Ενέσεις κορτιζόνης

ntinzerv

Member
Γεια σας. Υπαρχει καποιος που κανει ενεσεις κορτιζονης στο τριχωτο; Υπαρχει καποια πληροφορια/γνωμη;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

dim d

Well-Known Member
εχω κανει μονο για θυλακιτιδα θεωρητικα βοηθαει κι στην τριχοφυια λογω της αυξησης της κυκλοφοριας στο σημειο.
 

Stradlin

Member
Γεια σας. Υπαρχει καποιος που κανει ενεσεις κορτιζονης στο τριχωτο; Υπαρχει καποια πληροφορια/γνωμη;
Μπορεί να σου δώσουν κάτι για ένα διάστημα όπως έκαναν σε εμένα αλλά θα σου πρότεινα να τις αποφύγεις. Το όποιο κέρδος παίζει να είναι παροδικό και γενικά δεν ενδείκνυται η μακροχρόνια χρήση κορτιζόνης.
 

Disco

Well-Known Member
Και σε μείγμα με μίνοξ την βάζουν κάποιοι δερματολόγοι. Κάνει πιο ισχυρή την απορρόφηση της μίνοξ αλλά δεν ειναι μακροχρόνια χρήση.
 

Kostas97

Well-Known Member
Η αντιμετωπιση της ΑΓΑ ειναι μινοξιδιλη και φιναστεριδη. Απο τη στιγμη που καποιος θεωρει πως ο συγκεκριμενος συνδυασμος δεν του δινει το επιθυμητο αποτελεσμα ή θελει να τον ενισχυσει, η προσθηκη κορτιζονης σιγουρα βγαζει νοημα.
Απο τη μια ειναι γνωστο πως η Α.Α. ειναι μια φλεγμονωδης διαδικασια. Σε αρκετους τα σημεια που "πασχουν" ειναι κοκκινα. Και απο την αλλη δεν ειναι πληρης κατονοητος ο μηχανισμος δρασης της.Δηλαδη γιατι καποιοι π.χ. δεν αντιδρουν στη φινα/duta καμια φορα.

Προσωπικα εχω ακουστα περιστατικο που ενω χρησιμοποιουσε μινοξ-φινα συνεχιζε να χανει μαλλια, ενω απο οταν εβαλε κορτιζονη στο παιχνιδι σταματησε να βλεπει τριχες στη μπανιερα.Προφανως αυτα ειναι δικες του αποψεις και δεν το εχω δει live.

Για εμενα αξιζει την προσπαθεια απο τη στιγμη που τα αλλα δυο δε καλυπτουν καποιον να τη δοκιμασει.
Παντα απο τη στιγμη που μιλαμε για ενεσιμο αργης αποδεσμευσης με την παρακολουθηση γιατρου. Δερματολογου που στην κανει ωστε να βλεπει και πιθανοτητα λεπτυνσης δερματος, αλλα και εξετασεις αιματος ισως συχνοτερα απο τον χρονο για αρχη για παρακολουθηση νεφρικων-ηπατικων παραμετρων.

Αφηνω αυτα για οποιον ανδιαφερεται μιας και τα εχω αποθηκευμενα απο παλιοτερες αναζητησεις.

Deloche C, et al. Histological features of peripilar signs associated with androgenetic alopecia. Arch Dermatol Res. 2004.
El-Domyati M, et al. Androgenetic alopecia in males: a histopathological and ultrastructural study.. J Cosmet Dermatol. 2009.
El-Domyati M, et al. Evaluation of apoptosis regulatory markers in androgenetic alopecia. J Cosmet Dermatol. 2010.
Gonzalez ME, et al. Androgenetic alopecia in the paediatric population: a retrospective review of 57 patients. Br J Dermatol. 2010.
Jaworsky C, et al. Characterization of inflammatory infiltrates in male pattern alopecia: implications for pathogenesis. Br J Dermatol. 1992.
Mahé YF, et al. Androgenetic alopecia and microinflammation. Int J Dermatol. 2000.
Nirmal B, et al. Evaluation of Perifollicular Inflammation of Donor Area during Hair Transplantation in Androgenetic Alopecia and its Comparison with Controls. Int J Trichology. 2013.
Ramos PM, et al. Apoptosis in follicles of individuals with female pattern hair loss is associated with perifollicular microinflammation. Int J Cosmet Sci. 2016.
Whiting DA. Diagnostic and predictive value of horizontal sections of scalp biopsy specimens in male pattern androgenetic alopecia. J Am Acad Dermatol. 1993.
Yoo HG, et al. Perifollicular fibrosis: pathogenetic role in androgenetic alopecia. Biol Pharm Bull. 2006.
 
Τελευταία επεξεργασία:

denis2712

Member
Ενέσεις κορτιζόνης με θετικά αποτελέσματα κάνουν στην γυροειδης αλωπεκία προκειμένου να επιταχύνουν την ανάπτυξη στις περιοχές που έχουν πέσει τα μαλλιά.Σε ΑΓΑ είναι μια κλασική συνταγή δερματολόγων (lotion βάσης+μινοξιδιλη+κορτικοστεροειδή lotion).Πολύ περισσότερο σε γυναίκες που δεν έχουν το όπλο της φιναστεριδης.
 

dlazaros

Well-Known Member
Γεια σας. Υπαρχει καποιος που κανει ενεσεις κορτιζονης στο τριχωτο; Υπαρχει καποια πληροφορια/γνωμη;
Φίλε μου, και το λέω με σεμνότητα στο πρόβλημα που έχουμε όλοι σε κάποιο βαθμό με τα μαλλιά μας. Σε έχω δεί να δημιουργείς νήματα για σαμπουάν, φίνα, μινόξ, prp, κορτιζόνες κλπ κλπ. Αρνείσαι όμως να βάλεις μια φωτό να δούμε το κεφάλι σου και να σου πούμε με κάθε τιμιότητα σε ποιό επίπεδο είσαι και τι είναι δυνατόν να κάνεις και τι να ελπίζεις. Η άρνηση σε ενα πρόβλημα είναι κακός σύμβουλος και εδώ είμαστε να βοηθήσουμε και οχι να κρίνουμε και χάνεις χρόνο. Το παραπάνω το λέω με πατρική αγάπη και καμία διάθεση για ειρωνεία.
 

ntinzerv

Member
Φίλε μου, και το λέω με σεμνότητα στο πρόβλημα που έχουμε όλοι σε κάποιο βαθμό με τα μαλλιά μας. Σε έχω δεί να δημιουργείς νήματα για σαμπουάν, φίνα, μινόξ, prp, κορτιζόνες κλπ κλπ. Αρνείσαι όμως να βάλεις μια φωτό να δούμε το κεφάλι σου και να σου πούμε με κάθε τιμιότητα σε ποιό επίπεδο είσαι και τι είναι δυνατόν να κάνεις και τι να ελπίζεις. Η άρνηση σε ενα πρόβλημα είναι κακός σύμβουλος και εδώ είμαστε να βοηθήσουμε και οχι να κρίνουμε και χάνεις χρόνο. Το παραπάνω το λέω με πατρική αγάπη και καμία διάθεση για ειρωνεία.
 

Συνημμένα

  • received_1043457126440601.jpeg
    received_1043457126440601.jpeg
    32.6 KB · Προβολές: 48

ntinzerv

Member
Φίλε μου, και το λέω με σεμνότητα στο πρόβλημα που έχουμε όλοι σε κάποιο βαθμό με τα μαλλιά μας. Σε έχω δεί να δημιουργείς νήματα για σαμπουάν, φίνα, μινόξ, prp, κορτιζόνες κλπ κλπ. Αρνείσαι όμως να βάλεις μια φωτό να δούμε το κεφάλι σου και να σου πούμε με κάθε τιμιότητα σε ποιό επίπεδο είσαι και τι είναι δυνατόν να κάνεις και τι να ελπίζεις. Η άρνηση σε ενα πρόβλημα είναι κακός σύμβουλος και εδώ είμαστε να βοηθήσουμε και οχι να κρίνουμε και χάνεις χρόνο. Το παραπάνω το λέω με πατρική αγάπη και καμία διάθεση για ειρωνεία.
 

Συνημμένα

  • Screenshot_20211115_192253_com.instagram.android.jpg
    Screenshot_20211115_192253_com.instagram.android.jpg
    592.5 KB · Προβολές: 47

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

dlazaros

Well-Known Member
Έχεις πολύ καλή πυκνότητα αλλά οι κρόταφοι έχουν θέμα. Οι επιλογές σου είναι οι εξής: αρχίζεις φίνα τώρα με 1mg 3 φορές την εβδομάδα και τα σώζεις όλα και μπορεί να γίνει και κανένα θαύμα μπροστά και έχεις μαλλιά. Η εναλλακτική είναι να ασχοληθείς με μινοξ αφρό και να κερδίσεις χρόνο και πιθανόν κάποια επανέκφυση. Όλα τα υπόλοιπα είναι χάσιμο χρόνου και όταν το καταλάβεις θα έχεις χάσει πολύτιμο χρόνο. Μπορούν και άλλοι να σου δώσουν τα φώτα τους για να αποκτήσεις συνολική άποψη για το θέμα σου. Ότι και να επιλέξεις εδώ είμαστε.
 

ntinzerv

Member
Έχεις πολύ καλή πυκνότητα αλλά οι κρόταφοι έχουν θέμα. Οι επιλογές σου είναι οι εξής: αρχίζεις φίνα τώρα με 1mg 3 φορές την εβδομάδα και τα σώζεις όλα και μπορεί να γίνει και κανένα θαύμα μπροστά και έχεις μαλλιά. Η εναλλακτική είναι να ασχοληθείς με μινοξ αφρό και να κερδίσεις χρόνο και πιθανόν κάποια επανέκφυση. Όλα τα υπόλοιπα είναι χάσιμο χρόνου και όταν το καταλάβεις θα έχεις χάσει πολύτιμο χρόνο. Μπορούν και άλλοι να σου δώσουν τα φώτα τους για να αποκτήσεις συνολική άποψη για το θέμα σου. Ότι και να επιλέξεις εδώ είμαστε.
Χρησιμοποιώ εδώ κι ένα χρόνο φίνα 1 mg και δεν έχω χάσει έδαφος. Οι κροταφοι είναι έτσι εδώ και 3-4 χρόνια οπότε δε περιμένω κάτι να γίνει εκεί. Θέλω απλά ν αυξησω τη πυκνότητα όπου έχω μαλλια.
 

dlazaros

Well-Known Member
Χρησιμοποιώ εδώ κι ένα χρόνο φίνα 1 mg και δεν έχω χάσει έδαφος. Οι κροταφοι είναι έτσι εδώ και 3-4 χρόνια οπότε δε περιμένω κάτι να γίνει εκεί. Θέλω απλά ν αυξησω τη πυκνότητα όπου έχω μαλλια.
Οκ, τέλεια. Η πυκνότητα που έχεις μου φαίνεται πολύ καλή και δεν χρειάζεται τίποτα. Οι κρόταφοι στην περίπτωση σου θέλουν μεταμόσχευση. Αν δεν έχεις δοκιμάσει μινοξ αφρό για 6 μήνες τουλάχιστον τότε μόνο μμ, δεν υπάρχει κάτι άλλο. Αν και να σου πω την άποψη μου, μια χαρά σε βλέπω. Είσαι και εμφανίσιμος και τα μαλλιά είναι πυκνώτατα.
 

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
Εγω φιλε στην περίπτωση σου ίσως να μην έκανα και τίποτα. Εχεις ιστορικό αραίωσης στο σόι σου; Αν όχι μην τρελαινεσαι. Το οτι εισαι NW 2 και το ότι μπήκαν μέσα οι κροταφοι δε λέει απαραιτήτως κάτι. Είναι λάθος να νομίζουμε ότι όλοι σε αυτόν τον κόσμο είναι NW 1. Επίσης η πυκνότητα του μαλλιού σου όπως προειπατε πάνω με κάνει να πιστεύω πως δεν πάσχεις όχι από επιθετικής μορφής ΑΑ αλλα γενικότερα από αυτή.
 

ntinzerv

Member
Οκ, τέλεια. Η πυκνότητα που έχεις μου φαίνεται πολύ καλή και δεν χρειάζεται τίποτα. Οι κρόταφοι στην περίπτωση σου θέλουν μεταμόσχευση. Αν δεν έχεις δοκιμάσει μινοξ αφρό για 6 μήνες τουλάχιστον τότε μόνο μμ, δεν υπάρχει κάτι άλλο. Αν και να σου πω την άποψη μου, μια χαρά σε βλέπω. Είσαι και εμφανίσιμος και τα μαλλιά είναι πυκνώτατα.
Έχω δοκιμάσει μινοξ αλλά δε τη πάλευα με τη τπτ να την έχω στο κεφάλι μ και χειροτέρεψε κιόλας η κατάσταση. Ναι οι κροταφοι μόνο με μεταμόσχευση αλλά είμαι 24 και δεν θα θελα να το κάνω από τώρα.. Ξεκίνησα και τη πρώτη μ συνέδρια prp τη προηγουμενη βδομάδα..
 

Kostas97

Well-Known Member
Το παληκαρι αν καταλαβαινω καλα εχει diffuse thinning. Απλα ξεκινησε νωρις φινα και γλυτωσε τα χειροτερα.
Οποιαδηποτε Α.Α. ξεκιναει πριν τα 30 θεωρειται επιθετικη ακομα και αν μια δεδομενη χρονικη στιγμη φαινεται οτι δεν ειναι.Αυτο καταλαβα απο τον Lorenzo.
Εγω δεν φαινεται απο καπου οτι εχω ΑΓΑ. Αυτο λογω του οτι ξεκινησα θεραπειες πριν το προβλημα γινει οπουδηποτε ορατο.
Επειδη ομως ειχα την ευκαιρια να κανω Consultation με το Λορεντζο, μου προτεινε να ακολουθησω 7mg εβδομαδα φινα και οχι τα 3-4 που ακολουθουσα μεχρι τοτε.Χαρακτηριστικα απορρησε και ο ιδιος πριν με δει με το μικροσκοπιο, αν εχω προβλημα ή οχι.
Νομιζω πως και ο φιλος ιδια απαντηση θα επαιρνε. 7 mg για να σαι σιγουρος.
 

ntinzerv

Member
Εγω φιλε στην περίπτωση σου ίσως να μην έκανα και τίποτα. Εχεις ιστορικό αραίωσης στο σόι σου; Αν όχι μην τρελαινεσαι. Το οτι εισαι NW 2 και το ότι μπήκαν μέσα οι κροταφοι δε λέει απαραιτήτως κάτι. Είναι λάθος να νομίζουμε ότι όλοι σε αυτόν τον κόσμο είναι NW 1. Επίσης η πυκνότητα του μαλλιού σου όπως προειπατε πάνω με κάνει να πιστεύω πως δεν πάσχεις όχι από επιθετικής μορφής ΑΑ αλλα γενικότερα από αυτή.
Έχω ιστορικό άνδρογενετικης αλωπεκίας που πάει μέχρι nw5-6 οπότε σίγουρα θα κάνω τη θεραπεία για να μη χειροτέρεψει...
 

ntinzerv

Member
Το παληκαρι αν καταλαβαινω καλα εχει diffuse thinning. Απλα ξεκινησε νωρις φινα και γλυτωσε τα χειροτερα.
Οποιαδηποτε Α.Α. ξεκιναει πριν τα 30 θεωρειται επιθετικη ακομα και αν μια δεδομενη χρονικη στιγμη φαινεται οτι δεν ειναι.Αυτο καταλαβα απο τον Lorenzo.
Εγω δεν φαινεται απο καπου οτι εχω ΑΓΑ. Αυτο λογω του οτι ξεκινησα θεραπειες πριν το προβλημα γινει οπουδηποτε ορατο.
Επειδη ομως ειχα την ευκαιρια να κανω Consultation με το Λορεντζο, μου προτεινε να ακολουθησω 7mg εβδομαδα φινα και οχι τα 3-4 που ακολουθουσα μεχρι τοτε.Χαρακτηριστικα απορρησε και ο ιδιος πριν με δει με το μικροσκοπιο, αν εχω προβλημα ή οχι.
Νομιζω πως και ο φιλος ιδια απαντηση θα επαιρνε. 7 mg για να σαι σιγουρος.
Μάλιστα.. 1mg καθημερινά παίρνω και δε πρόκειται να το σταματήσω..
 

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
Έχω ιστορικό άνδρογενετικης αλωπεκίας που πάει μέχρι nw5-6 οπότε σίγουρα θα κάνω τη θεραπεία για να μη χειροτέρεψει...

Ακριβώς ότι σου είπε ο Κώστας. Αν υπάρχει θέμα πνίξε το από τώρα που είναι πολύ νωρίς.
 
Μπλουζα