σώστο μέρος στο forum να κάνω post. Ωστόσο, είμαι 18χρόνος που πάσχει απο τριχόπτωση εδώ και 1.5 χρόνο τώρα, σχέτικα επιθετική θα έλεγα. Δεν θέλω να ρωτήσω σχετικά με **τι** επιλογές έχω εφόσον έχω κοιτάξει λίγο γύρω στο forum(και αντιστοιχα σε reddit) αλλα το **πως**. κτλ. TLDR/Δηλαδή, η ερώτηση μου κύριως είναι για την φιναστερίδη.
Ουσιαστικά, Η φιναστερίδη απαίτει ιατρική συνταγή(μέχρι τώρα ενα googling στον γαληνό μου λεεί πως όχι); Χρειάζομαι να δω δερματολόγο;
Αυτά, κ ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο να δείτε το post.
Όπως σου τα λέει ο Κώστας. Επειδή είσαι 18 μπορεί να μην έχεις ολοκληρώσει την μετάβαση απο έφηβος σε άνδρα, κάτι που η φιναστερίδη θα σταματήσει. Φαντάζομαι δεν θέλεις να έχεις μαλλιά και να χάσεις κάτι απο την μετάβαση σου στο ανδρικό φύλο. Αυτά έχουν να κάνουν με την αλλαγή στην φωνή, τις τρίχες σε όλο το σώμα ιδιαίτερα στο πρόσωπο, τους όρχεις να ολοκληρώνονται μαζί με το πέος σε μέγεθος. Αυτό που χρειάζεσαι είναι ενα γιατρό (παθολόγο, γενικό γιατρό) που να σου πεί αμα έχεις ολοκληρώσει την εφηβεία, αλλιώς περιμένεις 1-2 χρονάκια ακόμα με μινιξιδίλη που δεν επηρεάζει. Μετά ναι, πάς φαρμακείο και προσκάρ στα 4 και παίρνεις ενα κομματάκι ή κάθε μέρα αμα είναι επιθετική η ΑΓΑ ή 3χ την εβδομάδα αμα είσαι νορμάλ. Καλως ήρθες.
 

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
Ξεκίνησες δηλαδή να αραιώνεις απο τα 16,5 φίλε μου; Δευτέρα λυκείου; Μπορείς να μας ανεβάσεις μια φώτο σε παρακαλώ πολύ ;
 

Kostas97

Well-Known Member
Για τους γνωστες, πόσα χρόνια δρα η φιναστεριδη στο μαξιμουμ της αποδοσης της?
Απο θεμα ερευνων υπαρχει μεχρι και 10 χρονια με πολυ καλη αποδοση της ταξης του 60% περιπου διατηρηση.(εαν το θυμαμαι καλα)
 

dlazaros

Well-Known Member
Για τους γνωστες, πόσα χρόνια δρα η φιναστεριδη στο μαξιμουμ της αποδοσης της?
Άμα καταλάβεις τον μηχανισμό δράσης της Φινας τότε καταλαβαίνεις ότι με τον χρόνο δεν αλλάζει η δραστικότητα της Φινας αλλά αλλάζουν οι δικές μας ορμόνες και πρέπει να προσαρμόσουμε την δοσολογία. Από την εμπειρία μου διαβάζοντας, αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι όσο μεγαλώνεις θέλεις μικρότερη δοσολογία καθώς η τεστο που υπάρχει για να μετατραπεί σε dht μειώνεται. Άμα συνεχίζεις να παίρνεις την ίδια δόση αλλά το σώμα σου θέλει λιγότερη τότε.. καλά κατάλαβες.. παρενέργειες. Δεν βρίσκω κανένα λόγο για τον οποίο να έχει μικρότερη δράση η φίνα μετά από 10-20 χρόνια όταν αυτό που κάνει είναι να μπλοκάρει όση ορμόνη βρίσκει κατά 80+% με την ντούτα να κάνει το ίδιο στο 90+%.
 

ManCyprus87

Well-Known Member
Το μόνο που αλλάζει σε μεγαλύτερες ηλικίες καθώς γερνάμε και πλησιάζουμε στο τέλος της μέσης ηλικίας, κυρίως μετά τα 55, είναι η δραστηριότητα του ενζύμου 5Α, το οποίο μετατρέπει την τεστο σε DHT.
Η δραστηριότητα αυτού του ενζύμου αυξάνεται και έτσι αυξάνεται η DHT, αλλά επειδή η τεστο την ίδια ώρα μειώνεται "λογικά" δεν μπορεί να κάνει πολύ μεγάλη ζημιά.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Kostas97

Well-Known Member
Άμα καταλάβεις τον μηχανισμό δράσης της Φινας τότε καταλαβαίνεις ότι με τον χρόνο δεν αλλάζει η δραστικότητα της Φινας αλλά αλλάζουν οι δικές μας ορμόνες και πρέπει να προσαρμόσουμε την δοσολογία. Από την εμπειρία μου διαβάζοντας, αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι όσο μεγαλώνεις θέλεις μικρότερη δοσολογία καθώς η τεστο που υπάρχει για να μετατραπεί σε dht μειώνεται. Άμα συνεχίζεις να παίρνεις την ίδια δόση αλλά το σώμα σου θέλει λιγότερη τότε.. καλά κατάλαβες.. παρενέργειες. Δεν βρίσκω κανένα λόγο για τον οποίο να έχει μικρότερη δράση η φίνα μετά από 10-20 χρόνια όταν αυτό που κάνει είναι να μπλοκάρει όση ορμόνη βρίσκει κατά 80+% με την ντούτα να κάνει το ίδιο στο 90+%.
Οπως τα λεει ο Λαζαρος ειναι. Το περιπου 60% παρεμειναν σταθεροι που ανεφερα δεν αφορα οτι η φινα ισως χανει δραστικοτητα. Απλως οι πιο ευαισθητοι θυλακες ακομα και με μικροτερη dht με το χρονο "χαιρετουν".
 

JimKan1

Well-Known Member
Άμα καταλάβεις τον μηχανισμό δράσης της Φινας τότε καταλαβαίνεις ότι με τον χρόνο δεν αλλάζει η δραστικότητα της Φινας αλλά αλλάζουν οι δικές μας ορμόνες και πρέπει να προσαρμόσουμε την δοσολογία. Από την εμπειρία μου διαβάζοντας, αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι όσο μεγαλώνεις θέλεις μικρότερη δοσολογία καθώς η τεστο που υπάρχει για να μετατραπεί σε dht μειώνεται. Άμα συνεχίζεις να παίρνεις την ίδια δόση αλλά το σώμα σου θέλει λιγότερη τότε.. καλά κατάλαβες.. παρενέργειες. Δεν βρίσκω κανένα λόγο για τον οποίο να έχει μικρότερη δράση η φίνα μετά από 10-20 χρόνια όταν αυτό που κάνει είναι να μπλοκάρει όση ορμόνη βρίσκει κατά 80+% με την ντούτα να κάνει το ίδιο στο 90+%.

εδω λεει οτι απο ενα σημειο και μετα υπαρχουν επιπλεον παραγοντες περα απο την DHT που ενισχυουν την τριχοπτωση γι αυτο και φαινεται σαν να χανει την δραστικοτητα της η φινα
 

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser

εδω λεει οτι απο ενα σημειο και μετα υπαρχουν επιπλεον παραγοντες περα απο την DHT που ενισχυουν την τριχοπτωση γι αυτο και φαινεται σαν να χανει την δραστικοτητα της η φινα
Ψιλοισχυει μεν αλλα ο συγκεκριμένος είναι τόσο έμπιστος όσο το τρελό κουνέλι . Αν δεν είναι μαζί του ο Knudsen μην βλέπετε τα βίντεο του καναλιού. Άποψη μου.
 

ManCyprus87

Well-Known Member
Ψιλοισχυει μεν αλλα ο συγκεκριμένος είναι τόσο έμπιστος όσο το τρελό κουνέλι . Αν δεν είναι μαζί του ο Knudsen μην βλέπετε τα βίντεο του καναλιού. Άποψη μου.
Ο συγκεκριμένος έχει thinning και receding in progress.
Σε 3-4 χρόνια θα πρέπει να την κουμπώσει και αυτός τη φίνα .
 

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
Ο συγκεκριμένος έχει thinning και receding in progress.
Σε 3-4 χρόνια θα πρέπει να την κουμπώσει και αυτός τη φίνα .
Χεστηκε αυτος με τα λεφτά που βγάζει και τη διαφήμιση της κλινικής που κάνει μεσω βίντεο για το μαλλί του. Αυτό πιστεύω αδερφέ μου.
 

dlazaros

Well-Known Member

εδω λεει οτι απο ενα σημειο και μετα υπαρχουν επιπλεον παραγοντες περα απο την DHT που ενισχυουν την τριχοπτωση γι αυτο και φαινεται σαν να χανει την δραστικοτητα της η φινα
Μετά από ένα σημείο αρχίζουν πολλά. Μειώνεται η μυϊκή μάζα, μειώνεται η οστική πυκνότητα, μειώνεται το κολλαγόνο, οπότε δεν είναι ότι μειώνεται η αποτελεσματικότητα της Φινας αλλά αλλάζεις εσύ σαν άνθρωπος και ούτε η Φινα δεν μπορεί να σώσει την κατάσταση άμα έχεις φτάσει τον οργανισμό σου στα όρια. Η φύση έχει μια αρχή: άμα δεν το χρειάζομαι το διώχνω και άμα έχω άλλες προτεραιότητες αποφασίζω να το αφήσω τελευταίο. Νομίζω οι τρίχες είναι πολύ κάτω στην λίστα των απαραίτητων...
 
Μπλουζα