ΕΝΤΟΝΗ ΑΡΑΙΩΣΗ

Tzeni papa

New Member
Καλησπέρα και από μένα είμαι νέα στο φόρουμ. Να πω κ γω την ιστορία μου.. Τώρα είμαι 28 χρονών μικρή είχα πολυ πλουσιο μαλλί σιγά σιγά άρχισε να χάνεται αυτό με τρόπο όμως που δε το καταλάβαινα. Πριν τρία χρόνια πήγα πρωτη φορα σε δερματολόγο με ξεκίνησε με κάτι λοσιόν πρωι βράδυ με μινοξιδιλη 5% συν οιστραδιολη προγεστερονη κ διαφορά τετοια. Σε συνδυασμό με δυο σαμπουάν κ τις κάψουλες της hairgen. Μετά το πρωτο 6μηνο θεραπείας τα μαλλιά μου φούντωσαν αλλά σιγά σιγά παλι ξανά γυρισα στα παλια.. Δεν έχω κόψει τις θεραπείες μου τις αλλάζει λίγο ανά 6μηνες αυξάνει τις δοσολογιες αλλαζει τα συστατικά αλλά παντα περιεχουν μινοξιδιλη. Αντιμετωπίζω μεγάλο προβλημα ειδικά από αυγουστο έως μέσα Οκτώβρη χάνω πολυ μαλλί. Τώρα έχω διάχυτη αραίωση σε όλο το κεφάλι.. Δε με παιρνει να χάσω αλλα εχω απελπιστεί είμαι με έναν καθρέφτη συνεχεια κ προσπαθω να τα πιανω με τρόπους που κρυβεται κάπως το προβλημα.. Νομίζω ότι όλοι με κοιτάνε στο κεφάλι.. Να επισημάνω επίσης πως εχω κ υποθυρεοειδισμο κ πήγα πριν κανα δυο μήνες κ σε ενδοκρινολογε όπου μου έγραψε σίδηρο, γιατί είχα χαμηλή φερριτινη κ βιταμίνη d. Όταν ξεκίνησα αυτά έκανα κ μια πρπ κ σταμάτησαν να μου πεφτουν. Τώρα όμως παλι βλέπω παντου τρίχες στο λουσιμο, στο μαξιλαρι ακόμη κ όταν απλά τα τραβάω χαλαρα.. Δε ξερω τι άλλο να κάνω πλιιιζ κάθε γνώμη δεκτή..
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

crossfire

Well-Known Member
Αντιμετωπίζω μεγάλο προβλημα ειδικά από αυγουστο έως μέσα Οκτώβρη χάνω πολυ μαλλί.

Συνέχισε με μινοξ και δώσε χρονο στη θεραπεία για τον υποθυρεοειδισμο.
Μετα τον Οκτώβριο , επανέρχεται κάπως κατασταση ή παραμένει έτσι ;,
 

Tzeni papa

New Member
Επανέρχεται κάπως ας πουμε τώρα τα περισσοτερα που έπεφταν ήταν νέα μικρά φυτρακια γι αυτό στενοχωρήθηκα γτ ακόμη δεν ξεκίνησαν να βγουν έπεσαν λόγω εποχής
 

nik1994

Active Member
Aν εχεις τοσο θεμα με την αραιωση βαζε αν θες ινες κερατινης που δινει ογκο και καλυπτει να φαινεται το κεφαλι γυμνο!
 

Kostas97

Well-Known Member
οπως και η ιδια λες οταν ακολουθουσες αγωγη και ρυθμιζες σιδηρο θυροειδη που πολλες φορες πανε μαζι, εφτιαχνε η κατασταση. Φροντισε να τα εχεις μονιμα ρυθμισμενα αυτα και δωσε χρονο στην αγωγη. Prp ισως σε βοηθουσε ξανα. Σιγουρα παντως τσεκαρε οτι δε σου λειπει σιδηρος παλι και οτι ο θυροειδης ειναι ενταξει.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Tzeni papa

New Member
οπως και η ιδια λες οταν ακολουθουσες αγωγη και ρυθμιζες σιδηρο θυροειδη που πολλες φορες πανε μαζι, εφτιαχνε η κατασταση. Φροντισε να τα εχεις μονιμα ρυθμισμενα αυτα και δωσε χρονο στην αγωγη. Prp ισως σε βοηθουσε ξανα. Σιγουρα παντως τσεκαρε οτι δε σου λειπει σιδηρος παλι και οτι ο θυροειδης ειναι ενταξει.
Θυρεοειδή από τότε που ξεκίνησα το χάπι είμαι παντα συνεπής κ τον έχω ρυθμισμένη σίδηρο είναι εδώ κ δυο μήνες που έχω αρχίσει και τον επόμενο μήνα θα το ξανά ελέγξω.
 

nik1994

Active Member
Αυτό το προιον δε το γνώριζα. Μηπως ταλαιπωρεί όμως το μαλλί?
Εγώ το χρησιμοποιω πολύ καιρό και δεν νομίζω να μου δημιουργει θεμα. Κάνε μια αγορά και θα δεις τι άμεση κάλυψη θα έχεις και από κει και πέρα παιρνεις την απόφαση σου. Λέγεται toppik το προϊόν η kmax ίνες κερατίνης. Πάρε όμως και το ψεκαστηρακι μην το πάρεις σκέτο για να μπορείς να ελέγχεις καλύτερα που ρίχνεις!
 

Tzeni papa

New Member
Εγώ το χρησιμοποιω πολύ καιρό και δεν νομίζω να μου δημιουργει θεμα. Κάνε μια αγορά και θα δεις τι άμεση κάλυψη θα έχεις και από κει και πέρα παιρνεις την απόφαση σου. Λέγεται toppik το προϊόν η kmax ίνες κερατίνης. Πάρε όμως και το ψεκαστηρακι μην το πάρεις σκέτο για να μπορείς να ελέγχεις καλύτερα που ρίχνεις!
Και ένα μπουκαλάκι ποσους ψεκασμους βγάζει? Επίσης ποσο μένουν αυτά πανω στο μαλλι? Και μπορώ να το κάνω καθημερινά?
 

nik1994

Active Member
Και ένα μπουκαλάκι ποσους ψεκασμους βγάζει? Επίσης ποσο μένουν αυτά πανω στο μαλλι? Και μπορώ να το κάνω καθημερινά?
Aναλογα ποσο βαζεις, εμενα μου βγαζει και 2-3 μηνες επειδη βαζω μονο στους κροταφους. μενει μεχρι να πλυθει το μαλλι, καθημερινα το κανεις ναι! εσενα θα ειναι πολυ ευκολο γιατι δεν θες να σχεδιαζεις χερλαιν αλλα να κανεις πυκνωση στα ηδη υπαρχοντα οποτε ειναι σου ειναι πολυ ευκολο.
 

Tzeni papa

New Member
Aναλογα ποσο βαζεις, εμενα μου βγαζει και 2-3 μηνες επειδη βαζω μονο στους κροταφους. μενει μεχρι να πλυθει το μαλλι, καθημερινα το κανεις ναι! εσενα θα ειναι πολυ ευκολο γιατι δεν θες να σχεδιαζεις χερλαιν αλλα να κανεις πυκνωση στα ηδη υπαρχοντα οποτε ειναι σου ειναι πολυ ευκολο.
Και κανεις και κάποια θεραπεία ταυτόχρονα? Ξέρουμε αν κάνει να το βάζεις αυτό ενώ κανει κάποιος θεραπεία με λοσιόν?
 

Λινακι

New Member
Πόσο σε καταλαβαινω...αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα τα τελευταία χρονιά. Μονο όταν ήμουν έγκυος κ άρχισα να παίρνω σίδηρο και βιταμίνες,δλδ από τον τρίτο κ μετά, έγιναν πλούσια τα μαλλιά Μ. Τώρα έχει αρχίσει η κάτω βόλτα πάλι.δοκιμασε το τοπικ, βοηθάει ψυχολογικά. Από κει κ πέρα εγώ σκέφτομαι να ξεκινήσω πάλι μινοξιδιλη.
 

Tzeni papa

New Member
Πόσο σε καταλαβαινω...αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα τα τελευταία χρονιά. Μονο όταν ήμουν έγκυος κ άρχισα να παίρνω σίδηρο και βιταμίνες,δλδ από τον τρίτο κ μετά, έγιναν πλούσια τα μαλλιά Μ. Τώρα έχει αρχίσει η κάτω βόλτα πάλι.δοκιμασε το τοπικ, βοηθάει ψυχολογικά. Από κει κ πέρα εγώ σκέφτομαι να ξεκινήσω πάλι μινοξιδιλη.
Με τη μινοξιδιλη είχες σταθερά βελτίωση? Γτ εγώ που βάζω παλι έχω τα κάτω τώρα..
 
Μπλουζα