Ενοχλητικά νούμερα από Αγγλία

crossfire

Well-Known Member
Εδώ και μερικούς μήνες έχω καθημερινά κλήσεις στο κινητό τηλέφωνο από Αγγλία. Κάθε μεσημέρι δυο με τρεις φορές. Δεν ξέρω κανέναν από Αγγλία και δεν έχω απαντήσει ποτε γιατί γκουγλαρα στο Ίντερνετ και είδα ότι γίνεται ένας μικρός χαμός με τέτοιες κλήσεις .
Έχω μπλοκάρει άπειρες και κάθε μέρα χτυπάει από διαφορετικό νούμερο.... πάντα με το πρόθεμα +44, από Αγγλία δηλαδή.

Εχω πάρει στην wind, το ξέρουν το πρόβλημα αλλά δεν μπορούν να κάνουν τίποτα. Μόνο να μπλοκάρω όλες τις κλήσεις από το εξωτερικό μου είπαν κάτι ομως που δεν το θέλω.

Κάποιοι έχουν αναφέρει μια εφαρμογή που μπορείς να μπλοκάρεις όλα τα τηλέφωνα που ξεκινάνε από +44 αλλά δεν υπάρχει στο iPhone από ότι έχω δει. Επίσης ούτε από τις ρυθμίσεις του iPhone μπορώ να κάνω κάτι τέτοιο.

Έχω βαρεθεί να μπλοκάρω νούμερα. Η μόνη λύση είναι η αλλαγή τηλεφώνου αλλά φοβάμαι μην έχουμε πάλι τα ίδια.

Έχει κανένας το ίδιο πρόβλημα;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

makis25

Well-Known Member
Ναι εγω , αλλα οχι στο βαθμο που το χεις εσυ . Εμφανιστηκε το προβλημα ξαφνικα προς το απογευμα τις 6ης Δεκεμβρη με κλησεις απο αγνωστο αριθμο με προθεμα +44 , κι εγω επισης wind . Ομως κρατησε 2 εβδομαδες και επειτα σταματησε .
 

crossfire

Well-Known Member
Ναι εγω , αλλα οχι στο βαθμο που το χεις εσυ . Εμφανιστηκε το προβλημα ξαφνικα προς το απογευμα τις 6ης Δεκεμβρη με κλησεις απο αγνωστο αριθμο με προθεμα +44 , κι εγω επισης wind . Ομως κρατησε 2 εβδομαδες και επειτα σταματησε .

Απαντησες ποτέ;
 

ManCyprus87

Well-Known Member
Αντιμετωπίζω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα καθημερινά. Είναι πολύ σπαστικό και δεν ξέρω πως να το σταματήσω.
 

Aldo

Well-Known Member
συνηθως δεν σου μιλανε στο τηλ, σιγη δλδ! Εαν σου μιλησουν θα σου πουν ενημερωθηκαμε οτι ειχατε ενα τρακαρισμα ...ισχυει? Ε τους λες οδηγουσα στον M5 και με εμβολισε mirage2000, και καπως ετσι σταματανε να σε καλουν. Το αλλο που μπορεις να ζητησεις ειναι να διαγραψουν τον αριθμο σου απ την βαση δεδομενων τους, εαν μιλησεις, ειναι υποχρεωμενοι βαση νομου να το κανουν ;) .
 

crossfire

Well-Known Member
Αντιμετωπίζω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα καθημερινά. Είναι πολύ σπαστικό και δεν ξέρω πως να το σταματήσω.

αναγκάστηκα και έβαλα το κινητό στο αθόρυβο. Χάνω τις περισσότερες κλήσεις μου επειδή δεν τις ακούω και τους παίρνω πίσω όλους εγώ
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Πέρσι κ σε μένα αλλά μου μιλούσαν για να παίξω χρηματιστήριο...όπως και την γυναίκα μου ...2-3 φορές ...βάλαμε φραγή στα νούμερα και τέλος ....
 

crossfire

Well-Known Member
συνηθως δεν σου μιλανε στο τηλ, σιγη δλδ! Εαν σου μιλησουν θα σου πουν ενημερωθηκαμε οτι ειχατε ενα τρακαρισμα ...ισχυει? Ε τους λες οδηγουσα στον M5 και με εμβολισε mirage2000, και καπως ετσι σταματανε να σε καλουν. Το αλλο που μπορεις να ζητησεις ειναι να διαγραψουν τον αριθμο σου απ την βαση δεδομενων τους, εαν μιλησεις, ειναι υποχρεωμενοι βαση νομου να το κανουν ;) .

Δεν νομίζω να είναι τόσο απλό .....
Αν απαντήσεις την πάτησες......ίσως χρεωθεις.
Αν τους βρίσεις ή μιλήσεις άσχημα , τότε ο αριθμός των κλήσεων μεγαλώνει . Το κάνουν επίτηδες.
Όλα τα παραπάνω τα έχω διαβάσει σε διαφορά φορούμ γιατί το πρόβλημα αυτό είναι συχνό.
 

crossfire

Well-Known Member
Πέρσι κ σε μένα αλλά μου μιλούσαν για να παίξω χρηματιστήριο...όπως και την γυναίκα μου ...2-3 φορές ...βάλαμε φραγή στα νούμερα και τέλος ....

Πρεπει να είναι για χρηματιστήρια και τέτοια.
Τα νούμερα είναι ατελείωτα . Έχω μπλοκάρει δεκάδες .
 

Aldo

Well-Known Member
Συμβαινει συνεχεια εδω που ειμαι, ή τους τρολλαρεις και κλεινουν το τηλ απο μονοι τους ή τους ζητας απλα να δε διαγραψουν ομορφα και ευγενικα! Μιλαμε για αγγλικους αριθμους παντα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

crossfire

Well-Known Member
Για χρηματιστήριο είναι έχω μιλήσει μαζί τους 2,3 φορές.
Αλλά όχι κάθε μέρα να με καλούν.

Κάθε μέρα δυο με τρεις φορές.
Δεν μπορώ να καταλάβω πως δίνουν τα τηλέφωνα μας δεξιά και αριστερά.
Σε μερικούς που διάβασα τους αποκαλούν και με το όνοματεπωνυμο τους
 

vlafo

Well-Known Member
Κάθε μέρα δυο με τρεις φορές.
Δεν μπορώ να καταλάβω πως δίνουν τα τηλέφωνα μας δεξιά και αριστερά.
Σε μερικούς που διάβασα τους αποκαλούν και με το όνοματεπωνυμο τους
Τα τραβάνε από τους παρόχους,δώσε εντολή να μην το κάνουν και θα πειθαρχήσουν.
Το εχω κάνει.
 

nucky

Active Member
Εμένα εμφανίστηκαν και νούμερα από Ρουμανία εκτος από Αγγλία. Δεν το σήκωνα , μετά από καμιά 10αριά φορές βαρέθηκαν και δεν ξαναπήραν
 
Μπλουζα