Διακοπη φινας και οι παρενεργειες συνεχιζουν

giwrgos athina

Active Member
Καλησπερα εκανα χρηση φινας 7 μηνες περιπου 1mg.. Απο τους 5μιση μηνες και μετα ειδα παρενεργειες οπως πτωση λιμπιντο και κυριως αδυναμια στυσης..Την λιμπιντο την αποκατεστησα περνωντας βιταμινη ε (eviol λεγεται το σκευασμα.) Αλλα η αδυναμια στυσης συνεχιζωνταν ωσπου εδω και 17 μερες την εχω σταματησει εντελως.Καμοια βδομαδα πριν την κοψω επαιρνα 0,5mg ωστε να την κοψω σταδιακα...τωρα 17 μηνες μετα την διακοπη της δεν εχω επανελθει πληρως ισως ειμαι λιγο καλυτερα αλλα οχι οπως ημουνα...Υπολογιζω να εχω επανελθει σε ενα ποσοστο 30 με 40% ..Η λιμπιντο μου ειναι σε φυσιολογικα πλαισια απλα αντιμετωπιζω αδυναμια στυσης..Ειμαι 23 ετων δυστηχβ0ως καπνιστης γυρω στο 1 πακετο και δεν ασκουμαι...Εχω αποφασισει να κοψω η να ελαττωσω το καπνισμα και να αρχισω καθημερινο τρεξιμο μηπως με βοηθησει λιγο...Λετε να επαθα καμοια μονιμη ζημια?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

BioMike

Member
Φιλε μην σε παιρνει απο κατω και εγω ακριβως το ιδιο με σενα επαθα πολυ παρομοια περιπτωση και φοβομουν την μονιμη ζημια,αλλα τελικα 2.5 -3 μηνες μετα την διακοπη ολα κανονικα.Ερωτηση ,πρωινες στυσεις εχεις κανονικα?Τυχαιες στυσεις μεσα στην μερα?Επισης ξεκινα λιγα βαρη και αεροβιο αμεσα.
 

elmajiko

Member
θα επανερθεις φιλε κατα πασα πιθανότητα αλλα θέλει το χρονο του.
Τώρα αν θα λειτουργεις στο 100% αυτο θα μας το πεις εσυ σε κανα 10 μηνο απο τώρα....

Καλή υπομονή....
 

giwrgos athina

Active Member
To τελευταιο διαστημα παιδεια εχω τις περισσοτερες φορες τουλαχιστον πρωινες στυσης και καμοια φορα και κατα την διαρκεια της ημερας καμοια ξεκαρφωτη στυση χωρις λογο...Στο sexομως δυσκολευομαι να πιασω στυση και συνηθως πιανω αλλα δεν ειναι ικανοποιητικη...Εκτος απο αυτα εχω πσρατηρηση και πρωωρη εξπερματωση οταν πηγαινω με την κοπελα μου..
 

tropheus

Well-Known Member
Γιώργο αν κόψεις το κάπνισμα και ξεκινήσεις τρεξιματάκι θα γίνεις ατσάλι ;)
 

giwrgos athina

Active Member
Τροφεα εχω μειωση το καπνισμα κατα πολυ καπνιζω 7-8 τσιγαρα πλεον απο 20 που καπνιζα και προσπαθω να το κοψω τελειως...Εχω ξεκινησει και τρεξιμο 30 λεπτα την ημερα Η αντοχη μου βεβαια ειναι χαλια αλλα το παλευω,..
 

tropheus

Well-Known Member
giwrgos athina είπε:
Τροφεα εχω μειωση το καπνισμα κατα πολυ καπνιζω 7-8 τσιγαρα πλεον απο 20 που καπνιζα και προσπαθω να το κοψω τελειως...Εχω ξεκινησει και τρεξιμο 30 λεπτα την ημερα Η αντοχη μου βεβαια ειναι χαλια αλλα το παλευω,..

Πολύ ωραίος Γιώργο !!! Μέρα με τη μέρα θα βλέπεις τη βελτίωση.
Μην ανησυχείς καθόλου...
 

Bouklas

Well-Known Member
Έχεις παρενέργειες 17 μήνες μετά την διακοπή της?
Και πριν τους 5.5 μήνες δεν είχες καθόλου? Τελικά ότι νάνε η φιναστερίδη, ήξερα πως στην αρχή δίνει παρενέργειες και όσο περνάει ο καιρός είτε πέφτουν είτε δεν σταματάνε όσο την συνεχίζεις (άρα δεν κάνει για σένα).
 

giwrgos athina

Active Member
Boukla δεν αταλαβες καλα..Φινα 7μηνες πηρα μεχρι τους 5μιση ολα καλα μετα για κανα μηνα μ ταραξε.Μεχρι biagra επερνα για να τα καταφερω...Την εχω κοψει 17 μερες καιδεν εχωεπανελθει...Εχ πολυ μαλακυ στυση.
 

Angel2

New Member
Αποκατεστησες την λιμπιντο παιρνοντας βιταμινη e eviol???? Συγνώμη φίλε μ αλλα που τι ακουσες αυτο??? Κατι αλλο θαταν και νομιζες οτι ειναι η βιταμινη. Ισως αναιβηκε μονη της και ειχες ξεκινησει τοτε την βιταμινη αλλα η βιταμινη e (και καμια αλλη βιταμινη) ΔΕΝ αναιβαζει την λιμπιντο!
 

tropheus

Well-Known Member
Δοκίμασε eviol E και θα δεις ότι θα σου ανεβάσει τη λίμπιντο. Το ίδιο και ο ψευδάργυρος.
Το κακό και των δύο είναι ότι δυστυχώς αυτή η δράση τους δεν κρατάει για πολύ και πρέπει να λαμβάνονται για μικρά χρονικά διαστήματα με ενδιάμεσες διακοπές.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Άκης

Administrator
Αυτό πάντως με την φιναστερίδη έχει αρχίσει να ακούγεται συχνά (για τις μειωμένες "αποδόσεις" αναφέρομαι).

Και εμένα με πιάνουν μερικές φορές κάποιες φάσεις χαμηλής λίμπιντο, αλλά επειδή πειραματιζομαι διατροφικά, το ρίχνω εκεί (αν και καμιά φορά υποπτεύομαι την φιναστερίδη, παρόλο που την έχω κόψει καιρό τώρα) .
 

Άκης

Administrator
Την έχω κόψει καιρό, περίπου 2 χρόνια. Και η απόφαση μου ήταν 50/50, δηλαδή και για τις παρενέργειες (ελάχιστες συγκριτικά με αυτά που διαβάζω κατά καιρούς από άλλους βέβαια) και γιατί ήθελα να βρω κάτι άλλο που να κάνει καλή δουλειά και να μην έχει παρενέργειες.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Angel2 είπε:
Αποκατεστησες την λιμπιντο παιρνοντας βιταμινη e eviol???? Συγνώμη φίλε μ αλλα που τι ακουσες αυτο??? Κατι αλλο θαταν και νομιζες οτι ειναι η βιταμινη. Ισως αναιβηκε μονη της και ειχες ξεκινησει τοτε την βιταμινη αλλα η βιταμινη e (και καμια αλλη βιταμινη) ΔΕΝ αναιβαζει την λιμπιντο!

δοκιμασε συμπληρωμα zinc gluconate και πες μου :beach:
 

giwrgos athina

Active Member
Παντος αργα η γρηγορα 9 στους 10 χρηστες την κοβουν την φινα πριν καν τα 2 χρονια..Αμα ειναι να μην επανερχομαστε πληρως και να μας αφηνει κουσουρια δεν αξιζει η χρηση της ουτε καν για δοκιμη ωστε να δεις αν κανει για σενα το φαρμακο..
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Εμένα τον τελευταίο καιρό πάλι είμαι όλο το βράδυ σε στύση, ξυπνάω 3-4 φορές μέσα στο βράδυ σε άσχετες ώρες και είμαι κάγκελο, και το πρωί που ξυπνάω κτλ. Είναι παρανοικό αυτό τον τελευταίο καιρό. Έκανα και πείραμα να τελείωσω στο σεξ και καπάκι να ξανακάνω χωρίς διακοπή ούτε μισό λεπτό και δεν είδα καμία διαφορά σε επίδοση. Σημείωση, σε εμένα η φίνα στο 1/3 λειτουργεί οκ στα μαλλιά, δεν βιώνω παρενέργειες ποτέ. Γιώργο υπομονή με την ασκηση και τον καιρό θα στρώσεις.
 

giwrgos athina

Active Member
Dance εγω σου εχω πει την γνωμη μου για σενα..Εισαι ολοκληρη ντουλαπα και δεν χαμπαριαζεις τιποτα.Ο οργανισμος σου δεν μασαει...Μακαρι να μασταν ολοι ετσι..Εγω την ακουσα απο την φινα φιλε.
 

Chs

Μέλος του προσωπικού
giwrgos athina είπε:
Dance εγω σου εχω πει την γνωμη μου για σενα..Εισαι ολοκληρη ντουλαπα και δεν χαμπαριαζεις τιποτα.Ο οργανισμος σου δεν μασαει...Μακαρι να μασταν ολοι ετσι..Εγω την ακουσα απο την φινα φιλε.

Γεια σου φίλε γιώργο. Διάβασα το θέμα σου.

Βασικά προσπάθησε να μην πανικοβάλλεσαι και απλά δώσε χρόνο, με τον καιρό σιγά σιγά θα επανέλθεις.

Όσο για το "ντουλάπα" του Dance να σου πω ότι δεν παίζει κανένα ρόλο.. είμαι 1,70 και σχετικά μικρόσωμος, είμαι 2 χρόνια φίνα γεμάτα, και 3 περίπου μήνες στα 2 - 2,5 mg δοκιμαστικά, και μπορώ να πω μέχρι στιγμής ότι πέρα της αρχής - αρχής, καμιά άλλη παρενέργεια ως τώρα.

Δώσε χρόνο και μην στεναχωριέσαι, όλα θα πάνε καλά :)
 
Μπλουζα